Kosoštvorec v heraldike


Minulý pondelok sme mali veľmi vážnu debatu a preto dnešnou témou tú históriu trochu odľahčím.

Pri štúdiu hlavných zásad heraldiky som narazil aj na perličku, že v heraldike má kosoštvorec zvláštny význam. Nie všade, v Uhorsku sa používal snáď len pred 15. storočím, ale napríklad v Anglicku pravidlá používania kosoštvorca v heraldike platia dodnes. Kosoštvorcový štít bol takzvaný dámsky. Slobodné ženy používali zjednodušený erb svojho otca, v Anglicku bol spravidla kosoštvorcový. Vydaté ženy používali erb manžela s tým rozdielom, že bol zjednodušený a neobsahoval všetky prvky, výslovne zakázané bolo, aby ženy v erbe používali prilbicu a klenot.

obr-1

Encyklopédia Britannica uvádza príklad, ako vyzeral erb slobodnej ženy, vydatej, keď používala erb manžela, a ako sa zmenil, keď tá istá žena ovdovela.

Na nasledujúcom obrázku je erb princeznej Diany. Vľavo je ten, ktorý používala, kým bola manželkou princa Charlesa, vpravo je erb, ktorý používala po rozvode.

obr-2

Iným príkladom je (nižšie) erb barónky Margaret Thatcher.

obr-3

 

A niekoľko ďalších príkladov. Zľava erb Margaréty Parmskej, v strede je erb princeznej Anny, vpravo je erb Eleny Španielskej, vojvodkyne z Luga.

obr-4

Niektoré heraldické systémy, najmä v západnej Európe, vyžadovali, aby mala každá osoba jedinečný erb, preto si synovia na otcovský erb maľovali značku – brizúru, ktorá označovala ich miesto v postupnosti. Prehľad zavedených brizúr v anglickej tradícii pripájam nižšie. V hornom riadku sú brizúry dcér, v dolnom riadku brizúry synov. Postupnosť má sled zľava doprava.

obr-5

Príklad použitia týchto brizúr uvádzam nižšie na prípade Anglicka.

obr-6

V iných systémoch sa postupnosť synov znázorňovala v erbe podľa iných konvencií. Napríklad okrajmi štítu, alebo tvarom línií, ktoré ohraničovali heroldské figúry (pruhy). Existovali dokonca spôsoby, ako zvýrazniť, že nositeľ erbu je ľavoboček.

Späť ku kosoštvorcu.

Okrem používania ako dámsky štít sa však kosoštvorec v 14. storočí a skôr hojne používal aj na minciach, pečatiach a zvlášť obľúbený bol na turnajových štítoch (dolu). Turnajový štít mal v pravom poli zhora dolu zárez na kopiju. Rytier mal svoj erb v strede štítu a erb bol obľúbený práve v kosoštvorcovom tvare.

obr-7

Na záver si ešte spomeniem na skutočnú príhodu z týždennej riaditeľskej porady jedného výrobného podniku v nemenovanom meste. Riešilo sa totálne šetrenie a zákaz všetkých nákupov na posledné týždne roka, keď sa ozval správca budov: „Áno, je viem , že je teraz každá koruna dôležitá, ale zistili sme, že cez víkend nám niekto, asi deti, namaľoval na garážovú bránu pána riaditeľa taký veľký kosoštvorec a má ešte zhora dolu v strede takú čiaru a ja to nepoznám, čo to znamená, či to je dobré alebo zlé, tak by som ešte pred Vianocami tú bránu pretrel, aby sme to nemali ako vianočnú výzdobu.

navajamm

Zdroje:

https://www.britannica.com/topic/heraldry

http://www.bellinvito.com/blog/coat-of-arms/

http://www.college-of-arms.gov.uk/resources/the-law-of-arms

https://en.wikipedia.org/wiki/Lozenge_(heraldry)

http://www.internationalheraldicregistry.com/cadency.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Women_in_heraldry

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Muzika sobotní noci se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Kosoštvorec v heraldike

 1. kchodl napsal:

  Pěkné!
  Jak je vidět, československý piktogram pro dámské přirození není až tak heraldicky od věci.
  😀

  Pikantní na tom je, že ostatní národy jsou zřejmě heraldicky méně vzdělané než Češi a Slováci a této symbolice nerozumí. Nejčastější odpověď je „vždyť to tak ve skutečnosti vůbec nevypadá“.

  To se mi líbí

 2. vonrammstein napsal:

  „Kosoštvorcový štít bol takzvaný dámsky.“
  Jak byli ti naši předci doslovní 🙂 Žádná faleš, pěkně na férovku 🙂 Vůbec jsem tohle netušil, díky za rozšíření obzoru! Jestli se neurazíte, před dámami v našem gotickém souboru tuhle zajímavou skutečnost utajím, nejsem si jistý, jestli bych se setkal s pochopením 🙂

  To se mi líbí

 3. bob napsal:

  Řekl bych, že kosočtverec v heraldice nemá prakticky žádný význam…:-)
  Na rozdíl od jeho druhého významu….:-)
  I když to není úplná analogie, tak je to jako s legendárním nápisem „Servít je vůl“
  Píše to skoro každý a všude a prapůvod (snad Prof.Servít) zná málokdo…

  To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  Bez krémžské hořčice a toho kosočtverce by život ztrácel veškerý půvab.

  To se mi líbí

 5. Berkowitz napsal:

  Živě, přehrada v USA:

  LIVE STREAM: Oroville Dam Spillway Imminent Failure Live Coverage – earlier footage

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.