Černá hodinka aneb Rozpolcené Státy Ameriky


Bude-li Trump poslední, nebo předposlední šancí Ameriky, to ukáže až historie … říká ruský historik Andrej Fursov v rozhovoru pro tv kanál DenTv.ru, a dodává: – ale to, že existují vážné problémy s postavením – zejména s představiteli bílých středních vrstev – jak v USA, tak v Evropě, je naprosto pochopitelné.

 Jestliže tři desetiletí od roku 1955 – 1985 přinesly období tzv. státu všeobecného blahobytu díky přečerpávání části prostředků shora dolů, pak takzvaná neoliberální revoluce – a přesněji kontrarevoluce – která odstartovala nástupem Thatcherové ve Velké Británii a Reagana v USA tím, že naopak pumpovala zdroje zdola nahoru, celý proces obrátila od střední vrstvy k vrchnosti a dokázala vyvrhnout podstatnou část střední vrstvy Západu jako celku a ve Střední Americe byla střední vrstva prakticky úplně rozbita. Ale ve Spojených státech představovali střední vrstvu především bílí, jejichž postavení se od 80.let nejen nezlepšilo, ale zhoršilo, a totéž se událo s dělníky – např. tradičních odvětví amerického tzv. „rezavého pásu“ – a právě takto postižení lidé většinově hlasovali pro Trumpa. Tito lidé viděli šanci změnit systém, protože už měli a mají plné zuby procesů nastartovaných za Reagana a dále prosazovaných všemi následujícími prezidenty, procesů, které je měnily v to, čemu se v Americe říká „White Trash“ – bílý odpad.

Domnívám se, že dokud tato šance nezačne fungovat, pokusí se Trump změnit situaci a přitom narazí na velmi vážný odpor barevného obyvatelstva (hispánců na jihu země a černých po celé zemi). Demokraté se toho přirozeně budou snažit využít a připravit mu předčasný impeachment. Domnívám se, že budeme svědky především vnitroamerických rozporů a to tím spíš, že hlasy voličů (nikoli volitelů) jsou rozděleny prakticky napůl, s nevelkým převisem 1-2 milionů ve prospěch Clintonové. Amerika je rozštěpena – nejsou to Spojené, ale rozpolcené státy Ameriky a ty se, dle mého, nachází na hranici velkých otřesů. V této souvislosti může mít pravdu jeden významný americký sociolog, který mi při své návštěvě u mne tady v Rusku v roce 1989 řekl, že USA projdou vlastní „perestrojkou“ – jen může být krvavější než sovětská, protože tam jsou sociální a třídní vztahy smíchány s rasovými. Když jsem se ho tenkrát zeptal, kdyže tu „perestrojku“ očekává, řekl mi po krátkém zamyšlení, že někdy kolem roku 2020 a dodal, že se tomu může Amerika vyhnout. Neznělo to ale příliš přesvědčivě…

Jako řekl, nyní málo populární, Lenin: – nelze žít ve společnosti a současně se cítit být od ní osvobozen. Posledních 50-70 let, to je nepochybně úpadek kapitalistického systému. Už slyším námitky, že podobná tvrzení o úpadku kapitalizmu už slyšíme 100 let – a kapitalizmus stále ne a ne umřít. Problém je v tom, že sociální systémy žijí déle než lidé, a úpadek sociálních systémů  probíhá tak 150-200 let. Přitom fakt, že se kapitalizmus nachází v úpadku tvrdí nejen levičáci, ale přiznávají to i myslitelé západní- především představitelé centrističtí. Například švýcarský profesor Klaus Schwab, zakladatel Davosského ekonomického fóra (DEF), prohlásil v roce 2007, že kapitalizmus už neodpovídá dnes existujícímu světu.

Vládnoucí kapitalistická elita se, zcela přirozeně, nachází v podobném úpadku jako systém celý. Totéž bylo v éře feudalizmu a antiky a jedna z hlavních věcí, ke kterým dochází v období soumraku každé vládnoucí elity (a my jsme to viděli v SSSR konce 70. a začátku 80. let), je ztráta pudu sebezáchovy. Začínají dělat věci, které systém tlačí do záhuby. Já se záměrně abstrahuji od pojmu „zrada sovětské vrchnosti“, protože kromě zrady tato vrchnost učinila řada kroků spojených s absencí právě onoho pudu sebezáchovy.

A dnešní svět? Podívejte se, na  řady těch vysoce postavených úředníků – lídrů států, které si za posledních 20 let najala západní elita k řízení Západu. Posledním schopným z amerických byl Bush starší – vše, co přišlo po něm, bylo nízké kvality. To samé ve Francii, v Německu – koho lze dnes srovnat se Schmidtem, nebo Brandtem?

Je třeba ale chápat, že to jsou vysoko postavení úředníci. Ale pokud už zákulisní elita nemá koho postavit, pak to vypovídá o nejen kádrovém vyhladovění, ale i o krizi systému – svět se nenalézá v nejlepší kondici. Ale druhé straně je to šance pro nás …

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=LHkoyT53OWo

Další článek v

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže, Černá hodinka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Černá hodinka aneb Rozpolcené Státy Ameriky

 1. Rosťa napsal:

  Jestli to, že desítky milionů amíků se neobejde bez potravinových lístků není Putinova propaganda, tak je jasné, že US ekonomika má problémy. Pokud se nepletu, tak za Reagana začalo pracovat mnoho zaměstnanců v oblasti služeb a ubývalo výroby. Já tobě vyperu trenky, ty mně opucuješ boty. Když k tomu přičteme přestěhování výroby kdečeho do Asie, je jasné, že nastává problém. A ty válčičky, generované jak na běžícím pásu lidi nenakrmí. Možná tak zbrojaře, špitály, funebráky a banky. A to je málo. Donald je byznysmen a určitě by s tím pohnul dopředu. Je otázka kolik amerických hermanů, gazdíků, jurečků, kalousků a štětinů mu budou házet klacky pod nohy.

  To se mi líbí

 2. bob napsal:

  Tak trochu mi to připomíná Sovětský svaz.
  Pořád nám byl dáván za vzor a jak dopadl…..

  To se mi líbí

 3. NavajaMM napsal:

  Vďaka za preklad.
  USA sú rozdelené na dvojo?
  Proste platí podobenstvo o Svätoplukových prútoch. Každá spoločnosť, ktorá sa nechá rozdeliť na dvojo, si koleduje. Pád Ríma tiež začal rozdelením na Východ a Západ.
  Sme urobili blbosť tým rozdelením federácie…

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   My sme neurobili nič. Nás se nikdo neptal. Postavili nás k hotovému. Kdybychom se moc cukali, přišel by Majdan. Díky bohu nepřišel a se Slováky jsme snad lepšími bratry než dříve. Jen ta slovenčina v Česku dostala na frak. Těžko přesvědčuji své vnuky, aby si něco slovensky přečetli. Ztratila se povědomost, to podhoubí. To je jedna z největších škod, kterou jsme utrpěli. A že jich bylo, co námořníci!

   Liked by 1 osoba

 4. Joda napsal:

  23.12.2016
  Na Novinkách článek: Rusko používá Sýrii jako střelnici tvrdí americký generál.
  To je ten pravý!

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.