Má pravdu, předsedo aneb Černá hodinka


Zjistil jsem podle posledních zpráv, že máme poslaneckou sněmovnu plnou odborníků na stavební právo. Jak jinak sí vysvětlit, že zákon, který by měli vytvářet odborníci, má najednou stovku pozměňovacích návrhů. Ne, že by se nemohla najít chyba třeba v přílišné tvrdosti nebo naopak měkkosti některých ustanovení či vynechání nebo vložení interpunkce měnící význam slovního spojení. Nikdo není neomylný. Ale stovka? Největším problémem těchto návrhů je jejich absolutní neprovázanost s dalšími ustanoveními.

Tady je ovšem i chyba v legislativním procesu. Zákon by před třetím čtením a tedy schvalováním měl být vrácen zpět k právnímu posouzení, aby se odstranily věcné i významové chyby oněch návrhů. Jenže by to ve velice často znamenalo naprostou většinu těch návrhů zase vyškrtat.

Píšu o návrhu stavebního zákona, ale podobně jsou na tom mnohé další všeobecně „známé“ zákony, tedy zákony, které se dotýkají většiny z nás. V okamžiku předložení návrhu se ve sněmovně vyrojí ti nej.. odborníci na danou tématiku. A pokud tomu náhodou nerozumí, tak aspoň využijí příležitosti, aby se pustili do předkladatele návrhu prostě jen proto, že mají možnost promluvit u kecpultu.  Tak tráví většinu času ve sněmovně za těžké prachy a naše peníze. Proto souhlasím s tím, že máme těch darmožroutů moc. A není to nic proti zastupitelské demokracii. Je to pouze proti zbytečnému utrácení peněz za neefektivitu zákonodárného sboru. Protože platit si draze neodpovědné výrobce zmetků si moc dovolit nemůžeme. Na to jsme přece jen hodně zadluženi. Takže jsou dvě řešení. Buď bude stejný počet poslanců a senátorů, kteří ovšem budou svou funkci vykonávat jako čestnou, tedy maximálně za stravu – stravné za 6-12hodin na den, nebo se počet těchto darmojedů sníží na polovinu. Stejně se nikdy nesejdou v plném počtu. V tomto má tedy Babiš pravdu, předsedo.

A jako důkaz nekompetentnosti poslanců a senátorů článek z Novinek:https://www.novinky.cz/finance/432597-za-chybu-senatoru-zaplati-vlastnici-bytu-v-rodinnych-domech-jde-az-o-statisice.html

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Černá hodinka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Má pravdu, předsedo aneb Černá hodinka

 1. NavajaMM napsal:

  Úplný súhlas. Presne tak to vyzerá aj u nás na Slovensku a pri každom odbornom zákone. Tak, ako píšete, ten legislatívny proces je zlý.
  Pri odborných zákonoch je kontraproduktívne, aby poslanci len tak od pultu vnášali pozmeňovacie návrhy. Veď tie zákony už do prvého čítania prichádzajú s analýzou dopadov a s dôvodovou správou. Tieto pozmeňovacie návrhy by mali prebehnúť vopred v pripomienkovom konaní, ktoré by malo byť celé elektronické (zažil som, že tak funguje príprava vnútorných predpisov v banke) a v pléne by mala byť len rozprava a hlasovanie o zákone ako o celku (prejde-neprejde).

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Nedělejte si naděje, že by to něco zlepšilo – nějak podobně funguje EP a nebetyčné blbosti jím procházejí stejně snadno, jako horký nůž máslem – protože je pro ně předem vyobchodovaná dohodnutá podpora . 😦
   A riskoval byste tím zase opačný extrém, kdy parlamentní právní kutilové budou transformováni na poslušné razítko, rutinně a bez přemýšlení schvalující Nápady nevolených byrokratů a všelijakých poraděnků z ministerstev.

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Hlavne súhlasím s článkom, že človek (poslanec) nemôže byť odborníkom na všetko. A my sme tomu neprispôsobili ten legislatívny proces schvaľovania zákonov. Veď načo potom volíme snemovňu s x ľuďmi na 4 roky? Táto snemovňa zložená z „univerzálov“ má kvalifikáciu na prijímanie všeobecných noriem typu Občiansky alebo Trestný zákonník. Na všetky odborné zákony by mal existovať iný proces, iné orgány.
    Vôbec nie som presvedčený, že je dobre, aby bol legislatívny proces takto centralizovaný.

    Tým odpovedám aj na Vašu námietku ohľadom EP – tam sú všetky chyby dotiahnuté už skoro do dokonalosti.

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     Všechny, nejen odborné zákony, (ale je tu otázka, kdo bude rozhodovat, co je obecný a co už odborný zákon a kam budou spadat hraniční případy) by měly striktně procházet připomínkovým řízením ještě před předložením návrhu do vlády. Problém vidím v tom, že toto řízení je často formální a připomínky předkladatel zákona „vypořádá“ tím, že je odmítne. Někdy dokonce šmahem všechny – to když na prosazení úpravy existuje politický tlak.
     Klasický příkladem z ČR je šiskodrábkova S-karta
     http://www.ochrance.cz/aktualne/tiskove-zpravy-2012/ochrance-upozornuje-na-protipravni-aspekty-tzv-karty-socialnich-systemu-skarty/
     Všechny námitky ombudsmana ministerstvo odmítlo stejnou formulací: „Tento argument odmítáme jako nepravdivý.“ doplněnou vždy trochou úředního ptydepe.
     Osobně se domnívám, že poslanci nedostávají peníze na asistenty proto, aby vypláceli rodinné příslušníky, nebo si přilepšovali k platu, ale právě na odborná stanoviska a posudky k tomu, čemu sami nerozumí. Vím, nefunguje to. A než se zeptáte, nevím co s tím. Snad kromě kobercového bombardování.

     Liked by 2 people

     • NavajaMM napsal:

      To kobercové bombardovanie je v prípade snemovne dobrý nápad.
      No môžeme sa aj napríklad poučiť v zahraničí (Švajčiarsku), čo s tým. Teraz myslím na možnosť vetovať zákon referendom. Ak sa to poslancom vo Švajčiarsku stane vo volebnom období dva razy, automaticky sa musí rozpustiť a sú nové voľby. Pomohla by možnosť elektronického referenda. Tiež mám skúsenosť z banky, že takáto elektronická voľba (člena DR) fungovala.
      Je mi však jasné, že výhovorka „ruskí hackeri“ bude ešte dlho funkčná.

      To se mi líbí

 2. vittta napsal:

  „Ať si stěžují-ale ať platí!“

  To se mi líbí

 3. bob napsal:

  Co vím zcela jistě, je to. že žádný poslanec není užitečný.
  Ale kladu si otázku, zda aspoň některý poslanec c h c e být užitečný….
  Nevím o žádném….

  To se mi líbí

  • Ahele napsal:

   Já ano. Ludvík Hovorka. Ač lidovec, kteří nejsou mými oblíbenci v době Topolánkovy vlády a Julínkových a Cikrtových experimentů zabránil svou aktivitou nejhoršímu.

   To se mi líbí

   • Ahele napsal:

    Ten právě využil své asistenty a poradce tak, jak výše správně podotýká, tuším, oh. Jeho články z té doby svědčí o tom, že ač sám zemědělský ing. problematice zdravotnictví porozumněl velmi dobře.

    To se mi líbí

 4. oh napsal:

  Odborníků na kdeco máme zřetelný přebytek. Ať už se jedná o pachatele nového OZ, nebo jeho opravovače.
  https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/chyba-v-zakoniku-kdyz-prodavate-byt-parkovaci-stani-musite-nabidnout-sousedum-29115?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp

  Nějaký nepochopený génius se vyskytuje i na pražském magistrátu, jak lze usoudit podle zdůvodnění, proč plánovaná stavební činnost slouží hlavně k vyvolání dopravního zácpy:
  „Stavba probíhá během jarních prázdnin poloviny Prahy (Praha 1 až 5 – pozn.red.), tudíž za sníženého provozu. Termín dokončení je do 24. března. Od 25. března vstoupí v platnost nové jízdní řády, do kterých bude nová zastávka začleněna,“ Blbý je akorát to, že ten zas.. most je na Praze 7 a největší podíl dopravy míří z osmičky a na osmičku, případně na magistrálu, kde si hustota dopravy na nějaké prázdniny taky nehraje. 😦
  https://www.novinky.cz/domaci/432293-urady-vymodlena-zastavka-pije-prazskym-ridicum-krev-a-to-uz-hodne-dlouho.html

  To se mi líbí

 5. NavajaMM napsal:

  OT – vojenská základňa NATO na Slovensku.
  Pred časom si niekto u nás všimol, že na internetových stránkach MO USA beží elektronický konkurz na dodávateľov pre vybudovanie vojenskej základne na Slovensku.
  Ján Čarnogurský preto poslal oficiálny dotaz na Úrad vlády SR. Dnes zverejnil odpoveď:

  „Vážený pán Čarnogurský, vo Vašej žiadosti z 9. marca 2017 zaslanej na Úrad vlády SR ste uviedli nasledovné:

  „Vážený pán predseda vlády, v amerických médiách sa objavila informácia, že americká vláda ide vybudovať na Slovensku svoju základňu. Podľa § 3 ods. 1 zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám Vás žiadam o informáciu, či vláda Slovenskej republiky rozhodla o povolení pre armádu USA vybudovať na Slovensku vojenskú základňu…“

  V nadväznosti na uvedenú žiadosť o informácie si Vás dovoľujem informovať, že Ministerstvo obrany SR nevedie ani neviedlo žiadne rokovania s predstaviteľmi USA o výstavbe vojenskej základne na území Slovenskej republiky.

  S pozdravom Oleg Havasi, politický riaditeľ MO SR“

  http://www.hlavnespravy.sk/na-list-jana-carnogurskeho-s-otazkou-o-budovani-americkej-zakladne-na-slovensku-odpovedalo-ministerstvo-obrany-sr/943268

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.