Co je doma…


(mimořádně v sobotu, protože na Nový rok se bude přát)

Co je doma, to se počítá! A taky „Voják se snaží, voják má!“, anebo „Kdo zaváhá, nežere“. To jsou oblíbené průpovídky u lidí, ale za své je vzaly i straky. Jen toho snažícího se vojáka předělaly na „Straka se snaží, straka má!“ A tak se straky snaží: když je někde něco k jídlu, tak je potřeba to okamžitě do sebe nacpat, kdyby stračí volátko mělo prasknout! A když se to už nevejde, tak nabrat co nejvíc do zobáku a pryč s tím, někam si to schovat!

obr-1

A honem s kořistí pryč!

obr-2

Zatím, co ostatní ptáci slunečnici zobou po jednom semínku, paní straka ji nabírá zobákem jako lopatkou a polyká ji bez jakéhokoliv louskání slupek.

obr-3

Kupodivu se téhle strace podařilo to sousto spolknout a zobák zavřít…

obr-4

Straky velmi často pracují v týmu. Nejsou to obrovská hejna, jako vidíme u havranů (ti tu, kupodivu, vůbec nejsou), ale spíš jakési rodinné podniky – většinou tak do pěti strak. Nejvíc jsem jich jednou napočítala dvanáct, ale to byla opravdu výjimka. Tyhle dvě, to byla součást tříčlenné party: většinou se dvě cpaly a třetí hlídala – a pak se prostřídaly.

obr-5

Tady je máte kompletní.

obr-6

Vypadá to, že to jsou doslova rodinné podniky: mladí i poté, co dorostou a jsou soběstační, zůstávají po nějakou dobu pohromadě se sourozenci a s rodiči – při shánění potravy a k zajištění bezpečí je to rozhodně výhodné.

obr-7

Mám tyhle chytré černobílé kmotry docela ráda…

obr-8

k-sova

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

33 reakcí na Co je doma…

 1. jaa napsal:

  Kouzelný černobílý dámy. Ja je znala jen z obrázků a povídání. U nás nic moc nejsou. Poprvé sem je viděla až v Makově, ale tam zřejmě byly a jsou doma, takže žádná ostražitost. Krásný povídání na dobrou noc. Díky

  To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  … u nás bydlí na stromech v takových čapích hnízdech á la Babiš smečka o 16-ti kusech. Jsou každým rokem silnější, početnější a organizovaný tak, že nemá nikdo šanci je vočůrat! A když si něco usmyslej, nedaj pokoj dokud tomu nepřijdou na kloub. Tuhle jsem přikryl celej tvrdej houskovej knedlík zeleninovou přepravkou z PVC a děly se věci. Kolektivním úsilím tu přepravku doslova rozklovaly a ještě se stačily vo knedlík poprat, ale na všechny se nakonec dostalo. Vono je to taky kus ptáka, žádný chrastítko (jakpak by né, když u nás vyrůstají na knedlíkách a tak podobně 😀 ).

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   jo a specializovaly se, potvory, na kočičí whiskas, ten jim náramně chutná, takže nám lezou docela dost do peněz. Manželka prej viděla, jak jedna táhla dál od baráku po dlažbě terasy celou misku s tím kočičím žrádlem = masem z těch plechovek, no voni to nejsou misky, ale takový ty umělý misky vod kuřecích prsou.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … ženě jsem říkal, že když nám žerou whiskas, že by mohly hlídat náš barák před vetřelci, třeba tak, že by se naučily rozklovávat krční tepny vetřelců! Jenže voni na nás docela kašlou.

    To se mi líbí

    • cobolik pacholik napsal:

     ty chod spat stary karton,zober tabletky,bo sa niekde vyvratis a budes namiesto whiskas pre tie straky,jim jedno,jake whiskas z blbisa,ci z kury,bo tvoja panenka uvidi,jak teba tahaju v backorkach a z toho dietneho prasata by som ten sulc zozral,to velmi dobre dietne jedivo.

     To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Tak ji zkuste levný z kauflandu. To by vás tolik nestálo 🙂

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      16 kousků těch ničemnic, to je jako chovat si při domácnosti prase a to ještě dost voprsklý! Jsou jak náš deficitní státní rozpočet, Bavore, taky všechno sežerou! Jedou jsem viděl, jak jeden z našich mamlasů, snad omylem, chytil myš a sežral její hlavu a tělo nechal ležet a co myslíte ta čeládka? Vodehnala ho a vo tělíčko tý ubožačky se popraly. Ale bacha, viděl jsem, že nechávaj kus žvance těm, co jsou momentálně na stráži, ty fakt jenom z povzdálí hlídaj a žádnejch lumpáren či šarvátek se nezúčastňujou! Když hlídaj, tak prostě hlídaj a jsou evidentně děsně pozorný, jak jsem už psal, nic je nevočůrá!

      To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  straka to vychcanka v lietavej holote,farbu ma jak cigani romale a cigani olasky a presne tak aj zije jak ty cigani,natura to jedinecna.

  To se mi líbí

 4. bob napsal:

  Tak už ta zatracená korektnost dorazila i na tyto stránky.
  Ani jedna zmínka, že straka je zlodějka….:-)

  To se mi líbí

 5. brtníkvbrlohu napsal:

  Nebylo jich, ale poslední tři – čtyři roky jich je čím dál tím víc. Za chvíli mi polezou do brlohu,

  To se mi líbí

 6. NavajaMM napsal:

  Vďaka za túto reportáž. Tiež ich mám rád, tieto somravé chuligánky. 🙂

  To se mi líbí

 7. vonrammstein napsal:

  Pokaždý, když vylezu kouřit na balkon, mám jich v zorným poli tak 3-10. Jsou jich tu strašný kvanta a řvou jak pominutý. Dneska teda výjimečně ne, asi se bojí těch petard, co taky kolem sebe rozhazujou idioti plnejma hrstma.
  Mám na balkoně místo popelníku květináč, nemusí se to tak často vynášet. V lětě jsem si tam občas otevřel lahvový a zátku hodil k těm vajglům. Vždycky druhej den byly vajgly rozházený po celým balkoně, jak se ty bestie snažily k tomu lesklýmu plíšku dostat 🙂

  To se mi líbí

 8. K-k,. napsal:

  Řvou? Hm…jejich slovní zásovba je neuvěřitelná! Od krákorání a vřeštění až po něžné šveholení ptáčka zpěváčka! Kolíkrát jsem si myslela, že mi pobíž sedí strak několik – a ona to byla jedna a vykecávala se sama se sebou. Ale to bylo opravdu jak rozhovor mnoha hlasů! 😀

  To se mi líbí

 9. vonrammstein napsal:

  Hezkýho Silvestra, jedem na chatu, tady je to jak v Aleppu.

  To se mi líbí

  • K-k,. napsal:

   Vám taky pane rytíři! Bouchá to tu velice – ale vidět není nic, jen slyšet. Ten kravál mlha bohužerl nezvládá.

   A ostatním popřeju později – pokud se tedy k půlnoci dostanu na net…

   To se mi líbí

  • Berkowitz napsal:

   Taky přeji veselého Silvestra a lepší Nový rok.
   U nás pubescenti řádí, jako Porošenko na Donbase.

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Taky jsme si moc nepomohli. Z části chatařů se stali rezidenti a „slaví“ úplně stejně imbecilním zpúsobem. Plus si tam přijelo zapráskat pár chatařů. Ale v půl jedný už byl klid. Akorát od Plzně to bylo slyšet a částečně i vidět do dvou. Pak jsem šel spát.

    To se mi líbí

 10. K-k,. napsal:

  Tak raději to napíšu už teď – venku nejspíš zuří bitva…
  Všechno nejlepší v celém příštím roce přeju návštěvníkům hodovní síně a pochopitelně i zdejšímu hostiteli! 🙂

  To se mi líbí

 11. blbíš napsal:

  buďte všichni zdraví

  To se mi líbí

 12. M-T napsal:

  Straka je nepřehlédnutelná. Vídám většinou jednu či dvě, ale i čtyři a jednou dokonce šest! Asi celá rodinka. Hnízdo trefně popsal už „blbíš“ 🙂 . Ony jsou ale vynalézavé, ty naše mají hnízdo zrovinka takové a nad ním cosi, co vypadá jako jedno nepovedené, ale je to prý něco jako stříška.

  To se mi líbí

 13. Antimon napsal:

  „Voják se snaží, voják má!“ …. dovolím si malou opravu. za našich časů platilo: „Voják se stará, voják má“ :-).

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.