Černá hodinka aneb Jan Keller-3


Hledá se vize

 

Prezident republiky sklidit za svůj vánoční projev kritiku. Je mu vytýkáno, že projev neobsahoval žádnou vizi. S tím se dalo u bilančního projevu počítat. Je to prašť jako uhoď. Pokud by se projev netýkal roku uplynulého, ale let, která teprve přijdou, prezident by se dozvěděl, že je planý vizionář.

Skutečnost je taková, že celosvětově dnes vize patří mezi vysoce nedostatkové zboží. V amerických volbách porazil nevyzpytatelný muž bez vize až příliš vyzpytatelnou ženu bez vize. V Evropě to není o mnoho lepší.

Německá kancléřka snad měla vizi naposledy někdy v srpnu 2015, když do země zvala lidi, o kterých od té doby přemýšlí, jak se jich zbavit. Vizí francouzského prezidenta mohou být vzhledem k jeho charismatu snad jedině teplé papuče do politického důchodu. Italský premiér Renzi měl vizi jenom do referenda. Stejně tak britský premiér Cameron.

Ptát se po tom, jakou má vizi takový Porošenko anebo Erdogan, znamená definitivně si zkazit konec roku.

Vize Evropské unie se jmenuje Strategie 2020. Je v ní vytýčeno pět klíčových cílů, jichž chce Evropa v tomto horizontu dosáhnout. Týkají se míry zaměstnanosti, vzdělanostní politiky, zvládání klimatických změn, podpory výzkumu a vývoje, boje proti chudobě. Společné mají tyto různorodé cíle jen jedno – Evropa se jejich dosažení stále více vzdaluje. Zcela spolehlivě to lze prokázat rozborem příslušných údajů na Eurostatu.

Jakou vizi má dnes levice? V těch nejodvážnějších projektech sní o tom, že by se možná dalo udržet něco ze stále více skomírajícího sociálního státu. Jakou vizi má pravice? Sní o tom, že se levici její sen nenaplní. U nás je spektrum doplněno ještě o Babiše, který maká tak intenzivně, že na nějakou vizi vůbec nemá čas.

Až budeme díky další modernizaci dostatečně bohatí, třeba si dá někdo inzerát. Vypíše tučnou odměnu za nalezení vize. Živé nebo mrtvé.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté, Černá hodinka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

26 reakcí na Černá hodinka aneb Jan Keller-3

 1. Petrpavel napsal:

  Vize netřeba hledat. Stejně se nenaplňují. Stačilo by si pamatovat a neustále dokola připomínat:
  http://www.halonoviny.cz/articles/view/44757602

  To se mi líbí

 2. robe napsal:

  tak to je článek jak od komentátora – od dělného europoslance bych očekával i nějaký nástin jeho vize..

  To se mi líbí

 3. bob napsal:

  Autor má pravdu.
  Kdyby Zeman řekl vizi alá prosperující republika se světovým zdravotnictvím a šťastnými lidmi – tak mu vyčtou (právem), že plácá fráze….
  Nebo by kritizovali, že neřekl strategii, jak se k vizi propracovat.
  Kdyby řekl strategii, tak by chtěli taktiku a pořád dokola
  (hergot, jak si to z těch školení na měkké dovednosti pamatuji nebo to motám?:-))))
  A ať bude projev takový nebo makový, příznivci ho budou chválit, odpůrci na něm nenechají nit suchou…
  A kdo má pravdu?
  No a to nám řekne pí Romancovová :-)))))))

  To se mi líbí

 4. jaa napsal:

  Já jej nekritizuji, Mám čím dál víc dojem, že se pere či snaží vyrovnat s teorií o EU – kterou nam cpou horem dolem a praxí co tam existuje.,,…jejíž dopady k nám přefiltrovaně doputovívají.

  To se mi líbí

 5. Berkowitz napsal:

  Bez komentáře :
  Le Club Regina Istanbul, Turkey
  01.01.2017

  To se mi líbí

 6. vonrammstein napsal:

  Zajímavý (čistě sociologicky). Už jsem sem mockrát dával odkaz na Kellerovy články. A vždycky jsem sklidil hromadu minusů.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   „Stát má garantovat bezpečí. Ozbrojování lidí, aby brali bezpečnost do svých rukou místo státu, je selháním, nikoliv cílem sociálnědemokratické politiky,“ tvítnul si bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
   „Vstřícnější byl senátor František Bublan (za ČSSD), podle něhož by samotná novela nemusela být příliš kontroverzní. Větší problém by, stejně jako předseda senátního ústavně-právního Miroslav Antl (ČSSD), viděl v navazujícím zákonu o zbraních, který by musel zpřísnit podmínky držení a použití zbraně, přikázat držitelům zbraní pravidelná cvičení s nimi nebo povinné psychotesty.“ 😮
   http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/dat-lidem-pravo-zastrelit-teroristu-chovanec-to-schytal_412114.html
   Takže si už můžete udělat představu, jaké dobro nám hodlají přidělit příště.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.