Černá hodinka aneb Dávkou pal


Je mi to už trochu žinantní, česky řečeno – je mi to už trochu blbé, ale je to silnější než já. Občas se s vámi musím o něco podělit. Teď třeba o další střelbu do vlastní nohy.

Petruška Šustrová je mi svými mravokárnými výlevy silně nesympatická a jediné co s tím mohu dělat je, že od ní nic nečtu. Ona má právo psát, já mám právo to nečíst. Titulek fejetonku v pátečních Lidových novinách „Konec Sovětského svazu“ ale nějak přilákal moji pozornost, tak jsem si ho (já blb) přečetl. Máte masochistickou možnost učinit totéž:

petruska

Kdo tu mimořádnou příležitost nechce využít naplno, tomu zde zacituji úryvek:

„A nebyla to jen Ukrajina, kde miliony a desítky milionů lidí pociťovaly své členství v SSSR jako vnucené. Ze všech měl vzniknout jednotný lid: homo sovieticus. Nu, nevznikl. Podmaněné národy jaksi nezapomněly na své kořeny, tradice ani jazyky, i když je jasné, že víc než sedmdesát let sovětského režimu se podepsalo na celých generacích.“

Nu, já osobně jsem rozpadu SSSR nijak neželel a neželím dodnes. Jen si se škodolibým pocitem představuji, jak za několik desetiletí bude podobný text psát novinář, který zamění jen slova „Sovětský svaz“ za Evropskou unii. Vypadalo by to asi takto:

„A nebyla to jen Česká republika, kde miliony lidí pociťovaly své členství v EU jako vnucené. Ze všech měl vzniknout jednotný lid: homo europensis. Nu nevznikl. Podmaněné národy jaksi nezapomněly na své kořeny, tradice ani jazyky, i když je jasné, že víc než sedmdesát let bruselského režimu se podepsalo na celých generacích.“

Jasně, že každé přirovnání kulhá, tohle moje také. Leč nezbývá než si povzdechnout: „podobnost čistě náhodná“.

Hned na začátku vyvrátím jednu námitku – v EU jsme dobrovolně. Nu – někteří ano, někteří ne. V roce 1946 hlasovalo pro KSČ (a tedy příklon k SSSR) v českých zemích 43% voličů a orientaci na ruského medvěda neodmítali i mnozí voliči jiných stran – zde číslo odhadnout neumím.

V roce 2003 hlasovalo v českém referendu pro vstup do EU vysoké procento voličů – 77%, a je otázka, kolik z nich by to dnes rádo změnilo. Leč výhrady k současné podobě a hlavně vývoji EU jsou v celé Evropě značné, to je snad mimo diskusi. A že ani dnes „desítky milionů“ lidí nechtějí zapomenout na své kořeny, tradice ani jazyky je nabíledni.

To podmanění, všimněte si, dnes nemá charakter vojenské agrese. Dnes má ze strany Bruselu podobu čistě „hybridní“.

Tak mám pocit, že střelba do vlastní nohy mnohých publicistů se stává obvyklým jevem. Možná se dočkáme i povelu: „Dávkou pal!“.

Důležitý není aktuální stav, ale trend, to přece víme všichni. A trend je celkem na prdel, vážení.

Další článek v 0:00: Manipulace

hudec

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy, Černá hodinka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

44 reakcí na Černá hodinka aneb Dávkou pal

 1. Děda Olin napsal:

  Sem tam je možné v TV sledovat různé pořady o životě v zemích bývalého SSSR. Dalo by se říci, že téměř všichni oslovení „postsovětští“ občané se slzou v oku vzpomínají na „zlaté časy“ života v SSSR. Bude to asi jako jinde – všichni přijali změny s očekáváním výrazně lepšího, ale ne všem se to splnilo. Kolik je asi těch, kdo by se rádi vrátili před rok 1990 a začali znovu a jinak?

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   téměř všichni oslovení „postsovětští“ občané se slzou v oku vzpomínají na „zlaté časy“ života v SSSR

   O tom těžce pochybuju. (A znal jsem jich poměrně dost, tedy svého času.)
   Jinak je známo, z těch starých dob, že na Jihu (na Ukr., ve Střední Asii) na tom byli lépe s potravinami. Nejvíc to odskákávali Velkorusové

   To se mi líbí

   • Asfalt napsal:

    „Gorbačovova vláda skončila rozpadem SSSR, což stále Rusové považují za katastrofu 20 století,“ říká Aleksej Graždankin z agentury Levada Center.
    Agentura Levada Center provedla sociologické šetření, ve kterém zjistila, že v Rusku je nejlépe ze všech prezidentů 20. století hodnocen Brežněv (pozitivně ho hodnotí 56 % respondentů), další Lenin (55 % respondentů ho hodnotí kladně), Stalin (50 % kladných hodnocení), Chruščov (45 %). Nejhůře hodnocenými jsou Jelcin a Gorbačov. Jelcina hodnotí pozitivně jen 22 % dotázaných, Goračov dopadl zcela nejhůře ze všech. Tvrzení předchozího odstavce pak má být podle Graždanina tím důvodem.
    https://www.rt.com/politics/brezhnev-stalin-gorbachev-soviet-638/

    Nevím, jak je to se slzami toho či onoho známého, ale toto jsou objektivní data.

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Jenže my, Asfalte, mluvíme o neruských národech v bývalém SSSR. A vy mluvíte o Rusech nebo občanech Ruska. Což je zásadní rozdíl.

     To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       A hned u toho je pehe, jak se vyblilo. Jen jsem nahlédl a věděl, že ty zvratky jsou nestravitelné. Prostě všech kreténů pehe 🙂

       To se mi líbí

       • cobolik pacholik napsal:

        ja slechtu kus popravim,bo predsa slachtic,pehe to herst ober kokot a neodvolam ani pred poslednym sudom,nie toboz nejakym ,ktory si u niekto vyrobil.

        To se mi líbí

     • Asfalt napsal:

      To mi uniklo. Ale jinak Rusko je stále federací jako SSSR. Pokud byl průzkům reprezentativní, možná zohledňoval národnostní faktor. Je pak možné předpokládat tak výrazný rozdíl mezi národy, které ve federaci zůstaly a které ne? Možná ano, možná ne. Nejsem zase takový idealista, abych si myslel, že rozhodnutí o vystoupení z federace bylo skutečně názorem národa, a proto musí být rozdíl v názoru mezi těmi a temi. I pokud vystoupení bylo opravdu odrazem názoru národa, tento názor asi nebude neměnný, abychom si byli jisti názorem dnešním..

      To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Prostá ostalgie. Byli mladí. Brzy vymřou. Dobré bylo to mládí, ne systém.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Ooj, nejde o systém, ale o porovnání kvality života. A ta vychází z individuálních kritérií, není založena jen na konzumu. Co MNĚ nejvíc vadí je to, že jsem přišel o naději. O naději v lepší.

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Nevím, o co jste přišel. Já se mám podstatně líp, aniž bych současný systém miloval nebo podporoval. I můj výhled na důchod mě neděsí. Ale to bude asi tím, že se ho nejspíš nedožiju.Ale kdyby jo-moc toho nepotřebuju. Pokud budu mít na dvě krabičky cigaret denně, moje kvalita života bude na maximu. A taky prostor, kde si je budu moct beztrestně vykouřit. Hrob Borise Šťastnýho se mi jeví jako dokonalý místo.

     To se mi líbí

     • strejda napsal:

      Já se mám nesrovnatelně lépe než do roku 1989, mohl jsem se „realizovat“ ve svém oboru a dokázat si co umím a co zvládnu. Mohl jsem za to podívat do světa kam jsem chtěl. To všechno jsou plusy. Splnila se mně naděje, že něco dokáži. Osobně jsem spokojený.
      Ale přišel jsem o naději, že si polepší i můj stát, ten se rozpadl. Vznikl v demokracii, přežil totalitní systém a hned v nové demokracii byl zničen. Vidím devastaci morálky, ničení kultury a tradice národa. Úpadek průmyslu, školství, kultury. Nevidím žádnou perspektivu? Vy ano? Jen vidím jak se blížíme ke zničující válce. A nevím proč se do ní tak ženeme. Vidím díky naší činnosti i zničení naší stávající kultury a její nahrazení nějakým syntetikem.
      Je toho mnoho.
      Ano, mně je lépe, ale mně to nestačí. Pochopíte to?

      To se mi líbí

      • cobolik pacholik napsal:

       neviem ci toto biblia pise,tak ma napadlo,budes mat vsetko,budes jak by v raji,uspesny,stastny a spokojny so svojim zivotom clovek,dostal si volnost,kde si sa mohol rozvinut jak kvietok na luke,ale zistil si,ze ta luka to nie je to,kde sa tvoj sen zacinal,strejdo neviem jak povedat,uz viem cit ku domu,k tvojej hroude a holote,je ti zial a cujes,ze nedobre sa robi a pritom sa mas tak dobre,prebohovo si napisal o tom state,jebol si klinec presne,take jak citam to jak by perun do mna jebol…

       To se mi líbí

     • cobolik pacholik napsal:

      hele AFB,aj otrok ktoreho rpiveiezli na plantaze georgia prveho a o 20 rokov novych ,ty novy hovorili a dristali,ze take strasne a ten stary otrok im povedal,ja dostal bicom 10 ran na den,teraz biju 50 ran na den.
      a foukacky?v amerike v central parku nemozno fajcit,ani elektronicku,cesku sa pojebalo tiez,ale mozno fajcit v pepikove elektricku,bo v amerike ani totu,ja platim za partment 1300$ na mesiac a poslali mi pismo,ze mi chcu dobre tak nemozem fajcit ani na balkone,ale 20 feet od apartmentu,moja reakcia,ked mi to moja paracka volala bola,kurva a moje prachy na ktore driem jak kokot,mam stat na parkingu a tam fajcit bo oni myslia o mne,aby som sa mal jak by v raji to kurva musim prehodnotit,dobre sa tu zije,ale za moje prachy obmedzovany od nejakeho kokota,co zo mna zije a nie ja z neho musim sa mocno zastvit.zeme neomezenych moznosti…jak ojebat a ohnut holotu,kurva zapalim tie budynky vsetky kurva…

      To se mi líbí

     • cobolik pacholik napsal:

      a este AFB tu na chodniku na ulici postavia stoly,na nich pekne vsetko poukladane ja obok umyvam okna a ramy naobchode,co vlastnila zena jedneho bosa a fajcim jak kurva,nejaky frajer pride od toho stola a nieco mi hovori,ze mu vadi,ze fajcim bo on sedi na ulici v restauracii kde no smoking,kukam na neho a prve,co ma napada,ze by som ho tou nasadou od kefy prebodol,som hned napnuty jak kurva bo ma obmedzuje a hned ma napada,usmievam sa nan na silu,beriem ho za rameno a hovorim mu pod ty kokot,to v duchu sedi okolo okna na ktoreho rame je minimum 3 milimetre prachu,bo meter od neho je ulica,kde chodi tisice aut,dam rukavicu dole prejdem prstom po rame a ukazujem mu pred oci kukaj,co mas na plucach a dalej mu hovorim,ze som free man a nefajcim v tom priestore,kde sedi,tak nech si ma nevsima,bo ja robim a nemam casu na jeho srandovne tahy a este mu poviem have nice day,ale cely cas vidim jak by som mu do krku zajebal tu nasadu od kartaca…bo proc?po ulici jazdi kopu aut,prachu a vyfukovych plynov do ojebania,ze katalyzator,bajka a najviac sa mi pacia pekne ohaknute a ohaknuty bezci tu po uliciach,okolo cesty,kde auto za autom a oni behaju pre zdravie,bo normalny to beha po lese,alebo burakove a nie po rusnych uliciach tu,toto ked tu poviem,kukaju vatsina jak telata,tak kto kokot obmedzeny?

      To se mi líbí

     • Petrpavel napsal:

      Nepochopí strejdo. Nikdy!
      Já, jáááááááá….
      Na takovýchto stojí tento režim.

      To se mi líbí

 2. Rosťa napsal:

  Petruška je klasický havloid, takže jinak psát nemůže. Nemám extra přehled o ekonomice všech patnácti států bývalého CCCP, ale v Pobaltských státech a na Ukrajině do zpěvu pravděpodobně není důvod. Možná by se ještě nějaké další státy našly.

  To se mi líbí

 3. pepanov napsal:

  Zajímalo by mne, kolik obyvatel dnešní Ukrajiny, by asi po nynějších zkušenostech, bylo pro rozpad SSSR a osamostatnění Ukrajiny??

  To se mi líbí

 4. NavajaMM napsal:

  Ha! Pani Petruška to má v hlave prepólované a prezradila sa klasickým Freudovským prerieknutím. „Rossijane“ sú totiž občania Ruska (Rusko = Rossija) a etnickí Rusi sú „Russkie“ (russkij čelověk). A nie naopak, ako to má ona.
  Takže darmo na nás bude pí. Petruška robiť múdre xichtíky, neoplatí sa to čítať.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Taky jsem na to čuměl, ale pak pozapomněl, neb jsem se věnoval jiné pasáži.
   Pro jistotu i pohled do slovníku. Pravdu máte Vy a nikoliv „Petruška“.

   Liked by 1 osoba

   • st.hroch napsal:

    Jo, a v poslední době se vede docela zuřivá akademická diskuse kolem myšlenky na uzákonění „rossijan“ jako národa…

    To se mi líbí

 5. Slim napsal:

  Obzvlášť beletristický denní tisk je zchytrale vymyšlený prostředek, jak estetické publikum oloupit o čas, který by mělo v zájmu svého vzdělání věnovat ryzím dílům daného žánru, takže tento čas pak připadne KAŽDODENNÍMU břídilství průměrných hlav.

  Co se týče naší četby, je proto nanejvýš důležité umění NEČÍST.

  ARTHUR SCHOPENHAUER O čtení

  To se mi líbí

 6. Hudec napsal:

  Zajímavé je, že vy všichni čtyři výše zastáváte úplně opačný názor, než já. Já osobně věřím tomu, že Ukrajinci si hromadně přáli spíše odchod ze svazku SSSR, o Pobalťaněch ani nemluvě. Vy netvrdíte, že ne, ale že odchodem udělali chybu.
  Tím se vlastně stavíte do opozice proti mému tvrzení v textu, že naše zapojení v EU je pro nás dlouhodobě spíše negativem než pozitivem, které stavím na podobnosti se SSSR.
  Takže myslíte, že bez EU nám bude dlouhodobě hůře, že se máme stát jednotným EU-lidem? Podobně, jako se ti Lotyši měli stát „sovětskými lidmi“, smíchaní s Kazachy, Čečenci atd.?
  Myslím, že jejich současné potíže jsou do značné míry důsledkem té sovětské unifikační snahy.
  Já si to tak myslím, ale máte právo na svůj třeba opačný názor.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Ja to potvrdzujem za Gruzíncov. V 80-tych rokoch už boli zrelí na odchod.

   To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Estonci a Lotyši samozřejmě chtěli větší svobodu a větší možnosti. To jsme chtěli a stále chceme i my. Jen realita je poněkud jiná. krátce po získání svobody a obnovení národního státu začali Estonci a Lotyši odjíždět do světa odkud se jich vracela jen malá část. Emigrace byla pro tyto země obrovská, ale pro přijímací marginální. Proto se rychle asimilovali a jejich národní charakter se dostával do formy spíš folklorní. Pro národ to jsou nenávratné ztráty.
   Současně se vznikem národních států ale zůstala velmi silná menšina Rusů (etc), kteří získali jen omezená občanská práva. Vystěhovat se je ale nepodařilo. Je těžké volně emigrovat do světa a doma podobné občany vyhánět. A tak se i národnostní poměry mění.
   Lidé pod špatnými vůdci dělají špatná rozhodnutí. Tyto dva státy měly využít své možnosti a stát se mostem mezi Ruskem a západem. Takovou finlandizaci by uvítal jek západ, tak i Rusko. Nestalo a nikdy již nestane, cesty jdou jinak. A tak jsou v současném světě tyto státy určeny k marginalizaci. Pokud se v Evropě změní geopolitické vztahy, doplatí jak na zhoršení, tak i na zlepšení.
   Nemůžeme je za to odsuzovat. Šli jsme stejnou cestou a také na to doplatili.
   Je opravdu zvláštní se na jedné straně radovat z rozpadu SSSR a na druhou adorovat EU. Bylo by dobré si ujasnit co vlastně chceme, ale to je již jiná debata.
   A Ukrajinci a SSSR? Napřed musíme definovat kdo je Ukrajinec? Rus z Krymu?

   To se mi líbí

  • brtníkvbrlohu napsal:

   Docela by mne zajímalo jak se to bude jevit s odstupem 250 let.

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Nevím ale osobně si myslím, že dochází k přeskupení elitářské pyramidy.
   Rozpad bývalého CCCP byl způsoben historickou, uvnitř této společnosti zakotvenou dědičností nomenklaturního uspořádání.
   Nám se podařilo této slabosti Ruska využít a na základě toho, zlikvidovat pomocí nomenklaturního Gorbačova celý ten východní blok.Rozpad těch 15 států a celého východního bloku byl pro nás úžasnou příležitostí ovládnout ty státy jeden po druhém a využívat jejich přírodního bohatství v náš prospěch.
   Bohužel v současnosti řešíme problém naší uspěchanosti, odstartovat Ukrajinu o 2- 4 roky později, tak bychom neměli žádný problém.Bohužel zoufalá snaha Ruska o přežití jako celku způsobila narušení našich struktur.
   Proto se nám v současnosti nedaří eliminovat snahy Číny a Ruska jako jednotného bloku.Zde je nutné si přiznat, že k tomu nemělo nikdy dojít.
   Souboj mezi vládnoucími rodinami, tedy mezi tím 1% populace byl vyvolán aktivací Asie a to je ten náš průšvih.Pokud se nám nepodaří v dohledné době potlačit vliv Číny tak je další rozpad a podřízení Ruska nemožný. Následně tak jak se tímto zmenšil balík zdrojů, tak dochází i ke kanibalizmu v našich řadách a toho Rusové nyní umně využívají.
   Nápad použít EU na financování našich zájmů na Ukrajině byl založen již při shození Janukoviče. Prozatím naše nastavení díky prozíravé politice vůči Německu a Francii funguje.
   Proto to vzývání duchů bývalého CCCP není nic jiného, než snaha o potřebný rozklad bývalých nadnárodních rodinných mezistátních vazeb východního bloku.

   To se mi líbí

  • Děda Olin napsal:

   Češi, Moravané, Slováci a další se také myslím pokládali za Čechoslováky, jako se obyvatelé USA považují za Američany, nebo Bavorové za Němce a obyvatelé Evropy za Evropany. Tenkrát v SSSR se tím „sovětským člověkem“ mělo vyjadřovat asi dvojí: příslušnost ke Svazu a „nového člověka“, který měl určitě nějakou definici.
   Já bych to „vnucené členství v SSSR“ nebral až tak vážně. Pochybuji, že z těch 150 milionů „ne Rusů“ ve 14 svazových republikách bylo víc jak 10%, kteří si rvali žíly z toho, že jsou vnucenou součástí Svazu. Nakonec to nebyli samotní obyvatelé SSSR, kteří se o rozpad zasloužili a kteří ho iniciovali. To byl výsledek 70letého úsilí úplně jiných sil.

   To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Já se bez EU obejdu a ani jsem pro ni nehlasoval. A to z toho důvodu, že pro Němce jsme jen podlidi. A Západ jako takový, když nás přímo nezradil, tak nám alespoň nikdy nepomohl. Pokud jde o Pobaltí, tak mám jen dojem, že tam něco skřípe víc, než v době Sojúzu.

   To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   vania musel vytvorit sovietsky clovek,bo nemohol taku uniu tolkych narodov nazvat rusmi a cely svet to volal len rusko,tak isto jak tu,nema texasan,american,tu je dobre,ze jeden jazyk,anglici nasadili v zaciatkoch svoje rules,vlastne pisem kokotinu,bo rusko to stovky rokov a zmien,proste nazvali vsetkych v tej ruskej unii sovietmi,ale dana doba a situacia bola taka,ze sa to podelilo a po rokoch vidno,ja by povedal za velmi kratku dobu,ze cisto rusko jemu prospelo a ostatny hlavne chocholici to v riti a pobaltske staty to take smetie jak my,bo ktore samostatne staty hlavne tie v azii byvale sovietske republiky maju velmi uzke vztahy s vaniom,bo maju rozum armeni boli mordovany osmanom a bez ruska by osman s nimi zatoci velmi rychle,ale pokial rus okolo nich osman ani neprdne,jasne vsade to ma nejake specifika co na letopisy by bolo,ale zhruba vatsina vsetkych tych samosatnych vcetne nas to nic moc ja videl hlavne u nas ja kus tam zil,potom po rokoch pokukal a nic moc,ja necakal dubaje,sanghaje,nijake piate avenue,barz slabe vysledky ma demokrat za 25 rokov,v cobolove to totalne nic,ci nejake utrzky a v praglu ruru zajebali,najebali stien okolo zeleznice a kontrolovat ma isli pepici,ked ja si domov isiel pokukat,stale sa my nejaky cobolici,co tu pridu pytaju ci sa mi necnelo za domom,necnelo znamena po sarisky stiskalo,ked som macal nohy v toryse v januari a sedel v kobke kostola,cnelo sa my za tymy,co ich nove staty vyjebali za nicim inym,tym novym,ani deko,tych to nenavidim jak kurva.

   To se mi líbí

 7. tata napsal:

  PANE Hudec
  mužeme si jen myslet ,pravdu se nikdy nedozvíme nebot tu situaci nikdy nenavodíte stejně,prostě časem se cestovat nedá a jak autoři toto žánru piší je nebezpečné tu historii měnit,stačí maličkost a je to jiné.V jednom bych VÁM trochu oponoval VSTUP do EU je dost podstatně jiné,než vytržení ze svazku CCCP…..Nejblíže tomu je rozpad Československa.Souhlas že…..

  Myslím, že jejich současné potíže jsou do značné míry důsledkem té sovětské unifikační snahy.

  JENŽE to nejde vrátit a národy se tam tak promíchali.Vstup do EU JE jen byrokratická změna

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Ne, tato, vstup do EU byla jen byrokratická změna, ale už dávno není.
   Čas minulý a čas přítomný.
   Čas budoucí? Ještě hůře…..

   To se mi líbí

   • tata napsal:

    já to myslel jinak,,,,v ohledu posuzování,srovnání………..Tím se vlastně stavíte do opozice proti mému tvrzení v textu, že naše zapojení v EU je pro nás dlouhodobě spíše negativem než pozitivem, které stavím na podobnosti se SSSR.

    To se mi líbí

 8. bob napsal:

  Stejně jako Československo by bylo silnější jak politicky, tak ekonomicky, tak kdyby ze Sovětského svazu vznikla rozumná federace, tak by se tam asi většině žilo líp.
  Jenže, když se nelze dohodnout ani na pomlčce – to v našem případě, resp. když jsou odstředivé tendence (ještě k tomu přiživované z venku) – to v případě Sovětského svazu, tak to prostě nejde.
  I když nejsem monarchista, tak si myslím, že i to staré dobré Rakousko mělo něco do sebe, ale taky to nešlo.
  V těchto kontextech se nabízí otázka nad osudem EU……
  A jsme u toho. Kdyby to byla rozumná federace…..
  Závěr: v té Americe už ta federace funguje nějak dlouho………

  To se mi líbí

 9. cobolik pacholik napsal:

  taka pizda jak petruska,bo dame by sa tak nemalo hovorit,ked som gentleman,ale ona neni dama,ale pizda,a ja mozem byt chuj,tak taky to maju stat pod stenou,kde by som bez problemu strelil,tiez sa CCCP delilo,jak my o nas bez nas,bo u nas neislo o skurvenu pomlcku,lebo holota by nebola pomlckovala jak ty v tom parlamente,proste kdekolvek kazdy kraj sa moze delit,ale v rozumnych krajoch tam nema takych kokotov jak u nas,proste tam politik kuka na svoj kraj jak na svoj dom a svoju rodinu,nas to kuka ,kde vopchat hlavu do riti a aby strieborniaky padali,ze je hovno si neuvedomuje,hlavne,ze plne vrecko a ten co mu da judasky dukat,este mu sam da navrh,bo keby zacala morava a cesko kazdy ich predstavitel,tak dristat jak dristali ty kokoti v od skoncenia revolucie,neviem,ci by som cez becvu prichadzal do ceska a netrvalo by dlho,staci kokotov,co bude dristat,jak farizej len ho ukrizuj…

  To se mi líbí

 10. Petrpavel napsal:

  Rakousko-Uhersko, RVHP-VS, EU-NATO … ve střední Evropě se máme historicky dlouhodobě příliš dobře, myslím materiálně-ekonomicky, i z hlediska ideálního klimatu. Vždy se právě proto hlasatelům jednou pravdy té, pak zase opačné, poté jiné, daří „lid“ zglachšaltovat. Mohlo by být hůř – častá úvaha, strach z neznáma, je v tom i neznalost a planá očekávání .
  Ptá se někdo že a jak by mohlo být líp? Vždy nějaká malá nevlivná menšina. Kdepak, nemáme mentalitu vietnamců, kubánců, „jugoslávců“ abychom se dokázali vzepřít a jít za svým, byť vzdáleným, cílem. Proti všem. Pečený buřt tažený na oji dějin před námi nás pohání, je přednější (alespoň pro většinu,a to je podstatné) než jistota, mír, lidská důstojnost a skutečná svoboda a nezávislost.
  SSSR, Rusko – co my o něm víme? A záleží vůbec na tom? Nejmenujeme se náhodou Česká republika?

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.