Trochu nového, ale mnoho, mnoho starého


Za minulého režimu jsem rozhodně nebyl žádný disident, nicméně některé věci mě štvaly a jejich kritiku po převratu jsem měl za oprávněnou.
Třeba to, že jinak se mluvilo na veřejnosti a jinak v rodině či v nějakém jiném důvěrném kruhu.

V pondělí 5. prosince vyšel v Lidových novinách na str. 5 celostránkový materiál na téma, proč se poslední dobou nějak nedaří průzkumům veřejného mínění, především v oblasti politiky a volebních preferencí.
Hlavním materiálem je rozhovor a Janem Herzmannem, jenž je zakladatelem a ředitelem společnosti Factum, která se průzkumy a volebními předpověďmi zabývá. Titulek rozhovoru zní „Herzmann: vaříme tak trochu z vody.“
Proč se průzkumy poslední dobou dost rozcházejí s realitou má podle něj více důvodů, mně rozhodně zaujal ten, který považuji za hlavní. Zde J. Herzmanna cituji:
„Lidé často odmítají rozhovory pro průzkumy veřejného mínění. Anebo odmítají sdělit své skutečné názory. Častěji řeknou, že nevědí, nebo úmyslně zalžou, protože se jim zdá, že jejich preference není žádoucí.“

Já samozřejmě nejsem tak moudrý a statečný jako komentátoři, a tak si své hodnocení a názory nechám raději pro důvěrný rodinný okruh. Zde vám předkládám názor novináře z Lidovek Martina Zvěřiny, který vyšel v tomtéž čísle toho listu na str. 10:

ln-lhani

Další článek v 17:00: Černá hodinka aneb Tak, takhle jste to chtěli…?

hudec

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

78 reakcí na Trochu nového, ale mnoho, mnoho starého

 1. bob napsal:

  Je to jednoduché jako facka,
  Lidi se docela obyčejně bojí říct, co si myslí.
  Ale „naštěstí“ to funguje všude, to jenom před ´89 jsme si mysleli, že jen tady je to hrozné
  Jsme zase u té korektnosti.
  Bavil jsem se se známou z Německa, která patří do „lepší společnosti“ (manželka profesora).
  Přišla řeč na imigrační krizi a na názory na ni a na Merkelovou….. Řekl jsem svůj názor (vzhledem k jejímu společenskému postavení zaobaleně:-)).
  Že se mnou souhlasí, to jsem samozřejmě poznal, ale pouze řekla, že „doma“ (rozumějte v Německu) by si to říct nedovolila.
  Takže se jedná o fenomén doby, jeden z výdobytků „demokracie po ´89 .

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Jo? A před 89 jste každýmu na plnou hubu říkal, co si myslíte?

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Ale notak…
    Stačí číst: „Ale „naštěstí“ to funguje všude, to jenom před ´89 jsme si mysleli, že jen tady je to hrozné.“
    To asi obsahuje to vámi vyžadované „přiznání“. Alespoň já to tak chápu.
    P.S.: Já jsem to na plnou hubu neříkal a každému už vůbec ne. Ale vtipy se směly. Většinou. Dnes taky. Stejně jako tenkrát nejsou nic platné ani teď.

    To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Zkuste být „umělcem“ nebo „managerem“ nebo nedejbože „neziskovkářem“ nebo mít ambice na jmenování nebo … a mezi svými kolegy teď říkat co si myslíte. Ani si neškrtnete.
    I když : vám by to „říkání“ dnes vlastně pomohlo 🙂 . Patříte svými názory mezi ně.

    To se mi líbí

    • bob napsal:

     Díky, odpověděl jste za mě, přesněji a stručněji bych to nesvedl….
     Jenom dodám, že tím chystaným útvarem na Ministerstvu vnitra, co má hlídat internet proti propagandě to začíná……(mimochodem, když Titanic vyplouval byl považován (označován) za nepotopitelnou loď a jak dopadl…)

     To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Ale hovno. Celej dospělej život říkám, co si myslím. Asi proto jsem uchráněnej neziskovek. A senátorskýho křesla, na který jsem kdysi dávno taky neúspěšně kandidoval.

     To se mi líbí

     • Petrpavel napsal:

      Každé tvrzení je nadsázkou. I to moje. Věděl jsem předem, že ty jmenované neziskovky vám pomůžou 🙂
      Podstatu vystihuje ale přesně, leda že byste se zhlížel ve feudalismu či v době ještě ranější.

      To se mi líbí

   • tata napsal:

    PROBOHA
    Tak iteligentní bez ironie, člověk a napíše takovou blbost……ač si nazorově nerozumíme,svími vstupy dokazujete že v hlavě nemáte rozhodně piliny.
    OVŠEM tema naboženství a rudý jako byste byl jiný člověk.

    Jde oto že nám tvrdíte,,jako lidé Vašeho pohledu, jak se dřive nedalo žit,jak byla nesvoboda.
    Rozdíl je že dříve to lidé brali jako samozřejmost,spiše stoho měli dost švandu,samozřejmě že né vždy,nechci to zlechčovat

    Jenže po zvonění ,,ja né,, lidé propadli dojmu že jde o nové zítřky ale neuvědomili si že jen pro uzkou část a v některych ohledech si na pusu budou muset davat pozor mnohem více.A ta švanda vymizela uplně.

    A VTOM je ten rozdíl že je vtloukáno jak dříve byla nesvoboda a ted je svoboda a v mnoha ohledech je to horší……ano nezavírá se……lidi se likvidujou jinak……ano hodně lidí změnilo názor o tom ružovém kapitalismu…….a znám ve svém okolí pár a není jich tak málo, lidí co režimu nemohli přijít na meno a dnes kolikrát o tom minulém mluvý pochvalně.

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Principy vládnutí se zásadně nemění už tisíce let. Ale teď je ve většině ohledů líp, než bylo předtím. Minimálně z pohledu svobody a možností jednotlivce. A na tom trvám. Není to dobrej režim. Kurva není. Ale ten minulej byl horší.

     To se mi líbí

 2. oh napsal:

  „Musíme zajistit, že nás budou volit ti lidé, kteří nás volili, a těm musíme nabídnout další program, protože pro nás je problém, že jsme splnili všechno, co jsme slíbili.“ (Miroslav Poche, europoslanec a manažer kampaně ČSSD ke krajským a senátním volbám.)
  http://domaci.ihned.cz/c1-65554130-problem-cssd-je-ze-splnila-vse-co-slibila-ve-volbach-rozhodne-jak-si-poradime-s-babisem-rika-volebni-manazer-strany

  To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  Průzkumy veřejného mínění je fenomen doby stejně jako politologové, marjánka, tink-tanky, podnikavci, dotace, neziskovky, Moravec, volby…proč zrovna průzkumy by neměly být cinknuté? Z mnoha důvodů : neprofesionální prací – kdo je levnější dotazovatel než student?, úmyslným kladením otázek tak aby výsledek vyšel podle zadání – kdo je zadavatelem průzkumů a platí?, dodatečnou úpravou a výkladem výsledků – kdo kontroluje?, kdo trestá? nikdo!, nezájmem dotazovaných – kdo věří, že průzkum něčemu užitečnému pomůže, prospěje?, nikdo!

  To se mi líbí

 4. bob napsal:

  To bych nebyl ani já, kdybych se nepokusil to trochu odlehčit :-).
  Občas se bavím, když např. naše oblíbená televize označí za „statečné“ (rozuměj, ti co se nebojí říct svůj názor) např. rektory, kteří se „postavili“ proti Zemanovi a dokonce „odvážně“ vyvěsili tibetské vlajky. Obdobný etalon statečnosti je třeba Hermann.
  Nebo jak se studenti postavili za své rektory a rektoři zase za své studenty….
  No není ta demokracie krásná:-)?.

  To se mi líbí

 5. NavajaMM napsal:

  Tento názor na vec (nemyslím pana Hudce, ale Herzmanna) je rovnaká lož ako tie lživé prieskumy. O tom, ako sa robia prieskumy verejnej mienky a marketingové prieskumy viem svoje z prvej ruky. Snahu zvaliť neúspešné prieskumy na respondentov preto ani neviem nazvať slušným slovom.
  Na týchto prieskumoch je najcennejšia ich metodika a know-how ako získať odpovede od respondentov tak, aby boli reprezentatívne a vierohodné. Verte, že metodiku je možné nastaviť tak, aby sa medzi respondentov dostali len ľudia, ktorí majú záujem odpovedať pravdivo a aj pravdivo odpovedia. Je však možné, že takýto prieskum by bol citeľne drahší ako také, ktoré dnes bežne agentúry prezentujú.
  Takže, pane Herzmanne, neberiem. Je to kvôli šetreniu nákladov a prirátajte si k tomu neodbornosť a šlendrián.

  To se mi líbí

  • Kamil napsal:

   Ano pane NavajaMM, myslím že máte pravdu; vzpomínám jak mně, ve statistice laikovi, vysvětloval kolega, známý expert a autor mnoha monografií v aj zabývajících se metodami statististickych průzkumů, že se dnešní (tedy tehdejší modely) už umí vypořádat i se lživými odpověďmi respondentů, atd., a to bylo tak před dvaceti lety. Takže řeči o tom, že výsledky průzkumu se od reality liší protože respondenti lžou jsou jen naivní či přímo hloupé výmluvy nebo utajování manipulací s metodikou průzkumu (vzpomeňte například, jak dělala průzkumy CNN po prezidentských debatách v tv před volbami v USA – treba ve „výběru“ respondentů, atd.).

   Liked by 1 osoba

   • strejda napsal:

    Pánové, máte sice naprostou pravdu, ale zcela Vám chybí empatie. Pan Herzmann je majitelem firmy a potřebuje mít zakázky. Aby měl zakázky musí to umět. Dnes se tvrdí, že průzkumy veřejného mínění tvoří výsledky a ve velké míře ovlivňují volby.
    JE TO TAK
    a nenechte se mýlit konečnými čísly. Kdyby nebyla tak masivní kampaň podpořená průzkumy veřejného mínění pro Clintonovou, zcela by propadla. Je obrovský úspěch, že se dostala na stejnou pozici jako Trump.
    Kdyby nebylo masivní reklamní kampaně podpořené průzkumy veřejného mínění, tak by kníže s čírem, barel dobroty zcela propadl a byl by za šaška.
    Podumejte, většinou se necháme při hodnocení strhnout konečnými výsledky,ale to hlavní a podstatné je, kolik takové průzkumy pomohou preferovaným osobám.
    My ještě nevíme kdo půjde do soutěže proti Zemanovi. Podivné předskokany typu Kohouta nebo Horáčka nepočítám. Až přijde „ten pravý“, tak to teprve začne. Bude se muset vytvořit. Za každou cenu, tedy za cenu kterou do toho budou chtěl sponzoři dát. A v tom jsou průzkumy veřejného mínění.
    A Herzmann jen tvrdí, že pokud to nevyjde, nemůže za to on, majitel firmy na sledování veřejnhoé mínění, ale prolhaný a nespolehlivý lid. Není to geniální?

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     No, možno si to myslí pán Herzmann, ale ako zadávateľ prieskumu si položím otázku: „Prečo by som mal dôverovať agentúre, ktorej nedôverujú (a klamú) jej vlastní respondenti?“

     To se mi líbí

     • strejda napsal:

      Jde o to zda zadavatel chce znát pravdivý výsledek nebo výsledek, který mu vyhovuje. Obojí má svůj význam. Při pravdivém vím jak na tom jsem a při tom podpůrném si zvětšuji šanci.
      Existují studie, které sledují ovlivňování voličů výsledky průzkumů. Lidé dávají často přednost tomu, co vyhovuje většině. Říká se, že tentononc padá na větší hromadu. Říká se i, že se nemá čůrat proti větru.
      Čili, nejde až tak o průzkum jako o ovlivňování.
      Jenže pak je potřeby vysvětlit špatné výsledky. To zase jde o další kšefty a původního sponzora a objednatele to nezajímá. Majitele firmy ovšem ano.

      To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Je to strejdo tak průzračné, že nemá smysl se tím dál zabývat. Díky za rozbor.
     Ale co není u nás pro nás průzračné?
     Jen je nás pouze nějakých …cet procent …….

     To se mi líbí

 6. Cech napsal:

  Nezlobte nás prosím pane Hudec ale všichni zde víme, že Vy jako velmi vzdělaný a velmi zdatný profík, si z nás obyčejných amatérů, děláte pouze a jen šprťouchlata.
  http://manipulatori.cz/hledaci-pravdy-nasli-sveho-guru/
  Stejně jak je Vám naprosto jasné, jak funguje PR a na ni závislé nezávislé průzkumy, tak je Vám předem jasné kam nás chcete nasměrovat.
  Chcete nás evidentně seznámit s faktem, že tak jako se dneska říká, že v ekonomice jsou velkým pánem ratingové agentury, které mohou dávají palec nahoru či dolů a rozhodují o vzestupu a pádu ekonomik celých států, tak v politice naprosto adekvátně pracují agentury, které obhospodařují průzkumy veřejného mínění.
  My všichni s Vámi pane Hudec souhlasíme ale to co my zde potřebujeme je jak zabezpečit :
  a ) Popis skutečného ekonomického stavu bez ratingových agentur.
  b ) Popis skutečného stavu společnosti, bez agentur zabezpečujících veřejné mínění.
  Souhlasím s Vámi pane Hudec a proto pokusme se řešit to podstatné a to je odstranění vlivu jak ratingových agentur tak agentur zabezpečujících veřejné mínění.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Pane Cechu, trochu vás poopravím. Agentúry na prieskum verejnej mienky väčšinou nemajú ambíciu modelovať chovanie ľudí. Ony len zistili, že je ekonomicky výhodné produkovať také výsledky, aké by rád videl zadávateľ. Väčšina z nich má na to, aby produkovali pravdivé výsledky, ale treba to adekvátne zaplatiť a trvať na tom, že chceme vedieť pravdu. Zadávateľ by preto mal byť nestranný a bohatý. (Poznáte niekoho takého?)

   To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   a) na ten váš odkaz se vztahuje moje oblíbené slovo „roztomilý“. Autorem je nepochybně „akademik“.
   b) o tom, jak se provádějí průzkumy veřejného mínění, mám jen povrchní představu. Ovšem jak se dělají různé mediální ankety, to vím zcela přesně. Pokud se prováděly osobně, nebyla to příjemná práce (stát na ulici a ptát se – třeba), internet ji významně ulehčil. Výsledek je jasný – vyberete si odpovědi a stanoviska, která vám konvenují. Nesmíte ale udělat chybu! Je třeba mít alespoň 20 % odpovědí nesouhlasných a váhavých, jinak nepůsobí anketa věrohodně…..
   c) popis skutečného stavu dle vašich bodů ad a) a ad b)….. agentury se nebudou chtít vzdát svých pozic. Obávám se, že na jejich vypuzení by nestačil ani můj malý arzenál (ČZ 75, Škorpion 61, Škorpion S1). Možná RPG? Nebo spíše těžké dělostřelectvo, které se tak osvědčilo oběma stranám v současném konfliktu na Ukrajině? No fuj….. co já to mám ale za myšlenky…..

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Autor Milan Šmíd je pod svým dílem podepsán a web o něm uvádí uvádí toto: mediální analytik, publicista a vysokoškolský pedagog působící na FSV UK. Publikuje na e-zinu Louč, v Týdeníku rozhlas atd.

    To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Cechu, pomalu se blížíte k mému ideálu : ano, vytvořme si svět bez ratingových agentur, bez agentur vytvářejících veřejné mínění, bez … dosaďte si sám podle mých předchozích vyjádření.
   Co téma, to potřeba rušit nové, a zavádět zpět to „staré“ 🙂
   P.S. Nevím jestli ten smějící smajlík je vhodný, spíš by měl být nějaký lkající nad tím, že se nám to nikdy nemůže podařit. Jsme v tom až po uši.

   To se mi líbí

 7. K-k,. napsal:

  OT: Pane Bavore, pošta… 🙂

  To se mi líbí

 8. tata napsal:

  Generální tajemník OSN Pan Ki-mun veřejně vyjádřil své znepokojení nad zprávami, podle kterých se syrské město Aleppo proměnilo v posledních hodinách ve scénu „krutého násilí proti mnoha civilistům, včetně žen a dětí“.

  Aleppo, bašta syrské opozice, po dlouhých bojích padlo z větší části do rukou vládních vojsk Bašára Asada, podporovaných Ruskem.

  „Při zdůraznění, že Spojené národy zatím nejsou schopné ověřit informace z nezávislých zdrojů, chce generální tajemník vyjádřit své velké znepokojení zúčastněným stranám. Instruoval zvláštní velvyslance pro Sýrii, aby se tím začali rychle zabývat,“ dodal mluvčí OSN.

  Znepokojení je třeba vyjadřovat jen na určené věci,ale jako dříve to už lidi spíše přiměje se zamyslet kde je pravda

  To se mi líbí

 9. Jethro napsal:

  K těm obavám:
  Za několik posledních let jsem si pro ranní rychlomonitoring (většinou titulků) vypěstoval kolečko seznam -> vlkovo… -> poznámky -> parlamentní ->outsider -> zvedavec -> protiproud -> aeronet -> sputnik -> Neff -> Lidovky.
  Pokud mne něco zaujme, podívám se detailněji, počtu diskuse – znáte to.
  Proč to píšu?
  No protože když jsem na cestách připojený přes anonymní datovku, neřeším to. Když jsem v kanceláři na pevné IP, popravdě, vynechám protiproud, aeronet a sputnik, případně se připojím noťákem na anonymní datovku…
  Toš tak nějak s těmi obavami přiznat barvu. Prostě si začínám dávat bacha, a to i na to, co mluvím.
  To je výsledek našeho 25 letého budování demokracie…
  A hlavní důvod? Zkušenost. Když jsem se živě zajímal o Ukrajinu a nahlížel na některé weby, byl jsem odstříhnut jedním velkým bratrem s tím, že porušuji pravidla a že po určité době, kdy toto ukončím, mi budou přístupy obnoveny…

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   😮

   To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Taky jsem po tři dny neměl svým pc přístup na internet a pak najednou zase ano. Vnučka na stejné wi-fi síti mobilem po celou dobu ano, UPC za to tedy nemohlo.
   Nemusí to být tak jak to může vypadat, ale …

   To se mi líbí

   • Jethro napsal:

    Mně to napsali natvrdo. Místo očekávaného webu okno s hláškou, že mé chování odporuje pravidlům a výzva abych se takového chování nadále zdržel. Pak že mi snad zase ty nohy rozvážou…
    V mém případě blok trval asi týden. A byl to blok na IP, protože z NTB přes datovku jsem na stejné stránky v pohodě prošel.
    Ne, že by to mohlo vypadat, ono to už takto funguje. A fedrujou to pornoJandi, štětináči a další verbež,

    To se mi líbí

 10. Slim napsal:

  Herzmann v tom rozhovoru taky upozorňuje na (kolísavý ale) vzestup preferencí KDU. Myslím si, že k tomu by mohlo docela dobře dojít. V „pravé“ části voličstva bude za 10 měsíců dost bývalých voličů TOP a ODS, kteří mají těch stran dost. A ne všem je po chuti Andrej.

  Je to podobné jako na levici, tam to ale hodně lidí otrávených ČSAD dá ANO. Na komunisty už v tomhle případě nevěřím, jejich vzestup (hlavně v abs. číslech, jinak to může ovlivnit ev. pokles volební účasti, který bych za takové situace taky čekal) by mě překvapil.

  (Doufám, že mě zdejší uvědomělí ušetří školení o zločinnosti církevních restitucí, o tom mám docela jasno; je to jen odhad budoucnosti).

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Je zvláštní, co má čeština proti lichým číslům? Zavedeme snad pro trefující se průzkumy termín SUDÉ?

   To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Velmi dobrá předpověď! Souhlas.
   ČSAD mě už vozí zadarmo i na chatu vzdálenou 40 km v rámci PID, ale mě si nekoupí 🙂

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Se máte. Mě nikdo zadarmo nevozí. Žádného dobročinného PIDa tu nemáme.

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     To máte za trest, že nevolíte ČSSD 🙂 !
     U nás v Praze to pro nás nad 70 vážně zatím drží i když ANO skřípe zubama nehtama.
     Samozřejmě, není to ČSAD, ale DP, a soukromí dopravci pro okolí Phy.

     To se mi líbí

     • Rosťa napsal:

      Socany jsem také občas volíval. A komanče taky. I Sládka. Problém je v tom, že volím vždy jen menší zlo a to mě netěší. Chtěl bych jednou volit někoho od srdce.
      Jinak v Brně něco takového také existuje, ale nemám na to věk. A navíc ani nevím, kam mě to zaveze a jak se potom dostanu domů. Já raději auto.

      To se mi líbí

    • oh napsal:

     To buďte rád, protože s PIDem by přišel i ROPID. A to byste pak v Šalingradu nevyšli z údivu, co všechno lze při „organizaci“ hromadné dopravy vymyslet.
     https://zpravy.aktualne.cz/regiony/praha/prekvapeni-pro-prazany-spoj-bude-menit-cislo-za-jizdy/r~i:article:755407/
     PS. Pokud si to pamatuju dobře, pro velký „úspěch“ tuhle fintu pak zavedli i pro některé autobusy. Zlatej Kocourkov. 🙂

     To se mi líbí

     • bara napsal:

      Ale mi tu v „Šalingradu“ a okolí máme celkem fungující IDSJmK.

      To se mi líbí

     • Petrpavel napsal:

      Tohle už znám. Některá linka busu 390 se někdy uprostřed cesty změní na 438 a některá ne. Když se změní na 438 jedu v pořádku až na potřebný konec, když se nezmění musím přestoupit uprostřed cesty na zde čekající 438 a z ta původní 390 se změní na 440 která jede dál jiným směrem než potřebuji. Ptám se pokaždé při nástupu : budu muset přestupovat nebo ne? Vím, že tam linka 438 vždy čeká když je nutný přestup. Ale co cestující turista, nebo nedejbože cizinec? Jednoduché, ne?

      To se mi líbí

 11. Rosťa napsal:

  Říkat své názory nahlas se může, ale výhradně na vlastní riziko. Já popík moc neposlouchám, ale někde jsem četl, že Lucka Bílá a Dan Hůlka mají v mediích veřejné služby stop stav. Prokecli se, že volili M. Zemana. Ale to neva, doženou to ksindliksem a podobnými veličinami světového formátu.
  Mám – li být upřímný, nepřipadám si víc svobodný jak za soudruhů. Ze všech stran se valí příkazy, zákazy, samé šmírování. Ani ten bolševik si nedovolil bez soudního příkazu vlézt do kvartýru. Je mi z té demošky na blití.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Nezlobte se ale i náš předseda, říkat své názory sice může ale poslouchat musí :
   Sobotka chtěl odvolat Ťoka
   „Pochválil jsem Ministerstvo financí za start EET i za vznik Daňové kobry,“ řekl premiér. „Neshodli jsme se na hodnocení, jak funguje Ministerstvo dopravy,“ dodal.
   Z premiérových slov vyplynulo, že by rád ministra dopravy Dana Ťoka vyměnil, ale šéf hnutí ANO tento krok vetoval. „Pan ministr nesouhlasil s personální výměnou,“ řekl Sobotka.
   https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/kdo-z-nich-bude-sef-babis-prichazi-za-sobotkou-skladat-ucty-7596
   Toto je onen důkaz jak fungovala,funguje a bude fungovat ČSSD (je to strana mírného pokroku v mezích, které ji stanovil a následně další roky upřesní Bureš).

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    A na Bělobrádka zapomínáte? Ten také řekl jasné NE! a Sobotka se posral.

    To se mi líbí

    • Cech napsal:

     Ba ne v akci Bělobrádek to bylo trochu jinak, v tomto případě jak náš předseda, tak i vlastně celá ČSSD nekritizovala ale pouze chválila a chválila :
     Sobotka uvedl, že resort podle něj funguje velmi dobře. „Věci, které se ministerstvu kultury povedly, výrazně převažují nad věcmi, které se dosud nepovedly. To je dobrá vizitka ministerstva,“.
     Předseda ocenil ministerstvo za dosavadní růst platů.
     „Byl jsem informován, že se zvýšily zhruba o 30 procent od roku 2013, tady je ten pozitivní posun“.
     https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/sobotka-bilancuje-s-hermanem-toho-chtel-prezident-odvolat-4871
     Proto v tomto případě se Sobotka z Bělobrádka zdaleka nepotento, jak se Vy mylně domníváte ale „vyslechl hlas celé své strany“.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      No právě. Tam byl posraný už před schůzkou, když mu Bělobrádek jen naznačil…

      To se mi líbí

      • kočka šklíba napsal:

       Podle mě byl p…před oběma schůzkami, jen mu lidovci víc sedí, ptz nejsou přece jen s nimi (ČSSD) co se týče preferencí, srovnatelní. No ale aby se pak nedivili :D.

       To se mi líbí

       • Petrpavel napsal:

        Já v jeho jednání por….st nevidím. Něco horšího : snahu za každou cenu udržet ČSSD u moci v celé šíři jejího obsazení vlivných a dobře placených prebend. ODS, TOP, Úsvit, KSČM mu to neumožní, tak se drží jako klíště ANO a KDU. Přežívání co nejdéle, to je cílem. Ideje, emoce? Na ty kašle.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Ale to je přece ta posranost. Strach o koryto.:-)

        To se mi líbí

       • Petrpavel napsal:

        Tak takhle mi to nedošlo 🙂

        To se mi líbí

 12. taras2 napsal:

  Dovolil bych si spekulovat o dalších možných důvodech, proč jsou agentury se svými průzkumy vedle: za prvé je to mizerná práce tazatelů, nechce se jim na ulici a tak si odfajfkují odpovědi v kavárně u kafe. Tedy normální šlendrián. Za druhé – někdo nahoře v komentáři (myslím, že Navaja) upozornil na to, že agentury ohýbají výsledky směrem k tušeným preferencím objednavatele průzkumu. Ono to může být i natvrdo, zadavatel si přímo objedná kýžený výsledek, z jednoho jednoduchého důvodu: člověk je tvor stádní a má tendenci (až na pár kverulantů) plout s hlavním proudem, stejně jako čert sere na větší hromadu. Tedy je možné, že část voličů se nechá ovlivnit v jistém malém procentu výsledkem předvolebního průzkumu a přikloní se k většinovému „názoru“, což je právě účel těch cinknutých průzkumů.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Áno, s tým šlendriánom je to dobrý odhad. Treba brať do úvahy, že práca anketárov je pomerne mizerne zaplatená.
   Aby bol ten prieskum reprezentatívny, má nastavené demografické kvóty (% žien, podiel vo vekových skupinách, podiel podľa veľkosti obce bydliska, podiel podľa vzdelania…). Viete si predstaviť tú frustráciu anketára, keď zoženie ochotného respondenta a nakoniec sa ukáže, že patrí do kategórie, kde už má splnenú kvótu (lebo nadpočetné dotazníky agentúra neprepláca). A toto je čoraz horšie, čím viac má vyplnených dotazníkov pokope.

   Čo sa týka tých dôvodov „cinknutia“, netreba podceňovať ani interné názorové rozpory u zadávateľa. Človek, ktorý priamo jedná s agentúrou, má u zadávateľa obvykle dôležité postavenie, nezriedka sa už vopred vyjadril, ako dobre pozná situáciu „vonku“ a často sa ani netají želaním, aby agentúra potvrdila jeho mienku. Agentúra vie, že ak nevyhovie, nabudúce bude mať zákazku niekto iný. Dotyčnému to celé spravidla pridáva body reputácie v organizácii zadávateľa, ale aké neblahé dôsledky to má, sme videli sami.

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Řekl bych že Taras a Navaja uvedli mnohem podstatnější důvody, než je prosté „cinknutí“ průzkumu. (Tomu ať klidně věří teoretici Allenových pásem)
    To co uvedl Navaja je velmi podstatné, totiž vylepšit si postavení ve své organizaci za pomoci páky zvenku.
    Je tu ještě všudypřítomný motiv předsudku, neboli confirmation bias, jak tu kdysi uváděl anonymouse :-). Čo se babe chcelo, to sa jej aj snívalo.

    Motiv záměrného falšování ovšem taky existuje, ale přijde na řadu až potom.

    Jinak Herzmann je samozřejmě vychytralý chlapík; ve Factumu už ale není, prodal ho.

    http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/sloupky/kdo-plati–pruzkumy-jana-herzmanna/

    Liked by 1 osoba

 13. tata napsal:

  A něco at se zasmějete
  Muž odejde do práce a žena si přivede domů milence. Její malý syn přijde neočekávaně domů, uvidí milence s matkou a tak se schová do skříně a sleduje.
  V tom přijde domů i manžel. Žena vyskočí, a aniž by si všimla ve skříni svého syna ukryje svého milence do téže skříně.
  V tom se chlapeček ozve: -„Je tady tma, co?“
  Muž odpoví: -„To teda je.“
  Chlapeček: -„Mám u sebe baseballový míček.“
  Muž: -„To je fakt bezva.“
  Chlapeček: -„Nechceš ho koupit?“
  Muž: -„Ne dík!“
  Chlapeček: -„Venku je můj otec.“
  Muž: -„Tak za kolik?“
  Chlapeček: -„250 dolarů.“
  Za pár dní se situace opakuje.
  Chlapeček: -„Je tady tma, co?“
  Muž: -„To teda je.“
  Chlapeček: -„Mám tady baseballovou rukavici.“
  Muž který už ví, oč jde se ptá: -„Tak za kolik?“
  Chlapeček: -„750 dolarů.“
  Pár dní nato otec povídá svému synovi: -„Popadni svou baseballovou rukavici, pojď ven a zachytáme si.“
  Chlapeček na to: -„Nemůžu, prodal jsem míček i rukavici.“
  Otec udiveně: -„A za kolik jsi to prodal?“
  Chlapeček: -„Za 1000 dolarů.“
  Otec: -„To je příšerné, jak můžeš brát své kamarády takhle na hůl. To je mnohonásobně víc, než to stojí. Půjdeš do kostela a vyzpovídáš se!“
  Když přijdou do kostela, vstrčí otec svého synka do zpovědnice a zavře dveře.
  Chlapeček: -„Je tady tma, co?“
  Kněz: -„Kurva nezačínej s tím zase.“

  To se mi líbí

 14. jaa napsal:

  No sice trochu MT ale nic nového. Nejvíc mne na to dostalo tvrzení – že bohatství Ruska chce dostat do KAŽDÉ RODINY… HerŠVEC V KOLIKA NÁRODECH UŽ TO BYLO A JAK TO DOPADLO..

  http://zpravy.tiscali.cz/chci-byt-rusky-prezident-oznamil-opozicni-predak-navalnyj-290247

  Kolik už takových bylo… ale furt jedou po staru…..

  To se mi líbí

 15. Jos napsal:

  Kdysi před mnoha lety, přesněji v první polovině 90.let, uveřejnil Herzmann v Lidových novinách (tehdy jsem si ještě bláhově myslel, že LN by mohly být dobré noviny) podobný rozhovor o výzkumech veřejného mínění, o své tehdy skoro nové agentuře a o svých metodách. Řekl to tehdy explicitně: výsledky průzkumů kontroluje a pokud se mu „nezdají“ tak je upravuje. Tím pro mne Herzmann, Factum a výzkumy “ veřejných mínění“ soukromými firmami skončily. A není důvod to měnit.
  Ovšem od té doby jsem tržně vyvinul. Takže pokud se občas setkám s nějakým dotazovačem automaticky se ho zeptám, kolik mi zaplatí. Nějaká firma chce pomocí mého času, mé námahy, mých myšlenek vydělat peníze, tak jak si vůbec troufá to chtít zadarmo?

  To se mi líbí

 16. cobolik pacholik napsal:

  anketa,prieskum.moj zasrany zivot a roky v nom nalietane,moja mluva,mimika,vyzor zarucuje,ze mne nehrozi,aby ma niekto oslovil,bo som hned jasnej kovanej nevychovanej buran a ohyna sa kazdy v tom zasranom zivote,kazdy jeden z nas vazil podla siuacie svoje slovo,nema rozdielu,ci za zvezdy,ci teraz v najlepsej demokracii v slnecnej sustave,ale je rozdiel,kto jak sa dal ohnut a v akej sistuaciit,bo ty,co tam hore su,to nema rozdiel,ci komuna,ci reich,ci kral kraluje,ci demokracia to vastina drviva vatsina,kurvy slizke a lokaj ohnuty,kazdy ma tu dost nalietane,aby vedel,ze za kazdeho systemu su tam hore vatsinou smetie… a este nie v kazdom kraji je to rovnake u nas,co ja zijem a mam prax to smetie bolo,je a bude.
  pamatate hlasky,treba casu,aby sme sa pozdvihli,opasky to prve roky,rozdelnie nove hlasky a tak dookola u nas zmeny nebude,hoci pride nejaky druhy system,to len otazka casu,ten sa pojebe tiez,bo my nikdy nebudeme svoji.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.