Černá hodinka aneb Banda


Ukronacionalisté se aktivizují po celé linii dotyku s LNR/DNR

 K přeložení stejnojmenného článku v týdeníku ZAVTRA mě přiměla včerejší zpráva naší informační žumpy o tom, že ukr. armáda ztratila při nedělních bojích proti separatistům 15 vojáků… (pozn.překl.)

 Za poslední dva dny se prudce vyhrotila situace na linii dotyku na Donbasu. V neděli o páté hodině ranní začala ukrajinská armáda (VSU) mohutně bombardovat obytné čtvrti Doněcka (950tis.obyv.), Makejevky (400tis.), Gorlovky (250tis.), Jasinovaté (35tis.) a jižní vesnice.
Podle operativního velení DNR, kolem osmé hodiny ranní průmyslovou zónu poblíž Jasinovaté bombardovalo ukrajinské těžké dělostřelectvo kalibry 152 a 122mm a minomety ráže 82 a 120mm. (platná dohoda o stažení těžkých zbraní zakazuje v těchto oblastech i výskyt zbraní ráže 100mm a výše – pozn-překl.).
Ukrajinci za uplynulý den provedli pět takových útoků na pozice Lidové milice LNR – oznámilo ministerstvo obrany republiky.
Oblast vesnice Kalinovo byla z ukrajinské strany ostřelována minomety ráže 120 a 82mm a ručních zbraní.
Vedle těžkého dělostřelectva používají VSU rovněž různé granátomety a velkorážné kulomety a ruční střelné zbraně.
V pondělí ostřelování pozic lidových republik pokračovalo. V pondělí ráno bylo území DNR ostřelováno tanky a dělostřelectvem z ukrajinských pozic.
Podle údajů ministerstva obrany DNR zahynulo 5 vojáků a 14 bylo raněno. Mezi padlými byl i velitel praporu a jeden ze zakladatelů brigády „Vostok“ Ivan Balakaj (volací znak „Řek“). Toho rána došlo i k zabití civilistky v prostoru 5.městské nemocnice Makejevky. Následně během ukrajinského ostřelování byli zraněni 4 civilisté, poškozeno bylo několik domů a několik obydlených míst zůstalo bez světla a plynu.

Dle zprávy agentury TASS, oznámil 31.ledna zástupce velitele operativního velení DNR E.Basurin, že za poslední dva dny bylo na Donbasu zabito přinejmenším 78 ukrajinských vojáků a dalších 76 bylo raněno…
Podle jeho slov tyto údaje pochází z rozvědkou zachyceného hlášení ukrajinského genštábu o skutečných ztrátách za 29. a 30.ledna, poslaném prezidentu Porošenkovi. To bylo také nejspíš příčinou jeho předčasného odjezdu z Německa.
Pro doplnění ještě názory expertů:

Leonid Ivašov1)
Zostření situace na celé linii fronty v Donbasu je nesporné a nepochybně není rozhodnutím ani Kyjeva, ani lidových republik. Nejspíš je to následek poslední návštěvy Ukrajiny tehdejším viceprezidentem USA Bidenem. Jakési závazky, jakési peníze nasypané do ukrajinského rozpočtu, ale i do kapes nynějších vládců Ukrajiny – se musí odpracovat. Nový prezident Trump zatím na Ukrajinu nemá čas a toto je nejspíš poslední šplíchanec násilí, jehož prostřednictvím se Porošenko a jeho banda snaží odpracovat závazky dané Bidenovi. Je to plánovaná akce.
Určitě to není jediný krok nepřátel míru. Viděli jsme spěšný přesun amerických zbraní do Evropy. Viděli jsme odpor proti úsilím Ruska na blízkovýchodní frontě v Sýrii. Ten odpor pokračuje i proti pozici Trumpa, již vyslovil před i po inauguraci. A je to samozřejmě i důsledek sobotního telefonátu mezi americkým a ruským prezidentem. A jeho důsledkem je nejspíš tak tvrdá odpověď spolčenců DNR/LNR. Úkolem globalistů je položit miny, které v každém případě zdetonují. Dokonce i pokud Trump bude kategoricky proti. V nejbližší době to sotva dokáže zastavit – k tomu nejspíš dojde později.

Boris Rožin2) (alias colonel casad)
Vyhrocení se netýká už jednotlivých izolovaných úseků, jako v minulých měsících, ale prakticky celé šíře fronty. Je využíváno celého spektra zbraní a techniky – včetně raketových systémů „Grad“ a „Uragan“. To samozřejmě přináší i zvýšení ztrát na obou stranách. To se týká i ztrát mezi civilním obyvatelstvem, protože Ukrajina už tradičně ostřeluje přifrontová města a vesnice DNR.
Jedním z operativně-taktických cílů protivníka je získání palebné kontroly i nad trasou Doněck-Gorlovka, což velení DNR ztěžuje manévrování silami a vytváří hrozbu dlouhodobého obklíčení Gorlovky.
Dnes ale není situace, kdy VSU útočí a spolčenci mlčí kvůli Minským dohodám. Takže se síly DNR/LNR brání všemi dostupnými prostředky, včetně „Gradů“.
Kyjevský režim se staví do pozice zbraně, nástroje protiruské politiky, čímž také zdůvodňuje rozpad ekonomiky a sociální sféry v zemi. Proto tento režim, přirozeně, potřebuje válku s množstvím obětí – a je jedno zda budou civilní, vojenské, vlastní či cizí – tedy krev, na které parazituje. A dále poziční válka táhnoucí se týdny a měsíce.  A Rusko teď nemá na dalším hrocení situace na Donbasu zájem, protože je angažováno v operacích v Sýrii.
Vzniká tak svérázná diplomatická a vojenská slepá ulička a není jasné, jak z ní ven.

Za zmínku stojí ještě názor zvláštního korespondenta největšího ruského mediálního holdingu VGTRK na Donbasu, Alexandra Sladkova, který zazněl v pondělním pořadu „Formula smysla“ na rozhlasové stanici „Vesti FM“:
Tady včera bombardovali jako už dávno ne. Konkrétní informace zatím nejsou (pondělí ráno) – ale… Já pracuji jako reportér už 25 let a my žijeme spíš pocity. Něco visí ve vzduchu – cítím to kůží. Tady na Donbasu se nacházíme na prahu nějakých vážných posunů – o tom jsem přesvědčen. Za prvé tady včera mohutně pálili – Ukrajinci přešli do útoku, snažili se obsadit jednu nevelkou pozici. Tam zahynul velitel praporu s volacím znakem „Řek“, když se snažil pomoci svým lidem vepředu. Chci vám říci o tendencích – začali se tu objevovat lidé, kteří odsud odjeli z důvodu pocitu jakési stagnace. Přijíždějí lidé války, lidé, kteří chtějí bojovat. Tedy ne chodit v pochodovém tvaru, ale skutečně bojovat. Také jsem ale včera viděl „Bekyho“– legendárního snajpera, který má oficiálně 460 „zářezů“ nepřátel na pažbě – a ten je teď taky tady a to je známka nějakého budoucího vyhrocení situace. Beseduji s vojáky v zákopech, ve válenkách, promrzlými a s pohledy upřenými do dálky k ukrajinským pozicím, kteří vyhlíží protivníka, střílejí. A ti mi říkají, že jsou z toho vyčkávání unaveni a že chtějí jít dopředu – pro ně existuje jen vítězství a pohyb vpřed.
Zaslechl jsem něco od vás, jakože po tom bombardování je v Doněcku panika. Nic takového – jen na chvíli zpozorněli! Já si myslím, že lidi tady v Doněcku jsou zvláštního druhu, velmi odolní – připomínají mi Sibiřany, ale na jihu.
Mohu jen potvrdil, že naši vojáci v tady v DNR mi sdělili, že mají zpravodajské informace o přípravě ukrajinských vojsk k ostřelování vlastních obydlených míst s použitím raketových komplexů „Grad“ a „Uragan“ a poté svalit vinu na DNR. To je velmi nebezpečné. Navíc, tam kromě ukrajinské armády jsou i jednotky „Pravého sektoru“, o kterých se neví, komu jsou fakticky podřízeni a lze se jen domnívat, kdo je platí.
Na druhé straně, pokud k vyhrocení situace dojde – nejsem žádný Nostradamus, ale věřte mi, že se sem nahrne obrovské množství lidí, kteří budou chtít za Donbas bojovat – a nejen z Ruska. A bude jich ještě víc, než v roce 2014, přitom jejich bojová kvalita bude nesrovnatelná.

1) Leonid Ivašov, gen.plk (1943) – prezident Akademie geopolitických problémů, prof.MGIMO
2) Boris Rožin (1981) – blogger „colonel casad“, šéfredaktor projektu „Hlas Sevastopolu“ (voicesevas.ru)

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na Černá hodinka aneb Banda

 1. bob napsal:

  Krátce. Ukrajina slouží jako klacek na Rusko. Ať se tam semele cokoli, vždy za to může Rusko, resp. Putin.
  Vždy si kladu otázku Qui bono? A odpověď zní, že poslední, kdo má prospěch z nepokojů na Ukrajině je Rusko. Naopak je to snaha Porošenka „vzbudit solidaritu“ s Ukrajinou (spíš s těmi co tam vládnou a myslím, že dlouho nebudou)
  Asi mě ti ruší trollové a hackeři už úplně zblbli 🙂 , ale nevěřím tomu, že Rusko si brousí zuby na Pobaltí a Polsko a dokonce ani nechápu jak tomu někdo může věřit ba dokonce nechápu jak to někdo může šířit.

  To se mi líbí

 2. Berkowitz napsal:

  To je jen zkouška na trpělivost Vladimíra Vladimíroviče. Doufám že nesedne Walzmanovi na lep a nenasadí na pomoc Doněcku pravidelnou armádu. Je to zjevná provokace ze strany nacistického Kjeva.

  To se mi líbí

 3. tata napsal:

  bobe
  ale nevěřím tomu, že Rusko si brousí zuby na Pobaltí a Polsko a dokonce ani nechápu jak tomu někdo může věřit ba dokonce nechápu jak to někdo může šířit.

  Bohužel mám poslední dobou několik neblahých zkušeností,kde jsem zůstal s otevřenou pusou.Lidi u kterých bych to nepředpokládal,prostě chrlí ty demagogické věci……jak je správné že USA DÁVÁ DO POLSKA VOJÁKY A TECHNIKU……neboť RUSKO JE AGRESOR….bohužel poslední dobou to je spíš kolem mě většinový názor

  To se mi líbí

  • bob napsal:

   Já vím. A takoví Poláci ti by Rusku nejradši vyhlásili válku.

   To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   Inu, není to vůbec pěknej pohled na naši mediální žumpu – a ta pořád na nemalou část lidí zabírá. Chtěl bych jen poznamenat, že článek byl psán na začátku týdne, takže od tý doby situace na Donbasu zaznamenala vývoj – nikoli k lepšímu. V posledních dnech ukrové systematicky a cíleně ostřelují velkou ráží obytné domy a objekty infrastruktury podél fronty – hlavně v Doněcku. A když dostanou na oplátku na prdel, už si běží stěžovat do EU, NATO a v RB OSN… Pro Putina to musí být velkej nápor na nervy. Připomíná mi služebního psa – když nesmí, tak nesmí!

   To se mi líbí

 4. NavajaMM napsal:

  Vďaka za preklad. Myslím, že toto bolo plánované už dlho dopredu a Biden bol na Ukrajine len dupnúť, aby sa dlhodobý plán plnil. Teraz je to okrem Putina aj na Trumpovi, aký dokáže byť energický.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Cožpak o to, energickej je až dost. Ale velice brzy začne zakopávat o Kongres.

   To se mi líbí

  • Berkowitz napsal:

   Трамп нанес Порошенко удар ниже пояса: США ПРЕКРАЩАЮТ финансирование Украины.
   Trump udeřil Porošenka pod pás : USA přestávají financovat Ukradinu.
   http://eer.ru/a/article/u123253/2017/02/03/58129

   Liked by 1 osoba

   • Bavor V. napsal:

    Pokud by to byla pravda, bylo by to veselé.

    To se mi líbí

    • Berkowitz napsal:

     Přímo v Kyjevě teď sílí hlasy, které žádají odstranění Walzmana, Jacenjuk si už nakoupil baráky na Floridě, třeba mu jeden přenechá. I ta pilotka „Naděnka“ už volá po odstoupení prezidenta UA.
     K tomu ještě od února přišlo velké zdražení všeho – komunalky (nájmu) všech možných i nemožných energií, i třeba telefonování, internetu…..

     To se mi líbí

     • NavajaMM napsal:

      Aha – tak dôvod tej eskalácie môže byť aj interný. Proste museli zdražiť, lebo „Rusi útočia“.

      To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Přesně, píšu to dole. Myslím si, že hlavní důvod té nové eskalace je kácející se Porošenkův režim, pokud o získání dalších pár dnů, maximálně přežití zimy u vesla a nejaká snaha o řízenou změnu vlády, která jim umožní prchnout lépe než s nahým zadkem.

       Liked by 1 osoba

     • st.hroch napsal:

      …on si jich, ten bojovej králík, nakoupil hned několik deítek …

      To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Práve som sa na chvíľku začítal do americkej žumpy a je to otras, takmer horšie ako naša. Komentáre sú o tom, že Putin chce vyprovokovať Porošenka tak, ako vyprovokoval v 2008 Saakašviliho, a potom vykoná prudký útok na Kyjev. – Toto je teda vopred napísaný scenár a už sa koná prípravná info-masáž.

    Ešte som popri tom zachytil o MH17, že Holanďania nevedia rozlúštiť kód ruských radarov (už dostali dáta), takže stále hrajú mŕtveho chrobáka. Rusi reagovali, že stačilo povedať a dodali by im softvér, ktorý to rozkóduje za pár hodín.

    To se mi líbí

    • st.hroch napsal:

     Nojo – v Kyjevě jsou za pár hodin – ale co pak s tím vším. Západ by to Putinovi jistě s chutí nacpal, aby pak mohl „lidskoprávně“ kritizovat, že to, či ono dělá špatně. No, a nácky narovná jen ta šibenice – a to je zase nehumánní…:-) Zkrátka, babo, raď!

     Liked by 1 osoba

    • Berkowitz napsal:

     Osobně si netroufnu predikovat, kdo přesně stojí za oním sestřelením nešťastného letadla.
     Ruské i US tajné sledovací prostředky to zajisté dobře ví, ale nechce to nikdo vyzradit, aby neodhalil jeden před druhým, jakými prostředky disponují.

     To se mi líbí

     • NavajaMM napsal:

      Kedysi som sa v tom hodne hrabal a sem-tam som napísal nejaké zhrnutie na nemenovaný blog. Prikláňam sa k tomu, že to boli Ukrajinci. Existuje dokonca krycia verzia, že to bolo nešťastnou náhodou pri cvičení – to, keby zlyhali všetky krycie operácie všetkých západných tajných služieb a ukázala by sa pravda. Keby sa tá pravda naozaj ukázala, tak najväčšia blamáž to bude pre EÚ. Dokonca aj USA by z toho vyšli celkom elegantne vďaka Trumpovi, ktorý s tým naozaj nič nemá.

      To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      CIA via Kolomojský. Ledadlem s izraelskou střelou Python, následně kanonem, nedá se vyloučit ani finální zásah Bukem. Amíci Ukrošům nakukali, že tam poletí Putin, proto bylo vybrané malajské letadlo s podobnými barvami, na jeho palubě – náhodou – nebyl ani jeden Amík. A Ukroši to sundali, v domnění, že stříli po Putinovi.

      To se mi líbí

      • Kamil napsal:

       Tato varianta má jasný motiv pro všechny zainteresované strany. U jiných variant je motiv buďto mnohem méně přesvědčivý nebo přímo nepřesvědčivý. Ale důkazy nebyly stále předloženy.

       To se mi líbí

      • Kamil napsal:

       A pokud si vzpomínám, tak ten Putin tam letěl, ale kousek vedle a před asi půlhodinou dříve než ta nešťastná mh17 (podle „zpráv“ uvedených na netu…, oficiálně to myslím nebylo potvrzeno).

       To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Americká žumpa je šílená, to je fakt. Ale lidé vědí dobře, jak to je – stačí se podívat na komentáře, pokud u článků jsou.

     Jinak u MH17 je nejzábavnější ten počet „důkazů“ BUKu: 4 kousky fragmentů, neprokazujících vůbec nic. Je vážně šílené, že si vůbec troufli tak drze prezentovat takovou věc. Musely by jich tam být nejméně stovky.

     A pokud by někdo pochyboval, stačí si najít fotografii pravé strany rekonstruovaného letadla, případně pravou stranu ještě na jeřábu v místě havárie – tam jsou docela jasně vidět výletové díry po průstřelech kanonem – zaručeně to nemůže být od fragmentů BUKové bojové části. Je pochopitelné, že tu pravou stranu žádná žumpa nikdy neukázala, a fotky z té strany jsou ojedinělé.

     Počítám, že to bude trvat ještě léta, než pravda oficiálně vyjde najevo, ale neoficiálně to za pár let bude vědět každý. Vykecá se to. Bude to narůstat až to vyhřezne – jako s 9/11.

     Liked by 1 osoba

 5. kchodl napsal:

  Děkuji panu Hrochovi za překlad.

  Porušení příměří ze strany Kyjeva není jen výrazem mezinárodní situace, spojené především s nástupem Trumpa, voláním z USA po zrušení protiruských sankcí, stavu EUhnije vzhledem k Ruině a slibovanému – dočasně odkládanému (s jednotkou dočasnosti 1 furt) – zavedení bezvizové povinnosti, ale také vnitropolitické situace, což může být dokonce převažující vliv.

  Od 1. února se zvýšily ceny paliv a telekomunikačních služeb, a celé řady dalších komodit. Zima je letos poměrně tuhá a již nedotované ceny plynu a uhlí hodně lidí postavilo před otázku zda jíst nebo topit. Podniky houfně krachují nebo nevyrábějí, dodavatelské a odběratelské řetězce se rozpadly.

  Selhává i vývoz zbraní, jedné z posledních průmyslových komodit. Minulý rok sice Ruina prodala zbraně za cca 750 milionů dolarů, ale to šlo převážně o výprodeje, typicky ukrajinským způsobem: „zmizela“ spousta věcí, které tam navozili Amíci ze skladů bývalých členských zemí Varšavské smluvy jako vojenskou pomoc pro „proti Rusku“. Ruina ztratila poslední zbytky důvěryhodnosti jako výrobce a dodavatel oprav a renovací, poté, co „zmizely“ opravované tanky několika afrických zemí, tanky vyrobené pro Thajsko shořely u Debalceva, „zmizelo“ i mnoho renovovaných letadel různých rozvojových zemí.

  Od vítězství Trumpa se z Ruiny stahují americké úřady a poradci, počínaje expoziturami FBI a CIA, americkými ministry a poradci. Ukrošská vláda je bez Bidena – který byl de-facto prezidentem a premiérem Ruiny – jako bez hlavy. Opory kyjevského banderovského režimu, především Národní garda, do které se mohutně investovalo, je v rozkladu a její věrnost vedení je diskutabilní. Pravý sektor je víceméně směsí soukromých soldatesek různých oligarchů. Dobrovolnické oddíly – Azov, Ajdar, … jsou bezpečně uklizeny v „zóně ATO“ a kyjevský režim se jich evidentně snaží co nejvíce zlikvidovat na frontě, protože jejich přítomnost v Kyjevě je silně nežádoucí.

  Kyjevská „kavárna“ otevřeně a veřejně diskutuje o krachu režimu a svržení Porošenka a dalších, dokonce padají i taková tabu jako zákaz budoucí spolupráce s Ruskem, hledají se spojení k Putinovi. Na poslední výročí „majdanských svatých“ přišlo už jen asi 3000 Ukrošů, ne 300 000 jako minulý rok. Režim se zjevně pomalu ale jistě rozkládá.

  Je proto klidně možné, že vedení vsadilo vše na poslední kartu a chce stůj co stůj rozpoutat větší válku, i když je předem jasné, že zatažení Ruska do konfliktu se nepovede. Vojensky je situace na frontě pro Ukroše o hodně lepší než před rokem po velkých porážkách. Mají vybudované týlové sklady, několik linií fronty, minových polí a oproti minulosti i zázemí nasazených sil je nesrovnatelně lepší, od bydlení a stravování po zdravotní péči. Zbraní a munice mají ještě dost, díky Západu byly stavy doplněny – protože po bojích minulý rok byli Ukroši již v mnoha ohledech u konce se zásobami, jak munice, tak výzbroje – hlavně děl byly vystřílené, tanky v mizerném technickém stavu, …

  Nicméně je jisté, že na porážku DNR a LNR Ukroši nemají, už jen proto, že pokud by to s DNR a LNR vypadalo špatně, začnou se rojit „dobrovolníci“ a zaduje „severní vítr“. Morálně jsou jejich síly v rozkladu, mimo několika fanatických dobrovolnických jednotek, které nemají jinou volbu než bojovat až do konce, protože díky válečným zločinům je nic dobrého nečeká od protivníka ani od vlastních.

  Ať to dopadne bezprostředně s Porošenkem a jeho „vládou“ jakkoliv, jisté je, že vše bude mít ještě dlouhého trvání. Samotné „naprogramování“ Ukrošů do současného banderovského nacismu trvalo Západu 25 let a tak „vyléčení“ neproběhne za den, ale bude trvat jistě ještě léta, možná i desetiletí.

  Rusko nemá žádný zájem o Ukrajinu, nemá ani prostředky na její záchranu a obnovu. Ruina zůstane na krku EUhniji, protože Amíci zájem nemají, měli Ruinu jen jako kanonenfutr proti Rusákům, a na vytěžení nalezišť za výprodejové ceny. Zbývá ještě Čína, která dlouho projevovala zájem o ukrajinské zemědělství, černozem a pěstování obilí, ale po utrpěných zkušenostech bude zřejmě Žluťákům chvíli trvat, než jim otrne a zkusí to znovu a lépe.

  V lepším případě bude konflikt na Donbase postupně „zamrzat“, situace DNR a LNR se bude zlepšovat, ale připojení k Rusku se nedá předpokládat, jelikož funkce těchto útvarů je blokovat Západ v ukrošském lunatickém dobrodružství a nedopustit přímé vojenské zatažení Ruska do bojů.

  Vše tedy dopadá zcela naopak, než bylo v plánu Západu. Místo aby na Ukrajině „uvázlo Rusko“, Ruina zůstane viset na krku EUhniji. A to není ještě to nejhorší, může se stát, že se do všeho vojensky zaplete Polsko, které opět po sto letech pošilhává po „Mezimoří“ a všech svých Pilsudkých magorismech.

  To se mi líbí

 6. Berkowitz napsal:

  Trochu výborné muziky na dobrou noc :
  Ella Fitzgerald – Air Mail Special (Club Des Belugas Remix)

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.