Opozice aneb Černá hodinka


Nevím, kdy toto slovo bylo poprvé použito a asi bychom se skutečnosti nikdy nedobrali. Ale celkem dobře známe pojem „rozdělená společnost“ . Ten se začal objevovat zejména v druhém kole lidové presidentské volby. Ale ani to není nic nového. Podobné situace jsou ve společnosti lidstva od nepaměti. Jako jedny z prvních jsou nepodložené vzpoury andělů, kteří pak byli svrženi do podzemí a jsou z nich bytosti pekelné, původně padlí andělé. A také vzpoura boha Dia proti svému otci Kronovi, kdy osvobodil své Kronem pozřené sourozence a Kronos byl svržen do podzemí, tedy do Tartaru.

Pak tu máme opozici Aronovu a jeho hnutí Zlatého telete, kterou musel potlačit Mojžíš zabitím „posvátného zvířete“. Pokud pokračujeme do historických událostí, pak opozice a štěpení společnosti probíhalo v Římě (Et tu, mi fili?). Podobným hnutím byla i mise Ježíšova, která skončila sice jeho smrtí, ale nakonec vítězstvím jeho následovníků.

Další roky můžeme klidně přeskočit a zůstat v naší kotlince. Kolik opozičních akcí, tu úspěšných, tu neúspěšných zažili první přemyslovci. Rozdělený „národ“, tehdy pochopitelně pouze panstvo, byl i v době, kdy na český trůn usedl neduživý Rudolf I. Habsburský. Tehdy mezi opozici patřil třeba i Bavor III., kterého Rudolf I. obklíčil v Horažďovicích, kde také král svůj život ukončil patrně úplavicí.

Opozicí a rozdělením národa, tentokráte ovšem skutečně celého, bylo husitské hnutí. A toto dělení bylo opravdu nesmiřitelné. Vždyť i sami husité byli mezi sebou v různých opozičních rozepřích, vzpomeňme na spor Táborů s Pražany. A toto dělení mělo své pokračování za vlády Jiříka z Poděbrad, kdy proti němu stála panská Jednota strakonická.

Podobné to bylo i za Ferdinanda II. při stavovském povstání.

Ono i tzv. národní obrození bylo opozicí proti císařským snahám o poněmčení. Ani idylická První republika nebyla tak idylická. Jednak zde byla opozice Sudetská, jednak komunistická, které obě vystupovaly dost arogantně.

Když přeskočíme republiku třetí, pak se dostaneme do období pseudoopozice, čili mezi bezpečnostní placené disidenty. Pro tehdejší bezpečnostní složky bylo jednoduché je hlídat, když ti disidenti byli zejména alkoholici.

Náš slavný listopad byl patrně vyvolán opozicí uvnitř vládnoucí partaje, jen se jí trochu vymknul z ruky.

Takže nějaká rozdělená společnost? Nic nového, pouze setrvalý stav v různých intenzitách.

bavor-podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

60 reakcí na Opozice aneb Černá hodinka

 1. blbíš napsal:

  důležitá OT zpráva:
  tak jsem, přátele, zjistil, že Češi už od narození NEJSOU xenofobní!
  Zde je důkaz:
  …sem se již někde prve zmínil, že se mi narodilo čtvrté vnouče, konečně kluk.
  Protože v porodnici byl kvůli chřipkám zákaz, snaše proto nevadily na pokoji další spolunocležnice s jejich potomky. Jakmile sdílela pokoj s cikánkou, můj potomek se přizpůsobil a IHNED splynul s jejím cikánětem tím, že nahodil taky černou hřívu. Jakmile však cikánku vystřídala Vietnamka, můj potomek se zase IHNED přizpůsobil a nahodil kojeneckou žloutenku.

  No řekněte sami, není znatelnější důkaz, že von ten Čulík je vlastně úplně blbej?

  To se mi líbí

 2. bob napsal:

  Moc hezké vyprávění….až na ten závěr.
  Opozice uvnitř stran byla před i po listopadu.
  Těsně před listopadem na mě strana působila spíš dojmem „poslední zhasne“
  Takže si myslím, že slavný listopad nebyl vyvolán ani opozicí uvnitř strany, ani studenty, ani disidenty.Možná listopad ano (že to mohlo přijít třeba „až“ v prosinci..). Ale před tím se podařilo dosadit papeže Jana Pavla VI., což podpořilo Solidaritu v Polsku, samozřejmě nesmíme zapomenout na Gorbačova, „exodus“ Východních Němců atd. A my prostě nejsme zejména zeměpisně ani jinak (naštěstí) Jižní Korea nebo Kuba aby se to tady udrželo.

  To se mi líbí

 3. kchodl napsal:

  Sudeťácka SDP ani komouši zádná opozice nebyly, snažili se stát zničit a obyvatelstvo vyhnat, vyhladit či jen okrást. Byli to nepřátelé, sice uvnitř státu, ale nepřátelé.

  Opozice má jen jiný názor na směřování, ale jinak respektuje společný cíl a hodnoty. Pokud ne,jedná se o nepřítele.

  Havloidi a neomarxisti v tomto mají bolševicky jasno – každý nehavloid je jejich nepřítel.
  Měli bychom si v tom udělat jasno také.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Něco se děje. Právě v naší/jejich oblbovací hlásili, že americké letectvo je z 50% neschopné letu, přitom F16A Hornet má poruchovost 2/3 strojů. Tak to už musí být sakra průser.

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Četl jsem to dneska na Novinkách. Tam říkali rovnou 2/3, bez rozlišení.

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    To už jsem psal dávno, to není novinka. Jsou to 20-40 let staré mašiny, většina linek na 4/4+.generaci letadel dávno stojí. Vyrábí se jen F-16 a F-18 Superhornet, pro zahraniční zákazníky. Samotné USAF je z poloviny nelétající šrot, z druhé poloviny nemají náhradní díly a musí kanibalizovat díly z jiných letadel, občas dokonce z leteckých muzeí a šrotu v poušti. US NAVY je na tom o něco lépe, protože má hodně novějších F-18 Superhornetů.

    Letecká převaha USA nad Ruskem je do značné míry pofidérní.

    Všechno je to způsobeno tím, že konečný úder na Rusko měl přijít 2008-15, podle původního plánu. A do té doby mělo být USAF/US NAVY celé přezbrojeno „neviditelnými“ F-22 coby stíhači místo F-15 Eagle (pro získání vzdušné převahy) a F-35 místo F-16, A-10, F-18 I/II, AV-8B Harrier.

    Takže vývoj starší generace v USA nepokračoval. Ve světě ano, z 4/4+. generace je 4++++.generace, jako jsou Eurofighter, Rafale, Gripen NG nebo ruské typy Su-30, Su-34, Su-35, MiG-35. V USA na své náklady Boeing vyvinul F-15 NG Silent Eagle, ale Pentagon to odmítl.

    Jenže F-22 je katastrofa – ačkoliv pečlivě kamuflovaná. Není schopen normálního provozu, létá jen v omezeném režimu, je to „hangárová královna“. Na jeden let týden servisu. Proto jich vyrobili místo cca 800 jen cca 200. Z toho v „bojovém“ použití je cca 120, zbytek je rezerva, hlavně na náhradní díly, protože linka je dávno rozmontovaná a díly nikdo nedělá.
    Ve skutečném nasazení je cca 60 letadel, zbytek je u testovacích letek a Národní gardy.

    F-35 je také katastrofa, ale ještě mnohem větší, protože prakticky nezarazitelná. Je to konec americké vzdušné nadvlády a letecké síly vůbec, protože než budou letadla „hotová“, budou zastaralá – což jsou již teď. A nejen to, díky návrhovým kompromisům jsou nedostatečná už od začátku, po všech stránkách. Projekt selhal už na začátku, fatálně.

    Díky tomu všemu – že se počítalo s F-22/35 – neexistoval žádný „náhradní plán“ a tak je dnes USAF/US NAVY na hranici kolapsu. Nikdo nemůže říci, že „král je nahý“ a vrátit se do reality, vše je už příliš daleko.

    Aby legrace byla úplná Amíci silně zaostali ve vývoji letadlových raket, mají jen dálkovou AIM-120 AMRAAM s dnes moc krátkým dosahem, kterou Rusáci a hodně dalších umí zarušit a na krátké vzdálenosti AIM-9X Sidewinder, která po 20-ti letech dohnala ruské R-73 z 80. let. Vývoj je mnohem dál, poslední ruské, čínské, izraelské, evropské typy jsou mnohem vyspělejší. USA se nyní snaží získat licenci evropského Meteoru, coby náhradu/doplnění AMRAAMu.

    Také díky selhání těchto projektů nemohli neokoni/liberálové spustit generální útok na Rusko. A navíc, Rusáci se mezitím za těch 16 let vzpamatovali a tím pádem to nejde tuplem.

    Měli bychom F-22/F-35 postavit pomník, tyto projekty by měly dostat Nobelovku – neboť jsou to opravdové „holubice míru“.
    🙂

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Já vím , že jste to již psal a několikrát. Mne jen zarazilo, že tu pustí do světa i taková Augustová z TV 🙂

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      To si snad najdu na archívu, abych se potěšil.
      🙂

      Provozní situace v USAF/US NAVY je špatná i proto, že projekt F-35 požral úplně všechny peníze z rozpočtu, takže nezůstalo na náhradní díly stávajících letadel. Lockheed (výrobce F-35) je všežravec, a pěkně hladový. Hladovost Lockheedu je také důvod, proč se tak intenzivně už léta snaží zlikvidovat provoz bitevníků A-10.

      Všichni kongresmani jsou uplacení, nejenom penězi, ale také distribucí výroby F-35 po všech státech USA, tedy jde o pracovní místa a místní daně. Je to americká obdoba „hladové zdi“. Proto to chcípnout prakticky nejde, i když by to bylo záhodno už před 10-ti lety, ne-li hned ve stádiu zrodu.

      USAF/US NAVY se vnitřně snaží „uzemnit“ co nejvíce letadel, aby snížili provozní náklady a peníze přesunuli na nákup dílů a servisní služby. Jenže to jim blokli neokoni v Kongresu, protože už před pár lety – situace není tak nová – odhlasovali, že USAF musí mít v provozu „převahu před nepřítelem“ a minimálně 1800 bojových letadel, US NAVY pak 1200 bojových letadel. Ti lidé žijí v nějakém komixu, v jiné realitě.

      To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Asi to tam musí vypadat hustě. Synek mého bývalého amerického kolegy od Sunu létá v USAF s F-15C a říkal, že u nich mají papírově 100% bojovou připravenost – protože musí, 1800 letadel je minimum dle Kongresu – ale půlka letadel se zrovna opravuje (třeba několik měsíců) a ta létající půlka má své mouchy. Třeba že většině letadel nefungují radary, jelikož nemají prachy na náhradní díly a ty poruchovější díly už došly i z těch nelétajících mašin. Nebo že letí s tak blbými motory, že nesmí dát plný výkon, jen 60% nebo kolik.

       Vlastně mi to neřekl – protože tajemství – ale ukázal mi na netu veřejný článek, který o tom napsal velitel jejich základny, tam to všechno bylo. Hned potom ten chlap šel do důchodu, tak to vzal natvrdo. Hledal jsem to, ale už to smazali – viselo to tam skoro rok.

       Čekám, že to v nejbližší době vyvrhne v celé své kráse.

       Ale těžko říct, co s tím kdo udělá. Oni vložili „všechna vejce do jednoho košíku“ jménem F-35 a to je katastrofa. Na jednu stranu, za pár let – 5 nebo tak – by to mohlo být alespoň provozuschopné a jelikož stejně s Rusáky ani Číňany nikdy bojovat nebudou (protože by prohráli), tak na kozomrdy a spol to stačí. Takže de facto nic lepšího nepotřebují. Sice by jim stejnou službu – ba lepší – udělala stará letadla F-15/16/18, opravená a modernizovaná, ale F-35 to nakonec nějak zvládne. Blbě, draze, komplikovaně, poruchově, ale zvládne.

       To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        … tak nějak uvažuju i já, ale úplně obráceně, Kchodle, když si někdy kupuju čínský nářadí a potřebuju udělat nějakej hnusnej, málo se opakující kutilskej úkon, na kterým bych i dobrý nářadí vojebal. Takže to zkusím už kolikrát osvědčeným způsobem – použiju, vojebu a vyhodím. Ale zkuste vyhodit stíhačku a k tomu ještě bojem nevojebanou, to prostě nejde, žejo?

        Liked by 1 osoba

       • kchodl napsal:

        To byste se asi divil. Proč by nešla nevojebaná stíhačka vyhodit? Prostě se papírově udrží ve stavu 20 let a pak se odepíše. Normálka.

        Většina „mírových“ zbraní je na tom takhle. Bomby nebouchají, pušky nestřílejí a nikomu to ani moc nevadí. Výrobce je rád, vojáci jsou rádi no a když dojde k válce, tak jsou aspoň nové zakázky.

        V korporátu se to tak dělá běžně, ty nejdražší nakoupené věci jsou většinou úplně na prd, všichni to vědí a nic se s tím nedělá. Počká se až doběhnou odpisy a jde to na šroťák, nikdo si z toho netrhá žíly.

        Armády se podobají tomu druhu domácích kutilů, kteří mají kompletně vybavenou dílnu všemi možnými bazmeky, nikdy s tím nic neudělali a všechno je to totální šmejd.

        Vrtačka se spálí při vrtání první díry do kalené ocele, když je v provozu minutu v kuse. Elektrická sbíječka (kango) po minutě bušení do betonu přestane bušit. Z maflu při řezání sádrokartonu upadne půl věcí a praskne kotouč. Bity do šroubováku se strhnou na prvním šroubu…

        Všechno je to jenom jako, člověk se diví, že to nedělají rovnou ze sádry nebo nabarvené umělé hmoty.

        Minulý rok v létě jsem dělal – protože mě to baví, byla to vlastně dovolená od mé práce – kamarádovi elektriku v baráku a vyklubal se z něj výše popsaný „domácí kutil“. Myslel jsem, že mě z toho jebne. Na zašroubování jednoho šroubu jsem spotřeboval 3 bity z jeho soupraviček, s ostatním to bylo podobné. Zlikvidoval jsem mu za první den půlku jeho „dílny“. Pak jsem raději dojel domů pro opravdové nástroje.

        Je to prostě skoro norma, málokdy je to opačně.

        To se mi líbí

       • kchodl napsal:

        Dokumentuje to např. britská útočná puška SA80/L85.
        To zavedli do celé armády Britové v roce 1987, vypadalo to moc pěkně a moderně. Jenže to nestřílelo, což je u pušky docela blbé.

        Ale nic se nedělo, stížnosti vojáků byly zameteny pod koberec a celé přezbrojení bylo dokončeno. Armáda stejně nikdy v boji nestřílela, na to mají SAS – a ti si ponechali své „dary od Evžena“ (AR15/M16/M4) ve švýcarském (SG) nebo německém (HK) provedení a kulomety BREN, původně československé. Všichni z toho měli akorát prdel.

        Až po několika letech, když generálové a politici, kteří to spáchali a vyfasovali úplatky, odešli do důchodu, se to začalo řešit. Všechny „pušky od národního britského výrobce“ se předaly německému HK (Heckler Koch), šmejd byl Němčoury překonstruován a aby průser nebyl tak patrný, jméno flinty zůstalo, teď se to jmenuje L85A2.

        Takhle to prostě běží.

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        … a má taky ten Váš kamarád takový hezký plastový krabičky a rád se na ně jenom kouká, protože jsou v ní například bity pěkně seřazený podle velikosti?
        Nebo má taky krabičku, jako já v dílně s nápisem provázky krátké, zcela nepoužitelné?

        To se mi líbí

       • kchodl napsal:

        Blbíši, jak to víte, Vy ho znáte?

        Ještě má krabičku s gumičkami a další s ohnutými hřebíky a skobičkami. Ale má pověst domácího všeuměla, jelikož před dvěma lety manželce připevnil poličku, což obnášelo vyvrtání čtyř děr, vložení hmoždinek a přitažení čtyř šroubů.

        Nicméně polička po zatížení upadla, jelikož se hmoždinky z měkké omítky vytrhly. Od té doby tam raději visel obrázek, aby to zakrylo ty vyrvané díry.

        Když už jsem dělal tu elektriku, zasekal jsem tam špalíky, ukotvil je do cihel a zasádroval, připevnil poličku, čímž jsem získal sice pečenou kachnu, svíčkovou a další plejádu jídel od vděčné ženské, ale kamarád se mnou den nemluvil, byla to ode mě hotová rána dýkou do zad. Jenže to jsem neznal to pozadí – polička byla jejich jablkem sváru, abych tak řekl. Vždycky, když začal dělat něco, co ho těšilo, baba mu to zkazila větou: „Kdy mi pořádně přiděláš tu poličku?“ Což ho vždy tak namíchlo, že polička byla tabu, až do skonání světa.

        Vzpomněl jsem si přitom na dalšího kamaráda, výborného leteckého modeláře – což se odlišovalo tím, že nástroje měl excelentní a byl velmi šikovný – ale na domácí věci nešáhl. Ten odolával přidělání poličky asi 10 let, až si jeho baba sehnala na poličku souseda, z čehož se vyvinul málem románek, kolega dostal prudký záchvat žárlivosti a dotyčnému rozbil hubu.

        Přidělávat cizí ženě poličku je téměř intimní věc, to si člověk musí uvědomit.
        Domácí kutilství má prostě svá úskalí.

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        nemusím znát, Kchodle, my, co jsme přes ty poličky se nemusíme ani registrovat, my se poznáme v železářství na první pohled, stačí nám třeba ukázat jen vrtačku nebo soustruh. Podobně to měli i Pavlovovi čoklové a prej to mají i teplouši, ale to nemohu potvrdit.

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        pravda, už si moc nepamatuju, ale matně přece jen něco, že dělat s cizí ženskou cokoli je skoro vždycky intimní věc a nemusí to bejt ani v cizím pokoji natož nějaká blbá polička, příteli!

        To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Ale je vrcholně zajímavé, že to proniklo už i do žumpy.
    Zřejmě udělal Donald nějaký povyk, nebo jeho lidé. Protože pochybuji, že by to hlásili jen tak sami od sebe.

    V USA se o tom mluvilo mezi „lidma od fochu“ už 10 let, poslední léta čím dál více otevřeněji. Cirka 5 roků zpět se o tom začalo psát v leteckých/vojenských alternativních serverech a diskusních fórech všeobecně, asi 3 roky zpět se to začalo objevovat i v oficiálních leteckých časopisech – oficiálními místy zuřivě popíráno.

    Ale vlastně to jde ještě dále do minulosti. Už v 90. letech jsem slyšel mezi lidmi od radarů a detekce, že stealth je slepá cesta, že vývoj čidel a počítačů bude mnohem rychlejší a levnější – což se přesně stalo.

    To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      To je typický článek tohoto plátku, prostě výtah z podobného plátku amerického, možná ještě zmírněný, aby to místní fanoušky a havloidní přiblblíky nevyděsilo.

      Šikovně to zastírá, že US NAVY nemá peníze hlavně kvůli katastrofě programu F-35, protože nikdo nepočítal s tím, že F-35 bude 10+ let zpožděný a tím pádem je většina dnes používaných letadel na hraně nebo za hranou projektované životnosti a jejjich servisní náklady vyletěly do nebes. Zpoždění F-35 bude ve skutečnosti minimálně 15+ let, protože podle dnešních plánů má skutečná bojeschopnost začít někdy 2022, ale časový harmonogram jistě nebude dodržen, to je patrné už teď. A do té doby by jim všechna letadla spadla, tak nezbývá, než zaplatit opravy a modernizace starých, i když je to velmi nevýhodné – jinak si mohou dát pět roků pauzu. Už teď jezdí na letadlovkách s kapacitou 130 strojů s cca 30-ti letouny, protože zbytek je de facto šrot.

      Přitom US NAVY je na tom ještě nejlépe, protože má polovinu letadel novějších, F-18 Superhornet. Totálně v čudu jsou USMC, ti mají AV-8B Harrier, nyní již neprovozovaný, a pak staré F-18 Hornet. Mohli nakoupit F-18 Superhornety také, ale před asi 15-ti lety to odmítli, jelikož F-35B. No a ten pořád není a ještě hodně dlouho nebude.

      USAF je na tom také špatně, tam předzvěstí katastrofy s F-35 byla již katastrofa s F-22. Díky tomu se nemodernizovaly F-15-ky, většina strojů je v silně muzeální verzi F-15C, teprve nyní některé dostávají nové AESA radary, protože jinak nemají skoro žádnou bojovou hodnotu. Nejvíce funkční v arzenálu USAF jsou tak původně doplňkové F-16, které v posledních verzích předstihují i F-15-ky, tedy ty staré. „Nejlepší stíhačky světa“ F-22 jsou spíše nepovedený technologický demonstrátor, než co jiného. Z cca 60-ti opravdu bojově nasazených se díky náročnosti na údržbu a servis dá provozovat najednou 12-24 letadel, tedy jedna dvě letky, jelikož použitelnost („utilizace“) je na cca 15-25%. Ale zlé jazyky trvdí, že skutečné číslo je 4-7%. Navíc to má hodně omezení v nasazení, co se týče počasí – nesmí to létat v dešti a vlhku, a to pouze v určitém rozsahu teplot. Jinak to není „stealth“ a navíc trpí jeho stealth pokrývka, která se musí renovovat, což je drahé a dlouho to trvá. Jinými slovy, takové letadlo je prakticky nenasaditelné, mimo nějakých demonstračních a předem chráněných podmínek.

      Pro USAF platí to samé, co pro US NAVY: zpoždění F-35A, jejich nového nosného typu, vedlo k olétanosti a prodlužování životnosti starých letounů, tím k růstu servisních nákladů nade všechny meze. Navíc se u nich nedělala 15 let žádná modernizace, protože „to nestojí za to, brzy dostaneme F-35A“. A F-35A bude teprve za 5 let bojově způsobilý, možná (už teď je téměř jisté, že nebude).

      Aby toho nebylo dost, a aby dnešní papaláši zakryli průser, který způsobili, dělají, že je vše v pořádku a falšují testy F-35 programu. Dokonce to šlo tak daleko, že když je obvinili, že letadlo není hotové, tak svou pravdu dokazovali tak, že snížili vývojové náklady, maskované jako implementační – čímž Lockheedu prchli inženýři, kteří zadarmo dělat nebudou. Aby Lockheed dostal další prachy, které nutně potřebuje na dokončení vývoje, maskuje se to nákupem další dávky letadel (asi 400 kusů), ale ty nejsou pochopitelně provozuschopná, jelikož vývoj není hotov. Tím pádem se při každém dodělání vývoje o kus dále na všech vyrobených kusech dělají úpravy, aby to bylo jako poslední verze. Každé letadlo se tak bude předělávat několikrát – tím vyletí cena ještě výše. To vše se dělá, aby se zakryl malér politiků, nebetyčná korupce a totální selhání menežmentu projektu, prostě všech okolo.

      Od začátku do konce je to dokonalá učebnice selhání všeho.

      Faktem je, že tato banda nekompetentních idiotů by měla dostat Nobelovu cenu míru, protože selhání F-35 znemožnilo přepadení Ruska, v době, kdy by muselo odpovědět jadernými zbraněmi, protože konvenční síly nemělo. Ale už má, „okno příležitosti“ se uzavřelo.

      To se mi líbí

    • Cech napsal:

     No nevím kde je ta realita, která popisuje skutečný stav letectva US včetně mobilizačních možností PK US.
     Protože podvod má mnoho tváří :

     Proto je dobré raději předpokládat, že je toho bojeschopno více než méně.
     Stále si ještě totiž nedokážu představit, že je možné udržovat celou planetu na vařené nudli.

     To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Já už mám.

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   A co jsem zapomněl, opozici také od nepřítele odlišuje to, že není agentem cizí mocnosti, což Sudetská SDP, komouši i havloidi byli a jsou.

   Vlastně havloidi by se teď částečně mohli přejmenovat na sirotky, protože s oběma jejich „rodiči“ to nevypadá dobře.
   🙂

   To se mi líbí

 4. bob napsal:

  Loučím se s Vámi, asi mě trefí šlak.
  Teď běží Politické spektrum a perlí tam Džamila Stehlíková….
  Největší bezpečnostní průser prý pro ČR bude, když se Trump domluví s Ruskem.
  Obávám se, že v tom studiu vyhlásí Rusku válku

  To se mi líbí

 5. jaa napsal:

  To se mi líbí

 6. jaa napsal:

  teˇsnad

  To se mi líbí

 7. jaa napsal:

  omlouvám se, nevím proč ty Ovečky nejde vložit

  To se mi líbí

 8. Joda napsal:

  Dotraz k Bavorovi na téma Rudolf Habsburský, Horažďovice, Bavor III.
  Já jsem někde četl takovou historku. U Horažďovic už Rudolf zvítězil a Bavor se mu měl přijít poddat. Když v tom Rudolf umřel. Tak oblékli mrtvolu, posadili jí na trůn a nechali Bavora té mrtvole odpřísáhnout věrnost. Co je na tom pravdy?

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Tak je to skutečně, navíc v tom měli prsty Rožmberkové, kteří chtěli vyhnat Bavora z purkrabství Zvíkova a získat ho pro sebe. Proto dokonce zfalšovali listinu, dle které jim byl Zvíkov přidělen, tím, že ji sepsali po Rudolfově smrti ale Bavorovi tvrdili, že Rudolf ještě žil. Byl z toho dlouhodobý nepřátelský vztah mezi oběma největšími jihočeskými rody a jen vymření Bavorů možná zabránilo krvavějším sporům.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … prej nějakej chcíplej Rudolf

    … měl jsem kdysi trpasličí kníračku, strašnou komediantku, a ta na povel „chcípni“ zcela věrohodně chcípla (bohužel, jen ten pahýl po ocásku nedovedla kontrolovat a jako chcípá s ním furt kvedlala s neuvěřitelnou rychlostí). Vědět to, tak jedu k Bavorovi do Strakonic a to by teprve viděl, jak se chcípá, nejen o Zvíkov by přišel, ale i o střechu nad hlavou!

    To se mi líbí

 9. Pepanov napsal:

  Tak že Reagan uzbrojil Rusko, ale následníci uzbrojili USA.

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Spíš tro vypadá, že ani on, ani bušátka , natož Gorba ,se k armádě vůbec nedostali,

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Uzbrojili a rozkradli. S tím, že mnohem více rozkradli než uzbrojili.

   Po 90. roce, po kolapsu Sojůzu, americké zbrojní náklady, místo aby klesaly, tak stoupaly – skončila studená válka a USA začalo zbrojit tím více, v perspektivě jediné globální supervelmoci, světového hegemona. Jakmile se Rusko nepovedlo úplně rozebrat, bylo rozhodnuto o vojenské akci, která měla přijít po americkém přezbrojení na „stealth“ letouny, po zavedení nové generace zbraní. K rozhodnutí došlo někdy v druhé půlce 90. let, utvrzeno bylo po nástupu Putina: válka měla začít po přezbrojení, což se očekávalo 2005+, ale bylo stále odsouváno, jak zbrojní projekty kolabovaly.

   K moci se dostali politici, kteří špatně vyhodnotili zničení Saddáma jako naprostou technologickou převahu nad Ruskem. Přecenili technologický vývoj a na novou generaci zbraní měli přemrštěné a technicky nereálné požadavky. Mimoto zmizelo bezprostřední ohrožení, jaké bylo za studené války a tím se začalo velmi intenzivně krást, na všech úrovních vojensko-průmyslově-kongresového komplexu.

   Všechny zbrojní projekty od roku 1990 explodovaly v růstu nákladů a nedodržení termínů. Propojení zbrojní výroby a vrcholové politiky vyústilo v personální provázanost a bezbřehou korupci. Státní úředníci a vojenské velení na důchod odchází do manažerských pozic ve zbrojním průmyslu. Důchodci z tajných služeb tráví důchod v ICT společnostech, jako odměnu za dohazování státních zakázek. Po roce 1990 se tyto postupy staly normou a vedly ke kolapsu managementu a projektového řízení. Náklady a termíny se nedodržují, přejímací testy nových zbraní obcházejí a falšují.

   Příkladů je nepočítaně: ponorky Seawolf, systém armádních těžkých zbraní FCS, pobřežní lodě LCS, torpédoborce Zummwalt, letecké projekty F-22 a F-35. Zejména kauza F-35 je dokonalou učebnicí selhání na úplně všech úrovních, která vstoupí do dějin – nic tak hrozného se dosud nikde nestalo.

   S rozpadem SSSR a jeho velmocenské politiky zmizel tlak rovnoceného protivníka, US Army, USMC, USAF, US NAVY místo toho 26 let „bojují“ proti třetiřadým „protivníkům“, a postupně téměř ztratily schopnost skutečného boje, není to potřeba. Armáda atrofovala v jakési policejní sbory proti povstalcům, rozvíjela se jen lehká a protipovstalecká výzbroj, žádné těžké zbraně. Operační postupy a taktika proti plnohodnotnému protivníkovi je zčásti zapomenuta, léta ji nikdo v armádě necvičil. Letectvo a námořní síly jsou na tom o něco lépe, ti alespoň cvičí plnohodnotný boj, ovšem i tam došlo proti předchozí úrovni k velkému poklesu schopností, jako důsledek korupce a špatné personální situace.

   Výsledkem toho všeho je, že armáda je v rozvalu, s 30 let starou těžkou výzbrojí, jen příležitostně modernizovanou a nikdo neví, co dál. Letectvo a letecké síly námořnictva létají s 20-40 let starými letadly, bez systematické modernizace, provozuschopných je 20-30% letounů – a toužebně čekají na „chromou kachnu“ F-35.

   Nejde s tím skoro nic dělat, je to „prožrané rakovinou“. Například F-35 je důkladně „zarostlý do systému“, jde o „hladovou zeď“, umělou zaměstnanost a politické zásluhy ve většině států USA. V projektu se nahromadilo tolik chyb, podvodů, zlodějen a korupce, že jeho zrušení by znamenalo obžalovat a poslat do vězení dvě třetiny Kongresu a Senátu, polovinu velení letectva, námořnictva a námořní pěchoty, celé vedení Lockheedu a všech subdodavatelů. Z pohledu organizovaného zločinu je projekt F-35 obdivuhodný – dosáhl nezrušitelnosti a beztrestnosti. Dosud nikdy se nic takového nepovedlo.

   Nejhorší na tom je, že F-35 není ojedinělý, je to demonstrativní příklad, jak to funguje s jinými zbrojními projekty. Všichni se tváří, že se nic zvláštního neděje – je to jen trochu dražší a zpožděné, a co není? – dokonce, že jde o úspěch. Stejná taktika se osvědčila u předešlého F-22: to byla katastrofa, ale PR to „prodalo“ jako nejlepší stíhačku světa (je tak úžasně dobrá, že z plánovaných 750 kusů vyrobili jen 195 a „bojově“ nasazeno je asi 60, hodně těchto nejdražších letounů je předáno k „víkendovému létání“ Národní gardě, zbytek z cca 120 „operačních“ je u testovacích letek). Dtto LCS, Zummwalt, nové ponorky a letadlovky.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.