Zapomenutá vyhláška


Poplyšákoví obrazoborci se s nadšením a nenávistí vrhli na zákony z doby minulé. A bez ohledu na jejich obsah likvidovali co mohli. Ano, byly jistě takové, které si zasloužily zrušení. Ale u mnoha by bývalo stačilo zbavit je ideologie a mohly platit nadále. Místo toho se novodobí svazáci vrhli s takovým úsilím na výrobu nových, že každý zákon potřebuje okamžikem schválení svoji novelu. Za oběť těmto nadšencům padly i takové předpisy, které byly čistě odborné a ideologie v nich byla ukryta snad jen nějakým názvem. Příkladem budiž vyhlášky FMTIR (fed.min. pro technický a investiční rozvoj), týkající se projektování a rozpočtování staveb. Patrně byly tak odborné, že jim oni svazáci prostě nerozuměli. A tak vytvořili jiné předpisy, kterým naopak rozumí jen oni.

Jenže v souboru předpisů minulosti v oblasti která se mne dotýká zůstává jako solitérní relikt vyhláška č.50/78 Sb. Na tu si ještě nikdo nevzpomněl. Lidé z oboru vědí, že se jedná o elektrikářský předpis. A každý elektrikář, který splňuje požadavky vyhlášky známé jako „padesátka“ je oprávněn vykonávat všechny práce samostatně, bez jakýchkoliv omezení. Osobně ji neznám, ale pokud jí zůstalo i původní číslo, nikomu její řádky nevadí. Škoda, že takto nebyly „přehlédnuty“ i jiné.

bavor-podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

69 reakcí na Zapomenutá vyhláška

 1. NavajaMM napsal:

  Súhlas. Poplyšákoví nadšenci ako jednu z prvých vecí v ústave zmenili, že nikto nie je povinný dodržiavať nič, čo nie je v zákone. Všetky odborné vyhlášky musí schvaľovať parlament a teda tí ľudia by teoreticky mali všetkému rozumieť. Ak majú pocit, že rozumejú, je tu obrovské riziko vzniku a schválenia pozmeňovacích návrhov.
  Myslím, že to automatické nadradenie únijných zákonov nad národnými bolo pôvodne motivované obyčajnou lenivosťou. Kvôli tejto legislatívnej pasci by museli v parlamente čítať a schvaľovať všetky zákony a nariadenia, ktorými by sa implementovala EÚ-legislatíva a to sa im jednoducho nechce.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Mezi prvními zrušenými „bolševickými nesmysly“ byla i, byť kostrbatá, možnost odvolání poslance. Kam by plyšákoví parlamentní kutilové přišli, kdyby jim voliči mohli říct „Táhněte k čertu!“ a oni by museli skutečně táhnout.. 😯

   Líbí se 1 osoba

 2. lacogroessling napsal:

  Ještě jste Bavore nezmínil, že každý, „kdo má padesátku“, může mít jiný paragraf a podle toho se řídí co a jak může. Jak si důchodce ještě vzpomíná.
  Ale je fakt, že padesátka je pojem, tedy snad ještě je. On plyšák totiž nezměnil nic na podstatě elektrického proudu.

  To se mi líbí

 3. Berkowitz napsal:

  Ještě si vzpomínám na ČSN 34 31 00, kdy jsem se podle té normy musel řídit, jako strojvedoucí el. lokomotiv. (Osoba znalá, osoba s kvalifikací a osoba s vyšší kvalifikací)

  To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  Všechno může dělat až od §8 ( realizace staveb dodavatelským způsobem ). §9 jsou revizáci a od §10 projektanti. S padesátkou ti novodobí soudruzi toho moc udělat nemohli. Možná tak přejmenovat, ale to je tak všechno. Elektrika je mrcha, s ní se na ideologické hrátky moc hrát nedá.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Protože ji neznám, tak by mne zajímal její „ideologický náboj“. Netvrďte mi, že by se nenašlo něco, co by se nutně muselo změnit.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Drobné změny tam jsou. Třeba neplatí norma ČSN 341010, páč ji přejmenovali na 332000, ale na pár detailů, aby se to nefackovalo s normami EU, je to stejné. On třeba takový proudový chránič ( za našeho mládí „fifinka“ ), si na ideologii nechce hrát. Jemu je fuck, jestli maká u Semelové, nebo Marka Bendy, dokonce i u Heleny Langšádlové. U ní by vypadl, jen když by ji uviděl.
    Zkoušky na „padesátku“ se točí tvrdě kolem faktů. Zideologizovat Ohmův, nebo Kirchhoffův zákon možná jde, ale neumím si představit, co by z toho vylezlo za kravinismus. Ani Mirka 101 to zatím nenavrhla a to je nějaký expert.

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    V samotné 50-tce nic, ale v elektro normách ano: podlehly podobnému svatouškovskému kutilství jako mnoho jiných věcí. Například všechny zásuvky musí být zabezpečeny proudovým chráničem. A mnoho dalších „bezpečnostních“ rozšíření.

    Jak jsme to probůh mohli do zavedení takovýchto „spásonosných opatření“ těch cca 100 let přežít?

    Legrační na tom je, že kde by to možná alespoň trochu pomohlo – proti požárům například – tam chrániče nejsou a nebudou: tedy ve starých domech, kde je elektroinstalace často v zoufalém stavu. V nově budovaných stavbách – kde je to na každou zásuvku zbytečné – se dávat musí, tedy se to obchází, protože je to drahé. Tedy bývalo, dnes ceny díky výrobě v Číně značně poklesly, takže je to již jedno.

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     Ve starých domech s elektroinstalací ve strašném stavu jsou proudové chrániče na dvě věci: na nic a na.. ještě něco. V takových domech je taky obvykle starý dvouvodičový rozvod TN-C se společným pracovním a ochranným vodičem. A v takovém rozvodu se chrániče nedají použít, protože by vypadávaly neustále a skončilo by to buďto jejich demontáží, nebo přemostěním. Nejprve by se musel celý rozvod zrekonstruovat a předělat na třívodičový.
     Je tu samozřejmě i možnost, že taková „stará“ elektroinstalace prošla nějakou úpravou za účelem dosažení nižšího účtu za elektřinu, ale to pak už je viz magor.
     http://elektrika.cz/data/clanky/trochu-nam-probiji-kuchynska-linka-neda-se-s-tim-neco-udelat
     Přidám jednu nekorektní hádanku – kterápak v článku blíže neurčená kultura zmiňovaný byt asi původně obývala?
     A umí prodlužovák plavat?
     http://elektrika.cz/data/clanky/umi-prodluzovak-plavat-co-myslite

     To se mi líbí

 5. tata napsal:

  VŠE NEJLEPŠÍ VŠEM ŽENÁM ZDE K MDŽ,hodně kytiček a lásky

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   tato, ale není to džendrově špatné? Aby se nám neozvala nějaká feministka nebo nedej bože jandův ústav 🙄 …

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Zelený Matěj Conchita Stropnický těm nám milým stvořením říká nemuž. Kdybych takhle oslovil mou drahou polovičku, tak mám na střídačku rajskou polévku, vařenou mrkev a dušený celer. V neděli vařenou petržel.
    Takže normálním ženám, co se za to nestydí, že jimi jsou, přeji také vše nej.

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     To máte dobrý. Já bych to viděl na: „támhle máš sporák, uvař si co chceš a nezapomeň po sobě umejt nádobí!“

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      já to mám úplně to samý, ohe:
      …tady mám sporák, uvařím si, co je mi nařízeno, samozřejmě při tom průběžně meju nádobí, luxuju, přebírám hrách, meju vokna, vytírám podlahu, krmím mamlasy, zalejvám kytky, utírám prach, drhnu WC, přikládám brikety do kotle a když moje stále ještě žena není tak úplně ve střehu, tak si dovolím klidně brambory ve sklepě netřídit podle velikosti. Samozřejmě jak kdy, někdy stihnu i ustlat a vysypat smetí. A kdybych prohodil …“ty si hezká „nemuž“, tak nejen že navíc dostanu přes držku, ale nepustila by mě ani na vycházky, nebo do dílny. Kdo si to umí zařídit, pánové, ten má po celej život idylku, jen nevyrovnaný jedinci neví co s volným časem a životem vůbec!!!

      To se mi líbí

      • čtenář napsal:

       blbíši,vy když stojíte před zrcadlem tak musíte vidět tohle

       no a jdu k doktorovi,smíchy se mi v těle určitě něco potrhalo.

       To se mi líbí

      • NavajaMM napsal:

       Priateľu, vaša stále ešte žena určite v mladosti dokázala schovať do vrecka všetky oficiálne miss Universe, čo ich kedy bolo. 🙂

       To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        … mi povídej, příteli

        Líbí se 1 osoba

       • blbíš napsal:

        NavajaMM:
        „v mladosti dokázala…“: = vona by Vás vodvaha brzy přešla … za ten minulej čas byste třídil brambory dle velikosti a myslím, že i rád!
        P.S.
        na vycházky byste mohl rovnou zapomenout!

        čtenář:
        poklad sice jsem, to jó, ale bohužel nevidím, neb nemám čas ani pomyšlení koukat do zrcadla, já totiž vstávám už za tmy a podobně jako oh zapínám plotnu a začínám plnit úkoly, který mám na každý den pečlivě rozepsaný na třech linkovanejch stránkách A4 mojí stále ještě ženou.

        tak třeba dneska, když jsem vařil, tak jsem tak usilovně přemejšlel, jestli vlastně slavíM MDŽ!!! A jak jsem byl v tom hloubání, prostě ani nevím jak, najednou jseM seděl za stolem s otevřenou slivovicí (asi proto, že venku je zima). A protože jsem na nic nepřišel, tak jsem raději tu slivovici celou dopil, neboť stále ještě moje žena nemá ráda, když dělám něco jako napůl, rozumíte-li mi, někdy říká, že se s tím flinkám! No a když jsem to dopil, tak jsem si řekl, že už vlastně ani nemá cenu abych něco vařil, protože už nemáM hlad a když je to MDŽ, tak jsem své stále ještě ženě na její denní rozpis prací připsal, že ji mám samozřejmě rád a že ať si klidně něco sama vezme k jídlu z lednice a že jdu na vycházku.
        Jsem z vycházky cca asi tak 2 hodiny, a doma je ticho, klídek, asi ta idyla, nebo co … ani ti mamlasové se mnou nemluví … Tak vám tak nějak nevím, co se asi tak mohlo dneska pokazit … že by to MDŽ?

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        … som zase prepásol príležitosť mlčať… zdá sa.

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        …byste měl už vědět, příteli, že ženy nestárnou… a to ani v případě, že stárnou … nebo dokonce, když už jsou starý !

        … takže asi tak bych viděl ty brambory

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        …no veď hej. Ja hlúpy som si myslel, že to len tá moja nestárne.

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        1****** 😀

        To se mi líbí

      • vittta napsal:

       Hele Blbíši, podobně to třeba já fakt dělám.
       Vařím, a průběžně myju nádobí a utírám stoly a mezitím sviští pračka.
       Když je co, tak něco nakládám či zavářím, zametám balkon a pak věším prádlo, a vyvěšuji v hezkém počasí lůžkoviny na slunce.
       Umeju vanu a umyvadlo a vysaju, nadávajíc na haranty, co mají všude bordel.
       Pak nad nimi stojím a nutím je, aby si to uklidili sami, což mi zabere 10x víc času, než kdybych si to dělal sám.
       Jako chlap to mám dokonale vymakané, stihnu umýt libovolné množství nádobí, než se mi ohřeje v mikrovlnce žrádlo, dělám účelně a vlastně se nijak nenadřu.
       Nutno říci, že moje labuť je přes týden pryč…. (ta když dělá třeba slepičí polévku, tak se 5 hodin nezastaví, fakt že jo, ale co dělá, to se mi nepodařilo zjistit, mě to trvá čistého času i s knedlíčky, které si dělám z jater asi 1/2 hodiny práce čistého času)
       Jenže—konečně jsem se dočkal, můžu všechny tyhle věci dělat, protože ona je dělá také.
       Před tím jsem měl líné čůzy, které nic moc nedělaly a to bylo tím horší, když jsem něco dělal já, takže pak žily v domění, že je to moje povinnost.
       Rázně jsem je vyvedl z omylu, a nedělal jsem naprosto nic, a nakonec jsem s nimi vyrazil dveře…
       Ale tady vidíte, že i lotr jako já má své „koníčky“ prací v domácnosti, ale mohu je dělat jen v případě, že mám partnerku, která to má podobně…
       Zajímavý fenomén, nemyslíte?

       To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        … to Vám strašně závidím, vittto, neboť já bohužel k prádlu nikdy nebyl připuštěn, tedy kromě těch bílých plátěných plínek, když jsem měl malý děti s tou ještě čerstvou ženou, která si osobně dohlédla, abych je pral vždycky samostatně, což dle mýho bylo plejtvání časem a energií, neboť jsem měl tehdá docela silnou a mladou paži a ta by dokázala vymáchat a vyprat s plínkama všechno ostatní prádlo v domácnosti se nacházející z jedný vody (i v jedný vodě)! Jinak ať jsem dělal co dělal, nevím proč, ale vždycky jsem z automatický pračky vytáhl stejně barevný prádlo (tzv. UNI), což tu už méně čerstvou ženu přivádělo do mdlob a ke vzteku … asi proto, že prádlo je vůl!!!

        To se mi líbí

       • vittta napsal:

        No jóó…. prádlo.
        A co myslíte, moje labuť jak přijede, tak děsně aktivně rozdělí prádlo asi tak na 5 hromádek, něco pere na 30, něco na 40, něco na vyvářku, každá barva samozřejmě zvlášť.
        Dříve jsem měl kecy, ale…když jí to baví…
        Já mám dvě skupiny prádla, jedno barevné a druhé bílé a všechno to sjedu na 40 a basta!
        A ani se mi to kupodivu (až na vyjimky) nezapírá, i když musím říci, že některá trika se podivně srazila, a pak moje labuť vítězoslavně ukázala tu cedulku, že se to pere na 30 (ty troubo) a asi fakt měla recht, že by se to jinak nesrazilo.

        To se mi líbí

   • Ahele napsal:

    Není. Už to dali do pořádku. MDŽ je džendrově vyváženo MDM což mez. den mužů.
    A sice 19. listopadu a jestli si vzpomenu, tak vám pak všem na oplátku taky popřeju. 🙂

    To se mi líbí

 6. kchodl napsal:

  OT: Dnes jsem uronil slzu za MDŽ, vzpomínaje na bujaré oslavy tohoto pseudosvátku ve výpočetních střediscích ještě za bolševika, kde jsem při škole pracoval. Sálové počítače (e.g. „mainframe“) byly obsluhovány mladými operátorkami většinou volnějších mravů až úplně nemravnými, takže stačila i takto režimní záminka a vypukl veliký pracovní mejdan, kterého se zúčastnili úplně všichni. Taková Sodoma-Gomora by dnes byla úplně nepředstavitelná.

  O normách a elektro vyhlášce 50 jsme se tady již několikrát bavili:
  „Novela zákona č.22/1997 Sb. (provedená zákonem č.71/2000 Sb.) výslovně uvádí, že česká technická norma není obecně závazná. Z toho vyplývá, že ČSN nejsou považovány za právní předpisy a není stanovena povinnost jejich dodržování.“
  To je klíčové.

  Dodržovat normy se tedy povinně musí, jen pokud to stanoví jiný právní předpis. Což může být zákon, smlouva, firemní pravidla, rozhodnutí správního orgánu, …

  Pozitivní je, že se tím normy dostaly z oblastit působnosti našich parlamentních všeználků a lobistů – což by byla určitě ještě mnohem větší katastrofa. Pusťte k něčemu vědeckému nebo technickému právníky: pak je nejlepší zalézt na čas do protiatomového krytu nebo se odstěhovat mezi lidožrouty na Fidži nebo tam někam.
  🙂

  „Padesátka“ a všechno okolo sice platí, ale co se týče norem v elektro, tam se projevili různí „svazáci“ a „teoretici“ velmi výrazně, protože zavedli tolik blbostí odtržených od praxe, že kdyby normy závazné byly, 90% elektroinstalací by se muselo úplně předělat nebo by rozvodné firmy musely většinu odběratelů odpojit, protože by elektroinstalace nemohla projít revizí podle nových norem. Stálo by to strašlivé peníze, v podstatě hozené do kanálu, protože většina těch věcí není vůbec potřeba. Prohlásit normy za nezávazné bylo proto jediné východisko. Prakticky je to značně šalamounské – nikdo není povinen normy, třeba při projektování a realizaci elektroinstalace, dodržet, ale když se pak něco stane – třeba to někoho zabije – tak za to může.

  Výsledkem je, že panuje značný chaos, například si zkuste koupit nový barák na klíč, to něco zažijete – celou elektriku bude potřeba předělat, jelikož je to udělané značně na hraně, aby dodavatel co nejvíce ušetřil. Developer si zaplatí svého projektanta a revizáka, většinou starce nad hrobem, kterým je už všechno jedno, ti na to dají razítko a hotovo. Nikdo za nic nemůže.

  Pochopitelně, není to udělané, aby to někoho zabilo nebo dům vyhořel, na to se pořád dává pozor – ale nebude to fungovat, elektrika bude pořád vypadávat, jelikož ušetřili za podřízené rozvaděče a místo několika proudových chráničů je v baráku často jen jeden na celý dům. Tím je povinnost papírově splněna, jediný problém je, že to moc nefunguje. Stačí mít 20 úsporných zářivek, pár přístrojů s impulzními zdroji (počítače, domácí kino, …) a když elektřina vyletí, je nutno vše povypínat, jinak hlavní jistič nenahodíte. A pořád to vypadává, stačí, když se sejde pračka a boiler nebo tak něco.

  Normy v mnoha oborech – a elektro není výjimkou – jsou studnicí poznání a zkušenosti, vyplatí se je dodržovat, je to vlastně návod, jak věci dělat dobře, aby fungovaly. Vychází to z vědy, teoretického základu, technické praxe a dlouholeté zkušenosti, většinou rámované mrtvolami. Není to jen nějaký bláznivý byrokratický výmysl. Někde je to výrazně jasné i idiotům – třeba v letectví – ale bohužel je mnoho oborů, kde to není na první pohled znát, a výsledkem jsou problémy až průsery.

  Vidím sám na ICT zakázkách, jak například elektro věci v ČR – kde to bylo vždy ve vzorovém pořádku – za posledních cca 15 let strašně degradovaly. U velkých zakázek jsou často úplně diletantsky zapojené serverovny, klidně bez projektu nebo je to chápáno jako formalita a opravdu technicky se tomu nikdo nevěnuje. Když zjišťujete, jak k takovému zvěrstvu došlo, najdete nějakou partičku vyučenců nebo maximálně průmyslováků, kteří to prostě zapojili – dostali to befelem od vedení firmy. Někdy i věděli, že to asi fungovat nebude, ale byl to klasický „problém někoho jiného“, to jest úplně neviditelný. Je to i problém kompetencí, jelikož často se k tomu všemu nedostane znalý člověk, protože to „není povinné“, tak firma či rozpočtová organizace „ušetří“ na expertech. Profesionalita a kompetence se postupně vytrácí.

  Šílené je to u menších firem, kde je to kromě diletantství také důsledek dloholetého podfinancování a ubohých poměrů – investuje se pouze do věcí absolutně nezbytných, které by silně bránily provozu, zbytek se „hasí až když hoří“.

  Administrativní prostory bývaly kdysi vybaveny pár zásuvkami na lampičku, v kuchyňce na vařič a kávovar, což je dnes úplně jiné. Počítače, laserové tiskárny, mobilní klimatizace, … to původní elektroinstalace nezvládá. Změna většinou vede k horšímu – před všechny zásuvky bylo nutno do rozvaděčů nacpat proudové chrániče, jinak by v prostorách firmy neprošla revize, která je v těchto případech povinná. Jenže už nezbyly peníze na nový rozvod zásuvek pro počítače, které se zapojují do okruhů bez chráničů, je na to v normě výjimka. Tím pádem je elektřina na hraně, stačí maličkost a jističe vyletí. Všechno se flikuje, jak to jen jde, aby se přežil další den.

  To se mi líbí

  • Antimon napsal:

   No moment ….. pozor s těmi s těmi volnými mravy až nemravy! Jednu operátorku od takového stodolového počítače mám za ženu 🙂

   To se mi líbí

 7. jaa napsal:

  Hmm pánové, díky za vzpomínku a přání. V Lídlu dnes rozdávali při odchodu po růžičce, Žádná jsme neprotestovala, spíš s vláhou v oku poděkovala a vzpomínala a hrdě si ji nesla domů jako kdysi… ..A taky na zastávce u tram… starší pán vidíc ty růže … jé je osmého tak gratuluji… hmm docela mne to dostalo..- gender negender…- ať jdou k čertu

  To se mi líbí

 8. blbíš napsal:

  Tak holky, ať jste krásný a zdravý a neberte nás vážně, nestojíme za to!

  To se mi líbí

 9. pepanov napsal:

  Včera se u nás ve vchoděobjevila jedna básnička k MDŽ

  Dávno nejsme malé holky
  přežily jsme jesle,školky,
  výchovu i vzdělání,
  první lásky vyznání…

  Dnes už víme co nám sluší,
  víme dřív, než jiní tuší,
  co je tabu, co se může,
  jak na naše drahé muže.

  A za to dnes, milé ženy
  budeme snad políbeny,
  možná bude k EM-DÉ-ŽET
  ve váze i růže květ.

  Možná ale jako jindy
  zase nic a jenom pindy.
  A proto si, milé dámy
  popřejeme zase samy.

  Ať jsme na vše připraveny
  od toho jsme právě ženy…

  Tímto bych chtěl ženám popřát k MDŽ.

  To se mi líbí

 10. tata napsal:

  Sobotku neřeším ani mu nefandím,oproti VÁM,který na B vidí jen pozitiva HOLT to nechcete vidět že vyjadřování BABIŠE jak on vše udělal ,jak jen on je dokonalí…..

  To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    už aby ten Sobotka skončil a do záře těch reflektorů se dostal Zimola.

    potom se snad i vrátí ten pan Bavor,kterému jsem i častokrát rozuměl,i když jsem mu to nechodil dvakrát denně říkat.

    v to doufá nevolič čssd

    To se mi líbí

     • čtenář napsal:

      i nevolič má ale oči a uši,takže se o to pochopení může alespoň pokusit.

      rozhovor jsem si přečetl,Zimola je mi sympatický,byl mi sympatický ale i před přečtením tohoto rozhovoru.

      přeji mu hodně štěstí,bude ho potřebovat,pokud by chtěl tu stranu vést,protože můj názor je,že miliardář se nebude mazlit se žádnou politickou konkurencí i kdyby ji vedl úspěšný Zimola z jihu.
      i z něho by miliardář po několika měsících spolupráce udělal v očích občanů neschopného politika,to jde miliardáři na jedničku.

      ale mohu se mýlit.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Problém ostatních je v tom, že si myslí, že Zimola je budoucí předseda partaje. Já si to nemyslím. Na to je až příliš chytrý a je si určitě vědom toho, že tady na jihu má lidi, kteří mu věří a podporují jej. Celostátně by si určitě nevěřil. Ale moudrý král potřebuje i moudré rádce z podhradí. Takže takový by se na Zimolovy zkušenosti spoléhat mohl.

       To se mi líbí

       • čtenář napsal:

        předpokládám,že úspěšný hejtman by se měl pokusit stát se číslem jedna.

        ale o tom to je,vést kraj je jiný šálek čaje než vést celou stranu,obzvlášť když tam nahoře sedí ten „nadstranický“ prezident.

        v tomto by ale Zimola měl klidnější vedení,prezident by s nějvětší pravděpodobností přestat kritizovat předsedu strany,takže by Zimolovi zůstávalo více síly na boj s miliardářem.

        nechci se dotknout Zimoly,ani vás,ale říkáte že na to aby Zimola vedl ČSSD je příliš chytrý.

        příliš chytrý anebo vychytralý?

        chtít zůstat pouze moudrým rádcem v podhradí není zrovna to co bych obdivoval.

        nehledě na to,že v ČSSD není z čeho vybírat ty moudré krále,řekl bych.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Moudrost se projeví třeba i v tom, že vím, kde mám své schopnosti a nemusím se tlačit nějak, kde bych mohl zklamat sebe i ostatní. A jako úspěšný hejtman má svoji hodnotu daleko větší než jako neúspěšný předseda partaje. Ono každého jistě hřeje u srdce, když vidí, že se mu něco daří a Zimola nebude jiný. Myslím, že jeho přáním je spíše to, aby vedení partaje nesabotovalo práci těch úspěšných dole, ale pomáhalo jim.

        To se mi líbí

       • čtenář napsal:

        ale vedení jim pomáhá,např. tím,že bojovalo za miliardy pro kraje na silnice.

        heleďte,znáte jméno Běhounek?

        To se mi líbí

     • kočka šklíba napsal:

      Dobrý rozhovor, v rámci možností samozřejmě. Jenže kolik jich tam je takových socdemáků? Foldyna, Huml nějak mně došli osoby. Jasně, že více, ale ti jsou asi spíše dole, takže je neznáme. Kdyby takových bylo víc mezi poslanci, byli by volitelní. Jenže nejsou. Hamáček, natož Chovanec, Zaorálek, Štěch nebo ta poslankyně co hájila pamlskovou vyhlášku (po strašně dlouhé době jsem viděla Jílkovou : D ), nebo podobní? Ani za nic.

      To se mi líbí

      • čtenář napsal:

       jak si to tak čtu,tak si říkám dobré,dobré,až to dočtu tak napíši,že je to fakt dobré.
       ale copak mohu?když dojdu k odstavci kde se dočtu tohle.

       „Logické by bylo nastavit parametr progresivity na 100 tisíc hrubého – zdanit manažery zahraničních firem a bank a OSVČ.“

       co je to sakra za analytičku,která má názor,že toto by pro ČSSD byla ta správná cesta.
       manažer+banka+osvč naházet do jednoho pytle a zdanit.
       to chce tu ČSSD poslat na smetiště dějin?

       analytik,který si neuvědomuje,že i osvč mohou býti voliči ČSSD,a určitě i jsou,je krapet mimo.

       To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Oni snad nejsou OSVČ s ročním zdanitelným příjmem přes 1,2 mil? A ti rozhodně ČSSD volit nikdy nebudou

        To se mi líbí

       • čtenář napsal:

        jojo,o těch nad 1,2 jsem mluvil,havně o těchto osvč.
        kouknul jsem se z okna a hnedle viděl tři tyhle osvč se zdanitelným příjmem nad 1,2,akorát nevím proč kopou díru do chodníku.

        pravý opak je pravdou,právníci a různé další osvč této kategorie vždy volí strany které jim sypou do koryta peníze za jejich služby,jim je zdanění šumák,s tím si poradí levou zadní.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Ale to zdanění se podle článku týká nad 1OO tis,. tedy u OSVČ nad 1,2 mio.ročně. Takže zase motáte hrušky a banány.

        To se mi líbí

       • čtenář napsal:

        pane Bavore,
        vy tu větu chápete tak,že se jedná o zdanění osvč pouze nad 1,2.
        já ji ale chápu tak,že tím zdaněním osvč jsou myšleny osvč jako celek,bez přihlédnutí k měsíčnímu příjmu,protože v tom odstavci padlo i jméno Středula,to jak slyším tak zbystřuji a čtu mezi řádky.

        pokud by to bylo opravdu jak říkáte vy tak ano,mýlil jsem se a omlouvám se.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Jenže i Středula je proti Sobotkově hranici, protože to odporuje jeho snaze po zvyšování platů. Přece k čemu zvyšovat nízké platy, když by hned podléhaly vyššímu zdanění. Takže jste to opravdu velice špatně pochopil. Kočka má pravdu. Je třeba lépe číst souvislosti a nehledat konspirace.

        To se mi líbí

       • kočka šklíba napsal:

        Aha takže tam padlo jméno Středuly, no tak to vše vysvětluje :D. Jasně, že mluví o měsíčním příjmu, nechápu jak jste si mohl myslet něco jiného. Roční asi ne že? 😀 . A ted se jen vymlouváte na neexistující něco. Jste opravdu k smíchu.

        To se mi líbí

       • čtenář napsal:

        vážená paní,bývalá účetní,váš názor mě ani trochu nezajímá.

        To se mi líbí

       • čtenář napsal:

        pane Bavore,
        kočka si přišla akorát rejpnout,ani nepochopila,že jsem v žádném případě nebyl zmaten příjmy měsíc vs rok.
        zamyslete se nad tím,že možnost jak někomu zvýšit daně neexistuje pouze jedna,ale že jich existuje několik.
        názory odborářů,Středula,Zavadil,atd.jak by na to šli oni,znám velmi dobře.
        jejich názory vám napoví.

        a co se konspirací týká tak si myslím,že jsem na samém chvostu,tady u vás.
        jsem jen obezřetný a v žádném případě jsem nechtěl mít nějaké řeči proti analytičce Ryšánkové jen proto aby řeč nestála.

        To se mi líbí

       • kočka šklíba napsal:

        To věřím, zvlášt když jste směšný : D . Nicméně já svůj názor na Vaše nesmyslné příspěvky (mnohdy), musela napsat, s tím nic neuděláte.

        To se mi líbí

  • jaa napsal:

   to chce klid tato, žáden strom neroste do nebe. ani ten koblihový.- koneckonců – copak nepamatujete na veverky a další??

   To se mi líbí

 11. vonrammstein napsal:

  Jméno Důvěra +/- proti poslednímu šetření
  Andrej Babiš (ANO)
  46
  Tomio Okamura (SPD)
  35 (+6)
  Bohuslav Sobotka (ČSSD)
  34
  Lubomír Zaorálek (ČSSD)
  31
  Zuzana Roithová (KDU-ČSL)
  30
  Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
  29
  Michaela Marksová-Tominová (ANO)
  28 (+4)
  Milan Chovanec (ČSSD)
  27 (+5)
  Marian Jurečka (KDU-ČSL) 26 (+4)
  Jan Faltýnek (ANO)
  21 (+5)
  Vojtěch Filip (KSČM)
  20
  Jan Hamáček (ČSSD)
  18
  Petr Fiala (ODS) 18 (+4)
  Jiří Dolejš (KSČM) 16
  Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
  15
  Miroslav Kalousek (TOP 09)
  13
  Zdroj CVVM

  Chovanec je na tom hůř, než Marxová -Leninová, to mě poser 😀

  To se mi líbí

  • tata napsal:

   ČEMU se divit ,ani nikdo znás nemuže vybrat dobře,mužem si jen předhazovat kdo je o chloupek lepší ale v normální společnosti by to byl stejnej hajzl.koupem se ve sra…ách,a mužem jen smrdět o něco mín pořad to ale budou s…ky

   To se mi líbí

 12. cobolik pacholik napsal:

  dnes som videl v robote v tv,ze melania prehadzovackova oslavovala MDZ v bielom wigvam,musel som kuknut na telefon,kolkeho je,bo ja nikdy neviem,jaky je datum,ale den to som isty vzdy,bo podla toho mam rozvrh makacky.
  tak nasim zenam tam doma,nech a dari aspon tak jak teraz,obdivujem ich,ze vydrzia tolko a su trpezlive,bo ja byt baba vyjebem takeho jebaka jak ja na zbity pysk uz davno.

  To se mi líbí

 13. čtenář napsal:

  kočko šklíbo,
  jako ten směšný,co je k smíchu,velmi dobře chápu,že nadprůměrně inteligentní kočka musí svůj názor napsat.
  a to i v případě že v tom co napsal ten směšný plave stejně tak dobře jako kotě pod splavem.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.