Nedovolím poškozování národních zájmů republiky aneb Černá hodinka


Nedávno zvolený prezident Republiky Moldova (RM) Igor Dodon se před několika dny sešel s velvyslancem USA Jamesem D. Pettitem. Hlavním tématem besedy byla dohoda o koncesi na průzkum a těžbu ložisek ropy a plynu na území republiky, a následné využívání nalezišť, podepsaná mezi vládou RM a americkou těžařskou společností Frontera Resources International LLC (FRI).

 

Prezident vyjádřil znepokojení v souvislosti s tímto dokumentem, s procedurami tenderu, jakož i přímo podepsáním smlouvy. V rozhovoru s americkým diplomatem Dodon poznamenal, že už dřív žádal po vládě urychlené předložení všech detailů vztahujících se ke smlouvě. Současně pak jeho administrativa paralelně shromažďuje informace o zmíněné americké společnosti. Prezident informoval amerického velvyslance o tom, že jeho hlavní znepokojení a dokonce výhrady k této smlouvě jsou spojeny s následujícími okolnostmi:

 

 1. V souladu s národním zákonodárstvím může stát poskytovat koncesi pouze na veřejných pozemcích. V případě, že by se kontrakt týkal i pozemky patřící územním správním jednotkám, nebo soukromým osobám, musí udělení koncese nezbytně předcházet zvláštní procedury v souvislosti s poskytnutím souhlasu dotčených regionálních orgánů, nebo osob. Vzhledem k tomu, že většina území dotčených kontraktem se týká území autonomní oblasti Gagauzie, nesměl být bez souhlasu její administrativy dokument podepsán. Dokonce i v případě koncese na průzkumné práce byla povinnost požádat o souhlas s jejich provedením různé struktury, především pak místní veřejné správy a fyzických nebo právnických osob, na jejichž území jsou průzkumné práce plánovány;

 

 1. Mnoho otázek se vztahuje k transparentnosti procedur vyhlášení tendru a podpisu kontraktu. Byla zde zaznamenána mnohá porušení moldavské legislativy;

 

 1. Mnozí experti v dané oblasti informovali veřejnost o potenciálních ekologických rizicích a vlivu na životní prostředí, o což se dosud vláda nezajímala;

 

 1. Z veřejně dostupných informací vyplývají otázky k institucionální a také finanční způsobilosti společnosti FRI k provádění prací vyplývajících z kontraktu, zvláště s přihlédnutím k negativním zkušenostem s touto firmou v jiných státech regionu.

 

Tomuto tématu je věnována v mojí administrativě zvláštní pozornost, a ujišťuji Vás, že nedovolím poškozování národních zájmů Republiky Moldova“ – řekl v průběhu setkání Igor Dodon.

 

Zdroj:  http://bloknot-moldova.md/

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže, Černá hodinka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Nedovolím poškozování národních zájmů republiky aneb Černá hodinka

 1. raddie007 napsal:

  Tak kdypak nám nad Moldovou rozkvetou demokratické květinky?

  To se mi líbí

 2. vonrammstein napsal:

  Dodo má moudrej přístup. Moldavie je krásná země a byl by zločin ji nechat nenávratně zplundrovat, nota bene za zlomek ceny, kterou dostanou těžaři.

  To se mi líbí

 3. jaa napsal:

  JO národní zájmy a na evropské se „začíná“ objevovat – zdá se

  http://zpravy.tiscali.cz/proc-turci-nepatri-do-evropy-294964

  To se mi líbí

 4. kchodl napsal:

  Díky panu Hrochovi za překlad.

  Gagauzie… tam před cca 20-ti lety známý nastavoval páteřní routery pro připojení na akademický internet pro nějakou místní univerzitu, město se jmenovalo Komrat. Pamatuji si to, protože stejně se jmenoval hrdina v jednom sovětském sci-fi. Kromě toho, anglicky se to píše Comrat, což tehdy vyústilo ve vtípky ohledně „komunikační krysy“, tedy „com(munication) rat“ a chlápek přímo z Comratu se stal v komunitě značně populární, až se bál, že mu to zůstane jako jeho moniker (zkráceně mu všichni říkali „Krysa“).

  Nějak v té době se tam CIA pokoušela nastartovat malou „krátkou vítěznou válku“ s Rusákama v okolí Benderu a dostali řádně přes držku. Tedy oni to v okolí Benderu nejsou ani tak moc Rusáci, jako spíše zločinecká pakáž z celého Sojůzu, kterou tam vyváželi Sovětčíci léta, když „humanizovali“ gulagy, už v 50. letech. To je to „Podněstří“, taková Austrálie sovětské říše, kam odkládali zločince z povolání.

  Komrat jsou Turci a kde jsou Turci a současně něco pod zemí, tam zcela určitě bude turecká „umírněně islamistická“ prodloužená hnáta CIA jménem Güllenovci alias Hizmet („Podvolení“). Čekal bych, že teď jim tureckou pomoc Erdogan chcípne nebo je převezme pod svá „umírněně islamistická“ osmanská křídla, takže amícký velvyslanec s celým svým güllenovským ansámblem pomaže pěkně domů do Fašingtonu. A s těžebními smlouvami si budou Amíci moci leda tak vytřít tělesné otvory, úplně stejně jako Bidenovci s Burismou v Ukrošsku, kteří chtěli vyhnat soukromé vlastníky pozemků na Donbase (skrytý soukromý důvod války, v souladu s celkovou americkou strategií), což se značně nepovedlo.

  Jak je vidět, v Moldávii/Gagauzii/Podněstří Amíci postupují podle stejného vzoru, který se tak pěkně neosvědčil v Ukrošsku, takže se dá čekat jejich obvyklý „double down“. Tedy to samé znovu, ale větší silou.

  Moldávie je „light“ verze Ukrošska, případně „hard“ verze Pobaltí, v režii našich skvělých spojenců z Fašingtonu, takže bych se vůbec nedivil, kdyby časem moldavský prezident požádal o sovětskou internacionální ruskou demokratickou pomoc.

  Podněstří je slušně vyzbrojeno, podobně jako na Donbasu tam byly logistické sklady sovětské armády pro případ západního útoku z jižního směru. Dodnes to ruská armáda hlídá a není to jak odvézt, protože komunikace zablokovali ve své neutuchající blbosti Amíci přes své ukrošské magory už v 90. letech. Takže válečné sklady Rusáci neodvezli ani nerozkradli, protože nebylo kudy. Což je nyní pro Amíky značná osina v zadku. Jakmile tam spustí svůj obvyklý spektákl, dá se očekávat, že „povstalci“ budou řádně ozbrojení a díky 2-5-ti letému výcviku v sovětské armádě (převážně v trestních praporech) i značně bojově schopní.

  Gagauzie je turecká, a vzhledem k nepovedenému CIA güllenovskému puči v Turecku pro Amíky dlouhodobě ztracená, o tom není nejmenších pochyb. Ledaže by Turky přeplatili, ale jaksi není z čeho, i žabí kůže došly.

  Že Amíci připustili jakési zveřejněné jednání jejich velvyslance s prezidentem Moldávie, svědčí o tom, že jim značně teče do bot, protože jinak by se amícký velvyslanec s někým takovým vůbec nebavil, jen by poslal po svých agentech, případně po svých gangsterech, příslušný příkaz, co má prezident přesně dělat a jak mluvit. Další stupeň americké diplomacie by probíhal raketou z dronu, v případě neúspěchu předešlých metod, čemuž ale brání S-300/400 v Podněstří, samozřejmě, takže demokracie se nemůže plně rozvinout. Dammed Russians.

  To se mi líbí

 5. Rosťa napsal:

  Dík Hrochovi za překlad. Jak tak koukám, když je něco „upotřebitelného“ pod zemí, objeví se přítel nejvěrnější a nabídne pomocnou ruku, která se bez rizika válečného konfliktu nedá odmítnout. Cílek v teletníku onehdy mluvil o nerostném bohatství obrovské hodnoty u nás na severu a Havlova kámoška, které se, z mě neznámého důvodu říká balkánská řeznice, také slíbila pomoc. Je to pěkné, když na problém nejsme sami. Hned se lépe usíná.

  To se mi líbí

 6. okolojdoucí napsal:

  Pro místní blogaře a serfaře přikládám odkaz na moc poučný článek. https://theintercept.com/2014/02/24/jtrig-manipulation/

  Tuším, že to asi pro většinu zde nebude nic neznámého, ale přece jen, takhle podrobně a pěkně s obrázky?! Bondovka Spectre v reálu. Nebo reál v té bondovce?

  Naše největší šance na jakous takous svobodu je v češtině a relativní bezvýznamnosti. Ale i tak, spojte si tuhle metodiku a technické prostředky s tahem na bránu a odolným žaludkem takového Jakuba Jandy a jeho CTHH boys…

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Děkuji za připomnenutí jak funguje metodika řízení společnosti.
   To že takto je řízeno Česko o tom snad nikdo nepochybuje ani vteřinu.Proto pouze na osvěžení.
   Jak probíhá v současnosti poměrně drahá úplná odluka státu a církve :
   „Úplnou odluku státu a církve v Česku si podle průzkumů přála většina občanů Česka, kraje, obce i registrované církve.
   Přes četná jednání, trvající od Sametové revoluce v roce 1989, nedošlo až do 1. 1. 2013 k žádnému systémovému kroku k uskutečnění snahy o úplné odloučení církví a státu v Česku. V aplikaci majetkového vypořádání patřilo Česko k posledním evropským zemím.“
   Pro připomenutí pouze jediné, když prezident snad jako jedinný, dodržuje podmínky které si stanovila sama církev a díky nímž mohla dostat ony restituce.
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Umelec-Ozraly-Milosi-nejdes-na-pohreb-Vlka-Ja-na-ten-tvuj-pujdu-rad-480373
   Proto prosím to není pouze bondovka, to je naprosto jedinečný a sofistikovaný přístup k řízení společnosti, na který totalita nejen že neměla ale ona nebyla schopna jej ani smysluplně pochopit natož se s ním srovnávat.
   Jedná se o jedinečný a skvěle vypracovaný systém řízení, který jako jedinný umožňuje pracovat s masou s minimálními náklady na její bezproblémové cílené řízení k předem stanovenému cíli.
   Jako doplňující přikládám církevní manipulační postup, zabezpečující protlačení migrační vlny do východních zemí EU.
   Papež František přijal zástupce Útvaru boje proti mafii a terorismu. Na téma migrace je vyzval ke „zvýšení činnosti v oblasti ochrany těchto bratří a sester při hledání míru a budoucnosti“. „Hitler byl také demokraticky zvolen.“

   Proto nyní nevystupujte proti migraci ale proti hitlerovskému populizmu některých východních zemí EU.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.