Garantované vzájemné zadržování


Sergej Karaganov*) se pro Project Syndicale zamýšlí nad stavem mezinárodních vztahů ve světě …

Vztahy Ruska s EU a jejím nejbližším spojencem – USA – se vyznačují stále větší křehkostí. Pokusem o vypořádání se se změnou rozložení sil v Evropě bylo znovuzřízení vojensko-politické hranice mezi NATO a Ruskem. Tentokrát zhruba 600 mil (965 km) východně od hranice, existující v dobách studené války. Takový přístup, ovšem, vyvolal nové hrozby, zejména připomeneme-li vlastní křehkost EU, bude sotva slavit úspěch.

 

V širším slova smyslu, monopolární světový řád s USA jako hegemonem odchází do historie. Tento řád byl dalek ideálu a navíc byl zdrojem rozsáhlých nepokojů, a v neposlední řadě díky angažmá USA ve změně režimů ve vzdálených i blízkých státech. Příkladem mylnosti tohoto přístupu je rostoucí chaos na Blízkém Východě.

 

Znepokojení, nicméně, vyvolává otázka: – co konkrétně vystřídá americko-centrický řád, nemluvě už o komplikacích přechodného období?

 

Tyto starosti gradují kvůli závažným politickým změnám, k nimž dochází v mnohých vyspělých zemích, včetně samých USA. Neschopnost umírněných sil establishmentu pochopit a adekvátně zareagovat na síly, které dnes hýbou světem (počínaje digitalizací a konče globalizací), vedla ke vzniku správního vakua, které teď ustupuje vakuu morálnímu a intelektuálnímu.

 

Přesto jsou důvody předpokládat, že nový světový řád se už rýsuje na obzoru. Tento řád může být stabilnějším a organizovanějším, než jakým kdy byl „Americký svět“ (Pax Americana). Jednou z opor tohoto řádu bude Rusko.

 

Když Rusko ztratilo někdejší naděje na vytvoření spravedlivého a stabilního světového řádu mírovou cestou, začalo obnovovat tvrdou sílu (hard power). Tuto sílu použilo  za prvé – k zamezení rozšiřování NATO na území, která Rusko považuje za životně důležitá pro svoji bezpečnost. Tím se mu podařilo odvrátit rozsáhlou válku, kterou by takové rozšíření nevyhnutelně muselo vyvolat. Za druhé – k odvrácení dalšího nezákonného pokusu Západu o provedení změny režimu, tentokrát v Sýrii (kde Rusko předvedlo svou vojenskou sílu, a umění diplomacie).

 

Svými kroky Rusko přibrzdilo pocit neporazitelnosti Západu, který jím překypoval a vedl po skončení studené války politiku provokování mezinárodních konfliktů, ale současně tím i podkopával vlastní morální autoritu a měkkou sílu. V tomto smyslu Rusko obnovilo svou roli vyrovnávacího faktoru uvnitř světového řádu. (Obvinění Ruska – ať už opodstatněná nebo ne – z toho, že dokázalo pomocí kybernetických útoků a propagandy oslabit západní instituce, a dokonce i americkou demokracii, toto mínění jen potvrzují).

 

Pocit neporazitelnosti Západu se zpochybňuje už i v samotných jeho zemích, což dokládají i rostoucí politické problémy establishmentu a elit, které zodpovídaly za strategický program po skončení studené války. Ideologické vítězství, kterého se jim dostalo po zániku SSSR, nebylo navěky.

 

Tato situace musí být dnes pro Rusko varováním. Zdá se, že se země teď nachází na „správné straně historie“ (což se o SSSR nedalo říci), ale taková triumfálnost by byla chybou. Historie nemívá konec. A dokonce ani ten nejrozhodnější její účastník nemůže sám o sobě vystavět stabilní, mírový a pevný světový řád.

 

Proto považuji za dobrou zprávu to, že Rusko a Čína začaly pracovat na budování pevnějších partnerských vztahů. A právě proto je nezbytné řešit problém nedůvěry mezi Ruskem a USA, které bez ohledu na ztrátu hegemonie, zůstávají klíčovým geopolitickým hráčem.

 

Tři největší mocnosti světa – „velká trojka“ – se musí sejít a vypracovat podmínky klidného přechodu k novému, stabilnějšímu světovému uspořádání. Tato myšlenka není nová. V té, či oné formě navrhovali svolání „velké trojky“ už Henry Kissinger a Zbygnew Brzezinski. Třístranné mechanizmy především umožní snížit napětí ve vzájemných vztazích.

 

Klíčem k úspěchu bude dnes opuštění zbytečného zacyklení na dohodách o kontrole zbrojení, které nejednou prokázaly svoji bezmocnost. Místo toho  by měla začít sice obtížná, ale důležitá třístranná jednání na téma zvýšení mezinárodní strategické stability. Všechny součásti bezpečnosti, jadernými zbraněmi počínaje a konče otázkami kybernetické bezpečnosti a politiky, musí být posuzovány s hlediska konečného cíle – upevnění vzájemného, mnohostranného zadržování.

 

Časem může být „trojka“ rozšířena dalšími skutečnými, suverénními účastníky, kteří vstoupí do tohoto „koncertu národů“. Poslední takový koncert, vzniklý v 19. století, zajišťoval relativní mír a působivý pokrok během bezmála celého století, i když tento systém nakonec zkrachoval**). Koncert národů 21. století by mohl mít analogický efekt, přitom se ale musí opírat o mnohostranné vzájemné jaderné zadržování.

 

Nový světový řád se už začíná formovat. Nicméně tento proces probíhá zatím velmi pomalu, chaoticky a je plný rizik. V této nebezpečné době si musíme připomenout, jak jsme dokázali přežít předchozí nebezpečné období. Dnes, stejně jako v dobách studené války, vzájemné zadržování pomůže zachránit svět.

*) Sergej Karaganov (1952) – čestný předseda Rady pro zahraniční a obrannou politiku Ruské Federace, děkan fakulty světové politiky a ekonomiky Vysoké školy ekonomické v Moskvě, poradce prezidenta Putina.

**) Zde má autor nejspíš na mysli 19. století, v němž dominuje “ koncert velmocí“  a národní hnutí, integrace probíhá maximálně při vytváření národních států Itálie a Německa. Habsburská monarchie naopak musí čelit stále
silnějším hnutím za dezintegraci. Vznik dvou bezpečnostních bloků pak vedl k 1. světové válce. (pozn.překl.)

Zdroj: Project Syndicate   http://www.globalaffairs.ru/pubcol/Vzaimnoe-garantirovannoe-sderzhivanie-18608  (na zdroji jsou k dispozici i další jazykové mutace – viz.angl. atd.)

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

84 reakcí na Garantované vzájemné zadržování

 1. lacogroessling napsal:

  Tady Trumpovi doporučuje Brzezinski, aby se US a Rusko a Čína dohodli.

  Přitom Brzezinski ještě před 15ti lety psal o Rusku jako o zemi třetí ligy bez budoucnosti.

  To se mi líbí

 2. bob napsal:

  Aby se dohodli….
  S tím lze samozřejmě souhlasit, i když si to skoro nedovedu představit. Většinou se dohadují přece dva proti tomu třetímu….
  A co tomu řekne EU ? Ta už nebude?
  A koho potom budeme „poslouchat“??? :-), kam se budeme jezdit klanět?
  Nebo se k někomu přidáme? (ale to je dnešní stav).
  A co když jeden účastník té „vzájemné dohody“ přestane „vzkvétat“ ?

  To se mi líbí

 3. Alena Z napsal:

  Systém Clinton na diskreditaci Trumpa
  http://jdem.cz/c3d7h9
  …Zničit image a autoritu prezidenta USA ještě předtím, než bude mít čas cokoliv provést, může ovšem přinést vážné důsledky. Tento typ masové manipulační techniky nebyl totiž nikdy dříve v západním světě proti hlavě státu použit, a neví se tudiž, v co může vyústit.

  To se mi líbí

 4. kchodl napsal:

  Zajímavé, děkuji za překlad.

  Četl jsem asi všechny knihy od Kissingera, Brzezinského, Friedmana (STRATFOR), … a nemám z toho pocit, že by šlo o nějaké realisty, se kterými by byla možná jakákoliv domluva i jinak, než přes hledí nabité pušky s prstem blízko spouště. Jsou to absolutní hovada, psychopatičtí magoři, kteří neuznávají žádné normy – i Hitlerův „Mein Kampf“ proti jejich knihám působí jak dívčí románek.

  Možná výše zmínění působí v kontextu americké zahraniční politiky „rozuměji“, jelikož z nich alespoň vycházejí celé věty, nikoliv jen opičí skřeky, jako z těch ostatních Amíků. A nikdo nemá pocit, že když se k nim při jednání otočí zády, zakousnou se mu zezadu do krku nebo aspoň do kotníku. Jsou schopni minutu mluvit, aniž jim leze z huby pěna a znají i jiné termíny než z pokru, amerického fotbalu a golfu.

  Jenže ty jejich věty jsou pěkně vypečené a bláznivé: jako třeba „přesunutí vlivu do Asie“, to v překladu znamená, že „americké národní zájmy“ jsou v čínském Žlutém moři a pokud si Žluťák myslí, že jeho pobřeží je jeho, tak je to „světový agresor, útočící na Mjůriku“ a úkolem pacifické flotily US NAVY je kdykoliv Žluťáka rozsekat na maděru. Jelikož takové blahé koloniální časy skončily, a Čína má vyspělé PVO, pobřežní raketové zbraně a dokonce balistické rakety dalekého dosahu proti letadlovým lodím, US NAVY už nemůže fungovat jako někde u pobřeží Vietnamu v 60. letech a třeba rozbombardovat Peking. Tomu, že tohle nemůže, se říká „napadení zájmů USA“, a v západním obyvatelstvu se buduje válečná psychóza a nadšení pro „potrestání žlutého agresora“. Jelikož v realitě by pacifická flotila US NAVY u břehů Číny (a minimálně 1000 mil okolo, kde je oblast čínského A2/AD – Anti Access/Area Denial) dostala řádně na prdel, jsou to řeči jak z blázince. A to by Číňané ani nemuseli zamávat termojaderným klackem, na likvidaci US pacifické flotily by jim vystačily konvenční zbraně, jelikož letadlové lodě a vůbec všechny hladinové lodě jsou v dnešní době anachronismus, asi jako bojové plachetnice s bronzovými děly.

  Připomíná mi to jednoho bývalého kolegu z ICT vědecké oblasti „rozpoznávání vzorů“ (přeloženo do normálního jazyka, zabýval se systémy umělé inteligence na vyhledávání a kvalifikaci cílů pro rozličné vojenské aplikace), který byl kdysi nějakým omylem připuštěn na jakousi NATO placenou politologicko-vojenskou konferenci a na otázku, co soudí o reakci válečné flotily NATO na případné napadení ruskými útočnými ponorkami odpověděl – místo očekávaných blábolů o „pružné reakci“, sestřelení zaostalých rezatých ruských raket americkými raketami atd. – „vypařila by se“. Pak už ho na takové opulentní mecheche (kvalitní kongresový hotel s bazény, sportovišti, wellness, se skvělým občerstvením, levnými krásnými děvkami, …) nikdy nepozvali.
  🙂

  Zkrátka, nechápu, co si pod „dialogem“ s těmito blázny pan Karaganov přesně představuje, že se dosáhne. Dohody s nimi mají platnost jen dokud se jim to bude hodit a budou v něčem slabší strana, ani o sekundu déle. Jakmile v takovém jednání s nimi Rusáci nebo Žluťáci nebo Indiáni, … „skloní pušku“ nebo ji nedej Bože odloží stranou, okamžitě vše dojednané flagrantním způsobem poruší a ještě budou mluvit o tom, že jsou v právu. Jsou to gangsteři, k tomu všemu ještě blázniví. Jejich jednání pochopitelně časem povede k jejich úpadku, což se zrovna děje.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Pořád je lepší s nimi jednat než válčit.. a neotáčet se k nim zády a neodkládat při tom jednání pušku dál, než dosáhnu jedním rychlým pohybem. Asi jako Limonádový Joe, když vyzval k „přátelské“ partičce pokeru Horáce Hogo Fogo a odložil si své Smith&Wessony přímo na karetní stolek. Pochopitelně by to chtělo ještě maličko doladit, například předem prohledat padoucha, zda nemá na klopě stříkací kytku s alkoholem, případně k tomu přizvat pár lihuvzdorných kamarádů s ostře nabitými Colty. 🙂

   To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Máte v hodnocení zcela pravdu. To je ta poznávací stránka věci. Ta další je náročnější. A z množiny možností je kooperace, jednání, tou nejlepší, i když jistě ne nejjednodušší. Ostatně o tom píšete. Chytrým postačí vydržet, udržet si své síly a účelně je posilovat. Příkladem může být Čína. V době mého mládí dávala stovky vážných varování, na víc neměla, ale takto ukazovala na svůj názor. Dnes, jak píšete, může vážnými varováními šetřit. Její síla je nesporná. A příště se jí raději budou ptát dopředu. Stejné je to s Ruskem. Před Majdanem si z něho NATO dělalo srandu, dnes neví co dělat. Zmizela, díky velice inteligentní politice NATO (USA a EU) i možnost vnitřního zvratu v Rusku. Již Číňané v Hongkongu ukázali jak Majdan utlumit v rukavičkách. Kdo ví zda to umí USA nebo EU. To poznáme.
   Vím o čem mluvím, v životě se touto kooperativní strategií řídím a v delším časovém období má nesporné úspěchy. Protivníkova agrese je oslabena a rozptýlena, nemluvě o tom, že vesměs neuvažuje v dlouhodobé perspektivě. Bylo by to zajímavé téma na diskusi.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    bať, bať, strejdo, v klukovských partách to nebylo jiný. Do doby, než jsem se poprvé pořádně porval jsem byl za otloukánka, ale pak, sic s rozbitou hlavou, jsem mohl procházet středem. I když pravda, velkou radost jsem z toho neměl, spíš to bylo takový první poznaný rozčarovaný zklamání, že druzí na smířlivou dohodu neslyšeli a nikoli jedenkrát. Je to furt stejný, bohužel!

    To se mi líbí

    • Kamil napsal:

     Moje zkušenosti potvrzují, že projev vstřícnosti byl vždy a obávám se, že i stále je vnímám jako projev slabosti, bohužel všude.

     To se mi líbí

   • lacogroessling napsal:

    To, že se stále více propojuje Rusko s Čínou je na rozdíl od diplomatické éry Kissngera opravdu „velký úspěch“ zejména Obamy. Ono poradit si prakticky s celou EuroAsii, neboť ostatní státy v tomto prostoru tvoří zanedbatelnou rozlohu, je nejen z vojensko- strategického pohledu těžký problém.

    To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Zde si dovolím připomenou Íčkova prorektora a jeho střízlivé hodnocení, které je základem pro výuku dvou předmětů na CEVRU které jsou zakončeny zkouškou.
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Tomas-Pojar-USA-nevezmou-Rusko-jako-partnera-jsou-desetkrat-silnejsi-Zeman-jen-fantaziruje-ze-bude-dirigovat-koncert-Trumpa-Putina-a-Ciny-478361
   Proto pokud nejste schopni bezchybně absorbovat výše zmíněnou tématiku, kterou nám všem nyní vyložil prorektor, tak bohužel nejste schopni složit dvě zkoušky na CEVRO.
   Zde se jedná o jednotné postupy výkladu současných politických změn, které respektuje jak Charles University tak i Masaryk University,Palackého University,Unversity of ekonomics Praque a další.
   Proto prosím v rámci nutnosti složit zkoušku z povinných předmětů na příslušných uuniverzitách, si dovoluji nepodceňovat slova Tomáše Pojara.

   To se mi líbí

 5. LB napsal:

  Karaganov obvykle stojí za čtení.
  Samozřejmě, že unipolární svět vznikl historickou „náhodou“ (a ani tak úplně UNI nebyl), ale historicky bylo taky jasné, že dlouho nevydrží. To věděli rozumní lidé znalí historie všude, i v americkém establishmentu (velký Henry určitě) Přesto bylo mnoho ideologizovaných šílenců, kteří se s tím nechtěli smířit (Wolfowitzova doktrína).

  No a přechodné období k normálnější multipolaritě je samozřejmě riskantní, to má Karaganov pravdu. Třeba už proto, že VPK nehledí na nějaké poučení z historie, ale zajímají ho jeho zisky. Teď, zítra, v příštím fiskálním roce.
  Nevidím to tak černě jako P. Craig Roberts, který v článku Znovuvzkříšení Armagedonu
  http://www.paulcraigroberts.org/2017/02/27/resurrection-armageddon-paul-craig-roberts/

  píše například:
  After one month in office the goal has changed from reduced tensions with Russia to greater tensions. Greater tensions might soon be upon us.

  Ale nutno uznat, že těch dalších 54 mld. dolarů navržených prezidentem jako zvýšení (už obrovského) obranného rozpočtu nevypadá povzbudivě. Zbrojaři jsou vyhladovělí po letech relativního půstu za Obamy a cvakají chtivě tesáky 😦

  To se mi líbí

 6. Rosťa napsal:

  Salonní jenerál Pavel z NATO jel na besedu ke svému ruskému kolegovi Gerasimovovi a já věřím, že se vše v dobré obrátí. Budou si rozumět a ani překladatele nepotřebují. Než Pavel přísahal věrnost NATU, tak určitě přísahal věrnost Varšavskému paktu a tam byla ruština samozřejmostí. A kluci se domluví. Stačí, aby mužik zlikvidoval strategické zbraně a dal Západu k dispozici své nerostné bohatství. Na oplátku Západ přestane řešit stav demošky v Rusku a přestane financovat Pussy Riot, pohrobky Němcova a podobné bohulibé instituce. A to se vyplatí.

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   ten pavel,to taky z casopisu playboy v uniforme,co len vie pekne rozpravat o nicom,original politicky komisar od demokracie pekne upraveny vo vojenskom kostyme,fotogenicky,oddany nato myslienke,jak predtym nejaky general z VZ,zije z toho ,bo cesko branit to by on nevedel,ani logisticky nie toboz so zbranou v ruke,bo cital som jeho hlasky,je aktivny nech ide do picepolitruk zajebany.

   To se mi líbí

 7. cobolik pacholik napsal:

  pravdu povedat ja nemusim citat autora clanku,aby som vedel ktora bije,bo ja si pocitam,pokukam a hlavne v tej jebnutej palici poprevracam a porovnavam,co vacsina holoty tu robi tak isto bo podla dristov vidno,ze ta jebana amerika s rusiou od novych demokraticych zitrku,co zacali padom zvezdy stratili nepriatela,ten nepriatel sa volal ideologia na volne miesto marxa do tych novych demokracii vjebali ideologiu skurvenho uzernika a amerika so zapadom mysleli,ze az teraz bude vania ich,co zo zaciatku aj barz dobre fungovalo,jak zasrany politik sa tesil,bo rusko soviet union sa rozsypal a hlavne uzernik skurveny tam zacal volne rabovat a tam rabovat je co,bo ty clenovia zvedy vcetne nas to rozjebali docista tie staty ,dokonca bola obcianska vojna v tych statoch to dodnes maju novych oddanych co rozjebali vsetko,co sa dalo,ale v traktarove to ina mentalita,ked ide o nich a KGB tam vsadila svojho cloveka a ta jebana tajna sluzba postavila traktar na nohy,amerika s prehadzovackou vidi,kam isli tie vojny najprv za 9.11. a potom budovanie demokracie v krajoch alaha co ostatne 5 rokov vysledok budovania demokracie u alaha vyprodukoval zrely islamsky terorizmus,proti ktoremu amerika bojuje uz od 2001 a rus necele 2 roky a kazdy vidi,hlavne prehadzovacka,ze rusko nepadlo,ale mocnejsie jak predtym. v tych byvalych zvezdach ruska alahistu nenavidia,myslim normalna holota a nie nejaky biznis jak clovek v tisni,zlutasek z poza murika za U$D ktore zarobil za 20 rokov,co vsetko sam amik previedol do china take prachy,ze ked ich jebne na tu skurvenu street to by tu jebla do rana,preto logicky bordel od padu hviezdy a nove zitrky musi videt kazdy zodpovedny tu v tej riti,ze treba zmenit,bo kurva do oci bije,ze vania s mandarinom dojebu tych cowboys do cista,ked teraz cowboys zavahaju a budu chceli jazdit rodeo musia zacat jednat s coltom na stole,ale s respektom druhej strany,ktora ma tiez colt,inac to moze viest k ostatnej katastrofe sveta,ja ani clanok necital ja tu jebol svoju expertnu hlasku,bo vzdy pridek tej skurvenej vojne,bo vyjebana uzernicka kurva uz berie tak,co vidno,ze 60 ludi ma viac penazi jak polovica sveta a hlavne bohate kraje predtym reich,teraz amerika ich uroven upadne,bo niekto pretdym dovoli uzere vyjebat vsetko,co tu uz v tej riti vidno a potom z nicoho nic na podium vyskoci nejaky maliar a rovno ukaze,kde pes zakopany,freneticke davy obdivovatelov,co normalne bolo ,bo dobre islo maliarovy ekonomicky naisto,potom vojensky,tiez dobre islo,pokial netrafila kosa na kamen,proste uzernicku kurvu treba drzat pod kontrolou,bo z jej tahov sa potom chodi na cintoriny uctievat svojich bojovnikov ,bo dnes najvyzsi pozor davat,bo ked niekomu odjebe,nebude ani cintorinov,bude jeden jediny cintorin,ze som pojebany na uzernika,bo ja cely cas ukazujem na tu kurvu preskurvenu,ja len ukazujem skade potom zacne problemco ostane stalo 50milionov holoty.nakoniec jk vzdy musim zdoraznit,ze expertny kuk,jasne na urovni zberaca psich hovien,ale bazr blizko k realite a mozneho vyvoj udalosti,bo jak svetova holota dumam svetovo.kurva ale dlhe az teraz som uvidel,no nic zostavim,tolko som sa napisal…

  To se mi líbí

 8. karel napsal:

  C’lánek, úvaha poradce prezidenta RF, pana Karaganova, je obyčejné slohové cvičení. Na vedoucí představitele t.zv.západních států vůbec nepůsobivé. To jsou bezcitní,asociální tvorové. Jdoucí přímočaře za jediným cílem, cílem dobýt jakýmkoliv způsobem rodnou zem pisatele. Když ji už,už skoro měli po naivním pokusu pana Gorbačova o čestnou hru, nenechají si tuto tučnou kořist vzít. Od cíle neustoupí! I z důvodu velmi špatně se vyvíjejících vnitřních problémů, hlavně v USA. Občané tam chudnou, desetimilióny na stravenkách, etnické napětí. atd, a tak podobně. Myslím si, že když problémy dosáhnou bodu výbuchu, společenského, zkusí medicínu výbuchu válečného.Nevím sice proč nám dávají na mysl,předvádějí kroky s posilováním, přesuny konvenčních zbraní, jednotek. Pokud by byla válka mezi Západem a RF, konvenční zbraně by se v ní neuplatnily. Možná tak maximálně několik minut, maximálně… Starší a staří,mezi které patřím, to snad ještě dožijí evolučním způsobem. 😦

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Neviděl bych to černě. Je velice nepravděpodobné, že by situace v USA dospěla tak daleko, že by bylo nejlepší svět zničit jadernou katastrofou. Proto se hledá jiné řešení. To ovšem má své limity. Všechny tři supervelmoci dobře znají možnosti své i protivníka a drží se v šachu. Vojensky jsou neporazitelné. Jsou ovšem porazitelné zevnitř. To odvisí od mnoha okolností. Jejich rozbor by byl na knihu.
   Můžeme tedy očekávat válečné konflikty různého typu a intenzity a to kdekoli na světě, mimo Švýcarska. Počínaje občanskými válkami a konče obsazováním cizího území. K tomu přibudou rozpady států. Asi jako v Súdánu.
   Dobře vedená střední Evropa do toho vůbec nemusí spadnout. Česko by se mělo připravovat na umístění uprchlíků ze Západu. Bílých a vzdělaných. Nakolik to bude požehnáním, je ve hvězdách.

   To se mi líbí

   • Kamil napsal:

    Doporučoval bych vzít do úvahy také Indii, moc se o ní v českých médiích nemluví, ale rostoucí počet obyvatel (cca 1,2 mld), a síla armády i moderní zbraně ukazují kam patří.

    To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Jelcin jim Matičku Rus předal na stříbrném podnose a pak se to zvrtlo. To ten Putin za to může.

   To se mi líbí

 9. vonrammstein napsal:

  Sedí bača u Liptovského Mikuláša a pozoruje krajinu. Prichadzaju dvaja imigranti a ten jeden sa pýta: Máš z nás strach?“
  Bača: „Pozri na ten cintorin, vpravo tam su němečti vojáci a hore vlavo je pamatník na sovětské vojáky. Na Turky sa už nepamatujem. A kolko je vás?“
  Imigrant: „Nás je asi jedna miliarda!“
  Bača: „ Bohajeho, kde vás tu všetkych pochováme!?

  To se mi líbí

 10. vonrammstein napsal:

  „Dobrý den, chtěl bych začít podnikat.“
  „Vyplňte tyhle papíry a v pokladně zaplaťte pokutu.“

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Justice je součástí problému.

   Kdyby to udělal bílý slušný netrestaný zaměstnaný Evropan, tak půjde jen za plivnutí na malé nebílé dítě do kriminálu na pár let natvrdo a přišijou mu třeba onemocnění dítěte za deset let nebo třeba to, že se špatně učí, jelikož má trauma – a bude platit náhrady do konce života. Ale kozomrd dostane jen podmínku a zadarmo psychiatrickou léčbu, ačkoliv je to známý magor.

   Kdyby ta paní měla s sebou manžela, ten by toho kozomrda jistě „napadl“, což by na kamerách – na rozdíl od plivnutí – bylo dobře vidět, takže by jistojistě šel za násilné a rasistické napadení kozomrda na pár let do vězení. Jelikož tam nebyl, a má jméno kozomrda od soudu, může si splašit co potřebuje a s kozomrdem vyrovnat účet, tak aby ho nikdo neviděl a nechytil.

   Vlastně měli „naši“ štěstí, protože pokud by tam manžel byl, skončil by ve vězení, žena by se z toho mohla pominout, dítě by jim ukradla sociálka a manžela by možná ve vězení zavraždili nebo zmrzačili další kozomrdi nebo morgoši.

   RAHOWA nepochybně bude, všechny tyto „malé události“ k tomu směřují.
   Pikantní je, že establišment tomu každým takovým krůčkem napomáhá, i když jeho záměry jsou právě opačné.

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Přesně tak. A je to blízko. Tu dvojku od Bajkalu mně prodali před nosem, mimochodem. Už byla zamluvená, den přede mnou. Ale mají tam spoustu jiných krásných hraček.

    To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Nemyslím si že se podaří lůze o něčem diskutovat natož rozhodnout, protože na lůzu platí naše osvědčené prostředky.

    To se mi líbí

 11. Alena Z napsal:

  President Trump: Obama odposlouchával mé telefonáty během volební kampaně
  http://jdem.cz/c3ebp5
  President Trump dnes oznámil na svém soukromém twitterovém účtu, že Obamova administrativa napíchla telefony v Trump Tower, a tak mohl president Obama sledovat všechny důvěrné telefonáty, které vedl Trump a jeho spolupracovníci před vítězstvím ve volbách.

  Časopis New York Times napsal v lednu, že zprávy tajných služeb (ty, kterými se Deep State pokoušel ještě v lednu podkopat inauguraci nového presidenta), jsou založeny na odposlechnutých rozhovorech, které jim poskytl Obamův Bílý dům…
  A proto také věděli o hovoru, který vedl generál Flynn s ruskými zástupci. A teď se snaží na tom samém potopit ministra spravedlnosti Sessionse, který jim začíná jít po krku.
  Protože pročpak by telefony volebního kandidáta proboha sledovala FBI, z jakého důvodu?

  To se mi líbí

  • Berkowitz napsal:

   Co si budeme povídat, v USA už jsou tak zblblí, že o nějakém politikovi, který jen spatří ruského ambasadora na fotografii, jsou schopni tvrdit, že je to agent Kremlu.
   Pěkný večer.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   No přece protože Trump, nebo snad ne?

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Tak s tímhle si naběhli na vidle. To nemůže dobře skončit, běžní Amíci to jen tak neskousnou, je to značně přes čáru. Pomluvy a kampaně žumpy, to je jedna věc, ale tak flagrantní narušení volební kampaně, porušení Ústavy a tak dále…

   Celý Watergate je proti tomu dětská hra.

   To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    tu uz docista jak u nas za zvezdy,ked sa tu napisalo napr.ze rusi zostrelili malaya air lines normalka,vo volbach prehadzovacky,ked vyhral,sa malem posrali a zacali s ruskom docista vyzeralo,jak dristali,ze tu rusi vsetko riadili,utichlo a teraz zase styky s ruskym diplomatom,ani hovno neviem,abo som kokot,co s nim dristali,jake kody od rakiet mu dali,co vyzradili,ci je v zakone,ze zastupca vlady nesmie neoficialne dristat s kymkolvek z cudzej krajiny a je mi u tej riti,ci rus,co diplomat z faerskych ostrovov,najviac ma jeblo prehlasenie kerryho,ked sa ho opytali,skade ma ten jebany proof(dokaz) a on spokojne zajebal jak baca zo salasu,ze soc .media podali,teraz najnovsie s tym telfonom v budynku trump tover,prehadzovacka napisal a ty skurveny pisalkovia,ze to nema proof im staci napisat,ked toto vidim to sa robim do biela nejmenovaj zdroj z mlhoviny mliecnej drahy mi pripada a staci,kurva FBI,ci CIA riesi take veci,c pod rozkazom komisie z congress pre narodnu bezpecnost a nie kurva v takej velahlasnej demokracii sa drista na urovni saska pocmaraneho,toto sa kurva vola politika,ci verejne informovnie obyvatelov,to 27 rokov dozadu dodnes pamatam bola relacia s cukrom z indie,kde redaktor vujebal pana totha mnistra finacii,ked tvrdil,ze 20 mil U$D mame v narodnej banke,guverner narodnej banky prehlasil,ze nic take na konto neprislo a redaktor ukazal sidlo firmy nejaky stary dom v praglu okna zabite doskami,proste fraska a ten kokot minister,co bolo vidno,ze okaty ojeb ,spokojne ciganil dalej,to myslim este spolocna republika,alebo uz najbohatsi kraj samostatny sme boli v slnecnej sustave?co chuj s tym,toto tu v tej riti na podobny obraz gasparkoveho,loutkoveho divadilka,ja boha neviem co sa robi,keby ja tak ojeboval,ci ktokolvek iny z holoty,co drie jak bilej nigger,uz ma T.J. davno kopne do riti,na najvyzsich statnych miestach v amerike sa mlzi,ojebuje,osocuje len vymyslom to kurva nenormalne,to museli opisat od nas bo u nas normalka uz desatrocia,komuna tak dristala a holota po hospodach a pred kostolami u nas na moste inac,kurva takym stylom to sa nebude nikomu verit,proste nejky vymysel,ci polpravda?ojeb po mojom sa berie za dokaz,jebne ma…viete som na max vkurveny,ja sam nijaka chodiaca spravodlivost ci krystalova pravda,bo tej kurva nema,ale nejaka moralka etika to kurva uz docista v riti,nepisem v pizde.

    To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    chuj tu bude kchodlovsky,jedine,ze pustia nahravky,FBI v jednu hodinu zacne zatykat po amerike a sam nejaky clen,co dostal befel pod prisahou prehlasi,ze robil na rozkaz obamu,vtedy to kurva napalmom zobrat vsetkych tych, na cele so CNN a vyjebat do tla,pozatvarat,bo kurva ta amerika dost pocmarana pred svetom,ale toto,nemam slova aha mam budu docista za kokotov,ked to este prehlasi car putin,jak prehlasil,preco drzia snowdena,bo tajne sluzby usa narobili bu,bu,boli by ho zlapali,ci dali niekde pristat lietadlo s boliviskym prezidentom tak urobili a on zostal na terminal v tej maskve a poziadal o politicky azyl a ze jak zem bez demokracie mu rusko poskytlo,kuknite si na you tube,ked sa ho nieco pytaju,kurva chytry,toto nebudete pocut od nijakeho politika nijakej krajiny,prehadzovacka zacina,rovno dristat,hoci mulat pred koncom ,co aj tak chuj s tym,ze colenela z jamahirija,bol omyl odjebat a cela europa by mala jasne povedat a ty kokot mulatsky,teraz sa alahistov najebalo do celej europy cez milion,americka politika zariadila ,ze mame tam parazita,ktory za roky moze znamenat big problem,ze som proti amerike?kurva ja len pisem svoje kuky,bo mi zarucuje 5 clanok a aj bez toho clanku viem,ze som sa nejebol ani vo fous,ale nejaky kokot z masmedii mi moze vyvracat jak soudruh mi vyvracal,z som imperialisticky zivel,ohrozujem narodni frontu,porusuji bojeschopnost lidove armady,tak mi dojebali 8 mesiacov na 18 zadarmo,kurvy jebane od zvezdy a ja jak bezpartajny sa zucastnoval dobrovolne s plnym svedomym akci narodni fronty,bo to pre nas bolo zadarmo kurva,bo pre svojich len zadarmo kokot prosecutor vyjebany a 40 pochval u army najvaic na utvare za vsetko mozne od sluzby,letove akce,cvicenia,prace na technice a starostlivost toto kokot nevidel co mi sveril pracujici lid,jasne,ze to opakujem,ale toto tej jebanej komune,ze ja pre nu tak robil a sluzil,nenavidim kurvu…
    a teraz palce,aby som vedel,jaka ideologicka zakladna narodni fronty tu je a preco zajebujem?bo u mna pojebany komunista ,od pojebanenho demokratickeho uzernika sa nelisi ani hovno hail.

    To se mi líbí

 12. Bavor V. napsal:

  Bezpečnost, nízké mzdy, ochrana spotřebitele. Naše témata nejsou předvolební trik, jsou vizí na příštích 10 let. https://t.co/ISaHPjBQtn

  To se mi líbí

 13. jaa napsal:

  Hmm, zdržování.. víte nevím jestli už blbnu, ale koukajíc se na Pád Londýna – začíná se mi taknějak žen brexit jevit… mno ty MI … oj oj

  To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   ja AFB ti vysvetlim moj rebricek kokotov a to uz mam kurnik ponad 6 petiletky,ja sam kokot bo neomylny lezia na cintorinaoch sveta,takych kokotov to najvaic na svete z tych kokotov vychadzaju herst ober kokoti a tretia kategoria kokotov su kokoti na entu,to sa u nas v burakove hovori,taky kokot na entu to je ten z tvojho odkazu a musim uznat,ze sa mi stalo,ze som sa mohol zaradit aj do vyzsich kategorii kokotov,ale to barz malo,bo ten z odkazu to je jeho hlavna postava v spolocnosti.

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    To není tak docela pravda. Kalousek je-a to zcela bez prdele-propagátorem směru, zvaného Kokotismus. Dá se to najít na netu. Pořádají každoroční sjezd kokotů v Praze. Kalousek to vede a má oficiální titul Arcikokot. Nedělám si srandu, najdi si to.

    Sobotka by mu ale konkurovat mohl. Souboj o Arcikokota mezi Kalouskem a Sobotkou by mohl klidně aspirovat na událost století. Teda v českým měřítku.

    To se mi líbí

  • jaa napsal:

   no jo, já chci vyhrát ve Sportce…. 🙂

   To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   ja toto cul v roky 1990 na podobny ton,vtedy sa tiez zacinalo pre spolocnost,obcana rodinu,ja neutralny a nemam dilemu koho volit,ja poslednykrt volil za komuny prvykrat a posledny krat,ked zacinali prve slobodne volby,tych strana tych programov,priniesol mi tych papierov nejaky aktivista,bolo toho tolko jak polohruba kniha,dal mi do ruky,ze zodpovednost volit,zavolam som ho do bytu,ktory uz som predal, a vysiel na balkon,vyhodil tie programy aj s tymy stranamy z balkona a povedal mu nech ide do pizdy,ja tam neverim nijakej strane,ja ich vlastne uz nepoznam,tam vsetko umrelo v roku 1993.

   To se mi líbí

 14. NavajaMM napsal:

  OT: Mierne niekoľko dní späť k Fillonovi, ktorého sme tu spomenuli:
  http://www.hlavnespravy.sk/fillonova-manzelka-tvrdi-ze-predlozila-dokazy-o-svojej-praci-pre-manzela/919958
  Zrejme predsa nemali pravdu tí, čo tvrdili, že to bol len tunel.

  To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   děkuji za odkaz,že by jiný pohled?že by zrnko pravdy?

   děkuji ještě jednou,někdo má rád rajskou,někdo svíčkovou,já mám rád oboje.

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Vážně ta osoba není virtuální? Výplod nějakého „strážce evropských hodnot“?
   Jinak Apríla je už několik let každý den, to je jisté.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Je asi pravdivá, protože Šáša Mirtofanov se nad ní rozplýval, div nespustil rusky 🙂

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Jen jestli to není jeho virtuální alterego.
     🙂

     Mitrofanov mi připomíná šílené Ukroše, kteří zakazují mluvit rusky, přičemž to říkají … rusky, jiný jazyk neumí.

     To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   Inu, je mi to ale pěkná sračka… Je to tak veselý, až je to smutný.

   To se mi líbí

 15. tata napsal:

  TAK TO JE SILA……tu paní pustili z blázince?

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   tato, nepustili, ona v něm zcela volně pobíhá. Dnes, jak vidno, už blázince nepotřebujeme. Leda, že by se do nich zavírali ti normální neblázni. Ale co není, může být.

   To se mi líbí

 16. kočka šklíba napsal:
 17. blbíš napsal:

  Bavore, ty Tweety byly lepší dole, na malých monitorech to rolování dolů na „Nejnovější komentáře“ (dle mýho nejdůležitější info) je tedy fujtajblový. Takže pod Váma = rytířem na koni, by byly ty „Nejnovější komentáře“ úplně OK, co Vy a to?

  To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   mám stejný názor

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   No jak může mít projektant malý monitor?

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    ale v dílně mám malej (v kanceláři by mi to tak nevadilo, tam mám dva 21″ a 27″). Je lepší na najetí na Vaše stránky vidět vpravo nahoře „Nejnovější komentáře“ než se k nim rolovat, nemyslíte?

    To se mi líbí

    • cobolik pacholik napsal:

     ja v amerike u nejakho osobnika v rodinnom dome v dielni,ci tych malych dreveniakoch,co maju jak dielnu nevidel v zivote computer v cechach dochodkar co sa ceskym hamburgers zvanej gothaj pakuje ,ma…neviem dalej,co napisat,bo mi vyrazilo air…

     To se mi líbí

     • jaa napsal:

      No jestli ono to čobolíku není tím, že tam u Vás mají i senioři co dělat, kousek zahrádky popř. nějakou práci, protože se musí nějak uživit. . U nás pro nás práce nic moc, ti co mají nějakou zahrádku – v létě ani ne, ale jinak co dělat, tak na rozdíl od nadřazeného tvrzení mlaďochů – sednou ke kompjůtru, nebo vytáhnou knížky. Divil byste se kolikže seniorů chodí do knihoven a navzdory vysokému věku čte, vzdělává se a dohání co , dle jeho mínění zameškal. Jsme holt zvyklí být pořád nějak zaměstnaní pořád ty šedé buňky zaměstnávat no a taky doháníme to, na co jsme dřív neměli čas. Jiné aktivity pro seniory – no to je akorát džob pro pořizovatele, a jsou dost finančně náročné. Nějaké ty spolky jak by smet, protože eventuální pronájmy místností a klubovou činnost taky nejsou zadarmo. a tak suma sumárum- je ta bedna tak nějak jediným pomocníkem jak nezblbnout.
      Víte nijak netajím, že od objevení se mejlu – sbírám vše co mi došlo, prezentace odkudkoli a v jakékoliv kvalitě. Je zajímavé to porovnávat a sledovat jak se to rozrůstá, jak se tvůrci lepší, vyvíjejí. \máme asi v genech určitou dávku kreativity a tak nějak jít furt dopředu. Když se tak koukám co dokáží „študovaní umělci“ / v drahé TV/ a co laici… ti první by se mohli jít zahrabat. Nejen úrovní ale i tématy, a provedením. Navíc – okruh tvořitelů se hodně rozšiřuje. Sbírají se prastaré recepty – kupodivu – nebo zákonitě – jedlé, chutné, rady jak co a na co – ať už zdravotní , praktické – kupodivu taky použitelné.. A vše se posílá dál…
      Navíc ta snaha sdílet poznávat a předávat dál – mimo česko nevídaná. Vždyť oni dokáží víc a zajímavěji ukázat svět než všichni ti drazí PR tvůrci a debilní reklamy na úrovná základních škol. Ale možná je to taky pozůstatek povinného všeobecného vzdělání, ke kterému jsme byli došprtání.. kdo ví,

      To se mi líbí

      • jaa napsal:

       jen ještě – jsme byli – myslím tím čechoslováky – slušná část sbírky pochází ze Slovenska…. a kontakty stále trvají… zatím

       To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      Hele Ty střihači plotů, podívej se třeba na tyto maníky co ujížeděj na stejných věcech jako já /a že jich tam za louží (a nejen za louží) je hafo, to mi věř = nekonečný videa až voči přecházejí/:


      a pak poznáš, že bez PC a monitoru se v dílně taky nevobejdeš!

      Prostě, možnosti jsou dneska už nekonečný (je to jen o penězích, v mém případě opět o český cestě zlatejch ručiček. Kdyby si každej hrál jako já, nebylo by blogů o politice, tedy bylo by, ale pěkně cáklých!

      To se mi líbí

      • cobolik pacholik napsal:

       ja nevidel tu,jasne nemozem chodit po domoch a kukat,ale ked som robil este na construction,tak som mohol zakuknut a nikde som nevidel,bo vacsina dochodkarov tu kuka na televizor a zahradku to jeden z tisic a dielnu?pochybujem…

       To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    děkuju Bavore, je to hned lepší

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.