Jak básníci přicházejí o peníze Jiří Knopp


Pravda zůstává, že známý filmový tvůrce Dušan Klein, film s tímto názvem dosud na trh neuvedl. A že jich uvedl již požehnaně. Díky těmto zdařilým filmům se vlastně zasloužil o to, že v této naší kulturní zemi žije v povědomí lidí názor, že se mezi námi básníci stále ještě pohybují. Díky školním osnovám, podle kterých jsem se učil, si básníka představuji asi tak jako Jana Nerudu, Antonína Sovu a připouštím i Vítězslava Nezvala. Rozhodně bych nikdy o sobě neprohlásil, že jsem básník, byť již to o někteří literární kritici o mne prohlásili.

Básník je pro mne pojem posvátný, který píše o lvech bijících o mříže, o místu, kde tak prudce tekl potok a kam je třeba se vrátit. Nebo o Manon, která je jako růže hozená do kostela. Kdepak abych hledal básníka oblečeného v džínách a vytahaném svetru, nebo dokonce v kraťasech, ze kterých čouhají neopálené chlupaté nohy.

Nenapadlo mne, že by si básníci měli vyžadovat za svůj literární počin nějakou peněžitou odměnu, tedy jakýsi honorář, protože jsem se domníval, že k nim Múzy létají zdarma a dost možná, že i jídlo jim Bohové z Olympu posílají gratis.

Nebýt žen, možná bych v těchto bludech ještě stále setrvával, ale naštěstí jejich pragmatické myšlení mě brzy vyléčilo. „Hele a co Ti hodí taková básnička?“ Dal jsem jí vyhýbavou odpověď a řekl , že jí to vysvětlím u lahvinky vína. Když jsem však měl ten mok platit, poznal jsem, že její záludná otázka nebyla od věci.

Jaká to síla třímá v básnících, kteří dokážou zcela zdarma vymýšlet slova, metafory, psát je v úhledných krátkých větách, vymýšlet k nim rýmující se slovíčka v rytmech jambů a trochejů a kořenit je básnickými ozdobami?  Nedokážu si představit jiného člověka, profesně připraveného, třeba advokáta, inženýra či lékaře, který by jen tak pro svoji potěchu, aby ukázal co zná a umí, sestavoval kupní smlouvy, zpracovával plány domků nebo jen tak z recese psal nemocným lidem recepty, aniž by za to dostal od zdravotní pojišťovny tučnou prebendu.

Ani by mě nenapadlo, že by se našel tak na hlavu padlý fotbalista, který by vyslal zdarma na soupeřovu branku pumelici a to jak placírkou, šajtlí nebo nártem. Případně, že by si snad nějaký zvrhlý atlet hodil oštěpem jen tak pro radost, přeskočil překážku nebo se pustil do běhu maratonského jen tak z dišperace.

A tak, kdyby se objevil na plátnech kin film „Jak přicházejí básníci o peníze“, každý divák by plně chápal, proč poetizující herec Kříž obdržel od herce Matáska pořádnou na hubu.

Takovou, jakou by si zasloužil. A že, nyní vytrénovaný představitel detektiva v televizních seriálech by mu ji uměl ubalit takovou, že už by ho na příští básnění přešla chuť.  A tím by mohl celý ten cyklus o básnících končit. Co říkáte?

Příspěvek byl publikován v rubrice Poesie na neděli se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

28 reakcí na Jak básníci přicházejí o peníze Jiří Knopp

 1. Bavor V. napsal:

  Děkuji za návrat „našeho básníka“ a oznamuji, že zítra tu bude silné retro. Pondělí a slovenské povídání. Jako dříve bratislavské tv inscenace, tak i sem se vrátí zpěvná slovenčina. A doufejme, že se podaří několikrát za sebou.

  To se mi líbí

 2. Antimon napsal:

  „Nedokážu si představit jiného člověka, profesně připraveného, třeba advokáta, inženýra či lékaře, který by jen tak pro svoji potěchu, aby ukázal co zná a umí, sestavoval kupní smlouvy, zpracovával plány domků nebo jen tak z recese psal nemocným lidem recepty, aniž by za to dostal od zdravotní pojišťovny tučnou prebendu.“

  A to já zase ano. Dokonce některé znám. Včetně toho doktora. Pravda všem je již tolik, že by měli sedět na lavičce na sluníčku a krmit ptáčky. Ale občas se tací najdou. Díky jim za to …..

  To se mi líbí

 3. jaa napsal:

  Pravdu možná máte milý zlatý. Ale když tak koukám, co z těch našich „dúležitých a všeho znalých !umělců! leze- na to prznění pohádek a kde čeho, říkám ač ateistka !Zaplať pánbů za Kleina a jeho básníky“….

  To se mi líbí

  • Antimon napsal:

   Mankote, já tomu rozuměl tak, že se jedná o NORMÁLNÍ lidi a ne o „umělce“. Teda, pravda byla řeč o básnících, ale opět jsem tomu rozuměl tak, že o těch minulých a ne dnešních.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Nutno porovnávat No ale bohužel je už jen málo, pramálo lidiček, co dokáží napsat smysluplný text, scénář, povídku, báseň. Je v té branži tak malinká skupinka lidí co umí, velmi těžko se hledá a i těci vydavatelé jakoby se jich báli… . Kdo ví možná prožitek – a ten je v této branži nic moc, možná múza – ale zase je pramálo lidí, kteří ji dokáži pochopit.
    Většinou tak šíleně bezduché skládání slov – patrně počítaček.. kdo ví.. svět zhrubnul a taky asi ubývá těch co to dokáží pochopit.
    Takže proto ač nic moc – přece jen ti básníci – ono Kleinovi to modernizování nic moc nejde.. naštěstí.

    To se mi líbí

 4. cobolik pacholik napsal:

  a co ja si viem predstavit el colonel,ze taky advokat,doktor ci fotbalista,ked si nieco o nom nejaka holota pocita o 100 rokov to ho barz nekopne,ale ked si pocita niektore dristanky od el colonel,to sa napne struna v nom,bo neviem co sa ty prirovnavas taka klasa ku takej holote,teba muza kope,oni tiez nosia kratasi neopalene nohy,ale dar slova to ty mas,takych kurevsky malo,,mnoho slavnych autorov od muzy za zivota neboli nic,bud po smrti,ci na sklonku zivota,ze ti prd platne,teraz?moc slova to vecne casy ma odkedy sa dostalo na papier toto jedina satisfakcia pre teba.

  To se mi líbí

 5. NavajaMM napsal:

  Pane Knopp, ja si práve naopak myslím, že básnici majú dar zrušiť normálny nezáživný beh sveta a vdýchnuť mu svoje pravidlá. Neviem si práve predstaviť, že by básnici fungovali ako automat na kávu – človek hodí obolus a vypadne básnička.
  Áno, básnici prichádzajú o peniaze. Ale keď im to začne byť jedno, keď začnú kašlať na peniaze a básničky ukladajú na papier vtedy, keď letia okolo, keď ich s radosťou posielajú ďalej, aby žili, vtedy sa zrodí skutočný básnik.
  Pozrite, už 25 rokov tu máme textárov piesní, čo skladajú poéziu za peniaze a zväčša sa to nedá počúvať. Za peniaze to nefunguje. Za tých 25 rokov sa nezrodil ani jeden text, čo by prekonal našu ľudovú, ktorú sme dostali „zadarmo“:

  Na Kráľovej holi stojí strom zelený.
  Vrch má naklonený, do Šumiackej strany.

  Odkážte, odpíšte tej mojej materi,
  že mi svadba stojí, na Kráľovej holi.

  Odkážte, odpíšte mojim kamarátom,
  že už viac nepôjdem, na fraj za dievčaťom.

  Na nebi hviezdičky sú moje družičky
  a guľa z kanóna, to je moja žena.

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Vím, jak to myslíte. Ale neřekl bych, že si zrovna na Slovensku máte na co stěžovat. Tedy pokud jste za poezii ochoten uznat i současné písňové texty.

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Áno, pán barón, toto je jeden z tých lepších textov. A práve piesňové texty by mali byť tou poéziou, veď ich počúvame skoro denne.
    V týchto (aj slovenských) piesňových textoch, ktoré už majú nábeh na to, aby sa stali skvostom, sa pravidelne vyskytuje nejaká dôležitá chyba krásy. Celý text aj atmosféra je super, a tu zrazu na konci strofy začujete:
    „…čím to je čím to je
    že maliar uznania sa dočká
    až keď zavrie svoje oči…“
    A je to, ako keď na krásnej krištáľovej súprave od Mosera nájdete odbité okraje.

    To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Starší texty písniček Miro Žbirky jsou většinou velmi roztomilé básničky. Do češtiny nepřeložitelné a když, tak blbě.

     To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       Já měl na mysli texty ještě starší, vlastně už třicet let a možná víc (to to letí…). Třeba:

       Najkrajša si keď se češeš vlasy,
       možno zakryjú tvoj štíhly pás
       atd.
       Najkrajša si keď mi dáváš sbohom,
       keď ťa vietor krásnu nesie preč,
       a keď už som sám za prvým rohom,
       zpomalím a ty ma dobehnieš.

       Mám to všechno někde doma ještě na kazetě. Je to velmi něžná slovenčina.

       To se mi líbí

       • cobolik pacholik napsal:

        hudacku ta pesnicka to jedna z najkrajsich,co sa ja jej pijany naspieval ,cesky devcata na machovom jazere,ci vranovskej to chcali dolu nohamy a ked som na machaci zabasnil,ze velky poet tam naberal kopa,jedna mi na druhy den povedala ked som rano mal len 2 promile,vypadas vole jak totalnej buran a vozrala,ale zmylila jsem se promin ,pises vychodnarsky najkrajsa,co mas velke plus.ak by nejaky chytry chcel opravovat hned budem reagovat po svojom.

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Tie najlepšie texty písal pre Žbirku asi Kamil Peteraj a áno, to je Pán Básnik. Písal pre viaceré slávne kapely z tej starej gardy. Aj pre Elán, Hammela, Mariku Gombitovú.
        Pravdu máte, pane Hudče. Len môj pôvodný povzdych bol datovaný na tých posledných 25 rokov. Mám pocit, že sa nečrtá, že by Peteraja časom niekto nahradil.

        To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Vidíte-a mě tohle za uši vůbec netahá. Je to sice mírně patetické, ale zapadá mi to do kontextu. No Name jsou vůbec po textové stránce špička-tedy minimálně v rámci pop-music.

     To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    ja nemal sajnu,ze taka pesnicka je,ale ortel som si pustil uz skor ,bo minuleho roku byli v pepikove slavici z toho na vetvy,bozskej kaja jak furt jednicka a toho roku cigan odisiel zo saly,bo ortel dostal zase cenu a no name to najlepsi cobolici v pepikove ktorych pesnicku nijaku nepoznam,ale front man od nich spieval v tom hit o love ,ja sa dobre neposral,ked tisice pepikov v praglu spievali s razom,tym komunistom,co ma vsetkych na haku,ked prvykrat vystupoval po havarii a ked ten ceskej dabel zito bo cele meno mi netukne v KE s nim stovky cobolov peli,jeho pesnicky,ja so schilingerom v sabinove pil a s katapult spieval,ze tratkor je mi autobus,to boli kurva casy,ked som nosil rajtky SNB z roku 1953,mamim balonak,dedovu koselu,ktoreho som v zivote nepoznal a baretku s tym vsetkym dokopy a v praglu mi za ty hadry davali v 1985 1000kcs na ruku a kostovali mozno 20 korun ceskoslovenskych dokopy a cajzl neveril,ze ja buran od sabinova tak svetovo ohaknuty z coho moja zlata mati dostala malem infarkt,cim to je…

    To se mi líbí

 6. cobolik pacholik napsal:

  na nebi hviezicky to moje druzicky a kralova hola to nevesta moja.

  To se mi líbí

 7. cobolik pacholik napsal:

  teraz som si precital clanok o slavikoch,ze uz nemaju vyznam bo len ty isty,jak ked citam take hovado,bo to asi jedine v pepikove,co hlasuje holota a nie ich tie skurvene prehlady,ze ten gott,bila a hlavne ten ortel,taka hnida bude pisat,ze to ty pepici,co hlasuju to sasci pocmarany a ty spevaci,co vyhrali to nie je toto,co by cesko chcelo,ze pazderkova a nejaky benga odisiel ci jak sa vola,ze orlik postupil a uz nevydal platnu sto roky,len som cakal,ze spomne zemana,ze on na vine,,jak to mozne ,ze ten atlas tak pise,ked dovoli ten zasrany atlas pod tym diskuziu,pepici ich v prach obratia,ale nedovoli maju strach a kobylka kope. kurva kolaborantska,bo pepici maju radi kaju,bilu ortel a mna tiez ,musim napisat kajovy,nech si precita a napise na svoj web,kurva to ma taky clanok vie dozrat,to aj keby som si morfium dal to stojim v pozore ked taku hovadinu skurvenu proticesku citam,kurva za chujov ma tych cechov,bo on zlaty slavik kokot rezavej.ze televizia nebrala zabery jak ma to vie take dopalit do sialu,
  prosim,aby ste si precitali(moje nemusite na atlas) a zaujali postoj,ja uz zaujal jebnuty,ale zaujal po svojom,prosim nenervakov,aby sa vyjadrili a nech el colonel prepaci,ale tyka sa aj jeho,bo on tiez nie od sladkeho dreva,ale od pera.

  To se mi líbí

 8. Jiří Knopp napsal:

  buďme rádi,že patříme k těm, kdo dokáží poezii vnímat.Jsme bohatší než ti, kterým nic neříká.Politujme je…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.