Komunistické školství předběhlo gender


Jistě si mnozí pamatujete školní výchovu k práci. Nejprve to byl předmět Domácí práce, později Dílny a pozemky. Na pohlaví se nebral zřetel a tak se chlapci učili přišívat knoflíky, či přední a zadní steh, nehledě na vyšívání na kanavu. Naopak děvčata vyráběla ptačí budky či košíčky na prádelní kolíčky. Stejné to bylo i v dílnách, kdy chlapci i děvčata nasadili/y montérky, čepice a postavili/y se ke svěrákům případně vzali/y hrábě, motyčky či jiné nářadí zahradní a různě se snažili/y něco vypěstovat na školním pozemku. Společně a genderově naprosto bez výjimek.

Vzpomněl jsem si na to, když jsem zaregistroval zprávu, že se do školního vyučování vrací po Dílnách i ty Pozemky. Doufám jen, že se nebudou třídy muset dělit na dívčí a chlapeckou část, aby se z původního předmětu zachovalo vše. Tedy téměř vše komunistické. Jen ta ideologie tam být nemusí.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

71 reakcí na Komunistické školství předběhlo gender

 1. strejda napsal:

  Zažil jsem na JSŠ předmět patrně nazvaný dílny. Chodili jsme do podniku rudného průzkumu. Co dělala děvčata nevím. Na starých fotkách sedí na nějakých prknech a chechtají se. Kluci chodili porůznu. Já hlavně ke kovářům. Byli jsme na to hrdí, my kováři. Naučil jsem se ukovat kramli a hřebík. Kdybych žil ve středověku, byl bych kovářem rád.
  Jo, a ideologického na tom vyučování nebylo nic, když pominu, že se týkalo dělnické práce.

  To se mi líbí

 2. vonrammstein napsal:

  My jsme to měli rozdělený. Na pozemky nás dovlekli tak dvakrát ročně. Jinak jsme byli v dílně a vyráběli záměrný kříže a podobný pitomosti. Holky to měly dokonce v jinej den.
  Učitel Pražma byl hodně přísnej, ale zas to byl katolík, takže to celkem ušlo.

  To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  Ten predmet prác v dielni, na to nedám dopustiť. Okrem iného sme sa jeden rok venovali elektrine a učiteľ od nás chcel, aby sme za ten rok urobili panel s elektrickým rozvodom, kde by boli všetky bežné súčiastky v domácnosti: tavná poistka alebo istič, zásuvka, objímka na žiarovku a bežný stenový vypínač na svetlo. Dá sa povedať, že z toho pri bežných opravách elektriny v byte žijem celý život.

  Ku genderu nemám čo povedať, to si zo školy nepamätám. Bežné „ženské“ roboty ma naučila mama a vojna.

  To se mi líbí

 4. blbíš napsal:

  to my měli na vesnici na pozemky kantora, co měl na školním pozemku za školou úly … takže asi každej pochopí, že jsme k tomu museli taky přičuchnout … ale těch žihadel … dneska by kantor šel rovnou k soudu za týrání, to dá rozum. Ale řekněte, kde dneska se dítě může zakousnout do plástve s medem, pokud tedy ví co to je?

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   Hele vone, to přece máme už dávno za sebou, to nás nemůže překvapit! My to měli už dávno tak vymakaný a úplně bez otázek! Stačilo ukázat legitimaci a všichni drželi hubu a dveře se otvíraly. Voni k tomu taky dospějou. Jo i pohádky máme vymakaný. Tak třeba ty Jezinky, taky by nic neotevřely, kdyby neukázaly byť prstíček. Ať jdou Norové s tím taky do háje a přijedou se alespoň zeptat!

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Jo, nenávistné komentáře, to je problém. Zato nenávistné chování je OK, alespoň u některých jednotlivců…
   http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-intelektualove-pritvrzuji-d9b-/p_spolecnost.aspx?c=A170307_170653_p_spolecnost_wag
   Vedení univerzity samozřejmě vymyslelo řešení: Napříště bude zaveden složitý systém prověřování, zda pozvaní řečníci nejsou „kontroverzní“. Podle krátkého oznámení to vypadá, že každá katedra bude mít veto na každého přednášejícího z libovolného oboru.

   Trochu mi to připomnělo jednu historku ze starého komunistického Dikobrazu. Vycházel tam kdysi seriál o historických začátcích slavných britských univerzit.. a autor tam uváděl jednu historku ilustrující pověst studentstva té doby.. prý poté, co se nepodařilo dopadnout pachatele nějaké větší výtržnosti, nechal místní šerif zatknout a popravit několik studentů blízké univerzity v naději, že případný omyl nebude zase tak moc velký…

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    k tomu odkazu, ohe … smyčka se utahuje … kolik absolventů a studentů je už u nás infikovaných a kolik už je nenávratně zkažených? Ani pomyslet se mi nechce, je nejvyšší čas hnát k zodpovědnosti ty, co za tuto zvrhlou myšlenkovou genocidu nesou vinu! Jestli ani po volbách se nic nestane, chci raději už zemřít, neb nechci vidět svý vnoučata tohle absolvovat!

    To se mi líbí

 5. Miluše napsal:

  Také jsme měli tzv. „pozemky“. Vzpomínám si na paní učitelku Větvičkovou (zvanou Větev), matku známého autora knih o přírodě- Václava Větvičky, dříve ředitele Botanické zahrady v Praze. Vodila nás na svoji zahrádku, kterou jsme ji tak trochu vypleli. Přitom nám ukazovala svoje výpěstky, třeba takové zvláštní hlízy – topinanmbury. Když slyším jejího syna na dvojce ČR nebo někdy v TV, tak mi oblíbenou přírodopisářku připomíná svým (také trochu skřehotavým hlasem), ale vzpomínám na ni s láskou.

  To se mi líbí

 6. bob napsal:

  Na devítiletce jsme měli pozemky a dílny, bez rozdílu holky i kluci.
  Na střední jsme chodili do fabriky a pilníkem jsme zbavovali rzi kostku (asi vždy nechali nějaké kostky rok rezavět a pořád dokola). Když mistr odešel zapnuli jsme brusku a bylo….
  V teorii jsme dělali nějaké technické výkresy. Dodnes si pamatuji (!!!!!), že nějaký frajer (já taky) ten výkres „rýsoval“ propiskou od ruky. Učitel přišel, nevynadal nám za to, že to děláme, jak děláme, ale suše řekl (parafrázuji: „tady ta čára být nemá, toto mělo být čárkovaně…“ a dal nám kouli a pěkně nás dostal…
  I když jsme jako měli poznat práci dělnické třídy, tak jsem na tom nic ideologického neviděl.
  Když jsem na začátku 80.let nastoupil po VŠ do fabriky, tak mě ředitel poslal na tři měsíce do výroby (opět bez jakékoli ideologie). Myslím si, že to tak bylo správně.

  To se mi líbí

 7. blbíš napsal:

  … jasně Miluško, škola nemůže bejt zaopatřovací ústav, škola je krutej drill a kdo to nechce pochopit tak … proto máme Vlachovou a spol. co ji dojebou!

  Pamatujete, jak vy holky se jako „štítily tý hlíny“ a dneska … jako když najdou, žejo, aspoň některý! Já jsem loni taky hladil jednu unavenou včelu a … a svině bodla … zase … nic se nezměnilo vod tehdá a nyní!

  To se mi líbí

 8. kočka šklíba napsal:

  No já si vzpomínám na pana učitele Brázdu, který nás měl na dílny, byla to pro mě dost hrůza a pro něj asi taky, pamatuji si na ten mnou vyrobený šroubovák 😀 . No asi by se s ním nic nezašroubovalo. Ale vaření nebylo o nic lepší. Nejlepší byla snad péče o dítě, nebo něco takového, tam si pamatuji jak spolužačka při oblékání „miminka“ si postavila tu panenku na hlavu, to odrovnalo všechny včetně učitelky 😀 .

  To se mi líbí

 9. raddie007 napsal:

  Na to mám jednu rozkošnou vzpomínku. Spolužák dělal na pozemcích strašnej bordel, tak za ně dostal výchovnou bajli.. V ŽK měl krásný zápas „Kydání hnoje – 5“ 😀

  To se mi líbí

 10. oh napsal:

  Dílny a pozemky jsme na ZDŠ měli dělené, ale ne genderově, prostě na dvě poloviny podle abecedy, aby jeden kantor nemusel zvládat celou tlupu šimpanzů najednou. Ale žádné nářadí nás vyrábět nenechali. Z dílen na základce mám doma ještě pár vlastnoručně vyrobených „dekoračních předmětů“ a maminka má kdesi pečlivě schované nějaké dečky, které jsem pro ní kdysi uháčkoval. 🙂
  Na průmyslovce, kde nás pustili i k nějakým obráběcím strojům, už to bylo zajímavější. Třída byla také rozdělená do čtyř skupin – ruční a strojní dílna, navijárna a elektrodílna. Ve strojní dílně měli jeden soustruh, kterému údajně šla reverzem za chodu (bez zastavení) vyšroubovat hlava. K němu jsme v rámci úvodního bezpečnostního školení dostali slib, že ten studentík, kterému by se to povedlo, se nebude muset strachovat o svůj výsledek u maturity.. Kupodivu to zabralo, nikomu se nepovedlo nic horšího než klasická klička zapomenutá ve sklíčidle.
  Do elektrodílny jsem jednomu spolužákovi neprozřetelně půjčil zavírací nůž, on mi – se slovy: „zdál se mi nějakej tupej, tak jsem ho nabrousil“ – vrátil něco jako zavírací pilkošroubovák.. a já dodnes nenalezl odvahu to jeho „nabroušení“ srovnat. 🙂
  Ale elektroinstalace ve školní tělocvičně, kterou jsme v rámci výuky v elektrodílně spáchali, nakonec i fungovala a prošla revizí.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   to já měl jednou za úkol ušít pytlíček na kuličky a nějak sem se do toho vždycky začmuchal tak, že sem jednou nevěděl, kde je jehla, pak zase kde je konec nitě, prostě horor. A moje nebohá maminka se na to už nemohla koukat, tak mi to vzala jemně z ruky a …a „spíchla“ milej pytlík na šicím stroji! Málokdo se mohl pochlubit, že za pytlíček na kuličky dostal kouli jako hrom. Nutno podotknout, že maminka se cejtila tehdá dost neuznaná, protože na mě mrkla a prohodila: “ vono se to paní učitelce asi moc nelíbilo, viď, ale co se dá dělat. Zato máš nejpevnější pytlíček na kuličky z celý třídy.“ Prostě most přes rozbouřenou řeku, to byla moje maminka!

   To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Moje máma dodnes používá dřevěnej nástěnnej držák na pět škatulek sirek, co jsem vyrobil někdy v sedmý třídě 🙂

   To se mi líbí

 11. tata napsal:

  https://www.novinky.cz/domaci/432008-jihocesky-hejtman-vysvetloval-domek-na-lipne.html

  NO nejčistší MI TO MOC NEPŘIPADÁ, to by politik neměl řešit takto

  To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   tak rozhodně,politik by určitě udělal lépe kdyby si domek kupoval od někoho jiného,ale já tam prozatím nic nečistého nevidím,ani v nejmenším.ale sám bych to takto neudělal,stal bych se lehkým cílem.

   a s přihlédnutím k tomu,že to vyšlo najevo už před tím sjezdem ČSSD tak tuto kauzu vidím jen jako politický boj.

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    VIDEO: Nový rekreační dům jsem platil z úspor. Byl to útok před sjezdem, říká Zimola

    http://forum24.cz/video-novy-rekreacni-dum-platil-uspor-utok-pred-sjezdem-rika-zimola/

    To se mi líbí

   • tata napsal:

    Bavore nedivím se že to tak označujete,v normální společnosti by to byl střed zájmů,to co u normalního člověka je možné si politik neměl dovolit.ALE VTOMJE MEZI NÁMI ROZDÍL,NIKDY JSEM nehájil u ČSSD co bych kritizoval u jiných a vsadím se udělat toto sobotka byl by VÁŠ PŘISPĚVEK ,REAKCE ZNAČNĚ JINÁ.
    Pro politika je tento postup nestandartní jen tím že umožnuje spekulace a to umožnuje.

    defakto jste si odpověděl jen jste to jako popřel…………..A co je na tom špinavého?
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
    Pokud to je tak, jak to oba popisují, je to naprosto v pořádku.
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

    Pravě pokud, hold u ZIMOLI a Babiše Vám stačí jejich slova,zato zvláště SOBOTKA atd. VŽDY LŽOU

    To se mi líbí

    • čtenář napsal:

     ano,tak to je tato,

     poslední věta je obzvlášť trefná.

     Babiš staví hnízdo,ok,jiný staví domek,ok,Sobotka aby si hlídal i rozkrok,jestli se mu tam něco …..

     To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Tak hlavně bacha na ty středy zájmů. Aby to ve čtvrtek nebylo jinak.

     To se mi líbí

     • tata napsal:

      ASPON JSTE VTIPNÝ…….HOLINKY ,HODINKY oboje se natahuje,T,D kdo by to řešil.

      Bavore otom to je, v politice by si neměl dovolit co je bežné u přátel,mužete ale nemusíte věřit a proto se tomu řiká střet zajmu .

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       No tato, jediné zájmy, které se tu střetly je Chovanec a Zimola. Protože se kolem toho objevují takové nesmyly, že už to hraničí s nemocí (Sobotkovou)

       To se mi líbí

       • tata napsal:

        PŘESNĚ jste odpověděl,víte co je celkem pro mě ,,vtipné,, dost často na jakokoliv zminku o Babišovi,a ted dost často o ZIMOLOVI ,reagujete že ten dotičný hledá konspiraci proti nim……přitom VY zavším vidíte SOBOTKU…….NEVÍM JESTLI ZATÍM JE ale předně pro mě je duležité když je ZIMOLA TAKOVÝ BOREC jak ho považujete……..neměl by kupovat tímto spusobem nemovitost……….protože sám pišete jestli mluví pravdu,politik by měl kupovat nemovitosti bez možnosti tam vidět problém

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        tato, pokud u politika budě někdo chtít vidět problém, uvidí ho, i když si koupí kolo v běžném obchodě. Protože politik. Jak píšu, pokud to je tak, jak to je, problém tam není a pokud tam je, tak je uměle vytvořený. Zejména pro lidi, kteří na to lehce skočí.

        To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Na tom není nic vtipnýho. Už se známe..kolik? Deset let? A furt některý Vaše jazykový veletoče nevydejchávám.

       To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     tato. Právě proto píšu to „pokud je to tak…“. Protože podle toho popisu se jedná o běžný vztah mezi přáteli. Několikrát jsem se kolem podobných případů pohyboval a výsledkem bylo vždy to, že po ukončení výstavby došlo k dokončení majetkových vyrovnání. Ono jde totiž pouze o to, že jednání s úřady bývá jednodušší pro majitele pozemku než pro nájemce pozemku.

     To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   A co je na tom špinavého? Pokud to je tak, jak to oba popisují, je to naprosto v pořádku. A ošetřeno smluvně tak, aby nevznikaly nesmyslné dohady. Ale patrně Chovancovi a Sobotkovi „agenti“ musí vyhrabat na Zimolu cokoli. Protože vadí.

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Taky jsem to četl a souhlasím. Pokud jeden z nich nebo oba nelžou, tak mi to přijde čistý. Zimola není blbej, nenechal by takový žrádlo hyenám volně válet na stole.

    To se mi líbí

 12. vonrammstein napsal:

  A máte to, hajzlové, žádná hra na demokracii nebude. My jsme EP a co řeknem, to platí:
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/432071-eu-bojuje-proti-terorismu-odzbrojenim-obcanu-drzeni-zbrane-se-komplikuje.html

  To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Ten hereckej srandista chce založit Svazarm pod vedením ANO a k tomu připlácnout svoji změnu ústavy neboli zrušit současné omezení pobytu cizích vojsk na našem území a to při plnění mezinárodních závazků o společné obraně, na záchranných pracích při živelných pohromách, průmyslových nebo ekologických haváriích.
    Proto tento Andrejův klaun plánuje :
    Lidé by se podle něj účastnili branných spolků a mohli by se tak podílet na obraně země, aniž by se musela novelizovat ústava. „Spoluprací takových registrovaných spolků s Armádou ČR, by bylo možné využít výjimky ze směrnice bez nutnosti změny ústavy,“ míní Stropnický.
    Tak jednou tomu klaunovi změna ústavy vadí a jednou ten klaun změnu ústavy požaduje tak toto je ta pravá tvář politiky ANO a ještě v tom super světle.

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Hele-já vím, že je to kokot. Ale furt je to lepší varianta než ta, že nám seberou bouchačky bez náhrady.

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Až na to, že vlézt do takového „branného spolku“ pod vedením těchto kolaborantů také může znamenat, že jednoho dne člověka pozvou na „spolkové cvičení“ a autobusy pojedou až na východní frontu, tam kanonenfutr vyžene na linii banda z německé polní policie, při tom pár nechápajících pro výstrahu zastřelí na místě, zbytek mužstva dostane munici těsně před útokem.

      Je bohužel vidět, jak málo znamená i ústavní omezení nasazení naší armády v roli pomocného kanonenfutteru našich „spojenců“ z USA a „západoněmeckých soudruhů“.

      Jak píše pan Čech výše: jednou je změna Ústavy nemožná – když se má doplnit paragraf o ústavním právu na zbraně, podruhé to jde o nutnou a snadno průchodnou formalitu, když to má znamenat zatažení naší země a občanů do útočných zločineckých válek někoho jiného.

      To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.