Triumf politiky 2.0 … „Ronald a Donald“


Bývalý americký republikánský politik David Stockman*) se pokouší o zajímavou paralelu mezi dvěma prezidenty – R.Reaganem a D.Trumpem …

 Ten film jsem už osobně viděl. Stejné síly, které svého času zastavily Reagana před „vysušením bažiny“, zabrání v podobném počínání i Trumpovi…

V roce 1985 jsem zklamaně opustil administrativu Ronalda Reagana.Reaganova revoluce, jak se zpočátku předpokládalo, měla „vysušit bažinu“. Slibovalo se snížení daní a navrácení moci lidem a svobodnému trhu.

Ale, nic takového se nestalo. Bažina se, ve skutečnosti, ještě prohloubila a ustálila. V roce 1986 jsem na to téma napsal svoji první knihu s názvem „Triumf politiky“, ve které jsem popsal, jak „bažinní tvorové“ z Washingtonu zabánili vysušení své bažiny.

Totéž jsme pozorovali prvních 30 dní Trumpovy administrativy, a těchto 30 dní je předzvěstí budoucích událostí. Bílý dům bude v příštích 4 letech vtažen do zostřeného stranického konfliktu, provázeného krizí. Rozhodnutí 50 senátorů bojkotovat Trumpovu inauguraci mělo být varováním.

Vzpomínám si, jak v roce 1980 jsem jako kongresman vystupoval jako Reaganův sparingpartner při přípravě k prezidentským debatám. Později mě Reagan jmenoval ředitelem své Správy pro řízení a rozpočet. Stejně jako dnes Trump, ani tenkrát Reagan nebyl po chuti establishmentu.

Nicméně, počáteční vlna blahosklonnosti se strany Demokratů nebyla jen tak pro formu. V mém případě, vzpomínám si, spíkr Senátu Tim O´Neil mě hned po inauguraci osobně pozval do své – jeskyni podobné – kanceláře na setkání s celým vedením strany a předsedy výborů.

Tenkrát jsem hleděl na shromážděné, jako na politbyro Sociálního státu. Věděl jsem, že absolutně nesympatizují s Reaganem a jeho plány na prudké pokrácení rozpočtu a na 30% snížení daní. Oni, nicméně, si chtěli poslechnout nás s našimi argumenty.

O´Neil mě usadil do jednoho ze dvou masivních křesel, a pak mi několik dalších hodin naslouchali, aniž mě vyhnali. O´Neil pak řekl: „Chápeme, že některé staré přístupy musí být změněny… Nesouhlasíme se vším řečeným, ale tento mladý muž evidentně ví, o čem mluví.“

To bylo tenkrát …

V té době jsme diskutovali např. o tom, zda je nutné poskytovat federální příspěvky na školní obědy, nebo o tom, má-li se pomáhat s příjmem polovičním proti příjmům stanovícím hranici chudoby. Z dnešní pozice, kdy sama vláda i dluhy, které nadělala, násobně vyrostly, se tehdejší úvahy zdají být nepodstatné.

Politika „Vysoušení bažiny“

Donaldu Trumpovi je souzeno stát se recipientem gigantického dluhového účtu. Nicméně, stejní politici, kteří byli příčinou růstu tohoto účtu, mu budou otravovat život po celé jeho funkční období. Nejedná se jen o opozici demokratických kongresmanů.

Proti Trumpovi se spojil celý Washington, včetně republikánského establishmentu a lídrů Kongresu. Jejich hraná vlídnost po volbách – to je jen daň tradici. Přesto, že spíkr Senátu odmítl přijmout Trumpovo pozvání k návštěvě v jeho domě ve Wisconsinu týden před volbami, ve kterých se Trump chystal ke svému nečekanému vítězství ve státě, který pro republikány nehlasoval od roku 1984.

Co se v jeho myšlení během sedmi dní změnilo?

Víra Wall Streetu v to, že republikánská vláda kontroluje Bílý dům a obě komory Kongresu, díky čemuž dokáží Republikáni provádět politiku podle jeho potřeb, byla mylná. Na Kapitolu není žádná republikánská „většina“. Je několik frakcí, které vytvořily kruh a namířily pistole na prezidenta Trumpa. Tito Republikáni zastaví proces zákonodárného programu nového prezidenta ještě před spuštěním tohoto procesu.

A jako první bude na pořadu Trumpův předvolební slib, že Obamacare bude „zrušen a zaměněn“ během krátké doby po inauguraci. K tomu nedojde ani během prvních sto dní, ani za rok, atd. Místo toho se tzv. republikánská většina rozštěpí. Oni uváznou v tom zákonodárném procesu, zataženi do nekončícího hašteření a manévrování.

Tato okolnost pak blokuje další část Trumpova programu, včetně daňových úlev, infrastrukturních plánů, reforem pohraniční kontroly i vše ostatní na měsíce dopředu – ne-li navždy.

Chci vysvětlit, že jsem naprosto na straně Velkého Bořitele. Nevěřím tomu, že ničivá katastrofa, která je před námi, je jeho vina. On byl vybrán v důsledku tří desetiletí destruktivní politiky, vnucené zemi elitami Wall Streetu a Washingtonu, a rovněž skupinou vyděračů, určujících ve Washingtonu pravidla.

Ohlušující porážka, kterou vládnoucí elitě uštědřil Trump 8. listopadu, je nejnadějnější událostí tohoto století, událostí, která možná zastíní i šokující Reaganovo vítězství v roce 1980

Přece ale jsem to kino už předtím viděl…

Hořká pravda spočívá v tom, že pokud Ronald Reagan nedokázal vysušit bažinu dokonce ani tehdy, potom – jak dnes, po 36 letech mohutného růstu vlády samotné, jakož i dluhu, který vytvořila, dokáže Trump být v této činnosti úspěšný?

Obtíže na cestě Velkého Bořitele jsou natolik zřejmé. Jeho předchůdci využili bilanci země nadoraz. Reagan zdědil poměr dluhu k HDP na úrovni 30%, měl otevřený prostor pro manévrování a měl možnost připustit, v zájmu nastartování ekonomiky, obrovské rozpočtové deficity. Ale Donald Trump takové podmínky nemá a poměr dluhu k HDP je teď na úrovni 106%.

Znamená to, že nemůžeme očekávat od Trumpa žádné stimuly. Americká ekonomika, lezoucí po čtyřech, se nepostaví na zadní a nezačne růst o 4-6% ročně, jak nás přesvědčují postarší Trumpovi poradci.

Triumf politiky: Množství nadějí, absence víry …

Namísto toho, jak se domnívám, americká ekonomika sklouzne do dlouhého období stagnace a recese. A dojde k tomu po 92 měsících Obamovy duté ekonomické obnovy, kterou na hladině udržoval FED jen proto, aby vydržel do voleb roku 2016.

Washington směřuje do samého epicentra matky všech krizí dluhového stropu. V říjnu 2015 – proto, aby se nedostal do nepříjemné pozice před volbami v roce 2016, pozastavil Kongres nepozorovaně dluhový strop do 15.března 2017.

To americké státní kase umožnilo si půjčovat, kolik bylo libo. A ona to přesně dělala! Během, posledních 16 měsíců se státní dluh zvýšil o neuvěřitelných 1,8 bilionů dolarů. Ale 15.března. kdy nastoupí čas znovu posunout tento problém do budoucnosti, čeká Kapitol překvapení. „Tea Party“ a republikánská frakce „Svobody“, které jsou upřímně znepokojeny rostoucím státním dluhem, budou šokovány ještě více.

Rozměr státního dluhu se rovnal 19,96 bilionům USD. To je o 400 miliard více, než byl na počátku tohoto fiskálního roku, tj. k 1. říjnu roku 2016. Obama si půjčoval rychlostí 5 miliard každý pracovní den. To také znamená, že podle zákona bude dluhový strop zmrazen na značce 20,1 bilionů USD 15. března.

V té době bude mít americká státní kasa k dispozici několik set miliard dolarů hotově a několik krátkodobých fíglů, které umožní posunout den zúčtování o několik měsíců.

Ale dál začínají problémy: – ke 4.červenci Trumpova administrativa utratí poslední hotovost a to v době, kdy tzv. „stimuly“ – daňové úlevy, zvýšení výdajů na obranu a mexická hranice/pohraniční kontrola – budou zapomenuty vzhledem ke vřavě v Kongresu kolem nezbytnosti legislativního zakotvení navýšení dluhového stropu aspoň o 2 biliony.

Právě tolik bude potřeba k existujícím 20,1 bil.USD, které budeme mít k 15.březnu, abychom zakryli gigantické deficity, vyžadující financování – a k tomu přidejte cenu tzv. Trumpových stimulů…

To se, pánové, nestane.

Washington čeká dlouhé období politické paralýzy a chaosu. Tyto problémy se budou řešit měsíce, a tehdy šílené fantazie brokerů z Wall Streetu na téma, že loňského 8.listopadu se konalo druhé zjevení Ronalda Reagana, se rozbijí o tvrdou realitu bytí.

Zdroj:  http://finview.ru/2017/03/09/triumf-politiki-2-0/

angl.orig.: https://dailyreckoning.com/triumph-politics/

*) David.A.Stockman (1946) – bývalý byznysmen, 2x zvolen do sněmovny reprezentantů USA, později ředitel úřadu pro správu a rozpočet administrativy prezidenta Reagana (1981-85) – známý jako „otec reaganomiky“…

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na Triumf politiky 2.0 … „Ronald a Donald“

 1. jaa napsal:

  Tak to je síla—-

  To se mi líbí

 2. Bavor V. napsal:

  Žumpa je všude stejná. Trump odmítl podat Merkelové ruku. Opravdu: Podívejte se na video v tomto článku. Na začátek hlavně
  http://www.bbc.com/news/world-us-canada-39311760

  To se mi líbí

  • K-k,. napsal:

   Toť on: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Krystl%C3%ADk – akorát nevím, proč se o něm píše jako o historikovi 😦

   To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Krystlíka nemá žádný smysl číst. Nemá žádnou přidanou hodnotu. Je to jen sbírka žvástů od pravdivých po zcela vymyšlené a k tomu kombinované, jak se mu zrovna hodí. Takových „expertů“ máme více a je zřejmé, že budou přibývat. Před 27 lety se latentní útok na český národ změnil na dlouhodobou přímou destrukci. Výsledky jsou již viditelné. Snad jedinou šancí je co nejdéle odolávat a doufat, že se útočná základna včas zhroutí.
   Jsou to ale velice složité úvahy typu – pro osvětlení – je Erdogan požehnáním či neštěstím. Nemyslete – to myslím na všechny, ne na kchodla – na prvoplánové kolo, ani na druhé, ale až na to třetí s výhledem co bude po něm. Přemýšlejte a nudit se nebudete.

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Je to naprosto shodné s tímto prohlášením, jen problém(podstata) se změnil.
   http://rusvesna.su/news/1489933880
   Proto z hlediska manipulačních praktik je to zpravidla přiznání vlastního debaklu.
   Nevím nevycházi mi čas ale pokud by se zadařilo pošlu Bavorovi V. několik stále se opakujících manipulačních šablon, které umožní objasnit systém přístupu těchto nájemných psavců.

   To se mi líbí

 3. kchodl napsal:

  Díky za překlad.
  Tu Stockmanovu knížku si stojí za to přečíst (myslím, že český překlad dosud není).

  Reagan měl navíc velkou kliku, že v jeho době začala počítačová mikročipová revoluce, tedy technologická změna, která generovala pracovní místa a peníze. Mimoto zabavila chytré lidi novými hračkami, takže zbytečně nepindali. Má dnes Trump takovou příležitost v robotice nebo v něčem jiném? Určitě ano, robotika a umělá inteligence už dospěla z dětských krůčků k masovému průmyslovému nasazení a jeví se jako vhodná oblast pro masivní národně-hospodářské cílené investice. Pokud nastaví hospodářské poměry příznivě pro malé firmy a inovativní jednotlivce, jako to udělali reaganoekonomisté, úspěch se nemůže nedostavit. Sice budou vyskakovat všichni vypatlanci a švihlouni, že to „krade dělníkům práci“, ale ukáže se – jako vždycky se všemi bláboly vypatlanců – že to není pravda, jelikož to bude generovat velký počet míst na pracovních pozicích, o nichž dosud ani nevíme, jak se budou nazývat. A blahobyt pro všechny, jako každý technologický pokrok.

  „Neházel bych Trumpa do žita“, předem bych ho neodepisoval. Autor zajisté vychází z predikce na základě minulosti, ze zkušenosti. Ale je nutné si uvědomit, že současná situace je zlomová, vpravdě revoluční a tudíž extrapolovat na základě předešlého, celkem lineárního vývoje je nesmyslné: staré pořádky přestanou platit, vývoj je zcela turbulentní. To je úplně stejné, když před rokem všichni říkali, jak jsou Trumpovy šance na zvolení nicotné, proti spojenému úsilí žumpy a establišmentu. A přece se to povedlo! Internetová alternativní média a znechucení lidí dlouholetými přívaly lží a manipulací úplně změnily hru.

  Je celkem logické, když si lidé pevně usazení v dosavadních společenských, ekonomických a politických schematech nedokáží představit, jak by Trumpova administrativa dokázala z této pro stávající establišment neřešitelné situace vykličkovat a uspět – ostatně, proto neuspěli oni sami a dostali se tam, kde právě jsou: do hajzlu.

  Jisté je, že apokalypsa nebude, to budou všichni apokalyptici zklamáni. Také nebude orwellovská dystopie, nepovede se zavést nesvobodnou a temnou fašistickou diktaturu onoho 0,001% „nejelitnějších“. Odporuje to svobodné povaze lidských bytostí. Potvrdí se, že skutečná elita je úplně jinde, nezávislá na penězích a majetku. Zkusili to, ale rozpadá se to již v předpočátku.

  Ani ono proklamované a používané „řešení problémů společnosti válkou“ není již možné, díky termojaderným raketovým zbraním. Nikdo nemůže porazit nikoho, tohle „řešení“ je dávno pryč. Ani taková válka nemůže vzniknout nějakou pomateností v nejvyšších kruzích, i kdyby se jim to nastokrát líbilo, v jejich bláznivosti. Protože mocní narazili na jednu věc: jsou totiž mocní jen zdánlivě, jejich moc je převážně iluzí. Nic neřídí a neovládají, což se ukazuje vždy, když chtějí něco radikálně ovlivnit – nelze přehodit vlak na jinou kolej. Pokud by nějaký politik dal vojákům rozkaz odpálit jaderné rakety, místo startu raket by se nepochybně dočkal kulky do makovice, následované vyhlazením celé té cvokatící politické „třídy“.

  Takže náprava stavu, do kterého se dostala zločinecká americká společnost, bude pokračovat, ať již s Trumpem nebo bez Trumpa. Pokud to bude chytře a shora řízeno, tím lépe, protože to dává šanci na méně excesů a menší „collateral damage“.

  Stejný vývoj se dá čekat v Evropě, dojde k zastavení migrace, znovuustavení evropské kultury, vycházející z křesťanství a antických tradic a z genetiky „bílého muže“, tedy tradic převažujícího národního obyvatelstva Evropy, se všemi historickými dědictvími. Bohužel se zdá, že tento vývoj bude krvavý, jelikož řízení selhalo, u kormidel je tlupa bláznivých paviánů.

  Ale zpátky k ekonomice: hrozivý Západní dluh bude smazán, samozřejmě s postupnou inflací dolaru, s tím se nedá nic dělat, oboje je pevně propojeno. USA musí přestat žít na dluh a na vykrádání celého světa přes žabí kůže.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Velmi pěkně napsáno, jen se mně zdá být přeceněn vývoj v USA a v Evropě. Ty dvě společnosti se rychle od základu mění a cesty zpět není, snad jen pro východ Evropy. Z hlediska transformace celého světa to nebude nic tragického a nic neodpovídající logice dějin. Jde jen o to, kdy bude překročena kritická hranice možného návratu a vše pojede samospádem. Kritická hranice je určena nevratnými změnami. Část lidí si myslí, že je již překročena, část ne.
   A tak platí Vaše „Jisté je, že apokalypsa nebude, to budou všichni apokalyptici zklamáni.“ Vše ale bude jinak, než bychom si přáli. O tom píšete.
   Etnickokulturní a společenská změna Evropy nejpravděpodobněji proběhne v relativním klidu. Na to není potřeba žádné speciální síly. Jde o pouhé počty.
   Podívejte se na JAR.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Chtěl jsem tím jen říci, že stejně to stávajícím „elitním“ stylem v USA nepůjde, jako to šlo dosud, už jen proto, že „peníze jiných došly“ – ať už tam je Trump nebo kdokoliv jiný. Tím to má Trump paradoxně jednodušší, jelikož nemusí jako Reagan brát státním rozhazovačům peníze: kde nic není, ani smrt nebere.

    Sama situace USA „elity“ donutí pořádně všechny výdaje seškrtat, protože pokud to neudělají, padne dolar. Protože úschova inflace do virtuální ekonomiky se zjevně vyčerpala a vývoz inflace rovněž, ten je čím dál obtížnější.

    Ostatně, samotný proklamovaný „návrat pracovních míst“ do USA není možný bez zlevnění americké výroby, aby byla konkurenceschopná čínské. Což lze omezeně na vnitřním americkém trhu pomocí cel, jenže jen do velmi malé míry, protože v globalizované výrobě všeho nelze konkurovat autarkií. A zlevnění výrobků předpokládá buď radikálně vyšší produktivitu nebo prudké snížení nákladů a zisků.

    Jakékoliv „silové řešení“ vydrží jen chvilku, ne dlouhodobě, navíc na světě už není dost cizích zemí k vykradení. USA na to ani nemají sílu, a i kdyby za zbrojení utratili 2x tolik co dnes, jejich síla se tím příliš nezvýší, jelikož korupce, rozkrádání a úpadek organizace jejich zbrojní výroby dosáhly stavu, že více peněz situaci nezlepší. Mimoto jsou ostatní země již velmi ozbrojené a k zamezení americké intervence stačí A2/AD opatření, tedy investovat do raketové obrany. USA nejsou schopny postavit mohutnou armádu pro skutečnou velkou konvenční válku, nemají na to peníze ani lidské zdroje. Mimoto je válka proti jaderně ozbrojeným protivníkům nemožná. Tudy zkrátka cesta nevede.

    To se mi líbí

  • brtnikvbrlohu napsal:

   To je jak opsané z Marxe 🙂 souhlasím s tím, že „základna rozmetá nadstavbu“ tak že nezůstane kámen na kameni – nejde odhadnout co vznikne – (komunistobíjci bojují minulou válku. (Pán z kamene).)
   Podle mne je pár jedinců kteří se snaží vidět dopředu. Tady Kchodl se mnou nebude souhlasit – ale nejvíc si to podle mne uvědomujou žluťáci.
   Ta krvavost asi bude ale není nevyhnutelná.
   Tedy ta výhrada je v tom že nevíme co se z toho vyvrbí.
   Třeba jaká bude úloha a forma peněz (zajímavá úvaha na !Argument) – každopádně zesne kategorie „Zisku“.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Nevím, proč taháte strašidlo (Marxe), ale fakt je ten, že ideologických blábolů se nikdo nenají. Žluťák tohle pochopil a svou ekonomiku uvolnil z ideologických „okovů“, zatímco Západ se naopak nechal po 90. roce spoutat ekonomickou ideologií liberalismu.

    Obecně, všechno Západní se po 90. roce zvrhlo směrem k výsostně ideologickému hodnocení, v tom není ekonomika sama. Legračním způsobem to parafrázuje stagnující až upadající sovětský systém, kde všechno muselo být podle M-E-L, ať už to fungovalo nebo nefungovalo, nejdůležitějším hodnotícím kritériem byl soulad s ideologií.

    To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Ále starou belu. Já přece nemluvím jen komunistech, co to maj v názvu (ale proti těm nejvíc, protože to považuju za neskutečnou drzost). Funkčně mnohem horší komunisti dneska řídí Evropu. A je úplně fuck, že si tak neříkaj. Princip je úplně stejnej, jen daleko brutálnější ve srovnání s tím, kterej jsme zažili. Nejpříšernější ultralevičácká forma teroru-pokud nepočítáme přímou vojensko-policejní diktaturu. Což ještě pořád může přijít.

    To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  Když chce někdo začít rozumně hospodařit, najde se dost vlivných, kteří mu budou házet klacky pod nohy. A já původně myslel, že takoví ovádi jsou jen u nás.

  To se mi líbí

 5. LB napsal:

  Stockman má určitě pravdu v tom, že Trumpvy rozpočtové cíle jsou vzájemně rozporné. A 4-6% růst je prostě fantasmagorie.
  Myslím, že správně vidí i politickou rovinu, (ne)průchod jeho návrhů Kongresem. Na pokusu o záměnu Obamacare to uvidíme brzo a názorně, zůstane u slibu.

  To se mi líbí

 6. vonrammstein napsal:

  Když dnes zákazem zbraní zastavili terorismus, dokáží zítra zákazem hasicích přístrojů zastavit požáry? (@dozor1984)

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ve Francii slaví EP úspěch. Když si ten terorista v souladu s unijní směrnicí nemohl koupit zbraň legálně, zkusil ji ukrást vojandě 🇫🇷

   To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Koukáte na to ze špatného úhlu.
    Co kdyby se mu to povedlo?
    Neměla by armáda nosit místo pušek třeba lízátka?
    Lízátkem terorista nikomu neublíží….

    To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Jistě, na vojáka by si netroufl. Ženská v jeho makovici nemůže být voják, stejně jako třeba pes. A vzít flintu psovi přece nemúže být tak těžký.

    To se mi líbí

    • vittta napsal:

     To je hodně výstižná poznámka.
     Měla mu vrazit bajonet do pajšlu.
     Oni pak nejdou do nebe, nebo co….

     To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Ženská armáda, každá vojanda psa u nohy a prase u druhý nohy? To by mohlo fungovat. Pokud taková jednotka vznikne, s radostí se spokojím s rolí přebíječe a svačináře, A fotografa, jinak by tomu příští generace neuvěřily, až se svět vrátí do normálních kolejí. A on se vrátí.
      Aspoň ty k… holky, co nechtěj mít za žádnou cenu manžela a děti, aby si nepokazily figuru a kariéru, najdou nějaký smysluplný místo ve světě.

      To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.