Černá hodinka aneb Ukrajinská národní akademie věd zbavila Putinova poradce titulu akademika


Ruský ekonom a poradce ruského prezidenta Putina Sergej Glazev*) byl zbaven titulu akademika Národní akademie věd Ukrajiny (NANU).

 „Konalo se společné zasedání NANU, jehož účastníci dne 15. prosince t.r. posoudili návrh oddělení ekonomie NANU a prezidia NANU otázku dalšího členství zahraničního člena akademie Sergeje Glazeva a absolutní většinou hlasů rozhodla o jeho vyloučení z řad akademiků“ – tolik zpráva tiskové služby NANU.

Už předtím bylo na Ukrajině po Glazevovi vyhlášeno celostátní pátrání v souvislosti s jeho obviněním z „útoku na územní celistvost Ukrajiny“ a soud vydal příkaz k jeho dodání do vyšetřovací vazby.

Ekonom Michail Deljagin k tomu na svých stránkách dodává:

Když se akademik Sacharov začal angažovat v disentu, svolal tehdejší prezident Akademie věd SSSR, akademik Mstislav Keldyš na příkaz ÚV KSSS nejautoritativnější členy akademie k projednání jeho vyloučení z řad akademiků. Akademik Petr Kapica upozornil na precedens takového vyloučení: „Hitler vyloučil Einsteina z Německé akademie věd“ – a tím byla otázka vyloučení Sacharova uzavřena – navždy. Ve stopách hitlerovských nacistů se teď, ve vztahu ke Glazevovi, vydali nacisté ukrajinští, – a vlastně tím přirovnali Glazeva k Einsteinovi. Stojí za zmínku, že vyloučením ze svých řad vystavila ukrajinská společnost maximální dostupné uznání zásluh ruskému občanu.

            Vyloučením Sergeje Glazeva – jednoho z předních dnešních světových ekonomů –  z NANU z politických důvodů, prokázala ukrajinská akademie, že už k vědě nemá žádný vztah. A je to tak v pořádku: nacisty okupované území kdysi nejbohatší a nejvyspělejší části Sovětského svazu, které se rychle mění ve smetiště, vědu zkrátka nepotřebuje – tak, jako ji nepotřeboval středověk.

 http://delyagin.ru/news/99346-akademiya-nauk-ukrainy-priravnyala-glazjieva-k-yejnshtejnu.html

*) Sergej Glazev (nar.1961 v Záporoží – Ukrajinská SSR), akademik (v Rusku od 2008, na Ukrajině od r.2009), vědec, veřejný činitel.

Mimořádná zpráva pro Cecha vyjde v 17:45

hroch-hlava

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže, Černá hodinka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Černá hodinka aneb Ukrajinská národní akademie věd zbavila Putinova poradce titulu akademika

 1. strejda napsal:

  K Ukrajině je již zbytečné cokoli psát. Ta země se odsoudila na smetiště dějin. Jistě jednou přijde čas, kdy se zase začne zvedat z bláta a bahna. Přejme ji to. Zatím ale padá stále níže a níže a vyřazuje se z civilizovaných zemí. Nejde vůbec o akademika Gljazeva, to je marginálie, jde o její vnitřní politiku a vlastní čest. EU, která Ukrajině dělá mentora má opravdu na co být hrdá.

  To se mi líbí

 2. bob napsal:

  U nás už myslím titul akademik není.
  Nemám přehled, ale určitě pár čestných doktorátů bylo na našich univerzitách odňato.
  Stejně tak je to s čestným občanstvím měst.
  Obdobně je to se sochami.
  Neschvaluji to, zároveň, jsa na to zvyklý, mě to nikterak neudivuje.
  V případě Ukrajiny se přidávám ke Strejdovi výše – je to marginálie

  To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Ukrajina si naběhla na krásné řečičky. Tak jako my.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.