Mina pod Porošenkem


(zamyšlení Rostislava Iščenka)

 V DNR a LNR byla na podnicích pod ukrajinskou jurisdikcí zavedena dočasná správa. Tato odpověď na blokádu obchodu republik s Ukrajinou, vedenou poslední dva roky přes hraniční linii na Donbasu, která v Kyjevě nikoho zvlášť nevzrušovala. Ukrajina dostávala uhlí pro svoje teplárny a tepelné elektrárny, produkce doněckých metalurgických závodů i nadále odcházela na světové trhy jako „ukrajinská“, Do kyjevského rozpočtu putovaly daně. Díky tomu podniky DNR a LNR pokračovaly v práci, dostávaly oběžné prostředky, zachovávaly pracovní místa a tisíce lidí dostávaly výplatu. Část peněz ze šedých schémat přirozeně putovala do kapes ukrajinské „mocenské vertikály“.

Ne, že by republiky a Kyjev byly u vytržení z takové nucené spolupráce, ale tato varianta byla nejlepší z možných. Donbasské uhlí, koneckonců, nikdo kromě Ukrajiny nepotřeboval, a Ukrajina ho neměla (z technologických důvodů –pozn.překl.) čím nahradit.

A najednou, z ničeho nic, se skupina „vlastenců“ probudila a zhrozila se nad „obchodem s nepřítelem“ v podmínkách pokračujícího konfliktu. A to vše přitom, že dosud tito „vlastenci“ úspěšně vydělávali na krytí drobného paše, jdoucího přes stejnou hraniční čáru.

Formálně prohráli všichni. Donbas i Ukrajina musí hledat nová obchodní schémata, „vlastenci“ přišli o příjmy za krytí pašování (potravin, cigaret a alkoholu), „vážení lidé“ z ukrajinské státní moci přišli o milionové příjmy z podloudných uhelně-metalurgických schémat. Ukrajinská energetika začala pociťovat nedostatek uhlí, byly ohroženy zbytky ekonomiky a sociální stability.

Zdálo by se, že Kyjev, který tvrdí, že má nejsilnější armádu Evropy, opírá se o třistatisícový aparát vnitra (včetně Národní gardy) a téměř pětačtyřicetičlenný aparát SBU, měl ubohé skupinky „blokátorů“ okamžitě potlačit. Navíc byl zákaz blokády Donbasu zapsán v Minských dohodách, potvrzených rezolucí RB OSN, takže podle ukrajinské ústavy mají přednost před národním zákonodárstvím.

Ale kdepak! Ukrajinská vláda předvádí pozoruhodnou bezmoc, když jediný víceméně vážný pokus o deblokaci obchodních cest byl podniknut neznámými maskovanými lidmi, které ukrajinská masmédia nazvala žoldáky oligarchy Rinata Achmetova, který podle hodnocení stejných masmédií už ztratil díky blokádě kolem 800 milionů USD.

Je třeba poznamenat, že Achmetov (největší ukr.oligarcha) a na něho napojená část parlamentní frakce „Opoziční blok“, přestože nejsou formálně součástí vládní koalice, spolehlivě podpořili Porošenkovy iniciativy svým hlasováním. No, a zisky z obchodu s Donbasem si oligarcha s vládou dělili.

Neodbytně se vnucuje závěr: blokáda podřezává politickou a finanční oporu Porošenkovu, a navíc předvádí zemi a světu jeho neschopnost nejen zajistit  plnění mezinárodních dohod, ale dokonce i ochránit životní zájmy svých nepočetných spojenců.

Ale, kdo vlastně blokuje?

Oficiálními organizátory jsou strana „Svépomoc“, spojená s oligarchou Kolomojským, který už v roce 2014 prohrál boj s Porošenkem o faktické ovládnutí Ukrajiny, a strana „Baťkivščina“ Julie Tymošenkové (bývalá premiérka), která nijak neskrývá svoje prezidentské ambice a už rok požaduje na Porošenkovi vyhlášení předčasných parlamentních voleb.

V čele ministerstva vnitra (MVD), neschopného rozehnat pár set blokujících „vlastenců“, stojí Avakov, kterého se Porošenko už dávno snažil odvolat. Rozhodující vliv na armádu má tajemník Bezpečnostní rady a obrany Ukrajiny Turčinov (zvaný též „krvavý pastor“ – pozn.překl.), který neskrývá přání roztrhat Minské dohody a zahájit v plnohodnotnou válku – dokonce ani ne tak proti Donbasu – jako přímo proti Rusku…

Podporu blokujícím „vlastencům“ vyjádřily i nacistické „Svoboda“ a občanský ozbrojený sbor „Azov“, jakož i zbytky „Pravého sektoru“. Poprvé od Majdanu vystoupily tyto tři vzájemně si konkurující síly v jednotné frontě.

Jaký je výsledek?

Činnost „Baťkivščiny“, „Svépomoci“ a „vlastenců“ vytvářejí pro Porošenka neúnosnou situaci. Čím déle blokáda potrvá, tím neveselejší se stává vládnutí prezidenta, neschopného se vypořádat s bídnou hromádkou marginálů, porušujících zákon. Růst sociálního napětí poskytuje naději na zesílení pouličních protestů organizovaných a podporovaných zainteresovanými osobami. Porošenko se musí buď pokusit použít ozbrojenou moc k ukončení blokády, nebo pasivně přihlížet, jak mu moc stále rychleji protéká mezi prsty. Něco na způsob oné staré židovské anekdoty, v níž je Rabinovič při vstupu do sauny vyzván, aby si buď sundal křížek, anebo trenýrky –(pozn.překl.)

Použití síly přitom prakticky nevyhnutelně přináší krveprolití, které poskytne možnost obvinit Porošenka, že se změnil v krvavého diktátora, který v zájmu své vlastní kapsy vystoupil proti „hodnotám majdanu“ a prolil krev „vlastenců“. Poté neonacističtí bojůvkáři, za naprosté nevšímavosti MVD, armády a tajných služeb, svrhnou režim dokonce ještě rychleji, než svrhli Janukovyče.

Dále na scénu vystoupí Avakov s Turčinovem (nebo jeden z nich) a prohlásí, že egoističtí politici rozpoutali v Kyjevě vnitroelitní konflikt – a to v podmínkách „vnější agrese“. To umožní vynásobit nulou nejen Porošenka, ale i Tymošenkovou s Kolomojským (pokud se tento neumravní v ambicích a opět nepřilne k novým vítězům).

V Kyjevě bude ustavena otevřeně nacistická diktatura, která se pokusí „zkonsolidovat“ Ukrajinu metodami otevřeného teroru a aktivizace bojových operací.

Přitom se „nová, patriotická“ vláda postará o rychlou obnovu obchodu s Donbasem. Změní se jen schémata, a Ukrajina bude nakupovat uhlí za vyšší cenu.

Jak totiž ukazuje historie plynových válek, je vyšší cena požehnáním pro ukrajinské vedoucí činitele, protože jim zajišťuje (při stejném procentu úlitby) větší příjem. Ovšemže problémy ukrajinských občanů „vlasteneckou vládu“ ani trochu nevzrušují.

Zdroj:  газета «Известия»  http://izvestia.ru/news/668215

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

28 reakcí na Mina pod Porošenkem

 1. NavajaMM napsal:

  Vďaka za preklad. Niekde som už zachytil, že DNR a LNR to uhlie začali briskne vyvážať do Ruska. Niekto z Rusov to komentoval, že sa aj tak okľukou vráti na Ukrajinu, takže to je ten zdroj zdraženia – viac medzičlánkov.

  To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  … lituju Ukrajince, ale začít pomáhat se musí na Ukrajině, vlastně všude tam, kde to ti deprivanti rozjebali. Ale bez lidí to nepůjde, proto všechny běžence musíme obrátit zpět do rozbitým domovům … a my? My budeme rádi, když to „JENOM“ všechno zaplatíme i s úroky, bohužel.

  To se mi líbí

 3. bob napsal:

  Tam je to ještě horší, než na Středním východě…
  Místo šítů jsou Západní Ukrajinci, místo sunnitů Východní Ukrajinci, mají tam taky spoustu různých ozbrojených skupin, navíc oligarchy, jednu stranu podporuje USA, druhou Rusko, řešení v nedohlednu.
  A začalo to taky, že jim tam chtěli zavést tu správnou demokracii….

  To se mi líbí

 4. Cech napsal:

  Děkuji za překlad ale Iščenko vidí pouze to co vidět musí.
  Zde je to pravděpodobně poněkud jinak. Ukrajinská výše vyjmenovaná „elita“ v čele s Janukovyčem je řízená z Washingtonu. Evropa se také nachází plně pod kontrolou USA.
  Vzhledem ke snahám Evropy se z této kontroly vysmeknout a neplnit původní US administrativou naplánované kroky, kdy Evropa měla použít Ukrajinu jako spotřební materiál pro zabezpečení rozmachu Německa a současně užívat Ukrajinu jako koridor pro transport surovin z Ruska a zemí Celní unie do Evropy.Následně potom evropské zboží mělo putovat opačným směrem.
  Za tímto účelem měla Ukrajina vstoupit jak v asociaci s EU, tak do Celní unie.
  Nicméně původní plán, že Ukrajina bude přímo řízená USA, která následně plně řídí obchodní tok a může Evropu kdykoliv přiškrtit. To znamená přiškrtit přísun surovin, na kterých je Evropa závislá.
  V současné době kdy se USA z nedostatku finančních prostředků tento krok plně nezadařil je nutné donutit Evropu k vyšším investicím do Ukrajiny.
  Tento záměr se postupně daří naplňovat přes integraci armád východních zemí EU do té ukrajinské bojůvkářské směsi.Investice těchto zemí zapojených svými regulerními i nelegulerními armádami do ATO nejsou již z rozpočtu US ale z rozpočtu EU, což je přímo vynikající.Dále se daří udržet Ukrajinu od Ruských bank a kapitálu (když to úplně nejde, tak se buť zazdí vchody, nebo zapění automaty atd) a pomocí MMF zprivatizovat hlavně rozsáhlé oblasti zemědělsky využitelné půdy a ostatní zdroje ve prospěch US vlastníků.
  Zde Evropa pouze platí ale Ukrajinu privatizuje výhradně US velkokapitál.
  Pro udržení tohoto je nutné zabezpečit nárůst napětí v oblasti ATO aby přísun prostředků z Evropy nevyschl alespoň do té doby než bude sloveno.
  No a na udržení potřebného napětí používá US řízení Kolomoiského „Svépomoc“ a Tymošenkové „Baťkivščinu“. Ne proto že by snad šlo o souboj oligarchů, jak se nám snaží Iščenko namluvit ale proto protože obě podléhají přímému velení academi.
  Proto nic špatného se s Porošenkem neděje pouze ukročí stranou jako např. Jaceňuk a pojede dál.
  To opravdu nejdůležitější je, že se cíle které si stanovila US administrativa daří plnit při minimálních nákladech.
  Je to opravdu velmi prosté, když Evropa potřebuje Ukrajinu, tak ať si ji vyplatí z područí MMF.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Pouze pro úplné dokreslení, že se jednoznačně daří přechod od financování Ukrajiny :

   Právě probíhající progresivní změny :
   Ministr obrany pan Stropnický spolu s mluvčí pro vojenské operace, paní Janou Černochovou požadují co nejrychleji prosadit změnu Ústavy České republiky, článek 43. ve znění: Vláda rozhoduje o pobytu ozbrojených sil jiných států na území České republiky a o vyslání ozbrojených sil České republiky mimo území České republiky a to nejdéle na 60 dní.
   Všichni chápeme že takto to je z hlediska operativního nasazení již dále neúnosné a změna musí přijít :
   Ministr Stropnický a poslankyně Černochová proto navrhují zrušit současné omezení pobytu cizích vojsk na našem území a to při plnění mezinárodních závazků o společné obraně, na záchranných pracích při živelných pohromách, průmyslových nebo ekologických haváriích. V případě vysílání ozbrojených sil České republiky mimo území České republiky navrhují zrušit ustanovení – o účasti na mírových operacích podle rozhodnutí mezinárodní organizace, jíž je Česká republika členem, a to se souhlasem přijímajícího státu.
   Proto ministr Stropnický požaduje reakci sil rychlého nasazení, a to do 24 hodin kdekoli podle závazků s tím, že vláda bude následně informována. Ta základní potřeba současnosti je legalizovat naplnění stovky ulit umístěných na území České republiky municí včetně umožnění pobytu cizích ozbrojených sil a to dostatečnou dobu před zahájením válečného konfliktu.
   Samotná operativní potřeba munice je hlavně na východě a Česko se stane tím již dávno plánovaným muničním skladem.

   To se mi líbí

 5. Ahele napsal:

  Že by už začalo to, co Iščenko uvádí jako jednu z možností?
  http://www.novarepublika.cz/2017/03/oficialni-avakov-dal-souhlas-ke.html
  Russkaja vesna publikuje nařízení náčelníka Ministerstva vnitra Ukrajiny na okupovaných územích DLR, V. V. Abroskina, nově jmenovaného náměstka Avakova, k rozehnání a silovému zadržení, s použitím zbraní, účastníků „blokády Donbasu“.

  To se mi líbí

 6. jaa napsal:
 7. Jethro napsal:

  OT: Pánové, tak nám ty zbraně euhnii včera prošly… Doufám, že jdete na Václavák.

  To se mi líbí

  • Jethro napsal:

   V souladu s novou procedurou nebyly hlasovány pozměňovací návrhy :-)) . Dobrý příklad pro náš parlament. Demokracie je mrtvá. AŤ žije totální eurokracie. Nebo totalitní?
   Poslední dobou toho přibývá: Polsko vetovalo Tuska a Tusk byl zvolen. Polsko odmítlo podepsat a volba platí :-)) .

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    No víte, mám takový dojem, že s tím Polskem to bude jako obvykle krapítko jinak. Pokud mne paměť neklame/zatím/ tak začátkem 80tých byla v naší TV reportáž o situaci v Polsku – nějak v té době když/ než začal úřadovat „odborář“ – že nemohou moc dělat protože mají přes 40 mld půjček od US, což jsem tenkrát nechápala a proto mi to asi zůstalo v paměti, přestože patřili pod WS a východní blok. Potom tam začal „rambajs“, amíci jim valnou část odpustili a ještě jim 10 mld připůjčili. Hmm, kdo ví jak to tedy vůbec je….
    Že by byli vždycky trojským koněm???? Kdo ví

    To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

     Ano podle mého jsou. Ta vláda, co je nyní v Polsku je odporná a bigotní katolická sebranka, že je také proti imigrantům, to nic neznamená. Tuska nemám ráda, ale pořád si myslím, že je s ním určitě rozumnější domluva, než s Kaczynským a spol.

     To se mi líbí

    • Jethro napsal:

     Já jsem zmiňoval proceduru. Zdá se, že už (skoro ve všem) můžeme v jůnii držet akorát hubu a trpně přijímat, co nám vyvolení naordinují… Podle mne to nesouvisí s typem a kvalitou vlády v Polsku.
     Jestli je něco demokratické, nemůžu to ohýbat podle něčích pocitů, že účel světí prostředky.

     To se mi líbí

   • oh napsal:

    http://zpravy.idnes.cz/smernice-omezujici-poloautomaticke-zbrane-fkl-/zahranicni.aspx?c=A170314_094052_domaci_lva
    „Musíme posílit naši společnou bezpečnost. Potřebujeme jasnější pravidla. Toto je směrnice, která pomůže zatlačit teroristy a zločince do kouta,“ hájil úpravu eurokomisař pro bezpečnost Julian King z Británie.
    Pokud je mi známo, Britanistán totálním odzbrojením vlastních občanů zahnal do kouta právě ty občany, zatímco zločinci a teroristi mají jistotu, že jim nikdo nebude moci klást odpor. A to se rozhodně vyplatí! To je tutovka, že každej terorista si určitě půjde nejdřív zařídit zbrojní průkaz a koupit legálně kulomet, protože nelegálně se to nesmí. (blijící smajlík) 😦
    „Legitimní vlastníci zbraní se nemusí bát. Ti, kdo legálně drží zbraně dnes, si je podrží i nadále,“ ujišťovala předkladatelka návrhu Vicky Fordová. 🙄
    To mi zní skoro stejně, jako když Adolf Hitler při svém předčasném propuštění na čestné slovo sliboval, že se nadobro polepšil a už s ním nebudou žádné potíže. 🙂
    Podle nepotvrzené šeptandy měl projev, vyjadřující rozhodné odhodlání Evropské komise prosadit vyšší bezpečnost Evropské byrokratury, znít takto: „Legitimní vlastníci se nemusí bát, že bychom na ně zapomněli, budou odzbrojeni později, až budou pro takový návrh příznivější podmínky. Evropská komise je tu pro vaše dobro a o tom, co je vaše dobro, rozhodujeme my, všemohoucí vševědoucí Evropské komis, “ ale na radu PR specialistů byl text pozměněn.

    To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      „Nazdárek, já jsem terorista Abdul a potřebuji zbrojní průkaz na kulomet, kalacha, tři granáty, pět kilo plastiku a rozbušky, trochu toho sarinu a malou atomovku z Pakistánu.“
      „Jistě, vyplňte dotazníky B36A-F, předložte doporučení od Islámské obce, Vašeho immáma, potvrzení od psychologa, zaplaťte v pokladně 15 liber a pak běžte k okénku C, good day to you, omluvte mou špatnou arabštinu“.

      Nebo to v Britanistánu probíhá jinak?

      To se mi líbí

      • oh napsal:

       Jako správný spiklenecký teoretik bych si troufal předpokládat poněkud odlišný průběh akce: Neříkáte, že jste terorista – to všechno potřebujete pro obranu své rodiny před všudypřítomnými rasisty, ozbrojenými nezákonně vlastněnými šroubováky – a úředník je pochopitelně z vaší komunity, takže arabsky umí perfektně. A jako příslušník znevýhodněné menšiny jste samozřejmě ode všech poplatků osvobozen.
       (Alespoň takhle to popisuje přísně tajná desinformační instrukce, kterou mi přinesl poštovní holub přímo od Putina. Sakra, tohle jsem ale prozrazovat neměl. 😀 )

       To se mi líbí

       • kchodl napsal:

        Tak to máte pravdu, takhle to probíhá v Londonistánu, jistě.
        Měl jsem to upřesnit, šlo o rasistická xenofobní městečka pod 10 tisíc obyvatel, kde místní bílí zločinci zatím brání většímu obohacení. Ilegální šroubováky, no to je strašné!

        Pojem terorista není nijak hanlivý, v novém úředním jazyce to znamená „bojovník za svobodu islámu“, není to nic špatného, ba právě naopak. Však EUhnije a naši američtí spojenci vedou „Válku s terorismem“ již dlouho, přičemž teroristé jsou jejich spojenci a válka je vedena proti ohavným sekulárním diktaturám, jako je ta Assadova, Putinova, … brzy i ta Orbánova a Zemanova, jak se zdá.

        To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Jen tak, není to první případ, kdy sosani vyhlašovali něco , co v euhnjiji určitě neprojdou…. čímpak to????

   To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   No já si myslím, že Erdogan ví moc dobře co dělá. Jednak ví, že ho EU (podle svých domněnek) potřebuje kvůli imigrantům a jednak ví, že čím víc mu budou některé země s tureckou menšinou házet klacky pod nohy, tím víc hlasů doma získá.

   To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   A s tímhle příspěvkem z novinek na 100 % souhlasím : „Nedokážu si za pomoci sebevětší fantazie představit, že by takový Putin plácnul jednu jedinou věc z těch x nesmyslů, které plácá už několik týdnů Erdogan vč. vyhrožování kdekomu a vč. nabádání Turků a dalších muslimů v Evropě k násilným činům, co by dělaly USA, EU, NATO a další. Ale v případě Erdogana je vše v pořádku. On je stále prý zárukou míru a tolerance v Evropě. V roce 1938 to byl jistý Hitler a dnes Erdogan. Genocida Arménů a hrdé hlášení se k ní, okupace části Kypru, vyvražďování Kurdů i na území cizího státu, vyhrožování polovině Evropy, nabádání k občanské neposlušnosti Turků v zahraničí atd. To je Turecko. Přesto sankce nikde. Politika ústupků opět v praxi. Jako vždy před velkým konfliktem. Hlavně že EU umí omezit držení zbraní těch, kteří poslední se tomuto mohou bránit. To jsou všichni v západní Evropě už koupení, zkorumpovaní nebo vymaštěný islámem?“

   To se mi líbí

 8. NavajaMM napsal:

  Doplnok k téme:
  V pondelok 13.3. ukrajinská Verchovna rada zamietla Porošenkov návrh zákona o zrušení zákazu dvojitého občianstva. Porošenka v tomto momente chráni len prezidentská imunita, ale akonáhle ju stratí, asi stratí záujem aj o občianstvo.
  http://112.international/opinion/ukraine-closes-doors-to-multiple-citizenship-secrets-of-presidents-project-15031.html

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.