Ani nevím, jak to nazvat aneb Černá hodinka


Kamarád a výborný kuchař noblesní plzeňské restaurace Sváťa Brož mě upozornil na vynikající nový produkt, který se dá koupit v síti MAKRO. Skvělý šunkový a gothajský salám, špekáčky a tak. Nemusím se bát, je to opravdu neošizená dobrá kvalita.

V čem je to kouzlo? Jsou vyrobené podle ČSN z roku 1977. Přikládám důkaz.

Nic moc veselého to o vývoji kvality potravin za posledního čtvrt století nevypovídá.

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy, Černá hodinka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

56 reakcí na Ani nevím, jak to nazvat aneb Černá hodinka

 1. Bavor V. napsal:

  Jardo, promiň ale nachytat cenzora při fake news se jen tak nepodaří
  Jakub Janda‏
  @_JakubJanda
  Poslanec J.Holík (SPD) prohlášen „persona non grata“ ukrajinskou SBU. Za trip na Krym.
  @MichalKubal @FilipHorky
  http://www.rnbo.gov.ua/news/2725.html
  V odkazovaném článku ve skutečnosti nepadlo jediné jméno, natož označení „p.n.g“

  To se mi líbí

 2. taras2 napsal:

  Mohu potvrdit, začátkem osmdesátých let jsme měli kšefty s místníma jatkama, táhli jsme k nim parovod, a na kontrolní dny jsme se těšili: jako pozornost podniku byl servírován v neomezeném množství prachobyčejný gothaj a játrová paštika. Úžasná chuť i vůně. Všichni jistě vzomínáme na nevábné pochutiny téže značky, podávané v obchodech. Když jsme se ptali uzenářů, jestli nám udělali nějakou extra šarži, tak pravili, že nikoliv, že takhle chutnají všechny jejich výrobky, pak to ale dostane do ruky socialistický obchod a nechá to uhnít ve skladech, protože prodat se přece musí všechno.

  Je ale fakt, že na těch poradách a v menu byl jeden úzký profil – rohlík.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Jelikož můj kamarád ze základky měl otce na jatkách, tak vím, že to zdaleka nebylo žádným „socialistickým obchodem“, ale prachobyčejnou zlodějnou na jatkách (aka „masokombinátu“).

   Protože co dostávalo vedení podniku, co se dávalo návštěvám, co si nosili zaměstnanci domů, … bylo přesně podle norem, tudíž dobré. Ale co šlo do prodejní sítě, to bylo vyrobené značně vykradeně. Samozřejmě s tichým souhlasem vedení podniku, které se na přikrádání v nemalé míře podílelo.

   Cca jednou za pět let celé vedení masokombinátu vyhodili, povýšili nebo zavřeli, a pak byly uzeniny v obchodech zase nějaký čas dobré, než to opět upadlo do klasického stavu.

   Netýkalo se to jen uzenin, ale například také hromadného stravování, především školních jídelen a menz, případně závodních jídelen.

   To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Bylo to tehdy spádové.
    Všechno zboží nebylo stejné, i když by být teoreticky mělo.
    Pekárna, jatka..apod, zásobovali jen blízké okolí.
    Jak píše Oh, u nás bylo třeba vždycky dobré pečivo.
    Nebo sádlo.
    Pak jsem byl třeba na vojně v Rakovníku, a tam měli nesrovnatelný turisťák, ale zase to pečivo, žádná sláva.

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Jo, bylo to spádové, to jest lokální, jak po tom dnes volají nejen různí ekopošuci, ale i zdravý rozum, alespoň tedy v některých věcech. Pamatuji, jak jsme jezdili do Ostroměře, trénovat lezení po skalách blízkého lomu (umělé lezecké stěny tenkrát nikde nebyly) a vždy jsme si tam kupovali housky, ručně pletené, opravdová lahůdka. Zato salámy a párky tam byly hrozné, ty jsme si vozili z Hradce Králové (alias masokombinát Březhrad). O pět let později to bylo skoro naopak, jak se měnili lidé a výroba.

     To se mi líbí

  • oh napsal:

   No vidíte. Já zase kdysi jezdíval s rodiči na do podnikové chaty u Jabloneckých Pasek. Tamní správce každé ráno jezdil gazíkem pro čerstvé pečivo k snídani – rohlíky nebo housky – přímo do pekárny. Prostě nádhera. Často ještě teplé, ale vždycky křupavé a krásně vonící pečivo, jaké se v žádném obchodě nedalo sehnat ani s protekcí. Mňam. A opravdu čerstvé máslo, marmeláda vonící a chutnající po ovoci (a ne jen odporně přeslazené obarvené cosi bez chuti a zápachu od Hamé Babice). 🙂 A byli jsme na dovolené, takže žádné porady. 🙂

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Někdy v letech 1967/1969 pořádal vojenský útvar 8060 Dobřany (PVOS) zimní prázdniny pro děti na šumavském Zhůří. Byla tam „rota“ a radar… 1000 nad mořem. Sněhu neuvěřitelně (tenkrát).
    Každé ráno nám vozili rohlíky od asi posledního soukromého pekaře (nebo dělal nějak pod komunálem?) z Rejštejna. To nebyly rohlíky, to byla pohádka…

    To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Nevím ale každému je jasné, že normy a ještě k tomu ČSN jsou přežitek a to proto protože byly brzdou dynamického rozvoje naší současné společnosti.
  Proto také v současnosti jsou normy pouze doporučením a proto v dnešní době už neexistují nesmyslné totalitní normy pro konkrétní potraviny, jako tomu bylo dříve. Daná jsou jen minimální kritéria, která musí produkt splnit, aby dosáhl na konkrétní označení.
  Třeba gothaj musí obsahovat nejméně 40 procent masa strojově neodděleného, šunkový salám pak 55 procent.
  Šunkový salám ČSN 1977
  89 % masa, jedno »éčko«
  Složení: vepřové maso 82 % hm.; hovězí maso 7 % hm.; dusitanová solicí směs: jedlá sůl, konzervant: E250; bramborový škrob; cukr; koření: bílý pepř, muškátový ořech; sušená zelenina: česnek.
  Šunkový salám 2015
  55 % masa, 11 »éček«
  Složení: vepřové maso 49 % hm.; pitná voda; hovězí maso 6 % hm.; bramborový škrob; dusitanová solicí směs: jedlá sůl, konzervant: E250; zahušťovadla: modifikovaný bramborový škrob E1420, E407a, E415, E410; živočišná bílkovina (vepřová); cukr; stabilizátory: E451, E450; antioxidant: E301; látka zvýrazňující chuť a vůni: E621, E635; barvivo: E120; dextróza; antioxidant: E316; sušená zelenina: česnek; extrakty koření: pepř, muškátový ořech.
  Gothaj ČSN 1977
  73 % masa, 1 »éčko«
  Složení: vepřové maso 52 % hm.; vepřové sádlo; hovězí maso 21 % hm.; dusitanová solicí směs: jedlá sůl, konzervant: E250; koření: sladká paprika, černý pepř, bílý pepř, muškátový ořech, muškátový květ; sušená zelenina: česnek.
  Gothaj 2015
  44 % masa, 6 »éček«
  Složení: vepřové maso 25 % hm.; hovězí maso 19 % hm.; pitná voda; bramborový škrob; dusitanová solicí směs: jedlá sůl, konzervant: E250; koření; stabilizátory: E451, E450; látka zvýrazňující chuť a vůni: E621; antioxidant: E316; extrakt koření; barvivo: E120.
  Proto porovnávat dobu minulou kdy (následná definice podle agrofertu) – > „Před revolucí nebylo za co utrácet, a tak dávali Češi půlku platu za jídlo.“
  Prostě pokud nyní budou Češi dávat 13 610 Kč za jídlo na osobu tak se také kvalitně nají.
  Podle současné definice také z výše vzpomenutého zdroje, dávají Češi na jídlo necelých 7 000 na osobu a měsíc.
  Proto prostě se také musí smířit vzhledem k výše uvedené cenové relaci s kvalitou odpovídající této snížené cenové relaci oproti totalitě.

  To se mi líbí

 4. vonrammstein napsal:

  Před časem jsem se tu na někoho obořil, když tady chválil nějaký „retro“ uzeniny a nazval jsem to ostalgií. Zpětně se mu omlouvám. V Albertu, kde většinou nakupuju, prodávaj retro klobásy a párky podle starejch receptur, 75-85% masa. S běžnou produkcí je to chuťově nesrovnatelný. A stojí to jen o pár korun víc.

  To se mi líbí

 5. strejda napsal:

  Přejdu od masa k jamům, jak se mém mládí říkalo džemům a marmeládám. Někdy v roce 1982 jsem jel do Rumunska. V potravinářských obchodech skoro nic, jen sklenice zelí a marmelád. Zkusil jsem koupit marmeládu a nestačil jsem se divit.
  Poprvé v životě jsem jedl KUPOVANOU zavařeninu s kousky ovoce, tedy spíš kusy. Bylo to dost sladké, ale náramně dobré. U nás bylo základem džemů jablečné pyré s řepou.
  Asi každému z nás napadne, že pokrok by neměl jít skoky, ale postupným vývojem DOPŘEDU se zachováním toho dobrého. A nevylévat s vaničkou i dítě.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Presne tak. Potvrdzujem aj tú marmeládu. Ako študent som bol na brigáde v konzervárni zrovna keď sa (mimochodom začiatkom školského roka) vyrábala čerešňová marmeláda. Bola komplet z jabĺk a zafarbená potravinárskou červeňou.
   Spomínam si na Funesovu komédiu našej mladosti – Krídelko alebo stehienko. Smiali sme sa z toho, ale už sa aj my bežne kŕmime umelou hmotou.

   To se mi líbí

 6. vonrammstein napsal:

  A už se smaží v pekle, zkurvysyn. Satan si ho v ksichtě poznamenal ještě zaživa.
  https://www.novinky.cz/ekonomika/432644-zemrel-slavny-americky-banker-david-rockefeller.html

  To se mi líbí

 7. poznamkovnik napsal:

  Srovnání postavení ČR a ČSSR a přístupu ke standardizaci v rámci EU a RVHP, srovnání textace zákonů

  Česká republika má povinnost (stejně jako všichni ostatní členové Evropské unie bez ohledu na velikost a vyspělost národních ekonomik) převzít zpravidla do šesti měsíců do své národní soustavy ČSN všechny normy evropské.
  http://www.unmz.cz/urad/prehlrub.asp?cd=50&typ=c

  7. Odchylky od normy RVHP, platné v národním hospodářství států
  – účastníků Úmluvy, nebo od normy RVHP, zavedené do národních norem, se povolují v souladu s národními zákony států – účastníků Úmluvy.
  8. Státy – účastníci Úmluvy mohou prohlásit, že nebudou používat jednotlivé normy RVHP.
  http://www.psp.cz/eknih/1971fs/tisky/t0080_00.htm

  O praxi si můžeme vykládat ledacos, ale pro mne je podstatné co si vyhádala nebo taky dohodla politická reprezentace..

  Tak asi tak..

  To se mi líbí

 8. tata napsal:

  pane Bavor

  AŽ zde budete chci něco dát,byl jsem počastován přiliš zasadními věcmi abych se ktomu nevyjádřil,ale budu respektovat když mi to neumožnite,není to urazlivé jen schrnutí,které to dokumentuje,dál bych to kdýž by jste byl,nebo mě na čas dejte nutno schvalit……..počkám až napíšete vyjádření

  To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Trapáku….
   Proč to shrnutí nedáte k té naší diskuzi?
   Tam už nikoho neotravujeme, tam si plácáme co je libo.
   Jenže vy se chcete blýsknout, chcete ukázat, jak jste skvělý, a vaši oponenti, mě nevyjímaje, jak jsou zkažení a vše překrucují.
   Prostě chcete publikum pro svou čistotu a dobrotu.
   Že se na to nevykašlete, stejně je to jen potrava pro vaše EGO….

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Tys tomu rozuměl??

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     Ne.
     Pochopil bych z toho ale, že se mýlím, a že se mýlím naschvál, a chci – především ženám- něco provádět.
     No, a že kradu malým dětem svačiny, a asi že je kradeš i ty, no…

     To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      „AŽ zde budete chci něco dát“… „dál bych to kdýž by jste byl,nebo mě na čas dejte nutno schvalit……..“ —
      Já už bych se v tom taky nevrtal. Situace je krystalicky jasná.

      To se mi líbí

   • tata napsal:

    ?

    To se mi líbí

   • oh napsal:

    Že se na to nevykašlete, stejně je to jen potrava pro vaše EGO…
    Začínám mít dojem, že nám trošičku Ondřejovatíte..

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     Zkuste mi to nějak lépe vysvětlit, proč jako ondřejovatím.
     Třeba to jen nevidím.
     Fakt je podle mě ten, že tata si hraje na pana spravedlivého a neustále se do mě naváží.
     Dělá to ale dojemně laskavě.
     Mluví sice se mnou, ale vlastně mě ani nejmenuje, má nesmírně oduševnělé výrony, že všechno u něj převracím, a při té příležitosti naprosto převrátí, co jsem napsal a když to JASNĚ vysvětlím, tak to vysvětlí ještě jasněji, jak jsem to myslel a jak to ON pochopil správně hned na první pokus, zatímco mé vysvětlení je jen další mlžení a převracení.
     Přenáší pak tu diskuzi do čerstvého tématu, a to klidně několikrát.
     Skutečně Oh, zajímalo by mě, jak já ondřejivatím, když ho nesnáším, bez legrace, od vás bych se to rád dočetl.
     Konkrétně by mě zajímalo, proč vy, nebo ani jiní, nevytknou nic tatovi, ale já se jim zdám jako lotr.
     Mě to nevadí, já takto vystupuji, kdybych chtěl být hodný kluk, tak mohu psát jinak, ale čistě teoreticky by mě zajímalo, proč já jsem u vás a většiny lidí tím špatným, a tata tím dobrým.
     Pro mé interní potřeby.

     To se mi líbí

    • tata napsal:

     oh
     ANO VYKAŠLU……CELKEM MĚ URAZILO že opakujete něco o egu.Ta diskuze aspon z mé strany přerostla v něco zasadního,možná to někdo považuje za malicherné Vy určitě.ALE PŘEROSTLO TO S ČÍM SE POTÝKÁM CELÍ ŽIVOT.DAL jsem si praci s nepřehledné diskuze vytáhnot to nejpostatnější………proto jsem psal jestli mi to domácí umožní………protože to je ukázka jak se někdo spojí a vymyslí teorii aby VÁS URÁŽEL ,ZNECHUTIL……..COŽ SE KONEČNĚ POVEDLO………A ktomu jste přispěl i VY ,PROTOŽE nepředpokládám že to je záměr ale že to tak citíte,nevím jestli jste to četl pozorně nebo vypalil od boku ale je to téma pro mě celí život byt lhostejný k tomu že je někdo urážen jen že prostě nesouhlasí s nákým názorem.

     JESTLI JE TO ego tak prosím……..tato diskuze je respektive tamta dovolit někoho urážet že dotyčný vytvořil atributy chování kdy to přece není uražka ale zřejmé že dotyčná osoba když nechápe je to kdo bude chtít si to přečte tam.

     ANO PANE OH,aspon na měsíc si dám oraz přece jen to už nevydýchám,aby mě krom jiného někdo tytuloval trapáku,když tam tu diskuzi pan domácí uzavřel.

     PANE Bavor UŽ BUDETE mýt odemě klid asi to i zklidní situaci……..zde si kdo má zajem muže zhodnotit jestli si honím ego,jsem šašek,psycho,neznalí jemnosti češtiny a podobné

     https://poznamkypanabavora.wordpress.com/2017/03/17/co-daly-nase-zeme-evrope-a-lidstvu-5/comment-page-1/#comment-98733

     To se mi líbí

     • čtenář napsal:

      bože tato,
      vždyť to psal vitttovi

      To se mi líbí

     • vittta napsal:

      Tedy nechci vás nejak napadat, ale Oh právě ten můj výrok o Egu zpochybnil a to velice konkrétně, a právě na jeho základu mě napsal, že ondřejovatím.
      A vy se nyní do něj za odměnu navážíte.
      Také se samozřejmě mohu mýlit…ale Čtenář to, jak vidno, pochopil stejně.
      Pokud, jak píšete, pan domácí tamtu diskuzi uzavřel, tak máte ode mně malou omluvu, neb to jsem nevěděl, a váš zvyk, přenášet pitomé diskuze neustále do čerstvých mě připadá hloupý.
      Já se tam s vámi hádal právě proto, že to bylo dost zpátky, a nikoho jsem tím tedy neotravoval, ale zájemce se na to mohl mrknout, a případě reagovat.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Vážení vittto a tato. Důrazně vás žádám: Už se na to vyserte. Přece nechcete, abych kvůli vaším hádkám uzavřel celou diskusi.
       Teď budu dopoledne částečně mimo dosah, takže při náhodných vstupech budu vaše hádky mazat ❗

       To se mi líbí

 9. kchodl napsal:

  OT: Dnes jsem od svých německých kolegů (případně alespoň v Německu dlouhodobě žijících) slyšel fůru věcí o tamních poměrech, přičemž jsem se také začetl do anglicky psaných německých novin, které mi přivezli. Je to velká legrace, zdá se, že Němci opět natrefili na velkého, rázného psychopata s velkou tlamou, tedy jistého nevzdělaného primitiva jménem Martin Schulz. Zatímco jiné národy by na takové zupácké chování koukali s opovržlivým pobavením, případně znechucením, Němčourům to náramně konvenuje a vyhovuje.

  Získávám dojem, že nástup Hitlera nebyl způsoben chudobou nebo rozvrácenými poměry Výmarské republiky, ale přímo samotnými Němci, něčím velmi hluboko v nich. Protože nynější poměry jsou extrémně bohaté, žádnou „dýku v zádech“ nemají a přesto se děje úplně to samé.

  Po přečtení některých článků z německých novin jsem čekal, že najdu suché oznámení přibližně v tomto stylu: „Níže uvedená komise bazíruje na vrozeném kretenismu pana Martina Schulze, kterýžto stav se projevu výroky, jako zejména „ať žije sjednocená evropa“ a s tímto rezultátem ho předávají do rukou příslušných úřadů.“

  Ale pochopitelně marně.

  K páně Hudcovu článku musím dodat, že „socialistické“ špekáčky z Makra používám k domácí výrobě utopenců s velkým úspěchem. Domácí utopenci jsou pak mnohem lepší, než jakékoliv kupované hotové.

  Ještě čekám, kdy začnou dělat „socialistický“ sýr Hermelín, protože nakládat to, co se dnes za Hermelín vydává, je buď hrozně drahé nebo není dobré.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Buďte ještě rád za odfláknutý Hermelíny. Až někde potkáte Olmín, vemte rovnou nohy na ramena.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Jo, to jsem právě myslel. Ne Hermelín jako název, ale jako typ sýru.

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Ještě jsem si vzpomněl, jak mi známý vykládal, že všechno je to způsobené tím, že „Hermelínové“ mlékarny vykoupili Žabožrouti, kteří jednak na úkor kvality zlevnili výrobu, jednak z toho rejžují, proto je „Hermelín“ tak drahý. Co je na tom pravdy, netuším, hlavně protože dotyčný Frantíky bytostně nesnáší, jelikož s nimi má plno pracovních zkušeností, veskrze negativních. Kromě toho má francouzskou manželku.

    Každopádně z cest do Francie vím, že se dá těžko srovnávat továrně vyráběný sýr s ručně vyráběným, tradičním postupem. Jak chuťově, tak zejména finančně. Jistě je něco jiného takový ten „Camembert Normandie“, což je spešl značka tradičně manufakturně dělaného sýra a něco jiného je výrobek z fabriky, byť také francouzský. Předrahá rarita je pak camembert koupaný při výrobě v Calvadosu, té jablečné pálence. Ani nevím, jak se to přesně jmenuje, ale dobré to je. Osobně bych dal přednost, za značně nižší cenu, raději argentinskému bifteku z pořádné biftekové krávy. Hovězí je hovězí. Někdo rád vdolky, někdo radši holky.

    To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Jak jsem včera četl německé noviny, takových radostí tam mají plno, úplně přitom jásají, nad tím obohacením. Kupodivu se velmi snaží, aby se o radosti podělili se sousedy a říkají tomu bůhvíproč „solidarita“.

   Ale to není všechno: bezpočet úplně třeskutých nápadů plyne z německého ministra spravedlnosti, řekl bych, že aspiruje na titul „Cvok roku“, ale není na mě, abych to posuzoval.

   Pozadu nezůstává ani německá ministryně obrany a další vládní panáci. Zaujal mě výkon jejich ministryně ekologie, která pojala nápad, že vlastnictví velkých aut bude omezováno: „SUV budou jen pro lovce a venkovany“.

   V porovnání s těmito vizemi byl nacismus docela svobodný a přívětivý režim.

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    „suv pro zemědělce a lovce“

    jestli to je pravda tak jsou jen dvě možnosti.

    1. je totálně vymaštěná
    2. je podplacená od Toyoty,aby se jim zvýšily prodeje Hiluxů a Land Cruiserů na místním trhu.

    To se mi líbí

 10. vittta napsal:

  Záhada!
  https://www.novinky.cz/ekonomika/432708-dluh-ceska-vuci-zahranici-loni-vzrostl-o-332-miliard.html
  Jenže Babiš říkal, že jsme v děsném přebytku.
  Tak jsem z toho trošku…jelen.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   To co říkate je hloupost protože intervence ČNB hovoří jasně :
   výdaje na intervence ČNB
   rok a měsíc náklady na intervence
   11.13 202,47
   7.15 27,88
   8.15 100,83
   9.15 62,69
   10.15 0
   11.15 9,9
   12.15 41,58
   1.16 58,16
   2.16 16,82
   3.16 0
   4.16 10,61
   5.16 15,54
   6.16 8,45
   7.16 8,29
   8.16 28,59
   9.16 99,5
   10.16 106,95
   11.16 14,15
   12.16 87,94
   1.17 400
   celkem 1300,35
   Proto prosím si laskavě ze své scestné statistiky odečtěte 1 bilion 300 miliard Kč. no a nyní prosím ještě jednou :
   VZROSTL ČI POKLESL TEN DLUH ?

   To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Moje zcestná statistika…
    Jak jsem nakoupil, tak prodávám.
    Mě to nikdy nebylo moc jasné, jak je to s tím dluhem, ale to jsem za ty roky pochopil, že může mít různé vlastnosti, od hrůzy pádu do zákoutí pekelných, po výhody investic do vnitřních infrastruktur.
    Hlavně před volbama se o tom dluhu hodně mluví, co já vím….

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Pane Vitta, ten článok zahoďte, je hodne zmätočný, sú tam popletené hrušky s jablkami (hovorí sa tam aj o dlhu všetkých bánk voči zahraničiu v jednej vete so štátnym dlhom) a nedohrabete sa tam rozumnej informácie.

     To se mi líbí

     • vittta napsal:

      To mě bylo jasné také, Pane Navajo.
      Já ho sem dal spíše jako ukázku toho, že i kdyby byla realita jakákoliv, v médiích se můžeme dočíst stejně cokoliv.
      V tomto případě se v článku hraje na to, že problematice jen nemnozí opravdu rozumí, takže si to každý může vysvětlit po svém v kontextu s politikou.
      Tím se nezastávám Babiše, ale dejme tomu poukazuji na opačné zprávy, tedy co s „přebytkovými“ penězi, aby se jako naznačilo, jaký je Babiš kabrňák.
      Abych řekl pravdu, netušil jsem, že se z toho vyvine debata, která má být nejspíš odborná, ten článek byl opravdu hodně lajdácky napsaný.

      Liked by 1 osoba

  • Cech napsal:

   Já ví ono je to mnohem více ale zaručených je ten 1300 .

   To se mi líbí

   • LB napsal:

    Cechu, nevím, je-li to záměrná demagogie nebo v tom máte takový hokej.
    Banka přece za ty peníze koupila jiné aktivum, jehož cena se může vůči Kč snížit, nebo taky zvýšit. Rozhodně kolísá. Kdyby kupovala zlato, bylo by to stejné.

    Takže to neznamená, že ty prachy vyhazuje oknem (to by nás na Senovážném n. stálo…)

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Ten hokej je ešte väčší, ako si myslíte. ČNB a jej bilancia je totiž niečo úplne iného ako štátny dlh, ktorý sa obsluhuje z rozpočtu dlhovou službou. Intervencie ČNB teda vôbec nesúvisia s tým, čo vyššie citoval vitta, tie súvisia s menovou stratégiou.
     ČNB s dlhom štátu súvisí len tak, že ho zverejňuje v rámci svojich štatistík bankového sektora.

     To se mi líbí

     • LB napsal:

      To samozřejmě vím, ČNB totiž není součástí státního, ale VEŘEJNÉHO sektoru, takže tam se taky vykazuje její eventuální dluh. Ale to už je trochu otázka definice.
      To hlavní je, že za své výdaje dostává nějakou protihodnotu (ať už si o ní myslíme cokoli), takže ta čísla co uvádí Cech jsou naprostá hausnumera 😦

      To se mi líbí

      • NavajaMM napsal:

       Áno, súhlas. Toto vyššie som uviedol na vašu podporu. Ono ani nie je jedno, odkiaľ ČNB tie devízy nakupuje. Je pravdepodobné, že veľká časť je od domácich subjektov, lebo ČNB zároveň hlási, že dala do obehu nové koruny. Také operácie sú v bilancii ČR ako celku voči zahraničiu vlastne nulové.

       To se mi líbí

       • LB napsal:

        Jj, tak to je.
        A dnes máme další oblíbené téma laiků: „nekryté peníze“ 🙂

        Liked by 1 osoba

       • Cech napsal:

        Hokej tak nějak nevím ale to jak bruslí ČNB na tenkém ledě lze doložit.
        https://www.cnb.cz/cs/verejnost/pro_media/clanky_rozhovory/media_2014/cl_14_140714_tomsik_euro.html
        Proto jestli jste mínil tuto sebeobhajobu ČNB jako realitu podloženou skutečným jednáním ČNB, tak to se omlouvám zde již není co dodat.
        Snaha oddělit kroky ČNB od reálných dopadů nařízené podpory €, je právě ten manipulační výsměch.
        Intervence neboli umělé podhodnocení měny prováděné ČNB je ekvivalentem reformy z 1. června 1953, jejíž důsledkem bylo znehodnocení úspor, propadnutí vázaných vkladů obyvatelstva a pokles jeho životní úrovně.
        Jenže v případě současné intervence ČNB (skryté časově rozložené měnové reformy) jasně vyčíslitelná hodnota existuje.
        Pokud ji ČNB nevrátí státu, tak komu ji vlastně pošle ?

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Pán Čech, hokej je v tom, že intervencie ČNB a štátny dlh, to sú v podstate rôzne témy. Je síce pravda, že v makroekonomike všetko so všetkým súvisí, ale nie je v tom priame prepojenie. Proti Vašej kritike intervencií ČNB nič nenamietam.
        Vaša posledná otázka „Pokud ji ČNB nevrátí státu, tak komu ji vlastně pošle ?“ je trochu pre mňa nezrozumiteľná. Neviem, čo by ČNB mala štátu vrátiť.
        Hlavné, čo ČNB robí, je dohľad nad bankovým trhom, najmä likviditou a stresovou odolnosťou jednotlivých bánk, a v súvislosti s tým určuje a spravuje povinné minimálne rezervy. Nepriamo tým riadi množstvo peňazí v obehu.
        Okrem toho poskytuje štátu pôžičky nákupom štátnych pokladničných poukážok, ale to nie je automatika, funguje to na tržnej báze.
        Intervencie súvisia s druhou hlavnou úlohou a tou je realizácia štátnej menovej stratégie. V tomto „by mala“ ČNB vystupovať ako nezávislá inštitúcia a štát ju nesmie riadiť priamo, len prostredníctvom svojich zástupcov v predstavenstve a dozornej rade, ktorí tam snáď ani nemajú väčšinu.

        To se mi líbí

       • Cech napsal:

        Zde nenamítám nic proti nezávislosti ČNB ohledně intervencí.
        Pouze pokud ČNB zvolila intervence, tak za jejich dopad nese plnou zodpovědnost a pokud ne, je třeba rozdíl mezi neintervenovanou a intervenovanou Kč po skončení intervencí vymáhat na ČNB (pokud budeme tedy ctít zákon).
        Prohlášení že cílem je zamezit dlouhodobému podstřelování inflačního cíle nebo upadnutí ekonomiky do deflace a oživení domácí ekonomické aktivity, je nic neříkající fráze.
        Na základě mandátu vygenerovaného bankovní radou nakupovala a nakupuje Sekce bankovních obchodů ČNB dle potřeby a podmínek na trhu zahraniční měnu tak, aby dosáhla požadovaného uvolnění měnových podmínek.
        Na devizovém trhu ČNB intervenuje na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru – v souladu s rozhodnutím bankovní rady – tj. 27 CZK/EUR.
        Oslabení kurzu koruny zabezpečilo zvýšení dovozních cen, a tím i celkové cenové hladiny v České republice.Vlivem nárůstu dovozních cen se rapidně snížila koupěschopnost domácností, jejich poptávka však nebyla ve zvýšené míře přesměrována k domácímu zboží a službám a nepodpořila nižšími reálnými úrokovými sazbami inflační očekávání.
        Slabší kurz koruny a zároveň slabší kurz zabezpečil pouze české vývozy.Konkurenceschopnost a ziskovost podniků a jejich ochota investovat byla téměř nulová. Oživení výroby a nárůst zaměstnanosti nastal ovšem bez potřebného nárustu mezd, což totálně podtrhlo kupní sílu domácností.
        Ekonomický růst Česka je díky intervencím zabezpečován jen a pouze na úkor ceny práce.
        To že intervence neboli – > dlouhodobá měnová reforma nevygenerovaly zisk, je jen a pouze tvrzení ČNB, která odmítá odpovědnost za svoji protilidovou činnost.
        Bohužel intervence nejsou nepočitatelné a proto činnost ČNB, která okradla české domácnosti o více jak 1bilion 300 miliard za necelé tři roky, je bohužel zůčtovatelná položka jestli se to ČNB líbí nebo ne.

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Pane Čech, vravím už niekoľkýkrát, že vaše námietky voči ČNB nerozporujem. Nemám k tomu dosť podrobne naštudované konkrétne fakty.
        Len podotknem, že činnosť ČNB je motivovaná aj výhľadom prijatia eura v ČR a snahou o nastavenie podmienok; okrem toho jasne preferuje určité (nemenované) záujmové skupiny, nie záujmy celého obyvateľstva, to je celkom zreteľné. Takže tie podmienky prijatia eura sa môžu podobať aj situácii na Slovensku, keď práve zlomovým prijatím eura niektorí ľudia na Slovensku veľmi získali.

        To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.