Mravency v kredency


Jistě znáte text Ivana Mládka. Ale mravenci nemusí být jen v kredenci. Mohou se vyskytovat na mnoha místech. Jistě jste vypozorovali jejich pečlivě udržované cestičky mezi jednotlivými vstupy do podzemních skrýší, po kterých v naučeném pořádku přenášejí různé předměty aby se po stejné cestě vraceli pro nové a nové a přitom stále stejné věci. Tu lísteček, tu mrtvý hmyz, tu jiný ulovený mravenec cizího rodu. Dnes a denně stále stejný koloběh života po stále stejné cestičce.

A teď si představte, že jsou tací jedinci z rodu Homo sapiens sapiens, kteří jsou schopni přes tu cestičku nakreslit klacíkem čáru. Obyčejnou rýhu. Co se stane pak? Mravenci na obou stranách zpanikaří a točí se v kruzích, protože najednou neví kudy kam.

Jedním z takových škodolibých mravenčích nepřátel je jistý Američan jménem Donald J.Trump. Ten si dovolil udělat takovou čáru do myšlenkových stereotypů novinářské žumpy. A tak jsme svědky podobného zmateného pobíhání v kruzích a hledání východiska ze vzniklé situace. Jak známo, mravenci jsou tvorové svým způsobem inteligentní a cestu obnoví v poměrně krátké době. Jenže jak to je s inteligencí žumpalistů? Uvidíme, kdy pochopí cimrmanovské úsloví – Tudy cesta nevede – a vydají se hledat cestu novou. Zatím jsou to stále jen ty zmatené kruhy.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

64 reakcí na Mravency v kredency

 1. vonrammstein napsal:

  To je velmi prosté. Novináři podléhají stereotypům. Několik let se po nich chce, aby třeba chválili Havla. Tak to dělaj, koneckonců je to živí. Když to po pár letech přestane být v módě, těžko se jim z toho návyku vycouvává. Neradi se učej nový věci, psát podle navyklýho mustru je mnohem jednodušší a pohodlnější. Vemte jim mustr-začnou běhat v kruhu.
  A když jim do cesty hodíte behemota Trumpových proporcí… nutně se zvýší počet žurnalistických sebevražd. Naštěstí většinou v přeneseném smyslu. Zbytek se po čase přizpůsobí novým poměrům. Jako vždycky.
  Kromě Kojzara. Ten je kovanej.

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   No to nemáte pravdu, novináři tak moc nepodléhají stereotypům, jen „novináři“, ti ano.
   Kojzara do toho netahejte.

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Proč ne? On nepíše? A jo vlastně. Já zapomněl. Komouši ho milujou.
    Na něm je hezký to, že je naprosto neúchylnej. I na mučidlech by posledním dechem sípal „Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak.“. Je to charakter.

    To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

     No já nevím, já ani nevím, že ještě píše, je mu asi 90 minimálně ne? Ale pokud píše, tak určitě není jako ti dnešní „novináři“, ptz se zdá, podle vás jasně, že nepíše to co žumpa :D.

     To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Nevím, kolik mu je. PP na něj rád odkazoval.
      http://blisty.cz/authors/1195-jaroslav-kojzar
      Ten sráč, co dneska píše do Haló novin, je syn toho zkurvenýho bolševika.

      To se mi líbí

      • tata napsal:

       Nojo holt se musel někdo v noci vyzvracet,ale za palec mi to nestojí,jak jinak někomu projde vše.

       To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Fakta by v normální společnosti procházet měly.

        To se mi líbí

       • tata napsal:

        HULVATSVÍ,ZAJIMAVÉ.No každý holt chce jinou společnost a jedno že má jiný politický nazor.LIDI jako VY SE OHÁNÍ co oni, jen jste zrovna takový jen s obraceným znaménkem…vtom Vašem pohledu vlastně ospravedlnujete jak se ty hajzlové chovali,nejdřive je zavirali a likvidovali oni jim to vratili i s uroky a VY BYSTE JE ZASE LIKVIDOVAL,jaký je vtom rozdil………opravdu normalní společnost

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Kdybyste jen tušil, jak je mi dokonale ukradený, co si o tom myslíte 🙂

        To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Komentář čeká na schválení, protože p-p už je stejně tabu jako mořskej pták 😀
      A bolševici už adekvátně bodujou 😀

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Pro jistotu jsem koukal do blacklistu, ale nic takového tam není. Takže se strážce brány zase asi špatně vyspal 🙂

       To se mi líbí

      • tata napsal:

       ASI jako mě,ono to taky není pro VÁS,JEN UKAZKA jaký jste .Vždy je dobré když dotyčný sundá masku laskavého člověka a stačí na to jen poukázat,to že je VÁM to ukradený je naprosto nepodstatné

       To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Já jsem snad o sobě někde tvrdil, že jsem laskavej? 😀 Vy jste mimonaut, jakej si vidí málokdy,

        To se mi líbí

       • tata napsal:

        nojo no otázka kdo je mimonaut……..jak chápat laskavej ano měli tam byt uvozovky,komu to psaní směřuji ten to pochopí jaký obraz zde o sobě vytvaříte a že to nechápete VY je mi fuk

        To se mi líbí

     • oh napsal:

      Já vím (a Pp to ví taky, dost vytrvale na něj odkazoval), že stále píše v Haló novinách. Pokud mohu podle výsledků soudit, šéfredaktorování RP jeho novinářské schopnosti zrovna moc nerozvinulo a přesnosti uváděných faktů a detailů tak moc pozornosti nevěnuje. Asi se to v RP nenaučil. Nebo se to tam odnaučil? Každopádně tím shazuje své texty na úroveň agitky.
      http://www.halonoviny.cz/articles/view/44930406
      (V článku zmiňované „Gott mit uns“ měli na opascích příslušníci Wehrmachtu, SS používali heslo Meine Ehre heißt Treue uvedené v diskuzi pod článkem.)

      P.S. Při všech výhradách se mi Kojzar jeví poctivější, než jeho kolegové z tehdejší redakce RP a MF, kteří nejpozději 19. listopadu 1989 už napevno věděli, že jsou vlastně v srdci oddáni svobodě a demokracii a svou příchylnost ke KSČ dosud pouze předstírali v zájmu vlastní kariéry. :-/

      To se mi líbí

      • vonrammstein napsal:

       Přesně tak, agitky. Nic jinýho v životě nedělal. A proč by taky dělal, když mu za to platěj? To je poctivost pouliční kurvy.

       To se mi líbí

       • cobolik pacholik napsal:

        ja od mala jebnuty na ,indianov,spartanov vysadkarov to totalne jebnuty,bo som zistil za svojho zivota,neboj AFB,ja bol, clen CSCK bo z presvedcenia som sa stal prislusnik narodnej fronty,asi rok a po ani neviem kurnik kolko,pokial som nevystupil,bo krv nasej holoty predavali za deutche mark,ze ked bolo tazko nasim,ty hosi od red star umierali z presvedcenia ty kurva a nie za peniaz,ja v takej veci,ked ide o velice vela tohoho komunistu uznavam,bo kurva zaryty komunista,neprezlecie kabat a rezali,bili a mordovali,ich jak svina,jasne,ze kdyz soudruh prezident demisi prijal,potom tam uz neboli ty zaryty,tych zaryty bud odisli,boli eliminovany,bo sa zmenila situacia a rozoravat medze,to uz nehrozi strata zivota,jak pomoct vysadkarovy,ci kurnik take zidovske dieta ratovat,zegota neboli komunisti,ty zase z presvedcenia kinga robili a odmena od reichu za pomoc zidovy bola len smrt.mozes namietat,ze davno,ze jabka s hruskami,ani chuj,ked pride na lamanie chleba taky komunista to bude moj brat,jak nejaky vyjebek od demokracie terajzsi vyrobeny.bo ja stale dumam o takych ludoch,ze jak kurva vedeli,ze ho zajebu a predsa to robili,kurnik ja by tak robil?toto mi hlavu prebija,ci by som sa zachoval jak mam,ci by som sa posral hned…mozno mam pojebane myslenie,ale tak dumam…

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Komunisty je třeba mordovat. Jsou nakažliví.

        To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Kojzar býval pěkná svině. Že by se polepšil? Nevěřím.

    To se mi líbí

 2. NavajaMM napsal:

  OT: poštový holub je na ceste, pán domáci.

  To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  K veci: dobrý postreh. Za posledné roky sa ten konformizmus a stereotypy veľmi rozmohli. Mám pocit, že ako stredoškoláci sme sa so svojimi spolužiakmi bavili na vyššej úrovni a s väčšou dávkou invencie, než dnes medzi vysokoškolákmi po dlhej praxi. O žumpálistoch a politikoch to platí dvojnásobne.

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   Ano souhlasím, no je to tím, že dnešními vysokoškoláky je snad 50 % těch co udělají maturitu. Za nás, pokud si pamatuji, to bylo asi 8-10 %. Dejme tomu, že tedy asi 15 % bylo schopných tehdy vystudovat VŠ, ale někteří se rozhodli pro zaměstnání at z jakýchkoliv důvodů. No i kdyby 20 %. A proto to ted tak vypadá, hlavně že ve statistikách EU nebo jakých vypadáme jako lépe vzdělaní ;).

   To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    ja tam nezijem roky,ale co sledujem vtedajsia pracujici intligence,ked nebol pojebany zvezdista to mal pary,co robi a ta delnicka trida jebana to tu paru vedela prerobit,co som videl po rokoch,ked som tam kuknul,jak ty bakalari a magisters co mame viacej jak murarov a tesarov do kopy v hentej komune,to teraz ty vysokoskolaci to taky oproti tym z tej jebanej komuny,co sa hraju na tysona a keby ich tyson trafil spadnu az s prvym snehom.taky ,aby bolo kopmplet,jak burani z vychodu hovoria taky nedojebany su kus ty novy vysokoskolaci…

    To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   V korporátním fašismu je konformismus ještě mnohem důležitější než byl za bolševické normalizace v 70. letech. Musí být téměř absolutní a týkat se všeho, dokonce i „protestu“ a jeho „povolených“ forem.

   A zatímco Husákovský „disident“ jenom šel k lopatě nebo do kotelny a měl se hmotně v podstatě dobře – paradoxně i lépe než ve své intelektuální profesi – za dnešního fašismu je oškubán dohola, skončí na ulici nebo s životním minimem na hranici fyzického přežití.

   Mlamoidi jsou konformní tak zuřivě, že fanatické svazačky 50. let, mající odznáčky Stalina i na plavkách, proti nim působí jako spící panny. Mlamojové to alespoň zdařile simulují.
   Je to součást krysího boje, absolutně nutná, kdo zaváhá i v maličkosti, jde z kola ven jako porouchaný robůtek, přímo na šrotiště.

   Mimoto, mladí horliví zastánci korporátního fašismu mají jednu výhodu, pohání je zpočátku adolescentní vzpoura proti rodičům, kteří většinou již prohlédli a chápou, co je fašismus zač, jelikož ještě vyrostli za bolševika a mohou srovnávat. Proto v mladé generaci úplně chybí – z našeho pohledu – protest, zdají se s režimem totálně identifikovaní, do celé hloubky své mladé naivní dušičky.

   Každopádně se fašismu povedla jedna věc docela dokonale – úplne svázal životní úspěch či neúspěch s režimem, politika jako taková již mimo systém neexistuje, ani jiný životní styl či ekonomika – je to „all in one“, všechno v jednom.

   Proto se to také jmenuje fašismus, to je v podstatě hlavní charakteristika (Mussolini: „fašismus je, když mezi politiku a ekonomiku nestrčíte ani cigaretový papírek“).

   Není na tom vlastně nic k divení.

   Liked by 1 osoba

   • kchodl napsal:

    Do jisté míry výše zmíněnou adolescentní vzpouru proti rodičům využívá každý totalitní režim, například teokratické katolické režimy to měly poměrně sofistikovaně zvládnuté, Napoleon tím získal sílu jako nikdo předtím, ale vrcholu to dosáhlo až ve 20. století.

    Výborně naskočil na vlnu Hitler, kdy výroba nadšených mladých fanatiků z „poloprovozu“ přešla do „tovární výrobní linky“. Pak naši bolševici v 50. letech – ale ti nepochopili podstatu procesu, jen okopírovali vnější úspěšné atributy od Hitlera, Stalina, …

    Ale doopravdy zmáknuté to má až fašismus amerického typu – který v Evropě nabyl snad ještě hroznějších forem, alespoň v míře rigidity. Přijde mi totiž, že zatímco předchozí pokusy – mimo katolíků – byly spíše souhrou okolností a postihly jen jednu generaci, dnešní fašismus konečně vymyslel, jak z toho udělat kontinuální jev.

    Takže dnešní mladou generaci bych neodsuzoval, není to tím, že jsou špatní, ale okolnostmi, jsou k tomu tlačeni naprosto programově a cíleně.

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Chybí mi tam jedna klíčová věta, která podstatné shrnuje:
    Mladým nechybí typický adolescentní protest, jak se nám zdá zvenčí. Oni protestují proti rodičovské generaci právě tou bezbřehou identifikací s fašistickým režimem.

    Něco podobného se povedlo Napoleonovi a pak Hitlerovi, ale týkalo se to jen jedné generace – tohle současné je vymyšlené tak, že to běží jako neustálý proces, napříč generacemi.

    To se mi líbí

    • brtnikvbrlohu napsal:

     Před časem o tom psal Sak – mám dojem že jsem dokonce sem dával odkaz, ale jako proces to není na věky – další generace může mít svůj protest s úúplně obráceným znamínkem – zatím nakonec všichni ti zblbnuvší nakonec spadli na hubu.

     To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Díky za odkaz na články.

       Ale řekl bych, že se Petr Sak mýlí a ukazuje svou idealistickou naivitu – korporátní fašismus tuto chybičku zvládl velmi snadno. Postup odkoukal od rodové šlechty a jejich zacházení s vlastními potomky, podřízenými a jejich potomky.

       Fašismus nadšeného mladého korporátníka vyčerpá, vymačká jak citrón, otráví a zlomí v přesně načasovaném okamžiku: když dotyčného děti začnou dospívat. Ti pak vidí svého rodiče a nechtějí být jako on – cyničtí a škarohlídští, znechucení a vypálení, bez ambicí – a protestují přesně tím, že se stanou vášnivě věřícími, nadšenými korporátníky, úplně stejně jako jejich rodiče před nimi.

       Celý trik je tedy v tom, nenechat korporátníka věřit příliš dlouho – to by pak skutečně vedlo k obrácení znaménka u následující generace.

       Můžete se sám podívat, že přesně to se ve skutečnosti děje – moderní korporátní firmy se lidí kolem 40-ti let zbavují nebo je programově „likvidují“ po všech stránkách. Důvod je hlubší než jen „kult mladosti“, pochopitelně.

       Je to výhodné – „side effect“ – i z toho důvodu, že 40+ člověk má nějaké zkušenosti a nenechá se tak ovládat a buzerovat, navíc by díky senioritě dostával příliš vysokou mzdu – mladší vyjdou levněji.

       Netýká se to pochopitelně vybrané „elity“, která je určena k povyšování na nejvyšší místa. Ta je předvybraná a opečovávaná již od dětství úplně jiným způsobem. Tam je skutečný protirodičovský a dokonce protifašistický-protikorporátní protest až odboj součástí osobního zrání, přesně řízeného.

       Toto osobní zrání není podřízeným korporátníkům dovoleno – což můžete dobře vidět, většina 40+ „obyčejných lidí“ z korporátu je v mnoha ohledech mentálně nedospělá, jsou to jen „velké děti“, mentální věk obvykle na úrovni 20-25 let.

       Postupně se tomu uzpůsobuje i celý vzdělávací systém – v USA je transformace již skoro hotová. Dělení začíná již soukromou školkou, soukromou či komunitní základní školou, … přičemž přestup z nižší do vyšší vrstvy je možný – aby byla zachována sociální mobilita, protože některé talenty se projeví až později. Ale pochopitelně velmi obtížný, už z podstaty, protože vzdělání i výchova je zaměřena úplně jiným způsobem.

       A pak soukromé univerzity, kdy Ivy League školy dovolují studentům páchat taková alotria, že na obyčejných univerzitách by za takové věci student nebyl jen vyhozen, ale skončil i v kriminálu. Také naloži na studenty odpovědnost, dávají jim skutečné úkoly a staví je před skutečné problémy. Podrobí je „zrychlenému stárnutí“, dalo by se říci. Což se na obyčejných univerzitách vůbec neděje.

       Je to docela jednoduché, stačí se opravdu dívat.

       To se mi líbí

       • brtnikvbrlohu napsal:

        Sociální mobilita ?? s tou je to jako s emerickým snem – výběr talentů musí být plošný – jinak je na nic – ty školy sice do nich něco nakopou, ale jaký materiál mají taký mají – tedy ve výsledku nic moc – vidno kolem sebe. (Ukázkou jsou druhé, třetí generace po „úspěšných“).

        To se mi líbí

       • kchodl napsal:

        Ano, však také korporáty fungují jak fungují – kdyby vše nebylo kryté podvodem jménem „finanční ekonomika“, dávno by většina z nich krachla. Fašismus není zkrátka úspěšný systém, vždy nakonec krachne.

        Psal jsem o něčem jiném – o tom, jak zamezují vzpouře a jak zneužívají mladé. Protože postižení korporátní zaměstnanci 40+ z toho všeho neviní systém, ale sami sebe, berou to jako osobní selhání a nechápou, že je to tak nastaveno – a důvody a souvislosti toho všeho už vůbec ne.

        Když člověk diskutuje s nějakým (v ČR nutně havloidním) „expertem na školství“, vždy když začne mlít o sociální a vzdělanostní mobilitě, vydráždím ho do běla poznámkou, že největší projekt vzdělanostní sociální mobility v dějinách lidstva byl ten Stalinský.
        To je ekvivalent kopance do hlavy.

        To se mi líbí

       • brtnikvbrlohu napsal:

        Bing ho !!!!

        To se mi líbí

       • kchodl napsal:

        Většinou je to čisté K.O.

        Bezvadné na tom je, že skoro každý ví – i silně zarytí havloidi – že je to pravda, nezpochybnitelná.

        Stalinský vzdělanostní projekt za života jedné generace dostal zemi od většinové negramotnosti k plné gramotnosti, stovkám tisíc škol, desítkám tisíc středních škol, stovkám univerzit, plošnému zdravotnictví, stovkám vědeckých ústavů, všeobecně vysoké vzdělanosti, k jaderným zbraním a vesmíru. No a to se mezitím stala taková maličkost, jako byla největší válka všech dob, kterou vyhráli.

        Tak tomu se těžko odporuje, to je jasné.
        😀

        To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Výborné postrehy. To, čím mladá generácia vždy vyniká nad staršou, je sila a vôľa. Ani múdrosť, ani láska. Fašizmus stavia presne na tom a vyzdvihuje silu a vôľu (motivácia). Múdrosť a láska podľa nich nemajú žiadnu hodnotu, sú slabosťou, ktorú treba prekonať.

     To se mi líbí

 4. bob napsal:

  Podle mě platí zákon nabídky a poptávky i když bylo období (socialismus), kdy nesmyslným plánováním byly snahy tento zákon ohnout (normální plánování je samozřejmě smyslné…).
  No a u novinářů platí neomylně zákon koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Kdybych byl majitelem deníku, tak bych se mu taky snažil dát řekněme „nějakou tvář“. No a majitelem (zúžím to) veřejnoprávních médií, která nás nejvíc iritují je (přeneseně) EU a NATO. No a to se to potom blbě píše objektivně o Rusku, Ukrajině, Trumpovi.
  Já si kladu otázku, zda novináři tomu, o čem píší věří a nevím, co je horší. Jestli tomu o čem píší (co publikují) nevěří, tak je to blbý. Jestli tomu o čem píší (publikují) nevěří, tak je to možná ještě horší. Zkrátka buď jsou blbí nebo jsou blbí…..
  Ti co tomu věří aspoň mají charakter (Kojzar :-)).
  Jediný novinář, který je PAN NOVINÁŘ je pan Petránek (bohužel příliš starý).
  Jinak se dočtu podle mě docela zajímavé a relativně objektivní informace na Parlamentních listech (i když částečně dám za pravdu jejich oponentům, že mají trochu bulvární styl, což v mém případě je odpuštěno.

  To se mi líbí

  • Kamil napsal:

   „… plánování je … smyslné …“
   Tak to se opravdu povedlo, zejména když si uvědomím, že jde o „presstituty“ …

   To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   Ony mají více, či méně bulvární styl všecky tuzemský noviny – jinak ale souhlasím s napsaným, včetně připomenutíé pana Petránka, ze kterýho se žumpálisti snaží udělat dementa. A přeju f-šecko dobrý!…:-)

   To se mi líbí

 5. kchodl napsal:

  Obávám se, že brabenčí bezradnost „svobodného tisku“ bude trvat poněkud déle a bude poněkud hlubší, jelikož není způsobena jen „větévkou v cestě“ jménem Trump, ale totální změnou terénu kolem brabeniště.

  Od začátku totiž brabenci byli jediní dodavatelé informací do brabeniště, takže iluze „svobodného tisku“ byla dokonalá. Ovšem se svobodou to nemělo nic společného, protože například ještě v 80. letech si o „východním bloku“ běžný „svobodný občan Západu“ myslel, na základě brabenčího monopolu na informace, že bydlíme v zemljankách a chodíme v uniformách, … prostě totální blbosti.

  Po 90. roce, když začalo západo-východní cestování i obyčejných lidí, sice iluze pomalu mizela, ale terpve až internet a hlavně cenově dostupné mobilní telefony s velkými displeji, integrované s počítačem, způsobily převrat. Protože na rozdíl od notebooků (předtím stolních počítačů, komerčního internetu, předtím akademického internetu, předtím modemových UUCP a BBS diskusních skupin a sítí, profesionálních sítí jako Bitnet atd.), mobily nejsou jen záležitostí nejchytřejších 1-30% lidí jako počítače, ale jsou rozšířeny masově, má je každý od 6-ti let do smrti, po celé planetě.

  Publikace je jednoduchá: mobilem vyfotím či natočím video, naťukám textík a klik klik, už to ví „celý svět“. Brabenci si svoje „svobodné informace“ mohou strčit do svých brabenčích prdelek.

  Svádět to na Trumpa je značně nespravedlivé, za brabenčí neštěstí nemůže.

  (tím jsem opět pěkně a nenápadně prokličkoval ke svému oblíbenému tématu – a sice že za změny světa k lepšímu nemůže žádný politik, ideologie ani filosofie – kteří si každý úspěch tak rádi přivlastňují – ale technologie, vědecký pokrok. To je ta síla, která táhne káru.)

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Další argument, že je v tom Trump nevinně: sám je totiž produktem „změny terénu kolem brabeniště“, protože právě zlomení monopolu na brabenčí informování ho dostalo tam, kde je. Jinak bychom ho museli prohlásit za bájnou postavu podobnou Baronu Prášilovi, který se sám vytáhl za vlasy z bažiny.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Neberte mi Trum(f)py. Ale faktem je, že to bloudění v kruhu se začalo projevovat v poslední době dost výrazněji. Nebo jsem si toho všiml až teď? Nemyslím. Teď jsou brabenci zblblí totálně a neví, na kterou stranu mají nosit svoje jehličí.

   To se mi líbí

  • Kamil napsal:

   Ano, technologie tomu hodně napomohla, umožnila kdysi nemožné, nicméně (podle mého názoru a zkušeností), lidé se nezměnili. Místo přemýšlení, hledání, zvažování, raději si nadávají v tzv. diskusích pod příspěvky jiných, atd.
   Zajímavý názor o důvodech zvolení D. Trumpa předkládá příspěvek
   http://konzervativnilisty.cz/index.php/140-cisla/leden-2017/1552-trpce-ocividny-duvod-proc-krestane-hlasovali-pro-trumpa-ktery-liberalove-proste-nechapou

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Pěkné.

    Co mě vždy napadne, jak si věřící velmi často představují, že takové bolševické/fašistické/náckovské projevy např. LGBTismu vadí jen jim, co třeba ateisté nebo agnostici?

    Legrační na tom pak je, že mnohdy sami věřící dělají to samé jiným, nejen v otázkách víry, ale všeobecně, například ohledně kouření. Stejně jako „duhoví fašouni“ vymlátí „křesťanskou pekárnu“, sami tito dobří lidičkové jsou schopni napadnout člověka na ulici, protože si zapálí cigaretu. Nebo mu prostřílet barák, protože maká na zahradě v neděli. To je „Mju:rika“.

    BTW, zatímco dříve stačilo říci „homosexuální“ a zahrnovalo to buzíky, lesby, obojetné i předělané, následně bylo nutno začít používat LGBT – kde má každý úchyl (genderově vyváženě bych měl doplnit také „úchylka“ – ale fuck nevím jestli je to genderově správný termín pro úchyla samičího pohlaví, musím se někdy zeptat genderových expertek) své vlastní „hrdé písmenko“.

    Nyní se musí používat LGBTQ (Q=queer). Poslední novinka. LGBT již je „obsolete, legacy“. Neslušné, jelikož pomíjí Q. Se samotným LGBT je člověk ve slušné společnosti za vidláka a hovado. Takže LGBTQ!

    Queer jsem dlouho používal ve smyslu „podivný, divný (až praštěný)“, ale pak mě kdosi informoval, že to už nesmím, protože to znamená přeneseně také „teplý, homosexuální“ ale nějakým specifickým způsobem, který se mi styděla podrobně vysvětlit.

    Každopádně se chystám vznésti žádost na nejvyšší sexuálně-jazyková místa, aby byla přidána také nekrofilie, zoofilie a pedofilie, tedy NZP. Z části také proto, že vždy, když kolem mě běží nějaký praštěný dotazník, kde je kolonka „sexuální orientace“, pečlivě tam píši „pedofilní zoofilní nekrofil – bílý rasista“, což je nepříjemně dlouhé.

    Takže bacha, brzy to bude LGBTQNZP, jinak jste „totálně aut“!
    A vlastně, co chudáčkové sadisté/ky a masochisté/ky, jak ti k tomu přijdou?
    Tedy LGBTQNZPSM! A nikdy jinak! (bílého rasistu necháme na příště, moc změn najednou škodí)

    Ukázka použití (to vždy bývá v těch gender spiscích):
    Byla to bohatá, svobodná a otevřená, ekologicky myslící LGBTQNZPSM společnost, kde se Lenka Kokot cítila velmi dobře a uvolněně.

    Dal bych smajlíka, ale fuck nevím, jestli se tomuhle ještě jde smát.

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     PS. Není to úplně dokonalé, protože chybí obrazová informace – takže si k tomu představte hezký obrázek nějaké mladé kundy krásné a inteligentní, moderně oblečené slečny obklopené skupinou šťastných a hezkých lidí. Asi jako z jehovistické „Strážní věže“, ale bez Ježíše. Přesně tak vypadají ty genderové publikace.

     To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     PPS. Co jsem genderově nepochopil, jsa heterosexuálně xenofobně rasisticky machistický běloch (což je důvod všech mozkových disfunkcí, které mi zabraňují správně respektovat gender), proč genderistky a feministky tak strašně nesnáší přechylování přijmení v češtině. Když jinak rodově přechylují všechno.

     Skutečnou genderovou expertku totiž poznáte podle toho, že si nechala změnit přijmení – vyhodit „-ová“. Proto ve výše uvedené ukázce vystupuje heroina „Lenka Kokot“, ne jak by genderista-začátečník chybně soudil „Lenka Kokotová“.

     Vyšší stupeň je pak již jen jméno s pomlčkou, ale opět nepřechýlené. To mají jen genderistky s vyšším svěcením, jako třeba Mgr. Marxová-Leninová (pravým jménem jistě Mgr. Michaela Marx-Lenin).

     To se mi líbí

     • brtnikvbrlohu napsal:

      V tom není nic genderového – je za tím jen snaha být in – neb ve slovanských luzích a hájích na východ od nás (ráje) se genderovština moc nepěstuje tak tím prezentují svou příslušnost k vycajchnovanému západu. A -ová či podobné přechýlení je přece tak načichlé Kremlem (stejně to vymyslel ….. – račte si doplnit) 🙂

      To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       😀
       Jasně, dělám si z toho legraci. Chápu, proč to ty „krásné a inteligentní, moderně oblečené slečny“ dělají. Ale sranda je, že je to přesně proti těm jejich genderovým nesmyslům, to mě na tom zaujalo.

       Putinova intrika, zkrátka, to máte úplnou pravdu.

       To se mi líbí

   • Kamil napsal:

    A ještě jeden zajímavý program příspěvek na téma vítězství D. Trumpa

    http://a2larm.cz/2017/02/data-jez-obratila-svet-vzhuru-nohama/

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Jistě, ale ten článek je poněkud neinformovaný a žumpoidně senzační. Zase objevili Ameriku. Big Data. Používá se to na všechno možné.

     Každopádně pro toho maníka je to výborné PR, určitě ho to stálo velké peníze.

     Pokud do hodovní síně pana Bavora chodíte delší čas, a možná ještě předtím na nejmenovaný blog, možná si vzpomenete, že jsem přesně o tom několikrát psal.

     Dělal jsem to – s kolegy jsme na to založili již hodně firem, které jsme po skončení projektů prodali zadavatelům – již před dost lety, na začátku pro „tvrdou vědu“ – např. pomocí Big Data technologií se hledaly odchylky v signálech, eufemisticky řečeno – protože reálně šlo o on-line vyhledávání, rozpoznávání a identifikaci cílů.

     Jeden z našich projektů byl pro firmu, analyzující účinnost a cílenost reklamy s ohledem na sociální sítě a blogy. To bylo zajímavé, protože jsem si tam zkoušel a vymýšlel algoritmy, které se potom začaly nazývat „spektrální shlukování“, prostě se používají metody jako při analýze signálů v elektronice, dělá se to ve spektrální oblasti.

     Na tom železe a software pak ta reklamní firma právě dělala on-line vyhodnocení kampaně pro Makrelu v Německu, bylo to jedno z prvních použití Big Data v „politickém marketingu“ na světě. („Byl jsem při tom“, musím říci s Peterem Sellersem). Behaviorální řízení.

     Díky tomu „krysař“ umí zahrát každé své jednotlivé kryse právě tu její písničku, která ji upoutá. Důležité je „ladit píšťalky“, protože každá krysa je jiná a navíc podléhá různým náladám.

     O tom jsem se několikrát zmiňoval, i když ne příliš podrobně, protože by to těžko někoho zajímalo. Děláme na to open technologiích kolem Hadoopu, stavíme na to datacentra, na kterých to pak nainstalujeme a rozběhneme. A pomáháme zákazníkovi s implementací jeho řešení. Radíme.

     Začal jsem s tím už na samém začátku těch technologií. Děláme to prostě léta, jedna z našich ICT činností – není to tak složité, jak to vypadá a navíc to je pro všechna ta zadání poměrně stejné, takže to „sekáme jak Baťa cvičky“.

     „Buzzword“ se z toho stal asi tak v roce 2012-4. Pak se s BidData „roztrhl pytel“ a začal to dělat prakticky každý.

     To se mi líbí

     • Kamil napsal:

      Vím, že se to dělá dlouho. Mne překvapilo, že možná mají vyladěnou metodiku jak psychometrii aplikovat při volbách. Zejména ve státech, kde je prakticky každý na fb, a vše na sebe a rád vykecá… (GB a brexit, USA a volby…).
      Jestli jen kecají protože „měli štěstí“ a trefili se, nebo to již mají pod kontrolou, a proto nic podrobnějšího neřeknou, z článku nepoznám. Všechno ukáže čas, a chování lidí, bez jejichž dobrovolného vystavování informací o svém životním stylu model (asi) nebude fungovat.
      Možná zkusí funkčnost modelu prověřit některý z českých oligarchů již na podzim … (viz moji poznámku v černé hodince o volbách).

      To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Jj. U nás taková věc selhává, protože lidé jsou velmi opatrní a odpovídají na ankety tak, jak si myslí, že chce zadavatel slyšet. A to samé se týká sociálních sítí, málokdo se tam skutečně „otevře“, vždy je to umělá prezentace, do značné míry prolhaná. Celkově u nás používá sociální sítě mnohem méně lidí než na Západě, a když, tak dost jiným způsobem.

       Psychometrie, automatické psychologické profilování, personální behaviorální modely, … to všechno ve spojení s umělou inteligencí a strojovým učením, rozpoznáváním řeči a textů, … no máme se na co „těšit“, to Vám řeknu. Vím toho o tom dost, abych se bál.

       Tak třeba stylometrie. Zní to nevinně.

       Nasadili jsme to na jeden Hadoop cluster, pro zákazníka, který tím hledá ve firmě (korporát, samozřejmě) porušování bezpečnostních předpisů, autory pomluv a manažerskou šikanu. Projíždí to všechny psané projevy všech, sestavuje mapy slovníků a slovních obratů, stylů – prostě aplikovaná lingvistika – takže to skoro 100%-ně pozná, kdo co psal, u delších textů a po delší době, když se to dostatečně „nakrmí“.

       Z toho poznají, že nějaký managor nechává dělat svou práci svého podřízeného, ačkoliv to má dělat sám a podřízený k tomu nemá bezpečnostní oprávnění. Nebo že si to nechal napsat dokonce od někoho externě – prostě že to nepsal on. Určí autory pomluv a anonymů…

       Stylometrie se začíná nasazovat plošně na celém netu – jsou projekty, které najdou všechny texty, které napsal určitý člověk.

       Což je větší problém, než se zdá – už se kvůli tomu pár lidí zasebevraždilo, protože se ukázalo, že např. vážený spisovatel píše bokem ve velkém úchylné pornopovídky – mám dojem, že šlo o nějaký fetiš, incest, možná i pedofilní. Nebo že politolog na americké univerzitě – tam musí být „liberál“ (americký nácek) – má „dvojí tvář“ a pod pseudonymem horuje pro Trumpa – načež ho z univerzity vykopli. No a tak dále.

       Hrozné na tom také je, že to jde do minulosti, a člověku může zničit život, co napsal anonymně před 20-ti lety, v úplně nevinné souvislosti, když se to za nic nepovažovalo – protože co je a co není tabu nebo dokonce trestné, se mění.

       Nebo naopak, jelikož rozpoznání autora není absolutně spolehlivé – z podstaty věci – mnoho takových „obvinění z autorství“ bude falešných, ale dementní management to bere jako bernou minci, bez pochybností.

       Práce v ICT začíná čím dál častěji narážet na morální limity. Postavíte nějaký systém a oni tím vyberou, koho zničí.

       To se mi líbí

       • Kamil napsal:

        Život se mění…., technologie se vyvíjí rychleji než si to většina vůbec stačí uvědomit…, ale mentální vývoj člověka ustrnul již dávno (viz třeba David Bohm a Krišnamurti, atd., atp.), mimochodem, právě proto jsme snadno dohledatelní …

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Zaujímavé veci.
        Posledné roky sa živím ako prekladateľ a hlavne korektor technických textov. Môžem potvrdiť, že to rozoznávanie určitých štýlov písania môže fungovať. Niektorých prekladateľov rozoznávam (inak nepoznám ich mená ani tváre, lebo ich dostávam náhodne, ale opakujú sa) podľa obľúbených slov, obľúbených fráz, slovosledu a vecí, ktoré sú už nad ich chápanie a preložia ich zle.
        Pritom práve pri preklade by mal byť človek neviditeľný. Mal by čo najvernejšie vystihnúť štýl autora a neprebíjať ho vlastným štýlom.

        Ešte k tomu marketingu a rozsiahlym dotazníkom, na ktoré ľudia zväčša neodpovedajú relevantne. Tie dotazníky sú zvyčajne veľmi rozsiahle a komplexné. Keď som pracoval ako marketingový analytik v banke, kupovali sme takéto pravidelné prieskumy reklám od TNS. Prezentácia výsledkov bola vždy (každý mesiac) celovečerný film, takže každý dotazník sa vyplňoval najmenej 30 minút. Po koľkej minúte by vás omrzelo odpovedať, či ste videli určitú reklamu, či sa vám páčila, čo sa vám na nej páčilo, s čím si ju spájate, či vás motivovala atď. Prvé otázky ešte človek zodpovie poctivo, ale potom kvalita veľmi rýchlo klesá, mizne záujem a nastáva stereotyp. Nevšimol som si, že by algoritmy Big Data toto brali do úvahy a vedeli rozoznať, ktoré dáta sú len vata bez hodnoty. Skúsený pozorovateľ to rozozná, ale podľa signálov, ktoré nie sú v dátach.

        To se mi líbí

       • Kamil napsal:

        Také moje zkušenosti to potvrzují; autora oponovaného/hodnoceného textu jsem prakticky vždy poznal dle stylu i argumentace, pokud to samozřejmě nebyl první případ. Navíc, myslím že to je dobře, že si autoři drží svůj styl, máme alespoň jistotu, že nevykrádají jiné … (myslím, že to platí i zde, nebo ne?)

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Kedysi v minulosti by som vám bez váhania prisvedčil, no dnes je už mojim ideálom tá neviditeľnosť. Už ma prešiel ten exhibicionizmus autora, píšem hlavne kvôli veciam samotným a chcel by som, aby upútali viac ako môj štýl.
        Porovnám to k hercom. Sú herci, ktorých si obľúbite kvôli štýlu. Páči sa vám, ako hovoria, ako prednesú každú situáciu. Vidíte, ako si dávajú záležať, prosto, obdivujete ako hrajú. No a potom sú herci, ktorých prakticky nevnímate, lebo v nich ožije tá postava. Je zaujímavé, že takíto perfektní herci hrávajú zvyčajne záporákov. Niekedy tak presvedčivo, že keby ste ho krátko po filme stretli na ulici, mali by ste chuť mu vylepiť zaucho.

        To se mi líbí

       • Kamil napsal:

        Pane kolego NavajaMM, pokud jde o herce s Vámi bezezbytku souhlasím. Ale u vědců dám přednost jejich čitelnosti, mají (podle mne) jiný cíl: dokázat jednoznačně a přesvědčivě pravdivost svých tvrzení či výsledků experimentů, bez ohledu na to jak u toho budou vypadat, a jaký dojem na diváky vyvolají. Argumentem bude opakovatelnost a ověřitelnost důkazů, technika důkazu, nikoliv dojem. Tedy pravda, ne iluze. Tedy věda, ne zábava (jakkoliv třeba i kvalitní, atd.)
        Pěkný večer, snad jsem se vyjádřil srozumitelně, už je na mne pozdě. K.

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Pane Kamile, plne chápem. Vedcov je ako šafránu a máte pravdu. Niekoľko z nich poznám aj napriamo. Niektorí sú osobnosti a majú vlastný osobitný štýl každým cólom. 🙂

        To se mi líbí

       • kchodl napsal:

        K marketingu TNS etc.:

        Big Data je obecné označení pro systémy, které umí uložit obrovské až nestvůrné objemy dat do speciálních druhů databází, často distribuovaných – na více serverech, i na více místech. A tyto data velmi rychle, většinou masivně paralelně (mnoha procesy najednou) zpracovávat, generovat z nich „naddata“, tj. hledat mnohé souvislosti, vzájemné funkce, vazby, … Je to obecná platforma.

        Nad ní je pak mnoho nástrojů a systémů, specializovaných pro mnohá použití. Od dotazovacích systémů – například různé obdoby SQL, noSQL (pro data bez struktury), expertních systémů, po neuronové sítě, … prostě co si vzpomenete, to tam je nebo bude. Nebo si to můžete naprogramovat, protože je tam také mnoho vývojových nástrojů.

        Takže těžko můžete říct, že Big Data něco umí nebo neumí – jsou třídy problémů, pro které je toto paradigma vhodné a výhodné a pro které se to nehodí a nepoužívá.

        Pochopitelně, pokud něco ve vstupních datech není nebo je to tam blbě, tak nepomůže „ani svěcená voda“. Jsou nějaké postupy, jak ohodnotit věrohodnost a významnost vstupních údajů, a tím vstupní data do jisté míry „vyčistit“, ale…

        Vámi uvedené vyplňování dotazníku je klasický příklad, jak se to dělat nemá – typická pavěda, pseudoprůzkum, pseudomarkenting, prostě výroba nesmyslů. Takových věcí je … mám občas dojem, že většina. 🙂

        Je o tom ostatně veliké množství profesních vtipů, polovtipů a urban legend.

        Liked by 1 osoba

 6. cobolik pacholik napsal:

  uz od davnych cias ludstva az do teraz a do buducnosti jak by smet,ked sa nieco pisomne zaznamenavalo,ci do kamena rylo,bol fasizmus,socializmus a kapitalizmus,co len pokrokom v dumani sa tie slova vymysleli,jak teraz,islamizmus,boj proti nemu,sak kurva v boji proti islamizmu nedavno umierali statisice ludi,teraz to kus ine,bo hlavnu prietrz vo velkom mordovani sa medzi ludmi urobila JZ,bo by cely cas tiekli potoky krvy a pochybujem,ze by na svete bolo tolko holoty jak teraz.predtym nebol internet,ci nejake noviny,tak informacia proste isla ovela pomalsie jak teraz,ale tak isto isla,zdroj bol kazanie,ci v kosole,mesite,synagoge a potom si holota rovnala v siskach na danu dobu a moznost technickeho prenosu to aj tak vyzeralo,ostatne100 rokov to skok jak svina a ostatne 30 rokov to svetelne roky skok,co sa tyka informacie sirenej z kazatelnic a teraz,predtym novinari boli kazatelia a teraz su taky isty,volaju sa novinari po mojom kurvy slizke predajne a tak jak za komuny,ked niekto chcel pisat inaksie,ci ukazat holote,ze to inac,bud zvareli,abo si nesktrnul,teraz to iste,lez technika jak kurva,kuknete na youtube,ci nejaky iny web site a vidite,ze to kurva inaksie,bo aspon ja sam vycujem,ze kurva lakuje,ked to tak ukazuju zo spravnej kazatelnice,bo kchodlovsky pise o korporatnom fasizme,to neni nazov fasizmus,to take iste finacne kurvy,preskurvene jak v zaciatku 30 let ,z ktorych nenazranosti sa bezvyznamny maliar z osteraich dostal demokraticky k moci a potom,nastalo rezanie jak kurva,ja seriem na nejaky izmus,bo ja nebudem filzofovat a udavat nejaky nazov bo ja obycajny drotar,aby to sa potom mohlo zadelit do ucebnic historie ludstva,len bez velkych politickych a intelektualnych znalosti sedlacky na to pridem a neozdobim jak ozdobene v ucebnici,bo ja poviem preskuvena novinarska kurva a niekto ,nevyvazene sdeleni tisku,bo odkedy do kamena vyryl prvu informaciu,odvtedy,ten co chcel moc,rozdelil maso z mamuta,ci neskor rozdaval zem,ci palace,potom vysoke posty vo vladach,moznosti velkych korporacii,to vsetko vubudoval skurveny uzernicky peniaz,z ktoreho sa startovali hocijake vojny a boje za lepsie zitrky,to je v ludtstve vrazdit,brat a mat viac,to sa nezmenilo od vymyslenia kolesa sumermi,az po mobil,a vaznu rolu okolo toho hral kazatel,zvany teraz novinar,bo nikdy to nerobil pre ludstvo,aby objektivne informoval,vzdy sluzil nejakemu izmu,aby sa potom holota mohla ist klanat a uctievat svojich padlych,toto je v nas odkedy sme tu,opakujem brat,znasilnovat,vrazdit…
  trochu zmatane popisane,bo ja sam zmatenec,ale jak vzdy som presvedceny nie ze myslim,barz blizko reality a jabka a hrusky mam na haku,jak by intelektualne nezmateny mi chcel oponovat.

  To se mi líbí

 7. cobolik pacholik napsal:

  slechto bavorska fifth,zakontaktoval som,ze viacero pisatelov tu zacina pouzivat neslusne vyrazivo,pritom skor som to u nich nezaregistroval,alebo mizovo,treba nieco robit,aby sa to tu nezvrhlo na donskych kozakov,pisem to aj preto,lebo jak vybitny autor expertnych clankov,je ohrozeny moj beletricky prejav a moje autrorske prava,lebo zmenit svoj beletricky prejav to by som mal big problem,ale moje expertne kuky to necitim,ze su v ohrozeni,takze co blahorodie chce podniknut,bo expertne sa zlepsujem ,ale beletricky to sa citim ohrozeny,vcil dumaj…

  To se mi líbí

 8. Rosťa napsal:

  Nepochybuji o mravenčí inteligenci. Kdyby ji neměli, nepřežijí ani v kredenci, ani jinde. U novináře se na ni tak nehledí. Od svého pána dostane noty a podle nich skládá text. Hloupý novinář, blbý text, inteligentní novinář, to samé. Složenky se platit musí a hrdinů máme plné Úřady Práce. Slušnou práci tu a tam někteří odvedou, ale potom dopadnou jak nedávno pan Petránek. Kde se proti němu vyrojilo tolik presstitutských hyen v tak malém státě, to hlava nebere.

  To se mi líbí

 9. Hudec napsal:

  To je opravdu hezké přirovnání s těmi mravenci.
  Zatímco ohledně Ruska mají čeští novináři stále poměrně jasno (Říše zla), z vývoje v USA jsou zmatení jak včela v dubnu, nebo jak se to říká (nevím, kdy včely startují).
  Oni by asi rádi proti Trumpovi (a někteří se snaží), ale většinově netuší, jak se to vyvine…..
  Přitom, pardon – ale pitomečkové, kdyby prostě jen popisovali realitu, udělali by nejlépe, protože zatímco si mohou představovat, že svými vnitropolitickými výplody nějak ovlivní náš domácí vývoj (a to mohou), tak ten americký ani náhodou, ať sesmolí cokoliv a vyjadřují názor takový či makový.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.