Jan Keller-21 aneb Černá hodinka


 Tažní ptáci

Blížící se jaro neomylně poznáme podle návratu prvých tažných ptáků. Stejně bezpečně poznáme blížící se prezidentské volby ze zvýšené četnosti výskytu ekonoma Jana Švejnara na našich obrazovkách.

V zatím posledním rozhovoru přišla řeč na jedno z nejžhavějších a zároveň nejožehavějších témat dneška: proč mají naši zaměstnanci  v průměru platy tak nízké, že to rozhodně nelze vysvětlit  produktivitou práce.

Odpověď profesora ekonomie byla správná: Při vstupu zahraničních investorů jsme si nevyjednali, že jejich firmy u nás vybudují nejen montážní linky, ale také výzkumná a vývojová centra, která jsou motorem konkurence.

Bohužel v tuto chvíli zcela zklamala moderátorka. Mohla se Jana Švejnara třeba zeptat, proč jsme si nic takového nevyjednali. Anebo mu mohla položit otázku ještě mnohem jednodušší: Přicházejí kapitálově silní investoři z bohatých zemí proto, aby budovali vědecká a výzkumná centra? Anebo přicházejí proto, že v nových zemích nalézají neobyčejně lacinou a povolnou pracovní sílu?

Otázku mohla také zobecnit: Je prioritou nadnárodních koncernů a dalších silných finančních skupin maximalizovat svůj krátkodobý zisk, anebo usilují spíše o dlouhodobější hospodářské povznesení zemí, ve kterých působí často jen po několik sezón a mohou z nich kdykoliv odejít, jak nejednou vyhrožují?

Žádná z těchto otázek nepadla. Profesor Švejnar se nemusel ani trochu zapotit a okamžitě dal k dobru svoji radu. Měli bychom usilovat o zajištění špičkového vzdělání pro co nejvyšší počet lidí, protože  lidé s nižším vzděláním mívají nižší mzdy.

Bylo by asi zbytečné ptát se ho, proč usilovat o špičkové vzdělání, když  hostující firmy nezamýšlejí budovat u nás výzkumná pracoviště ani vývojová centra a naše odborníky se špičkovým vzděláním si odsají, kam jim bude libo.

Nepoložených otázek zbylo na dlouhou sérii pořadů. O tom, jak se vymanit z kleští subdodavatelské ekonomiky, jsme se nic nedozvěděli. Ale třeba už brzo uvidíme na obloze aspoň první tažné ptáky.

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže, Černá hodinka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

67 reakcí na Jan Keller-21 aneb Černá hodinka

 1. bob napsal:

  Moc pěkný článek.
  Vždycky, když slyším spojení „knížecí rady“, tak si vybavím prof.Švejnara (trochu podobný typ jako Jan Fischer).
  Co ho „znám“, tak z něj nic nevypadlo, kromě těch knížecích rad.
  Na druhou stranu ten chlap udělal slušnou kariéru v USA, je profesorem Kolumbijské Univerzity…
  Jeden by si myslel, když si přečte jeho CV, že by to tady mohl dát do kupy.

  To se mi líbí

 2. Rosťa napsal:

  Pokud mě paměť neklame, tak tehdejší ministrant pro likvidaci našeho hospodářství V. Dlouhý v teletníku tančil radostí, jaká že je to pro nás výhoda, když pracujeme za misku rýže. Proč mu tehdy nedal někdo po hubě?
  Jak se objeví Švejnar, tak presidenské volby budou co nevidět. Na to se dají vsadit poslední boty.

  To se mi líbí

 3. kchodl napsal:

  Švejnar…

  Otázka na ICT experta: „Chcete dělat v ČR za 120 tisíc měsíčně, v Německu za 350 tisíc měsíčně nebo v Kalifornii za 500 tisíc měsíčně?“ Lidé bez závazků si vyberou Kalifornii, s menšími závazky Německo, v ČR zůstane jen ten, kdo se musí z nějakých osobních důvodů držet doma. Tečka. Dál není třeba pokračovat.

  To se mi líbí

   • bob napsal:

    Ty izraelské jsou prý schopny lokalizovat nejen ruské rakety, které na nás letí, ale i nevystřelené a dokonce i ještě nevyrobené rakety.
    A třeba když Putin jenom vysloví slovo raketa, co vysloví, když pomyslí tak už pípají.

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Proč ten nákup musel trvat dva roky, to ví jen na MO a Špagetová obluda.
    Určitě je to lepší volba než žabožroutské či dokonce americké, jelikož ty mají všechny tu zvláštní vlastnost, že pokud si ve Francii či USA vzpomenou, radary nevidí nic. Švédové i Izraelci se v tomto chovají coby malí výrobci mnohem solidněji.

    Kdysi byla pardubická Tesla jedním z největších výrobců radarů na světě, dělala dokonce více než americký Raytheon, také proto byla Amíky hned po převratu rozehnána (tajně přežilo cca 10 malých firmiček, které vyrábějí dále a postupně rostou). Jedna z nich je Retia, která právě podepsala kontrakt s izraelskou Eltou, radary se budou vyrábět u nás, jde o výrobní spolupráci – což je vynikající (a v případě amerického, francouzského, a nejspíš i švédského dodavatele v podstatě nemožné). Už s Eltou dělají pár věcí, Retia je zastupuje pro některé evropské zákazníky a poskytuje servis.

    Izraelský radar je jistě velmi vyspělý, nakonec dělají ho samí Rusáci, prchlí za většími platy před 10-15 lety z ruského vojenského výzkumu – stačilo jít na židovský hřbitov a objevit židovskou babičku, nový Izraelita byl na světě (stávalo to 200-300 dolarů v té době). V podstatě je to stejné, jako mají Rusáci na S-300/400, jsou to multi-frekvenční AESA radary. Umí to všechno a dá se to snadno v budoucnu rozšiřovat. Je to skutečně flexibilní a nahradí to spoustu dalšího „železa“.

    Když v Izraeli nebo kdekoliv na světě narazíte na nějakého chytrého židáckého inženýra, hlavně z ICT nebo vojenské oblasti, na 90% je to nějaký Ivan, Oleg, Sergej, Slava, … i když si říká nějak hebrejsky.

    Vážně dobrá koupě a nejsou to vyhozené peníze, protože to našim lidem umožňuje dostat se do další oblasti radarových technologií a trhu. S Izraelci se na rozdíl od mnoha ostatních dá bez problémů výzkumně, výrobně a obchodně spolupracovat, protože dodržují dohody a mají Československo rádi.

    Celkově je to výborná investice, také to muselo dost nasrat Amíky, kteří ale nemohou nahlas ani kváknout, protože jde o Izrael. Chytré!

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Proč to trvalo dva roky (dohromady o dost déle), to je vlastně jasné, souvisí to s „naším největším spojencem“, který požadoval dodávku od nich. Teprve když hrozba Hitlary v Bílém domě zmizela, bylo možno Amíky poslat k šípku a podepsat kontrakt s Izraelci – jinak by to pro lidi kolem kontraktu neprošlo, Amíci by se jim léta mstili. Trumpově administrativě to vadit tolik nebude.

     To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Díky za vysvětlení. Kupovat cokoliv od Francouzů mě nenapadlo ani ve snu 🙂

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      S výjimkou vína, koňaku a sýrů fakt neznám nic žabožroutského, co bych vyloženě chtěl mít.

      Ale některé věci mají, právě ve vojenské elektronice jsou hodně dobří, mají trochu jiné myšlení než anglo-sasové nebo Němci, vlastně jsou v mnoha řešeních podobní Rusákům – což bude nejspíš tím, že to tam hodně dělají francouzští židé. Jejich stíhačka Rafale je ze západoevropských letadel bezkonkurenčně nejlepší, také díky elektronice.
      😀

      Jsou dobří i ve vojenské/aerokosmické ICT, třeba dělají procesory řady LEON (zvané pochopitelně mezi ajťáky „Victor the Cleaner“ alias VíCí).

      Takže bych je nepodceňoval. Ale dělat s nimi kšefty, to téměř nejde.

      To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       pchééé víno, sýr koňak …mně se docela líbí Francouzky …

       To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Sýry a koňak asi jo. Víno v poměru cena-kvalita se už dneska dá líp koupit jinde.

       To se mi líbí

      • lacogroessling napsal:

       Já bych si dal něco od Picassa, stačila by nějaká menší grafika, hlavně očíslovaná a podepsaná. Nebo třeba Braque, nebo Kupka, nebo Šíma.

       To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        no nevím nevím, laco, ale trochu geometrický přiměřenosti by neškodilo, takhle vidí Francouzky maximálně náš šermíř:

        já bych to viděl jinak:
        letní sluníčko, já ležím na vypolstrovaným lehátku někde v dobře zakotvený malý jachtičce (stačila by mi asi tak 50m dlouhá) na francouzský Riviéře, klimatizovaná kajuta, na zdi, když jinak nedáte, taky něco, ale mnohem realističtějšího, samozřejmě že taky v originálu:

        na palubě choděj Francouzky, ať si klidně chrčej, když jinak nedá Hudec, hlavně když nahoře budou bez a pro mě za mě ať si jí ten jejich sejr a srkaj koňak či víno, večer bych chodil na břeh točit ty jejich umělohmotný žetony a k ránu bych s místníma chlastal ten jejich pravej absint nebo kafe a poslouchal ty jejich šansony v těch jejich kavárnách, do pozdního oběda bych spal a pak repete. A pak že by se u žabožroutů nic nenašlo, maj to někteří chlapci tady ještě popletený, žejo?

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Picasso byl ovšem Španěl, takže na Francouzky nahlížel jinou optikou. Kterou mu předtím někdo důkladně rozdupal.

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        já a Renoir v tom máme jasno, jak se můžeš přesvědčit! Shodneme se i na tom, co a kde má to či ono mít každá ženská. Picassa si vyřiď s lacem, von ho chtěl mít vočíslovanýho a podepsanýho, mně stačila jen ta jachtička, žetony a absint!

        To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Pokud naši poslanci rozhodují o 3 D RL s fázovanou anténní soustavou, tak jim měl někdo povině udělat přednášku co je to pulsní doppler s modulovaným a nemodulovaným pulsem, jaký je rozdíl mezi ozařovanou a plnohodnotnou fázovanou apertůrou, řízení jednotlivých fazovaných anténních soustav včetně přesnosti měření atd. atd. .
    Protože v tom okamžiku když do toho vstoupí Antonína Seďa, Jana Černochová a další odborníci z braně bezpečnostního výboru, tak je to stejné jako když specialista z hnutí DUHA rozhoduje o koloběhu odpadu.

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     😀
     Přesně tak.

     Ale klídek, tihle šašci jen mumlají a brblají, aby svým loutkářům (z Rayetheonu, Saabu, Thompsonu) ukázali, že se snažili a prachy nedostali jen tak zbůhdarma – ale bylo to marné.

     Ve skutečnosti se kooperace mezi českými radiolokačními firmami a izraelskou Eltou dohaduje už léta, konkrétně dohoda o společné výrobě těchto mašinek mezi Retia a Eltou je podepsaná už od roku 2015. Jen trvalo – kvůli lobbingu ostatních – další skoro 3 roky, než se to „mohlo podepsat“ – tedy nákup do české armády.

     A došlo k tomu určitě jen díky příznivým okolnostem, že hlavní loutkář (USA) má teď jiné starosti a na takovéhle malé blbosti za 2-3 miliardy korun nemá čas a lidi.

     To se mi líbí

 4. vonrammstein napsal:

  První odstavec je dokonalej.

  To se mi líbí

 5. Berkowitz napsal:

  Stálý zástupce Ruska v OSN Čurkin náhle v NY zemřel!
  CIA se k tomu určitě nepřizná.

  Постпред России при ООН Чуркин скоропостижно скончался в Нью-Йорке
  https://ria.ru/world/20170220/1488442869.html

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   To bezpochyby vypadá jako nenáhoda. Neokonští/liberální američtí vypatlanci tomu říkají „poslání zprávy“. Může z toho být pěkně horko, pokud budou okolnosti jen trochu nejasné a podezřelé. Protože to zdaleka není první případ, ale předtím – mimo Turecka – to nešlo až na úroveň velvyslanců.

   To se mi líbí

 6. kchodl napsal:

  OT: Paroubek v akci:
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Udelam-vse-pro-to-abych-udrzel-vztah-a-manzelstvi-vzkazuje-expremier-Paroubek-476425

  Ten hovadský zmrd dal bulváru dopisy své ženy a svou odpověď, no to nemá obdoby. Zkurvenec ji vyčítá, že ji zachránil život převozem na Homolku. Vážně charakter, nic tak praseckého se jen tak nevidí.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Nikdy nebyl víc než arogantní mocichtivej zmrd a zkurvenej vekslák z RaJe. Spoustě lidí-i tady-to ještě nedošlo.

   To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Ale no tak pánové – zhrzenej muskej je horší než puberťák. Vědomí , že nalítl zlatokopce musí být pro Vás těžké. No a že ty mlaďuchy to taky nemaj lehký… Myslet si že stárnoucího muskýho předělám… chi. Navíc ta příroda… noholt….Víte – kouzelný je film Susan Sarandon Pomsta ženy středního věku…. doporučuji…
   Krom toho, jestli se rozhodl jít znovu do politiky – musí se taknějak obhájit. Asi je už zajištěná… byla zajímavá poznámka kdesi o problémovém dělení majetliá… mno jedno k druhýmuu….
   No myslet si že nebuide zajištěná a bude muset pracovat… múže jen…..

   To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   v tý vlastizradě jedou všici ti pacholci z ČSSD + ANO + KDU-ČSL. Je vůbec možný, že takhle zásadní věci může rozhodovat takový panoptikum bez parlamentu, senátu a presidenta? Fakt to je už na přesdržku! Ten kokot Stropnický tedy musí to zelený sdružení generálskejch netáhel rozpustit, co tam vlastně budou dělat?

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   4 brigáda rychlého nasazení, co to vlastně je :
   41. mechanizovaný prapor
   44. lehký motorizovaný prapor
   43. vysadkovy prapor chrudim
   42. mechanizovaný prapor tábor
   vú 1824 žatec
   Když toto přešlo pod Německé velení tak okamžitě přichází problémy.
   Policie litevské Klajpedy zadržela pět podnapilých a agresívně se chovajících českých vojáků. Oznámili to v departementu policie litevského ministerstva vnitra, informuje Baltnews.lt.
   Proto zřejmě do budoucna bude nezbytné aby na výcvik nejen jako doposud dohlédli ale i výcviku se přímo účastnili velitelé Bundeswehru.
   Protože : „Česká foják, dobrá foják“.
   No ANO a jak řekl pan ministr Stropnický, „jsme dobří poroučí-li nám někdo cizí, ale nedovedeme velet sami sobě“.
   Zřejmě ANO se domnívá že my Češi víme kdyby císař pán vyhlásil, že v osm ráno bude vyplácet na holou, budeme ve Vídni už v šest, ať sme první na řadě.
   „Prostě vy lumpové si nevážíte mé dobroty, já Vám tady pumpuju žaludky a vy se chcete dobrovolně zabít žrádlem“.
   Tak nevím nebylo to velení Bundesweru už někdy v Česku zavedené ?

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Zase na druhou stranu když je Česko tou 17_tou spolkovou republikou jak zdůraznil jeden Český ministr na sjezdu v Norimberku tak to má i své výhody.
   https://www.novinky.cz/domaci/429926-boeing-nad-ceskem-se-odmlcel-spechaly-k-nemu-nemecke-stihacky-jeden-pilot-spal.html
   Ta neoddiskutovatelná a obrovská výhoda je ostraha vzdušného prostoru nad 17 tou spolkovou zemí.
   To co je následně ovšem nepochopitelné, proč má 17_tá spolková země nějaké neschválené JAS 39C Gripeny místo Eurofighter Typhoon.
   Prostě viditelný nepořádek se kterým se bude muset Luftwaffe v budoucnu vypořádat.

   To se mi líbí

   • pepanov napsal:

    Třeba naše Gripeny nebyly k dispozici plnili úkoly nad Litvou a nebo nad Islandem.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     O nasazení Němců rozhodlo velení NATO. Naše letadla byla také ve vzduchu, ale nedostala příkaz k zásahu. Takže takto to funguje i dnes, bez nějakých smluv.

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Jedná se o sjednocený hotovostní systém NATINEADS (NATO Integrated Extended Air Defense System). V podstatě jde o to, že k „cíli“ jsou naváděna nejbližší letadla hotovosti, s optimalizací času zásahu a ceny zásahu. Pokud jsou ve vzduchu zrovna Němci, tak oni. Když naši, tak naši, třeba i nad Polskem, Německem nebo Rakouskem, …

      Není to tak jednoduché, protože i když jsou dva Gripeny připraveny ke startu, tak pár minut trvá nahození motorů a roztočení turbín do otáček, mezitím finální kontrola letounu, pak start a stoupání na operační výšku, s tím, že se nad obydleným územím v nízké výšce kvůli hlukovým limitům nesmí používat forsáž, nesmí se letět nadzvukově (až ve výšce), tím nastoupání do běžných výšek letu dopravních letounů cca 10 kilometrů trvá dost dlouho – určitě déle, než doletí Eurofighter nadzvukově z Německa nad ČR, když už ve výšce nad 5 km hlídkuje. I spotřeba paliva bude asi větší.

      Nehledě na cenu takového letu – každý start motorů i start letadla se počítá, letadlo, motory, všechny systémy mají omezený počet startů a start-stop cyklů. Také rakety, které to letadlo nosi – typicky AIM-120 AMRAAM a AIM-7 Sidewinder – mají omezený počet startů a změn výšky (nastoupání do 10 km a zpátky je náročné, protože dochází ke změnám tlaku a teplot), pak musí na velmi drahou kontrolu až generální opravu.

      Prostě, čím míň startů, tím lépe – proto vyjde levněji doletět z Německa třeba až nad Slovensko nebo naopak, když už jsou stíhačky ve výšce.

      To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Sorry, AIM-9 Sidewinder.

       To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Nakonec se jedná o úplné kulové, protože se pak dovíte, že to jsou události tak 2x do měsíce, tedy nic zvl. Tady šlo asi jen o ten záběr na trubce. Tak se musela udělat aféra 😦

       To se mi líbí

       • kchodl napsal:

        Přesně tak, je to úplně běžná věc.

        To máte stejné jako s tím posledním „únikem radioaktivního jódu-131“, jsou to stopová množství, před lety ještě prakticky nezachytitelná, protože citlivost přístrojů je dnes úplně neskutečná.

        Vypatlané KáDéčko z Blicích listů o tom sesmolilo článek (možná to dostalo befelem) a havloidi to začali kopírovat. Přitom taková věc se stala mnohokrát, nedávno v roce 2015, 2016 myslím také. Stejně jako americké „čuchací“ letouny pro monitorování radioaktivních látek, které se „najednou“ objevily v Británii – ty létají zcela pravidelně, stejně jako třeba ruské, protože je to součástí mezinárodních smluv o monitorování zákazu zkoušek jaderných zbraní a mnoha dalších věcí. A najednou se z toho dělá aféra.

        Je dost možné, že je to dokonce schválně – a v pravý okamžik Amíci třeba „odhalí“, že to je z doplňování jaderného paliva do ruských jaderných ponorek na základně Zapadnaja Lica na Kolském poloostrově – což se děje běžně posledních 40 let nebo kolik a Rusákům přitom neutíká více izotopů než Amíkům v San Diegu nebo kde to vlastně dělají tyhle věci.

        Může to prostě být účelové, stejně jako je účelové to hlášení o zásahu německých stíhaček nad ČR. Žumpálisti nesesmolí žádný článek bez příkazu – a do neznámých věcí se nevrhají, co kdyby náhodou „investigativně“ narazili do zdi, že.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        🙂 bať bať

        To se mi líbí

  • oh napsal:

   Novela ústavy zrychlující vysílání vojáků vázne. Prý se nelíbí komunistům, tvrdí I-Děs.
   „Ministr obrany Stropnický pokládá novelu za důležitou. „Umožňuje mimo jiné rychlejší reakci na případnou hrozbu například při kolektivní obraně. Motivaci členů KSČM raději nebudu odhadovat.“
   http://zpravy.idnes.cz/zakon-vysilani-vojaku-stropnicky-snemovna-kscm-fue-/domaci.aspx?c=A170214_141000_domaci_jw
   Asi budu také komunista, protože tato novela se mi také nelíbí. Navíc herec Stropnický (ANO) lže, jako když Rudé právo tisklo a Česká televize vysílá, protože v případě kolektivní obrany rozhoduje vláda už podle stávající úpravy. Kde vládě tato pravomoc zatím chybí, jsou případy kolektivního útoku pod pláštíkem tzv. „světového společenství.“ Motivaci pana ministra také nebudu odhadovat, protože ten je navyklý za příslušný honorář odříkat cokoli.

   P. S. OT pro blbíše a Rosťu: nezapomínám na vás – zlej Grebeníček přímo z Haló novin.
   http://www.halonoviny.cz/articles/view/45056205
   .

   To se mi líbí

 7. cobolik pacholik napsal:

  pan svejnar,je chytra uzernicka kurva od sion brothers.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.