Nejsou lidi aneb Černá hodinka


Firmy mají stále více zakázek, ale nedostává se jim lidí, kteří by ty zakázky mohli plnit. Hlavně se jedná o odbornější práce. A tak se řeší cizinci, agentury a s tím spojené problémy. Ale neřeší se, proč máme tolik nezaměstnaných, když „Nejsou lidi“.

Universální řešení asi neexistuje, ale určitě je mnoho dílčích, které mají jeden universální problém. Není ochota tyto lidi dostat do pracovního procesu. Bylo by s tím mnoho starostí. Radši jim dáme dávky, případně těm starším dáme delší podporu v nezaměstnanosti. Ale nikoho nenapadne třeba taková drobnost: Vy sháníte lidi, my tu máme tolik a tolik nezaměstnaných, kteří tvrdí, že by pracovat chtěli, ale neumí to, co vy požadujete. Takže my vám je tam pošleme, vy si je zaučíte, tedy rekvalifikujete, a my vám přispějeme na to, že jejich výkon nebude z počátku takový, jako u vyučených či už zaučených.  No a v případě, že by se jim nechtělo pracovat, tak je zkrouhneme a rekvalifikaci si tím zaplatí sami. Pokud naopak vy někoho vyučíte a on vám uteče jinam, tak zaplatí náklady na rekvalifikaci buď sám nebo se dohodne s novým zaměstnavatelem. To proto, aby se někdo nemohl na programu jen přiživovat.

Jenže místo toho máme rekvalifikační kursy na práce nepotřebné a pokud by někdo chtěl ten potřebný kurs, musí si jej sám zaplatit. Což se z podpory těžko dává dohromady. A není kdo by tento program žadatelům o zaměstnance nabídl. Ono by to opět chtělo myslet a to přímo na úřadě Marks-Leninském. Samotné Úřady práce s podobnou iniciativou přijít nemohou, na to nemají peníze.

Soudružka Marks-Leninová ale radši bude vymýšlet, co všechno bychom mohli mít zdarma a levně, aniž by věděla, kde na to vzít peníze.

bavor-podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky, Černá hodinka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Nejsou lidi aneb Černá hodinka

 1. tata napsal:

  Je fakt že jsem ještě neslýšel o kurzu co zařizoval uřad prace co měl smysl,opak jsem slyšel mnohokrát.JEN pro spřatelené lidi dobrý džob.

  To se mi líbí

 2. NavajaMM napsal:

  To je téma do živého. Naši politici zvyknú robiť presný opak toho, čo deklarujú. Lebo deklarovali stratégiu vzdelanostnej spoločnosti a orientáciu na výrobu s vysokou pridanou hodnotou, ale prax je presne opačná.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Ano, přesně tak.

   Dělají naprosto vše, aby v ČR žádné firmy „s vysokou přidanou hodnotou“, „technologické“ firmy alias „znalostní ekonomika“ nevznikly. Nevynechali téměř nic.

   Liked by 1 osoba

 3. vonrammstein napsal:

  Nemáte tak docela pravdu. ÚP nabízí napřiklad řidičák na VZV, čímž se aspoň tady v Plzni bez problémů uživíte. Nebo svářečák. Svařeče podniky shánějí furt a slušně je platěj. Řidiči MHD. Zaplatí vám řidičák i profesák. Atd. Zdaleka to není tak zlý, jak si myslíte Vy a tata. Jasně, u vás je to s uplatněním horší. Plzeň je na tohle zlatá.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Až na výjimky skutečně v našem společném městysi platí, že nezaměstnaný je většinou jen ten, kdo opravdu pracovat nechce.
   Jenže tohle jednoduché tvrzení není tak úplně pravdivé. Problém není pracovat, ale „za kolik“ pracovat.
   Proto tu máme 16 tisíc cizinců, z nich ž jsou asi dva tisíce studentů – ty můžeme z toho počtu extrahovat, to je jiná záležitost.
   Většinou pracují v montovnách při většinou zahraniční vlastníky, kteří většinou vyvážejí zisk k sobě domů. Ti cizinci pracují většinou za ubohou mzdu, z níž ještě něco většinou posílají domů. Takže nějaký boom pro obchodníky to asi nepřináší.
   Jediné, co to přináší jsou vzrůstající problémy s bezpečností ve městě a nárůst počtu bezdomovců (když ti cizinci přijdou o práci, třeba).
   Takže ano – jen si dovezme ještě více cizinců, ať máme ještě větší problémy á la Francie, Německo atd. Když ne problémy hned, tak třeba v příští generaci.
   Hurá!!!
   Kurva, proč se tak dlouho a tak úporně snaží udělat země nacionalistu, xenofoba, rasistu? Nakonec se jim to povede……

   To se mi líbí

 4. bob napsal:

  Obávám se, že tak jednoduché, jak je v článku to není.
  1. nezaměstnanost je u nás jedna z nejnižších
  2. výjimečně věřím odborníkům, kteří říkají, že většina těch nezaměstnaných prostě nechce pracovat
  3. i když chtějí pracovat, tak nemají a ve svých letech nejsou schopni získat potřebnou kvalifikaci
  4. naopak, musím se smát „expertům“, kteří s „vážným ksichtem“ říkají, že by se lidi měli stěhovat za prací. Jasně, za 50 tis a (spíš) více se možná někdo stěhovat bude…..
  5. ano, znám pár lidí, kteří jsou šikovní, kvalifikovaní, ale je jim 50+, tak mají smůlu – to je samozřejmě trestuhodné, ale jedná se o zlomek poptávky
  6. zaměstnavatelé vezmou raději agentury (kde jsou většinou cizinci), protože mají obavu, že klesne poptávka po výrobcích a jak známo, propustit pracovníka není vůbec jednoduché
  Omlouvám se, že jsem „objasnil“ proč to nejde a nenastínil řešení (což „miluji“)
  Zdůrazňuji, že nejsem voličem pravicových stran

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Ad Váš bod 2, 3 (a 5): Pracovať za mzdu, to naozaj nie je zmysel života. Pre nikoho. Niekedy si človek musí vybrať, či bude žiť radšej skromnejšie a s rodinou, alebo bude niekde na ubytovni s úplne cudzími ľuďmi.
   A druhý prúser so zamestnaním je človek po 50-tke. Keď som hľadal prácu v polovičke 90-tych, ešte mi zhruba každý druhý nádejný zamestnávateľ odpovedal a zhruba každý 5-ty ma pozval na pohovor. Prácu som našiel do niekoľkých mesiacov. Po 50-tke sa mi už ani neobťažovali odpovedať. Nevadí, že som bol ochotný zobrať aj prácu pod moju kvalifikáciu v CV – všade si povedali: „Toho nezaplatíme a aj tak u nás dlho nevydrží.“
   Musel som sa stať SZČO, ak som chcel robiť, aj keď podľa okolia vidím, že 95 % mladých stále schovám do vrecka, len ten dátum narodenia nepustí. Na jednom pohovore mi aj jeden mladý HR povedal rovno: „Ja sa divne cítim, keď vás mám posudzovať, však by ste mi mohli byť otcom.“

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Vysoce kvalifikovaný člověk nad 40 let nemá v ČR šanci. Pokud ano, shání místo rok i déle, protože na většinu takových fleků se dělají šílené mnohakolové konkursy. Špatní šéfové takové lidi nechtějí – protože by je okamžitě zastínili a kariérně přeskočili. Nikdo takové lidi nechce, protože firmám nejde o výsledek, o vlastní činnost – ta se vždy nějak uplácá, ale nový příliš dobrý člověk by byl moc velkou konkurencí v krysím boji. Starší vzdělaní lidé mají také velké zkušenosti a nenechají se sebou dělat věci, které si nechají líbit ti mladší. Že takového člověka „nezaplatí“, je až na posledním místě.

    Liked by 1 osoba

 5. bob napsal:

  OT. v televizi jsem zaslechl, že NATO zintenzivní cvičení v Černém moři
  Komentuji: „My ten mír zajistíme, i kdybychom měli rozpoutat III.WW“

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Černé moře a východní část Středozemního moře mají Rusáci „na mušce“ z Krymu, syrského Tartusu a Hmejminu, takže pohybovat se tam je pro síly NATO „challange“.
   Jelikož tam nemají díky ruskému PVO z pobřeží letecké krytí a díky ruským protilodním raketovým zbraním mohou jít kdykoliv ke dnu. Navíc to je oblast nasazení ruských velmi tichých pobřežních ponorek.

   Je to prostě v „ruské obálce“ 200-500 km od jejich prostoru – Rusáci tam mohou protivníka zničit, kdy chtějí a ten s tím nic nenadělá. Jak tam vjedou, stanou se cílem s číslem a určenou prioritou zničení, a to několikanásobně – přičemž všechno je to skutečně „naostro“.

   Cvičit tam budou zřejmě s rumunským loďstvem, protože u tureckého loďstva není až tak úplně jisté, na jakou stranu bude střílet. A s někým tam cvičit musí – protože jinak by podle dohod o Bosporu a Dardanelách neměli v Černém moři co dělat.

   Je to klasická americká a britská drzost a opruzování: „hájí své národní zájmy“, ať již to je v Černém moři nebo Jihočínském moři. Stejné je to s letadly: americké strategické bombardéry B-52 a výzvědné RC-135 létají kolem ruských hranic, ale když Rusáci pošlou na oplátku Tu-95 a Tu-160 na výlet kolem Británie a USA, Západ se může zvencnout.

   To se mi líbí

 6. cobolik pacholik napsal:

  no jak pise kchodlovsky,bo kazdy zjadac chleba taky slaby politicky strednacek a kukac na svet jak ja ,cujem tym nosom drotara,ze ich lietadla lietaju,lietadlove lode po vsetkych moriach,zakladne nasrane,viac jak u nas v burakove na chodniku hoven,ked este boli kravy,ale ked rus?to jak by uz vojna bola.
  mna koplo jake halo sa tu robilo,ked ten vyhladoveny narod odpalil raketu,hned mocne reci a to ma mozno este jednu,ale v dielni na ponku,dalej chazarik bo tych neznesiem,prisiel tu,aby prehadzovacka urobil bu,bu na iran,bo tiez odpalil raketu,nic neporusil,ale ze chazarik zacina budovat dalej na okupovanych uzemiach,UN to odsudila,maju zidky na haku,ze bude hadrakom za zem zaplatene,alebo sa im da nahradna(mozno na cinotrine),co dristaju hadraci ani slova,asi tancuju odzemok od radosti,prehadzovacka cosi matozil,ze kazdy jak chazar a hadrak by mali ustupit,tam doma to halo,pisu otovrene,ze zvrazdeny brat vystrihaneho na dva zasobniky ponad usi(myslim kim) a este zil v sanitke uz vedeli,ze vrazda na vlas s malya air lines,myslim tam doma,bo tu som ani nezaregistroval,tu dnes [rehazovacka na konferencii dal jasne na javo prolhanej kurve zo CNN,ze ho jebe do ucha,to ma pojebane jak ten vas zeman,co nechce dristat s najlepsim a vyvazenym news na svete a este jaky isty,ze le pendolinova viem jak sa vola,ale pisem po svojom,dristaju,ze nebude prezident,to keby ja kandidoval to mozu napisat,ale o pendolinovej to ,ked nahodou by vyhrala,to teraz behaju spravny posrany z prehadzovacky a este ona?to by sa uz z toho asi ojebali,neviem ja nie sybila,jak pendolinova skonci,ale v tej sadkej francii,to uz tolko tej kolorovej holoty,co moze volit,ze ked ju ty sladky francuzi nezvolia,bude to tam octovej chuti

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.