Energetika jako zbraň aneb Opravdu černá hodinka


Pod titulkem „EU může zhasnout Česko“ vyšel ve čtvrtek 16.3.2017 na str.13 v Lidových novinách rozhovor s předsedou představenstva ČEPS Janem Kalinou. Úvod tohoto rozhovoru máte zde:

V rozhovoru se dále vysvětluje co je to regulační energie (zjednodušeně „dodávky ve špičkách“, více či méně ne/očekávaných), kterou si nově budou smluvně zajišťovat jakási nová EU regionální operační centra, ale zodpovědnost dále ponese ČEPS.

Regionální centrum pro ČR by mělo sídlit v Mnichově. Kalina předpovídá vyšší riziko potenciálních výpadků energie, až po blackout. „Je jasné, že se jedná o rozhodnutí, které bude obtížné z úrovně České republiky, poměrně malého státu, nějakým způsobem změnit,“ říká v rozhovoru Kalina a dále připomíná osud dosavadních připomínek ČR vůči EU v energetice, při tzv. Zimním balíčku: „Ovšem dávali jsme připomínky……. To se nám bohužel nepodařilo prosadit. Takže máme dojem, že se jako malá země příliš mnoho prosadit nedokážeme.“

Dále hovoří Kalina o nutnosti obnovování sítí, které ČEPS spravuje.

Co je ČEPS najdete tady:
https://www.ceps.cz/CZE/Stranky/default.aspx

Nebo tady:
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8CEPS

Co to výše uvedené znamená si jistě správně bez příkras vysvětlíte sami.

Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

21 reakcí na Energetika jako zbraň aneb Opravdu černá hodinka

 1. Bavor V. napsal:

  Jak se tak objevují různé EU nápady, vychází mi z toho jediné – czexit.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Poté, co vrchní čarodějnice u sousedů zrušila atomové elektrárny v Německu, se dá počítat se vším. Před vypadnutím z EU je nutné vrátit ČR potravinovou soběstačnost. Bez ní by tu nastal chaos jako prase. Kdysi nás ze srabu tahal Stalin pšenicí, jestli by nám helfl Putin, to si neumím představit. Sobotka by tam při své inteligenci poslal parlamentáře Klvaňu a Štětinu. Ti by to vyjednali.

   To se mi líbí

 2. kchodl napsal:

  Je to plíživá verze anšlusu.

  Kuriózní je, že si euhnijní pošuci myslí, že mohou klidně porušovat fyzikální zákony stejně snadno, jako právo a psaný zákon. Jakmile ČR a Polsko postavily na hranicích rozvodných soustav odpojovací fázové transformátory, aby si Němci nemohli na úkor naší a polské rozvodné soustavy přeposílat ze severního Německa, Norska, Dánska, Holandska proud do jižního Německa, nastalo toto úřednické bláznění bruselského jakobínského Direktória, to je jasné.

  Czexit!

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Yes!

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Zde je naprosto patrné že odpojovací fázové transformátory, které nesměla vyrobit škodovka pardon doosan (dodali je Italové místo Čechů) se dají naprosto korektně obejít bez zásadních problémů.
   Evropský zákaz vytváření regionálních operačních center a přenos kompetencí mimo naši republiku, to je ten první krok, který zabezpečí stabilizaci německých obnovitelných zdrojů.Protože Mnichov nyní konečně může, bez jakékoli odpovědnosti vůči podnikatelům a lůze v Česku zabezpečit přednostně vlastní výrobní závody a německé spotřebitele.To znamená, že Česko (ČEPS) zůstane odpovědný za dodávku elektrické energie spotřebitelům. Ale pravomoci, které za normálních okolností neboli doposud umožňovaly splnění tohoto závazku bude mít Německo.
   To nejzákladnější na tom je, že nejen řízení přenosové soustavy ale i určování konkrétních pohotovostních zdrojů (naprosto nezbytných při výrobě EE z OZE) v rámci celého regionu bude řídit Mnichov.Budeme li vycházet z předběžného výpočtu tak Polsko má možných pohotovostních zdrojů poskrovnu, zato v Česku bude možné některé uhelky převést do pohotovostního režimu velmi snadno.
   Co konkrétně to pro nás znamená pokud budeme potřebovat i do budoucna zabezpečit stabilitu dodávek EE v Česku :
   a) Posílení přenosové soustavy hlavně ze severu na jih
   b) Urychlenou dostavbu JE neboli naprosto rasantní tj. minimálně zvýšení výroby EE o 38 % .
   A protože Česko nyní dostalo jednoznačný zákaz využití intervencemi naakumulovaných devizových prostředků, tak bude tato urychlená dostavba energetických zdrojů opravdu velmi obtížná.To znamená, že v budoucnu pro Česko bude zcela normální stav kdy bude mít nedostatek nejen regulační energie.

   To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Mám současně dotaz na našeho profíka; jak bude privatizována Plzeňská teplárenská ?
  Soudě podle jednání na plzeňské radnici.

  To se mi líbí

 4. okolojdoucí napsal:

  Začíná přituhovat. Hroutí se pomalu, ale jistě, státní úroveň řízení. Začalo to Listinou a prioritou mezinárodní ochrany lidských práv nad národními zákony. Pak se to (za Zemanovy vlády – sic!) postupně začalo drobit. Význam slovíčkaření ohledně záměny měnové a cenové stability byl tehdy známý jen malému okruhu vědoucích, po listopadu 2013 už nás chápe ten rozdíl víc. Euronovela Ústavy pak byla jednoznačná, české zákony platí jen tehdy, pokud nejsou v rozporu s tím, co přijde zhora. Lisabon už to jen završil tím, že uvolnil poslední stavidla přívalu „nadřazeného“ evropského práva.

  Ať je Klaus, jaký je, alespoň u ničeho z uvedeného přímo nebyl a varoval před tím. A ten jeho „bankovní socialismus“ byl (možná, to abych mu zase moc nefandil) jen zastřenou cestou, jak zvednout tuzemskou peněžní zásobu (dostat peníze mezi lidi) bez nutnosti platit výpalné ve formě úroků cizím komerčním bankám. Toto však velmi tvrdě zastavili velcí hoši přes Tošovského ČNB (kdo si dnes vzpomene, jak se v létě 1997 drsně zvedly mezibankovní sazby, hlavně lombard, tuším, ze dne na den víc jak trojnásobně!). Však se po pádu
  Klausovy vlády rychle ukázalo, kam první nedobytné pohledávky z Konsolidační agentury zamířily (Goldman Sachs), a kde po „očištění“ skončily během krátké doby všechny naše systémové banky. Není divu, že hned po té se sazby ČNB i výše povinných rezerv (ta spadla ještě do roku 1999 na pětinu!) podstatně snížily.

  Jediné, co pracuje proti téhle neúprosné protektorátní či kolonizační tendenci, je rostoucí povědomí mezi lidmi ohledně toho, o co vlastně jde. Síla je v (obyčejné) pravdě, informacích, znalostech, ale čas se krátí všem. Každý, kdo má děti, asi tuší, že pokud všemu necháme jen volný průběh, lépe se mít nebudou.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Přesně tak.

   Klaus držel národní samostatnost a hospodářství, nakonec termín „bankovní socialismus“ si bezpochyby vymyslela nějaká Západní rozvědka. Protože jinak nechápu, proč neříkají „bankovní socialismus“ dnes všem akcím FEDu a ECB.
   😀

   Zrušení našeho státu začalo za havloidní vlády po „Sarajevském atentátu“ a notně pod kotlem přitopil Zeman a jeho vláda, která „prodala“ (protože loupeži se říkat prodej nedá) české banky za hubičku Západu, na stříbrném podnose a oddlužené na účet českých daňových poplatníků.

   To se mi líbí

 5. oh napsal:

  OT. Čekal snad někdo něco jiného než „možná budeme intervenovat ještě déle,..“ nejlépe až do nekonečna?
  http://zpravy.e15.cz/intervence-cnb/viceguverner-cnb-chce-ukoncit-intervence-pozdeji-nez-v-polovine-roku-1330069

  To se mi líbí

 6. Jethro napsal:

  No, já Klausovi s tou EU moc nevěřil, EU se mi tehdy zdála zlatá, když nás za pár let vystrčí na německou úroveň. Člověk je tvor omylný. Havlovi jsem zase asi rok (skoro) věřil …

  To, s jak neúprosnou jistotou osekává EU = Německo pomalu ale jistě – tak nějak salámově – naši samostatnost a svéprávnost, a to se souhlasem a za přímé podpory našich elitních jelit je děsivé.
  Oni nám zakazují, přikazují, vnucují – dosaďte si, co vás napadne. Ještě tak ten zákaz hotovostních plateb a jsme úplně … v tom.

  Když jsem si před nějakým rokem koupil dieselagregát a uložil k tomu pár stovek litrů nafty, trošku jsem se styděl sám před sebou, jaký jsem vůl a plašan. Dneska už mi to tak zhůvěřilé nepřijde. Naopak, oživím myšlenku dobrého krbového topidla pro případ… Tepelné čerpadlo je sice fajn, ale tepelně čerpá, jen když má šťávu. Jen aby mi to ty elity nezakázaly – třeba z důvodu ochrany ovzduší.

  Tak nevím. Za toho nesnesitelného totáče jsem takovéto věci neřešil. Asi jsem byl mladý a bezstarostný. Možná jsem dnes starý a ustrašený, ale dovedu si živě představit situaci, kdy mi v zimě blackne outne to, co mi pohání vše doma i v okolí, a já budu totálně v … jak se to řekne?

  To se mi líbí

  • Jethro napsal:

   A zapomněl jsem: Ano, pryč z únie, dokud je ještě šance.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   V Bruseli?
   Jestli máte v dosahu zdroj dřeva, klidně do krbu jděte, dokud to není zakázané. Až to bude hotové, můžete kontrolním chroustům přes ovzduší klidně tvrdit, že je to jen nepoužívaná dekorace. Já se dodnes vztekám, že taťka kdysi dávno při rekonstrukci topení zrušil starý kotel na uhlí tak důkladně, že už nejde nijak obnovit.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Máte pravdu. Dřevo je… po každém větším větru bych mohl nasbírat aspoň na měsíční topení. Takže pak mi zbývá ještě si pořídit jeden solární panel, který mi bude pohánět čerpadlo u krbovek. Ono to na samotíž nechce fungovat. A protože pro moji potřebu mám výkon nižší než kontrole podléhající, budu chvíli vysmátý. A doufám, že podstatnějšího zhoršení podmínek pro moje topení se už nedožiju.

    To se mi líbí

 7. tata napsal:

  Toto už jsem někde četl jinde nevím už kde,tam to bylo v přimé návaznosti na to jak Němci čerpají elektřinu s egologických zdrojů..KDE NEJDE přesně uhlidat vlivy počasý a pro nás to muže myt katastrofální dopad.BYLI tam přesně popsany rizika blackout.už nevzpominám kde a kdy ale je to už dyl ,na mě přiliš odborné abych si zapomatoval detaily.VE zkratce my bysme měli hradit jejich hratky s ekologii.

  Bohužel cesta z unie by stejně nepomohla,to svazaní ekonomické je už defakto nemožno rozvázat,náš odchod by naopak znamenal naší naprosto izolaci a sankce.UŽ JE TO NENAPRAVITELNÁ CHYBA myslím vstup do EU,už jen mužeme doufat v zázrak že se EU BUDE CHOVAT lepe což je spiše utopie nebo se rozpadne,náš odchod by byl naprostá tragedie

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.