MODEL MAJDAN


Vlastimil Vondruška – Breviář pozitivní anarchie
MOBA 2016

(A opět je tu V.Vondruška a jeho kniha výše uvedená. Pro většinu politických ignorantů přímo nebezpečná, protože odhaluje mnoho z neschopnosti různých elit, jelit i politikářů. Předkládám zkrácenou podobu v nadpisu uvedené kapitoly. Vybral jsem ji proto, že má k současnosti mnoho co říci)

O Rusku se dnes nediskutuje na základě logických argumentů (ale upřímně, o čem dokáže Brusel mluvit logicky?). Euroasijský obr jménem Rusko (zabírá osminu obývaného zemského povrchu) byl prohlášen za ďábla a kdo na něj odmítá plivat, je kacíř a měl by být ukřižován. Politickým zdůvodněním tohoto názoru je překvapivý argument že to přece každý ví. A kdo to neví, je Putinův agent. Jenže nějak zapomínáme, že ne každý kdo s někým nesouhlasí, musí být nutně agentem druhé strany. Stále máme pod kůží komunistický normalizační slogan: ,,Kdo není s námi, je proti nám!“ Jenže kdo není s námi, nemusí být nutně nepřítel, má prostě jen jiný názor. To jen na okraj

Nikdo nikdy nezjistí, co se stalo na Ukrajině a na Krymu doopravdy a jaké záměry stály v pozadí. Pohledem z vnějšku můžeme jen rekapitulovat události, ale viníka hledá  každý jinde. Neudělám tu pošetilost, abych se postavil do zástupu analytiků, kteří mají jasný názor a přesně vědí, kdo za co může.

Vím však, že politiku ,,Drang nach Osten uplatňovali němečtí panovníci od nejstarších časů. Ve jménu šíření křesťanství jejich vojenské oddíly drancovaly a vraždily, protože tak se šíří vira i demokracie. Řád Německých rytířů vznikl koncem 12. století pro ochranu Kristova hrobu v Jeruzalémě. Jenže po řadě neúspěchů se přesunul do Pruska (dnes severní Polsko) a tam po celá staletí vedl agresivní politiku vůči Polsku a jeho východním sousedům.

Kolem poloviny 18. století se na ruském trůně usadili carové, kteří pocházeli z vlivných německých šlechtických rodů (mezi ně patřila i Kateřina Veliká). Od té doby kráčela pruská a ruská politika ruku v ruce. Zbytku střední Evropy dělala Jenom vrásky na čele a přinášela škody na životech a majetku. V 19. století se Však něco pokazila a posléze přišly dvě velké světové války. Německo a Rusko se staly nesmiřitelnými nepřáteli. Rusové a Němci si jdou už hodně dlouho po krku, ostatně,to: velmoci dělaly v dějinách vždycky. A dělají to i dneska.

V těchto mocenských souvislostech nevěřím na spontánní vznik Majdanu (a ostatně nevěří mu ani mnoho zasvěcených politických komentátorů a přímých účastníků akce v Kyjevě). Při studiu dějin by se však člověk neměl řídit vírou, není to náboženství, platí jen fakta. Náhodou  jsem objevil tuto myšlenku: ”Síla Ruska může být podkopána jenom jeho oddělením od Ukrajiny. Je třeba  Ukrajinu nejen oddělit ale také ji postavit proti Rusku, národ rozdělit na dvě části a pak se jenom dívat, jak bratr zabíjí bratra. Proto musíme najít a vychovat zrádce z prostředí ukrajinské nacionalistické elity a s jejich pomocí zvrátit situaci až do stadia, kdy budou Ukrajinci nenávidět vše ruské. Všechno ostatní je jen otázkou času.” Věřte tomu nebo ne, ale tuhle politickou koncepci formuloval ve druhé polovině 19. století železný kancléř Pruského království Otto von Bismarck!

Pokud v úvodu téhle knihy říkám, že na objektivní hodnocení historických událostí je třeba odstupu několika generací, platí to i v případě Majdanu. Zmiňuji ho kvůli jiné myšlence. Majdan totiž představuje je obecný model, jakým je možné zvenku pomocí relativně malé skupinky lidí‘ rozvrátit nepohodlný politický systém (samozřejmě jen takový který je v krizi nebo pod silným mezinárodním tlakem)

Na stejném principu fungovaly akce v rámci „afrického jara”. Podívejte se do českého tisku z té doby, Který jásá nad tím, že se do zaostalých muslimských zemí konečně dostalo světlo demokracie. Je tragikomické, že za nositele demokracie byli považováni často fundamentální islamisté. Nedávno i prezident Obama přiznal, že vojenský zásah v Libyi proti Kaddáfího režimu byl největším politickým omylem jeho prezidentského období. Co je pro nás horší, je nesporný fakt, že africké jaro bylo jedním ze spouštěčů migrační vlny do Evropy. Ale za to si můžeme sami., hloupost se v politice vždycky vymstí.

Model převratu na principu Majdanu zná samozřejmě i naše historie. Jedním z příkladů je osudný převrat v Českém království v roce 1618, který vyústil ve třicetiletou válku. V dějepise se obvykle učíme, že čeští protestanti už nemohli déle snášet rostoucí útlak ze strany katolického tábora, proto nakonec povstali a na znamení protestu svrhli z oken Pražského hradu královské místodržící Jaroslava Bořitu z Martinic a Viléma Slavatu z Chlumu a Košumberka spolu s písařem Fabriciem. Tím začalo české stavovské povstání. Jenže bylo to opravdu české povstání? Podle názoru některých současných historiků, kteří tuto událost analyzovali, šlo nejspíš o akci, jejíž kořeny musíme hledat v německých zemích a nikoli v prostředí domácí české šlechty. V Čechách existovaly na konci 16.století dva silné protestantské tábory, českobratrský, český a luteránský, německý. Rozhodně netáhly za jeden provaz, vedly mezi sebou neustálé věroučné rozpory a velmožové obou stran k sobě neměli ani lidsky blízko( českobratrská šlechta byla domácí, luteránská se rekrutovala z přistěhovalců). Habsburkům a stoupencům nekompromisní rekatolizace vadili více luteráni, protože měli vazby na luterány v říši a ti byli pro habsburskou politiku ve střední Evropě podstatně nebezpečnější než izolovaná českobratrská víra.

—-

Až potud je vše jasné. Jenže teď je třeba udělat malou odbočku. V říši stáli proti sobě katolíci, sdružení v Katolické lize, a luteráni , kteří založili Protestantskou unii. I když mělo jít o spolky na ochranu víry, jednalo se v podstatě o mocenská uskupení (na úrovni dnešních politických stran). I v říši se začali vehementně prosazovat stoupenci tvrdé rekatolizace a Protestantské unie krok za krokem oslabovala. To samozřejmě její členové cítili a hledali všechny způsoby, jak brzdit Habsburky (kteří stáli v čele Katolické ligy). Ideální cestou bylo samozřejmě způsobit jim vleklé potíže na jejich území, protože pak nebudou mít sílu věnovat se poměrům v říši. Proto nejen podporovali, ale zdá se že dokonce iniciovali malé Majdany v habsburských zemích (např.povstání sedmihradského velmože Bethlena Gabora v roce 1619). A stáli samozřejmě i za druhou pražskou defenestrací.

Že je toto podezření reálné, dokládá sled událostí a hlavně účastníci tohoto aktu.

Nejaktivněji prosazoval radikální řešení Jindřich Matyáš z Thurnu, který dlouhodobě kritizoval habsburskou vládu. Právě před několika dny obdržel předvolání do Vídně. Ať už by poslechl či nikoli, hrozil mu trest, možná i ztráta hrdla. Pro něj bylo povstání jediným řešením osobních problémů.

Jiným předním vůdcem povstání byl Jáchym Ondřej Šlik. Vystudoval na universitě v Jeně, byl dokonce jejím rektorem. Devět let působil jako vychovatel saských princů a v roce 1609 získal inkolát v Českém království. V době povstání neuměl ještě ani pořádně česky.

Dne 23.května 1618 se sešli zástupci protestantských stavů a spiklenci tam v bouřlivé atmosféře navrhli jít na Pražský hrad za místodržiteli. Ani v téhle chvíli většina účastníků sněmu netušila, k čemu dojde. Všichni, včetně obou místodržících, předpokládali, že se bude jednat. Jenže radikálové strhli ostatní, místodržící skončili na dně příkopu a život jim zachránily jen odpadky, které se tam povalovaly na hromadě.

Několik radikálů strhlo celou zem do krvavého a beznadějného povstání. Němečtí spojenci nakonec české protestanty opustili (to dokumentuje směšná epizoda vlády tzv. zimního krále Fridricha Falckého, který tehdy stál v čele Protestantské unie). K modelům Majdanu totiž patří, že mouřenín splní svůj úkol, a pak už jeho zahraniční spojence nezajímá. Ale to už je jiná kapitola.

Rysy Majdanu (převratu, který iniciuje úzký okruh zasvěcených na základě podpory ze zahraničí  a dokáže strhnout větší či menší část obyvatel své země) měl i komunistický převrat v roce 1948. Sovětský svaz tehdy inicioval „hlas lidu“ na Staroměstském náměstí.

Pokud bychom v našich dějinách hledali hlouběji v minulosti, najdeme další příklady. Třeba přijetí bavorského kurfiřta Karla Alberta pražským arcibiskupem a částí šlechty za českého krále na podzim roku 1741  (na začátku válek o dědictví Marie Terezie) I na tenhle krok nakonec fatálně doplatil především prostý lid. Ukrajincům, Libyjcům, Tunisanům ani jiným rozhodně nepřeji nic zlého, obávám se však, že model Majdan mívá prakticky pokaždé stejný konec.

(Pokusím se občas něco odcitovat, protože to za uvedení stojí. Za přečtení v každém případě.)

bavor-podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

33 reakcí na MODEL MAJDAN

 1. cobolik pacholik napsal:

  mne barz ten clanok nepasuje,miesa sa tu luteranov ,katolikov z celho sveta,bo vtedy to bol cely svet pomaly,je jasne ,ze nic nevznikne samo,rebelie,nenavist a ostatne vojny nevznikali,pre srandu,vzdy to niekto nastartoval v danej chvili,nalakoval holotu a rezalo sa,model majdan nebol nijaky problem urobit a potom rychle ukazat na vaniu,bo v chocholove to bieda,korupcia lepsia jak v papui tam taka neni,bo holota mala dost,videla jak ziju ty a hlavne co robia pre holotu tkzv.verejny cinitelia,co tam boli zvoleny,ale ja myslimze to v celom east block je to rovnake,len inaksi stupen.je pravda,ze vania s traktarom to jak cobolici s pepikami,ale mi medzi sebou nemame take tahy,jak hladomor k comu doviedol vania,ale s drvivou pomocou chocholou,ktory verili iljicovi,proste tam tiez prisiel niekto,ktory vyuzil situaciu korupcie a prevratil proti vaniom a oni holota nevedia,ze ten co ich nastaroval ich ma hlboko v riti a jedine s vaniom budu jaky taky,tam od rozdelenia ruskej unie,isli chocholy dole vodou a s radovou holotou bolo vysmykane jak furt,bo my to durny(hloupy,i)ale cim dalej na vychod durnejsi,jak sa ceska vlada angazovala v pomoci,vozili zranenych a nikdy nemali ani deko chuti zistit z jakej priciny politikej su raneny,uz to jak jasne vidno ukazoval som ritiarom,jak na policiu hadzu zapalne flase a velkym nakladacom utocia na nich,ked chranili vladnu budovu,mysleli,ze to zabery z pred 30 rokov za komuny,janukovic,mal zlate tela a porosenka ma diamantove tela,toto chocholy nevidia,jak ich vlada gazduje,nemam tych choholov velmi v laske,ja s nimi robil par rokov,vacina vjebky a mocny jak z UPA,za peniaz to budu mordovat a daju sa dokopy s kymkolvek,jasne nie vsetci,bo majdany v egypt,tam sa army nehrala,bo by tam vyzeralo,lepsie jak v syrii,ci libii,tunis tiez mal nabeh,jordansko sa vobec nebavi demokraticky s inym islamistom,iraq to pekne sa vyretusovalo po akci freedom path,afganistan to ciganska osada,pakistan tam armada ma slovo a nie nejaky iman, a saudi arabia to hlavny sponzor,co zapad nakresli na kartinku bo v islamskom terorizme je tam pes zakopany,este by som tu naexpertoval,ale toto tu drviva vatsina vie,jak cigan hovori,ked pan boh da aj z motyky streli a ja hovorim uzernicka kurva,kus skrtne a uz sa holota morduje medzi sebou,aby sa demokraticky nabalili na krvy druhych howgh.
  PS:malajske lietadlo,zostrelili a zabili kopu nevinnej holoty,hned na vine vania,podl vysetrovania a jak pise spravny zahmlene to jak svina,toto lietadlo ma pecie najviac,ci tych co zaziva upiekli v odese,tych v odese to jasne,kto uvaril za ziva a to prve ie len baba vanga a ja tusim…

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  vania s chocholom

  To se mi líbí

 3. vera napsal:

  Dobře tak.. A tímhle bych otloukala hlavičky všem kdož nevěři na konspirační teorie. A do škol s tím, a do hlaviček. Třeba by se někomu rozsvítilo 😉
  OT : taky jste vstávali s napětím jestli nastal ten konec světa , myslím kvůli EET ? Tady na severu Moravy prozatím napadlo asi sedm centimetrů sněhu, a sněží dál, jestli to není nějaké znamení ?

  To se mi líbí

 4. brtníkvbrlohu napsal:

  Tak jsem se pusti do čtení celé knihy – zatím moc připomínek nemám – a ani se nijak nerozchází s tím co jsem „nasával“ za svých spolvědních studií v 80tých letech. A docela mi při čtení kouká přes rameno Koukolík a Oskarem Krejčím (Vzpoura deprivantů, Politická psychologie, Český národní zájem…)

  To se mi líbí

 5. lujjza napsal:

  Trošku OT:

  Robejšek (dnes?) mimo jiné pravil:

  „Byl jsem jedním z mála analytiků v Česku, který říkal: My potřebujeme americký radar, a to se dá doložit na mnoha článcích. My potřebujeme radar, protože se potřebujeme bránit. Ti, co mi předhazují kdovíco, byli často ti, co tvrdili, že není potřeba……“

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Petr-Robejsek-rekl-otevrene-co-si-mysli-o-Putinovi-465132

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   😮 Tak proč ta kafárna tak ryčí? Vždyť je jejich…

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Robejšek nebyl v plánu, vymkl se kontrole a jedná jinak než se očekávalo. Chtěl jsem napsat jedná samostatně, ale to patrně nebude pravda. Je to jen typický intelektuál, který nemá zabetonované názory, je pružný a reaguje. Proto velmi dobrý komentátor, dnes ho rád čtu. To je ovšem na vedoucího politika málo.
    V politice pohoří dříve než pořádně začne, to je o něčem jiném. Stal se něčím maskotem a zatím neznáme nic podstatného z jeho cílů a směřování. V tuzemsku je již typické, že se před volbami objevují političtí skokani, kteří se pokouší prorazit. Vesměs bezúspěšně, buďme rádi.
    Až budeme znát politický program Realistů a jejich hlavní postavy, budeme znát více. Osobně od nich nic neočekávám. Jen lituji komentátora Robejška, bude chybět.

    To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Zlí jazykové tvrdí, že byl Robejšek nasazen kvůli Okamurovi. Tak jako VV proti socanům. Přiznám se, že tomu trochu věřím, protože volby dopadají jinak, než nám průzkumníci a media tvrdí. A to nejen u nás. Robejška si rád přečtu, ale volit ho nebudu.

     To se mi líbí

     • karel napsal:

      Kvůli Okamurovi možná, ale je to asi mylný předpoklad. Pokud vydrží s jeho Realisty, bude ubírat ve volbách hlasy spíše echt pravičákům. Ti, kteří si na tom zakládají patří k ODS a jim podobným. Moc mě bude zajímat jeho budoucí stranická činnost. Pokud loutkovodiči zjistí, že by mohl narušovat zavedené zvyklosti, dají signál novinářské klace,že může zahájit proti němu kampaň.Pan komentátor má skříňového kostlivce.Opisoval a opsané vydával za vlastní. V německých sdělovadlech. To samé bylo prokázáno Jefimovi z Rádio Svoboda. Ten to ustál, ale určitě neví, kdy,kdo to může opět, pokud by zlobil, dáti na světlo.Stejně tak pan Robejšek. https://www.respekt.cz/tydenik/2003/30/uklouznuti-reditele-robejska

      To se mi líbí

      • Rosťa napsal:

       Oni ti echt pravičáci s ním dají hlasy dohromady a vyjde to nastejno, jako když VV přidali ty své k Kalouskovi a Nečasovi. Nihil novi sub sole.

       To se mi líbí

       • Rosťa napsal:

        Možná, že „přidali“ by chtělo na konci ypsilon. Jsou životní, nebo nejsou? Těžko říct.

        To se mi líbí

       • Petrpavel napsal:

        Živá věc? Živé VV? To ne.
        I když : doživotně asi mají za tu asistenci vyděláno.
        Já bych to viděl natvrdo!
        Ale při našich měkkých zákonech, policii a justici?
        Tvrdá realita.

        To se mi líbí

       • karel napsal:

        Už nebudou hlasy spojené pravice potřeba pro žádné, s jejího pohledu, důležité hlasování. Ta svoje cíle naplnila do konce vládnutí Petra Nečase jako premiéra.Nejdůležitější pro ní byl zákon o takzvaném vyrovnání s církvemi.Prošel těsně, ale prošel. No,a kdyby se někdy mělo hlasovat o americkém radaru na našem území, CSSD tento projekt také podpoří.I kdyby byl rozšířen o rakety.

        To se mi líbí

 6. Petrpavel napsal:

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.