Mnoho lidí zmizí aneb Černá hodinka


„Připravte se,“ upozorňuje miliardář a komoditní guru Jim Rogers, „protože brzy zažijeme nejhorší hospodářské problémy za celý náš dosavadní život, a mnoho lidí zmizí.“ 

V interwiev pro Macro Voices se legenda investičního světa zamýšlí na d různými tématy, počínaje válkou s hotovostí („státy to zbožňují … chtějí vše mít pod kontrolou“), a konče jeho názory na  soumrak svobody.

Klíčové pasáže …

O Velké depresi …

… připravte se, protože brzy zažijeme nejhorší hospodářské problémy za celý váš dosavadní život, a až k tomu dojde, zmizí mnoho lidí …

V roce 2008 Bearn Stearns přestal existovat. A to existoval po více než 90 let. Lehman Brothers zmizel. A ten přežil 150 let. Tyto banky měly velmi dlouhou a slavnou minulost, prošly válkami, depresi, občanskou válku, takže překonaly všechno. A přesto přestaly existovat.

Příště bude situace horší, než to, co jsme viděli dřív, a mnoho institucí, lidí, společností, vlád a dokonce i zemí zmizí. Doufám, že jste dostatečně znepokojeni.

Jak víte, když začíná medvědí trh*) dochází k tomu, že jedna špatná zvěst následuje druhou a všechny tyto špatné zprávy nabývají efektu sněhové koule stejně, jako na býčím trhu**) je jedna dobrá zpráva střídána druhou a než se nadějete, nacházíte se na býčím trhu, kterému je už 5 nebo 6 let.

Jistě, medvědí trhy fungují podobně, takže nás na obzoru čeká nemálo špatných zpráv. To už nemluvím o válce, nemluvím o obchodní válce nebo něčem podobném, k čemu dochází, když se situace vyvíjí nesprávným směrem.

O Trumpovi a pravděpodobnosti obchodních válek … a skutečných válek

Pan Trump m.j. řekl, že se chystá vést obchodní války s Čínou, Mexikem, Japonskem, Koreou a některými dalšími zeměmi. Přísahal, že hned první den v úřadu zavede celní tarif 45% proti Číně. Je v úřadu už 2-3 týdny a zatím to neučinil, ale já věřím, že má v hlavě všecky svoje plány, ale, možnáže –  je dalším politikem jako všichni ostatní. V Trumpově týmu jsou přinejmenším tři lidé velmi vysoké úrovně, kteří by velmi, velmi chtěli obchodní válku s Čínou rozpoutat.

Pokud se k tomu odhodlá, tak je konečná. Mluvím o tom, že nám historie velmi jednoznačně vypráví, že obchodní války vždy vedou k problémům, často ke katastrofám, a někdy i ke skutečným válkám. Já nevím a nejsem si jist, zda o tom Trump ví. Řekl řadu věcí a mnohé z nich si vzájemně odporují. A tak teď, pokud obchodní války nezačne,  máme šanci, že šťastné dny s námi ještě nějakou dobu pobudou …

Dolar bude významně posilovat a možná, že vytvoří bublinu a já doufám, že budu mít dostatek rozumu, abych je včas prodal, než ho tržní síly donutí k opětovnému propadu.

O vládách, pokračujících ve válce s hotovostí …

Vlády se především a v první řadě starají samy o sebe – tak tomu je už po staletí. Indická vláda nedávno stáhla z oběhu 86% hotových peněz a zakázala hotovostní operace přesahující 4.000 usd. Ve Franci nemůžete hotově zaplatit sumu přesahující 1.000 eur.

Mnohé země už se tak chovají. V některých státech USA nemůžete hotově zaplatit víc než určitou částku. Tak vás mohou kontrolovat. Pokud půjdete a na kartu si koupíte šálek kávy, tak se doví kolik kávy pijete a kde ji kupujete, atd. Pokud budou moci převést všechny platby na bezhotovost, tak to udělají. Moje děti pravděpodobně nikdy nebudou chodit do banky, až dospějí, a nejspíš ani na poštu nebo k doktorovi, nebo k doktorovi zřídka.

Internet a PC mění vše – to víme. Hotové peníze jistě nemohou být směněny PC hned, protože řada lidí dosud počítače nemá a ani systém na to není připraven. Ale až bude všechno připraveno, budou vlády velice šťastné a budou tvrdit, že to vše je pro náš prospěch, pro naši bezpečnost a vůbec ne pro prospěch jejich. Dělají vše, aby k tomu došlo, a stane se to, a bude to naprosto jiný svět, ve kterém budeme žít. Možná budeme mít stejně svobod jako teď, ačkoli už teď je ztrácíme varovným tempem.

O soumraku svobody …

… historie nám ukazuje, že lidé dávají vždy přednost bezpečnosti, a jsou ochotni „rozloučit se s některými věcmi, aby získali větší pocit bezpečnosti a ochrany“. Benjamin Franklin řekl přibližně, že ten. kdo se vzdá svobody kvůli bezpečnosti, skonči bez jednoho i druhého – a dobře mu tak.

Nejsem první, kdo si uvědomil, že lidé, kteří se stávají diktátory, začínají odebírat svobody. V Německu zakázali držení zbraní, a v mnohých dalších místech se dějí podobné věci.

V USA, když jsme byli dětmi, museli mít povolení k domovní prohlídce. Teď mohou vyrazit dveře jen při pocitu, že k tomu mají dostatečný důvod. Protože oni nejsou ani teroristy, ani narkodealery. Inu, tak to začíná: lidé uvažují právě tak a příště se budou divit, když vyrazí dveře právě jim…

Děje se to. Líbí se mi to? Nelíbí! Svého času Goebbels prohlásil, že pokud lidem opakujete něco dostatečně dlouho a často, začnou tomu věřit, ať to zní jakkoli absurdně. Něco podobného vidíme v amerických zprávách. Opakují vám několikrát cosi, a to „cosi“ se sává politicky korektním a vy později už nemůžete říci něco, co se v Americe považuje za politicky nekorektní.

Zdroj:  http://finview.ru/2017/02/12/dzhim-rodzhers-vskore-my-ispytaem-samye-khudshie-ehkonomicheskie-problemy/

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže, Černá hodinka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

25 reakcí na Mnoho lidí zmizí aneb Černá hodinka

 1. bob napsal:

  Jim Rogers evidentně nepatří mezi příznivce DJT.
  Faktem je, že tak masívní kampaň jako je proti Trumpovi jsem nezažil.
  Když vidím všelijaké fragmenty propagandy kterou vedl J.G., popř. propagandy z 50.let, tak nemohu pochopit, že tomu někdo mohl věřit.
  No a teď sám někdy nevím, jak to s tím Trumpem je. Zatím dobrý – pořád se ještě utěšuji, že je to 100x lepší, než kdyby tam byla Hillary…Ale nevím, co ta mamutí kampaň udělá s masami (lepší výraz mě nenapadl).
  Zpátky k článku.
  Kromě „lásky“ k DJT může být v případě investičního barda způsobit patřičný rozruch a pak ho využít.
  Až jako třetí možnost (nikoli nepravděpodobnou) dávám, že článek je objektivní a pravdivý.

  To se mi líbí

  • LB napsal:

   Možná, že to Rogers „myslí upřímně“. Ale Trump to neudělá, šlajfuje už teď, a navíc se mu výrazně mění poradci.

   To se mi líbí

 2. vonrammstein napsal:

  Kdepak jsou vysvětlivky k těm hvězdičkám?

  To se mi líbí

 3. st.hroch napsal:

  Moc se omlouvám na jakýsi „nedopek“. Takže „Medvětí trh“ znamená období poklesu ceny, kurzu komodit nebo cenných papírů. „Býčí trh“ naproti tomu znamená jejich růst.

  To se mi líbí

 4. LB napsal:

  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/217411058040222/

  OBSE a „náš“ kandidát.
  Aneb — Jak básníci neztrácejí naději 🙂

  To se mi líbí

 5. tata napsal:

  TO JSEM DOSTAL NA MEIL

  Na nová auta dotace, za stará naopak příplatek a jiné nesmysly – navrhují naši politici …

  Tak fajn…

  Co si ty svině ještě nevymyslí…

  Revize kotle (800-1500),
  revize komína (800),
  revize hromosvodu,
  revize elektrorozvodu,
  v elektřině platím nesmyslné větráky či slunce,
  ve vodě Francouze,
  v tabáku neziskovky.
  Uhlí už je dneska drahé jako svině, a je čím dál horší,
  cenu dřeva vyšroubovali na šílenou výšku kvůli nesmyslným štěpkám pro Skopčáky.
  Zakázali mi kouřit v hospodě,
  vnitráci mě sledují na internetu,
  kdekdo mě může udat za cokoli,
  všude mě sledují kamery.
  Kdekdo mi může vlézt do baráku na kontrolu bůhvíčeho,
  když chci jet někam autobusem, tak abych si na tu cestu šetřil,
  platím na auto pojistku,
  dálniční známku,
  kontrolu u doktora,
  technickou,
  teď i nějakou pokutu,
  mám nařízené pneumatiky,
  spoustu vybavení, které musím nesmyslně měnit.
  K doktorům musím dojíždět a když jdu do lékárny, tak se nestačím divit.
  V krámě kupuji jedovaté potraviny,
  výrobky nikdo neopravuje, všechno se vyhazuje.
  Na baráku, který jsem koupil za zdaněné peníze, musím stejně platit daň státu, pojištění, a musím ho z něčeho udržovat, aby mi nespadl na palici.
  Kamkoli vlezu na úřad, platím nějaké poplatky, a ještě na mě čumí jak na otravný hmyz.
  Řada dalších darmojedů, které platím, ze mě dělají venkovského burana a nevzdělaného pitomce…
  A mohl bych pokračovat…
  A kdekdo se mi snaží vnutit, že můj největší nepřítel je Rusák…

  Hovno…

  Můj největší nepřítel je tenhle stát a jeho politici !!!

  To se mi líbí

 6. kchodl napsal:

  Díky za překlad.

  Jim Rogers to s tou „úlitbou bohům“, tedy s kaděním na Trumpa, poněkud přehání. Ale nedivím se, menší miliardářík se má co ohánět, aby přežil a nebyl oškubán dohola. Je to každodenní krysí boj o skývu chleba, Ferrari, jachtu, loft na dobré adrese, 20-ti letou milenku, uplacení rozmařilé manželky a všech svých spratků, … Všichni to známe.
  🙂

  Takže musí ohnout hřbet správným směrem, bez toho to nejde. Mimoto, Hitlaryini voliči a odpůrci Trumpa jsou ti blbější, slepější, závislí na žumpoidních dezinformacích, tak jim Rogers může napovídat cokoliv, a pak je pěkně holit, ještě poděkují. Kromě toho si myslí, že jsou ti chytřejší, až zcela nejchytřejší, což dělá škubání ještě snadnějším. Bylo by hloupé své ovce ztratit pro nějaké politické pindy.

  Není tedy pravda, že by Trump „přísahal“ na 45% clo na vše od Žluťáka, jen tímto způsobem „uplatňoval tlak“ na některé americké firmy, vyrábějící v Číně, zatímco Amíky odírají za prémiové ceny svých výrobků, nedaní nikde a ještě se tím nahlas vytahují. Například jistá firma, která nekšeftuje s ovocem, ačkoliv by se tak podle názvu dalo soudit.

  Také bubliny americké burzy, výšku amerických dluhů, ústup dolaru z mezinárodního obchodu, katastrofy americké makroekonomické a sociální sféry nezpůsobil Trump, ale někdo úplně jiný, koho Rogers nesmí jmenovat, aby ho jeho zombie zákazníci neposlali do prdele.

  Všechno ostatní, co vykládá v článku, je notoricky známé, píší to snad i ve Fašington postu nebo New York Times, i když tam z toho všeho dělají příjemné výdobytky svobody a demokracie, i kdyby mělo jít o ránu pendrekem, státní vykradení soukromých účtů nebo kulku do hlavy.

  Dělám si poznámku: když se někde objeví jméno Jim Rogers, dál s tím neztrácet čas.

  To se mi líbí

 7. NavajaMM napsal:

  Ad Jim Rogers – pozor na takéto bombastické titulky. Majú vás vystrašiť a pod takýmto titulkom sa už nič nedozviete. Autor totiž vie, že keď ste vystrašení, aj tak nemá zmysel niečo vám vysvetľovať. Vystrašený človek buď uteká do banky vybrať si účet, alebo uteká na burzu zbaviť sa medvedích akcií, alebo uteká k písaciemu stolu skontrolovať ten škorpík, či tam ešte je aj s nábojmi.

  Jim Rogers nedávno napísal aj triezvejší blog:
  http://jimroger.blogspot.sk/2017/02/this-is-where-jim-rogers-suggests-you.html
  A tam sa dozviete, že akciové a komoditné trhy sú nadhodnotené a zákonite spadnú. On odporúča poobzerať sa po trhoch, ktoré sú podhodnotené a medzi takýmito investíciami sú na prvom mieste práve ruské podniky. Jim Rogers sám vraj vo veľkom začiatkom roka investoval v Rusku.
  Takže asi tak.
  Zrejme spadne svet, ktorý doteraz maľovali mainsteamové médiá, ale my tu u Bavorov tým kašírovaným kulisám už aj tak dávno neveríme.

  To se mi líbí

 8. st.hroch napsal:

  Spíš mi to připadá, že „spřátelená“ CIA podstrčila opět do Trumpova okolí, nebo přímo jemu, „poupravenou“ informaci – tedy nikoli, že „se očekává“, ale „včera se stalo“ – aby vypadal v médiích jako blb – krátka mu škodějí, kde můžou…

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Prý to vzniklo tak, že se Trump díval předešlý večer na FOX televizi, kde byl nějaký dokument, jak to ve Švédsku opravdu nesluníčkově vypadá. Proto říkal „včera“.

   To se mi líbí

 9. NavajaMM napsal:

  Vďaka za výber a preklad.
  Ešte ad Goebels. Ono je to ešte oveľa, oveľa horšie. Už netreba ani predstierať, že tie neustále opakované lži – napríklad o Rusku ako agresorovi a hrozbe – sa stanú pravdou. Dnes už prakticky všetci vedia, že mainstreamu sa nedá veriť, že klame, ale Rusko ostalo hrozbou, lebo ľuďom to jednoducho už inak nemyslí. Vedia, že to nie je pravda, ale opakujú to, ako zombie.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Ad Geobbels, ono to s tím citátem není tak úplně pravda. Nestačilo stokrát zopakovat lež – za vyvracení lži musel hrozit koncentrák, přeložení na východní frontu nebo trest smrti. Pak to fungovalo.
   😀

   Dnes je to podobné, za vyvracení lží je nálepka „společensky nespolehlivý“ se zaraženým kariérním postupem až vyhazov z práce. Jako to bylo za normalizace.

   Liked by 1 osoba

 10. Zdeněk napsal:

  tato, jestli jste to Vy, pište takto dál. pokud jste nasraný a zdejší prostředí Vás dostatečně neinspiruje, zkuste se přemoci. Skutečně číst Vás a PANA ČOBOLíKA je otrava na 3,14tou. Myšlenky vzletné , podání HANEBNÉ. Pokud jste autorem tohoto příspěvku a není-li Vaším záměrem takto upoutat pozornost, je to k neučtení. Omlouvám se, zpravidla si sem chodím jen číst názory.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Jednoduché řešení pro každého, nečtěte je.
   A složitější, zkuste něco napsat sám. Čtivě a fundovaně.
   🙂

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Holt není každý génius na přednes. Podstatné jsou ale myšlenky. Ty se pravopisem nahradit nedají.

   To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   a kdo Vás nutí to číst? Jinak bych k Vám dodal to samý, co v dnešním „Na příděl-u“ k Pospovi v 19:26!

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    tata psal, že to dostal na mail a my si tady věříme, Zdeňku, tak co blbnete s tou pozorností? Já to dostal taky, ale už před 3/4 rokem a co má bejt?

    To se mi líbí

    • Zdeněk napsal:

     Tak promiňte Všichni, pokud je to tak, omlouvám se, že je to převzatý text mi uniklo, přestože je to v úvodu napsáno velkými písmeny. Pro formu mi trochu unikl nadpis.

     To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.