Manipulace


Jak se mění významy slov.

Podle Nového velkého ilustrovaného slovníku naučného z roku 1931  se slovem manipulace rozumí „kancelářská služba oproti konceptní

Ottův slovník naučný z roku 1900 tento pojem upřesňuje: „ Manipulace značí odborné zacházení s něčím. U úřadů nazývá se m-cí pomocná práce oněch úředníků, kteří nemají právnického vzdělání a provádějí zejména to, co nařizují úředníci konceptní. Úřednictvo dělí se tudíž na úřednictvo konceptní a manipulační. Manipulační jest na př. služba v podacím protokole, ve spisovně (registratuře) a výpravně (expeditu)

A ještě hlouběji v čase. Kapesní slovník novinářský z roku 1862 uvádí totoManipul-ace,  z lt., vykonávání, zacházení, nakládání s něčím, zvl. s úředními spisy; –ant, úředník vykonávající zapisování, přenášení a ukládání spisův a j.; –ovati, zacházeti n. nakládati s něčím ;-um, ubrousek k utírání rukou a kostelních nádob v řecké církvi ; –us, lt., hrsť, přehršlí něčeho ; 2. u st. římanův oddíl vojska, 3tí čásť kohorty.

Ale stále nejsme na významu dnešním.

Takže použiji Slovník cizích slov https://www.online-slovnik.cz/slovnik-cizich-slov/ a vyhledám příslušný výraz. A čtu toto:

 • zacházení s něčím, postup nebo způsob tohoto zacházení
 • nečestné jednání, čachry

Pokud však zadáte do vyhledávače slovo „manipulace“, objeví se vám v první řadě význam psychologický, tedy manipulace myšlením osob. Takže teprve naše doba dospěla k posunu slova do jiné polohy. A tak dneska víme, jak se vlastně manipuluje – tedy pohybuje vědomím a názory občanů.

Jeden malý příklad, jak je tenká hranice dvou sdělení. Pokud se jedná o manifestaci schvalovanou, pak je účastníkům  (studentům MU Brno) „zajištěna doprava“. Pokud se jedná o manifestaci neschvalovanou pak jsou „sváženi autobusy“ s dodatkem, který nějak to svážení dehonestuje (tryzna za Fidela, kde účast „jistě byla povinná“).

A jistě najdete podobná tvrzení, kde často záleží na tom, zda se věc podá tím „správným“ způsobem a příslušnou intonací.

Takže zkuste zalovit v žumpě a najít podobná sdělení, která na první pohled sice nevypadají, ale jsou manipulativní.

Další článek v 17:00: Hádáme opět – hudební hádanka

bavor-podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

83 reakcí na Manipulace

 1. cobolik pacholik napsal:

  hricky slovom v dnesne dobej,to ovladaju hlavne experti,predtym sa volali politruci.co ja vidim svojim kukom experti,politici a novinasrke kurvy,ked nieco dristaju na niekoho,robia to preto,lebo samy robia horsie jak ten koho chcu nalakovat,vid taky umierneny terorista,to mozem nazvat umierneny vrah,bo len raz sekerou zajebal po cele a nie 20 krat,ten co 20 krat to vrah a ten co len raz umierneny vrah teply to normalny,ten co na male deti otazka casu,ked sa najde umierneny,docista polovicatost vo vyjadrovani,mlzenie a dristanie niecoho,co nema hlavy paty,ked sion brothers drzia v ghetach hadracku holotu demokraticke,alebo ked ich bombarduju a jazdia buldozermi po ich domoch,ked syrska army s pomocou rusov atakuje allepo.humanitarna katastrofa,UN zasada,aby sa vytvoril koridor,bo ty skurveny alahisti su v koncoch,to jak by koba zvany visarjanovic povedal,ze okolo pitomiku(burakovo) okolo stalingradu za druhej vojny utvorit humanitarny korido,raby volke nepomrzli ,ja neexpert,vidim jak traktar s hrtskou lietadiel a svojou logistikou,najprv v prvej fazy urval chodnik do turecka,skade isli zbrane,prachy a vsetko co na ten ich boj treba a o necely rok ani alah nepomohol alahistom a allepo do nedele najneskor bude pod kontroloy sysrkej army,bo ked pred 3 asi tyzdnamy ukazovali jak iraq army nastupuje na mosul a teraz to ticho po pesine,predtym sa dosabobovali,co znamena ,ze im slabo islo a teraz uz docisto na hovno,tak zastavili operaciu a preskupuju sa a podobne srandovne slovicka,vsetko to zvane ojebovanie v mojom a nie ottovom slovniku sa premieta do celosvetovej spolocnosti,dnes som uvidel na CNN ukrajinu,kde vladla doteraz jedna z najdemokratickejsich vlad v okruhu 10000km a uz ukazovali,abo sa pomylili,ze tam korupcia sa objavuje sporadicky,to naznacil,ze asi jak vsade sa to moze vyskytnut a nenapise,ze tam to uz vsetko skorumpovane a este okamzity kuk,kuknul som na CNN bo ide,zlapali v belgicku teroristu,ukazali kalasnikov,a dristali,jak by mal odpalovacie rampy na jadrove zbrane a nakreslenu nejaku zastavu,ktorou moze vybit do nohy celu belgiu,jedneho ukazuju jak by od neho znamenal boj vsetkych alahistov,ale nenapisu kurvy jedne,ze milion tej holoty prislo z ktorej 5% bude jak my a ostaok to bude big problem a teraz kto expert,ci politik,parlament ja,ci ty co maju status…?

  To se mi líbí

 2. bob napsal:

  Já mám zase problém se slovy terorista, povstalec, rebel.
  Nějak mi to nepasuje do mého jednoduchého dělení na hodné a zlé……..
  Do žádného slovníku se ani nedívám (jak výše napsáno – jsem jednoduchý…)

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Základní rozlišení spočívá v tom, proti komu dotyčný jednotlivec bojuje. Pokud zabíjí na demokratickém západě nebo naše osvědčené kumpány, pak je to zajisté terorista. Pokud zabíjí nepotřebný póvl, případně nepřátele tábora míru a demokracie, pak se stejně nepochybně jedná o povstalce nebo rebela. *) A kdyby zabíjel rovnou Rusy a ostatní komunisty, tak je to nade vší pochybnost o „bojovník za svobodu.“

   *) rozdíl mezi pojmy povstalec a rebel je stále předmětem zkoumání, ale předběžné výsledky naznačují, že povstalec jedná samostatně pouze na základě demokratického návodu a trochy peněz, zatímco rebelům je třeba kromě toho dodat i zbraně, munici a nějaké „instruktory,“ kteří by jim objasnili, komu má správný rebel mávat a komu hrozit, aby se z něj nestal terorista.

   To se mi líbí

 3. bob napsal:

  Jo a ještě problém
  Pořád se mi motá separatista, vlastenec, nacionalista….

  To se mi líbí

 4. Hudec napsal:

  Ano, i intonace je důležitá. Zkuste si to říci spolu s rozhlasovým hlasatelem, který čte na závěr zpráv:
  „To byly zprávy“
  „To BYLY zprávy…..“
  Moje Labuť si kdysi dávno takto umotala docela slušný průser. 🙂

  To se mi líbí

 5. Ahele napsal:

  Přívlastek vyjádřený přídavným jménem. Původně tvoří košatost jazyka, ale je snadno zneužitelný. Demokratický, separatistický, putinovské Rusko atd. atp. Pokud budeme číst zprávu a dokážeme si jej v některých případech odmyslet zjistíme, že jsme se možná dobrali jádra sdělení. U poslechu to je mnohem těžší a právě proto velmi manipulativní.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Ano, jedna z metod jak rozpoznat manipulativní text je sledovat počet přívlastků. Čím více, tím blíže k manipulaci:
   kandidát Hofer
   populistický kandidát Hofer
   krajně pravicový kandidát Hofer
   krajně pravicový populistický kandidát Hofer

   To se mi líbí

 6. Rosťa napsal:

  Na nás, co pamatujeme konec klínového písma, si manipulace moc nepřijde a celkem bez problému poznáme, že umírněný bojovník za demokracii v Sýrii umí uříznout hlavu stejně brilantně, jako každý jiný terorista. Stejně tak víme, že vřeštění potentátů v NATO proti Rusovi je jen proto, aby se zdůvodnila jeho existence a blahobyt stáda gaučových generálů. Horší je to s omladinou. Pojízdný pornotyngltangl manekýna Jandy je sice pro prču i středně vyvinutému foxteriérovi, ale takoví Halíci, Putnové, Bekové, Zímové a jim podobní jsou rizikem opravdu nemalým. A to považuji za zatraceně velký problém.

  To se mi líbí

 7. Rosťa napsal:

  Knížepán Karel má dnes narozky. Nemáte někdo volný flek v autě? Já tam na Orlík netrefím.

  To se mi líbí

 8. NavajaMM napsal:

  Pridám ďalší význam slova „manipulácia“.
  U nás na Slovensku je veľa lesov a mnohých živí práca s drevom, istý čas aj mňa. Medzi drevármi „manipulovať“ znamená zo zoťatého stromu odstrániť všetky nežiadúce prvky ako haluze, kôru, hrče a mrazové drevo. Prípadne tiež narezať guľatinu na rezivo štandardných dĺžok. V súvislosti s tým sa používa tiež výraz „vymanipulovať“, čo znamená vyťažiť užitočnú surovinu z drevnej hmoty.
  Vo Vrútkach blízko pahorku, ktorý sa volá „Attilov hrob“ je veľká píla – tá sa istý čas volala Drevomanip, aby bolo jasné, čím sa zaoberá.

  To se mi líbí

 9. raddie007 napsal:

  Oni jsou zajímavé už jen nuance uvedení přímé řeči. Řekl – uvedl – sdělil – prohlásil – prohodil – tvrdil – domníval se.
  Ten co říká, je obvykle „náš“ – ten kdo tvrdí, je „jejich“.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Nic se nebojte. K nám to dojde také. I bez Jirky Orwella. A ve finále možná budeme i na společné cimře. Průšvih je ten, že pan Bavor v noci chrápe a já mám velice lehké spaní. Ale třeba si zvyknu.

   To se mi líbí

 10. Bavor V. napsal:

  Přináším trochu důvěra v budoucnost naši. Následující slova měly být vyřčena (nevím zda doslovně tak) za vlády Rudolfa II.
  Kde jest nyní při nás taková hrdinská mysl, statečnost, smělost a síla, jakáž se při naších předcích nacházela. Dobřeť napsal jeden z neposledních Čechů, že nás více velebí a hájí předešlá vítězství, nežli naše vlastní udatnost; protože zevnitřním i rozkošemi zemdlení jsouce, netoliko zbroj ale i všední šat těžce snésti můžeme, pročež i potupují nás ti, jenž se nás dříve báli.”
  „ Kde jest ta víra, níž se Čechové druhdy mezi jinými národy stkvěli? ” jal se Veleslavín opět mluviti.
  „Zachovávali to někdy Čechové, že což komu slovem připověděli , aneb cti a vírou svou skrze ruky dání slíbili, to skutkem v pravdě výkonati hleděli, jak přátelům ta k i nepřátelům, byť pak i nebezpečenstvím hrdla jisti byli. Odkudž i po dnes za největší pokutu se drží ztracení víry a cti. Od té ušlechtilé ctnosti, jak jsou již někteří se uchýlili, nemohu hanbou mluviti; velmi málo si slibů a přípovědí svých vážíme, tak málo mezi lidmi víry máme a od okolních sousedův ledacos nelibého a nevděčného o sobě slýcháme. An to vůbec vědomé jest, že již těchto let nelze se ani na zápisy, ani na rukojmě bezpečiti.“

  To se mi líbí

 11. Cech napsal:

  Rozbor slova „manipulace“ == manipulace s občanem, pomocí lingvistické analýzy textu může vést pouze k interpretaci textů různých funkčních stylů. Metodologicky vycházet ze stylistiky a textové lingvistiky a při využití poznatků ze sémiotiky, teorie komunikace a informace a literární vědy, je schopna objasnit naprosto kulové.
  Zde se nezabývejme slovem, zde se prosím pokusme zajímat o současný význam tohoto slova ve spojitosti se zabezpečením současné a budoucí moci jednotlivce nad věčinou společností.
  Proto chceme li zkoumat historicky tak začněme třeba studií :
  Spin Doctors in the United States, Great Britain, and Germany: Metacommunication about Media Manipulation, kterou vypracovali Frank Esser, Carsten Reinemann a David Fan.
  Zde je komunikace definována jako metakomunikace(výroba či orámování fiktivní reality).Metakomunikace popisuje novou etapu a roli masmédií a ostatních prostředků v technologickém věku, jedná se především o politické PR. Metakomunikace je oním typem sdělování informací (dezinformací), který probíhá jako součást komunikačního procesu v rámci slovní komunikace na úrovni extralingvistických obsahů faktorů či znaků. Těmi jsou zabarvení hlasu, hlasová intonace, pauzy v řeči apod. nebo neverbální výrazové prostředky jako mimika či gestikulace atd. .
  V tomto směru lze metakomunikaci s trochou omezení aproximovat, na v současnosti mnohem více používaný pojem a tím je ona virtuální realita (někdo používá ještě více nepřesný pojem matrix).
  Budeme li dále postupovat a zjednodušovat pro snadnější popis, tak dospějeme k trhu s politickým == mocenským PR.
  Tento trh je pro velmi schopné == všehoschopné jedince a nejedná se v žádném případě pouze o prestituty , analytiky Evropských hodnot aj. . Zde se jedná hlavně o učitele na základních školách typu Šimon Heller aj. na středních školách onen Müller aj. , no a na VŠ tam se svádí v současnosti souboj o přidělované finanční prostředky, počínaje Martinem C. Putnou a konče Prof. MUDr. Tomášem Zimou, DrSc., MBA .
  Proto při našem obrovském zjednodušení si můžeme manipulaci == manipulaci s občanem ztotožnit tím, že všichni ti výše jmenovaní si přejí, aby právě ta jejich verze příběhu byla vnímána jako jediná správná. A lze tak říci, že všichni ti co manipulují v první řadě musí sebrat legitimitu všemu, co odporuje požadované (dříve zadané) verzi událostí.
  Proto lze tuto současnou na nás aplikovanou manipulaci, pro příslušné výše vzpomínané manipulátory nazvat obchodem se lží.
  Tož asi tak nějak na to slovo manipulace.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Vy se domníváte, že nám manipulátoři lžou? Já si spíše myslím, že nám pouze neříkají pravdu. Tedy v tom smyslu, že ji zatajují. Aby se nemohlo říkat, že lžou, tak raději mluví o čemkoli jiném jen ne o skutečnostech. A nevyslovená pravda přece nemůže být lež.

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Zde prosím opět nelze použít lingvistickou analýzu.
    Lež je typ klamu mající formu nepravdivého výroku, zpravidla s vědomým záměrem oklamat druhé za účelem získání nějaké výhody.
    Pojetí rozsahu pojmu lži se liší v různých podmínkách nejen kulturách ale i mezi jednotlivými lidmi
    – týž výrok může být označen i při správné interpretaci za lživý i pravdivý.
    Lhaní je tvrzení něčeho, o čemž mluvčí nebo pisatel ví, že je nepravdivé (neodpovídá realitě) , nebo o čem nemá rozumný důvod se domnívat, že je pravdivé, přičemž to vydává za pravdu buď sobě nebo jiným.
    Potud definice.
    Proto pro pojem manipulace ono vhodnější označení, kterým tedy je : uvedení většiny společnosti do stavu kdy považuje okolní objektivní realitu za fikci a naopak onu manipulátory předkládanou fikci za okolní objektivní realitu.
    No ale zjednodušeně je to již výše popsaná snaha aby lež zvítězila nad objektivní realitou.
    Tedy pro vzpomínané manipulátory je to obchod a to obchod se lží nic vic.

    To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Oveľa sofistikovanejšia manipulácia ako obyčajná lož, je mimobežná komunikácia. Veľmi často ju používajú kňazi v kázňach a od nich to odkukali politruci na PŠM. Rečník všetky argumenty, hrozby a kliatby adresuje niekomu tretiemu, kto medzi auditóriom ani nemusí byť prítomný. Poslucháči ale nemajú na výber, musia si to vypočuť a aj keď vedia, že sa ich to netýka, pôsobí to.

   To se mi líbí

  • hans napsal:

   Metakomunikace … novou etapu a roli …

   A hle, další oběť školské reformy. Chlapík si myslí, že svět komunikace vznikl někdy kolem roku 2001, zcela ho minula historie antiky, řečtí a římští rétoři… jak proboha může někdo psát o jevech dávno známých, o kterých se psaly vysvětlující příručky před dvaceti stoletími, jako o „nových“?

   To se mi líbí

  • Antimon napsal:

   „….Zde je komunikace definována jako metakomunikace….“ není to náhodou tautologie?

   To se mi líbí

 12. Rosťa napsal:

  Docela zajímavý projev Donalda. Myslím, že Klintoni z toho nebudou mít extra radost.

  To se mi líbí

 13. Ahele napsal:

  Když už tady byla zmíněna propaganda což je vlastní sestra manipulace, dle mého názoru, dovolím si vložit tento text
  „Seděl jsem se svými (západními) kolegy a besedovali jsme o našem údajném vlivu na jisté politické procesy v zahraničí. A já jim říkám: „A co děláte vy? Vy se neustále vměšujete do našeho politického života!“ A oni mi odpověděli: „To nejsme my! To jsou nevládní neziskové organizace!“ A já na to: „Opravdu? Vždyť je platíte a posíláte jim instrukce!“ A oni: „Jaké instrukce?“ A já říkám: „Vždyť je všechny čtu, mí bývalí kolegové (z FSB) mi je nosí na stůl, v originálech…!““

  A protože se sluší zmínit zdroj, tak prosím zde
  http://outsidermedia.cz/putin-o-ngo/

  P.S. Jen tak na okraj: je tam další zajímavý článeček a sice Kellerova odpověď na jistý dopis a ta se týká mmj EK a daní velkých korporací. A protože nehodlám přikládat pod kotel, tak sem zdroj nedám a ani citovat nebudu. Stejně víte kde to najít pokud by byl zájem.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Z diskuse na PL: Jede, jede mašinka, kouří se jí z komínka, veze, veze Sobotku. řečeného ***botku.+++ Jede, jede Sobotka, koukněte na **kotka, jede, jede do dáli všichni už jsou zoufalí. +++ Sobotka projíždí po kraji, dohlíží, co jeho stranícj dělají. Brzo budou míti sjezd, tak se snaží o stošest+++ Chcete-li mít koryta zase pěkně naditá, musíte mně opět zvolit byste mohli lidi holit. Holit všude, kde to jde, beze mne však nepůjde. +++ Kdo mě volit nebude, od koryta pryč půjde. Možná, že i do lapáku, Chovanec má na to páku. +++ Lidé už nás mají dost, ukradli jsme, co se dalo, pořád nám to bylo málo, jen jsme řvali, jak se daří, teď se na nás voda vaří, lid už nechce lakovat, ale s námi zúčtovat. A tak volám, příteli, jsme úplně v pr*deli.
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Exministr-Urban-Babis-se-snazi-prenest-odpovednost-za-EET-na-CSSD-Ale-je-to-jeho-akce-A-jestli-to-zkolabuje-466590

   To se mi líbí

   • tata napsal:

    JEDE .JEDE mašinka se týká všech…..když už když tam byla ČSSD BYLO to o fous lepší……ovšem že VY BUDETE TAK SLEPÍ,to mě zaráží,sám jste mockrát uznal to menší zlo…..no poslední dobou ač tvrdíte že né jste okouzlen Babišem……bohužel protože KSČM JEŠTĚ náký čas nezasahne do vlády ČSSD AT JE ZKORUMPOVANÁ,SPLNO CHYBAMA JE jediná která muže hatit vyloženě pravicový program……….Ovšem je to asi dobrá práce pravice aby ten dábel byla čssd…….kolik lidí to nechápe je promě zarážejicí……..kritizovat ano plivat,kopat za každou cenu……..čas ukáže kdo mněl pravdu

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Celý projev Jiřího Zimoly:
     Nevymlouvejme se na nějaký fenomén Adreje Babiše. On není žádný deus ex machina. My jsme si ho stvořili sami. Nebýt to on, přišel by někdo jiný. Politické strany zpohodlněly, přestaly pracovat a myslet na své voliče. Odvrátily se od vlastních programů a začaly se zabývat sami sebou, svými výstřelky a programovými experimenty, které nikoho nového nepřivedou a ještě otráví a odradí naše stávající voliče. A to se teď děje. Jen si vzpomeňte, jak jsme otravovali lidi našimi vnitrostranickými mechanismy, kvótami na ženy, odmítáním souběhu funkcí hejtmana a poslance, jak jsme se bili v prsa, že jsme umožnili celé členské základně hlasovat o lídrech a kandidátkách, abychom pak slavně veřejnosti oznámili, že ten který lídr dostal opravdu hezkých a důvěru vzbuzujících 53% hlasů! Můžeme se pak divit, že je výsledek takový, jaký je? Babiš nic takového nepotřebuje, on si vystačí s tím, že vyrazí mezi lidi, rozdá jim koblihy, řekne pár sprostých ale lidsky teplých slov a lidem je šumafuk, kolik žen má na kandidátkách a kdo o nich rozhoduje.

     Uzavřeli jsme se do sebe a ublíženecky si lížeme rány. Stěžujeme si, jak nefér Babiš hraje. Řeknu to jinak, fotbalově, protože jsme národ fotbalových trenérů, všichni všemu rozumíme a do všeho kecáme. Legendární Pepik Hnátek, trenér z Okresního přeboru, by vám řekl: penalta je ne když je faul, ale když ji pískne rozhodčí. Tady evidentně rozhodčí, tedy volič, nic pískat nechce, Babiš hraje tvrdě, možná i záludně, když se rozhodčí nekouká, tak nás strčí a podrazí, ale rozhodčí to nevidí nebo nechce vidět. Takže my musíme hrát stejnou hru, stejně tvrdě a stejně do těla, nestěžovat si rozhodčímu a nebrečet před vlastními fandy, protože ty nezajímá styl hry, ale výsledek.

     Tím neříkám, že máme hrát nefér a záludně. Hrajme tvrdě, ale poctivě. To je naše jediná cesta k úspěchu. Poctivý návrat k našim tradičním voličům, poctivost v našem vlastním programu. Poctivost rovná se opravdovost a uvěřitelnost. Když nebudeme uvěřitelní, můžeme si na papír psát zlatá slova, ale bude nám to k ničemu, protože nám je nikdo neuvěří. A komu nevěříte, toho nevolíte, to je jednoduché. Abych byl konkrétní: vraťme se k normálním lidem, kteří každé ráno chodí do práce, většinou dostávají průměrnou nebo podprůměrnou mzdu. Řeší opravdové problémy a mají své pochopitelné obavy. To jsou lidé, kteří mají být přirozenou a hlavní voličskou skupinou ČSSD. Mluvme o tom, jak takovým lidem budeme garantovat dobrou mzdu, jak zajistíme pro jejich děti místa ve školkách a školách, jak se postaráme o jejich rodiče, kteří odvedli svou práci a jsou na zasloužilém odpočinku. Mluvme o garanci kvalitní lékařské péče – a to nejen ve fakultních nemocnicích a pro kulichy, ale i na malých městech, odkud odcházejí praktičtí lékaři, gynekologové nebo stomatologové. Mluvme o spravedlivém daňovém zatížení, o daňové progresi, ale pak taky o spravedlivém rozdělování sociálních dávek. Chtějme, aby se v našich obchodech prodávaly kvalitní potraviny a nebyli jsme popelnicí celé Evropy.

     Abychom ale byli uvěřitelní, musíme si taky stát za svým. Když řekneme, že církevní restituce jsou špatné, musíme přijít s řešením a prosazovat ho. Když někdo zneužívá sociální systém, napravme to. Jestliže má velká část našich lidí obavy z migrace z občanskou válkou rozvrácených a nám kulturně zcela odlišných oblastí, ujistěme je o jejich bezpečí a nevysmívejme si jim kvůli jejich strachu. Andrej Babiš dokáže vzít jakékoli tohle téma, zjednodušit ho a bez ohledu na pravdivost ho veřejnosti prezentovat. Naproti tomu my mluvíme tak, že nám nikdo nerozumí, takové nějaké politické ptydepe, a spolehlivě uspíme i hyperaktivní dítě.

     Jasně, určitě najdete dost důvodů mě kritizovat za to, že říkám věci tak, jak jsou, a stranu že tím údajně rozděluju. Jenže já už jsem prostě takový, nikoho nepomlouvám za zády, věci říkám napřímo a s jediným cílem – abych rozvířil ty stojaté vody a abychom se začali trochu hýbat.

     Možná proto všechno jsme na jihu Čech vyhráli, což není kritika jiných krajů a jiných kandidátů. Berte má slova jako podanou ruku ke spolupráci. Čeká nás těžká práce a všichni víme, kdo je náš protivník. Soustřeďme se na něj, ne na sebe. Mluvme s voliči o jejich reálných problémech, ne o sobě a našich sporech. Mluvme o práci, ne o funkcích. Jen tak můžeme uspět.

     To se mi líbí

     • tata napsal:

      Ano to je ta spravná kritika ,navíc naprosto vystižná aspon promě kam bych rád viděl ČSSD,ale rozhodně to není pane Bavor když někdo na rozumné věci……dá doušku že něco bere a Vy to zhodnotíte přitakáním…….ano dá se reagovat že se mu nedá věřit ale rozhodně ne tou prezentací to je jen ubohé plivnutí…….což zde je nák samozřejmostí a to mi teda vadí.
      Ovšem to co jste dal ted je přesně ta správná kritika a přesné zhodnocení situace,né za aždou cenu si kopnout nebo plivnout

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       tato
       to byl v diskusi pod tím Urbanem. A naprosto oprávněně. Oni si totiž ani nevidí do huby. Z jedné strany výkřiky, že si Babiš přisvojuje úspěchy vlády, ale hned zase stejný řev, že za EET nese odpovědnost jenom Babiš. Prostě co se povede, tak se Sobotka hrdě bije v prsa MY, MY, MY, ale pokud někde je jen náznak problému tak brečí MY NE – TO ONI! Takže se nedivte, že lidé reagují jak reagují. A mně se ta básnička prostě líbila. Je od srdce. A nemusí znamenat ani žádnou nenávist k partaji, ale jen k Sobotkovi a jeho klice.

       To se mi líbí

       • tata napsal:

        PROBOHA a on to BABIŠ NEDĚLÁ,to je v politice normální……..to je přesně v jakém kontextu to budete dávat.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        tato, přečtěte si ještě jednou Zimolův projev. Tam to říká naprosto jasně. My (ČSSD) jsme vinni, ne Babiš. A o tom je i ten Urbanův blábol: On, On, jenom On!

        To se mi líbí

       • Petrpavel napsal:

        Bavore, dal jsem vám sice +, ale nesmíte všemu věřit. V každé straně je pár vějiček které přitahují nerozhodné voliče. Zimola (kdysi Paroubek, nyní i Foldyna) je jedním z nich v ČSSD. V ODS kdysi Klaus, trvale Kubera, v ANO kdysi Jourová, teď Babiš, u lidovců kdysi Lux, pak Čunek… Ale politická mašinerie má svá pravidla. Tahle lákadla na volyče nemají zásadní vliv na směřování strany, natož na směřování státu.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Já vím, že Zimolův problém se jmenuje Zeman. A přes něj vlak nejede. A ještě Babiš, který „mu pomohl do křesla“. Tohle všechno se na něj vytáhne. Ale on to ví také. A doma na jihu si je jistý v kramflekách.

        To se mi líbí

       • tata napsal:

        Bavore…někdy je usměvné jak argumentujete….jestli čist tak byste měl VY když mě upozonujete na něco s čím souhlasím a vyhnete se co kritizuji.

        TO ŽE V POLITICE a hlavně v koaliční vládě každy si chce urvat vysledky naopak s propadáků vinní toho partnera nevijímaje Babiše.
        Druhá věc je to co má namysli ZIMOLA nesvádějme vše na nej a řešme hlavně své chyby…..Vite VY čím dal vice nehcete vidět že i BABIŠ A vybirate si jen co SOBOTKA.

        Babiš hraje tvrdě, možná i záludně, když se rozhodčí nekouká, tak nás strčí a podrazí, ale rozhodčí to nevidí nebo nechce vidět. Takže my musíme hrát stejnou hru, stejně tvrdě a stejně do těla, nestěžovat si rozhodčímu a nebrečet před vlastními fandy, protože ty nezajímá styl hry, ale výsledek.

        ČIM DAL VICE používate argumentaci selektivně……..

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        tato, nejdřív si přečtěte toho Urbana a pak ho porovnejte se Zimolou. Uvidíte, že Zimola říká přesně to co já. Dokonce to i citujete „nestěžovat si rozhodčímu a nebrečet před vlastními fandy, protože ty nezajímá styl hry, ale výsledek.“

        To se mi líbí

       • tata napsal:

        A VŠIMNETE SI opatrné formulace směrem k Babišovi…….proč slovo možna?to taky něco vypovýdá kope hlavně za svou stranu nebo čeká a přeběhne…..jestli za svou stranu tak roč možná……politika je špinavost……..no hlavně at brzo ty iluze s BABIŠE NESTRATÍTE……….NA JEDNU STRANU BYCH SI PŘAL ale jen v koutku své ješitné duši………aby ČSSD ZANIKLA……..nebot okamžitě by se poznalo co by to znamenalo…..už by nikdo sice mizerně nebyl co brzdí vytvory pravicových mozků….naštěstí si to určitá čast lidí uvědomuje a další čast je zaritá ty budou volit ČSSD AT JE SEBEŠPATNĚJŠÍ………..V DOHLEDNÉ době je potřeba této strany…..já jak sem psal ji volit nebudu neb muj názor je že potřebuje dostat přes nos,i ale doufam že dostane přes nos ale udrží si vliv natolik aby byla ve vládě,že bude určitá hraz proti Babišovi ale zaroven porážka ve volbách donutí členskou základnu jit směrem co psal Zimola.JESTLI ovšem neziská aspon 17/18 procent uáže se muj odhad špatný,a má nevolba ČSSD JAKO ŠPATNÝ krok.

        TÍM NA TEMA čssd dal nereaguji

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Zimolu neznáte, tak ho nepomlouvejte!

        To se mi líbí

       • Petrpavel napsal:

        Nejenom já si to o Zimolovi jakožto návnadě pro ČSSD myslím :
        “ ….V Lidovém domě Zimolovi nikdo neuvěří bez ještě většího úderu na solar
        „Pan Zimola má bohaté zkušenosti z Jihočeského kraje, ale má tu výhodu, že u nich jsou na tom v celé republice nejlépe. Nevím, zda také jeho zásluhou, ale rozhodně patří k těm, kteří staví nejmenší překážky na cestě k rozumnému uvažování o politice. Asi mu členové ČSSD v Olomouci, Ústí, Brně, ale třeba i ‚na okresech‘, nebudou chtít naslouchat, ale jeho slova jsou jen pojmenováním taktiky a strategie. Tu, samozřejmě, ti ‚za kouřovými skly‘ svých úkrytů před voliči nechtějí akceptovat, protože se jim osvědčil pravě její opak. Narážka na Havlovo ‚ptydepe‘ není zesměšňováním, ale konstatováním, že se nám ta revoluce, nebo snad jen reforma, už pěkně zakulatila. A pokud nepřijde ještě větší úder na solar, než byly volby do krajských zastupitelstev, asi v Lidovém domě panu Zimolovi nikdo neuvěří. Zatím to vypadá tak, že mu ani nechtějí naslouchat,“ myslí si Zdeněk Zbořil. …“
        http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Zneuziti-CT-pane-Moravce-A-rikanka-o-CSSD-pane-Sobotko-dohrava-vcerejsi-TV-Zdenek-Zboril-Ten-vidi-i-hru-CIA-466710

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Zimola je Zimola a žádná návnada. Ostatně víte kde leží třeba Týn nad Vltavou? Místní organizace tvrdě požaduje Sobotkův odchod. Přece v Zimolově hájemství.
        Jihočeši byli vždycky jiní. Pomalejší v uvažování, konzervativnější a také více žádající dodržování nějakých nastavených pravidel. Ostatně máme v tom tradici. Počínaje Husem a Chelčickým 🙂
        On nás kdysi podobně označil i GoldmannSachsHKDlouhý

        To se mi líbí

       • Petrpavel napsal:

        Tohle beru, šéfe!

        To se mi líbí

     • cobolik pacholik napsal:

      nech nejebe mater o tej svojej strane,nech toto drista jak obcan,ktory pre svojich chce nieco urobit,ja viem bez nejakej strany sa nezaobide,bo toto,co drista on ja a kopa tu vie,nijakeho nepriatela,ci nejake nalady nevyraba volic holota,ale ty,co su tam hore,co nazvanili a okato kradnu,nech urobi svoju stranu,nie stranu prospecharov a skurvenych vyzirkov,chytrych,co nekuka len na svoj peniaz,sam sa potom moze ozvat a holota mu da sama,televizia sa opyta holoty na ulici,malo by sa priplatit takemu,co je pre cesko osoh,kus o tom podistat a hned bude holota z ulice revat dajte mu a nie holotu bokom oberat,urcit jasne reguly,dobry vykon dobre ocenenie a nie pisu,ze slavik stratil svoju popularitu a benga odide zo salu,bo ortel spieva jasnu spravu,ktora teraz bije v cesku a benga nech povie,ze cigani su samy na vine,ze tak o nich sa drista,ja bez najmensieho problemu pisem o tych kurvenych cobolskych nacionalistoch,co potom pracuju v cesku najblizise,ze ta skurvena vlada tam nehne prstom,ale holota sa vyberie do sveta na muracky a nosi tam nemale prachy,moj brat nepovie,ze mu dalo slovensko,ked tam nejaky statny kokot vyskakuje,hned zajebe,ze 15 rokov maka v cesku a cesko mu dalo prachy,aby mohol zit a nie nejake slovensko a tie prachy tam priviezol z ceska ma doklad a nedrista ani deko cesky a 15 rokov je tam a bez problemu mu rozumia,len casom v nejakom hypermarket ceska deva nerozumie slovensky,bo sarisky tam drista,len so zaparenymy cechmi,ktory este zili v CS,tak je vsade,nech nejaky sobotka,co vyzera jak mladsi dalajlama neplace nad babisom,na vlas podobne,jaksa pise,ze rusom pomohla zima a kurva ,skade operovali z afriky,kde teploc,i sa presunuli na dialku od moskvy a roboty na tej skurvenej kose za nich mordovali volke?taka kosa jim bola jak volke,jak tota vasa pekna biatlonistka,nevyrastla na finskom jazere s lyzamy na nohach a beha jak dabel,bo proc,bo kurva dobra a nevyhovara sa jak hocijaky cesky politik,ten zimola,ktoreho nepoznam drista jak komunista mozem povedat,ze za pracujucim treba ist bo vyzera tak,ze ty hore uz myslia,ze kazdy sa ma tak jak oni a volby by njlepsie sa samy volili,komuna mala pojebane tahy poniektore,ale ten co makal zil na pomery dobre ja mozem porovnat ja robil vo viacej systemoch,by ste sa cudovali jak tu sa vyzdvihuje delnicka trida,ked ide o volby,oni nazyvaju stredna klasa,ktora uz pomaly umrela tu a preto prehadzovacka dostal hlasy a nie pisu o ruskych tajnych sluzbach a ruskom vplyve na volby,oni samy pojebali v cz na babisa a tu na rusko,bo ked slucham toho kabegistu casami,to naj tu mu nedavaju priestor,bo jeho zvolia jak viceprezidenta,taky putin tu v amerike to by ho amici na rukach nosili o nic horsi nacionlisti jak rusi,este horsi,bo oni tu flagu mju aj v dierke co chciju napchatu,dobre bo dlhe a namiesaneeee….
      stacilo napisat,ci hitler,ci jakakolvek kurva dostal moc preto,bo ten pred nim nasral na holotu toto zaklad kazdeho nestastia kdekolvek,co postihlo ludstvo,toto skurvene recesie,kto robi,ty co robia? ja davno viem,ty co podla mojho slovnika a nie ottovho,co sa volaju nenazrate uzernicke slizke kurvyt.oto stacilo,vsetko ostatne,len omacka,aby sa clovek z pravdy nezadusil.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Na Zimolu nesahat.

       To se mi líbí

       • cobolik pacholik napsal:

        hele slechto,ten zimola sa moze volat aj bavor fift,bo si dost chytry,aby si to sam vedel slusne povedat jak on,ale ja v kostiach cujem a vy tu vsetci viete ci tak bude za pat rokov?ci sa bude drzat tohto slova bozieho,co teraz hlasa,jak sa vzdy po case objavuje nejaky kristus tam a za par rokov novy prorok,ja toto videl po 2 rokoch,ked zacala demokraticka idea totality,mnohoho z nas uznavalo v decembri 1989 havla,ale v roku 1992 som uz mal jasne,ktora bije a neviem ci si priznate, tam ten kolotoc funguje uz roky a este co som postrehol,ze v praglu nemaju takych s takym kukom,ale hlavne mimopraglovsky,ci taky babis cobol,ja nemam sajnu,ci nejaky cech este,co sa narodil v spolocnom state ma nejaky vysoky post v cobolove,ale pochybujem,bo na vychode by mal,ale v tej blave to myslia,ze nejlepsi na svete,tak jak v praglu.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Zimola je dlouhodobý jev. A něco jiného než Venca Láhev Letiště.

        To se mi líbí

     • tata napsal:

      No a toto je přesně ta kritika……kterou mužete defakto použit na každou stranu,a zde je potřeba při tom čtění použit hlavu a rozlišit kontex……ono se dá souborem pravd i jen plivnout,,to se zde dost často praktikuje,,

      Bohužel naše politická scena už je taková………jestli někdo tu kritiku razí v duchu že ČSSD JE TO NEJHORŠÍ…….pravda je že za vlády pravice bylo vždy huř pro lidi mého ražení…….jeden zařný přiklad……..ktery to nejlépe ukazuje.

      Za vlády pravice vznikli ,byli schvaleny cirkevní reestituce……..což zde velká část lidi JAKO BY NEVNIMALA………JENŽE největší zloba a vinna padá na ČSSD ……ONA naslibovala a nic neudělala……….hodně diskutabilní je kolik se dá stím udělat ,pravda je že nepokusila aspon něco……….přesto rozumný člověk který logicky uvažuje stoho hlavně viní ODS.TOP…….ASI JAKO KDYŽ někdo bude vinit svědka vraždy vice když to neoznámí než samotného vraha.

      To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       Tato, obhajujete stále neobhajitelné : ČSSD zkrátka bere hlasy těch nespokojených voličů kteří si neuvědomují, že svým hlasem volí stejně systémovou stranu jako je KDU, ODS, TOP, ANO. Je vždy jen otázkou času kdy se v tomto systému prosadí malou většinou buď umírnění (ČSSD) nebo naopak neumírnění (zbytek), a pak dochází zákonitě k těm nevratným změnám které se ani vám nelíbí. Dochází k nim proto, že systém se kterým souhlasí a který ČSSD podporuje, to umožňuje. Nějaké počítání s procentv v povolebních spekulacích tady je irelevantní. Protisystémová strana je zkrátka jenom jedna, a vy to víte 🙂 .

       To se mi líbí

       • tata napsal:

        PP……..PIŠETE NESMYSLI …..už nemám chut je vyvracet……popsal jsem je mockrát,a nikdo jste je nedokázal vyvratit…to hlavní je fungovaní statu při vladě pravice ODS,TOP a když tam byla ČSSD…….JO je to mezi slepimi general…….bohužel to je skutečnost,VY BYSTE chtěli rychlé šipy ale ty nejsou….sněte dál………Vaše KSČM BY BYLA dobrá volba ale ještě dlouho nemá šanci a asi ani nebude myt….opět si sněte…..já jen hodnotím realisticky a nestavím vzdušné zámky

        To se mi líbí

       • Cech napsal:

        Strašně moc se omlouvám za vstup ale bohužel ČSSD překročila jako strana již dávno jakoukoli návratovou hranici únosnosti a zmařila si tak svoji budoucnost.
        Super hejtman Zimola si hodlá ukrojit slušný krajíc a pase se na neschopnosti našeho super premiera Sobotky.
        http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zimola-Placame-se-v-tom-Uz-nejde-drzet-usta-Sobotka-je-uplne-mimo-je-mi-ho-lito-463634
        Sobotka i první místopředseda Milan Chovanec budou dál v nominaci protože získali podporu krajské konference ČSSD Karlovarského kraje na předsedu a prvního místopředsedu strany.
        Sotva ale Sobotka zadupal, tak jihočeský hrdinný hejtman Jiří Zimola zalezl a ani uši nevystrkoval.
        Paroubka, který chce svými zkušenostmi pomoci straně zlepšit její pozici (pouze a jen se ale lísá k moci).
        Zde Sobotka vynesl názor, že je Paroubek minulostí a jeho návrat je mimo současnou realitu v ČSSD. Navíc pražská ČSSD, která by Paroubkovu přihlášku musela schválit, je pod přímým řízením Dienstbierovy kliky a o žádné spolupráci vůbec neuvažuje.
        Celá ČSSD v současnosti je a i nadále zůstane, tím přívlastkem, který potřebuje Babiš v následném volebním cyklu k ovládání společnosti.
        Jinak souhlasím s Vámi tato, je to opravdu smutný konec, kdysi velmi hrdé, svébytné a progresivní strany.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Ten váš článek je půl měsíce starý. Ale projev na sjezdu je nový a tam žádné zalezení vidět nebylo. Takže si opravte data.

        To se mi líbí

       • Cech napsal:

        Nepopírám že Zimolu je nutné sledovat od Chovancova nástupu mezi vyvolené ale jeho krédo znělo tehdá a zní i dnes :
        “ Nechci zvedat prapor proti Sobotkovi“.
        Článků které dokazují jeho přístup k ČSSD, jako ke straně dojné, je opravdu velké množství.
        Jeho postup ovšem není ojedinělý a naprosto stejný postup zvolil nějaký JUDr. Jeroným Tejc a další, pro které je ČSSD stranou dojnou, nikoliv stranou chránící zájmy svých voličů.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Takže Zimola stranu dojí a Sobotka chrání. Fajn. V tom se tedy neshodneme. Zimola nemá zapotřebí (a ani Tejc ne), aby na jejich hlavy dopadla ta rána, která čeká právě na Sobotku a Chovance se Zaorálkem a Prouzou. Teprve s očištěnou partají je možné něco dělat. Ale očista může přijít až po katastrofě. A tu si musí vyžrat ten, kdo ji způsobil.

        To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Zájem byl a proto i kopie jednoho diskusního příspěvku odtud :
   „Béda • 11. prosince 2016
   Fraška. Západ obviňuje Rusko ze vměšování do vnitřní politiky a z propagandy. Ten Západ, který po desítky let vysílá do zájmových zemí nepřátelskou propagandu s cílem podvrátit tamější vládní struktury a provést státní převrat (nyní bohužel tento splaškomet sídlí v Praze.). Ten Západ, který vydržuje (po henleinovsku) v desítkách zemí své páté kolony, ten Západ, který se nakonec přiznal ke kyjevskému násilnému puči – ten Západ, který vypracoval metodiky barevných převratů. Přitom v Rusku se voleb volně účastní západní „dohližitelé“, kdežto v USA zakázali ruskému atašé přiblížit se k volebním místnostem. Špinaví pokrytci ukrytí za prázdné floskule o šíření svobody, občanských práv a demokracie.“

   To se mi líbí

 14. strejda napsal:

  Z dnešního tisku:
  Čítankový příklad manipulace ukazuje toto tvrzení. Putin, Moskva a Rusko mlčí. Amerika píše. Cituji:

  Buď je ruská propaganda tak dokonalá, že dokáže vystrašit svět pouhými falešnými zprávami, nebo Moskva získala novou zbraň hromadného ničení, která může mít pro některé části světa fatální dopady. Podle některých amerických webů byl 27. listopadu otestován ruský podmořský jaderný dron, který může přepravovat velkou nukleární nálož až na vzdálenost několik tisíc kilometrů.

  Jak je vidět, ruská genialita dosáhla i do Prahy a do mozků našich redaktorů. Plní svá zadání za každou cenu. A Rusové svým hnusným mlčením zase straší svět. Podle článku Rusové straší svět tím, že mlčí na americké objevy.
  Manipulace nám opravdu jde, ovšem výsledky budou asi jiné, než zadavatelé očekávají.

  To se mi líbí

 15. tata napsal:

  TAK to je gol……kde nejsou argumenty nastupuje utok?Já jsem jen napsal že slovo možná je podezřelí a to je.No myslím že to zapadá do scenáře…….běda když někdo jen zapochybuje,zaspekuluje proti ……..já ho sice neznám VY ANO…….JENŽE když někdo kope za náký tým a má jasného soupeře,je vždy podezřelé v takové situaci použít slovo možná když vidim jasně že to dělá………nic to nemusí znamenat ale muže……..normalní je se nad tím pozastavit.

  Brát to jako urážku zase naznačuje něco u VÁS……ŽE nejste schopen byt vtomto ohledu nestranný………protože toto považovat za urážku je velice zvláštní………Mě je Zimola zatím sipatický ale zasadně politikům nevěřím a tak slovo možná muže byt jen špatná formulace ale také klidně příprava utěku z potápějici lodi a normální se je tomu podivit

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Bezesporu, když někdo kope za nějaký tým, tak je na výsledcích svého týmu zainteresován, potud naprosto chápu táto a souhlasím s Vámi.
   http://zpravy.idnes.cz/sobotka-reakce-na-volebni-porazku-dl6-/domaci.aspx?c=A161008_183106_domaci_kop
   To nejdůležitější je že Zimola byl mezi skupinou politiků ČSSD, která se už po posledních volbách do Sněmovny vypravila do Lán za prezidentem Milošem Zemanem a poté se naoko neúspěšně pokusili Sobotku sesadit.
   Bohužel byl mezi nimi i ukončený jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ukončený proto, že na rozdíl od Zimoly nebyl natolik flexibilní vůči hnutí ANO, následně ANO a další ovládané strany a hnutí, deklarovaly, že s Haškem v čele kraje spolupracovat po volbách nechtějí.
   Souhlasím a proto nepoužívejme slovo možná a popisujme onu realitu.
   Tak jak vystoupil Babišův Jančura proti Haškovi, tak Zimolu si Andrej Babiš přímo hýčkal a neposlal proti němu žádné své honící psy typu Jančura aj..

   Proto pokud Sobotka konečně definitivně zlikviduje Paroubka a Zimola bude spolehlivě pracovat ve prospěch ANO jako doposud, tak bude masmediální manipulací zabezpečeno pro ČSSD opět těch 15 – 17 % v nadcházejících volbách.
   Mě je opravdu Zimola také sympatický stejně jako Vám a jak vidím shodneme se pouze na tom, že má postavu mnohem vysportovanější, než současná dvojka v ČSSD Chovanec.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.