Černá hodinka aneb IT


Teď si dovolím drze sáhnout do oboru, kterému vlastně vůbec nerozumím. A nerozumím i událostem kolem. Jedná se o IT zakázky.

Momentálně se vrací z Ústavu pro podvody a konkurenci (ÚOHS) zákaz pro ministerstvo dopravy. Nesmí uzavřít smlouvy s výhercem tendru na vedení Registru vozidel. Nechápu, proč se musí neustále vypisovat nějaké tendry na systémy, které konečně běží ke spokojenosti uživatelů. Snad je té spokojenosti dost na to, aby se vytvářely nové problémy.

Nedá mi, abych nepřipomněl systém pro soudní správu. Před více než 15ti roky jej vyvinula firma, která jej dodnes spravuje, upravuje a přizpůsobuje potřebám okresních i krajských soudů. Kdykoli si nějaký ten okresní soud vymyslí úpravu vycházející z praxe, programátoři firmy sednou ke svým obrazovkám a úpravu zapracují. A jedenkráte za čtvrt roku se vydá aktualizace, která do té doby došlé připomínky upravuje. Pro programátory to patrně nebude nikterak obtížné, protože ten program důvěrně znají.

Podobnou zkušenost mám i s rozpočtovým programem, který používám. Pokud se objeví nějaká chyba, programátorská firma, která SW obhospodařuje, okamžitě zasáhne a upraví. A větší zásahy podle připomínek uživatelů jsou zapracovány pololetně v souvislosti s aktualizací cenové databáze.

Možná na základě těchto zkušeností nechápu, proč se musí jinde neustále vypisovat nějaké tendry na systémy, které se dotýkají velikého množství nejen uživatelů. Nebo snad dokáže nový správce lépe udržovat něco, co nevytvořil? Nejsem přesvědčen, že obsluha SW je totéž jako řízení auta, tedy může to dělat téměř kdokoli. Ale možná mne odborníci vyvedou z omylu. Nechtěl bych však být v kůži těch úředníků, kterým se pod novou správou program sesype a občané na ně budou přes zavřená okénka hlasitě nadávat. Jejich vina to určitě nebude.

bavor-podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky, Černá hodinka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

87 reakcí na Černá hodinka aneb IT

 1. Jethro napsal:

  Jen velmi stručně a povrchně: podstata není v IT, to si jen hoši nahoře našli pískoviště, kde se pod nohama válejí miliardy a je snadné je odklonit, nejlépe do vlastních kapes.
  To žádný zákon o veřejných zakázkách nezmění, to je jen záminka.
  Asi jako bychom problémy s dopravou řešili neustálým zpřísňováním a zesložiťováním pravidel pro šoféry místo toho, abychom důsledně chytali to malé procento gaunerů a důsledně je trestali.
  Jak že to bylo kolem toho Zákona o veřejných zakázkách z pohledu IT? Linka dotace EU – MMR – nějaká pražská firma – Tesco software (t.č. možná ještě stále v zájmu policie) – hlavouni z ČSSD (nejen)… Divíte se? Tak dobrý džob je potřeba občas ( a to hodně často) oživit předěláváním třeba i toho fungujícího. Business je business, hlavně že to občas někomu sype. A naši politici a jejich blízcí dělají business. Proč by tam jinak byli?

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Že to není v IT je jasné. A že to je v politice, je také jasné. A také asi záleží na tom, jak si kdo dovede uhájit fungující SW před politiky. Protože ty obludy jsou schopny věc fungující klidně za úplatek nahradit nějakým šiškodrábko pokusem

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Tak jednoduchá ta obrana není. Hodně staré programy se někdy musí na novější systémy kompletně přepsat, protože pod moderním systémem, na moderním hw nemusí fungovat vůbec, nebo jen blbě.
    Já používám jeden prográmek, který kdysi napsal jeden šikovný programátor ještě v dobách MS-DOSu. Ten programátor už dávno programuje v jiné firmě něco úplně jiného a program nikdo neudržuje. Já ho občas potřebuji, ale zase ne tak často, aby se mi vyplatilo shánět se po moderní alternativě. Protože program dělá s hw něco, co se moderním operačním systémům (od W2000 výš) prudce nelíbí a brblají cosi o porušení ochrany paměti, musel jsem si založit počítačové muzeum a udržovat v provozu počítač, na němž dokáží běžet W98 – poslední verze woken, na které mi to funguje.
    Jenže ouřad tohle udělat nemůže a jakmile se narazí na takovýhle předěl, otevírá se managardementu příležitost chtít něco nového, lepšího a „modernějšího,“ něco víc free, cool a in. Navíc starý sw bývá převážně ošklivého nemoderního vzhledu, ovládá se převážně klávesnicí (fuj, sprosté slovo!) a téměř jistě neumí barevné koláčové grafy, které tak hezky vypadají v prezoškách. Pak už stačí jen vymyslet nějaký DŮVOD, proč ouřad potřebuje software nový. Třeba, že starý sw je lokální pro každé pracoviště a data se synchronizují po síti v noci, zatímco v novém budou všechna pracoviště onlajn na jedné centrální databázi a celé to poběží v prohlížeči a pracovištím bude místo nadupaného PC stačit „tenký klient.“ Že to pořádně neodladí, bude to asi desetkrát pomalejší a věčně zatuhlé a že kvůli jinému sw stejně budou potřebovat ten nadupaný počítač, na to se přijde až potom, co se krásně vyčerpají prachy za zakázku a rozdělí odměny. 😦

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Jenže programátor, který SW obsluhuje by měl lépe zareagovat na změny vindousů, jak ve vlastním zájmu, ale hlavně proto, že to své zná. A zase to vezmu podle svého rozpočtového který musí obsáhnout od xpéček po desítky všechno. A běhá.

     To se mi líbí

 2. Ahele napsal:

  MSVP, ministr Drábek (TOP09), náměstek Šiška. Software pro ÚP a výplatu sociálních dávek.
  http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/jak-drabek-a-spol-reformovali-socialni-system.html
  Je to poměrně dlouhé, ale vyčerpávající. Komu se to nechce číst, tak jen ve zkratce připomenu. Na ÚP byl fungující software nahrazen novým, neodladěným přitom každý, kdo o tom něco málo ví, tak se chytal za hlavu, protože tušil, že to nemůže fungovat. Drábek průběžně tvrdil, že už příští měsíc to bude v pořádku. A měsíce ubíhaly a na ÚP nekolaboval jen systém, ale i úředníci. Dokonce, mám dojem, že v této souvislosti bylo zmiňováno i jedno úmrtí. Nevím na co jedou dnes, ale mám za to, že nový byl potichu stažen a používá se ten původní. Ale hoši se napakovali. Šiška byl odsouzen na šest let za zmanipulování zakázky. Drábek byl sice také obžalován, ale zatím neodsouzen. A to ho TOP09 v roce 2014 chtěla jako kandidáta do EP.

  To se mi líbí

 3. Ahele napsal:

  A abych se nenudili
  http://www.zive.cz/clanky/registr-vozidel-jak-se-nema-zavadet-informacni-system/sc-3-a-164509/default.aspx
  Také asi netřeba připomínat. Z článku ………..zavádění systému bylo uspěchané, testování proběhlo jen na vývojové verzi aplikace a malém zlomku dat.
  MMch z trochu jiného soudku než je IT, ale také vyživné. Proběhla zpráva, že registrační značky bude dodávat nová firma za cca 45 Kč kus, když přitom ty dosavadní na které už 15 let jezdíme
  byly stály 108 Kč/kus.

  To se mi líbí

 4. bob napsal:

  Taky trochu OT, shodou okolností taky z ministerstva dopravy.
  Hlava mi nebere, proč se vypisuje tendr na toho, kdo stanoví podmínky pro tendr na výběr mýtného.
  Oni tam nejsou n tom ministerstvu žádní úředníci?

  To se mi líbí

 5. brtník v brlohu napsal:

  Když o ministerstvu dopravy tak:
  http://www.zelpage.cz/zpravy/9714
  aneb co nás čeká – totální rozval.

  To se mi líbí

 6. jaa napsal:

  Co ministerstvo dopravy – to vzal čert.- Tohle je daleko horší. Pak se divme že ´ˇCSSDjde do kytek….

  http://aeronet.cz/news/to-snad-neni-pravda-ministerstvo-skolstvi-spustilo-na-zakladni-skole-ve-zline-pilotni-projekt-propagace-islamu-nastenky-v-8-tride-ze-kterych-jde-des-to-musite-videt/

  Kam to kráčíme???

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Nic ve zlém, ale jedno náboženství máme pomalu v Ústavě jako základní předpoklad naší existence, a kolik lidských a společenských neštěstí už za ta staletí jeho rigidní výklad a násilné vnucování způsobily. Až odstraníme toto tmářství z našeho myšlení získáme právo pohoršovat se nad jiným tmářstvím. Oběma bychom se měli pohoršovat, proti oběma bychom měli bojovat.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Svoboda vyznání není totéž co podpora nějaké víry. Ostatně mnoho komunistů chodilo do kostela dost upřímně. Bez jakékoli víry je lidský život nemožný. I vy věříte. Jen to není Bůh.

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Co má společného svoboda vyznání, to že mnoho komunistů chodilo do kostela, vaše úvaha že když přestanete věřit v boha váš život skončí, i to že já něčemu reálnému věřím, s mou poznámkou? Nepřeháníte to s tou zbytečnou oponenturou?

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Vy jste se vymezil proti „tmářství“ v ústavě. Které tam pochopitelně není. Je tam jen ta svoboda vyznání.

      To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       LZPS :
       “ …Článek 16
       (1) Každý má právo svobodně projevovat své náboženství nebo víru buď sám nebo společně s jinými, soukromě nebo veřejně, bohoslužbou, vyučováním, náboženskými úkony nebo zachováváním obřadu.
       (2) Církve a náboženské společnosti spravují své záležitosti, zejména ustavují své orgány, ustanovují své duchovní a zřizují řeholní a jiné církevní instituce nezávisle na státních orgánech. …“
       Není tam náhodou těch práv a svobod nějak příliš? Není to právě kvůli a díky církvi katolické, křesťanství? Co takhle vztáhnout tato obecná ustanovení i pro islám? To už by se asi leckomu moc nelíbilo. Ale křesťanství, to je jiná … Náboženství jako náboženství, nebo snad LZPS někdy platí a někdy neplatí?

       To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Ten bod (2) je normálny aj podľa zákona o združovaní. Takéto právo má každý spolok.
        Máte pravdu s tým bodom (1), ten by bolo treba preformulovať. Ale ako problematickú vidím len formulku „prejavovať svoje náboženstvo“ – to by si žiadalo upresnenie.
        Príkladom tolerantného spolužitia by nám mohla byť India (ustanovenia podobné článku 16 LZPS má tiež ako súčasť ústavy), ale tá sa tam prepracovala za tisícky rokov a stálo ju to milióny mŕtvol. Bolo by hlúpe, keby to naše elity chceli dopracovať do toho istého stavu za jednu – dve generácie.

        To se mi líbí

       • Petrpavel napsal:

        Byla Sýrie příkladem tolerantního spolužití? Ptám se, nebyl jsem tam, nezajímal se dříve…
        Milan Paulů, Kingston
        Čt, 1. prosince 2016, 05:11:08 |
        +66 / -21
        Asadovi jsou u moci od roku 1971 a jen zaráží, že před tím „hrozným terorem“ utíkají Syřané až po roce 2012… Tak něco k tomu Asadovi, co ho USA a EU tak moc nechtějí…• Asadova rodina patří k tolerantnímu islámu Alawidské orientace. • Syrské ženy mají stejná práva jako muži – na studium, zdravotnictví i vzdělávání ve všech oborech. Školství je na velmi vysoké úrovni.• V Sýrii nejsou ženy nuceny nosit burku. Šaría (islámské právo) je protiústavní.• Sýrie je jediná arabská země se sekulární ústavou a netoleruje islámská extremistická hnutí.•

        Zdenek Karhánek, Chlum u Třeboně
        Čt, 1. prosince 2016, 05:08:19 |
        +21 / -53
        Asad je zločinec a jeho guru Putin jakbysmet!!

        https://www.novinky.cz/domaci/422299-poslanci-se-hadali-kvuli-delegaci-do-syrie-nahrava-asadovi-namitaji-kritici.html

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Ale no tak, zase hrušky s jablkami. Na poriadne krviprelievanie stačí, keď sa vhodne strednú fanúškovia Spartaka s fanklubom Slovanu.

        To se mi líbí

       • Petrpavel napsal:

        Myslíte? Má stát ty rozpory (mezi fanoušky, mezi náboženstvími, …) podporovat nebo tlumit?

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Jednoznačne tlmiť a vykonávať prevenciu. Čo v tomto kontexte znamená Vaša otázka „Myslíte?“

        To se mi líbí

       • Petrpavel napsal:

        Poukazuje na nezastupitelnou úlohu státu která právě při zmíněných střetnutích fanoušků chybí.
        Poukazuje na nezastupitelnou úlohu státu v Sýrii která teď po nelegitimních pokusech o odstranění legitimní vlády chybí.
        Nevidím tam míchání jablek s hruškami. Stát musí ovládat a řídit celou společnost, ne dával vybraným volnou ruku. Bitkařům jako islamistům.

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        V tomto s Vami súhlasím, tu nie sme v spore. Už sa nám tá diskusia preklopila do inej roviny, tak na tých hruškách a jablkách netrvám. A už ani nechcem vysvetľovať, prečo som to úslovie použil, aby sme sa nevrátili. Toto je konštruktívnejšie. S úlohou štátu, ako ste to definovali, súhlasím.

        To se mi líbí

       • Petrpavel napsal:

        Máte pravdu, shodneme se. Někdy se diskuse stane těkáním po tématu a je lepší ji ukončit 🙂

        Liked by 1 osoba

      • Petrpavel napsal:

       Navíc, jak jistě víte, už tady snahy o vpašování tzv. křesťanských hodnot do Ústavy tady byly a jsou.

       To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Nič v zlom, ale na mňa šiel des z toho článku. S prepáčením, bohapustá vymývačská propaganda.
   Popozeral som si tie nástenky a nevidím na nich nič zlého. Vecne usporiadané vedľa seba základné znaky dvoch náboženstiev. Kto v tom našiel propagáciu jedného alebo druhého?
   Nechápem tiež, ako sa môže považovať za propagáciu, keď učiteľka názorne predvádza, ako moslimky nosia šatku.
   Tie bláboly o tom, že islam ako učebná látka patrí len do brannej výchovy…
   Ten aeronet je týmto u mňa jasná žumpa, len prepólovaná.

   To se mi líbí

 7. jaa napsal:

  Fajn a je to vyřešené. Onálepkujeme to propagandou a přepolovanou žumpou Pak ovšeM nechápu, PROČ ,když je to dle nástěnkové vylepšené, zjednodušené informace zcela neškodné náboženství …se tak bráníme PŘIJETÍ ISLAMISTŮ A ISLÁMU JAKO DALŠÍ NÁBOŽENSTVÍ. no já jsem měla štěstí na život v sekulárním státě, Možná máte pravdu… PO NÁS PoTOPA.
  i KDYŽ UŽ CHÁPU VÍTAČE.MmĚLI -LI TAKOVÉ INFORMACE – NEDIVÍM SE TÉ OTEVŘENÉ NÁRUČI. HMM

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Zprávy z AE je vždy nutné 5x přefiltrovat a pak raději zahodit. To je opravdový Blesk nebo Aha naruby.

   To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Pani jaa, to je ideologické miešanie hrušiek a jabĺk. Vzdelávanie a praktická politika sú dve úplne rozdielne veci. Ak si o niečom zháňam informácie (napríklad o tom ako sa robia podvodné karuzelové obchody), vôbec to neznamená, že to chcem reálne robiť.
   Deti na základke sa napríklad na biológii učia aj o pohlavnom rozmnožovaní a o tom, ako deti prichádzajú na svet. Ako by ste sa pozerali na to, keby to nejaký podobný plátok podával ako pornografiu a navádzanie na sex mladistvých (a že také články v bulvári naozaj boli).
   Dnes sa o tom islame a islamistoch toľko píše, že deti prirodzene aj chcú vedieť niečo viac o tomto slove. Aký myslíte, že by bol lepší zdroj informácií, než škola?

   To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Krásně to úmyslné zmatení pojmů charakterizuje diskuse k článku. Zaměňuje se sociální demokracie která může působit jen mimo socialismus a vždycky působila proti němu, sluníčkáři a vítači muslimských imigrantů kteří mají svou úspěšnost a životnost podmíněnu právě stávajícím antisocialistickým režimem, se stranami a proudy které považují socialismus za nejlepší způsob státního zřízení (u nás komunisté). V socialismu by byla sociální demokracie nadbytečná, stejně tak jako by neměli naději sluníčkáři a vítači.

   “ …Dan
   On prave ten Breivik chtěl zamezit tomu co se tu ted deje v cele evrope , v podstate se chctel zbavit socialistickyho poteru ze kterého vychovavali ty slunickare a vitace muslimsky pakaze , socialisti ve tam v podsatate ziskavali volebni hlasy prave od pristehovalcu kterejm takzvane sly na ruku ruznejma prispevkama atd , a ti je samozrejme volili aby se opet měli dobře a tak porad dokola .

   3 ODPOVĚZLis 28, 2016 22:34
   Máša
   Návštěvník
   Máša
   Sedate na lep, pokud verite, ze slunickari a vitaci jsou socialisticky poter. Ten socialisticky poter by se staral o nase stare lidi a potrebne a ne o prichozi vrahy. Premyslejte! Nebastete s navnadou i prut. Slunickari jsou poskoci zidovsti, moc dobre vedi, co delaji a hlavne se zamyslete nad tim, kdo je plati. Si je prohlednete a budete doma. Ti se maji velice dobre. Socialisticky poter je na tom bidne, protoze nebyl vychovan k dravosti a ma jeste zbytky poctivosti, toto jsou prach sproste prostitutky. …“

   To se mi líbí

 8. jaa napsal:

  No víte pane domácí, Vy jste to asi nezažil ale já měla úrvní dva školní roky povinné náboženství. a s rou“výukou“ jsem se musela celý život prát – Dodnes se mi občas stane, že se něco objeví – přesto že už znám rozdíl mezi náboženskou teorii a praxá. Malér je v tom že v té době je dětský mozek z velké části „kniha nepopsaná“ co tam v téhle době uložíte – zůstane nafurt, je to takový základ.. a přes veškeré další zkušenosti _ furt to straší a tak nějak se snaží ovlivňovat. V tom je ten malér a taky nebezpečnost takové neúplné výuky a ne to že to měli odvahu vAE zveřejnit. Ty fotky jsou jasné….. Kdyby to napsali v lidovkách – byl by to souboj náboženství, kdyby to nepasali na iděsu- byo by to co? hmmAle bralo by se to….

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Tiež som mal prvé dva roky povinné náboženstvo. Z toho obdobia mi neostalo v pamäti nič, len to, že sme kreslili sväté obrázky. Keď sa to zrušilo (a naopak zakázalo), tak ma moji rodičia ešte potajomky nechali dotiahnuť to vzdelávanie až po birmovku. Spomínam si, že ma pri príprave sestrička dokonca chválila, ako zo seba sypem tie biblické príbehy. Ja som sa však nikdy neuspokojoval s tým, že viem odverklíkovať látku, potreboval som veciam rozumieť. Mal som za sebou aj obdobie ateistického krúžku na strednej škole. Zháňal som si podrobné informácie o mnohých svetových náboženstvách a dnes môžem len zopakovať, čo pred pár hodinami napísal pán domáci – niečomu verím, ale sám neviem, čo to je. Nepodarilo sa mi to uchopiť a pochopiť. Ale pochopil som toľko, že sa o tom ľudským jazykom (a teda ani žiadnym náboženským systémom) nedá vypracovať konečné pravdivé učenie. A príliš veľa ešte o svete nevieme, takže si nevystačíme ani s ateizmom.
   Myslím, že základy tejto skúsenosti by deti v škole mali dostať.

   To se mi líbí

   • kočka šklíba napsal:

    Ano to by měly, ale tedy jen když se seznámí se všemi náboženstvími a také s ateismem, souhlasíte?

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Dvě věci které stojí myslím za zamyšlení:
     – je nutné seznamovat malé děti ve školkách a ZŠ se všemi náboženstvími?
     https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1bo%C5%BEenstv%C3%AD#Po.C4.8Dty_v.C4.9B.C5.99.C3.ADc.C3.ADch_v_hlavn.C3.ADch_sv.C4.9Btov.C3.BDch_n.C3.A1bo.C5.BEenstv.C3.ADch
     – je dobré a správné, že v našich školách probíhá seznamování, tu v míře malé, tu v míře hojné až zásadní, na libovůli vyučujících a zřizovatele, jenom s jedním jediným z nich?

     To se mi líbí

     • jaa napsal:

      PP dík, o téhle tabulce jsem nevěděla. Ono by stačilo, kdyby na MŠ neseděli manipulátoři ale lidi se snahou o pravdivost. Taky by stačilo aby se použilo z téhle tabulky jen ty „nejsilnější – nebo nejlidnětější“. Tedy vč. sekularismu,. Přidat k tomu – hlavní znaky — tedy i šariju s jejími znaky, a kapánek historie. U všech. Nemyslím že nemáme „odborníky“ kteří by to nedokázali – tedy pokud by byl zájem o informace a nikoliv manipulaci – Což evidentně není a je to čistě na zalíbvení se ejúnii. Zase holt poturčenec horší turjka.

      To se mi líbí

      • kočka šklíba napsal:

       Ano souhlas. Ono se nejen seznámit s islámem ale i s tím, že je to součást politického vedení státu v mnoha současných zemích a také se seznámit s tím, že křestanství bylo podobné a nyní se opět plíživě snaží do politiky nemálo míchat, viz Polsko například,a i u nás. Bylo by toho dost, jenže na to asi nemají jak chuť, tak odborníky. Ale především je to jasně politické zadání.

       To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     So všetkými to nejde. Kto pozná všetky? Dobré by však bolo upozorniť na rôzne odnože tých, čo sú najbližšie. Napríklad v kresťanstve medzi rímskymi a gréckymi katolíkmi, evanjelikmi a trbárs baptistami. Dať im chrobáka do hlavy, či môže Panbožkovi záležať na tom, aby im pri krste kňaz oblial len hlavu, alebo sa bezpodmienečne musia ponoriť celí, atď. Lebo okrem hľadania svetonázoru majú tieto informácie význam aj pri vzájomnom spolužití v komunite.
     A určite by tiež stálo za to, aby sa dozvedeli viac o predkresťanskej viere našich predkov.

     To se mi líbí

     • vera napsal:

      Jsem hodně moc pro! rozšíření o předkřesťanskou víru, a dala bych k tomu povinnost zasadit každý rok poriadne dubisko ! 🙂 Přespat tři dny v lese, vařit čaj z jehličí, sedět kolem táboráku, ráno stírat rosu na kolejích…aby člověk měl jasno, že mu pohanští bohové rozumějí. Odlehčuju. Ale pohanství mělo obrovskou sílu, vydrželo až dodnes, chtělo by to vážně víc o něm mluvit.

      Liked by 1 osoba

      • NavajaMM napsal:

       Presne tak. Je v tom aj oveľa viac pokory ako v kresťanstve alebo islame. Sloven za Mojmíra bol súčasťou sveta a všetkých prírodných síl. Kresťania už dostali celý svet a všetky hovada (ako je to v králickom preklade biblie) k svojmu úžitku.

       To se mi líbí

  • vera napsal:

   Taky jsem ve třetí třídě chodila na náboženství, a bavilo mě to. Ale před přijímáním jsme museli ke zpovědi. Dostali jsme knížečky s nápovědou, a já zjistila, že všechno co jsem dělala a považovala za normální, je hřích…takovou hrůzu jsem cítila, až jsem myslela že se otevře střecha a báň nebeská a udeří blesk…a ono nic, ticho, trochu prachu ve slunci poletovalo…a najednou jsem viděla že pan farář je unavený a otrávený…a že je tu vlastně zbytečný, protože ten pámbu (jestli vůbec je) si to se mnou přebere po svým.
   Chci říct – není jen těch pár hodin náboženství.
   Sečte se i to, jak se k víře člověka staví jeho okolí a rodina, jestli kolem sebe najde oporu pro své trable, jestli má co dělat, jestli nepotřebuje náhražky. Za víru jako pomůcku, ve stylu andělíčku můj strážníčku, se snad nikdo stydět nemusí.
   Ale HLAVNĚ – biblické příběhy do školy patří. Prakticky celá naše hisotire a umění, výtvarné i literární, jsou na nich založeny.
   Jsou to silné příběhy, a dobře se na nich poznávají ldiské charaktery a zvyky.
   Naopak, bych je nechávala rozebírat až do mrtě, vytěžit z nich co nejvíc to jde.
   A v poslední hodiěn s úlevou říct – a máme to za sebou.

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Pekne napísané. Deti by sa mali takto učiť dešifrovať príbehy, umelecké diela a poéziu. Nie učiť sa ich naspamäť (leda nepovinne).
    PS: Pri spovedi bolo moje najväčšie prekvapenie, že pán farár za môj najťažší hriech označil nechodenie do kostola. Nadávky a ubližovanie kamarátom a sestre, to oproti tomu nestálo za reč. A druhý šok bol, keď mi stará mama, ktorej na tej mojej spovedi najviac záležalo, nedovolila hneď si odmodliť nariadený počet otčenášov a zdravasov, lebo sa ponáhľala kamsi do obchodu.

    To se mi líbí

   • jaa napsal:

    No pokud by tam bylo i to zneužívání dětí, likvidace místních náboženských kultur vč. jejich násilné katolizace, „sbírání majetku“při rozšiřování působnosti Tak jsem pro. Nezapomeňte , že i ty silné umělecké příběhy – mají svou temnou stránku. Ať už je to popotopní rozumnožení lidu -otce s dcerami, Základ Adam a Eva – a rozmnožení lidstva v dalších generacích potomků dvou z lidí…… což je co??? Že ií tyhle silné příběhy jsou jen manipulacemi – aby lidi poslouchali…. Ono i to modlení a odpuštění je pofiderní. Můžou udělat kdejakou čuňárnu a po pomodlení se či zaplacení „odpustků“ jsou zase čistí???
    Divíme se pak – proč je ten svět tak hnusný???

    To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

     Ano máte pravdu :).

     To se mi líbí

    • vera napsal:

     Svět ne, to jen my lidi jsme různé 🙂 a máme i tu temnou stránku, ne že ne, a ty silné příběhy nejsou jen k manipulaci, ale taky k přemýšlení nad sebou samým, to někdy pomáhá uvidět se v někom/něčem. Ono totiž každou větu, a tedy i příběh, můžete říct na dvacet různých způsobů.
     Co bych z křesťanství zrušila určitě, co považuju za nejhorší otrokářský náhubek, to je ten nekončící pocit viny, kterým nás krmí. Nejsme přece zločinci jen proto, že jsme se narodili. Takhle bych to dětem říkala. Aby se cítily hrdě. Tož tak 🙂

     To se mi líbí

 9. Ahele napsal:

  Do EET se během dnešního dne přihlásilo už 36 tisíc podnikatelů ve stravovacích a ubytovacích službách. Celkem jich má být 40-50 tis. Systém podle FÚ zatím pracuje bez problémů.
  Doufám, že to sem patří. 🙂

  To se mi líbí

  • brtníkvbrlohu napsal:

   Na jásání trochu brzo – já včera zažil kolem EET docela humornou situaci – když jsem byl ve své hospůdce u štamgastů – nějak se tu mašinku nedařilo rozchodit – motal se kolem toho i jeden co IT dost rozumí – nakonec to končilo obavou – kdy jeden ze štamgastů nadhodil otázku na správce pípy – „a budeš zítra točit pivo – nezavřeš??“

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Je hezké, že finančním úřadům to pracuje bez problémů. Publikum ale bude spíš zajímat, jak to pracuje na druhém „konci drátu“ a tak doufejme, že tohle je opravdu jen vyjímka a mimořádný pech.
   https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/433737/eet-ma-spoustu-chyb-a-podpora-nefunguje-hromuje-jan-o2-vzacny-pripad.html
   I když, Ouvej, túú! túú!..

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Kdyby tak zareagoval kchodl nebo jethro. Ostatně osobně jsem těch problémů očekával větší dávku. Přece jen to je rozjezd a ten bývá vždy komplikovaný.

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     Podle dostupných informací se zdá, že tenhle problém bude v aplikaci nebo hw dodaném Kyslíky. Jenže právě proto to IMO chtělo delší dobrovolný rozjezd na odladění právě té klientské strany – MF definitivně konečné požadavky vyplivlo dost pozdě.

     To se mi líbí

 10. čtenář napsal:

  jestli na něj nikdo z těch hospodských,kteří zvyšují ceny nepodá žalobu tak si asi chtějí nechat srát na hlavu věčně

  Ministr financí Andrej Babiš byl ve čtvrtek hostem pořadu Rádia Impuls Kauza dne. „Je to velký den pro všechny daňové poplatníky,“ popsal spuštění ostrého provozu EET. Ke zdražování se podle něj musí uchylovat pouze nepoctiví podnikatelé. „Máme tady pár černých pasažérů. Měli by si koupit jízdenku, nebo z vlaku vystoupit,“ poznamenal.

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/babis-eet-impuls-kauza-dne-plesl-dnw-/domaci.aspx?c=A161201_164413_domaci_ane

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Pokud musí zdražovat i když jim šlo dolů DPH, pak se opravdu jedná pouze o dorovnání toho, o co dříve šidili. Nebo to tak alespoň vyznívá.

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Nejsem si jistý, pane Bavore. Viděl jsem na ČT část reprízy „Máte slovo,“ kde u „kotelnice“ Jílkové jeden hostinský tvrdil, že mu dodavatelé avizovali zdražení k 1.12. Ale protože se to tam následně všechno rozhádalo, už jsem se nedozvěděl, o jaké dodavatele mělo jít. Tak prostě nevím. 😦

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Máme přece konkurenci! Tak přejde hostinský k jinému dodavateli 🙂
     Navíc tam dodavatel tvrdil, že oni zdražovat nebudou.

     Hostinský, dodavatel … hezké pojmy, dva názory u Jílkové a my z toho vyvozujeme závěry. Přitom jsou takových desetitisíce, možná statisíce, co jedinec to jiný přístup.

     A do třetice : ať klidně hospodští zdraží o 1000 %, mě je to fuk 🙂

     To se mi líbí

     • oh napsal:

      No cement. Kdy, prosím vás, konkurence naposledy zabránila zdražování při pohybu daňového zatížení? Nějak si nemohu vzpomenout. 🙂

      To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       Kritika tohoto bludu komickou nadsázkou. Frštěnzí už?

       To se mi líbí

       • oh napsal:

        Nein, ich verstehe nicht.
        No ne, vy už dokonce víte, že to byl blud? No, to toho jistě víte víc než já. Asi to bude tím, že moje věštecká koule je právě v servisu, denní příděl kafe jsem už vyčerpal a z karet mi vychází samé nesmysly. Asi bude lépe diskuzi na toto téma ukončit.

        To se mi líbí

       • Petrpavel napsal:

        Tak proboha znova: brání podle vás konkurence zdražování při pohybu daňového zatížení nebo ne? Zdá se mi, že jste chtěl svou otázkou říci, že nevíte o tom že by bránila, a že tedy nebrání. Jinak se vaše otázka pochopit nedá. Nebo jak jinak? Já jsem totéž co vy tvrdil svou nadsázkou, použil jsem ironie. Jinak než jako souhlas s vámi se ta nadsázka, je-li mnou tak polopatě na váš dotaz označena, pochopit nedá. Tak o co jde?

        To se mi líbí

       • oh napsal:

        Po ranních zprávách, opláchnutí studenou vodou, kafi a snídani bych řekl, že jde nejspíš o to, že jsem vaši ironii včera v noci nějak nepobral. Asi se mrknu do návodu ke své hlavě, zda tam není napsáno „Před použitím zatřepat.“ 🙂

        To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    on kdyby snad tu na adresu živnostníků naházel tu největší špínu tak vy budete souhlasit a pořád ho obhajovat,bože jak já jsem se ve vás mýlil.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Neobhajuji Babiše, ale tuto konkrétní tezi. Se kterou souhlasím.

     To se mi líbí

     • čtenář napsal:

      zdražují i bary,které žádné jídlo nevedou a kterým se žádná DPH na 15% nesnížila.

      až nebudete obhajovat Babiše tak si toho určitě všimnu a okamžitě vám to sem do diskuze napíšu,prozatím to ale vidím jinak.

      sem k vám jsem přišel poprvé když jste tu měl ten dopis panu Dolejšovi,tenkrát jsem si myslel,že jste moje živnostenská spřízněná duše,dnes už to ale vše vidím jinak.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Můj příspěvek se týká těch, kterým se DPH snížila. Pokud se barům nesnížila, pak jim ta „vata“ nevznikla a těch se moje poznámka netýká.

       To se mi líbí

       • čtenář napsal:

        ale Babišovy štvavé řeči se týkají všech kteří zdražují,i těch barů,protože o DPH ví spotřebitel akorát tak velké kulové,nehledě na to,že vesnické hospody ani plátci DPH nejsou,protože natržit tam ten milion je kurva práce.

        nechte si svůj názor a obhajování Babiše,já si zase zase nechám ten svůj,že to je na žalobu,kdyby někdo tomu čapímu hnízdu dal za tohle pěstí mezi oči,vůbec bych se mu nedivil.

        To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Kromě toho, časy se mění a dneska bych Dolejšovi od komunistů rozhodně nepsal.
       A tím, že jsem zastáncem EET už nejsem živnostenská spřízněná duše? Já si myslím, že pořád zastávám proživnostnické názory. Ale svoje názory, které se nemusí shodovat s vašimi. Ale takový je prostě život pestrý. „Nejsme jedné krve, ty i já“ 🙂

       To se mi líbí

       • čtenář napsal:

        vy se k zastávání proživnostenských názorů vrátíte až přijde doba kdy Babiš šáhne na omezení výdajových paušálů,jejich vrácení na úroveň roku 2004,možná i k jejich totálnímu zrušení.

        vy víte moc dobře anebo si toho alespoň musíte být částečně vědom,že poklesy na výběrech daní z příjmu jsou více jak z poloviny způsobeny těmi výdajovými paušály,dnes souhlasíte s eet,ale příště,až přijde řada na ty výdajové paušály,už nebude nikdo kdo by souhlasil s vámi.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Asi vám ušlo, že jsem zastáncem úprav paušálů na skutečnost podle profesí.

        To se mi líbí

       • čtenář napsal:

        zastáncem můžete být čeho chcete,čapí hnízdo je tam od toho aby vybralo co nejvíce,takže čapí hnízdo lidu a zaměstnancům vysvětlí,že aby už konečně vzniklo to narovnané prostředí v podnikání tak nikdo nesmí uplatňovat náklady,které nezaplatil a jejichž výše vychází pouze z výše dosaženého obratu,což označí za daňové úniky,po několika měsících veřejné diskuze se budete divit kolik lidí na to bude kývat a lupou budete hledat někoho kdo bude mít názor jako vy.

        navíc to může podpořit i logikou,že kdo nemá peníze na účetní tak ať nepodniká,když mu někdo bude argumentovat tím,že sám účetnictví nezvládne.

        To se mi líbí

       • Petrpavel napsal:

        Lidi, jak já bych byl rád kdybychom měli u nás systém danění který vydrží několik, nejlépe mnoho, let stále stejný (jako kdysi), je yypracován nestrannými specialisty (úmyslně nepíši odborníky, víme, jak se takoví odborníci vybírají ze stále stejné grupy) a slouží k pokud možno spravedlivému výběru daní.
        A systém jak s yybranými daněmi nakládat ku prospěchu a nezadlužování celé společnosti.
        Dvacetsedm let plácání se od stěny ke stěně bez naděje na nějaký kloudný výsledek.

        Není zbytečné se hádat o detailech když se nám podělal od samého počátku celek?

        To se mi líbí

 11. Ahele napsal:

  S jistou obavou si dovoluji doporučit dnešní článek na zde nejmenovaném prostoru od zde nejmenovaného autora k EET. Je to totiž odjištěný granát. Ovšem málo platné ten nejmenovaný analýzu, obzvláště pak z ekonomických vod, umí.

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   Ano zajímavé, doufám, že si to také čte čtenář ;).

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    samozřejmě a kroutí hlavou nad tím kde ten člověk v sobě bere tu sebedůvěru hrát si na odborníka přes osvč,když ani nechápe rozdíl mezi nemocenským pojištěním a zdravotním pojištěním.

    analýzy ohledně osvč mu jdou jako psovi pastva,ale příznivců,kteří to budou hltat bude mít dozajista nekonečné množství.

    To se mi líbí

    • kočka šklíba napsal:

     Nepostřehla jsem že si to plete, za to vy v tom máte nějaké nedorozumění, zdravotní a sociální, nevím co máte na mysli nemocenské.

     To se mi líbí

     • Ahele napsal:

      Neplete.
      http://www.mpsv.cz/cs/7
      „Nemocenského pojištění jsou účastni zaměstnanci (kam řadíme i příslušníky ozbrojených sil a bezpečnostních sborů) a osoby samostatně výdělečně činné (dále jen „OSVČ“). Zaměstnanci jsou povinně účastni nemocenského pojištění, na rozdíl od OSVČ, jejichž nemocenské pojištění zůstává dobrovolné.“

      Krom toho upozornění bylo na článek EET….I. Tam o nemocenské není ani ťuk.
      Čtenář reaguje na reakci na tento článek a X reaguje na mailovou komunikaci.
      A to takto
      X: Co neberu, je argumentace ohledně nemocenské. OSVČ má na výběr, zdali si bude platit nemocenskou nebo ne. Zaměstnanec nikoli.

      Jaký je rozdíl mezi citací z MSVP a X?
      Bylo by fajn držet se faktů a ne dojmů ať je napíše kdokoliv.

      To se mi líbí

      • čtenář napsal:

       fakta by ale měla být uvedena celá aby bylo zřejmé co jsem měl na mysli,nikoliv pouze vytrhnout 3 věty z odstavce.

       „Co neberu, je argumentace ohledně nemocenské. OSVČ má na výběr, zdali si bude platit nemocenskou nebo ne. Zaměstnanec nikoli. Ten prostě platit musí!!! A jen a pouze jeho příspěvky drží sektor zdravotnictví a sociálních služeb v chodu!!!! Protože je to jen a pouze zaměstnanec, kdo musí vydělat i na tzv. odvod zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění!!!

       ….takže jestli si někdo dokáže splést nemocenské pojištění se zdravotním pojištěním a tak z toho i následně udělat závěr,že nad vodou zdravotnický sektor drží nemocenské pojištění,tak …jo jo jo….to je tedy kvalitka,jen co je pravda

       To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Nechali ste sa prevalcovať grafmi. Ale myslite normálne, sedliacky. Keby ten graf odvedenej dane živnostníkov (ktorý nemenovaného najviac dráždi) rástol s rovnakou dynamikou ako ostatné, vyliezol by najviac na 30 mld. To má byť tých 30 mld., ktoré sľuboval Babiš cez EET?
   K týmto grafom som si pozrel napríklad aj štatistickú ročenku ČR. Za obdobie od roku 2000 doteraz rástol počet obchodných spoločností ročne o viac ako 5% a kríza po 2008 s tým neurobila nič, skôr rast sa zrýchlil a oproti roku 2002 je v ČR obchodných spoločností dvojnásobok (to sú tie, čo platia dane z príjmu právnických osôb).
   Naproti tomu počet fyzických osôb – podnikateľov po roku 2008 stagnuje. Vôbec nestúpol. Keď som sa na to pozrel podrobnejšie, tak počty živnostníkov stúpajú len v odvetviach finančného poradenstva, poľnohospodárstva a len mierne stavebníctva a „ostatné“. Vo všetkých iných odvetviach ich počet klesá (aj v informatike a maloobchode), v pohostinstvách a ubytovacích službách to stagnuje.
   Podľa týchto čísel sa obchodným spoločnostiam darí (je ich skoro o 30% viac ako v roku 2008), ale výber dane klesol o 20%, absolútne o 40 mld.
   Ak zároveň počty živnostníkov klesajú… (medzi rokmi 1992 – 2002 ich počet ročne rástol o 10%) mne môj sedliacky rozum hovorí, niečo celkom iné, ako je záver na nemenovanom webe.
   No, som zvedavý na výsledok o rok.

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    přesně tak NavajoMM,
    toto on vůbec nebere na vědomí,stejně jako nebere na vědomí,že se snižuje počet hlavních osvč a zvyšuje se počet vedlejších osvč.
    on vlastně kritizuje důchodce a zaměstnance a ani o tom neví,analytik jeden.

    2009 hlavní:687 743 vedlejší:251 894

    2016 hlavní:572 126 vedlejší:397 723

    Liked by 1 osoba

    • NavajaMM napsal:

     Vďaka za doplnenie. Áno, toto je tiež dôležitá tendencia.

     To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Týmto sa tiež pekne vysvetľuje, ako súvisia dane z príjmov (a grafy) zamestnancov a živnostníkov.
     Z čias svojho živnostníčenia popri hlavnom zamestnaní viem, že väčšinu dane takýto vedľajší živnostník odvedie počas roka na preddavkoch ako zamestnanec. Keď si potom vypočíta daňovú povinnosť a uplatní nezdaniteľnú časť dane a rôzne odpočítateľné položky (napr. na penzijné pripoistenie), veľmi často sa stane, že výsledná splatná daňová povinnosť je záporná.
     Títo vedľajší živnostníci štát neukracujú, dostane svoje dane dokonca vopred, ale masovosť tohoto javu (žiaľ, jeho skutočnú mieru nepoznáme) zvyšuje graf výberu daní od zamestnancov na úkor grafu výberu daní od živnostníkov.

     To se mi líbí

     • čtenář napsal:

      NavajoMM,
      vy tomu alespoň rozumíte,on ale používá grafy na to aby si potvrdil svoje staré známé názory,které má odjakživa,já ho už znám,proto jsem byl i rád,když jsem mohl přijít sem,k panu Bavorovi,a rozuměl si s ním,jenže to už je minulost.

      …….ten jeho argument s grafem DPH je také mimo mísu,no aby ještě nerostl výběr DPH i v krizi,když „pravice“ zvyšovala % sazeb.
      a že by se alespoň trochu zamyslel nad tím,že i ukončení hlavní živnosti u plátce DPH přinese do pokladny částku z hodnoty jeho zásob,je už asi nad jeho síly.
      a že přinese je nad slunce jasné,protože osvč ručí celým svým majetkem,takže si netroufne při svém krachu to DPH nezaplatit.

      Liked by 1 osoba

Komentáře nejsou povoleny.