Ukrajinský exprezident Janukovyč vypovídal před soudem


Stalo se to, z čeho stávající kyjevsko-americké vládnoucí loutky měly až posvátnou hrůzu – z obavy, že se k veřejnosti dostanou jí nemilé informace.  Bývalý prezident Janukovyč  vypovídal v postavení svědka o okolnostech Majdanu – událostí už tříleté dávnosti. Povedlo se až napodruhé, protože prvnímu pokusu zabránili náckové z Pravého sektoru. Zahraniční masmédia informovala velmi opatrně (rovněž věděla proč). Já jsem, v dobré víře sledoval přímý tv. přenos dálkového výslechu Janukovyče, kterého se na ukrajinské straně zúčastnil i generální prokurátor Lucenko, a nebyl jsem z exprezidentova vystoupení příliš u vytržení. Vzhledem k tomu, jak jsem o den později zjistil, se můj dojem v podstatě kryl s názorem historika a publicisty Sergeje Zavorotného, namísto komentáře připojuji podstatný výtah z jeho rozhovoru pro ruskou stanici DenTv (st.hroch):

I přes nepříliš přesvědčivé Janukovyčovo vystoupení, je pozitivní, že prezident žije, přímý přenos s jeho výpovědí, který zprostředkovalo hned několik internetových kanálů, se dostal do tisíců domácností. Totiž právě z jeho nejistého vystupování lidé museli dojít k přesvědčení, že tak nejistý, nerozhodný člověk nemohl silou rozehnat protestující na Majdanu a dát signál ke zvěrstvům, která se tam děla. Tím více otázek u normálních řadových lidí (ať byli, či nebyli na Majdanu). Ale tím spíš mi není jasné, že po vystoupení bývalého vedoucího prezidentovy administrativy A.Kljujeva, který ukázal protokol z výslechů snajpera (gruzínského občana), kterého stáhli se střechy domu, který byl pod kontrolou mejdanu a  v němž bylo snajperské hnízdo, v den 20.února, kdy došlo ke střelbě na Majdanu, snajpera vyslechli, pořídili video z tohoto výslechu a protokol, což Janukovyč měl nepochybně k dispozici. V tomto protokolu je uvedeno snajperovo jméno, odkud pochází, kdo ho přivezl, kdo mu poskytl krytí a po kom střílel. Vyslýchaný uvedl, že měl za úkol střílet na obě strany – jak na protestující, tak i na policisty. Navíc je k dispozici i svědectví „ministryně zdravotnictví Majdanu“ Olgy Bogomolec, která tehdy v rozhovoru s americkým velvyslancem Payettem rovněž jasně dosvědčila, odkud byla střelba vedena, protože stála před oním domem a viděla, když padaly desítky lidí se střelnými zraněními. I toto měl bývalý prezident k dispozici, ale z nepochopitelných důvodů ani jedno ve svém svědectví nevyužil, a jen nepochopitelně cosi nejasně mumlal, že jako neví a nevzpomíná si… a neobvinil skutečné viníky – tedy velení Majdanu a dnešní vedení Ukrajiny a naopak nepřímo obvinil příslušníky speciálních jednotek „Berkut“ z překročení pravomocí.

Proč byl tak pasívní,  a ne jako svého času Fidel Castro, když ve svém pověstném projevu řekl: „Já obviňuji …“ a konkrétně jmenoval a tento projev zvedl na nohy celou tehdejší Kubu a postavil ho do role jasného lídra… Janukovyč měl a má v ruce jasné důkazy viny, které by posadily na lavici obžalovaných Parubyje, Turčinova a další z dnešních vládců země – i přesto, že nechali pokácet na Majdanu kaštany, zasažené střelbou, aby nevypovídaly o směru, odkud bylo stříleno. Myslím si, že každý další rok bude dokazování složitější, protože projektily vytažené z těl zastřelených se „ztratily“ a ty měly být velmi vážným důkazem, protože zadrženého gruzínského snajpera sebrali i se snajperskou puškou, ze které střílel. Ovšem po výslechu se tam objevili Avakov (dnešní min.vnitra) a Parubyj (tehdy komandant Majdanu a dnešní šéf ukrajinského parlamentu) a téměř násilím Gruzína odvezli neznámo kam – od těch dob se o něm neví. Stejně tak zmizel záznam z jeho výslechu, přestože byl předán prokuratuře, a rovněž zmíněné projektily i výsledky balistických zkoušek. Podpůrné svědectví mohl Janukovyčovi  poskytnou i  Zacharčenko (donbasský). Celé to na mně ale dělá dojem, že si tito dva mládenci jen chrání svoji vlastní kůži.

Vypadá to sice na první pohled tak, že celá kauza vyšumí do ztracena, nicméně důležité je, že kyjevská junta otevřela „Pandořinu skříňku“. Uběhly tři roky a oni nejsou schopni přijatelně vysvětlit pozůstalým po obětech, které sice kanonizovali, budou jim stavět pantheon, k čemu tam na Majdanu došlo – ale na hlavního viníka (Janukovyče) nikdo prstem neukáže – on je přece tím ukrajinským „Čikatilem“ – tedy hromadným vrahem. Dnešní ukrajinský režim je jasně nacistický, byť Američany na Evropany přepudrovaný, se jasně odhalil. Ale obraz se bude měnit a tato soudní fraška nebude mít dlouhého trvání. Celá tato hra povede k tomu, že hroutící se junta definitivně ztratí tvář ve světě i doma…

http://www.dentv.ru/content/view/sergej-zavorotnyij-pravda-o-snajperah-na-majdane-chego-ne-skazal-yanukovich/

(dokládá to m.j. i článek níže – pozn.překl.)

„Jedině já jsem D´Artagnan“ – tak by se dalo vysvětlit počínání zběhlého ukrajinského oligarchy Kolomojského, který ze zahraničí začal metodicky pálit po svých konkurentech, když vyložil na internetové pulty kompromitující materiály na prezidenta Porošenka, bývalou premiérku Tymošenko a rovněž už bývalého guvernéra Oděsy Saakašvilliho.
Kolomojskij tvrdí, že se Porošenko spikl s částí představitelů předmajdanové vládnoucí Strany regionů, kteří přemlouváním a úplatky Porošenka přesvědčili, aby začal pronásledovat Kolomojského blízkého spolupracovníka v nepřátelském převzetí cizího byznysu – Gennadije Korbana.  „…Jednoho krásného dne skupina bývalých regionálů, kteří si nakradli miliony a miliardy, zástupci Jenakijevského, Vikuly, luhanští, donečtí přišli k Porošenkovi a řekli: Care náš dobrotivý, Petře Alexejeviči, podívej se, co se děje! Korban, ten parchant, nás chce obrat úplně o všechno. Nejdřív obere nás o plody naší práce, ale potom začne svlíkat i Tebe. Nešlo by ho zavřít? A my jsme Ti, mimochodem, dary přinesli…  Bez obrazného kufru s dolary nemá smysl k Porošenkovi vůbec chodit –  tak  šíleně hladovej je“ – píše Kolomojskij.
Dále obrací svůj hněv na hlavu novopečeného opozičníka Michaila Saakašvilliho, když tvrdí, že ten už záhy po svém jmenování guvernérem Oděsy o Porošenkově sklonu ke korupci věděl, a přesto zůstal v jeho týmu a dokonce ve volbách agitoval za podobné korupčníky z Porošenkovy partaje. „On velmi dobře všechno věděl už po dvou měsících Porošenkova prezidentování. Věděl o schématech jeho dohlížitelů, o celnici, o ukrajinské centrální bance a mnohém dalším. Přesto jel do Černigova agitovat za kámoše Lesika Dovgého, mladého, ale už profláknutého korupčníka Berezenka. A přirozeně i pomáhal potopit Korbana, který pro obranu země udělal víc, než všichni Porošenkovi kamarádi dohromady. A teď nám bude vykládat o očištění Ukrajiny od korupčního moru? Očistíme svoji zem, Míšo, ale bez tebe ji očistíme“ – slibuje oligarcha.
Samozřejmě, že svoje od Kolomojského dostala i jeho krajanka Julia Tymošenko. „Nikdo neudělal pro ztrátu Krymu a Donbasu víc, než Julie Vladimírovna. Řeknu, jak se to všechno odehrálo: ruská bezpečnostní služba má na Tymošenkovou vražedný kompromitující materiál. Po dvouhodinovém soukromém rozhovoru s Putinem vyšla z jeho pracovny a podepsala v lednu 2009 smlouvu, podle které se Ukrajina zavázala kupovat plyn za šílenou cenu přes 500 USD, v objemu 40 mld.m3 ročně, a od roku 2010 – dokonce 52 miliard. A to bez možnosti prodat přebytky třetí zemi, pokud ho Ukrajina uvnitř země nespotřebuje (pokuta 300% kupní ceny). Ani totální idiot bez ekonomického vzdělání by nikdy takovou smlouvu nepodepsal. Ale Julie ano. Později začala pod sebe hrnout po celé Ukrajině chemické závody a zpracovatelské podniky v naději na rozšíření vnitřního trhu pro odbyt zpracovaného plynu. Narazila ale na odpor západních vlád, protože v řadě z podniků byli minoritní akcionáři z Velké Británie. Následně byla Janukovyčova vláda nucena jít na ústupky Putinovi, aby dostala slevu z dohodnuté ceny. Janukovyč je jistě zločinec, ale ony Charkovské dohody podepsal díky šíleným krokům Tymošenkové.  A dál už víte, jak to bylo… Kličko, Jaceňuk a Porošenko udělali ohromnou chybu, když ji pustili z vězení. Teď za to budou platit. A nedejpámbů, aby se tento ďábel v sukni dostal k moci!“ – varuje Kolomojskij.

Zdroj:                        http://www.politnavigator.net/odin-ya-dartanyan-kolomojjskijj-vyvalil-kompromat-na-poroshenko-timoshenko-i-saakashvili.html

*) – Andrej Čikatilo, zvaný „Rostovský řezník“, kterému bylo dokázáno 53 vražd, spáchaných v letech 1978-1990. Byl popraven v roce 1994 ve věku 58 let.

hroch-hlava

 

 

 

 

Další článek dnes v 17:00 Černá hodinka aneb Něco pro ekonomy

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na Ukrajinský exprezident Janukovyč vypovídal před soudem

 1. NavajaMM napsal:

  Vďaka za preklad.

  To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  Je to docela zvláštní psaní. Ukrajina je již na všech stranách odepsaná země, která jde svým vlastní vývojem a jen leze svým sponzorům do peněz. Mocní si jdou po krku, ale moc dobře ví, že stavbu zbořit nemohou. Nikdo totiž neví co a jak dál. Jde se se na výdrž. Jednou to musí prasknout, ale nikdo neví co bude pak. Zatím se připravuje polštář v bezvízovém styku na 180 dní. Dobrý způsob jak rozvrátit ve východních zemích EU pracovní trh.
  Historik počátku 21. století bude mít zajímavou práci. Možná se ten nejlepší letos narodil.

  To se mi líbí

 3. bob napsal:

  No jsem moc zvědavý, jak to vyšetřování dopadne…:-))).
  Určitě najdou ty pravé viníky, o tom není pochyb….
  Není nic jednoduššího, než nalákat chudáky Ukrajince na to, jak budou součástí té „bohaté a bezchybné Evropy“.
  Dneska nevědí čí jsou a ta „podpora“ ze strany Západu není ani proklamativní.
  O vládcích, kteří angažují Saakašvilliho a podobné si myslím své.
  Ale za všechno může Putin, resp. Rusko.
  Mimochodem, pamatuji propagandu proti Americe (v Dikobrazu ti tlosťoši v cylindrech a s doutníkem v hubě z Wallstreetu…). Proti dnešní protiruské a protiputinovské propagandě to byli břídilové.

  To se mi líbí

 4. Cech napsal:

  Především děkuji za překlad.
  Ta naše zásadní chyba, nebo spíše nedostatek zkušeností našich pracovníků je v tom, že bohužel Janukovič stále ještě žije.
  Je sice pravda že jeho eliminace je možná ale současné vynaložené prostředky nejsou adekvátní sociálnímu zisku pro nás a také proto že pro nás ještě odvede hodně práce.
  Putin v propagačním snímku jasně zmiňuje, jaké byly přípravy začlenění ukrajinského poloostrova Krym do Ruska.
  „Pozval jsem šéfy našich speciálních složek a lidi z ministerstva obrany do Kremlu a dal jsem jim za úkol, aby zachránili život ukrajinského prezidenta. Jinak by byl zabit,“ popisuje ruský prezident.
  Zde se nám nezadařilo a proto v současné době má Putin Janukoviče a používá jej k dolování sociálního zisku.
  Sice se nám podařilo vysvětlit Janukovičovi, že Motorola byl relativně také v bezpečí a poukázali jsme mu naprosto jasně na to, jak dopadl on a dopadne i Janukovič nebo kdokoli jiný.
  Proto je Janukovičovi naprosto jasné, že proti našim zájmům vystupovat nesmí a z tohoto pohledu je již zřejmé proč Janukovič vystupuje tak jak vystupuje.
  Zde je naprosto jasně viditelné, že Ruské speciání složky sice dokážou zabezpečit nějaký krátkodobý úkol ale dlouhodobá strategie jako je ta naše, tak ta je pro ně nedostupná.
  Putin sice má Janukoviče ale má Janukoviče natolik vyděšeného, že je pro něho nepoužitelný.
  Zde je jasný příklad toho, že naši speciálové ty Ruské strčí do kapsy kdy se jim zamane.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Amen.

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   To že nejsme schopni eliminovat ani nějakou zcela bezvýznamnou sestřičku, která následně naprosto cíleně vyvolá skandál proti našemu superleaDru, kterým náš nezničitelný předseda ČSSD bezesporu je, tak to by se v US nikdy nestalo.
   https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/misto-ucty-zatraceni-odmena-za-pomoc-cesku-se-zmenila-v-rodinnou-tragedii-7252
   Prostě pokud za naše zájmy lidé bojují třeba i v tom Afganistánu, tak se o ně musíme následně také postarat a nějaká sestřička to nesmí narušovat a´t se děje cokoli.
   Tož máme se ještě co se týče prosazování našich zájmů hodně co učit.

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Eliminovať sestričku? To by už bolo len zbrklé hasenie prúseru. Predvídavosť je treba. Na oboch stranách. Pán Said úzkostlivo zakrýva svoju tvár na fotke prstom a pritom nevie synovi vysvetliť, čo to znamená chovať sa nenápadne. A na našej strane tiež nemuseli chlapca nechať flákať sa nečinne. Mohol dostať nejakú vhodnú prácu v Agroferte, aby nemusel pokukovať po sestričkách.

    To se mi líbí

 5. Berkowitz napsal:

  Reportáž psaná (nikoliv na oprátce), ale přímo z Damašku od Terezy Spencerové. Je to bez lhaní našich a záp. medií:

  http://1url.cz/AtEvS

  To se mi líbí

 6. Rosťa napsal:

  Děkuji za překlad. K dané tématice dám odkaz na vzepětí lidí „tam na východě“. Jsem zvědav, co s tím propaganda bude dělat.
  http://www.novarepublika.cz/2016/12/jsme-svedky-vynalezu-nejmocnejsi-zbrane.html
  A ať se na to koukám, jak koukám, úklidit to bude muset stejně Putin. Ale musíme se na to dívat i z té lepší stránky. Ta slovanská děvčata ( včetně našich ) jsou stejně nejhezčí. A o tom to je.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.