Hezký Nový rok


Těžko se odhaduje, jak dlouho jsou v oblibě tak zvané péefky. Jedna věc je však skoro jistá. Původcem všeho byla pošta. Již v dobách postilionů a služeb Thurn-Taxisových rozdávali doručovatelé tak zvané „Poštovní knížky“. Co to bylo? V podstatě dvojlist, ve složeném stavu rozměrů podobných dnešní pohlednici. Nejprve to byl jen obyčejný tisk, kde na první stránce kromě názvu bývalo i jméno toho, kdo knížku předával. Uprostřed pak bývala básnička s novoročním přáním. Nejstarší ulovený exemplář dokonce ještě není ani tou knížkou, ale opravdu pouhým novoročním přáním.

neujahrgeschenk1792

Později to již skutečně byla Poštovní knížka. Tento exemplář na rok 1899 ukazuje, jak taková knížka vypadala celkově.

postovni-knizka-1899

A tady je vidět, že se už jednalo o masovou produkci s okénkem pro toho osobního pošťáka.

postovni-knizka-1908

Teprve později se k poště připojili i další, třeba kominíci.

kominicky-kalendar-png

Za rozšíření vánočních přání s písmeny PF nebo rovnou nápisem Pour Féliciter se zasloužil na začátku 19.století hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojnína.  Nejprve jakou součást přání s motivem náboženským, později, v období První republiky se stále více prosazovala přání sekularizovaná, která často mívala i uměleckou hodnotu.

bavor-podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

32 reakcí na Hezký Nový rok

 1. bob napsal:

  PF 2017 VŠEM!!!!!

  To se mi líbí

  • bob napsal:

   A k tématu výše:
   Mám doma pohlednice a přání ze začátku minulého století.
   Psalo se krásným kaligrafickým písmem…
   Pak se psalo…..pohlednice, dopisy ¨
   Potom telefonovalo..
   Dnes SMS, v lepším případě maily…..
   A místo poctivých „Péefek“ jsou elektronické 😦

   To se mi líbí

 2. NavajaMM napsal:

  Prajem šťastie a zdravie po celý nový rok celej spoločnosti u pána Bavora.

  To se mi líbí

 3. st.hroch napsal:

  Inu, Pantáto, to je kouzelný! Díky!
  No a já využívám příležitosti, abych psavcům i čtecům popřál, aby tento rok 2017 byl v řadě předchozích tím nejlepším, ale v řadě následujících pak tím nejhorším…:-)
  Takže, všecko dobrý!

  To se mi líbí

 4. Bavor V. napsal:

  Tak vás vítám v roce novém. Vítám všechny, kdož si připisují další rok života svého a vinšuji nám všem, abychom dokázali obhajovat své názory bez toho, abychom se dotýkali jejich nositelů. Zkusme se více držet témat a méně osob. A bude nám všem lépe pospolu.

  To se mi líbí

 5. Berkowitz napsal:

  Pěkný a plodný Nový rok:

  Kdo byl na Silvestra střízliv, ten je ráno čerstev.

  Mlha přede mnou, za mnou, nade mnou, zkrátka všude a je -6°C. Hlásí meteorolog – pozorovatel z JM.

  To se mi líbí

  • M-T napsal:

   Tak, tak. Rostoucí mlhy. Všude bílo, krása pro oko. Pes měl ve chvilce celou bílou hlavu od jinovatky, obočí jak Mrazík z pohádky. Mlha už od včerejška, chudinky divoké husy! Večer ještě kolem půl desáté bloudily, matou je světla pod nimi, asi jim to připomíná lesklou vodní hladinu, do toho přemnožení odpalovači rachejtlí všeho druhu… to bylo kejhání a křiku! Musely být vysílené, tma je od pěti hodin. A ráno dnes kolem deváté pokračování, tak snad už někde usedly.

   To se mi líbí

 6. Bavor V. napsal:

  V mém sídle je jasno, slunce leze nad stromy a teplota pouhých -9°

  To se mi líbí

 7. brtníkvbrlohu napsal:

  Na můj brloh už několik dní svítí sluníčko, deska to do rána dalo -8, ráno pěkný klid po včerejší kanonádě jejíž smysl naprosto nechápu.

  To se mi líbí

 8. M-T napsal:

  Velmi pěkný úvod s těmi novoročenkami!
  Přeji vám všem, kdo zasedáte ke stolu pana Bavora V., v tomto novém roce ŠTĚSTÍ A ZDRAVÍ, ať dál se tu vede řeč, která pohladí, ať se k sobě chováme jako přátelé, kteří nezradí. Byť jsme odkudkoliv.

  To se mi líbí

 9. tata napsal:

  Štěstí ,zdraví,toleranci a pohodu v kavárničce přeji VŠEM

  To se mi líbí

 10. Miluše napsal:

  I v Praze vytvořila mlha trochu bílé krásy a ticho po těch petardách přidalo poezii i na sídlišti. Než se probudí spáči a začnou večer znovu.
  Až budete řešit módní trendy pro nastávající nový rok, nenechávejte se oblbovat slevami ve „výprodejích..eu“. Jako módní doplněk nám bude slušet úsměv, kulich s bambulí nebo pomyslný klobouk, který smekáme jako výraz úcty a pokory před zázrakem život. Tož tak! 🙂

  To se mi líbí

 11. Antimon napsal:

  V Brně je od rána mlhavo a bílo, jak v tom, jíž vzpomínaném, Mrazíkovi. Kanonáda byla do třech hodin. Ono dva šesti vchodové paneláky, paralelně s odstupem cca 60 m, a mezi nimi petardy, to je panečku požitek. A to už od samého poledne do těch třech hodin ráno. Nějak mi ale uniká pointa toho počínání.
  Co se týče té Velké Javoriny, tvrdil jsem a stále tvrdím, že patříme k sobě a po té slovenčině se mi vyloženě stýská. Ještě že jsou mezi námi tací, kteří ji, jako svůj rodný jazyk, stále ctí, a nesnaží se prekabátit na nás čehůnov, respektive moravákov. I když tady u nás na Moravě máme k té slovenčině přeci jenom blíže. Nejen geograficky, ale i jazykově (slovácko). 🙂
  Tak ať je ten nový rok plný pracovních úspěchů, osobního štěstí, splněných přání a hlavně zdraví.

  To se mi líbí

 12. Rosťa napsal:

  Kyjovsko hlásí podle soustavy SI přesně 270 K a parádně slunečno. Vyvětral jsem havušu a dá se venku vydržet jen ve svetru. Krásný den. Po silvestovské trojkombinaci to mám v hlavě ještě rozdáno na betla a vzhledem k následné pažravosti určitě přibyly ještě 3 kila nad normál. V kuchyni žena dělá bramborový salát a řízek, takže hubnutí se odkládá na neurčito.
  Přeji všem spoludiskutérům ( i jejich rodinám ) pohodový rok 2017 a ať to všem píše jako dosud. Člověk se zde ledascos přiučí a za to děkuji každému, kdo má k tématům co říct. A také panu domácímu, že má s námi trpělivost. A hlavně se mnou. Moje polovička totiž tvrdí, že bude jako první člověk v historii blahořečena ještě za života.

  To se mi líbí

 13. kchodl napsal:

  Vše nejlepší do nového roku, hlavně hodně zdraví a štěstí – protože o to ostatní se dokážeme postarat všichni vlastními silami. Těším se na další pěkný rok rozhovorů, pokud to s námi pan Bavor vydrží.

  PF2017 všem.

  To se mi líbí

 14. Berkowitz napsal:

  Takhle bude vypadat povinné oblečení na diskotéky a jiné slavnosti, už zítra :

  To se mi líbí

 15. Ahele napsal:

  PF 2017 Ahele

  To se mi líbí

 16. Bavor V. napsal:

  A ještě jedno přání

  To se mi líbí

 17. jaa napsal:

  Asi budu mezi posledními – jako obvykle. Takže všem hlavně hodně zdraví, štěstí v tom roce novém, i když ten svět okolo ,“ je jaký je“….. a možná navzdory tomu…..

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.