Kdo v USA hledá ruskou stopu … aneb Černá hodinka


Demokraté v  USA požadují rezignaci generálního prokurátora Jeffersona Sessionse – za rozhovory s ruským velvyslancem během voleb, kdy byl Sessions ještě senátorem za stát Alabama.

 

Předtím kvůli stejnému obvinění rezignoval poradce Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michael Flynn. Nepomátli se Američané při hledání „ruské stopy“?

 

Za prvé – je to příznak mimořádné omezenosti poražené americké elity. Tak iracionálně negativní postoj k Rusku lze na jedné straně vysvětlit zastydlými reflexy z dob studené války. Ale na straně druhé, snahou o zakrytí neúspěchy vlastní politiky vůči Rusku v devadesátých až dvoutisících letech, kdy si Američané svým mravokárným jednáním a neochotou respektovat zájmy naší země, podkopali možnost sblížení s ní a zavedené pozitivního uspořádání světa. Jednoduše řečeno: administrativa Clintona, Bushe a Obamy „prohrála Rusko“, a teď si jeho démonizací snaží zachránit svůj vlastní zadek.

 

Za druhé – s využitím „ruské stopy“ se poražená elita snaží útočit na Trumpa a nakonec ho svrhnout. Se stejným cílem ho tlačí k rozdmýchávání nových konfliktů – to aby při dokazování své rozhodnosti uvázl v nějaké nové rvačce. Podezření ze „styků s Kremlem“ se v tomto případě používají jen jako nástroj nátlaku.

 

USA samy po řadu let vedly podvratnou činnost v různých zemích, svrhávaly vlády, lezly do počítačových sítí, atd. A teď se hlasitě rozčilují nad podvratným jednáním „ruských hackerů“. Já osobně bych byl mimořádně spokojen, pokud by se do serverů Demokratické strany nabourali skutečně naši hackeři – byla by to dobrá lekce…

 

Američané musí, koneckonců, pochopit, že: pokud žijí ve skleněném domě, neměli by kolem sebe házet kamením.

 

Neznemožní současná štvanice na Trumpa a členy jeho týmu snahu o zlepšení vztahů Ruska a USA?

Trump sám považuje navazování spolupráce s Moskvou za správnou a užitečnou, ale nikoli prvořadou věc. Když viděl, že ho pomocí „ruské karty“ chtějí zničit, soustředil se na vnitropolitické problémy. Pro něj je v současné době důležitější zvednout americké hospodářství. Je nejspíš ochoten dočasně obětovat svou myšlenku zlepšení vztahů s Ruskou federací (RF) – jakkoli by bylo užitečné pro obě země. Nejsem přesvědčen, že má vůbec smysl organizovat setkání Putina a Trumpa do doby, než americký prezident dokáže zlomit situaci ve své zemi. Domlouvat se s ním teď, bude pro nás těžké, ale i nebezpečné…

 

Sergej Karaganov – děkan fakulty ekonomiky a světové politiky Vysoké školy ekonomické v Moskvě, poradce prezidenta RF.

 

Zdroj:  http://www.aif.ru/politics/opinion/kto_v_ssha_ishchet_russkiy_sled

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže, Černá hodinka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Kdo v USA hledá ruskou stopu … aneb Černá hodinka

 1. LB napsal:

  http://www.lefigaro.fr/international/2017/03/24/01003-20170324ARTFIG00178-vladimir-poutine-a-recu-marine-le-pen.php

  Abych Sergejovi uvěřil, bude mě muset přesvědčit, že tohle přijetí bylo míněno jako „polibek srmrti“. Jinak to vypadá jako snaha o ingerenci

  To se mi líbí

  • LB napsal:

   Ouha!
   https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/zruseni-obamacare-se-nekona-trump-nesehnal-ve-snemovne-dost-hlasu-29369?dop-ab-variant=&seq-no=3&source=hp

   Je to jen pár dní, co tu byl článek Davida Stockmana, který právě takové Trumpovo zabřednutí předvídal.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Teď je jen otázka, zda je to dobře nebo špatně.

    Protože by mě docela zajímalo, co se stane, až federálu dojdou peníze a Obamacare platby zkrátka nepřijdou. Všem pracujícím od středního příjmu výše se díky Obamacare zvedly platby na zdravotní pojištění, typické pracující střední třídě přibližně na dvojnásobek předešlých plateb. Jestliže potom nedojdou nemocnicím a lékařům ze strany státu peníze a tito odmítnou poskytovat služby v plném rozsahu, je velká otázka, co nastane potom. Řekl bych, že se budou „Demokraté“ a zmíněná nevěrná část „Republikánů“ ještě divit, jakou hroznou blbost právě udělali.

    Obamova administrativa nastavila dluhy a stropy federálního dluhu tuším že do dubna letošního roku, kdy mají federálu dojít poslední vydlužené peníze. Zjevně v touze škodit Trumpově administrativě. Ale přijde mi, že to poněkud přehánějí – jestliže zamezí Trumpovi zkrouhnout výdaje a současně jeho administrativě zablokovali peníze, výsledkem nemůže být nic jiného než ostrá krize, ve které má nepochybně mnohem silnější karty – totiž silové – současný prezident.

    Starý establišment se nadšeně a zavile žene do střetu, který nemůže vyhrát a který může vyvolat i občanskou válku. Trumpovi stačí napsat pár tweetů a druhý den bude ve Fašingtonu milion jeho voličů a nepřijdou s prázdnýma rukama.

    Obamacare je mezi občany USA silně nepopulární, takže tímto způsobem odpůrci Trumpa hrají vlastně pro něj. Jisté je, že v úmyslu právě tohle neměli – jsou prostě tak blbí a krátkozrací.

    To se mi líbí

 2. bob napsal:

  A ono je v USA v době voleb zakázáno komunikovat s Ruskem?
  To se tam v době voleb může komunikovat jen se zeměmi, které jsou dovoleny?
  Kým? McCainem?, Demokraty?
  A to už vůbec nemluvím o tom, co psal americký tisk v době presidentských voleb (WP…..)
  A představa, že hacker ovlivní volby je legrační.
  To jako nebudou mít volební štáby…atd, ale budou si najímat hackery?
  Tak to má Pirátská strana u nás vyhrané :-)))))

  To se mi líbí

 3. kchodl napsal:

  Vážně nevím, jak seriózně reagovat na současné americké bláznění, to snad ani nejde. To by nezvládl ani Chocholoušek, došly by mu rakety do bazooky.

  Děkuji panu Hrochovi za překlad. Serger Karaganov velmi mírně a řekl bych až přehnaně diplomaticky popisuje americké akce proti Rusku v 90. letech, protože nešlo o žádné omyly ani „mravokárné jednání“ nebo „nerespektování ruských zájmů“, ale o jednoznačný útok a pokus o neválečné zničení Ruska, přičemž jediným důvodem, proč Amíci nesklouzli okamžitě k plnotučnému vraždění a válečnému útoku bylo, že se jim nepovedlo ovládnutí ruských taktických a strategických jaderných sil. Jádro ruských ozbrojených sil a tajných služeb zůstalo věrné vlasti a národům Ruska, k překvapení Američanů, kteří již málem „chystali vítěznou přehlídku“.

  Ještě více pro ně bylo následně šokující, jakým způsobem se Rusko vzpamatovalo. Jinými slovy, nešlo o žádné nedorozumění, ale o předem naplánované a do detailu zabezpečené kroky, dlouhá léta připravované – které ovšem totálně selhaly. O co přesně šlo, je dokonale jasné ze zveřejněných materiálů, pamětí, rozhovorů, knih i analýz všemožných think-tanků. Jakmile si Amíci v polovině 90. let začali myslet, že je již skoro hotovo – asi jako Hitler před Moskvou – mluvili a psali velmi otevřeně. Přesně jako němečtí náckové v roce 1941.

  Když Amíci zjistili, že uvedeným způsobem to nepůjde, začali připravovat „plán B“, což byl již plný válečný útok, tentokrát zaměřený na ruské vedení a velení a schopnost Ruska použít své jaderné zbraně. Což mělo být provedeno pomocí „stříbrné kulky“, tedy neviditelných letounů F-22, B-2, F-35 a neviditelných křídlatých raket a střel. Jenomže vývoj těchto zbrojních systémů nešel podle předpokladů, neustále se opožďoval a nakonec bylo všem jasné, že se o žádné „stříbrné kulky“ nejedná, jelikož vývoj protiopatření byl na ruské straně rychlejší, a navíc byl neskonale levnější. „Okno příležitosti“ se uzavřelo – pokud kdy vůbec existovalo.

  Výsledkem toho všeho je bezbřehá frustrace amerických vládnoucích kruhů, kterým jejich skvělé plány na ovládnutí a zotročení světa nevyšly – z jejich pohledu kousek od cíle. Protože mezitím se probudila i Čína a ostatní země, například Írán. Kuriózním výsledkem americké politiky je zatlačení Ruska a Číny do strategické spolupráce až spojenectví, což je tak obludná politická, diplomatická, vojenská, strategická, kulturní, civilizační… chyba, že nemá v lidských dějinách obdoby.

  Realisticky vzato, z toho by se zbláznil asi každý.
  😀 😀 😀

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.