Střela


V knihách historických objevil jsem zajímavé popisy hradů a tvrzí na Šumavě. Pravda, podle neznámého autora je pod pojem Šumava zahrnuto mnohem širší území, to ale umožnilo zařazení právě i hradů a tvrzí z kraje prácheňského. Hrad a zámeček Střela se zdá být dílem Bavorů, ale není to pravda. Autor povídání samozřejmě mnoho ještě nezná.

As na půl cestě z Horaždovic k Strakonicům blíže pěkných Střelo-Hoštic vypíná se po levé straně na nevelkém návrší starobylý, co do stavby nemálo zajímavý hrad Střela.

O poloze má autor velice mlhavé povědomí. Střela totiž leží nedaleko Strakonic, asi tak 3 km, zatímco do Horažďovic je to dobrých 21km.

Založen byl nepochybně od mocných sousedních Bavorů ze Strakonic, kteréž domněnce nenasvědčuje sice tolik, jak Sommer ve své topografii Čech se domnívá, ta okolnost, že páni Bavorové ze Strakonic měli oblouk ve svém erbu a hrad tento také v podobě oblouku jest vystaven, nýbrž spíše to, že, jako většina okolních statků také nepochybně tento jim náležel. Bližšího nelze o původu Střely a prvotních její dějinách na ten čas pověděti.

Kupodivu hrad Střela nemá se strakonickými pány společného zhola nic. Ani pozemky, na kterých byl založen, Bavorům nikdy nepatřily. Naopak patřily rodu pánů ze Střely erbu oslí hlavy. Známý je také jistý Bleh ze Střely. Viz zápis z Desk zemských z roku 1318

 (87. Hostis de Porzieczie, camerarius Prachynensis, conqueritur super Bleh de Strziely, quia quando iuit cum Wenceslao actore de Strakonicz, volens apprehendere vaccam in Kathowicz, hereditate sua, ibi apprehendimus eam cum omni iure, ibi fuit repulsus a dicta vacca et dedit sibi CCC plagas liuidas. Camerarius Blasei, terminus sequenti die post Jeronimi.

Hostes z Poříčí, komoří Prácheňský stěžuje si na Bleha ze Střely, že když šel s Václavem původem ze Strakonic, chtěje vzíti v Katovicích v své dědictví krávu podle vnímání práva, byla mu řečená kráva odmítnuta a dostal 300 ran naloženo. Komoří Blažej, den druhý po Jeronýmu.)

V roku 1242 připomíná se jakýsi pán Martin ze Střely. V rozbrojích husitských seděli na Střele pánové Heřman a Jan z Landštejna a na Borotíně a na počátku XVI. st. pánové Švihovští z Risenberka, z nichž Vilém Švihovský z Risenberka r. 1543. zámek Střelu, městečko Katovice, ves Dražejov a j. rytíři Vácslavovi Kraselovskému z Kraselova prodal. Jeho dědička Maria Anna z Kraselova postoupila Střelu s příslušenstvím r. 1547. svému manželu Vácslavovi Leskovci z Leskovce, a tento po r. 1547. Petrovi Boubínskému z Újezda, kterýž zemřel r. 1600. a pochován jest v kostele sv Filipa a Jakuba blízkého městyse Katovic na pravé straně hlavního oltáře. Potomkům Petra Boubínského z Újezda, Pavlovi a Přibíkovi Boubínskému z Újezda, byl statek Střela r. 1622. v pokutě za zpouru skonfiskován, a téhož roku i s Hošticemi*) Jindřichovi Líbštejnskému z Kolovrat puštěn, kterýž statek r. 1654. jezovitské koleji v Klatovech kšaftem odkázal; jezovitům pak připisuje se zřízení nového hradu v nynější jeho podobě, jejž byli si za letní residenci vyvolili. Po zrušení řádu jezovitského r. 1773. dostala se Střela i Hoštice s Zuklínem v administraci státních statků, od níž je konečně r. 1809. koupí získal pan Erasmus Obst za 175.050 zl. Nynějším držitelem obou statků Střely a Hoštic (a mimo to i Volšov u Sušice), jest JUDr. pan Gustav Obst.

061

*) Na někdejší tvrzi Hoštické (nynější Střelo-Hoštice) seděli v XV. a XVI. st. páni z Kraselova a z Hoštic, od nichž r. 1562. rytířům z Komárova se dostala. Po bělohorské bitvě jsou Hoštice těm to odňaty, a zároveň, jakož již svrchu zmíněno, se Střelou Jindřichovi Libštejnskému z Kolovrat prodány.

Z knihy „Památné HRADY A TVRZE v Šumavě“ vydané v Klatovech roku 1876 sestavené F.J.Š. (autor neidentifikován)

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice prácheňsko se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Střela

 1. Hudec napsal:

  Na Střele jsem měl příbuzné – jmenuje se tak i vesnice pod zámkem a zříceninou hradu. Chodil jsem k nim z Katovic jako hodně malé dítě zkratkou přes luka s mojí prababičkou.
  Nevím, zda to odpovídá realitě, ale mám z dětství nějak zapsáno v kebuli, že zámek a hospodářství s ním spojené byly znárodněné v roce 1945 nebo 1948. Pokud 1945, souviselo to s Benešovými dekrety a kolaborací, pokud 1948, pak to souvisí s vítězstvím pracujícího lidu.
  A také mám někde v závitech vzpomínku, že jen kousek za domem mých prarodičů v Katovicích byl v malé uličce „Podskalí“ miniaturní domek, kam prý byli majitelé Střely vystěhováni. Ale jist si tím nejsem.
  Z pozdějších časů si pamatuji, že tam byly usídlené nějaké dementní děti, staraly se o ně jeptišky, což pro mě byla atrakce.
  Pak tam byl Okresní archiv, smutné je to teď, posuďte sami:
  ———————–
  iDNES:
  Zámek Střela okupují feťáci
  2. dubna 2008 13:36
  Lidé ze Střely u Strakonic se bojí o své děti a nepouštějí je hrát si do aleje vedoucí k zámku. V ní, stejně jako před zámkem samotným, se totiž povalují použité injekční stříkačky a obaly od jehel. Zámek, který má nové lotyšské majitele, přitom chátrá, je opuštěný a často se stává terčem zlodějů.
  Jednopatrová budova okolo dvora ve tvaru písmene D se pyšnila kachlovými kamny či unikátními parketami, jaké nemají ve střední Evropě obdoby.
  Do opuštěné památky se ale dostali zloději a část parket vytrhali. Stejně postupovali i u kachlových kamen.
  A zatímco dříve do této lokality chodili lidé na procházky, nyní se sem sjíždí jen narkomani. „Feťáci sem jezdí každou chvíli. Zámek chátrá, fasáda opadává, vrata jsou od zlodějů rozštípaná,“ kroutí hlavou důchodce ze Střely Václav Berger.
  Kaštanovou alejí k zámku chodí dvakrát denně na procházky – ráno a odpoledne. Dá se říct, že už je ale jediný, kdo se k památce z malé vsi vypraví.
  „Našli jsme tam spousty injekčních stříkaček i platíčka od různých prášků. Děti tam nepustíme, máme o ně strach,“ uvedla jedna z maminek ze Střely, která nechtěla uvést své jméno.
  Památku koupily dvě firmy z Rigy
  Zámek byl až do předloňska obydlený. Nyní ho ale původní restituenti prodali. Koupily ho dvě lotyšské firmy sídlící v hlavním městě Riga na jedné adrese. Na téže adrese jsou zapsané i další dvě firmy, které vlastní zámek v Bezděkově u Klatov.
  Za všemi aktivitami stojí podle informací MF DNES stejný zámožný lotyšský podnikatel. Milionář sice slibuje velké opravy, ale konkrétní plán zatím nemá. Podobně jako s památkou v Bezděkově.
  „Nic se na zámku neděje a jen chátrá. S majiteli jsme se nikdy nesetkali,“ sdělil starosta Bezděkova u Klatov Josef Červený.
  Jediný, kdo zná podnikatele, jemuž zámky patří, je Jarmila Dufková z Prahy, jednatelka s.r.o. Zámek Střela i s.r.o. Zámek Bezděkov, která je pravou rukou Lotyšů. A pak původní majitelka zámku v Bezděkově Hana Meindlová.
  „Podnikatel to chce mít jako letní sídla na oslavy pro uzavřenou společnost nebo pro podobné příležitosti. Vše začalo tak, že jeho kamarád si koupil v Česku zámek jako první a on, aby jej trumfnul, si koupil dva,“ popisuje Meindlová.
  Dufková nechtěla o podnikateli, který si památku koupil, blíže hovořit, stejně ani jako o zamýšlených aktivitách. Přiznala ale, že problémy s narkomany a zloději na zámku měli.
  „Dnes už je to jen prázdná budova, ve které nic není. Plánujeme rekonstrukci, tu nám ale komplikuje to, že loni poškodil střechy na zámku orkán. Svůj díl na devastaci objektu nesou i zloději,“ dodala Dufková.
  A jak se dívají na tuto kauzu odborníci? Podle ředitele strakonického muzea a dřívějšího památkáře Miroslava Špeciána je chybou, že zámek Střela zůstal opuštěný. Když totiž lidé zjistí, že se tu celý týden nikdo neobjeví, začnou ničit a krást.
  „Zhruba před šesti lety byl podobný problém v Libějovicích u Vodňan, kde se scházeli v opuštěném zámku bezdomovci. Ze zdí vytrhávali kabely a dávali je do sběru. Vyřešilo se to až uzavřením celého objektu a dohledem. Situace na Střele mě mrzí,“ uzavřel Špecián.
  .—————————-
  Jaký je aktuální stav nevím, ale společnost Střela s.r.o. s jednatelem Sergejem Mikulenkem je v likvidaci.
  To celé moc optimismu nedopřává, vede to jen k nasrání. Ten zámek je totiž velmi roztomilý objekt. Nebo spíše asi byl….
  Dnes budu mluvit s maminkou, tak se jí zeptám, jak to bylo s tím vyvlastněním, pokud si bude pamatovat. Mám pocit, že se ti majitelé po něm nějak zbláznili nebo tak nějak.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Po plyšáku to bylo vráceno, dokonce tam dědicové chvíli bydleli a pořádali zámecké slavnosti – představení šermířů, prohlídka zámku i se strašidly – jenže to asi neutáhli finančně. Tak se zámek začal prodávat a prodávat a … Až je tam, co dneska.

   To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  slechto fifth,ma jeho blahorodie naozaj zistene,ze jeho predkovia to slachta co budovala hrady a zamky tam v tom kraji a vlastnila holotu v dolinach?

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Čobolíku, Bavorové oficiálně vymřeli roku 1404 a poslední doložení údajní příbuzní (Benedové z Nečtin) někdy 1850. Takže samozřejmě nejsem (i když jeden nikdy neví) přímý potomek rodu, ale jen duchovně.

   To se mi líbí

 3. bob napsal:

  Přiznám se, že o zámku vím toliko, co jsem si výše přečetl.
  Přesto si dovolím nastínit scénář.
  Nyní je to ve stadiu devastace (ten, který to koupil selhal..)
  Další stadiu bude, že to koupí někdo další…a další, až se najde někdo, kdo to bude chtít dát doopravdy do kupy…
  No a pak nastane ten správný moment pro památkáře („…tahle růžová není ta správná růžová…“ atd.) a bude definitivní konec.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Vzhledem k tomu, že součástí areálu je i zřícenina původního hradu, očekávám, že totéž čeká i ten zámek. A nakonec to koupí Město nebo Kraj a budou jen tak udržovat ve stavu nedokončené zřícenosti.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.