Ruská výzbroj – její palebná síla nemá na válečném poli ekvivalent v jiných státech ani vojenských aliancích


infobalkanibg

Armáda Ruské federace má v operativní pohotovosti dostatek zbraní a techniky, včetně operativní zálohy přes 12.500 tanků a přes 20.000 kusů různých druhů obrněné techniky.

Nehledě na kritiku se strany ruských generálů, je základní bojový tank T-90 svými celkovými bojovými charakteristikami hodnocen výše než například „Leopard“ 2A4.

Předpokládá se modernizace všech dostupných provozovaných ruských tanků s cílem dosažení bojového potenciálu T-90. Plánuje se postupné nahrazování druhých tanky „Armata“, nebo levnější modernizací T-90.

Podobná je situace v modernizaci obrněných armádních systémů. Předpokládá se, že vojenskoprůmyslový komplex postupně doladí výrobu obrněného transportéru „Bumerang“, modulové platformy “Kurganec“, multifunkčních protiletadlových komplexů, automobilů…

Ruské válečné námořnictvo prošlo reformami, které vedly k přeformování mužstva a dosažení stavu 123.000 mužů. V operativní pohotovosti má 256 lodí a přes 240 letadel různého určení, soustředěných do čtyř flotil.

Kromě letadlové lodi „Admirál Kuzněcov“ tvoří hlavní sílu flotil: 44 jaderných ponorek (24 v operativní pohotovosti), 19 konvenčních ponorek, 56 hladinových válečných lodí v operativní pohotovosti, mezi kterými vynikají 4 jaderné raketové křižníky.

Velká část úderných jednotek flotily může díky své raketové výzbroji zasahovat cíle na Blízkém a Středním Východě.

Tento typ ozbrojených sil je vybaven dostatečným množstvím pomocných a výsadkových plavidel pro působení ve strategické i operativní hloubce.

Perspektivy Ruského válečného námořnictva je popsána v plánu výstavby 51 moderních hladinových lodí a 24 ponorek (16 jaderných). Většina z nich by měla opustit loděnice do roku 2020.

Vojenské kosmické a letecké síly (dle nového názvu) Ruské federace byly v posledních 5 letech podrobeny největší transformaci.

Redukce na 180.000 lidí (48% snížení počtu zaměstnanců od roku 2007). K největšímu snížení došlo u vrtulníkového letectva. Útočných vrtulníků Ka-50/52 je v provozní pohotovosti 30 ale jejich počet narůstá. Kromě toho mají 48 strojů typu 28 a více než 350 Mi-24/35. K tomu ještě téměř 300 víceúčelových Mi-8/17/171 a 30 těžkých transportních Mi-26 umožňují operativní vzdušní desant v rozsahu několika brigád.

Patří sem i množství dopravních letadel, leteckých tankerů a velitelských stanovišť (26 DRLO –angl.AEW), jsou schopny dosáhnout úrovně skupiny armád. Podporovány jsou 14 perutěmi útočných letounů SU-25 (170ks), až 500 SU-24M (270 v operativní pohotovosti), 48 SU-34, přes 400 stíhaček SU-27 a jejich modifikace SU-30 a stejně tolik MiG-29 a MiG-31.

Moskva vkládá velké naděje do strategických bombardérů TU-160. Je připraven projekt modernizované verze TU-160-M2.

K výše uvedenému je třeba doplnit i strategické letectvo, které disponuje 93 Tu-22M3, 64 Tu-95 a 20 Tu-160, odpalovací zařízení ZRK S-200/300/400 protivzdušné obrany země.

Ruská vojenská síla je skutečně ohromná.

Zdroj: https://infobalkani.wordpress.com

vybral Bavor V
přeložil Hroch

Příspěvek byl publikován v rubrice Infobalkani se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

34 reakcí na Ruská výzbroj – její palebná síla nemá na válečném poli ekvivalent v jiných státech ani vojenských aliancích

 1. bob napsal:

  Před mnoha a mnoha lety jsem viděl film Galantní slavnosti (?) – Tam se válčilo, pak se řeklo přestávka na oběd a byla přestávka….(tak nějak to v tom filmu bylo..).
  A teď jsem si na ten film vzpomněl.
  Jako že ve 3.WW se řekne: teď se válčí tankama, pak se řekne teď do sebe půjdeme obrněncema…
  Anebo každá strana zmáčkne ten pomyslný knoflík? a bude jedno, kolik má kdo tanků??
  Mimochodem zaznamenali jste, že za docela šílený prachy budeme kupovat 100 nebo kolik pandurů. Pořád si myslím, že se pletu o řád, spočítal jsem, že jeden vyjde na 100 mega (?)
  KOLIK MUSEL STÁT TEN FAVORIT, CO JICH 5 ZLIKVIDOVAL. A ta řidička, to musela být nejmíň absolventka West Pointu 🙂

  To se mi líbí

 2. Petrpavel napsal:

  Prohlášení Ústředního výboru ČSSD+ANO+KDU k slavnému výročí ještě slavnější pokrokové vůdkyně českého a slovenského lidu Chátře 1977 přednesl principál s.(ocan) Sobotka :
  http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Premier-Sobotka-Pripomneli-jsme-si-odvahu-signataru-Charty-77-470520
  Začínají budoucí slavná Chovancova „léta dvacátá-třicátá“.

  To se mi líbí

 3. jaa napsal:

  Dějou se to vjeci a máme my to peníze na Ústavy……

  pravy.tiscali.cz/bolsevicke-stoleti-v-roce-1917-se-zrodil-jeden-z-nejhruznejsich-rezimu-historie-291395

  bude to – zdá se -výživné „výroční“ jaro
  uff

  To se mi líbí

 4. jaa napsal:

  Nevím jestli můžu tak alespoň – na AE News jsou dva docela zajímavé články – k O´´bamovi a německým reparacím…

  To se mi líbí

 5. jaa napsal:

  Dnes jsou ti press zvláštní a opravdu po dlouhé době stojí za to vše procházet, asi to zuačíná být ouvej doopravdy

  http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/politika/obama-priznal-nejhorsi-chybu-sveho-prezidentstvi-utok-na-libyi/

  To se mi líbí

 6. Alena Z napsal:

  Operace Atlantic Resolve začne 20. ledna 2017
  Z přístavu Bremerhaven v Německu bude obrněná technika po železnici vypravena do východní Evropy, aby tu podpořila operaci Atlantické odhodlání (Atlantic Resolve).Celkem bude do východní Evropy přesunuto 87 bojových tanků M1 Abrams, 144 bojových vozů pěchoty M2 Bradley, 18 samohybných houfnic M109 Paladin a další vojenská technika.
  Co dodat?

  To se mi líbí

  • Alena Z napsal:

   Omlouvám se, nemám tu s odkazy velkou zkušenost, ve videu na youtube je 105 krátkých videí 🙂 , když tak ať to pan Bavor smaže, já nevím, jak bych to udělala.
   Video jsem dávala jenom jako důkaz, že je to fakt…ale měla jsem dát odkaz jen na jedno…

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   problém je v tom, které to mělo být. Pokud to víte, zadejte si jeho název samostatně do hledání na trubce a tam pak získáte odkaz pouze na to jediné.

   To se mi líbí

   • Alena Z napsal:

    Já vím, ale jak to opravit, to asi nejde přímo v mém odkazu, pokud můžete, tak to zaměňte. Díky.

    To se mi líbí

    • Berkowitz napsal:

     Životnost tanku v bitvách se počítá na minuty, ne na hodiny.

     To se mi líbí

     • Rosťa napsal:

      Já se v těch voj. hračkách nevyznám, ale údajně pro Armaty to neplatí.

      To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Ačkoliv je Armata T-14 vybavená různými systémy aktivní a pasivní obrany a ochrany, vyspělým rušením, modulárním aktivním a kompozitním pancéřováním, … životnost v boji závisí nejvíce na taktice nasazení a koncentraci prostředků protivníka. Klidně se proto také může počítat jen na minuty a sekundy, zrovna jako u starších tanků.

       Rozdíl proti starým tankům je především v integraci do informačních a průzkumných sítí, ve vybavenosti prostředky vlastního průzkumu – kromě optických, radarových, termovizních s sebou veze vlastní létající dron, napájený kabelem z tanku, který poletuje pár desítek až stovek metrů nad tankem a předává posádce informace o protivníkovi a nebezpečích. Všechno vyhodnocují expertní počítačové systémy na bázi technologií umělé inteligence, které tak pomáhají posádce, navíc jsou všechny taktické informace sdíleny všemi tanky a nasazenými vojsky na frontové linii, včetně předsunutého průzkumu, řízení a velení. Tank a jeho posádka dostávají on-line informace ze široké škály prostředků průzkumu, řízení a velení.

       To vše prodlužuje životnost tanku ve skutečném boji, už jen proto, že se dokáže nevýhodným střetům vyhnout nebo získat taktické výhody.

       Mimoto, hlavní je zachování života a funkčnosti posádky, která sedí v pancéřované kapsli v korbě tanku, a má tak velmi vysokou šanci na přežití v případě fatálního zásahu.

       Posádka navíc v tanku vůbec nemusí být, protože Armaty jsou plně robotizované, bezprostřední pohyb a taktické manévry řídí umělá inteligence a tak posádka nemusí být v každém tanku. Dokonce nemusí být v žádném tanku – Armata za sebou může táhnout pancéřovaný světlovodný kabel nebo předávat signál laserem či přes hejno retranslačních spojovacích dronů na několik kilometů – v případě radiového spoje až několik stovek kilometrů, se satelitními spoji na neomezenou vzdálenost, samozřejmě za cenu komunikačního zpoždění.

       Posádka tak může sedět v zázemí v simulátoru a řídit tank přes virtuální realitu. Nebo může sedět v reálné Armatě a řídit vzdálenou Armatu či dokonce několik, spolu s ostatními prostředky palebné podpory.

       To se mi líbí

     • jaa napsal:

      Nevíte, proč mi tyhle a další které jsou zveřejňovány /co dorazily lodí do Brém / tak nějak připomínají stavebnice lego. Tedy podle toho co pamatují jak festovnš tanky vypadaly – vč.amerických…. hmm

      To se mi líbí

 7. kchodl napsal:

  Titulek článku je poněkud bulvárně nadnesený, ale dá se říci, že Rusko je vyzbrojené dostatečně – protože pokud by nebylo, již by byla válka – Západ by spustil jeden ze svých útočných „skvělých demokratických plánů“, které mají tu společnou vlastnost, že nevycházejí, často vedou k pravému opaku původního záměru.

  Rusové jsou orientovaní na obranu svého území a přístupových směrů k němu. Na expanzivních plánech, obsazování Evropy, … nemají zájem ani prostředky. Většinou, z důvodu úspory nákladů a omezení daná velikostí armády a průmyslové základny, používají asymetrická řešení – například, proti západním leteckým silám budují několikrát levnější PVO/PRO systémy.

  Unikátnost ruských zbrojních řešení – článek má pravdu, že jiné země takové zbraně nemají, často hlavně z toho důvodu, že je nepotřebují nebo zvolily jiné řešení, většinou o hodně dražší – vychází právě z asymetrické koncepce, kdy Rusko buduje proti západním armádám zbraně, které znemožňují nasazení západních ofenzivních zbraní. Příkladů je plno, od již zmíněných PVO systémů proti mnohokrát dražšímu útočnému letectvu, přes protilodní ponorkové a letecké rakety – levnější o několik řádů než útočné svazy letadlových lodí, až po dálkové letecké raketové zbraně, proti nosičům křídlatých raket a tankerům, AWACSům pro podporu útočných západních bojových letadel.

  Ohledně tanků, po rozbití Iráku v „Pouštní bouři“ se západní propaganda zbláznila a ruské tanky brala jako šrot, který proti „nezničitelným“ západním tankům nemá žádnou šanci. To bylo hlavně tím, že irácké tanky byly většinou o generaci až dvě starší než západní, nejmodernější byly T-72, ale v „opičí“ verzi bez systémů řízení palby, bez termovize, často napůl nefunkční díky arabáčské „údržbě“ – kromě toho Iráčané neměli účinnou protitankovou munici, jen obyčejné granáty. Se stejným výsledkem mohli proti západním tankům metat velbloudí trus. Připočtěte mizerně vycvičené irácké posádky s ryze arabským přístupem k válčení – to celé je přímý recept na iráckou katastrofu, která zákonitě nastala.

  S ostatní „východní“ konvenční výzbrojí to bylo podobné – nejednalo se o zastaralost, ale především o Araby či jiné Zulukafry, proti kvalitně vycvičeným západním armádám – výsledek byl tím pádem předem jasný, i kdyby si obě strany před bojem vyměnily výzbroj a výstroj.

  Nicméně, jak se ukázalo v Ukrošsku nebo v Sýrii, západní tanky nehoří o nic hůře než ruské, jejich bojová hodnota je ekvivalentní těm ruským. Původní Abrams M1A2 nebo Leopard 2A4 je zhruba na úrovni ruské T-80/T-90/T72B1/2/3, záleží na způsobu nasazení a modernizacích. Každopádně, například Němci Leopardy 2A4/5 vyřazují nebo modernizují, protože již nejsou na úrovni doby – což se ukazuje v Sýrii, kde turecké Leopardy 2A4 vybuchují a hoří velmi ochotně, po zásazích starými ruskými protitankovými raketami ze 70. a 80. let, proti kterým by měly být odolné, ale nejsou. To samé se děje americkým Abramsům při saudském nasazení v Jemenu.

  Samostanou otázkou pak je, jak by si těžké západní tanky poradily v Rusku, když pro jejich 60-75 tun nejsou nikde dimenzované cesty a mosty. Ruské tanky mají o 15-20 tun menší hmotnost, čemuž odpovídá nejenom nosnost mostů v Rusku, ale hlavně únosnost cest a půdy, při výkyvech ruského vnitrozemského podnebí. Dá se říci, že nepřekonatelnou protitankovou překážkou pro americký Abrams nebo německý Leopard je zorané pole, to úplně stačí. Stejnou chybu udělali němečtí nacisté s příliš těžkými Tygry/KönigsTygry/Ferdinandy za WWII, ale lekce byla zřejmě zapomenuta.

  Ačkoliv ruská válečná škola tanky nezanedbává, přece jen je tank také útočnou zbraní a jelikož je ruská armáda a válečná doktrína orientovaná na obranu, tanky nejsou úplně hlavní druh výzbroje.

  Navíc nastupuje nová platforma Armata, což představuje nejenom koncepčně zcela nový, vysoce robotizovaný tank s bezosádkovou věží, kdy obsluha sedí v pancéřované kapsli v korbě (podvozku), ale i vysoce odolná bojová vozidla pěchoty a palebné podpory, stejně jako houfnice a velkorážné minomety na stejném podvozku. Rusové přecházejí na vysoce unifikované řešení, tím sníží náklady na vývoj, výrobu a servis, na sklady náhradních dílů a výcvik.

  Navíc se ukázalo – především při západním útoku na Donbas a částečně i ve válkách na Blízkém východě – že dosavadní bojová vozidla pěchoty jsou příliš slabě pancéřovaná a představují víceméně mobilní rakve na kolech či pásech. Nová generace ruských bojových vozidel pěchoty proto je založena na tankových platformách, jednak na bázi nové Armaty, jednak na konverzích ze starých tanků, které jsou v úložkách (dlouhodobém uložení pro případ mobilizace). BTW, podobně postupují Izraelci, jejich bojová vozidla pěchoty jsou také založena na těžkých tankových podvozcích.

  Rusové kladou tradiční důraz na dělostřelectvo, jak hlavňové, tak raketové, je to jejich hlavní pozemní síla. V tom jsou proti Západu značně napřed, jak v kvalitě, tak v množství, dokonce i v přesnosti, mobilitě a systémové integraci do sítového způsobu válčení. Mají velké množství taktických průzkumných dronů všech velikostí, mnoho dělostřeleckých radarových systémů, síťové prostředky průzkumu, velení a řízení. A početné, dobře vycvičené a vybavené průzkumné/výsadkové/speciální jednotky, schopné spolupracovat kromě letectva také s dělostřelectvem, při navádění úderů. Tomu všemu odpovídá výběrová kvalita personálu a výcviku, která je je na mnohem vyšší úrovni než v dnešních západních armádách – personální kvalita například amerických dělostřelců je vyloženě tragická.

  Důležité v tomto síťovém způsobu válčení jsou hlavně raketové systémy taktického dosahu – do cca 500 km – ve kterých jsou Rusáci na absolutní špičce. Kromě původně dělostřeleckých salvových raket s prodlouženým dosahem na cca 45-90-250 km jsou to hlavně moderní a přesné rakety Iskander. Kromě jiných plusů létají po nebalistických drahách, po celou dobu letu manévrují, používají vyspělé rušení a vyhazují při letu klamné cíle na potlačení protiraketové obrany – žádným západním systémem nejsou sestřelitelné, dokonce ani „perspektivním“ (který vznikne za 20-30 let).

  Iskander je průběžně modernizován, potenciál jeho doletu je vysoko nad limitem 500 km – což je součást smlouvy o zákazu raket středního doletu. Legrační je, že jeden modernizační projekt jede s Jižní Koreou, která si udělala „vlastní Iskander“ – od původního ruského lze jen těžko rozeznat. Jižní Korea na oplátku dodává Rusům moderní elektronické zbraňové technologie, celé továrny a výrobní linky.

  Pro pozemní boj – hlavně obranný – jsou důležité také protitankové rakety, ve kterých je Rusko vedoucí supervelmoc, žádná jiná země nedělá tak vyspělé typy a nepokrývá celé spektrum od ručních po vozidlové či vrtulníkové s prodlouženým dosahem, ani USA. Poslední ruské typy mají dosah ke 100 km, na cíl jsou naváděné pomocí dronů a družic, případně integrovaným síťovým systémem, který zahrnuje všechna čidla a informace, plus se používá koncové samonavedení na bázi infra a milimetrového radaru. Na vrtulnících a vozidlech mají již dlouho ve výzbroji protitankové rakety s dosahem 10-20 km, vysoce nadzvukové – což také jiné armády nemají. Dálkové protitankové rakety byly jedním z cca 160 systémů, bojově otestovaných ruskými silami minulý rok v Sýrii.

  V oblasti ručních zbraní dochází také k velké modernizaci ruské armády. Jedná se o velkorážné „protimateriálové“ odstřelovací pušky, o velkorážné pěchotní kulomety „Kord“, o nově zavedené modely útočné pušky Kalašnikov, několik typů ručních granátometů, o nové typy osobních raketových zbraní, často s termobarickými bojovými náplněmi.

  Revolucí v osobní výstroji a ve způsobu velení je komplex „Ratnik“, což je osobní nositelná elektronika každého vojáka, zahrnující navigační a komunikační systémy, osobní tablety a počítače, vše integrované do nadřazených systémů průzkumu, řízení a velení. Součástí jsou i osobní radary a termovize, přilbové systémy nočního vidění, elektronické termovizní zaměřovače osobních zbraní. V komplexu „Ratnik“ je samozřejmě i šifrovaná komunikace – od hlasových přenosů přes video a počítačová data – už na úrovni družstva a čety, to vše v režimu nízké zjistitelnosti (všechno vysílání používá kódové modulace ve spread pásmu s nízkou pravděpodobností zjištění, protože vysílání na jednotlivé frekvenci je výkonově na úrovni hladiny šumu, běží to v ad-hoc MESH sítích).

  Ohledně letectva, v porovnání se západními armádami, jejichž pozemní boj je na letectvu a vrtulnících přímo závislý a pozemní jednotky slouží jen jako silněji ozbrojená verze vojenské policie na obsazení a pacifikaci předem letecky zničeného protivníka, ruské letectvo má úplně jiné úkoly.

  Především se jedná o údery do týlu protivníka, v přifrontové linii, na zásobovací a velitelská centra, na bezprostřední bojové zázemí. Přímá bojová podpora na frontě není tím hlavním úkolem, nicméně i na to jsou Rusové částečně vybavení – ale jejich počty útočných letadel a vrtulníků jsou mnohem nižší než mají západní armády. Protože tolik bojových letadel nepotřebují, frontovou údernou kapacitu řeší dělostřelectvo a raketové zbraně.

  Důvodem menšího letectva je především ruské vojskové PVO/PRO, tedy mobilní protiletadlová a protiraketová raketová obrana. Mají celou škálu systémů, od krátkého přes střední po dlouhý dosah, které pokrývají nasazenou armádu v poli, takže západní útočné letectvo a vrtulníky nemají příliš velké šance na přežití, natolik by bylo ruské bojiště přesyceno jejich PVO/PRO. Vidět to bylo například nad Donbasem, kde ukrošské letectvo bylo úplně uzemněno.

  Ruské bojové letectvo je mnohem slabší než západní (cca 700 letadel proti cca 5000 západních), protože jeho frontové úkoly plní klasické a raketové dělostřelectvo, které je proti západním armádám mnohem silnější. Obranu území má na starosti především raketové PVO/PRO, ne letectvo, jako na Západě. Ovšem západní letectvo je mimo asi 1000 novějších letadel zastaralé, 20-40 let staré, takže nepoměr sil není ve skutečnosti tak velký – a mimoto mají Rusové v letecké výzbroji lepší a modernéjší letadlové rakety, v podstatě ve všech oblastech nasazení. Další značná výhoda Rusů v oblasti letectva je větší dolet jejich bojových letadel, takže nejsou závislí na leteckých tankerech, což je – při existenci dálkových leteckých raket – dosti podstatná chyba západních letectev, v podstatě znemožňující jejich nasazení proti vyspělému protivníkovi, který takové dálkové rakety s dosahem přes 400 km má.

  Podobně asymetrická situace ohledně výzbroje je v ruském námořnictvu, které nemá ofenzivní taktické úkoly po celé planetě, ale jeho hlavním zadáním je ochrana pobřeží a znemožnění výsadku protivníka. Plus ochrana útočných strategických prostředků, tedy raketojaderných ponorek. K tomu Rusům slouží hlavně ponorkové loďstvo, útočné ponorky jako obrana před ponorkami protivníka, a také raketové ponorky proti svazům letadlových lodí. Ofenzivní síly loďstva doplňují malé relativně levné lodě velikosti korvet a fregat, ale s mohutnou raketovou výzbrojí, působící i na velké vzdálenosti.

  Hlavní ruská výhoda ohledně výzbroje, kterou má Rusko před Západem, je nekomerční charakter jeho zbrojení – tedy mimo exportu zbraní. Ruský vojensko-průmyslový komplex je státní/polostátní a akvizice provádí provádí přímo ozbrojené síly, které objednávají jen to, co potřebují – řídí celý proces. Tím téměř nedochází k předražování a politické korupci, jako všude na Západě, takže i ruský vojenský rozpočet, dolarově více než 10x nižší než americký (bez započítání rozpočtů ostatních států NATO), pokrývá dostatečně celé spektrum a rozsah.

  Plány Západu na nové „uzbrojení“ Ruska jsou proto docela směšné, už protože tohoto omezení jsou si Rusáci velmi dobře vědomi. Naopak, jediný, koho takové plány mohou silně poškodit, je Západ, jehož zbrojní projekty ekonomicky přelezly všechny meze příčetnosti a zdravého rozumu.

  Zábavná otázka pak je, proti komu jsou jsou západní zbojní projekty směřovány – když proti Rusku a Číně jsou nepoužitelné, nepředstavují žádnou „stříbrnou kulku“. A naopak, na „koloniální operace“ proti pasákům koz a ovcí – s puškami a dalšími lehkými primitivními zbraněmi – nejsou potřeba. Jediným skutečným důvodem západního zbrojení tak zůstává vykrádání rozpočtů a daní vládnoucím jedním procentem.

  To se mi líbí

 8. lujjza napsal:

  OT

  „… druhou světovou válku rozpoutali Hitler a Stalin společně, když v roce 1939 napadli Polsko a rozdělili si ho. Ačkoli je to historicky známá skutečnost, soud Luzgina za tento příspěvek na sociální síti odsoudil k pokutě….“

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Stalin-byl-jako-Hitler-napsal-Rus-Odvolej-vyzvali-ho-Neodvolal-radeji-odesel-do-Ceska-470649

  Ten azyl u nás určitě dostane, takové statečné lidi jako on tu potřebujeme. Počítám, že by mohl trochu píchnout pí Romancovové v boji s proruskou propagandou, takovej „insajdr“ se vždycky hodí, že.

  To se mi líbí

 9. Děda Olin napsal:

  Uniká mi v té protiruské propagandě jedna podstatná věc – jaký by měli Rusové zájem na rozpoutání války a okupaci států Evropy. Prostě si nedokážu představit, že by něco takového udělali. Hypoteticky, co by získali obsazením sousedících pobaltských států, resp. Polska, Ukrajiny, Slovenska nebo Rumunska? Surovinové zdroje, trhy, pracovní sílu? Větší území? Vždyť mají všeho dostatek – veškeré nerosty, ropu, plyn, dřevo, uhlí, uran, zlato, diamanty, úrodnou půdu a statisíce km2 volného prostoru. Co z toho by v uvedených státech nalezli, aby kvůli tomu vedli válku? A i kdyby nakrásně, nepřidělali by si starosti, kterých mají už dnes nad hlavu? Ne, nevidím jediný rozumný důvod. Snad jen jakýsi vojensko-strategický, ale i to mi připadá jako halucinace.

  Naopak, dokážu si představit desítky reálných důvodů, proč by měly USA, NATO a EU rozpoutat proti Rusku válku a okupovat jeho území. Koneckonců, cožpak o to již rovných 100 let neusilují?

  To se mi líbí

  • vera napsal:

   četla jsem jednou příběh, jak nějaký studnetík studoval v Moskvě, mezinárodní pobyt. Po nějaké době se vrátil domů, a pozval všechny kamarády z toho pobytu na své narozeniny. Myslel že přijdou, všichni byli kousek poblíž po Evropě. Jediná s kým nepočítal, byla nějaká kamarádka z opačného konce Ruska, která by na cestě k němu strávila týden.
   Stalo se že nepřišel nikdo, kromě téhle kamarádky…poseděla, na zdraví připila, a bez jediného dne odpočinku na zpáteční cestu se vydala. Na jeho udivený dotaz, proč takhle utratila čtrnáct dní, řekla – přece jsi kamarád, to nejde jinak.
   A ten studentík se ve svém psaní přiznal, že ho při zavírání dveří zamrazilo z takového důkazu přátelství – věděl že ho nedokáže oplatit, že takovou sílu v sobě nemá.
   Takže iracionální strach, hněv, nenávist vůči Rusům může pramenit i z našeho vnitřního pocitu nedostatečnosti. A když nestačí ponižovat a vysmívat se velkým idejím, tak uděláme nepřítele z celého národa.

   To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Hlavně v tom nehledat logiku, protože v tom žádná není.
   Zrovna jsem dneska nějak zaslechl (na půl ucha, protože se na blbosti snažím nesoustředit) cosi ve smyslu:
   Američtí vojáci se přesouvají do Polska, aby zabránila expanzivní politice Ruska.
   To je pro každého, kdo ví jak vypadá globus (nemám na mysli hypermarket), něco zcela absurdního, už ani ne vesele cimrmanovského, ale drtivě orwellovského.
   „Lež je pravda a pravda je lež“

   To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   mne nic neunika,bo viem,ze pravdepodobnost ,ze rusko zautoci minimalne na europu s vyhladom dalej na ameriku,je taka prvadepodobna,jak zo 100 ciganov a ciernych,bude 99 pracovity,svedomity,zodpovedny radovy obcan.
   oni nic nemusia obsadzovat,utocit a mrhat so zivotmi svojej holoty,tu drzia,jak by niekto do rusie chcel vpalit,vtedy ju pustia na spacir,ale niekde do europy ci za velku vodu? europa im plati jak cernej za ropu a plyn,70% sveta drzi ich kalasnikov v ruke uzernicke skurvene 1% vie,ze na traktara nemaju nic,len smiesne reci,bo jeho jadrovy potencial,ktory drzi v preskurvene dobrom stave a pohotovosti,je pripraveny aj pre nich a to 1% neochrani,ani ich workoholizmus v ojebavani,ci mamon,ci nejaky najlepsi ukryt za miliardy postaveny,bo aj ten im vania rozjebe v prach aj s nimi a ty workoholici a starostlivy politici,biznismani pre blaho sveta a jeho svetlych zitrku barz dobre vedia,len to nepovedia,mne nemusia ja davno viem.

   To se mi líbí

 10. cobolik pacholik napsal:

  ja som si pocital na atlas list ci uryvok,ci obsah,ktory podpisali jak pepici tak jeden cobolik jedneho menovali a dalsie hovna,co si myslia,ze su pupok sveta hlavne z tej ost europe,nieco v zneni,aby amerika kukala na ich priania a tuzby,ktore maju k amerike a aby amerika srala na rusiu,len TY,co ten list podpisali su pre ameriku zastita,ze sa tu budem mat jak svina v zite,oni tak prezivaju,aby amerika kvitla,ze dobre ich nejebne a museli napisat do vlady,ci do akej pizdy to tu poslali neviem,ale co viem?ze ked som nejaka hlava z parlamentu,ci minister,ci sef tajnej sluzby,ci len zberac hoven k tomu mam najblizsie,hned by mi jeblo v tej koulicke,ze na takych pozor,mozu sa zist na na nieco,ale obyvatelia cudzieho kraju z big post predtym nam tu lizu rit,ktoru mame osratu a nevadi im,jak zberac hoven, takeho hada len zajebat,jak clen parlamentu ci vlady,by som podumal,co by mi moji volici v amerike povedali,keby ja predstavitel americkej moci,by tak zbozne prial poliakom,ci gruzinom,co by volic mal urobit,keby si tam precital moj podpis?jak sef tajnej sluzby,by som s takou zapredanou skurvenou devkou,nechcel mat nic,takej holote sa neda verit,co tak vrucne vola do neba pre nase dobro,myslim ameriku,ale nemyslim,ze amerika moja,amerika len moj hostitel,ktoremu jak cudzinc so statusom,sluzim lepsie jak rodeny american,nemyslim jak vojak,ale co sa tyka dani a verejneho prospechu a to nebolo ani z mojej palice,ale to mi amik povedal,co po jehoho psoch hovna zberam a po detoch zosrate pampersky triedim,ked hladam v jeho smeti zradlo,ktore oddelujem a davam do lesa a jak gestapk to robim a kontrolujem,ci haved v lese pozrala,aby nezhnilo na smetisku.
  podobne listy,zasielala komuna do vaniou, a vsade tam,kde proletary boli,ale oni nemiesali,ze amerika,ci zapadne mocnosti,pisali imperialista,ty pisu rovno rusko,oni davaju rozum amikom,co maju robit,boze nic neskoncilo,skurveny demokraticky uzernik,lepsi od narodni fronty,komuna to sa odkazaovala na pracujici lid a ty sa odvolavaju na human rights,jedna kurva lepsia od druhej kurvy,mna jebne…

  To se mi líbí

 11. cobolik pacholik napsal:

  teraz k clanku jak to vidim okom experta.
  vymenovavat,co rusi maju jake tanky,rakety,lode,systemy,ponorky,lietadla a vselico sofisticke,thermo,night,solar,dron a matka kurva pre mna to zbytacne pisanie,maju jadrove zbrane,na zemi,vzduchu a vode,ostatne to len robenie bu,bu ty stara kurvo,bo ty,co by sa im mohli postavit myslim tych,co maju JZ,vedia,ze to bude tiez ich koniec a ostatne army sveta,to statisti na javisku,tych 3500 boys,co idu ku baltiku,aspon uvidia demokraciu made in bananistan a hlavne nebudu taky posraty jak pri budovani demokracie smerom na south,kde boli predtym,bo ked vania nazaj zautoci,to sa boys nestihnu ani posrat,ja len cakam,kedy do nas nejakych boys napakuju,predsa to nie ta skurvena ruska invazia,to bratrstvi a pratelstvi mezi narody,ked pridu amici,potom moze sverak natocit film james ,kolju uz mame.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.