Otázky


Když jsem poprvé slyšel tuto písničku na koncertě Olympiku, bylo to v Budějovické Besedě, byl jsem čerstvý student gymnasia. Tedy ještě neopeřené holátko plné ideálů a zklamané rokem 1968. Tahle písnička na mne tehdy zapůsobila velice mocně a povzbudila mou ještě téměř dětskou duši. Otázky osudu, otázky po budoucnosti i otázky života a smrti. Mladá duše je prostě plna naivity a planých představ a nadějí.

Život prý obrousí všechny hrany, praví jiný text. A jak přibývají odhozené kalendáře, odchází s nimi i kousky těch přání a nadějí. Tolik věcí se nepovedlo, tolikrát člověk zakopl či dokonce upadl. Ale vstal jsem a šel dále. Ta písnička mne občas doprovodila. Ale jsou i jiné a také je mám rád.

Jenže teď jsem ji slyšel v čase vánočním. A nějak na mne dolehla jednak ta vzpomínka, jednak jsem si uvědomil, že teprve dnes ji dokážu ocenit a uchopit. Protože teprve dnes se mne dotýká celou svou hloubkou.

Pánové Janda a Chrastina byli v době, kdy ji psali, jen o několik let starší než já, takže se jim spíše omylem povedl text plný hloubky doprovázený kouzelnou hudbou. Jestlipak jim také dnes dochází, jak nadčasový text dovedli vytvořit jako mladí a jak je ten text působivý právě až po mnoha a mnoha odhozených kalendářích.

https://www.youtube.com/watch?v=YlpCasetcHw

bavor-podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

28 reakcí na Otázky

 1. jaa napsal:

  Já bych řekla, že za ty úspěchy může paradoxně „cenzura“ nutila je myslet trochu víc a tím šli do hloubky. Proto je tolik evrgreenů. A taky byli „páni textaři“ víc se zpívalo pro lidi, kterým chtěli něco říct. .A lidi to oceňovali.
  Stačí si projít kolik textů z posledního čtvrtstoletí se k nim může rovnat…. Minimum.. Většina je tak plytká napodobující emer. že za pár dní nikdo neví o čem tak která písnička byla. I tohle umění pomalu
  zaniká. ? nohavica, poslední dobou Ortel.. a pak je tak nějak prázdno… Semtam něco goťák a Helča…jinak pustoprázdno….

  To se mi líbí

  • bob napsal:

   Napsala jste to za mě….
   I ten termín pro současné texty – plytké, mě napadl, aniž bych četl Váš komentář.
   Snad bych ještě připomněl K.Kryla – ten šel až „na dřeň“

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Myslím, že i dnes jsou textaři dobří. I když jsou to spíše svěrákovsky hraní se slovíčky než krylovské či nohavicovské hloubání. Na rozdíl od názorů se mi třeba líbí texty Xindla X, Tomáše Kluse a ani Kryštof nemá špatné. Jenže v záplavě toho ostatního, co se na nás z reproduktorů valí, se snadno ztrácejí. Já mám naštěstí své staré a starší country. I když tam bychom u spousty textů, kdyby byly přeloženy do češtiny, dost valili bulvy nad tou plytkostí 🙂

    To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  take jsem se narodil bos,to ked mi niekto pustil tu v tej riti, a mal som slabe 4 promile na plne bomby ponad 200W,spieval som jak rozumu zbaveny a plakal,teraz som si pustil na plne bomby do tych usi odstavajucich,ruky sa mi trasu bo to do boha pesnicka.

  To se mi líbí

 3. cobolik pacholik napsal:

  taky a nie take ty cigan…

  To se mi líbí

 4. Hudec napsal:

  Jak bys ten první odstavec přečetl v mojí hlavě. Jen se mi to přihodilo o rok později v plzeňském Pekle.
  Odhozené kalendáře? Já své diáře od roku 1992 zakládám. Když se tam občas mrknu, nacházím tam hrozné věci…. Hotové Méně Tekel Fares 🙂 .

  To se mi líbí

 5. NavajaMM napsal:

  Trefné.

  To se mi líbí

 6. K-k,. napsal:

  OT: Pane Bavore, pošta! 🙂

  To se mi líbí

 7. jaa napsal:

  Na Tiscali mají taky zajímavé otázky…..to jen tak

  To se mi líbí

 8. NavajaMM napsal:

  „Kolik je slunci let, milión nebo pět,
  myslíš, že zítra ráno vyjde zas,
  kolik je ulic, měst, proč umí kytky kvést,
  proč nikdo neslyší můj hlas“

  To je pieseň o detských otázkach a jej text je múdry preto, lebo deti sa pýtajú tie najdôležitejšie otázky. Autor veľmi správne dodal, že odpovede nepoznáme doteraz, len sme rezignovali a preto sa už nepýtame.

  To se mi líbí

 9. Petrpavel napsal:

  Třeba tady dává smysl se poučit, ne u kchodla a podobných, jak mnozí blbíši či bavorové doufají. Dobré otázky. A především skvělé odpovědi.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Hraje-se-vabank-o-budoucnost-lidstva-Strach-z-propagandy-je-strachem-elit-ze-je-lide-prohlednou-Promlouva-ekonom-ktery-poznal-kavarnu-a-rozesel-se-s-ni-468927

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   To je jen jeden z mnoha, se kterými si můžeme rozumět. Ale vliv má stejný jako kchodl, blbíš i Bavor.

   To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    a cobolik,aby bolo komplet a na odkaz nemienim kukat

    To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … už hodněkrát jsem si všiml už, Bavore, že von je hodně paf z těch, co raději řeční a píší, proto …raději nic neříkám ani nepíši… (ani jsem nevěděl, že to od Kamila tak brzy seberu)

    To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

     Máte vonem na mysli toho fašouna míchaného s katolickým fanatikem? Tak už to chápu, tak si to spolu užijte hoši. A jen tak mimochodem, vy neřečníte, ani von? No to je opravdu, ale opravdu směšné :D.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Zatáhněte ty drápky a přestaňte prskat. Jsou přece svátky klidu

      To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       klídek Bavore, trochu porozumění, psala už po 24 hodině, to ona má vždycky tu svoji tradiční nespavou, kdy ji i směr vlákna mnohdy jde šejdrem a … a přece jenom svátky už spějou k Silvestru, bude aspoň veselo 😀

       To se mi líbí

       • kočka šklíba napsal:

        Ano přiřaďte s k jarporovi, Supovi a podobným, ti to také psali :D. No pokud jste nechodil na aktuálně, tak pan Bavor vám je přiblíží, jarpor mimochodem je jeden ze zde zabanovaných, a že jich tady není mnoho ;). Takže dobrá společnost, nepřekvapuje mě to ale ;zase tak ;).

        To se mi líbí

   • kočka šklíba napsal:

    Na Vás ale předpokládám, nemluvte za všechny. A že máte na sebe vliv je nesporné ;).

    To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Jaroslav Kuchař

   Jeho občanská iniciativa Vyměňte politiky.cz a Vraťte nám stát, odpovídá opravdu pouze jeho chápání reality.
   Vyměnit koho s kým Sobotku s Dienstbierem, Babiše s Hnízdilem nebo jak ?
   Kchódl zde již dříve popsal to naprosto zásadní, co jediné umožňuje současné vládnoucí skupině (elitě == oligarchii) vládnout a to je „informační převis“ (naprosto konkrétní a přesná znalost reality) na rozdíl od ovládaných.
   Bohužel Jaroslav Kuchař a nejen on k tomuto poznání bohužel ještě nedospěl.
   Protože pouze jasná a ničím nezdeformovaná znalost objektivní reality, umožňuje dělat ta zdánlivě futuristická a správná rozhodnutí.
   Nehraje se vabank ale vede se naprosto nesmlouvavá informační válka vládnoucí elity za zachování pro jejich přežití nezbytného „informačního převisu“.
   Internet je ten urychlovač, který vládnoucí elitě nedovoluje dlouhodobé mystifikace lůzy, tak jako to bylo v minulosti.
   Prohraje li současná vládnoucí elita a je jedno jestli národní či globální, tuto pro ni válku na život a na smrt, rozpadne se jí dosavadní desítky let budovaná struktura řízení lůzy.
   Ztíží, nebo se pro ni znemožní tvorba a prosazování zákonů, určených k bezprostřednímu řízení lůzy.
   Justice a policie přestane plnit příkazy politického zadání jako doposud.
   No a to je to na čem se nikdy neshodne ten, co se dožaduje dodržování zákonů určených na potlačování lůzy a ten který pochopil, proč jsou tyto zákony jako politické zadání pro policii a justici na lůze tvrdě vyžadovány.

   To se mi líbí

   • kočka šklíba napsal:

    Přesné a nechápu ty mínusy. No chápu vlastně , pár takových tu asi je, pár takových sem chodí.

    To se mi líbí

    • Alena Z napsal:

     Já si ráda přečtu odkazy, které sem dal pan Bavor, i rozhovor s panem Kuchařem, i názory pana Kchodla, i postřehy nicku Petrph – a udělám si své závěry.
     Pokládám za kontraproduktivní, když někdo uvádí nějaký odkaz tím, že zároveň zpochybní místní diskutéry. Proč?

     To se mi líbí

  • Alena Z napsal:

   Pane Bavore, když si v Idnes dáte v diskusi výběr Doporučené (a nejedná se o dehonestující článek o Zemanovi), tak je tam často velmi zajímavá diskuse! 🙂
   To zatím kluci nezvládli usměrnit….

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.