Řádný občan Žid


O židech se traduje spousta různých řečí, pomluv i faktů. Ale na jednu skutečnost se trochu pozapomíná. Nevím, jak ve velkých městech, ale v menších městech i na vesnicích byl židovský obyvatel prostě jen občan daného místa se stejným vztahem jako občané ostatních vyznání. Projevovalo se to zejména v jejich přístupu k situacím, které nám z hlediska konfesních rozdílů dnes připadají podivné. V době před první velkou válkou však byly naprosto běžné. Uvedu několik příkladů.

Když střelskohoštická farnost dělala sbírku na nové hodiny na věž kostela sv.Martina, byli mezi přispěvateli i místní židovští obchodníci. A patřili do skupiny dárců s vyššími příspěvky. Podobné to bylo i v Katovicích, kde místní židovští obchodníci přispěli dle svých schopností, kdežto přifaření „míchováci“, tedy občané obce Mnichova, nebyli ochotni se na hodinách podílet. Byli také „potrestáni“ tím, že věž má pouze tři ciferníky a na stranu mnichovskou je pouze černobílý kotouč.

Když strakonický městský sirotčinec pořádal večírek na oslavu dne sv.Mikuláše, mezi nejštědřejší přispěvatele patřila paní Fürthová, která kromě 10 zlatek přidala i košík sladkostí. To by nebylo nic podivného, ale paní Fürthová byla manželka jistého pana Fürtha, takto majitele továrny na stávkové zboží a hlavně vyznání izraelitského.

Pokud bych chtěl vyhledávat i v jiných kronikách, narazil bych na podobné situace, kdy židé přispěli na akce na první pohled křesťanské. Jenže oni to patrně takto neřešili. Hodiny na věži sloužily i jim a charitativní činnost také nebyla výsadou jen křesťanů.

Škoda, že i tyto vztahy se válkami vytratily a dnes na tyto jejich skutky hledíme s údivem. Přitom vůbec nešlo o náboženství, ale o obyčejné vztahy mezi lidmi.

Další článek v 17:00:Černá hodinka aneb Ukrajinská národní akademie věd zbavila Putinova poradce titulu akademika

bavor-podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice prácheňsko se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

44 reakcí na Řádný občan Žid

 1. bob napsal:

  Velmi často, přečasto se mi stává, že zjistím o někom, koho považuji za velmi chytrého, šikovného a chytrého, že se jedná o Žida.
  Ne nekádruji,ani nemám k Židům vztah, jako největší Čech (Karel IV), ale o tomto faktu mě zpraví můj nejlepší kamarád (je chytrý, mluví plynně čtyřmi jazyky) – hádejte jaké je rasy?
  Fakticky jsem se v životě nesetkal s nenadaným a už vůbec ne s hloupým Židem.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Je to výsledek dlouhého selektivního výběru. Jen opravdu ti nejlepší měli šanci na přežití, nebylo to o tom, kdo je bohatý a kdo chudý, ale o tom, jaké kdo má instinkty, jak je na tom s obecnou inteligencí. K tomu je nutné připočítat víru ve vyvolenost vlastního národa. Má to ovšem i negativní stránku, Židé jsou stejní jako ostatní lidé, jsou mezi nimi vzácné charaktery i ničemové. A tak je hodně židovských akademiků i bezohledných oligarchů a podvodníků. Jejich procento je v obou případech mnohem vyšší než procento Židů v populaci. Je to štěstí i tragédie národa.

   To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    ich tragedia to je ich vyznanie,toto ich priviedlo pred brany arbeit macht frei,nie ozbrojeny odpor,jak ine nacie a religie ich vyvysenost,ze su vyvoleny,ked toto nezmenia,co pochybujem,cely cas budu v nebespecenstve,vzdy sa istili,bo dobre vedia,ze cas do casu pogromy na nich,ale nikdy si to neuhladali bo myslia,ze moc peniaza ich vzdy ochrani,ostatny pogrom co bol a aj tak sa nepoucili,bez brudnych gojov su nuly a len vdaka nasadeniu brudnych gojov prezili,ale oni si okrem svojho jebaneho talmud nevazia nic.

    To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   treba prist tu a kunut na tu kosher chazarsku holotu,vsetci co tu pisu nevideli v zivote ich gheta,ich sposob zivota,zachovanie,najlespi su sion brothers,nic nemozno na nich povedat bo hned antisemita,zopakujem zabili bernadoteho neznesiem ich,predtym som ich nikdy nevidel a stale dumal preco ich tak mordovali?,len oni boli paleny v peciach,ty co zdochli na fronte,ci zastreleny za odpor v tej preklatej vojne na nich co bolo vykonane na zidoch holocast,teba sa kus zoznamit s talmud a ucenim torah,vsetko co sa tam pise dodrzuju na smrt,kosherny debil vam ruku nepoda bo ste brudny goj,len ich zeny ciste,ine vyznanie to brudne kurvy,v case sabasu a pred nim to docista zbaveny rozumu,on si kurva v case sabas neodrthne ani toaletak,nesmie mat ambrelu,chodia pesi bo zakaz soferovat,vypinac neprepne,ked zabudol pred sabas zasvietit,vlastne u nich sa svieti 24 hodin,maju po 8 deti taka stredna,skoly len svoje v public school neuvidite ksoherneho s inou holotou,bo on s brudnym gojom sediet nebude a nikdy som ich nevidel robit,oni stale v ciernych oblekoch a klobukoch,baba u nich jak u tej alahistickej holoty smetie,dodruje nieco 5000 rokov na ich sviatok sukas,ci kipur,passover statne skoly zatvorene bo maju svoj sviatok,je ich v celej amerike 9 %,ked je tu statny americky sviatok jak 4.july,ci TGD cela amerika nerobi,ani ty jebany nelegaly piju a pecu bo respektuju sviatok tej krajiny v ktorej ziju,len zid ma skolu otvorenu a jebe na nejake us sviatky,ked som to v skole statnej povedal,zavzdusnil sa kokot,na synagoge tu som cital taky transparent na 5 metrov,kdekolvek by sme nestali,vzdy stojime pri israel,tu sa narodili,ale stoja pri israel a AIPAC to slizkejsi od hada prolhana devka,ja sa nenarodil antisemita,ja jak ich spoznaval a zil s nimi som zistil,holota,co nerespektuje nic,okrem svojej religie,im vsetko ostatne ukradnute,nebudu ani bavore u nas,bo by nemali zivota,to horsi od ciganov,staci kuknut jak jednaju s tou hadrackou holotou,be prestania dristaju,ze vsetci hadraci teroristi,oni ked bojovali proti anglanom najlepsi teroristi,hotel david vychodili do vzduchu aj s guvernerom,bo israel a ten kus zeme maju od boha,ale boha jim vsetci od volgu a bugu,nikdy ich predkovia nestali na masada,ale budu tvrdit ze to boh dal absta,ked sa rezolucia prijimala ohladom hadrakov vacsia polovica sveta v un dala status hadrakom,ich minister zahranicnych veci povedal,ze to nerspektuju,bo ich zem dostali od boha,to vygumovana sionisticka holota,ktora sama na seba pletie bic.

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Jedna z velkých hrozeb blízké budoucnosti je, co trumfík a AIPACEM začnou vyvádět kolem smlouvy s Íránem.
    A Avigdor Lieberman, to je škoda slov.

    To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    To, co je v článku, se stalo před 120ti a více roky. Doba všechno strašně změnila. Tehdy byl žid v každé vsi a bylo to normální. A on také žil s ostatními ve shodě. Jen si držel svoje svátky a do křesťanských se nemotal.

    To se mi líbí

  • MAXI napsal:

   Bobe, vy mate proste stesti, ze jste se v „zivote nesetkal“ s nasi nejvyssi hlavou pomazanou. Je vychytrala. Mluvi ctyrmi jazyky (jen ta nemcina ji nekdy pusobi vyjadrovaci tezkosti).
   A hadejte jakou ma funkci!

   To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   A já znám pár židovskejch zmetků. Takže to bude průměrně asi jako v běžný populaci.

   To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  tam v europe zakon,ze nemozno ani naznacovat,ze nebol holocaust,len debil bude tvrdit,ze ich nemordovane vo velkom,ale oni to ukazuju tak a dristaju,jak by len oni hynuli v tej vojne,oni v smri urobia rozdiel,bo tym slovom dostavaju prachy od reichu,ameriky,neznesiem ich prolhane kurvy,za bernadoteho,za nase zeny brudne a za holotu,co tiez podochla vo vojne,ale nema glejt na smrt jak oni,seriem na nich,bo ty docista utra kosher,to sionistov nemozu ani citit,ja ich videl jak sa bili v boston,ked demokraticky stat israel vojoval v libanon,zabili ponad 10000 holoty z toho ponad 800 zien a deti,pouzivaju najmodernejsie zbrane,kradnu tej hadrackej holote zem uz ponad 70 rokov a drzia tu holotu,jak oni samy boli drzany,svedsko uznalo palestinu, a chazariky odvolali ambasadora,svedi dobre vedia,jak s ich slachticom co ich ratoval zatocili,to docista bezcharakterna holota vygumovana tou ich religiou,ze antisemisticke,ja ich ponam za 10 rokov velmi dobre,to jak byvat s ciganamy na luniku 9 a snazit sa ich porozumiet,tak jak vy viete,ze cigana neprerobi,tak ja toto viem o chazaroch zasranych a ze davali dary pre krestanov,to dali totalne hovno z toho jak tych gojov osmykali,najviac nositelov nobel price zo statu israel,ked som zidkom dristal,ze ty zidia,pred vznikom statu israel boli obcania inych statov,povedali,ze tomu nerozumiem,kopa ich je velmi inteligenta a ty co velmi nereklamuju israel,bo normalny a nie vygumovany talmud to maju zakaz vjazdu do israel,keby tych 380 zo 400 komisarov v traktarove,bolo tam zostalo a ten bajuzaty debil z gruzie by ich nebol odstavil,mal by radovy rus hovno,za jelcina zacali rabovat bo tam jest co,ale kabegista im to zathol,bo by rusi v svojom kraji boli otroci nejakeho sionistu.dobre dost oni daju dary,ja ich videl roky,oni dary beru a nie davaju,teraz dostali 35 miliard z jakej paky to neviem,len tak im dali a za 10 rokov to ma byt vycalovane z mojich dani tiez,jak hovorim horsi od cigana a s alahistom co sa tyka vymytia mozgu si mozu podat ruku.

  To se mi líbí

 3. Hudec napsal:

  No, byla to Židovka, intelektuálka a feministka…. Koho by to nepoznamenalo na celý zbytek života?
  🙂

  To se mi líbí

 4. Děda Olin napsal:

  Ne že bych se bál a nebo nevěřil ve svobodu slova, ale na téma židé se raději zdržím diskuse.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ono to není tak úplně jen o židech, ale hlavně o tehdejším způsobu myšlení. Prostě charita a sounáležitost byla vlastní všem obyvatelům daného místa bez ohledu na náboženství.

   To se mi líbí

 5. jaa napsal:

  Bobe – oprava – židé nejsou rasa. Už jsem to tu psala. Pravda hodně se o to snažili – napřed v Kalifornii , potom i naše přeslavná universit Masarykova /podle krve/ a co – NIC. Je to jen směska lidí – vždy podle krve a Dna podle místa kde se narodili. Jsou to původně arabové jako palestinci. Tedy podobný stát jako Vatikán. Taky si křesťané mysleli že ovládnou svět a dost se jim to dařilo.
  Je to skupina soustředěná okolo víry a dávající si – díky spoluvěrectví a z toho vyplývající disciplíny — mnohé výhody a podporu. Za bezpodmínečnou poslušnost – mají holt výhody o jakých se nám nesní. A ty co se nepodřizují bezpardonu eliminují. Všechno pro vítězství jejich víry. Proto bylo tolik obětí, kterých ale obratně využili. Bohužel- ale ne nadarmo se snaží zlikvidovat staleté zvyky národů – které je udržely tzv. při životě, ne nadarmo vymysleli všeobjímající „lásku a porozumění“. Pro ostatní se vše může a nic nemusí – ale oni se drží dodržují přesná – daná pravidla- bez pardonu.
  Stačí se jen zamyslet třeba ?PORG? ta výchova elity – uniformy, tvrdá disciplína – ale moc se o tom nemluví _ prostě vychovávají si tak nové vládce. Pročpak se o téhle škole a jejich systému NIC nepíše – tabu? Proč se i evidentní bezvěrci snaží dostat děcka – za nemalých nákladů – protože …Kdyby to tak nebylo – no kdo ví – ono to časem vyjde ven…Vzpomeňte na anglické „elitní školy“ taky je to o něčřem jiném než veřejné a taky je to souručenství do konce života. Ne nadarmo Klaus ml.byl odejit. Jeho pojetí výchovy a vzdělání asi . nesedělo s kánonem. Alespoň jak jsem tak dumala o jeho připomínkách k ledačemu. A bylo by toho víc.

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Jsou to původně arabové

   Myslím, že je to pravda, i když o genetice vím málo. Říká se tomu hamitskosemitská rasa.

   Navíc pak záleží na tom, jak se později rozptýlili; ti geniální jsou obvykle z aškenázovských, východoevropských židů. Věřím, spíš než na genetiku, že šlo o vliv výchovy a tradované úcty ke psanému slovu. Říkali jim, jsi žid, musíš být dvakrát lepší než tvoji spolužáci, jinak tě na školu nevezmou (numerus clausus ).

   To se mi líbí

  • bob napsal:

   Díky, rád se nechám poučit…

   To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Bingo.

   To se mi líbí

 6. Rosťa napsal:

  Zajímavé téma. Řekl bych, že krapet třaskavé. Presidentovi se může nadávat co hrdlo ráčí přes pysk vypustit, kolem nich se musí velmi opatrně našlapovat, anžto to mají řádně ošéfované. Není bez zajímavosti, že nejvíce útoků na Hlavu státu jde právě z tábora těchto zákonem chráněných. Není bez zajímavosti, že se moc nepohybují v pracovních kolektivech popelářů ( instalatérů, elektrikářů, soustružníků …… ), ale vídáme je na řídících postech bank, medií a vlastně všude, kde se točí velké množství peněz a moci. Jsou inteligentní, ale jejich slabinou je, že se jim čas od času podaří přetáhnout strunu. A jak nás historie učí, následky jsou strašné. Je to škoda, protože vymysleli a i uvedli v život mnoho důležitých věcí, ze kterých má užitek celá společnost.
  A jak říkal Kohn Roubíčkovi: „Za korunu koupím, za dvě prodám. Jedno procento zisku mně bohatě stačí“.

  To se mi líbí

 7. tata napsal:

  Vubec nejsem odbornik na toto téma ale selsky jsem se o něj zajímal.Setkal jsem se a ne ojediněle s vyloženě antisemismem a plně sem to nechápal.Asi v novodobé historii je projev tohoto RASISMU největší za ery Hitlera.Toto téma bude asi více složité a nedá se pojmout podle mě jednoznačně.CHAPU že tento článek pojal určitý usek,podle mě trochu neštasně………protože snad každému zde je jasné že v jakékoliv rase žijí dobří a blbci a i odpad.Když už šahnout na toto téma mělo by být trochu komplexsnější,naštěstí zde snad není nikdo vyloženě antisemista,nebot takto pojatý přispěvěk by mu trochu nabil munici že je to takový naivní usek obhajoby,toto téma je mnohem složitější než to pojmout tak podle mě najivně

  Co je jasné už na první pohled,toto etnikum hodně dodržuje určité tradice tim se odlišuje od normalu a co se odlišuje je vždy terčem.Podle mě nejvíce uškodilo že mu mocnosti přidělili určité uzemí s čím se těžko vyrovnávalo okolí.Ani jejich politika ,tohoto státu nebyla a není štasná.
  JEN vytvořila začarovaný kruh,kde rozhodnou kdo je v právu je scela nemožné.kŘIVDA se řešila defakto další křivdou podle mě je skorem nemožné to napravit……..stojí zde proti sobě dvě kultury nesmiřitelně ani jedna neustopí dokud jedna znich nezničí tu druhou.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Proboha co v tom zase hledáte? Prostě byla doba, která dnes není a charita a sounáležitost byla tehdy naprosto běžná. To je to, co se moc změnilo. V podstatě nejde tak o židy, jako o ty vztahy mezi lidmi.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Na dědině a v malých městech každý každého zná a vidí mu až do kuchyně. Ta sounáležitost mezi obyvateli je nutností. To, co bych si mohl dovolit v Brně, kdybych chtěl, si tady na „balíkově“ dovolit nemohu. Obecní komunita by mi to dala pocítit, což u anonymity velkého města nehrozí. Tam člověk nezná souseda o patro níž.

    To se mi líbí

   • tata napsal:

    Nehledám vtom nic.
    JEN sem napsal že toto téma je vybušné, když ho třeba okrajově zminíte nemělo by byt pojato až přiliš jedním směrem a to bezesporu je.

    uvede to větou………….O židech se traduje spousta různých řečí, pomluv i faktů.

    tudíž se to dá chápat že vyvracíte něco o tomto.

    A DÁLE POKRAČUJETE………prakticky jejich obhajobou………v pořadku jak jsem napsal já osobně nemám s nimi ani kladný ani zaporný pohled….jen toto téma vnímám jako složité těžo zde najít co je vice jestli kladné nebo zaporné a proto piši že když toto téma nemělo by vyznit tak jednostraně……..je to můj pohled netvrdím že je spravný jen sem ho sdělil………takže naopak nehledejte vtom kritiku ale pohled od toho ta kavarna zde je

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Nevím, co je výbušného na tom, že spolu lidé dokázali vycházet bez ohledu na nějakou víru.

     To se mi líbí

     • tata napsal:

      Jo poslední dobou argumentujete jak dlouholetý politik…….ano na tom není nic…….nesměl byste uvést ale téma větou…………

      O židech se traduje spousta různých řečí, pomluv i faktů. Ale na jednu skutečnost se trochu pozapomíná.

      no nic asi to vidím jen já ,svoje sem napsal

      To se mi líbí

 8. Miluše napsal:

  Jako spisovatelé a umělci vůbec bývají vynikající a umějí i některé svoje charakterové rysy zesměšnit. Mám ráda Otu Pavla, Karla Poláčka aj. V knize Bylo nás pět je třeba výstižně zobrazeno meziválečné období před na malém městě. A mj. vynikající televizní seriál (před pár dny končil na ČT), s vynikajícími hereckými výkony. Dáša Havlová tam moc pěkně zahrála maminku Péti Bajzy,

  To se mi líbí

 9. tata napsal:

  OT
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/424163-vsude-kolem-jen-krev-tela-a-trosky-studentka-lici-hruzu-na-trhu-v-berline.html

  opět mi tato zpráva zvedla tlak nad unosnou mez………stějně se nepoučí ty pravdoláskaři….že tyto kultury jsou neslučitelní žit v jednom státě,stačí jen malá část a mi přece nestojíme aby jsme to zde měli jako v jejich státech kde ruzné skupiny naboženství a fanatiků……rosevají strach a smrt,Proti těmto atentátům není žadná obrana,ani sebevěčí obrana zasachujicí už do práv občanů tomu nezabraní..Jediná možnost připustit minimální šanci ziskat zde azyl a to ještě že přijmou zdejší kultury…….a né připustit zde šiřit v mešitách jejich nenávist k naší kultuře.To že se stali obrovské chyby v jednaní je jedna strana mince,napravovat to tím že se nakonec nedá žít zde je naprostá chyba.JEDNU KŘIVDU NAPRAVOVAT NOVOU JE debilita……a události jen za poslední rok to jasně ukazují a bude hůř……..jestli to bude takto pokračovat je naš zpusob života odsouzen v řadu desetiletí odsouzen k zaniku………oni jsou zvyklí my už né,a dojde k tomu co jejích vudci dost často zminovali porazí nás lunami jejich žen.

  ANO NESLUČUJE SE TO S MÝM NAHLEDEM NA ŽIVOT…..takový najivní,ano asi se pomalu a jistě v tomto ohledu stávám rasistou teda v pohledu pravdoláskařů………je strach o přežití mé kultury a pohledu na svět rasismem pak jsem,je přesto že uznávám že naše politika v těchto státech napachala nesmirné škody těžko napravitelné,ale nejsem schopen akceptovat to napravit tím že zničime sebe.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.