O léčivých vlastnostech tabáku.


Víme již, že tabáku jak v Americe tak i v Evropě původně užíváno co léku proti rozličným nemocem. Divochové amerikánští užívali jej k zahnání hladu i žízně. V Evropě užívalo se ho zpočátku co prostředku k zmírnění přílišné tučnosti těla, co léku proti kamenu, proti hlistám, k počešťování tuhé slizy a v pádu prsného katarrhu.

Za našich dnů podává se tabák od lékařů, kde činnost nervů a koncových žil má se zmnožiti, kde rozpouštěti a kde propravovati, kde na moč a pot hnáti, kde bolesti a křeče tišiti úmysl jest.

V Uhřích přikládají tabákové listy po lícné straně medem namazané proti bolení v prsou na prsa, proti píchání v boku na dotyčný bok a v jiných více nemocech s dobrým úspěchem.

Tabák co lék v nemocech lidských.

Z části tabákové rostliny v životě vůbec a v lékařství zvlášť užívá se listů víceronásobným spůsobem připravovaných, podávaných a užívaných.

1 . Vnitř ze suchých listů připravené:

a) spařenina lihová,
b) víno tabákové,
c) tinktura tabáková, a
d) výtah tabákový.

2 . Vně:

a) spařenina neb svařenina sehnaná k mytí a vystřikování pomocí klistéru mokrého;
b) masti rozličně složené k mazání a
c) kouř v klystéru dýmném.

A) Vnitř u žívá se ho:

1 . Ve vodnatelnosti kožné, břišné i prsné.
2.V zaražení moče z příčiny křečné neb mechanické (kamenu).
3.V dušností slizí neb křečí vyznačené.
4.Proti záduše.
5.V močotoku a
6 . v nemocech nervů a mysli.

B) Vně:

Co klistér:
a) V zarputilé tuhavce, vzniklé dnami, křečně zaškrcenými kýlami neb kolikou olovem splozenou.
b) V křečném zaražení moče, při čemž nemocní za čtvrt hodiny obyčejné seslábnou, na mdlobu, závrať, studený pot stonají, moč ale beze škody odchází.
c) V nedomrlosti oběšených, udušených, utopěných, u dětí polomrtvě na svět přišlých, šňůrou pupečnou škrcených a
d) proti hlistám (škrkavkám).

Sraženina k mytí neb masť k mazání:
a) V počasných vyraženinách: lišeji, svrabu, chrastech, vředech zlých;
b) k zapuzení neřádu; a
c) proti žlázám napuchlým a uzlům prsným.

Dým neb kouř z tabáku kuřlavého zapálením nabývaný a sice:
a) Klistér dýmný v případech, kde klistér mokrý tabákový se hodí.
b) Kouření ústy čili bafání:
d) proti bolení zubů hostečnému;
e) proti zaslizení prsou;
f) proti počasným neduhům břicha;
g) proti zadržení stolic.

Tabák šňupací neb ňuchací:
a) proti zánětům očí počasným, slabosti zraku ;
b) proti umenšení okusu, čichu;
c) proti slabosti mysli;
d) proti kurdějím přikládá se špaňol na dásně, čím se tyto dokonale hojí a rozviklané zuby upevňujou. Poněvadž posledně také kuřlavý tabák činí, mohou se tím lodníci a vojáci, zvláště námořští, omluviti, když tabák žvýkají.

Neodvažujž se však žádný nepovolaný bez nařízení lékařského bud sám tabákových léků pod

1., 2. a 3. a) naznačených užívati neb jiným raditi; nýbrž pomniž, že tabák mezi léky nejmocnější a mezi kruté jed y náleží a že již klistérem z půl lotu tabákových listů podaným nemocnému smrt spůsobena !

Upotřebeni tabáku ve skoto- a zvěroléčitelstvi.

U hovězího dobytka :

a) Proti nadmutí. — Listy tabákové jsou výborný prostředek proti nadmutí hovězího dobytka. Polej trochu špatného tabáku neb odpadků v dílnách na tabák žitnou kořalkou a odstav, až nabyla kapanina barvy hnědého piva. V potřebě strč nadmutému dobytku v hrdlo kus mýdla co vlašský ořech veliký a na něj nalej šálek té kapaliny. Nadmutí brzo splaskne

b) Proti všivosti. Namaž mastí ze sprostého tabáku šňupacího s mýdlem zeleným a rybím tukem smíchaného místa všivá, zvláště na krku, za ušima a okolo rohů, což dle Wredova tak dobře účinkuje, že málo kdy druhého natírání zapotřebí.

c) U koní proti prašivině. Vař hrsť sprostého tabáku a tolikéž slepičího trusu as hodinu v půl  mázu piva; tou břečkou každého rána a večera umývej: pomůže jistěji než jiný prostředek.

d) U skopového dobytka taktéž proti prašivině. Vař listy tabákové neb řapíky a žebra v dílnách zamítaná, svařeninu tu dobře zavař a tou zavařeninou vředy rozškrábané pomaž. (Uherští gulyášové (pastýři hovězího dobytka) v případu nadmutí kteréhos kusu ve stádě slévají vodičku z dýmek, vytřásají pilně nedopalky (bagoš) a v kořalce, není-li takové po ruce, i v lidském moči vymočené lejou nadmutému hovadu do chřtánu).

Prášek ze suchých listů, přimíchaný do lizu, chrání ovce před vlasovci (Haarwürmer) a tyto usmrcuje.Mouchy se zapuzují a odhání svařeninou čerstvých listů s medem a moukou smíchanou, jestli se ovce ní omývají. Popel z čerstvých listů také prý neřád u zvířat zapuzuje, koně a husy před nemocemi chrání, jestli se jim do píce natrušuje

(zítra mimořádně fotopříběh o strakách)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

81 reakcí na O léčivých vlastnostech tabáku.

 1. cobolik pacholik napsal:

  za tej zasranej vojny hlavne u ruskej holoty hral velmi velku rolu,machorka to bolo lepsie od spiritusu,po stranke cistosti hlavy,hoci sa maladcom doprialo,aby zabili strach,ci zabili stres najlepsi liek,ale v rozkazoch stavky neraz bolo na prvom mieste municia,na druhom mieste municia a na tretom mieste nie zradlo,ci zdravotna starostlivost,ale machorka,ja to tak sledoval,municia na prvom mieste vzdy bez pardonu,machorka so spiritusom na druhom mieste na tretom posta so zdravotnou starostlivostou a potom zradlo ,tak dlouho nic a potom nejake odsivenie a oddych,nemal som strechy,nemal zradla,brudny jak kurva,ale keby som nemal foukacku to by som mal problem a ked som nemal na cigarety,kym som zarobil a potom okamzite prepil,vyberal som popolniky na statnych uradoch v meste,tabak to proste strategicka zalezitost,uz army tu zistila,bo kopa boys nefajci bo ho ucia byt zdravy hero,ale ty co fajcili skorej odburaju stres,ci maju debilne napady,jak ty co potom maju syndromy,ktore hlavne vyrobili advokati od poistovacich firiem,aby sa tie kurvy nenazrate este viacej nabalili a potom mi posielaju domov obalky na podporu veteranov,ani penny nedam.

  To se mi líbí

 2. kchodl napsal:

  Krásné !

  Skoro mě to vede k uštěpačné poznámce, že cokoliv je spojeno s léčením, výživou, filosofií, psychologií, ekonomií, sociologií (… doplňte další „měkký obor“ dle libosti), je nutno brát se značnou rezervou.

  Připomnělo mi to známé pikatní lékařské/farmaceutické/psychiatrické kauzy minulosti. Například objev heroinu, coby vynikajícího prostředku do sirupů proti kašli, obzvláště vhodných pro malé děti. Nebo po objevu rentgenového záření a radionuklidů – především radia a cesia – velkovraždění pacientů nadměrným ozařováním nebo dokonce přidáváním zářivých přísad do potravy nebo vnějškově – do pudrů, zásypů, obkladů, … Či úžasnou kauzu lobotomie.

  Teď na dovolené jsem vyslechl velmi otřesné poznámky ohledně stále častějších případů vražd malých dětí, většinou jejich vlastními matkami. Nebo sebevražd, kde je to ještě častější. Známý je totiž forenzní patolog a jeho žena forenzní psychiatrička a psycholožka – a nedávno vyráběli jakousi analýzu či statistiku za posledních léta – ukazuje se, že některé psychiatrické léky v mnoha případech tyto „výsledky“ téměř zaručují – i u předtím docela normálních lidí. Stačí aby maminka poslušně polykala prášky od doktorů, na „nervy a deprese“ a efekt se dostaví.

  Tuším někdy minulý rok stahoval jeden americký výrobce z trhu nějaké antidepresivum, které významně zvyšovalo pravděpodobnost sebevraždy pacienta. Zřejmě to nebude úplně osamocený a izolovaný problém. Stejně tak je přímá souvislost mezi Ibuprofenem/Ibalginem a určitými druhy srdečních onemocnění a infarktů, mezi některými multi-vakcínami a autismem u dětí, …

  V porovnání s tím vším pak léčení tabákem nevypadá až tak šíleně…

  To se mi líbí

  • Alena Z napsal:

   Souhlasím s vámi ve většině zde uvedených věcí, ale vztah mezi multi-vakcinami a autismem u dětí? Dr. Wakefield své tvrzení o spojitosti vakcinace v raném dětství a autismu založil na podvodu – šetřil pouze vzorek 12! dětí. The British medical Journal se v roce 2011 definitivně k tomuto vyslovil a řekl, že je škoda, že tento podvod přinesl tak velké škody a ztráty na životech dětí a na poškození plodného života dopělých. http://www.bmj.com/content/342/bmj.c7452
   Sice pak se tam všichni zhádali, protože i tyto časopisy podporují farmaceutické organizace, ale prostě nebyl nikdy proveden seriózní výzkum, který by byl veden řadu let a potvrdil definitivně spojitost mezi vakcinací a autismem.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Ano, ten „výzkum“ Dr. Wakefielda byl zfalšovaný, jako ostatně velmi mnoho „výzkumů“ z oblasti medicíny, farmakologie, biologie, … Což ovšem nevylučuje, že některé multi-vakcíny – které byly výrobci následně potichu staženy z oběhu nebo dokonce dohledovými orgány zakázány – popsaný efekt skutečně měly.

    Podle šéfredaktorky prestižního lékařského časopisu „The New England Journal of Medicine“ M. Angell je přes 60% výzkumů nedostatečně doloženo, na malém vzorku pacientů. Výsledky výzkumu se často ukáží jako neopakovatelné, tedy nejedná se vůbec o vědu – ale o šarlatánství až přímé podvody. Všechno platí farmaceutické firmy.

    To samé v bleděmodrém psal již před lety R. Horton, šéfredaktor neméně prestižního časopisu „The Lancet“ a mnoho jiných.

    http://nsnbc.me/2015/06/19/shocking-report-from-medical-insiders/

    Známá dělá profesionální travičku – tj. je farmakoložka v jedné velké lékárně – a zásobuje nás občas zábavnými příběhy. Například že spousta babiček má napsaných tolik léků, že nacpat takovou denní dávku do 100kg těžkého zdravého chlapa by ho jistojistě na místě zabilo. Ale křehké staré babky jsou už zvyklé na vysoké dávky a ani nebezpečné kontraindikace s nimi nic nedělají. Zpočátku se to snažila nějak napravovat, psala lékařům a léky nevydávala, když to podle jejího názoru bylo nebezpečné, ale už myslím rezignovala.

    Další známý doktor zase říká, že když mu někoho doktory více opečovávaného doveze záchranka v posledním tažení na JIPku, obvykle se jeho stav velmi rychle radikálně zlepší, protože mu nic nedávají, kromě léčiv na základě vlastní diagnostiky.

    Předávkování léčivy je klasický problém moderní medicíny. Vedlejší účinky. Nedostatečné testování, nevyzkoušené léky. Je to úplná exploze pavědy a podvodů, pochopitelně velmi lukrativní pro bílou mafii a profesionální traviče.

    To se mi líbí

    • cobolik pacholik napsal:

     este nemozem si pomoct jak s kchodlovskym tu sirim osvetu a jak sa zhodujeme,az ma prostuje ked to vidim a rastiem,nezabudat na palce a len tie hore,ked nejaky bude dole to sa viem povzniest politicky na duchu,fajnu chujovinu som napisal,ale som pojebany,zvany jesitny tak mi to nevadi,prosim nasledovat hned sa cujete lepsie,hlavne sa vediet gramotne povzniest jak ja take dristy nenavidim co som teraz napisal,bo keby som tomu veril,to sa mozem rovno odjebat.

     To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     no právě, to je, voč tu běží, příteli!
     Když ráno nezapomenu, tak vysypu z lékovky tu svoji denní dávku a hóóódně smutně a pesimisticky hledím do tý svý dlaně, opravdu hóóódně. A protože ještě, tu a tam, když vidím růst ty svoje vnučky, mě popadne pud sebezáchovy, tak ty největší tabletky půlím a čtvrtím, abych měl čistý svědomí vůči ženě, sobě, vnučkám i doktorce. Dokonce se mi stalo, jak blbě vidím, že jsem draslík nařezal z tabletky taky nejednou na prach – říkám tomu odborně „stopová medikace“! Ale zároveň si musím hóóódně namlouvat, že to pomáhá. Ale vůbec nejlepší je, když tu lékovku nemůžu najít a nemůžu si vzpomenout, kam jsem ji vlastně založil … tedy až do chvíle, než na mě nastoupí moje stále ještě žena!!! Ta vám je schopna třeba si kleknout na podlahu na kolena a vodorovným pohledem s podlahou zkouknout celou kuchyň (vona vidí dobře na dálku) a vyšťourat tu lékovku třeba i pod kuchyňskou linkou … prostě něco neuvěřitelnýho a nevídanýho! Mně by to samozřejmě ani nenapadlo. Nedávno uklízela (co nedávno… vona uklízí porád) a já přišel z garáže a vona na stole měla na kuchyňský lince podle velikosti seřazený různý tabletky a prej, kdeže si jako myslím, že je našla. Významně jsem raději mlčel a nasadil jsem udivenej výraz, kterej mi byl, jak se za okamžik ukázalo, zcela na hovno, protože mezi rty bojovně vycedila …“ na podlaze, když jsem vytírala“. A naschvál se je jala počítat, myslím, že u jedenáctý už byla pěkně nasraná a začala na mě ječet, že před tejdnem vytírala naposledy a vzhledem k vánocům shovívavě mlčela o tom, kolik ZASE našla tablet, taky na tý podlaze. A tak to de furt dokola, vykládejte jí, že blogerskej kamarád zrovna píše, že farmaceutickej průmysl nás chce všechny votrávit … zcela zbytečný. Prej ať si pindá, ale já že budu ty léky užívat … tak jsem se raději vytratil zase do garáže.

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      … sakra, teď jsem si vzpomněl, že jsem si zase zapomněl ráno vzít léky… to snad už není možný … jdu na to, než se to zase provalí!

      To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     tak řádí virová epidemie, která je doprovázena blitím. Tak jsem se podíval na kapky, který docela účinkujou (tedy na to blití) a z příbalovýho letáčku se dozvídám, že nejsou vhodný pro děti! Mohl by mi nějakej zdejší profesionální travič vysvětlit, jak poznali, že jsou vhodný pro dospělý, jako kdy ještě NE a kdy už jako JO?.

     To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    pani alenko zetova,pani nech necita wakefielda,nech slucha cobola bo dumam,ze skor ci neskor,ja jak s titulom Udr(udrzbar)budem mal proklete blizko k realii jak nejaky zapredany Csc od tych kuriev farmaceutickych a preco,bo buransky dumam a rokami sa mi dokazalo,ze ja debil dumal blizko k tomu,jak nejaky spravny,bo do oci bije jaky to biznis s pilulkou,so zbranami najvacsi,tak idu kurvy a myslim,ze kurvy vytlaci skurvena farmacia.
    seriozni vyzkum,nebude,pokial sa nenajde nejaky dabel,co to vykrikne a bude musel sediet niekde na ambasade jak asagne.jak tu kde zijem narkomani v praxi dokazali,ze tabletky od bolesti urobene tak,ze z vas bude skonceny narkoman,bo ty co ten shit beru,poniektory prestali to su vynimky,barz male vynimky a s pomocou tych rehab centers,kde sa zarabaju nenormalne prachy,bo ked je problem s drogou oni maju roboty vyse hlavy a ucinnost 0.000001%,ale normalny doktor sledoval tu holotu a pytal sa jej,jasne nema laboratorne vysledky,to tak jak s chudnutim,staci kuknut do KL,jak sa chudlo tam laboratorne vysledky a jak sa chudne odborneja sam mam z ulice jasne zazite jak sa da velmi dobre schudnut a nie robit vykurveny biznis,staci zetova dumat a palce.
    dufam,ze sa pani neurazi,co by som spal normalne,ale taka chytra baba predpokladam,to len tak nic nerusa.

    To se mi líbí

  • Jos napsal:

   Kchodle, zdravím Vás a Vám i všem zde přeji pěkný Nový rok.
   Myslím Kchodle, že byste neměl být tak tvrdý k radioaktivním preparátům. Takový jod 131 mi před desítkami let asi zachránil život a úplně mně vyléčil karcinom štítné žlázy. Požil jsem ho asi 4x a i když jsem pak musel strávit nějaký čas v místnosti s olověnými stěnami, protože jsem zářil jak vánoční stromeček, výsledek byl úspěšný. Přežívám tu léčbu s úspěchem skoro o 40 let. Co se mne týká, ať žije atomová fyzika, ať žijí jaderné elektrárny, protože bez nich bych už asi dost dlouho nežil já.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Také Vás zdravím, přeji pěkný závěr roku a hodně štěstí a zdraví do Nového roku.

    Měl jsem samozřejmě na mysli pavědecké šílení s radioaktivitou, které se odehrávalo začátkem 20. století a táhlo se zhruba do 20. let, kdy to skončilo. Kdysi jsem o tom četl nějaké referáty z historie medicínského používání radionuklidů a byla to skutečně síla.

    Považuji cokoliv jaderného – včetně jaderných zbraní – za přínosné pro lidstvo, aplikací je nesčíslně a málokdo má ponětí, jak pozitivně jaderná fyzika ovlivňuje mnoho věcí.

    K vyléčení gratuluji, štítná žláza je potvora jaksi všeobecně, i bez karcinomu.

    Diagnostika se sice postupně zlepšuje, ale především ženy s tím mají značné problémy – zda je to vedlejší efekt nějakých léků, např. proti alergiím či hormonální antikoncepce, to je otázka. Občas se stane, že v nemocnici neprovedou všechny testy a tak zůstane problém se štítnou žlázou delší dobu nerozpoznán, občas až do pitvy.

    Každopádně je docela běžně nedostatečná funkce štítné žlázy zaměňována za mnoho jiných chorob, často nemocná skončí psychologa a následně u psychiatra a je „léčena“ psychofarmaky a antidepresivy, občas až k hořkému konci, například k pokusu o sebevraždu, alkoholismu nebo psychickému zhroucení a delšímu pobytu v blázinci. Než se na pravou příčinu přijde, nemusí být už cesty zpět. Hypofunkce štítné žlázy může začít už v dospívání, v dospělosti jde většinou o autoimunitní onemocnění, kdy vznikají záněty vlivem chybné funkce vlastního imunitního systému. Nic pěkného.

    To se mi líbí

    • Jos napsal:

     Díky Kchodle za reakci. Domnívám se, že využívání nových technologií je někdy negativně ovlivněno nedostatečnou úrovní poznání. A nejen u tak složitého jevu jako je radioaktivita. Stačí i méně. Nevím, jestli jste se v životě potkal s fyzikou nízkých tlaků nebo s fyzikou plasmatu. Ty obory dlouhou řadu let pracovaly ještě na př. v 50. a 60. letech minulého století hodně se rtutí ( na př. disusní vývěvy, McLeodův manometr). A tak se přihodilo, že řada naprosto špičkových vědců, až na úrovni Nobelovy ceny (na př. Bayard, Alpert, Langmuire) dopadlo zdravotně naprosto katstrofálně v důsledku chronické otravy rtutí. Prostě ještě nikdo ani před 50 lety si nedal dohromady, jak velké svinstvo je rtuť, jak je schopná devastovat zdraví při v podstatě nízké dlouhodobé expozici. A to se jednalo o naprostou intektuální špičku. A konce byly nakonec dost smutné. Prostě chyběla generační zkušenost.
     Ale máte pravdu v tom, že některé věci některým lidem do rukou nepatří. Třeba lékařům bych nepůjčoval na hraní matematickou statistiku, nebo takové metody jako je na př. wawe let transform a podobně. Neumí s tím zacházet, nerozumí tomu a nějak se to ne a ne naučit.
     Mimochodem, vypadá to, že s tou štítnou žlázou snad máte nějakou zkušenost. Ale ne vše závisí na doktorech. Já to ve své situaci řeším dlouho. A narazil jsem na naprosto neuvěřitelný a totální průšvih v systému českého zdravotnictví, že jsem se obrátil na SUKL, šel jsem s tím dokonce k senátorce ale vše zatím bez výsledku. Ale je to komplikované a před silvestrem řekl bych nepřípadné. Leda že by to zajímalo někdy pozdějí jako článek pana domácího.

     To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  vidite jake poucne,mozete si porovnat mna a kchodlovskeho,kazdy odborne na vysokej inteligecnej urovni by som povedal,,len s mizivym rozdielom,ze moj na svetelne roky vzdialeny od tych jeho odbornych vyrazov a ze tabak to ma liecive ucinky som dokladal aj ja,co tvrdi aj on,ja polopate a on distingnovane,tak jedem palce…

  To se mi líbí

 4. cobolik pacholik napsal:

  este,kde sa hrabu nejaky predajci a vynalezcovia heroinu,proti nasej holote z kopeckov,moja stara mama,to prevadzala a svoju holotu vcetne mojej matky a rozsirene to bolo, ta narkomania po celej tej hladovej doline,ked sa makovina varila,zo zelenych hlavok maku,bo dozrety nema kopa,aby tie nemluvnata nerevali a neotravovali,bo trebalo driet na poli a na voze ja neviem,jak sa spravne vola ten kus druka,co boli kravy zapriahnute v travnici ta mala holota visela a spala jak zabita,vsetci dozili staroby ty narkomani a nerobili im nikdy drug test jak mne tu niekedy 3 krat do roka,jak by som sedel vo veline silosu odpalovacieho zariadenia jadrovej rakety a co sa tyka kchodla tu v mojom county najvacsia umrtnost na predavkovanie heroinom bo do toho shit,si este namiesaju roztok z tabletiek od bolesti,ktore potom vlada statu stiahla z obehu,bo su viac navykove jak nejaky heroin,ale pomiesane s heroin to dava kopa jak kurva,firma marlboro od cigariet platila stomilionove reparacie,ze na krabicku nenapisali,ze skodi zdraviu,ale o farmaceurickej vyjebanej firme to nevolno,bo ona sa stara,aby sme boli vzdy fit, a tych tabletiek sa zozerie viac tu jak v celej europe sliepky psenice zozru.dalej potichu zacina presakovat,ze autisticke deti sa nerodia preto,bo to dane od natury,dane to tym,ze matky a otcovia,boli krmeny farmaceutickym priemyslom,ktoreho vyrobky dojebali system v tych ludoch a rodia sa jedinci,ktory su naruseny mentalne,ale vlada uz urobila opatrenia,aspon tu,mate cedulu okolo cesty na uliciach,ze pozor tu sa hraju autisticke deti,takze vec vyriesena,bo keby dali hromadny pozev do sudu ty vyjebanci zvany advokati,bude po tych poistovnach naisto,ale ticho je a dela jse mrtvyho brouka,bo peniaz mocnejsi,jak nejaka holota.dalsia vlozka o tabaku,musel som to slovo napisat,aby bolo jasne ,ze sa drzim temy a hlavne palce…

  To se mi líbí

 5. bob napsal:

  Opět zajímavé čtení….
  Já vím, jsou to poznatky našich předků. Ale oni nebyli o nic hloupější než my, resp. my nejsme o nic chytřejší, než byli oni…
  Jenom kolikrát bylo za poslední dobu škodlivé mléko, kolikrát bylo mléko zase prospěšné…
  Obdobně živočišné tuky – jednou škodlivé, potom zase prospěšné.
  Teď probíhá boom konopí…
  Ten alkohol je podle některých studií rovněž prospěšný….
  To by v tom byl čert, aby, až se toho chopí ti správní výzkumníci, neobjevili prospěšnost tabáku inhalovaného ve formě cigaretového kouře…:-))))

  To se mi líbí

 6. brtníkvbrlohu napsal:

  Bují nám ledacos – zvlášť když to už ti zlí bolševici nezakazuji: (a není laciné si to dopřát)
  http://www.pvsps.cz/data/document/20100505/ppf-zp-klugerova.pdf?id=256
  Problém s měkkými obory je v tom že technikům v podstatě skoro nikdo do řemesla nefušuje – on ten fušér je většinou odměněn Darwinovou cenou dostatečně rychle aniž dokáže udělat velkou škodu – bohužel většinou – viz velké průmyslové havarie a i tak jenom jednou, u měkkých oborů to tak bohužel nefunguje – hlavně když se to šikovně zabalí – viz můj odkaz – navíc si ti fušeři zajišťují publicitu. A dost dlouho trvá než se na některé věci přijde – v medicíně je třeba problém že něco co 1000 lidem pomůže tísiciprvního zabije – to se pak nafoukne a postup – lék se zavrhne místo aby se riziko přijalo a nechalo na posouzení někomu co tomu opravdu rozumí jestli je riziko opodstatněné a přijatelné.
  Je to i otázka dávkování – něco v určité dávce pomáhá a v jiné škodí. Nebo máme lék či postup který pomáhá ale má vedlejší účinky a tudíž i za určitých okolností škodí – ale zatím nic lepšího není.
  A vůbec nejhorší je když se do takových luhů a hájů dostane kšeft – pak co nese je „prospěšné“ – třeba hysterie kolem hliníkového nádobí na které se nakapsovali výrobci a prodejci nerezového. Totéž ale i u léků kdy se něco vyhlásí za zázračný lék který všichni chtějí (pamatujete magnetické náramky?) – ale i třeba vit. B12.
  A třeba konopí – tam se vyšlo s pseudoargumentem o jeho léčivosti by se mohlo volně fetovat – tak se propaguje jeho přírodní forma ve které je řada svinstev – včetně mykotoxinů – v nekontrolované formě, ale že by se v prokazatelných případech mohlo používat THC coby lék v čisté formě za to nikdo nehoruje – nojo bylo by to jen na recept tak se THC z dostupných léčiv jaksi vytratilo.
  Ke kouření – správní výzkumníci jsou schopni čehokoliv – rozhodně je ale přijatelnější konzumace čistého nikotinu, kde je jasné i dávkování – a bez svinstev obsažených v kouři – jo ale zobat bobuli není ono že ano – tak to alespoň inhalovat – docela by mne zajímali příměsi v e-cigaretách 🙂

  A ještě k těm měkkým oborům – ono tam rozeznat zrno od plev je dost obtížné – aby to jeden zvládnul tak musí už o daném oboru hodně vědět – ale i tady jsou směry snažící se o maximální exaktnost srovnatelnou s ostatní vědou. Nevylejval bych vaničku i děckem zvlášť když nám nadějně prospívá a roste.

  Jo a o úletech psychiatrie pěkně píše Jaroslav Vacek – třeba v knize O nemocech duše. Pokud by si někdo chtěl počíst.

  To se mi líbí

 7. Rosťa napsal:

  Do svých třiatřiceti jsem čudil jak puklý šporhelt. Následně jsem to ze dne na den utnul, což nebylo nic jednoduchého, protože jsem s tím začínal někdy kolem II. třídy ZŠ. Z čistě amatérského bádání na sobě samém jsem po abstinenci zjistil, že pokašlávám a s tím dýcháním také nic moc. Takže nevím. Škodí? Neškodí? Aznavour má přes devadesát a Gitanes z huby nevytáhne, ani když spí. Článek se mi líbil. Obzvlášť ta pasáž, kdy se vývar z tabáku s tím kuřincem a pivem smíchati má. Přijde mi, že některé pivovary tuto kombinaci mají přímo ve výrobním programu.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Asi jak komu. Já byl předloni po 32 letech kouření na RTG plic a mám je čistý jak mimino. Přitom posledních 20 let hulím 40 i víc denně, dlouhejch, stovkovejch. Ale to ranní dušení bych Vám vidět a slyšet nepřál.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Dovedu si představit. Soused na chalupě občas ráno spustí dávící koncert. Člověk do poslední chvíle neví, jestli poslat pro doktora, nebo přímo pro faráře.

    To se mi líbí

   • brtníkvbrlohu napsal:

    Ono je to skutečně jak u koho – všechno se to pohybuje ve statistický pravděpodobnosti – je to proto že každý má jiný „grunt od přírody + spousta dalších vlivů“.
    Třeba pravděpodobnost udělat ze sebe alkoholika je při pravidelným pití tak 15 – 20% – pokud se začne včas, tj hned zamlada, pokud je pro to vloha tak se to ve 14 stihne za nějaký měsíc – většina zdejších návštěvníků je ale už ve věku že pokud by se po abstinování nebo mírném konzumování rozhodli propít do santusáctví tak nemají naději – už to prostě ani do 100 nestihnou. A jak na tom od přírody jsem jde zjistit jen praktickým pokusem na sobě, ale to je úrovni ruské rulety.
    Jaterní cirhóza je ale něco jiného – k té se může propít i nezávislák – ale taky jak kdo.
    U cigaret se uvádí že při 40 kusech po 40 let denně se dojde na 50 % pravděpodobnost získání rakovinky plic (děkuji nechci) – z vlastní praxe kdysi před lety kdy jsem dělal poskoka na plicním vím že tak na jednoho nekuřáka připadalo hodně moc kuřáků – maně vzpomínám jen na jednoho či dva.

    To se mi líbí

    • bob napsal:

     A co takhle koncem roku něco povzbudivějšího????

     To se mi líbí

    • cobolik pacholik napsal:

     oni tie percenta a tie prognozy u fajciarov,ze tolko a tolko,bud rakovina ista,ci srdce pukne,kopa umrie nepila,nefajcila,ty co fajcili,ked neumrie na rakovinu, ale srdce povedia cigareta,ty co nefajcia a nepiju,sportuju umru na srdce,ci rakovinu tiez,spravny ma slovo stres,ci politicku pripovidku,jak tu pise o tom kominarovy,moji burani,co este prvu vojnu zazili,to fajcili taky tabak,ze aj parny rusen jebne a zili slabe 80 jari a pritom este pijaci do jezis boha a od rana do vecera drel a zral kapust zvanou zeli a smalec zvanej sadlo a prasacinu bez prestania a preco zil tak dlho,bo nezral a nefajcil dokurvene zvane pancovane,dost idem sa rozptylit na county mall.

     To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Tak to mám statisticky ještě cca 6-7 let. Taky to nechci.

     To se mi líbí

   • jaa napsal:

    No je otázkou, jestli to ranní dušení nemají na svědomí ty saj,.ajty, kterými se tabák napouští, aby nehořely,když se cigareta odloží. Dřív, když byla odložena na popelník tiše vyhořela celá. Včil zhasne. a taky když si ji balíte z tabáku – nejen že to je levnější o 2/3, ale odložená v popelníku vyhoří jak dřív. Takže tabák zatím nekontaminují „zdravými“ chemikáliemi.

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Bane, chrchlal jsem už předtím, než do toho ty hasičáky začali montovat. I v tom krájeným tabáku máte cca 700 různejch aditiv, stejně jako v cigaretě…

     To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Gitanes jsou bezesporu pro správného chlapa zdravé, také proto je v celé EU už zakázali a nesmí se oficiálně dovážet. Ve Francii se sice ještě prodávají, ale sílí snahy je zakázat i tam, včetně značky jako takové.

   To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    gitanes zvane zitanes to najlepsi shit,co som fajcil a preco,bo ich este nedokurvil nejaky specialista co sa vola biochemik ci akykolvek vedec,aby zvysil urodnost,ci odolnost, rastliny u ktorej sa to podarilo,vidno vysledky,ludia jak prasata a rakovinu dostavaju uz 1 ku jednej aj ty co su organicky odchovany.

    To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Jistě. Účelem toho zákazu je, aby se „chlapi“ kouřili navzájem. Je to velmi francouzské, zdravé a moderní.

    To se mi líbí

   • Děda Olin napsal:

    Řekněte mi, je to kouření skutečně tak vážný celospolečenský problém, když se proti němu vede tak masivní kampaň, nebo je v tom něco jiného? Mně se to prostě zdá být podezřelé a už vůbec nevěřím, že by kuřáci „ruinovali“ pojišťovny, jak je argumentováno.

    To se mi líbí

   • Jos napsal:

    Co Gitanes, my starci pamatujeme zlatý věk, kdy se v Českolovenské republice prodávaly kubánské cigarety Ligeros. Silné jako Gitanes, stejný druh tabáku, ovšem 20 cigaret Ligeros stálo pouhých 3.20 Kč. Kvalita za cenu Partyzánek.

    To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Relcky a Ligerosky. Naprosto šílený materiál na trhání plic.

     To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      A Mr. Upman. Strašlivej mordor. A na Partagasky si nikdo nevzpomene?

      To se mi líbí

      • cobolik pacholik napsal:

       ja to fajcil,to ked som si dal tah,myslel som ,ze do mna jebol nakladny vlak s rudou z rusie.

       To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Stejnej pocit. A jednou jsem omylem šluknul doutník Partagas. Příště se radši zastřelím.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Kdysi dávno, v dobách své kuřácké puberty, jsem si také koupil krabičku. Statečně jsem ji zdolal. Ale byla první a zároveň poslední, co jsem si koupil. Nikdy více.
        Dnes už 6 roků tyhle starosti nemám.

        To se mi líbí

       • Kamil napsal:

        Gratuluji!
        K rozumnému životnímu stylu, i do nového roku 2017 – vše nej!

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Já to měl tenkrát skoro povinný. Bez toho bych nebyl dostatečně drsnej pankáč 🙂

        To se mi líbí

       • Kamil napsal:

        jj, někdy se tomu téměř nelze ubránit; vzpomínám, že na vojně jsme kouřili všichni, snad i „nekuřáci“. Odvykání v tehdejší společnosti kultu kouření všude (celé vlaky, tramvaje i autobusy) nebylo snadné …
        Zapálit si dnes někde na veřejném místě v GB či USA je považováno za projev extrémně asociálního chování…, atd., podobně mohou kuřáci tamtéž předpokládat, že výběr úspěšných pracovních pozic bude pro ně silně omezen.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Faktem je, že přestat kouřit byl takový okamžitý nápad bez nějakých příprav a přesvědčování. Prostě jsem se rozhodl, na půl roku nasadil elektroniku a pak najednou konec, ani vlastně nevím, jak to přišlo. Ale opravdu to bylo moje ničím neovlivněné rozhodnutí. Jak pravil Steve McQueen v Sedmi statečných: zdál se mi to být dobrý nápad…

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        … všiml sem si, že nejvíc militantní jsou jedinci, co nekouří/li, nepijou/li a nemají/li žádnej sex, leda tak marjánku, to možná jo.

        To se mi líbí

       • Kamil napsal:

        A možná, když se někdy rozvášní, tak třeba i tu Marianku …

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        Jak já znám Mařeny, ani náhodou by s nima nešly.

        To se mi líbí

     • Jos napsal:

      Od Gitanes nebo Gauloises v původní verzi s černým tabákem se ty kubánské cigarety lišily málo. Nejvíce tím, že kubánský cigaretový papírek byl sladký. Asi z cukrové třtiny. A ještě byly k mání za pár pětek skvělé kubánské rumy, na příklad Rhonda nebo bílý rum Caney. Na mejdanech nám vlastně skoro nic nechybělo.

      To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       tak sladkej papírek říkáte a já myslel, že tabákem to je. Jak jste to vlastně poznal? Papírek se snad dal kouřit jen z vyklepaný Lípy či Partizánky.

       To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Ne, ten papír byl fakt z cukrový třtiny.

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        to sem vážně netušil

        To se mi líbí

       • Jos napsal:

        Zírám vonrammsteine. My snad máme něco málo společného.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        To je samozřejmé. Nikdo přece není černobílý.

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Nemáme, Josi. Jen tuhle zkušenost.

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        že by dýmka míru? 😀

        To se mi líbí

       • Jos napsal:

        Když byly Ligerosky přeschlý, tak jsem občas olízl ten papírek. Abych je jako zvlhčil. Odtud to vím. A kouř z Ligerosek, pro ten se adjektivum sladký fakt nedalo použít opravdu nikdy.

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        no vida, já je hulil docela dost, ale abych řekl pravdu, přeschlost, jako u Líp, si už nevybavuju, zajímavý, vědět, že tu sladkou hnusotu dělá papírek, tak bych si je snad přebaloval do „našich“ papírků.

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Já olizuju všechny cigarety dodneška. Možná už to není nutný, ale na těch starejch přeschlejch jsem se to naučil a už mě to nepustilo. U těch starejch bylo moudrý neolizovat ve spoji, často se pak rozlepily, Dneska se to už nestává. Asi kvůli mně vymysleli lepší lepidlo.

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        mně se to eklovalo vod tý doby, co jsem na stavbě hákoval s jedním Rusákem, to bylo prostě ubalený a voslintaný žváro, že by jeden blil

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        A jak bys chtěl ubalit cigáro, aniž bys ho voslintal?

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        klasicky s voslintáním, ale bez soplu

        To se mi líbí

       • Jos napsal:

        Vám nikdy nechyběly prachy Blbíši? To já na vojně nebo na chmelu balil cigára i z proslaveného tabáku Taras Bulba. A to fakt bylo nutný olíznout. A na vojně jsem si sehnal z Francie takový ten šikovný stroječek na balení cigár. Byl sofistikovaný, ale stejně se to muselo olíznout.

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        ???

        To se mi líbí

       • cobolik pacholik napsal:

        detvy,volane zednicke hrebiky,toho som sa nafajcil,ked som to fajcil stali jednu korunu a mojich buranov som videl jak to vedia vyfajcit uplne do konca tie bajuzy mali opalene a pysky v jednym kutiku spalene,to naisto z tabaku,co pozametali po fabike,niekedy koren v cigarete,ze by sa na nom dalo plavat do ameriky v roku 1983 uz ich nerobili a startky za 24 hodin sluzby pravidelen ob den 60 som jebol,az v riti som zacal fajcit s filtrom,bo camel mocne a v lete pri tom humidity,som myslel,ze ma zabije a vidim tu sa spomina ligeros,to tiez tabak trech muzu,jeden kouri a dva ho drzej,aby neupad,

        To se mi líbí

       • cobolik pacholik napsal:

        a usulat,znamena zakroutit si cigaretu,taku pomaly jak original,to mi slabo islo,ale v KE mi frajer,co len jednu ruku mal a 20 rokov prepracoval v kriminale,to robil take,ze som len cumel jednou rukom prstamy,tvrda nabita,daval mi len slinit a nie soplit ,a ja mu hovorim mne nevadi,trebalo kupit piva a koralky,aby mal slinu narobil mi mozno 80 falatky z tabaku kapitan sa volal,ked som zil ve svetlach mest,z opalkov,co som nazberal som si sulal,videl ma policajt,hned na stred cesty stal a letel ku mne onuchaval sacok a ked som mu povedal,ze to som nazberal na ulici,povedal OK a isiel.

        To se mi líbí

       • Jos napsal:

        Tady vidíte cobolíku pacholíku, jací bývali češi statní junáci. Kouřili trojmužné cigarety solo.

        To se mi líbí

       • jaa napsal:

        Divný – to je značek …. ale že by kouřil někdo papirosy .. tak to se nepřiznáte. Jo co se divíte rusům, takové papirosy… to chce odvahu ale jsou/byly dobře vymyšlený… jednu dvě za den docela stačilo. Slabším povahám tak dva šluky….

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Detvy jsem kupoval na poutích na střelnici za tři kačky s přirážkou. Papirosy? Kouřil jsem Belomorkanal, cca tři cm tabáku, zbytek dutinka. Ani já, fanatickej kuřák, jsem to nedokouřil.

        To se mi líbí

       • jaa napsal:

        No ona ta dlouhá dutinka měla smysl. fungovala jako filtr – po tom co se cikcak namačkala, zkoušela jsem ji po kouření rozbalit a opravdu, každej zásah na dutince byl tmavý, dokonce tmavější než normální filtr. jestli to bylo tabákem, nebo to bylo tak kvalitní filtrování jsem už dále nepátrala. Byla to síla. 🙂

        To se mi líbí

       • Děda Olin napsal:

        Teprve teď vidím, v jak skvělé společnosti se nacházím – mezi kuřáky profesionály!

        To se mi líbí

       • cobolik pacholik napsal:

        josku pepici kourili so mnou,vatsinou odsudenci na trestnom prapore,nijaky navonavkovany frajeri,ale zbojnici a zbitnici,jedna z najlepsich band,ake som kedy bil,bo proc josku,bo sme mali spolocne osudy,oni uz sedeli v civile ja na vojne dostal podmienku tak ja bol partak bo som nesdel chvla bohu,jediny cobol medzi pepikami,bolo nas na zaciatku asi 40 potom len polovica,bo to debilkovia boli, ty co zostali to jak pokrvny bratia sme boli,jedina jednotka,co bez problemu spievala na zradlo tu cobolsku pesnicku slovenske mamicky,bolo zakazane spievat,ale trestny prapor vynimka a predstav si ja jeden cobol a ich 20 pepikov a peli jak kurva,bo to nijake smetie neboli,ale banda a na tu svatu katarinu,tiez sa nesmelo spievat,ale trestny prapor opalenych lopatakov jebal na predpis,len dva a pol mesiaca som bol s nimi s takymy to mozno kone kradnut,ja sarisky a oni cesky,tak rovnu bandu tolkych ludi pokope to som uz v zivote nepoznal to viac jak bratia boli…
        mozno podumat spodina, tam ojeb neexistoval ,na co pisem to treba zazit.

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Ta dutinka je tam hlavně kvůli tomu, aby se to dalo kouřit i na Sibiři v palčácích. Filtrovat to nemá. Pokud to přesto filtruje, je to jenom nezamýšlenej vedlejší efekt.
        Nevím, co používají Rusové místo plic, tohle se kouřit fakt nedá. Ale jako poslední cigáro před popravou by to fungovat mohlo. Už by k žádný nedošlo.

        To se mi líbí

       • jaa napsal:

        Nechci se přít VR, ale učili mne rusové, jak správně papirosu namačkat. Ostatně je to vidět i na jouřícím vlkovi v jednom díle zajíce. Taky ji má umně namačkanou. Dovezla jsem jednou krabičku šéfovi – mno – bylo to dílo… 🙂 ale kouřit nepřestal…

        To se mi líbí

       • cobolik pacholik napsal:

        blbis to bohaty ,kde on nejaky taras bulbu sulat,to jedine syn kulaka,abo nejakeho tovarnika,treba jasne rozlisovat,to high life society,sladke papirky nie,jak pejsek francouzskej,pozor nan,hocico nan neplati a mas ty stara krabica plna tabletiek.

        To se mi líbí

  • Joda napsal:

   Mám jednu takovou starou vzpomínku. Bydleli jsme ve staré chalupě, která měla tzv. průlezný komín (komín s velkým vnitřním průměrem). Při čištění musel kominík do komína vlézt. A tak si vzpomínám, že jako malý chlepec jsem pozoroval, jak otec otevřel dolní dvířka komína, kaminík tam vlezl a otec za ním zavřel. Po 15 minutách se ozvalo zaklepání, otec otevřel, dvířky se vyvalil dým a kominík vylezl. Kominík pak vyšel na dvůr, nadechl se čistého vzduchu a rozkašlal se. Rychle vytáhl viržinko, zapálil si a s chutí potáhl. Kašel hned ustal.

   To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    su len dva druhy kaslu,ty co ryhaju rano,jak by na lokomotive v zime po roku diesel startoval,ty kaslu vzdy a prestanu,jak umru,druhy fajcia tiez jak kurva, nekaslu ani deko,fajcia jak koksovne v ostrave a ked zacnu kaslat,co moj pripad,znamena,ze ta s kosu ho uz drzi popod pazuchu,to mam laboratorne zistene a laboratorium ,co sa vola moj kuk dookola.

    To se mi líbí

 8. Dabara napsal:

  Perfektní článek, úžasná zábava, zase máme téma na večer, děkuji. Kchodl se vrátil, chyběl mi a měla jsem o něj strach. Všem Vám přeji hodně zdraví, stále tak bystrou mysl, humor, štěstí a radost. S úctou Dana Barnetová.

  To se mi líbí

 9. blbíš napsal:

  … tak jsem si vodskočil udělat na zejtřek sulc z takovýho dietního prasátka a myslím, že ještě před spaním dám jednoho Urquella, ale myslím, že až se ráno Dabara probudí a nějakým nedopatřením si přečte tu naši „úžsnou zábavu, co zamejšlela jako večerní zábavu a omylem ji zakončí poezií vod vona „Mrtví“, tak ji z toho, hádám, rovnou trefí šlak, vy prohulenci jedni! A do toho ještě Bavor s tou jeho „sváteční náladou“ 😀

  To se mi líbí

 10. Dabara napsal:

  Kdepak, řechcu se…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.