Cynická tajemství Astany


Vzhledem k tomu, že naši elitní žumpálisté většinově jaksi pustili mimo uši mezinárodně-politicky docela zajímavou událost, a to setkání aktérů obou stran syrského konfliktu, včetně 12 vůči Assadovi opozičních seskupení*)  (s výjimkou IS a Jabbat Al-Nusrá) pod patronátem Ruska, Turecka a Iránu, – pozvány byly i USA v roli pozorovatele, zastoupeny na úrovni velvyslance. Role hostitele se na žádost ruského prezidenta ujal jeho kazašský kolega Nazarbajev. Přeložil jsem pro vás rozhovor ruského analytika Rostislava Iščenka pro TV Den…(pozn-překl.)

 Hodně se toho o setkání v Astaně napsalo – velkou pozornost masmédií vyvolala rvačka mezi novináři. Ale ke rvačkám dochází i mezi poslanci parlamentů – a to v různých zemích. Tomu nemá smysl se věnovat, protože novináře vysílají různé, často protilehlé strany. Pokud jde o jednání samotné, tak za nejdůležitější považuji jeho přesun ze Ženevy do Astany, kde funkci urovnání na sebe vzaly Rusko, Turecko a Irán, což je dobře, protože Irán vystupuje už delší dobu jako náš partner při řešení syrské krize a Turecko je v poslední době daleko přístupnější jednání – to za prvé.

Za druhé – v souvislosti s přímým obsahem rozhovorů, Turecko oddělilo „své“ bojovníky a my máme možnost se s nimi domluvit (což ještě neznamená, že se to musí podařit) a ukončit boj proti části bojovníků a soustředit se na IS, Al-Nusra, a další teroristy. Tedy to, oč jsme žádali Američany – „řekněte nám, kdo je dobrý a kdo špatný“ – s „dobrými“ budeme jednat a proti „špatným“ bojovat. Američané nám řekli, že to musí promyslet – a dva roky přemýšleli, a nic…

Dále pak každá z garantujících stran přejímá odpovědnost za ty „svoje svěřence“. Nikoli náhodou ruské zamini vytknulo syrské straně, že vládní vojska ne vždy dodržují zastavení palby. Ono se docela nedodržovalo ani dřív a porušovali je i oponenti. V této situace je ale šance takovým věcem předejít – jakože: „tak vidíte, my za svoje Syřany odpovídáme, tak vy odpovídejte za ty svoje…“. A pokud za některé z nich odpovědnost nemůžete nést, tak my je vyloučíme z příměří a … Úkol je to jistě složitý, protože Rusko se může dohodnout s Tureckem, s Iránem – ale bojovníci opozice poměrně dlouho bojují proti vládním vojskům a vzájemných výhrad a krve je mezi nimi ještě podstatně více než příklad dnes mezi ukrajinskou armádou a ozbrojenými silami LNR a DNR. Představte si, že by se dnes dohadoval nějaký dlouhodobý mír mezi DNR/LNR a režimem, který je dnes v Kyjevě – v Sýrii je vše ještě mnohem složitější. Nicméně možnost tu je, protože jak Rusko, tak Irán a Turecko mají zájem na tom, aby tento mírový proces, ze kterého je vyloučen Západ, byl úspěšný.

Myslím si, že ten mír, nebo příměří ani nemusí být v první fázi úplně plnohodnotný, ale podstatně stabilnější dohody, než ty, které byly uzavírány v Ženevě, může být dosaženo. Nebude to najednou, jednání jsou velmi složitá, ale je důležité si uvědomit, že vyloučení západu je unikátní – pomalu za tisíc let (od křížových výprav) to bude mír, který budou v Sýrii předepisovat Rusko, Turecko a Irán. Domnívám se, s přihlédnutím k tomu, že Rusko a Sýrie mají velmi dlouhodobé zájmy, a Sýrie je klíčem k Blízkému Východu, to je velmi důležité pro upevnění ruské pozice na Blízkém Východě – a to bez ohledu na to, kdy se jednání završí. Samotný fakt, že začaly a probíhají v takovém formátu, je velmi důležitý. (Mezitím, po skončení setkání v Astaně, ministr Lavrov přijal delegaci syrských opozičních skupin a prezident Putin se v Moskvě sešel s jordánským králem.. – pozn.překl.)

 Na případnou námitku k nepřítomnosti Kurdů v Astaně podotýkám, že Kurdové by tam byli nepohodlní všem. Kurdové jsou samozřejmě dobří lidé a svého času byli dlouhodobými klienty SSSR a nemáme k nim špatný vztah. Nicméně, oni jsou dnes klienty i Turecka a potenciálně i Iránu a Sýrie, protože na jejím území chtějí vytvořit vlastní stát – a navíc i Iráku. Ale Kurdové jsou posledního půldruhého roku i klienty USA. To, že za jednací stůl nebyli pozváni klienti Američanů, to je také důležité.. – chcete jednat? Pak vyměňte patrona – USA, kteří tu dnes nejsou třeba… Možná, že někdy v budoucnu Trump projeví schopnost k dohodě, najde nějaké konsensuální návrhy… ale pustit teď k jednání Kurdy by fungovalo asi jako připuštění Poláků do Normandského formátu jednání o Ukrajině…

No, a pokud jde o to, že za stolem seděli i někteří vyložení hrdlořezové přizvaní Tureckem a Iránem, a proč tedy Rusko netrvalo n a jejich vyloučení z jednání, tak musím říci, že my v dnešní situaci potřebujeme kompromis s Tureckem, protože bez něj dnes stabilního urovnání v Sýrii nedosáhneme. My potřebujeme uklidnění na severu Sýrie a v centrálních regionech, aby se všichni bojovníci kontrolovaní Tureckem připojili k mírovému procesu. Pak se syrská armáda bude moci soustředit na IS, který dnes dobývá Deir ez-Zor, přešel do protiútoku u Palmyry a díky matnému působení Kurdů kolem Rakky může přesouvat jednotky k Deir ez-Zoru. Ústupky se nedělají jednou pro vždy. Ale jestliže se po čase (ne dlouhém) ukáže, že smluvní strana své „svěřence“ nekontroluje, tak je upozorníme, že je v tom případě zlikvidujeme…

Podívejte se, svého času byly v důsledku občanské války v Rusku amnestovány miliony lidí. Protože pokud by všechny vymlátili, populace země by se o polovinu snížila – tehdy to bylo 50:50. A po Velké vlastenecké válce byli amnestováni i mnozí kolaboranti – někdo si odseděl deset, někdo pět let, někdo patnáct, dvacet. Někteří z těch amnestovaných měli po loket ruce od krve, přesto byli po čase propuštěni. Volba byla jednoduchá: – buď vést nekonečnou vnitřní válku, která rozežírá stát a tedy rezignovat na nastolení normálního života. Jistě, pokud žijete ve velkých městech – v Moskvě, Leningradě, Kyjevě, tak vám může být vcelku jedno, jestli tam budou pobíhat a lovit, „lesní bratry“ nebo nějaké banderovce. Ale žijete-li  na malém městě nebo na vesnici, tak vám vůbec není jedno, zda můžete jít bez obav do lesa anebo ven na ulici – ke každém domu, nebo lesní cestě ozbrojenou hlídku nepostavíte.

Tady se nejedná o nějaké trvalé řešení, ale o první etapu, kdy se sešli tři a každý každého se zeptali: – za koho berete odpovědnost? A každý z nich řekl: – ano za tyhle, tyhle a tyhle bereme odpovědnost, ale za ty a tamty ne. Takže pojďme nejdřív pobít ty, za které nikdo nezodpovídá, a pak se zeptáme, zda každý správně odpovídá za ty, za které se zaručil…

Pokud jde o zájmy a naděje všech zainteresovaných účastníků jednání, tak pokud jde o Rusko, tak tu je jeden problém. Rusko se po poměrně dlouhou dobu nalézá v globálním konfliktu se Spojenými státy. Fakticky vedou proti sobě válku – včetně otevřené horké války, protože válka v Sýrii není jen válkou nějakých banditů proti normálním lidem, ale také válka USA proti Rusku. Teď se ukázala šance na možné dosažení nějakého kompromisu. Přinejmenším očekáváme z jejich strany nějaký pokus a k těmto potenciálním jednáním se připravujeme. K tomu, abychom dosáhli víc, musíme k jednacímu stolu přijít s rukama plnýma trumfů. Jestliže přijdeme na jednání s aspoň náznakem urovnání v Sýrii připraveným bez Američanů a Evropanů, můžeme říci: – dohoda je připravena a chcete-li se podílet, tak se podívejte: – vy ustoupíte tady, tady a tady, a řešte tyto, a tyto problémy. To je podstatně lepší, než abychom přišli na jednání – a v Sýrii bude naplno řádit občanská válka, abychom nechápali jak je to s Turky – zda do Sýrie vstoupili, nebo odešli a jak jsou na tom s Kurdy, kteří teď snad bojují s IS, ale s kým budou bojovat zítra… Tehdy by nám Američané řekli: – tak vidíte, co se děje na Ukrajině, a tu máte pod nosem. Takže, my vám pomůžeme tam zavést pořádek a přivřeme oči nad tím, jak to uděláte, a vy nám za to ustoupíte tady, tady a tady…

Tedy, čím víc máme pod kontrolou relativně stabilizovaných „hřišť“, tím je naše pozice pevnější. A pokud tehdy přijdeme k jednacímu stolu a budeme moci říci: – Inu, nám teď vyhovuje relativní klid na Donbasu, kde se střílí daleko méně, ale není tam otevřená válka. Vcelku nám vyhovuje i situace v Sýrii, kde jsme se dohodli a teď věci dotáhneme do konce. S Čínou rozpory nemáme, zatímco vy ano. Co po nás chcete? Potřebujete naši pomoc? Ukažte, co nám můžete poskytnout…

*) – těchto 12 ozbrojených skupin představuje, dle informace ruského ministerstva obrany, cca 60 tisíc bojovníků…

Zdroj: dentv.ru

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

54 reakcí na Cynická tajemství Astany

 1. jaa napsal:

  Díky za překlad….

  To se mi líbí

 2. NavajaMM napsal:

  Vďaka za zaujímavé info.

  To se mi líbí

 3. vonrammstein napsal:

  Dneska je středa.

  To se mi líbí

 4. blbíš napsal:

  jó, kdybysme, přátelé, ještě přišli vo Hrocha, byl bych hóóódně nešťastnej, to vám tedy řeknu!

  To se mi líbí

 5. kchodl napsal:

  Díky za překlad, velmi zajímavé.

  Výborný a ryze pragmatický článek, bez jakýchkoliv ideologických blábolů, keců o globalizaci atd.
  Astanskou dohodou samozřejmě padá turecký postup, kdy vyzbrojovali a podporovali kozomrdy, v rámci svých cílů v Sýrii, a neměli za jejich akce žádnou odpovědnost. V momentě, kdy je začali Rusáci vybíjet, hned z nich byla „umírněná ozbrojená opozice proti Assadovi“. Tato obojetnost nyní končí.

  Jde pochopitelně o typickou „hru darebáků“ – všichni podepisují dohodu, aby ji vzápětí svým způsobem porušili. Postiženou stanou jsou Turci, kteří k jednání byli přinuceni jako prohrávající strana, jejíž taktika nasazení „umírněné opozice“ selhala pro přílišné ztráty kozomrdů. Jednáním se snaží udržet co nejdéle co nejvíce kozomrdů pod ochrannou známkou „umírněných opozičníků“ a tím si zachovat vliv v severních oblastech Sýrie.

  Což nebude mít dlouhého trvání, protože „umírněná opozice“ není umírněná, jsou to džihádisté. Nemají pevnou velitelskou strukturu a již nyní během jednání v Astaně se přeorganizovali, vypověděli poslušnost zástupcům v Astaně a změnili názvy a vlajky.

  Rusákům to přirozeně vyhovuje, protože tím štěpí džihádisty na skutečné umírněnce, kteří dostávají šanci ke kapitulaci a na fanatiky, kteří budou pobiti, dokonce pobiti svými dřívějšími zaměstnavateli Turky, kteří to garantují v rámci dohody.

  To se mi líbí

  • brtnikvbrlohu napsal:

   Pro srovnání – článek Veroniky Salimen – malér je v tom že mlaďoši se v tom nevyznají.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Veronika je dobrá, ale Iščenko do ruských/ukrošských věcí vidí mnohem více – a píše bez národoveckého, ideologického nebo mesiášského balastu (čímž je mezi Rusáky velká výjimka).

    Je otázka, co se ze Sýrie nyní vyvine, záleží na tom, jak se zachovají Amíci. Zatím to vypadá, že Trumpovi lidé využijí připravenou žumpoidní půdu ohledně „bezpečných zón“, které dle Hitlarovských plánů měly sloužit coby mediální krytí další americké podpory kozomrdů, jakýsi „lybijský scénář“ metodou per-partes, včetně nasazení letectva na krytí (a zásobování) těchto ochranných enkláv Al-Kajdy a ISILu v Sýrii, přetransformovaných na „umírněnou opozici“.

    Takže neokoni své „bezpečné zóny“ dostanou, ale jinak než si představovali – bez Al-Kajdy a ISILu. Proběhne to ve spojení s Rusáky a Syřany, bude to skutečná humanitární pomoc oněm několika milionům civilistů, které Západ dosud odmítal vidět, například v Assadově části Aleppa, u hranic s Tureckem a Jordánskem, z obou stran hranice. Podmíněná důsledným oddělením Al-Kajdy a ISILu od civilistů.

    Pokud by se toto povedlo, byl by to další krok k ukončení války v Sýrii.

    Mezitím americké tajné služby rozjely „likvidaci velitelů ISILu a Al-Kajdy“ pomocí dronů a dokonce speciálních jednotek, např. „Delta Force“ zabila finančního šéfa ISILu a unesla jeho ženu. Toto vše není nic jiného, než konečná likvidace svědků přímé spolupráce ISILu a Amíků, Saudů a Katarců. Šlo o obchodování s ukradenou syrskou a iráckou ropou, pomocí kterého Amíci přes černý trh ISIL nepřímo financovali, také o obchod s lidmi a orgány.

    Samozřejmě celou dobu museli vědět, kdo a kde to provádí, přes jaké firmy a jaké účty – mohli to kdykoliv snadno zastavit, stejně jako celou internetovou propagandu Al-Kajdy a ISILu na sociálních sítích, která běžela z Kataru, od Saudů a hlavně z Británie, kde ji pro Amíky zajišťovaly britské tajné služby přes své kontraktory – grafická a mediální studia, mnoho videí z „bombardovaného Aleppa“ bylo natáčeno ve studiích v Londýně, exteriéry v Egyptě a Kataru.

    Toto závěrečné „čištění“ svědčí o tom, že Amíci ISIL a Al-Kajdu skutečně odepisují, že Trump myslí likvidaci kozomrdů vážně.

    To se mi líbí

  • vera napsal:

   Velcí hráči si asi začínají opravdu rozumět. USA sice nebyly přímým účastníkem, ale svůj postoj projevily dostatečně hlasitě.Trump vydal příkaz k zastavení migrace z islámských zemí. Je dočasný, což může znamenat, že po dobu řešení konfliktu se USA nehodlá vměšovat, ale ani nedovolí, aby se za jeho záda někdo beztrestně schoval.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    …to je podle mýho, vero, hodně optimistickej pohled … kéž byste měla pravdu!

    To se mi líbí

    • vera napsal:

     myslím že mám 🙂 aspoň pro tuhle chvíli si potřebuje Trump někde uvolnit ruce. A kde jinde to může udělat, než tam, kde už je v podstatě rozhodnuto, a jakákoliv aktivita by byla s prominutím na prd. Řešení si ohlídal, vyhovuje mu, s Putinem si porozuměli, svým způsobem si kryjou záda. Oba se teď můžou soustředit na další, a vnitřní problémy. Což nikterak nevylučuje konflikty v budoucnu :-). Ale oba chtějí světř zklidnit, takže…v této chvíli mám pravdu 🙂

     To se mi líbí

 6. bob napsal:

  Mám na situaci pouze laický pohled.
  Líbí se mi článek i komentář Kchodla.
  Můj pohled, zdůrazňuji laický je, že situace v Sýrii se dramaticky zlepšuje.
  Vede mě k tomu:
  -už dlouho jsem nezaznamenal zprávu o vybombardované nemocnici…
  -naše objektivní 🙂 média jsou ve zprávách o dění v Sýrii nápadně stručná…

  To se mi líbí

 7. Cech napsal:

  Také děkuji za překlad.
  Tak jak se začíná eliminovat možnost odstranit Asada a rozdělit Sýrii na námi předem definované části, tak ale se nám na druhé straně daří na Ukrajině.
  V Kyjevě třeba naše delegace NATO velmi úspěšně pokročila. Program probíhajících konzultací bezesporu musí být zveřejňován mimořádně opatrně a složitě, konečný cíl je ale jasný – zajištění kompatibility jednotek ozbrojených sil Ukrajiny a členských zemí aliance.Společná cvičení ukrajinské armády a našich jednotek rychlého nasazení, nadále i pomoc jak finanční tak i specialistů z VB, to vše umožní realizovat vytoužený sen ukrajinského vedení, kterým je vstup do Severoatlantické aliance ještě letos.
  Pokud se zadaří dle plánu zaintegrovat ještě letos Ukrajinu do NATO, tak na zpětné převzetí LLR a DLR Ukrajinou lze využít článku 5 a půjde to velmi rychle.
  No a následně již bude možné úspěšně jednat s RF o předání Krymu.

  To se mi líbí

  • bob napsal:

   Pokud dojde kdekoli k naplnění onoho článku 5, tak konečně na světě nastane mír… Amen.
   Protože už nebude nikdo, kdo by válčil

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Ukroši se pokusili posledních pár dní znemožnit zrušení ruských sankcí rozběhnutím války na Donbase, jisté dobrovolnické oddíly napadli DNR, ale podle všeho si naběhli na silně nabroušené vidle, protože odvetná palba ze strany opolčenců tentokrát byla vedena především z raketometů, včetně dálkových, přičež ztráty Ukrošů byly značné.

   Jelikož bojové nadšení Ukropů není příliš velké, další válku zřejmě budou muset vést především polské a britské žoldácké skupiny, které poslední dobou proudí do „zóny ATO“, zatímco Ukroši „posilují zázemí“.

   Porošenkův banderovský režim je před kolapsem, od 1. února znovu rostou ceny všeho, poslední vějička chránící kyjevské nácky před celonárodní neposlušností je slib bezvizového styku z EUhnijí, jelikož většina Ukrošů chce vzít kramle do EUhnije.

   Ale pokud se to nepovede – jakože nepovede – v záloze mají náhradní plán emigrace do Ruska, přičemž by se jim nejvíce líbila nějaká nezřetelná forma ruského vlivu na Ruinu – pokud by rychle odstranila Porošenka a celou jeho prasečí smečku.

   Kyjevská „kavárna“ již naplno – v televizi – řeší, jak hodit kyjevské nácky přes palubu, včetně dosavadních amerických poradců a na Hitlary nalepených euhnijních loutek, pilně „staví mosty“ k Putlerovi a hledá nějaké kontakty.

   Pokud něco z Ukrajiny, nyní Ruiny, vstoupí do NATO, bude to pravděpodobně Halič a možná Volyň, záleží na výsledku následné polsko-ruinové války, kolik toho Poláci zaberou.

   Pak to bude část Polska a jako taková v NATO bude. Polský Lvów bude mít ovšem komplikované postavení, jelikož je to zároveň hlaví město Banderostánu pod názvem Lviv, to by mohlo přinést dost nepěkné komplikace. Banderovci sice většinově přesídlí do Německa, kde se po ulicích pobíhá s kulomety volněji než v Polsku a lup je také o hodně větší, ale pár jich určitě zůstane.

   Jelikož „článek 5“ předpokládá podporu ostatních států „podle uvážení“, mohli bychom bojujícím Polákům poslat třeba černé pytle na mrtvoly nebo nějaké starší obvazy, aby v tom nezůstali sami, v tom svém Pilsudském boji za velkopolské „Mezimoří“.

   Otázkou je, jak se zachová NATO v případě polských bojových úspěchů směrem na polské Vilno, jelikož to je coby Vilnius zároveň hlavní město Litvy, coby člena NATO.

   To se mi líbí

   • bob napsal:

    Skvělý popis situace.
    Těm „válčícím“ Polákům bych poslal jako pomoc ještě „reverzem“ některé jejich potraviny

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Jediná klika je – při našem členství v NATO – že naše Gripeny, vyčleněné k ochraně Pobaltí, nemohou být vládou Litvy zneužity k případnému bombardování Varšavy, jelikož coby nespolehliví Slované jsme je od Švédů dostali bez software k bombardování. Místo JAS-39 Gripen – z „Jakt, Attack och Spaning“ máme jen to Jakt, tedy stíhací – a kromě toho, Poláci by museli zaručit, že po nich nebudou střílet, jelikož by to porušilo podmínky leasingu.

    Bombardování Varšavy, Krakova a tak dále tedy v případě interních NATO-komplikací zůstává tradičně na německé Luftwaffe.
    🙂 🙂 🙂

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     je nutné si uvědomit, Kchodle, že po letadlech nad Evropou střílí výhradně a pouze ruský buky!!!
     Asi Vás jako našeho vojenského zpravodajce odvoláme.

     To se mi líbí

     • Cech napsal:

      No a to je ta výhoda o kterou nyní usilujeme, neboť jakmile Ukrajina vstoupí do NATO tak si můžeme ten BUK koupit také.

      To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Však právě, polští bojovníci byli kdysi nepřekonatelnou sovětskou technikou vybaveni také, ale prý to roku 2011 dali pryč, s tím že spojenecký americký strýček pošle své MIM-104 Patrioty. Strýček sice poslal, ale ukázalo se, že jde jen o výcvikové modely a rakety jsou ze sádry. Zatímco sádrový trpaslík je funkční, sádrová raketa ne.

      Ale jelikož v této oblasti není nic úplně jisté, dá se počítat s tím, že polští hrdinové mají něco ještě schované, případně si mohou půjčit od svých ukrošských kamarádů, tam toho je ještě dost.

      To se mi líbí

      • Kamil napsal:

       K tomu se hodí připomenout unikátní „… protilodní balistické střely pro americké letadlové lodi… „, cituji:
       „… Nicméně jsem při prověřování jednotlivých informací z onoho článku s „fake news“ narazil na alarmistickou zprávu jakéhosi generálmajora US Navy, který ve zcela vážně míněném reportu na americké armádní doméně .mil analyzoval nebezpečí protilodních balistických střel pro americké letadlové lodi a tvrdil, že je to aktuální riziko, na které nemají Spojené státy adekvátní odpověď. Ten člověk přitom učil na Americké námořní akademii …“
       Viz http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Stepan-Kotrba-Slunickari-penezovod-od-Sorose-vysycha-Po-EU-zbydou-jen-budovy-Media-ceka-krach-Trump-dela-tecku-za-Havlem-a-to-duraznou-Zdroje-jsou-v-Rusku-a-Cine-473697

       To se mi líbí

       • kchodl napsal:

        Amíci nemají odpověď především na ruské protilodní raketové systémy, už od začátku 80. let a místo aby se v tom zlepšili, stále více zaostávají. Americké hladinové lodě včetně letadlovek jsou asymetricky ohroženy ruskými raketovými ponorkami a leteckými nosiči protilodních raket. Nemají funkční obranu ani na 25 let staré ruské systémy, natož pak na ty nové, a už vůbec ne na brzy zaváděné hypersonické, např. systém Zirkon.

        Že se nedokáží již ubránit ani Žluťákovi, který je v tomto za Rusáky přes 20-30 let pozadu, je dokladem špatného vedení a zaostalosti US Navy v základních věcech. Přitom Číňané neudělali nic složitého – upravili své starší balistické rakety středního doletu, původně nosiče jaderných zbraní, přidělali na ně cílové radarové a infračervené zaměření a vyrobili z nich tak protilodní zbraně s konvenčními hlavicemi. Dokáží tak trefit letadlovou loď vysokorychlostní balistickou raketou na velkou vzdálenost, přičemž Amíci nemají na lodích žádnou protiraketovou obranu proti tak rychlým cílům, jako je z kosmických výšek se vracející hlavice s rychlostí přes 3 km/s.

        Rusové mají ekvivalentní balistický systém pochopitelně již dávno. Jeho použití je ovšem nebezpečné, protože protivník by to mohl považovat za začátek jaderné války. Odpalování balistických raket středního doletu prostě není ta pravá legrace, které by se někdo moc smál – mohlo by to skončit nepěkným omylem.

        V článku zmíněný americký admirál pochopitelně dělá blbého a lže, jelikož toto vše musí velmi dobře vědět – šlo evidentně jen o pruzení kolem „žlutého nebezpečí“ v souvislosti s vyhrožováním Číně, jakmile začali Žluťáci dělat vlny kolem Žlutého moře a svých umělých ostrovů. Prostě politika.

        To se mi líbí

       • kchodl napsal:

        Teprve teď jsem si přečetl Kotrbův odkazovaný článek, kde tvrdí, že zmíněné balistické rakety proti letadlovým lodím jsou výmysl z „The Onion“. To není pravda.

        Jde o skutečné zbraně, na bázi raket DF-21, konkrétně jde o DF-21D, označované jako „carrier killer“. Jedná se původně o pozemní/ponorkovou strategíckou jadernou raketu, kterou Žluťáci používají v další modifikaci také jako protidružicovou zbraň.

        Dosud nikdo nepoužíval „velké“ balistické rakety jako konvenční zbraně, především ze tří důvodů:
        1. Tyto původně strategické rakety jsou nesmírně drahé,
        2. Při konvenčním použití by se takové zbraně musely předat normálním – ne tak prověřeným a spolehlivým – vojákům, čímž by hrozil únik nejtajnějších technologií a způsobů obsluhy a použití; to by bezpečnostně značně ohrozilo strategické zbraně země,
        3. Každé použití takové konvenční zbraně by automaticky „zvedlo všechny ze židlí“, protože nikdo neví, zda se jedná o start strategické balistické rakety s jadernou hlavicí nebo jen o konvenční verzi. Zvláště nebezpečné je to u takových zbraní jako je DF-21, tedy u raket v podstatě středního doletu, protože tam je reakční čas v jednotkách minut, a protivník se musí rozhodnout, zda odpálí své odvetné jaderné rakety či nikoliv.

        Vymyslet a používat takovou věc je zkrátka nesmírný hazard, i kdyby bod 1) vzhledem k ceně americké letadlové lodi a následnému politickému účinku vyvážil cenu takové zbraně.

        Něco takového si netroufl dosud udělat nikdo, i když Rusové i Američané takové koncové navedení balistických hlavic mají – obě strany jsou schopné trefit přímým zásahem mezikontinentální jadernou hlavicí protivníkovo raketové silo s kruhovou odchylkou asi 10 metrů – což by na zásah letadlové lodě více než stačilo také.

        Dokonce ani blázniví američtí neokoni v největším rozletu si netroufli takovou věc – tedy používat strategické balistické rakety konvenčním způsobem – ačkoliv to nějaký idiot svého času také nadhodil – a raději přebytečné nosiče zlikvidovali (např. tím, že první i druhé stupně odprodali komerčním raketovým firmám a ty je používají ve svých raketách).

        Že něco takového spáchá bláznivý Žluťák, je nasnadě – ti jsou v tomto skutečně zvláštní. Například jsou schopni posílat astronauty do vesmíru raketami na prudce jedovatá kapalná paliva dimetylhydrazin/tetraoxid dusíku, což je technologie 60. let získaná od Rusů. Na takovou prasárnu neměl nikdo jiný žaludek (protože při selhaném startu to kosmonauti asi nepřežijí a navíc bude celý kosmodrom kontaminován).

        To se mi líbí

    • jaa napsal:

     co Vy na to Kchodle_

     prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy.php?id=9f0df801-e5ec-11e6-bf25-003048df98d0&language=cs&preview=true

     taknějak je mi z nich už zle….

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Jsou otravní tím neustálým chlubením se, připomíná to ze všeho nejvíce nacistické filmové týdeníky. „National Interest“ (NI) je vyhlášená americká žumpa, založená jedním z Kaganů (manžel Nulandové), prostě neokonský plátek.

      Ohledně obsahu, torpédoborce Zumwalt jsou nešťastný projekt, ze kterého se stala černá díra na peníze a rozpočtová i faktická katastrofa. Vše bylo koncipováno pro velmi nízkou radarovou pozorovatelnost (VLO, tedy „stealth“), včetně velikosti lodě, protože aby byla loď málo „vidět“ i na dlouhovlnných radarech, musí být relativně velká – kvůli Rayleighově rezonanci/frekvenci. Výsledkem je tedy poněkud nadměrečný torpédoborec, ke všemu brutálně předražený ve všech směrech, ještě k tomu kvůli „stealth“ v mnoha věcech ošizený – nemůže mít normální antény, palubní nástavby, kanóny, …

      Jenže rozvoj čidel a detekčních technik byl mnohem rychlejší, navíc se ukázalo, že radarová „neviditelnost“ není všechno, protože došlo k rozvoji např. laciných dronů, maličkých optických a infračervených kamer, malých počítačů a radiotechniky. Mrkněte na kterýkoliv laciný čínský smartphone – o tom to je.

      Každá loď dnes kolem sebe má desítky až stovky průzkumných dronů, pokrývajících vzdálenosti přes 1000 km. Nehledě na další průzkumné prostředky, třeba satelity, automatické lodě – drony, hlídkující námořní letadla, … je toho nepřeberně.

      Takže radarová neviditelnost pro loď téměř ztrácí smysl – jelikož radar není již hlavním prvkem dálkového průzkumu. „Stealth“ má dosud smysl kvůli starším protilodním raketám, které používají „hloupější“ systémy radarového koncového navedení a tudíž takovou „neviditelnou“ loď nemusí trefit – i když o ní „vědí“ z jiných průzkumných systémů. Ale všichni potenciální protivníci – třeba Rusáci nebo Žluťáci – již jistě u všech svých raketových zbraní a naváděcích systémů provedli potřebné modifikace, už jen protože to je relativně levné.

      Platí to samé jako u „stealth“ letadel – je to koncepční katastrofa, jen ještě ve větším měřítku než u letadel. USA zatím mají tři nebo čtyři a projekt bude pravděpodobně ukončen, možná se lodě vyhnou sešrotování kvůli nějakým pokusům.

      Ohledně „souboje“ Zumwaltu a ruského křižníku třídy Petr Veliký, samotná taková hra je nesmyslná, jelikož PV je vlajková loď flotily a nepohybuje se nikdy samostatně, je obklopen mnoha dalšími loděmi, např. torpédoborci, pro svou ochranu. Takže k žádnému souboji s Zumwaltem by jistě nikdy nedošlo, jelikož Zumwalt by byl na mořském dně, hořící nebo vypařený (jaderně) dávno předtím, než by se dostal k PV na pár set kilometrů.

      Kdyby přesto ano, jak to popisuje článek, neměl by torpédoborec nejmenší šanci. Celé je to blbost, jelikož křižník je prostě jiná, mnohem vyšší třída lodě – a tomu odpovídá nosnost zbraní a jeho vybavenost. Nemá cenu takové srovnání ani provádět.

      Nicméně, Zumwalty mají univerzální odpalovací sila, odkud by kromě křižujících raket Tomahawk nebo protiletadlových raket mohly startovat i nějaké budoucí americké protilodní rakety s dlouhým doletem – a pak by i Zumwalt měl velkou šanci PV zasáhnout a dokonce potopit. Ovšem pořád jen teoretickou, protože větší loď může mít na sobě větší zásobu protiletadlových a protiraketových prostředků, takže by asi většinu útočících raket zlikvidovala. Pokud tedy nebudou hodně vyspělé, rychlé, manévrující, rušící naváděcí systémy, …

      Celkově vzato, hladinové lodě – včetně ruského PV – jsou v dnešní době totálního průzkumu a rychlých, dalekonosných, přesných, a relativně levných raket totálním anachronismem a v případě války s vyspělým protivníkem by šly do hodiny po začátku konfliktu všechny ke dnu. Z námořních sil má smysl stavět ponorky a menší lodě – protože ty jsou alespoň levné, když už nic jiného.

      Korábům odzvonilo, jsou fajn jen na lekání divochů. Ale i těm stačí dodat například ruské systémy pobřežní ochrany Bastion a lodě se musí držet stovky kilometrů daleko.

      To se mi líbí

    • Cech napsal:

     No ale budeme alespoň posílat naše vycvičené vojáky okamžitě při příští rotaci na Donbas.
     http://www.novarepublika.cz/2017/02/kde-jsou-ti-poslanci-kteri-udajne-haji.html

     To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Kdepak Ukrajina vypisuje referendum o vstupu a potom to půjde pěkně sofort.
    Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil v interview pro německý list Berliner Morgenpost, že bude uspořádáno referendum o otázce vstupu země do NATO.

    „Před čtyřmi roky podpořilo členství Ukrajiny v NATO 16% obyvatel.
    Dnes je jich 54%. Jako prezident se řídím názorem svého lidu, proto hodlám nyní vyhlásit referendum o otázce vstupu do NATO.
    Když budou Ukrajinci hlasovat pro, jsme schopni dosáhnout členství v Severoatlantické alianci ještě letos.“

    To se mi líbí

   • Berkowitz napsal:

    Nejsem odborník, jako pan Kodl, ale jedna dobře mířená raketa (protilodní) stojí podstatně méně, než voj. loď. Ať se už jedná o protilodní rakety Zircon, které v poslední fázi letu nad hladinou dosahují rychlosti několika Machů a jakákoliv obrana je vyloučená, nebo i křídladé rachejtle Kalibr mají protilodní variantu. A Černé moře neomývá GB, tam jsou doma Rusové.

    To se mi líbí

   • oh napsal:

    http://navaltoday.com/2016/11/24/royal-navy-destroyer-towed-back-to-port-after-engine-breakdown/
    Torpédoborce třídy Daring (k té kromě Duncanu patří i Diamond) dlouhodobě sužují problémy s nedostatečným chlazením turbín, které způsobily několik havárií pohonného systému a ztěžují jejich nasazení v oblastech s horkým klimatem. Britské ministerstvo obrany v lednu 2016 potvrdilo, že odstranění tohoto problému si vyžádá nákladnou úpravu pohonu plavidel.
    Od doby prvních pancéřových lodí platí, že v souboji loď – pobřežní ochrana potřebuje loď značnou palebnou převahu, má li mít šanci na úspěch. Moderní protilodní střely poměr sil pro lodě ještě zhoršují, protože jediný zásah na blbém místě dokáže loď spolehlivě vyřadit, zatímco baterie protilodního systému K-300 Bastion má čtyři samohybná odpalovací zařízení a loď by je musela zasáhnout všechna. Protože se dá očekávat, že nebudou soustředěná na jednom místě, tak velkou kliku si ani neumím představit. Dokonce i kdyby po zaměření a odpálení svých střel hezky zůstaly stát na místě a čekaly, co s tím bude lodička dělat.

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     S rozmístěním takových ošklivých věciček jako jsou Bastiony pomalu u každého zaostalého divocha a lidojeda je s oblíbenou anglosaskou „politikou dělových člunů“ definitivní konec.

     Je to nepříjemně vyspělý systém, kompaktní a blbuvzdorný, rakety jsou v hermetických obalech s životností 20 nebo kolik let, vše je na jednom náklaďáku včetně radarů a průzkumných prostředků, takže jediné, co musí lidojed udělat, je zmáčknout odpalovací tlačítko – a to dokáže.

     Aby legrace byla úplná, dobrá kombinace k Bastionu je PVO S-300/400 a Pancir S2 na blízkou ochranu, což znemožní letecké napadení a zničení Bastionů.

     Nedivím se, že Amíci řvou, protože velmi brzy takové věci bude dodávat i Žluťák za zlomek ceny. Konec kolonialismu nezpůsobí žádné humanitární ani ekonomické faktory, ale jako obvykle „namířená puška“ – tedy argument takřka klasický.

     To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Takto pod dozorem OBSE lze použít tanky.
   https://cz.sputniknews.com/svet/201702024663242-ukrajinske-tanky-avdejevka/

   To se mi líbí

 8. K-k,. napsal:

  OT: Pane Bavore, pošta! Potvrďte, prosím, že to došlo – ty poslední zkušenosti byly až příliš pestré… 😉

  To se mi líbí

 9. Rosťa napsal:

  Děkuji za překlad autorovi a také za zajímavou diskusi.

  To se mi líbí

 10. Alena Z napsal:

  A co na tohle:
  Jan Campbell: Tiché riziko
  http://1url.cz/GtFKd
  …“Velká Británie buduje past, do které chce dostat prezidenta Trumpa. Prezident, s pravděpodobností hraničící s jistotou, nebude moci si dovolit se zřeknout nabídky premiérky May, jestliže se ona domluvila na něčem, veřejnosti utajovaném, s prezidentem Erdoganem ohledně NATO, Sýrie a Blízkého východu“…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.