Černá hodinka aneb Jan Keller-10


Když chybí důvěra

Výzkumy veřejného mínění již delší dobu zjišťují jak v Evropě, tak ve Spojených státech setrvalý pokles důvěry občanů v politiky, ve státní instituce a v média.

Snahy tento trend zvrátit byly až dosud neúspěšné. U nás měly podobu vzniku stran typu Unie svobody či Věcí veřejných. Tvrdily o sobě, že ony jsou důvěryhodné, protože na rozdíl od ostatních nelžou. Rozpadly se, když se zjistilo, že i v tom se mýlily.

To, co se dnes děje s minulými i s chystanými volbami na obou stranách Atlantiku, nasvědčuje, že politici se rozhodli proti poklesu důvěry rázně zakročit. Prohlásí ho za důsledek působení cizích agentů. Ten, kdo se zdráhá odevzdat jim svůj hlas, prozrazuje na sebe, že může být pod vlivem nepřátelské propagandy.

Snaha ovlivňovat nečistými prostředky dění v druhých zemích pochopitelně existuje. Určitě to není třeba vykládat právě Američanům či Francouzům. Docházelo k tomu dávno před tím, než se pro politickou dráhu rozhodl Donald Trump či Marine Le Penová.

Pokud by voliči svým politikům důvěřovali a byli přesvědčeni o objektivitě a vyváženosti médií, nikdo by si s rozvratným působením z ciziny hlavu příliš nelámal.

Nyní se však může politika snadno dostat do začarovaného kruhu. Čím více bude důvěra ve zvolené zástupce upadat, tím více cizích agentů bude nutno najít a tím pečlivěji bude třeba vyhodnocovat vhodnost obsahu médií. To povede samozřejmě k dalšímu poklesu důvěry ve společnosti, takže bude třeba přijmout opatření ještě přísnější.

Takový postup má dvojí nepříjemné důsledky. Jednak stupňuje potřebu vnějšího nepřítele, bez kterého se pak už domácí politika nedokáže obejít. Vyhrocování mezinárodního napětí je pak nezbytnou součástí strategie těch, kdo se chtějí udržet u moci.

A druhý důsledek je také nasnadě. Stává se zhola zbytečným zjistit, proč vlastně politici o důvěru přicházejí. Prostor pro reflexi se snižuje, zato prostor pro podezřívání a slídění otevírá dokořán.

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté, Černá hodinka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

32 reakcí na Černá hodinka aneb Jan Keller-10

  • blbíš napsal:

   jaká pak ztráta soudnosti, ohe? BINGO to je!!!

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Je to čím dál větší sranda.

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Rozumiem tomu správne, že ČSSD chce v US kongrese nahradiť demokratov? 🙂

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Tak to mne nenapadlo. Že by se Bohuš cítil až tak vysoko? On má o sobě dost vysoké mínění, to je pravda, pořád ještě věří tomu, že se odrazí ode dna a vyhraje, ale nevím, nevím, aby se na dně nezabořil do bahna 🙂

    Liked by 1 osoba

  • Ahele napsal:

   Pokusím se předpokládat, že je oslovili proto, aby zjistili čeho se mají vyvarovat, aby nedopadli jako Clintonka a budu doufat, že nejsou přece jen až tak nesoudní a já tak naivní.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Já nevím. Ale Babišovi radil bývalý člen této partičky, který od Clintonů odešel. A výsledek?…

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     No jo, ale to byla jiná doba. Od těch časů se prolátklo tolik věcí, že nemyslím kdyby začínal včil, že by měl úspěch…. No uvidíme…..Ale co mne zajímá … kde na to budou brát či kdo to bude platit…. hmm

     To se mi líbí

 1. bob napsal:

  Mám v tom pěkný hokej.
  Na jednu stranu zpochybňuji úlohu tajných služeb, hackerů, trollů…atd. v případě amerických voleb, BREXITU…
  Na druhou stranu jsem přesvědčen, že tajné služby měly prsty v arabském jaru.
  Zrovna tak nepochybuji o tom, zda byl Majdan, resp., to co následovalo organizováno zvenčí, či nikoli (bylo).
  Je oboje možné? Buď by mělo platit jedno nebo druhé.
  Snadná odpověď je, že záleží na vyspělosti ekonomiky, demokracie….
  Jak to, že má tedy takovou podporu Putin? (určitě přes snahu skoro celého světa o rozvrat Ruska?)
  Jak to, že má (pořád ještě) podporu Merkelová?
  Především musí být politik S´TÁTNÍK (odpovězme si na otázku, kolik známe státníků)
  Pak tam musí být charizma, schopnost taktiky a strategie, zdravá dávka populismu, sociální cítění, být obklopen schopnými a loajálními spolupracovníky….atd.
  Tak si představuji „důvěryhodného“ politika.
  O totalitních režimech, kde mají (měli) vůdci vládu pevně v rukou (Stalin, Hitler, Kim…) se nezmiňuji, to je kategorie sama pro sebe.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Přesně to samé si myslí američtí vládnoucí zločinci: když skoupili média, platí propagandu, vydírají a kupují politiky, vydírají cizí firmy a banky, platí a cvičí vrahy, organizují a podporují převraty, bombardují ilegálně půl světa, … že to musí dělat i protistrana.

   Ačkoliv o amerických akcích je důkazů a svědectví bezpočet, o ruských akcích žádné věrohodné důkazy nejsou, ani se nepovedlo najít způsob, jakým to ti lstiví Rusáci financují – což by mělo normálně být snadné, protože veškeré finanční operace jdou přes počítače a sítě pod kontrolou NSA, CIA, DIA, …

   Docela jednoduchá odpověď, že žádné takové ruské akce nejsou, je pro ně nepřijatelná.

   Brexit je důsledek samotné politiky britských a euhnijních „elit“, volba Trumpa zase výsledek panství amerických fašistů a zločinců, prohlašujících se za „liberální demokraty“.

   Viník je tedy úplně jasný – alternativní internetové servery a ruská TV stanice RT, přes kterou Putler vysílá své magické čáry. Nezbývá než postavit pár (tisíc) převýchovných táborů, kde budou voliči proškoleni. Kdo převýchovu odmítne, bude pochopitelně popraven, spolu s ruskými agenty ze všech alternativních serverů. Pak bude demokracie obnovena a volby vždy dopadnou správně, tedy demokraticky, jediným možným a domluveným výsledkem.

   Makrela podporu měla především pro pokračující vylupování Evropy Německem, dokonce na rozdíl od Hitlera bez tanků a jediného padlého, ovšem důsledky budou skoro stejné. Jenže německý volič věří jen své peněžence a stejně jako v roce 1941 si neuvědomuje důsledky. Než Němcům dojde, že na nich Makrela páchá genocidu stejně jako Áda, bude jim to ještě chvíli trvat – než začne hořet celý Berlín – do té doby budou veřejně i soukromě tvrdit, že „alles klar“ a budou neochvějně hlasovat pro Führera, jako vždycky.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Zapomínáte na dederony – co byli došprtáni k tomu – myslet-. Bylo by asi docela veselo, kdyb tamější domorodci si vzpoměli na své úspěchy z minula. Mají tam v těch partajích docela dost mladejch a jednotlivé země i v minulosti bývávali daleko víc samostatné… uvidíme…

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Na odpoledne mám opět jednu německou zajímavost. A toho, kdo umí tu krční chorobu zvanou němčina bych prosil, aby připojený odkaz pak lépe přeložil a poslal. Rád to přeuložím.

     To se mi líbí

 2. jaa napsal:

  Ono je to dneska „samá důvěra“ – napříč spektrem. Co myslíte zbaští mu tohle ruští jenerálové co s ním študovali nebo ne?

  http://zpravy.idnes.cz/nato-chce-vojensky-dialog-s-moskvou-d68-/zpr_nato.aspx?c=A170118_161320_zpr_nato_inc

  fujtajxl

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Kdo přerušil spolupráci? Na to článek odpovídá NATO.
   Viz. Severoatlantická aliance přerušila prakticky veškerou spolupráci s Ruskem po anexi Krymu v roce 2014.
   Co tedy NATO vlastně chce? Spolupráci ne, tu odmítlo. Jak se zdá NATO nerozumí již ani samo sobě. Poslat vojáky s tanky do Polska jako nabídku k dialogu se zdá být velmi zvláštní způsob spolupráce. Vlastně můžeme být rádi, že Rusové neodpověděli.

   To se mi líbí

   • berkowitz napsal:

    Ještě pár set tanků zbývá poslat do Ojczyzny, a světový mír je zaručen.

    To se mi líbí

    • bob napsal:

     „Naštěstí“ jsme tu měli, než je Kocáb vyhnal 🙂 přes 20 let ruská vojska a teď (americký radar….) se můžeme bezvadně vymlouvat, že tu žádné cizí vojáky nechceme.
     Doufám, že nám to dlouho vydrží

     To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Já bych typovala, že tím velkohubým přerušením „spolupráce“ ztratili informace, mezitím hlavní velení vyměnilo ansámbl a oni neví lautr nic. Tak asi jej vytáhli aby nějak získal kontakty přes kamarády. žižkovákovi se v tom jeho CV na wiki divnou 5ti letou pauzu … jak ve vzděávání tak v praxi… tož kdo ví…. kde v té době byl..

    To se mi líbí

    • jaa napsal:

     Ale jináč je to docela sranda… napřed jej zejůnie zařadí na ten SEZNAM a včil fňukají, že se nehlásí a to mu “ pětkrát ! volal naposledy minulý týden. Taková drzost se nehlásit…… chi
     šmárjá ty zelený makovice jsou opravdu něco a furt stejný….

     To se mi líbí

  • oh napsal:

   Řekl bych, že když Gerasimov dostane patřičný rozkaz, dokáže to baštění celkem věrohodně předstírat.
   http://www.natoaktual.cz/rusko-je-pripraveno-budovat-vztahy-s-nato-na-principu-rovnosti-pwa-/na_media.aspx?c=A170103_174956_na_media_m02
   Ale IMO je tohle určeno pro vnitřní použití: Pavel si vlastně jenom stěžuje, že mu „barbarští Rusové“ ani nezvedají telefon. Logický závěr, že NATO nemůže Rusku důvěřovat je už určitě pro hnojomety dávno připraven.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    jo jo a oni tak nemohou zjistit – kde se nachází – abY se mohli dohadovat co chystá…kdo ví, třeba mají stopku na mobily… jo vývoj jde taky proti… maj to ale potíže…

    To se mi líbí

 3. Miluše napsal:

  To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  No, ještě dva dny. Snad ten válečnický nobelista něco nevyprasí. Motorkářské gangy zakopaly válečnou sekeru a jedou Trumpa bránit, aby ten sorošovský ksindl mu při inauguraci něco nevyvedl.

  To se mi líbí

 5. oh napsal:

  Když chybí důvěra, nasadíme neziskovku s monopolem na pravdu. :-/
  http://diit.cz/clanek/nemecko-cenzuruje-facebook
  https://de.wikipedia.org/wiki/Correctiv

  To se mi líbí

 6. Alena Z napsal:

  Nadace Clintonových končí!
  http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/uz-penize-neposilejte-nadace-clintonovych-ukoncila-svou-cinnost/
  On totiž emailový server ve sklepě Clintonových nesloužil jen ministryni zahraničí (úřední i soukromé maily), ale také nadaci Clinton Foundation. Takže ono se proláklo, k čemu a komu ta nadace slouží….

  To se mi líbí

 7. brtníkvbrlohu napsal:

  Když jsem začal číst příspěvek v 20.04 od Kchodla tak se mi najednou za zády někdo začal řehnit až se za břicho popadal – koukám a on to duch jednoho rodáka z Příbora – a mezi řehotem hýkal — joo projekce to je potvora. 🙂

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.