Tatra, Matra, Fatra (Vianočné vydanie)


Návštevník Vysokých Tatier očakáva krásu a atmosféru plnú mieru, najmä v zime. Ak však príde, alebo sa nechá vyviezť pozemnou lanovkou na Hrebienok, nájde tam ľadový dóm:

foto1

Po prvý raz ho postavil v roku 2013 český sochár František Bálek.

(http://www.balek-sochy.wz.cz/index.php?ver=)

Mala to byť jednorazová stavba kaplnky z ľadu so špeciálnym účelom. František Bálek ju postavil pre svoju vyvolenú a 18. 12. 2013 mali v tejto kaplnke svadbu.

foto2

Ľadová stavba mala obrovský úspech a tak odvtedy ju vždy znova postavia, tentoraz teda bude štvrtá, vždy je však nová a originálna. Vlani napríklad vyzerala takto.

foto3

Hneď vedľa tohto ľadového dómu sa každý rok koná sympózium sochárov ľadových sôch. Na budúci rok to bude 13. – 15. 1. 2017 ako piate neoficiálne majstrovstvá sveta.

http://regiontatry.sk/sk/tatry-ice-master/

Ako ochutnávku pripájam nižšie fotografickú reportáž z ostatnej zimy.

Sochári pracovali z prefabrikovaných ľadových blokov dovezených z Poľska. Bloky mali rôznu kvalitu od priehľadných až po matné, takže bolo možné pracovať so svetlom a s rôznymi efektmi.

foto4

Majstrovstvá trvali tri dni a každý deň bola iná téma. Boli sme tam v sobotu, takže sme ich videli pri práci, aj s dielami z minulého dňa. Práve bežala téma „Krajina, z ktorej pochádzam“. Vľavo je nedokončená pohľadnica zo „Stovežatej“. Kanaďania dali indiánsky totem aj typického vlka, Slováci Cyrila a Metoda.

foto5

Techniky používali sochári rôzne. Vľavo hore sú Poliaci, vpravo hore Rus, vľavo dolu Singapurčan, vpravo dolu Holanďan, celkom dolu Fíni. Nič nebolo skryté, všetko sa dalo sledovať celkom zblízka.

foto6

Pohľad z Hrebienka do Malej Studenej doliny a na Lomnický štít.

foto7 foto8

 

Prajem všetkým krásne a šťastné Vianoce.

navajamm

 

NavajaMM

PS: Cez sviatky budem na cestách, tak sa vopred ospravedlňujem, že na prípadné komentáre budem reagovať s oneskorením.

 

Zdroje (okrem vlastných foto):

http://www.teraz.sk/regiony/sr-tatry-ladovy-dom-sochar-svadba/68217-clanok.html

http://regiontatry.sk/sk/tatransky-dom-5/

http://regiontatry.sk/wp-content/uploads/2014/11/TD2017_hajkovsky.jpg

http://regiontatry.sk/wp-content/uploads/2014/11/c-Marek-Hajkovsky-foto-TATRANSKY-DOM_124.jpg

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Navaja se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

27 reakcí na Tatra, Matra, Fatra (Vianočné vydanie)

 1. K-k,. napsal:

  Notojekrása! Netušila jsem, že se něco takového v Tatrách provozuje! 🙂

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   To jsme dva. Znám to ze západu a ze severu a pak z dalekýho východu 🙂
   Miluju tyhle nádherný magory s motorovkama, co z ničeho udělaj skoro zázrak. Je to krásný i ve dřevě, ale v tom ledu to má ještě nějakej rozměr navíc. Ale trvanlivost to není 🙂

   To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Jen koukám a koukám a nějak si to nemohu srovnat. Ty mínusy, samozřejmě. Druhá věta je pouhé osobní konstatování, soukromé prohlášení zcela bez emocí. K tomu je možné se připojit, také jsem to tak udělal, ale odmítnout?
   A tak zbývá první věta. Někdo si opravdu, ale opravdu, může myslet, že to není krása. Proti tomu nelze nic namítat. Ale je to také osobní vyznání, co je na něm záporného nedovedu pochopit.
   Podobné je to i u von, blbíše a boba. Někdy některé exempláře rodu homo sapiens nechápu. Známkovali to samci nebo samičky?

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Známkovali to zakomplexovaný idioti, který se probudili s blbou kocovinou a potřebovali si na někom vylejt vztek.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Někdy mne mrzí, že tady nelze poznat, kdo mínusuje. Na to je WP moc nedokonalý. U „lajků“ se to občas objeví, ale tady ne. Holt kdybys dal oslu zlaté sedlo, pořád bude oslem a blb blbem.

     To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Jojo. Já nevím, jak to v tomhle chodí. U sebe jsem palce nikdy neměl, jenom hvězdičky pod článkama, ale ty jsem po čase zrušil, protože ukrutně zpomalovaly celej blog.

      To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    … co je na tom k srovnávání, milej zlatej strejdo, Vy se dokonce divíte, jó? Von ten von si klidně použije v textu slůvko „dálnej východ“ a myslí si (a Vy zřejmě taky), že mu to bez mínusů projde!!! Jak jste oba starý, tak ste naivní! Jakoby ste nevěděli, že na takový ptáčky má Chovanec už dávno připravený svoje háčky = neprojdete!!!

    To se mi líbí

    • blbíš napsal:

     a moje 3 mínusy laskavě nechte bejt, jó, to jsou moje tradiční, na ty sem patřičně hrdej, ty já nedám

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      a Bob může bejt rád, že má jen jeden mínus, mohlo jich bejt taky mnohem víc, protože nevěděl, že led mají kromě Singapuru na dálekým v….. taky Č… a že tam mají motorovky taky! Proč si myslíte, že by Čí…é kupovali „náš“ Mountfield?

      To se mi líbí

      • strejda napsal:

       blbíši, blbíši, vy jste nenapravitelnej 🙂

       To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        prokoukl jste mě, strejdo, jsem nenapravitelnej, kecal jsem, nemám tu 3 oblíbence, ale asi tak 6 a dva k nim inklinujou už docela dlouhodobě! Nevěříte? Tak zejtra budou už kompletní a sečtěte si je sám. I když některý z nich, jak vidno, nerozlišujou politický téma třeba od ledu přítele NavajiMM, přesto jsem na ně stále hrdej, protože nikdo není dokonalej, nebo jó? 😀

        To se mi líbí

 2. blbíš napsal:

  Příteli, jsem z toho paf!!! Citlivě ste navázal na fenomén světla ve skle (vitráže) Vašima ukázkama světla v ledu. Ani ta jistá načinčanost některých realizací (promiňte, alespoň na mě některý tak působí) nemůže upozadit, kolik společných jmenovatelů ty materiály v sobě skrývají … a kolik společných vjemů člověku poskytují. Nejkrásnější na tom je, že tvůrce si sice může navrhnout co chce, ale světlo si samo z toho jeho snažení vytvoří svůj svět a člověku z toho ponechá „pouze“ jeho fantazii. To mám i na svým řemesle stále moc rád!

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Áno, priateľu, popísali ste to presne. Pri tomto ľade je to o to strhujúcejšie, že slnečné svetlo, ktoré tomu pridáva na kráse, ju zároveň ničí.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    Jo, přesně,, na to jsem zapomněl. Tající led, tedy voda, tomu dává další rozměr. Nejen že láme světlo, ale dává ledu jistou dynamiku = život, aby v zápětí mu dala konečnej rozměr = zmar!

    Liked by 1 osoba

 3. blbíš napsal:

  pak už jenom poznámečku:
  ten Bálek je zřejmě zářivej důkaz, že láska umí i hory přenášet. Na rozdíl od něj bych v 59 letech do ledu už nic neryl, natož celou kapli, leda tak nožem do lavičky srdíčko, když bych jako on=skorodůchodce krmil holuby… ale kdož ví … jen si vzpomenout, jak to u mě s tou mízou vlastně tehdá bylo, sakramentská věc, žejo? 😀

  To se mi líbí

 4. bob napsal:

  Neskutečná nádhera !!!!
  Zaujal mě ten Singapůrčan, kde to trénuje?? 🙂

  To se mi líbí

 5. jaa napsal:

  Hmm ledová nádhera už i na Slovensku. Díky moc Navajo,
  Ju a Singapůrčan trénuje v Ćíně. Dělají tam fantastické věci….

  To se mi líbí

 6. Rosťa napsal:

  No to je paráda. Škoda, že to nejde nalakovat bezbarvým lakem, aby to bylo nafurt. Tolik práce, kumštu a pak vyleze Oskar a je to v .. v .., jak je to správné slovo? A dost by mě zajímalo, který pablb to zde dnes mínusuje. To si nemůže léčit mindráky na Iděs, nebo baktuálně?

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   I-děs ani baktualně není pro léčení mindráků vhodné. Hlavní problém bude v tom, že to tam nejde anonymně. Tam by blb musel být přihlášený buď k systému I-děsu nebo disqusu a na I-děsu ještě k tomu autor každého příspěvku vidí, kdo ho „ocenil“ mínusem. To je leda pro obzvláště zatvrzelé multinicky a trolly.

   To se mi líbí

 7. Miluše napsal:

  Ty minusy jsou tady dneska totéž jako posprejovaná čistá bílá zedˇnebo památka. Nechápu to.
  NavajoMM, pohled na Lomnický štít z chaty na Hrebienku mám uchovaný v duchu a vybavuji si ho, kdykoliv se mi zachce vidět něco krásného. Takže mnohokrát děkuji za Váš horský seriál. 🙂

  To se mi líbí

 8. NavajaMM napsal:

  Priatelia, vďaka za reakcie a diskusiu. Osviežila. 🙂

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   NavajoMM, otevřel jsem si ještě jednou fotku paní K-k toho vikýře z tý její Kadaně v mý kanceláři na velkým monitoru a oproti malýmu notebooku, co mám v garáži, jsem zjistil, že jsem Vás trochu mystifikoval. Ta zdobná část (skelet mříže není patrný) „mříže“ je vytepána dokonce z mědi. Taky jsem já bloud si mohl všimnout zelený měděnky, ale hlavně absence mechů a lišejníků na eternitových šablonách pod tím oknem vikýře, když ostatní šablony na střeše jsou pokrytý souvislou vrstvou lišejníků. Mechy a lišejníky totiž měděnku nesnáší (podobně, jako mě někteří tady zdejší 😀 ) .Takže se Vám omlouvám za mystifikaci, nejde o kovářskou práci ale práci klempíře (i tohle ti kluci klempířský i dneska dokážou).
   Ještě jednou se omlouvám, snad omluvíte starcův slábnoucí zrak.

   Liked by 1 osoba

   • NavajaMM napsal:

    Ďakujem, priateľu blbíši, za poctivosť. Vôbec by som si nevšimol rozdiel, lebo prácu oboch môžem len zdiaľky obdivovať. Ďakujem za nové informácie o medenke, zídu sa.

    To se mi líbí

 9. jaa napsal:

  U celé této nádhery, kterou se kocháme, nám uniká dost důležitá věc. Celé tohleto vymyslet a realizovat stálo nejen hodně invencí, zkušeností a tápání. taky finanční náklady zcela přehlédnuté nebyly malé . Vždyť jeden kvádr ledu 100x50x25 stojí sice pouhých 1800,.– A že jich tam muselo být nepočítaně. Nevěsta dostala ten asi hodně drahý, neopakovatelný dar svatební-nádherné vzúpomínky. Jen doufám a přeji jim – aby jim to na rozdíl od průměru – vydrželo.
  A to nepočítám, jak vidno, založení tradice. A taky, jak by mohlo být na světě krásně – kdyby se neválčilo a lidi se mohli rozvíjet – jak bylo zvykem po staletí…. ; Ale jestli jsou to – ty, teď nevím jestli „první vlaštovky“ do budoucna, nebo „poslední dozvuky“ rozvoje druhé půle minulého století. Kdo ví….

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.