Černá hodinka aneb Thajsko definitivně odmítlo koupit ukrajinské tanky „Oplot“


Dle názoru expertů k tomu došlo kvůli nedodržení termínů dodávek Ukrajinou, ale také proto, že reálné vlastnosti stroje neodpovídaly parametrům v kontraktu slibovaným.

Kontrakt uzavřený se státní společností „Ukrspecstroj“ na dodávku 49 strojů za cenu téměž 5 mil.USD za kus v roce 2011, byl stornován. Oznámil to thajský ministr obrany Wongsumon. Podle jeho slov byl kontrakt s Ukrajinou největším problémem kompletace výzbroje armády země. Mohlo snad Thajce před 5 lety napadnout, že je Ukrajina takhle podrazí? Tenkrát, v roce 2011, patřil Charkovský Malyševův závod  mezi největší světové výrobce tanků. Navíc šlo o firmu s téměř stoletou tradicí v jejich výrobě.  A Charkovská strojírenská konstrukční kancelář A. Morozova, která tank „Oplot“ vyvinula, hrála dříve jednu z klíčových rolí při vzniku obrněných pásových vozidel Sovětského svazu. Zde byly vyvinuty například i znamenité tanky T-34…

Kdo mohl předpokládat, že dnešní Ukrajina přivede legendární podnik do stavu, kdy produkce 5 tanků za rok bude už na hranici jeho sil?!

Doslovně řečeno, v roce 2015 podnik nebyl naprosto schopen smontovat ani jediný „Oplot“. Všechny výmluvy Ukrajiny, že tank je údajně výrobně příliš složitý, znějí přinejmenším hloupě.

Skutečnost je taková, že vláda dovedla zemi do situace, kdy prvotřídní odborníci byli nuceni místo výroby tanků a dalších bojových vozidel, odjíždět do Polska jako gastarbajtři… V důsledku toho Ukrajina dnes definitivně ztrácí tento kontrakt, protože thajské ministerstvo obrany si už vyhlédlo čínské tanky VT-4. To přesto, že Thajci plánovali zakoupit u Ukrajiny „Oplotů“ nikoli 49 za sumu 241 milionů, ale 150 – ovšem až poté, co Ukrajina splní původní kontrakt. Kontrakt měla Ukrajina splnit do října 2017, ale už dnes je jasné, že to nedokáže. Přesněji řečeno – Thajci si už u Číny objednali 28 strojů VT-4 s možností dalšího navýšení jejich počtu. To znamená, že se Ukrajincům už nijak nepodaří kontrakt zachránit…

Kromě nedodržení termínů dodávek, podle vojenského experta Vláda Šurygina, pancéřování 20 tanků, dodaných do roku 2016, vykazuje podstatně horší kvalitu proti deklarované a stroje jsou navíc mimořádně poruchové. Naprosto propadly i v bojích na Donbasu.

A to je celá historie. O tanku samém nemá smysl hovořit – v něm hlavní problém není. Podstatné je, že Ukrajina v tak krátké době dokázala prošustrovat to, co se budovalo po desetiletí!

Zdroj: http://ukraina.ru/exclusive/20170110/1018133624.html

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže, Černá hodinka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na Černá hodinka aneb Thajsko definitivně odmítlo koupit ukrajinské tanky „Oplot“

 1. jaa napsal:

  Ono je taky možné, že Thajci nechápou, že Ukroši se tímto snaží sabotovat nebo bránit Asijským státům v obraně zemí a tím pomáhat … mno – komu pak… kdo ví??? 🙂

  To se mi líbí

 2. Petrpavel napsal:

  Tenhle člověk má podle kuloárních podání naději na postsobotkovské předsedování v ČSSD. Slyšel jsem ho několikrát v PS při projednávání Lex Babiš, mluvil úplně jako Kalousek. Potěš nás pánbu …
  http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/sloupky/pane-babisi-dokazte-ze-jsem-lhar-nebo-se-omluvte/

  To se mi líbí

 3. bob napsal:

  Ukrajina má tu „výhodu“, že se může vymlouvat na Rusko (záměrně neříkám občanskou válku, protože se to „nesmí“).
  Nějak mi těch 5 tanků nehraje s řádem desetitisíců tanků vyrobených v SSSR (ale, abych nekřivdil i v USA a Německu) během 2.WW
  Jedinou roli, kterou Ukrajina úspěšně plní, je role destabilizační

  To se mi líbí

 4. oh napsal:

  Jediných pravd bude asi trošku nadbytek.
  http://mediamania.tyden.cz/rubriky/tisk/bbc-se-pousti-do-boje-proti-dezinformacim-buduje-specialni-tym_413549.html
  Nebo je to nějaká epidemie?

  To se mi líbí

 5. kchodl napsal:

  Vzdělaní lidé z oblasti zbrojní výroby utekli do Ruska, jakmile americký puč v Kyjevě uspěl, protože všem bylo jasné, co bude dál. Jelikož Rusko otevírá několik set nových továren ročně, o tyto lidi je velký zájem a dostávají velmi vysoké platy, na ukrajinské poměry doslova pohádkové.

  Netýká se to jen vědců a inženýrů, ale i kvalifikovaných profesí, třeba svářečů – takový chlap má v Pitěru v loděnicích měsíční plat cca 3000 euro, za což je v Rusku velmi slušný život, i v drahém Pitěru a okolí.

  Výroba čehokoliv složitějšího se na Ukrajině úplně rozpadla, protože přestaly fungovat dodavatelské řetězce a financování. Odborníci a kvalifikovaní dělníci zmizeli. Vše je objektem „války gangů“ mezi oligarchy.

  Nejde jen o továrny, ale i o stovky výzkumných ústavů, akademii věd a vysokých škol. Například, v Kyjevě je (spíše byla) jedna z největších a nejproslulejších vysokých leteckých škol ohledně aerokosmických technologií, navázaná na letecké továrny Antonov, výrobce motorů Motor-Síč a další proslulé firmy, třeba kosmický komplex Južnoje a továrny v Dněpropetrovsku (mj. výrobce raket SS-18 Satan). Studovalo tam letectví a letecké technologie mnoho lidí z celého světa, je to alma mater mnoha dnešních špičkových leteckých/kosmických konstruktérů.

  Charkovské závody na výrobu tanků, původně jedno ze dvou hlavních center výroby tanků v SSSR, jsou v naprostém rozvalu. Mimo jiné nemají speciální ocele a technologie z Doněcka, zmizeli jim lidé.

  Kromě toho žádná ukrošská továrna nemá energie, protože nemají za co koupit uhlí, případně je to zakázané Kyjevem – uhlí z Doněcka se kupuje tajně, na černo. Není ani dost elektřiny a plynu.

  Letecký a kosmický průmysl nemá titan z Krymu.

  V neposlední řadě byl celý průmysl, především vojenský, provázaný na ruské subdodavatele. Od těch se nyní kupovat nesmí.

  Mimo tohle všechno byli už mnoho let Ukroši smutně proslulí falšováním výroby, především používáním horších materiálů, než bylo deklarováno. Týkalo se to i tanků – při bojích v Doněcku a Luhansku se kolikrát stalo, že ukrošské tanky byly snadno ničeny boční palbou na korbu (podvozek), který místo z pancéřové ocele byl vyroben z té nejobyčejnější stavební. Jednalo se přitom o tanky z Charkova, vyráběné na sklonku SSSR. Ale tanky vyrobené za samostatné Ukrajiny byly prý ještě horší a více ošizené.

  Jako dodavatel zbraní jsou Ukroši odkecaní po celém světě na dlouhá léta. Mimo jiné ukradli několik zakázek letadel, které měli podle kontraktu renovovat, ale po opravách je zašmelili jinam – letadla zmizela beze stopy. Tanky, modernizované pro různé africké země, shořely u Debalceva, doněckého letiště nebo v Ilovajském kotli.

  Dějí se tam vskutku neuvěřitelné věci.

  To se mi líbí

 6. Hudec napsal:

  Copak Ukrajinci. Mají v Charkove nedokončenou JE. V tlakové nádobě 1000 MW skláduji vodku. To není for, Rusové v Rosa tomu, prof. Kuzněcov & spol. , z toho měli desnou prdel.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   😀 😀 😀
   To je vážně super žertík, úplně jaderný! Něco takového je možné jenom tam.
   Ačkoliv, napadá mě, co dělají se svou hotovou atomovou elektrárnou Rakušáci?
   Ti se ani na skladování vodky nezmohli.
   Co budou dělat se svými jaderkami Němci, až je melounovitě odstaví, to je také neznámé.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.