Už i Bělorusko ?


Podle informací z Bruselu Minsk souhlasil s tím, že na svém území umístí migranty, které odmítly přijmout země EU…

Vláda Běloruska dala souhlas s vybudováním řady středisek pro umístění migrantů na území své země.  Mělo by jít o nevelké tábory pro utečence.  Stanici RT tuto informaci potvrdili v Evropské komisi. V těchto táborech by měli být internováni před deportací migranti, které odmítly imigrační orgány západních zemí. Za tuto spolupráci by se mělo Bělorusku od unie dostat podstatného zjednodušení vízového režimu s EU, jakož i řady dalších politických a ekonomických výhod.

Podrobnosti dohody dříve publikoval německý zdroj „Die Tageszeitung“.  Jak uvádí její redaktor Christian Jakob, dostaly se mu do rukou německé dokumenty Evropské komise označené „Pro vnitřní použití“. Jedná se o dohodu s Minskem o tom, že na území Běloruska bude vybudována řada nevelkých středisek pro umístění migrantů (Migrants Accomodation Centers), každé pro 30-50 lidí.

Jak vyplývá z dokumentu, budou v síti propojeny dva druhy středisek: – otevřená a uzavřená.

V uzavřených budou „pod zámkem“ umístěni migranti, které odmítla přijmout kterákoli z evropských zemí a kteří se musí vrátit do vlasti – ať už dobrovolně, nebo procedurou deportace. Kolik takových středisek má být na běloruském území postaveno, není známo. V článku je ale uvedena částka, kterou je EU ochotna na tento projekt vyčlenit – 7 milionů eur. List dále uvádí, že vlastní financování půjde z Programu evropského sousedství (ENI) pro léta 2017 – 2020. Řízení projektu převezme Mezinárodní organizace pro migraci. Bylo stanoveno, že budovaná střediska budou odpovídat normám EU. Tam jsou m.j., předpokládány oddělené sekce pro dívky, ženy a rodiny. Ve střediscích bude rovněž poskytována psychologická a zdravotní péče.. Migranti, kteří se na území Běloruska dostávají dnes, nic takového nedostávají.

Nakonec „Die Tageszeitung“ odpovídá na hlavní otázku: – kteří konkrétně migranti budou do běloruských táborů umísťováni? Podle listu půjde o běžence ze Sýrie, Ukrajiny a Ruska, kteří byli zadrženi na hranici EU, nebo u kterých bylo rozhodnuto o jejich deportaci. Takže  budou běloruská střediska jakýmisi „odkladišti“ odsouzených k návratu do vlasti. Jako příklad Jakob uvedl běžence z jižních regionů Ruska, m.j. z  Čečenska…

Za umístění problémových migrantů na svém území by Bělorusko mělo recipročně obdržet podstatné bonusy. Jedná se o tři dohody mezi Minskem a Bruselem, z nichž první předpokládá podstatné zjednodušení vízového režimu pro běloruské občany – což je věc, o kterou oficiální Minsk v posledních dvou letech velmi usiloval. Zajímavé je, že právě Bělorusko je světovou jedničkou ve vydaných šengenských vízech: podle údajů Eurokomise jich bylo v roce 2014 vydáno 880 tisíc, v roce 2015pak 753 tisíc.

Druhá smlouva má upravit tzv. mobilní partnerství – zjednodušené vydávání pracovních a studentských víz pro Bělorusy. A nakonec třetí smlouva předpokládá, že Bělorusko na sebe převezme závazek readmise – tj., že bude muset přijímat všechny migranty, kteří do EU přišli přes jeho území.

Jak stanici RT sdělili v Evropské službě pro zahraničněpolitickou činnost, EU nefinancuje a ani se nechystá financovat v Bělorusku střediska pro pobyt běženců uzavřeného typu: „EU poskytuje Bělorusku pomoc v boji proti růstu počtu nelegálních migrantů v rámci komplexního programu poskytování součinnosti běloruské vládě při přípravě a realizaci strategie řízení nezákonné migrace v souladu s mezinárodním právem a normami pro sféru migrace. Krom toho bude projekt financovat výstavbu nebo rekonstrukci několika dočasných středisek pro umístění migrantů. Projekt bude realizován ve spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci“.

Je namístě poznamenat, že docela nedávno – 10. ledna – šéf hlavní konzulární správy běloruského zamini Igor Ficenko prohlásil, že běloruská strana nemůže přijmout požadavek EU na readmisi vzhledem k absenci infrastruktury pro příjem a rozmístění velkého množství uprchlíků. Potom ovšem výstavba sítě středisek z prostředků EU tento problém v zásadě řeší. Běloruské zamini také potvrdilo plány na výstavbu těchto středisek. Tiskový mluvčí ministerstva Miročnik to vysvětlil takto: Jedná se o společný projekt realizovaný v rámci projektu „Partnerství pro mobilitu“. Na rozdíl od informace z Eurokomise na ministerstvu ovšem zmínili, že tento projekt není určen pro občany Ruské federace, kteří se pokouší dostat do EU prostřednictvím Běloruska. „Posílat do těch zařízení ruské občany nelze, protože jsou občany Svazového státu Běloruska a Ruska“. Podle slov šéfa Úřadu pro občanství a migraci A.Běguna se jedná výhradně o nelegály. Tedy o lidi, kteří nejenže nezákonně vstoupili na území Běloruska, ale stejným způsobem se snaží dostat do EU.

Exerti RT projekt hodnotí nejednoznačně. Podle experta analytického projektu „Belarus Security Blog“ Viktora Jeremenka se evropští politici budou moci před voliči vykázat úspěšným řešením migrační politiky a projekt nebude představovat riziko ani pro běloruskou bezpečnostní politiku – pokud jich nebude příliš mnoho… – i když připouští lokální konflikty v místech dislokace táborů s otevřeným režimem. Navíc se hodí i peníze EU a možnost vytvoření nových pracovních míst. Na druhé straně jsou o projektu pochybnosti, že je s hlediska právního vůbec realizovatelný. Běloruský politolog Sergej Marcelev upozorňuje na to, že už po roce 2000 byly plány na rozmístění migrantů na území nových členů EU – především Polska a Pobaltí – nic z toho nebylo. Protože předložená koncepce odporuje mezinárodnímu právu. Pokud uprchlík mine třetí země a ocitne se v některé zemi EU, musí zůstat tam, a nikoli v nečlenském Bělorusku…

Zdroj: https://russian.rt.com/ussr/article/350204-belorussia-bezhency-es

(Ať už pravda leží kdekoli, představuje zmíněný projekt pro Bělorusko nemalé bezpečnostní riziko a obávám se, že v nemenší míře i riziko vnitropolitické. Síla potištěných europapírků ale nejspíš převažuje… – pozn.překl.)

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

23 reakcí na Už i Bělorusko ?

 1. vonrammstein napsal:

  Ale jistě, je to prostě kšeft. Špinavej, ale kšeft. Bělorusko je dost izolovaný a tohle je způsob, jak s tím pohnout.

  To se mi líbí

 2. bob napsal:

  Buď je to špatný překlad nebo jsem to špatně pochopil…
  Ale vyčleněná částka s e d m m i l i ó n ů Euro, jsou drobné…
  Na druhou stranu mi ta myšlenka nepřipadá úplně blbá. Domnívám se, že by se s těma doktory, jadernými fyziky a profesory moc nemazlili.
  Už vidím Lukašenka, jak řeší muslimský šátek:-)

  To se mi líbí

   • bob napsal:

    Trump na rozdíl od jiných disponuje zdravým selským rozumem a jako úspěšný podnikatel i intuicí.
    A na rozdíl od ostatních říká (nekorektně :-)) to co si myslí.
    Nevím, co si o tom mám myslet, ale já souhlasím (zatím) skoro (např. v otázce interrupcí nikoli) s každým jeho slovem.

    To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Realista, to jistě. Američanům se bude líbit že nemusí tolik válčit, teď se jim to líbí. Ale za chvíli zjistí, že imperiální roztahování po celém světě je to jediné co umí a co jim zajišťuje jejich vysokou životní úroveň na úkor ostatních, že nic jiného neumí líp než jiné země. A co s tím drahým zbrojním arsenálem? Tlak na další vyzbrojování bude převeliký a buď Trump dostane „rozum“ a bude pokračovat ve zbrojení a imperiální politice nebo půjde od válu, ať nohama pod sebou, to v pro něj lepším případě, nebo napřed.
    P.S. Rusové v Sýrii a SSSR v Afgánistánu, to je naprosto jiné kafe. Do Sýrie byli pozváni Rusové na pomoc proti agresi prezidentem a vládou které věří a podporuje skoro 90 % obyvatel. Tady se Trump totálně mýlí. No co, Američan.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Ano, srovnání Sýrie a Afghu kulhá na obě nohy. Co se týká zbrojení, jde o to, jestli Trump nezbrojař zatáhne do výroby ostatní nezbrojaře a zbrojařskou lobby utlumí nebo ne. Na to by nebyla schopná odpovědět ani křišťálová koule. Zatím se snaží – viz výstavba nových tras produktovodů či omezení prudkých ekozvratů. Ale dál nevíme nic. I tak je vidět, že měl hodně věcí připravených a není jako Havel a spol, kterým spadla země do chřtánu a oni nevěděli co s ní mají dělat.

     To se mi líbí

     • Petrpavel-zapšklý co čte jen titulky v Haló napsal:

      O tom Havlovi není pochyb, on nejenom nepřipravoval nic pozitivního pro Československo, on dokonce připravoval ono nám teď (až teď) známé předání moci, vlivu a majetku „západu“ a svým kumpánům (že sebou nabalili i další kmotry bylo zákonité).

      To se mi líbí

   • Petrpavel-zapšklý blb co čte jen titulky v Haló napsal:

    Pro příště …

    To se mi líbí

   • st.hroch napsal:

    To je právě ono, a v tom s Trumpem souhlasím. Jenže ono Putinovi nezbývá nic jinýho, než ty parchanty mydlit a pozabíjet jich co nejvíc mimo svoje území. I když se nejspíš boji s těmi teroristy na svým územím nevyhne (oni tomu i angláni a pindosové jistě pomohou…)

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Je vidět, jak je Trump – na rozdíl od těch ostatních dementů – informovaný a šikovný.

    Pochybuji, že nějaký další prezidentský kandidát četl nebo viděl nějaké interview s Assadem, ti jedou pouze v bublině propagandy. Už jen proto, že o pravdě se nedá mluvit bez porušení politické korektnosti a říci, že by bylo lepší, kdyby zůstali Saddám, Kaddáfí a Assad nejde, když u každého musíte uvádět povinné adjektivum „diktátor, vrah, bestie, Satan“ – to by řečník vypadal jak Drákula křížený s Hitlerem, Sauronem a Darth Vaderem.

    Také je zřejmé, že Trump nemůže mluvit úplně „na plnou hubu“, protože by byl odmítnut, musí jim to dávat po troškách, natolik jsou zblblí propagandou. Stejně jako jeho lidé při grilování před Kongresem, také museli říkat, co chtěli neokonští psychouši slyšet, aby byli schváleni do vlády – byla to docela sranda.

    Jinak Rusko v Sýrii „nezabředlo“ a nezabředne, na to si Rusáci dávají enormní pozor, stejně jako na Ukrajině. Před dvěma roky se všichni neokoni málem radovali, když do Sýrie vlítlo ruské letectvo, a těšili se na tisíce „body bags“, které !konečně! Putinovi zlikvidují popularitu a celé Rusko krachne, jako SSSR díky nasazení v Afghanistánu.

    Legrační na tom všem je, že SSSR díky Afghanistánu nekrachl, je to vše jen vypatlaná mediální lež. Na konec Sojůzu to nemělo skoro žádný vliv, k tomu došlo z úplně jiných příčin.

    Je to žumpoidní pohádka, stejně jako většina „fairy tails“ o Sovětčících v Afghoši – namátkou legenda o zničujícím účinku raket Stinger, které otočily válku a umožnily vítězství „hrdinných mudžahedínů, bojovníků za svobodu“. Není to zkrátka pravda – Stingery bylo sestřeleno méně vrtulníků a letadel než obyčejnými lacinými primitivními půlpalcovými kulomety, většinou čínskými kopiemi ruského DŠK, které tam proudily přes Pakistán. Problémy – a snadno překonatelné – způsobily Stingery jen první rok po objevení se, protože už za několik měsíců Sovětčíci upravili taktiku nasazení letectva a všechny vrtulníky a letadla dostaly velmi účinné rušiče, takže úspěšnost zásahu Stingerem klesla na minimum, na jednotky procent, když se to vše sovětští piloti naučili – a to netrvalo dlouho.

    Sovětská válka v Afghoši stála finančně více Amíky než Sovětčíky, protože podpora islámských teroristů byla prostě velmi drahá a navíc ji byla většina rozkradena, jak americkými politiky, tak arabskými režimy nebo Pakistánem. A to jen po dobu samotné války – pokud by se započítal i následny „blowback“, kdy se hnus vyvalil proti samotným Amíkům, museli by přiznat, že konečný účet je pro ně epochálně katastrofální. Dalo by se říci, že upadli do Brežněvovy afghánské pasti, kdyby chtěl být člověk škodolibý a blábolit jako oni.

    Mediálních propagandistických lží je plná západní společnost: většina narativů, hlavně co se týče Rusáků, je vymyšlená. Blbé je, když jim věří i politici nebo vojáci, protože pak jakýkoliv střet s Ruskem končí pro Západ katastrofou, jelikož nevychází ze skutečnosti, ale z naprostých pitomostí.

    Je to tak říkajíc „západní konstanta“, vyplývající ze sebechvály a namyšlenosti. Choroba západní společnosti.

    Od Hitlerových nesmyslů o „kolosu na hliněných nohou, do kterého stačí kopnout a on se sesype“, přes kecy německých politických generálů o zastaralosti sovětských zbraní a neschopnosti východního podčlověka. Pak se na ně u Moskvy vyhrnuly skvěle vycvičené a vybavené sibiřské jednotky a za nimi záplavy T-34, nejlepších tanků války – a bylo hotovo. Úžasná „blesková válka“ skončila, prohra byla neodvratná jelikož němečtí náckové na klasickou válku neměli zdroje, i když to ještě pár let trvalo.

    Předtím stejnou chybu udělal Napoleon a ještě předtím Švédové.

    Pořád se to opakuje, nynější verze je o zastaralosti ruských letadel proti americkým, o převaze amerických přesných zbraní a úžasném americkém „síťovém válčení“.

    Realita pak ukáže, že ruská letadla jsou v mnoha ohledech vyspělejší než americká; že ruské letecké rakety mají takový dolet, že Amíci jsou druzí; že ruské PVO je absolutně smrtonosné; že Rusáci mají křídlaté rakety s dlouhým doletem; že umí bombardovat přesně, dokonce i „hloupými“ bombami, což vychází 100x levněji; že mají i celou škálu přesných bomb; že americké tanky bouchají úplně stejně jako ruské; že ruské dělostřelectvo je nesrovnatelně lepší než americké; že ruské taktické salvové rakety jsou na bojišti pro protivníka smrtelné; že Rusáci mají lepší taktický průzkum než Amíci pomocí celé škály laciných dronů; že Rusové jsou napřed v síťovém válčení v pozemním boji; že mají lepší radio-elektronické bojové systémy…

    To je pak vždy veliké překvapení.

    Nyní se Amíci zase sebelakují, že budou mít technologicky nejlepší zbraně a tím do budoucna „smáznou“ každého, koho budou chtít.

    Svatá prostoto!

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     A perlička:
     Ve zbraňové-síťově-počítačových kruzích se množí řeči, že na incidentu v Černém moři, kolem amerického torpédoborce „Donald Cook“, který měl být „vypnut“ nějakou ruskou bojovou radio-eleiktronikou při „strašení“ lodě ruským bombardérem Su-24, bylo zřejmě více, než se zprvu zdálo.

     Urban legend tvrdila, že se lodi vypnuly počítačové systémy řízení raket a radarů, že námořníci najednou koukali do vypnutých obrazovek. A že to způsobilo Amíkům takový šok, že část námořníků dala výpověď a odešla z US Navy (k bezpečnějšímu džobu v továrně na trhaviny – dodávám dle Saturnina).

     Čemuž se tedy všichni – včetně mě – vysmívali, protože taková věc se jevila technicky paradoxní, navíc i strategicky – proč by Rusáci ukazovali takové technologie „jen tak“, v situaci, kdy o nic nejde. Navíc se zdálo pochybné, že by takový moderní systém měli na starém bombardéru Su-24, i kdyby se jednalo jen o nějaké podvěšené kontejnery či interní moduly.

     Nyní tedy „šepoty a šumy v drátech“ tvrdí, že historka byla pravdivá téměř zcela. Že skutečně lodi vypadávalo napájení, komunikační systémy a celé počítačové řízení, servery kolabovaly a prostě nic nefungovalo.

     Prý to mělo být způsobeno tím, že Rusáci mají nějaké rušení, které se indukuje do měděných vedení lodi, jak komunikačních kabelů tak silových napájecích, a vyhazuje jištění a/nebo napadá systémy nějak kyberneticky/počítačově – což je možné, protože po silových kabelech se přenášejí i nějaké regulační povely a pokud to nemají Amíci správně stíněné a chráněné všude, může to mít takový efekt. Technicky to zkrátka takový nesmysl není, jak to vypadá.

     Každopádně US Navy stáhlo všechny svazy letadlových lodí do přístavů (nebo téměř všechny) a usilovně provádějí kompexní rekonstrukce rozvodů, nahrazují komunikační metalické kabely světlovody a vše důkladně stíní a odrušují. Přestavby se účastní nejen samotné letadlovky, ale také jejich doprovod, tedy torpédoborce a křižníky, které ledadlovky chrání před letouny, raketami a ponorkami protivníka.

     Což by tedy nasvědčovalo tomu, že na „bylině o lodi Donald Cook a bohatýrském ruském Su-24, pilotovaném osobně bohatýrem Čurilou Plenkovičem, druhým pilotem byl bohatýr Kostěj Nesmrtelný“ něco málo bylo.
     🙂

     To se mi líbí

     • strejda napsal:

      Obecná teorie kouzelníků, kteří předvádějí a vysvětlují obecenstvu nějaký trik říká, že se musí opakovat pokaždé zcela jinak.
      Američané o možnostech ruského rušení věděli a připravovali se. Rusům se proto vyplatilo jejich systém včas vyzkoušet na malém vzorku, jistě chápeme, že se to netýká jen lodí. Opravy a úpravy trvají nějaký čas, který je pak bezpečný. Nikdo si netroufne konflikt v nejistotě.
      A jak to bude s rušením po opravách a úpravách je otázka zcela otevřená a také zcela mimo naše možnosti. A o tom jsou hybridní války, ne o těch blábolech co nás krmí novináři a „experti“. Skutečných znalců bude tak desetina, otázka pak ale je, kteří to jsou? Ti co chodí do TV, ti co mají rozhovor za rozhovorem, ti co jsou napojeni na penězovody?
      Kdo ví?

      To se mi líbí

    • Petrpavel-zapšklý co čte jen titulky v Haló napsal:

     K uzoufání je, že tohle všechno vyzbrojování za účelem okupování je možno dělat na dluh. Kdyby aspoň jejich lid to pocítil ve formě materiálních obětí byla by naděje na procitnutí a skutečnou změnu i u nich. Dokud nepocítí újmu na sobě, neprocitnou, Trump s tím nic podstatného neudělá i kdyby chtěl. Ale proč by chtěl? Ramštajn má pravdu v jeho rozboru.
     Stejně tak u nás dokud my neprocitneme neudělá nic podstatného, kromě řečí, Zeman. My nepociťujeme šílenou politiku po sametu poklesem životní úrovně, ale nárůstem jakéhosi zdánlivě (!) imaginárního dluhu. O to větší bude pozdější šok.
     Vše „vyřeší“ po kapitalisticku válka. Realita. Jako vždy.

     To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Žádné řešení válkou „po kapitalisticku“ nebude. Kapitalisté narazili na vědecký pokrok, jako předtím feudálové se svými rytíři. Válku spustit nemohou – jaderné zbraně jsou opravdu velmi hrůzná věc, před raketami se nelze nikam schovat, ani zalézt pod zem nepomůže. Stejně jako předtím feudální rytíři skončili s vynálezem palných zbraní, což byl konec feudalismu.

      Americký lid to cítí ve formě materiálních obětí velmi silně – v 70. letech si středně postavený manažer koloťuků na železnici (otec mého známého, dělal šéfa železniční opravny pro Amtrak) vydělal denně ekvivalent jedné unce zlata – na dnešní poměry řekněme 30 tisíc korun. Jeho 50-ti letý syn, ačkoliv expert v sítích, má třetinu až polovinu peněz co kdysi jeho mnohem méně erudovaný táta a je rád že je rád, kromě toho z toho platu táhne všechno, včetně zdravotního pojištění rodiny – a to má spoluúčast a pro větší zákroky to neplatí – důchod od firmy žádný, plus se platí ohromné peníze za vysoké školy pro děti, což tenkrát také nebylo, platila to firma komplet. Rozdíl v životní úrovni tehdy a dnes je propastný, i když hodně kompenzován technikou a lacinými čínskými výrobky – bez toho by Amíci chodili s nahými zadnicemi.

      Trump s tím udělá, protože to není jen nový prezident, je to revoluce – což většina lidí dosud nechápe. Jeho projev nebyl jen „vyhlášením války establišmentu“, jak napsal Paul Craig Roberts, ale „výstřelem z Aurory na Potomacu“. Uvidíte.

      To se mi líbí

      • Petrpavel-zapšklý co čte jen titulky v Haló napsal:

       Jak rád bych tomu věřil 🙂 . Přirovnání s koncem feudalismu je trefné. Jen mám pocit, že ho neukončil jakýkoli feudál ani voják, ale miliony lidí práce. Ale on vlastně Trump je taky člověk práce, tak proč ne? Naděje neumírá.
       Uvidíme …

       To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   Ta částka byla i v jiným článku na toto téma – tak nejspíš sedí.

   To se mi líbí

 3. Hudec napsal:

  Zvonku to vyzerá, že je v Bělorusku celkem klid. EU tudíž hledá cesty, jak ho úspěšně rozesrat.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.