Černá hodinka Vojenský expert o úderné síle střel X-101: ruská zbraň – zázrak


infobalkanibg20.11.16

Vojenský expert Viktor Baranets řekl v rozhovoru pro web „Hvězda“ o bojových schopnostech nejnovější ruské rakety X-101, která byla poprvé použita proti džihádistům v Sýrii ve strategických bombardérech řady Tu-95MS.
„Tu-95MS poprvé vystřelil unikátních ruské rakety X-101. Jedná se o strategickou řízenou křídlatou střelu třídy „vzduch-země“. Zázračná zbraň  byla vyvinuta v ruské konstrukční kanceláři „Raduga“. “
Bombardér Tu-95MS je schopen vypustit raketu  5500 kilometrů od cíle, což znamená, že nevstupuje do oblasti protivzdušné obrany nepřítele, a slouží pouze jako nosič pro spuštění. Odchylka od cíle je jen 5-6 metry. Další takový raketa na světě není.
Délka střely X-101 7,5 m, průměr 74 cm, hmotnost – 2200 až 2400 kg. Hmotnost hlavice 400 kg.
Další  model X-102 může nést jadernou hlavici.

bavor-podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Infobalkani se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na Černá hodinka Vojenský expert o úderné síle střel X-101: ruská zbraň – zázrak

 1. Kai Noack napsal:

  Nejspíš to nebude X (iks) , ale ruské písmeno CH, tedy z řečtiny chí, tedy CH 101 . A celý zázrak bude nejspíš menší letounová střela , ale není to raketa v pravém slova smyslu, ale letounová střela s nejspíš reaktivním motorem na kapalná paliva, která kopíruje terén, proto asi dle některých názvů křižující a jelikož na to „křižování“ má křídla, tedy křídlatá. Tak Japonci to měli také, akorát že neměli čas na navigační zařízení a to obstarávala lidská součástka kamikadze, čili cosi jako kdysi letounová střela, V1 z Peenemuende, jistě dost vylepšená.
  Její rychlost do 1 Machu (jinak by nemohla „křižovat“) a nad terénem do 50 m, čili sundat z oblohy to asi jde také, asi je nejvíc zranitelná při nízké výšce a onom“křižování“, tak asi tak stejně obtížné, jako sundat podzvukové letadlo. Tedy nevím, jestli zázrak.Jak pro koho.
  Ale třeba Pershing II : rychlost přes Mach 8 , čili asi 2.75 km za JEDNU VTEŘINU, to sundat z oblohy zkrátka opravdu nejde, pravda dolet asi 750 km, ale na tu dobu 1983 to také nebyl vůbec špatný „zázrak“, spíš ničivý.
  Tak takhle to asi je s těmi „zázraky“. Nic nového pod Sluncem.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Pravda, jedná se o Ch-101.

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Jistě, v anglické transkripci to je kh-101/102.

   Jedná se letounové podzvukové střely, jejichž předchůdcem je německá Fieseler Fi-103 „V-1“ nebo japonská „kamikadze“ Jokosuka MXY-7 Ohka (třešňový květ).

   Startuje to kolmo jako raketa, pak vyklopí křídla, ocasní plochy a nasávání vzduchu pro malý proudový motor a letí jako normální tryskové letadlo.

   Jde to pochopitelně sestřelit poměrně snadno, proto to letí v co nejmenší výšce, „kopíruje terén“ a často mění směr letu, vyhýbá se postavením PVO, místům osídlení, snaží se vyhnout zpozorovaní a zachycení radarem.

   Záleží hodně na tom, jak dobrou trasu do střely naprogramují. Proto byly dlouho křídlaté střely dlouhého dosahu, kopírující terén, doménou supervelmocí, protože kvalitní aktuální mapa terénu se dala získat jen kosmickým radarovým mapováním.

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   V porovnání s taktickými nebo operačně-taktickými raketami, „křižující střely“ jdou sestřelit dost špatně, pokud je jejich trasa dobře naprogramovaná, protože je k tomu potřeba pokrýt území nebo alespoň příletové trasy velkým počtem krátkodosahových PVO systémů a chránit jimi také předpokládané cíle.

   Balistické rakety krátkého dosahu, jako byl Pershing II, jsou jednodušší cíle, protože letí balisticky a nemanévrují. A radary je zdaleka vidí. Rychlost není problém, balistický cíl do 3km/s uměly PVO systémy sestřelit už v 80. letech, dnes S-300v4 spolehlivě zvládá i rakety středního doletu (2500 km) s návratovou rychlostí hlavice 4.8km/s.

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Sestřelit to lze třeba i brokovnicí ale ta výchozí podmínka zní KDYŽ SE TREFÍTE.
   Ten zásadní problém se nazývá efektivní odrazná plocha cíle pro aktivní RL.
   Když použijete to nej co máte k dispozici, neboli pulzní dopplerův radar v metrovém pásmu tak na 500-600 KW, máte šanci to detekovat cca na 15_ti Km.
   Úhlová rychlost takovéhoto cíle je pro Vás přímo šílená a vy musíte přejít z metrového RL na laserovou sledovací optiku, protože přesnost metrového RL, je pro střelbu naprosto nepoužitelná.Proto když je vše OK a optická viditelnost do 10 Km, tak máte na střelbu cca.1-2 s a likvidujete tuto střelu do vzdálenosti max 6-9 Km.Přitom vaše raketa musí mít rychlost vyšší než 4 M.
   Prostě sestřelit X-101,102 klidně i brokovnicí (opravdu fuckt jo, to jo).

   To se mi líbí

 2. kchodl napsal:

  X-101/102 jsou nepochybně vyspělé zbraně, s velkým doletem, vyvinuté primárně pro jadernou odvetu vůči USA, v jaderné variantě.

  Tvořily hlavní výzbroj strategického bombardéru Tu-160, který je měl vypouštět na americké domácí cíle mimo oblast PVO USA, např. z oblasti Střední Ameriky nebo z Arktidy. Jako takové byly přísně tajné, jsou v ruské výzbroji pravděpodobně již dlouho jako nedílná součást bojového komplexu Tu-160. Samotný bombardér bez těchto střel je totiž doslova k ničemu.

  Navíc to není až tak unikátní, jedná se o vyspělejší analogon amerických strategických střel AGM-129, které vznikly k naprosto stejnému účelu, tedy na jaderný úder proti Sojůzu/Rusku, byly v aktivní službě od roku 1990 – ve zhruba stejném období to samé zavedli i Sověti/Rusové.

  Takže opět, jako třeba s Kalibry, novinka to není, i když vlastně je, protože dosud to existovalo jen jako strategická jaderná verze.

  Konvenční varianta X-101 je dle ruských zvyků nepochybně jednodušší verze s všestranně horšími parametry, hlavně co se týče detekovatelnosti a protiopatření (rušení, klamné cíle, …), protože nemá smysl prozrazovat technologická tajemství kvůli nějakému obyčejnému bombardování.

  Dolet konvenční verze je uváděn přes 5000 km, ale je otázka, jak to myslí, protože jaderná varianta má maximální doletovou vzdálenost asi 10 tisíc km. Ale jedná se o „křižující střely“ takže do bojového doletu se počítá nějaké to „křižování“ – střela neletí kvůli maskování k cíli přímo.

  Největší překvapení na tom všem tedy nejsou samotné tyto „stealth“ křižující střely, ale samotný fakt, že je Rusáci nasadili v konvenční variantě v rámci syrských „cvičných střeleb“.

  Pravděpodobně již mají pro strategické určení něco lepšího – nejspíše hypersonickou variantu, alespoň v koncové části letu. Nebo je taková raketa těsně před dokončením – protože jinak by to pro taktické nejaderné použití neuvolnili.

  To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  Hrochu, nebalamuťte svými překlady zdejší osazenstvo proputinovskou propagandou, my víme kde je pravda, má ji ČT a náš mainstream!
  Tady je nesporný důkaz – Rada ČT nepřátelskou proruskou petici shodila ze stolu, a i posranci ji zcela určitě právem (silnějšího) shodí ze stolu (samozřejmě jako vždy : jen blbí komunisti a Okamura budou proti shození) :
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Velka-stiznost-proti-CT-kterou-Rada-shodila-ze-stolu-Vec-ma-vazne-pokracovani-464238

  To se mi líbí

  • bob napsal:

   Vůbec nechápu jak někdo může napadat etalony vyváženosti, jako jsou Wolner, Tvarůžková. Veltlinská a další, A kdyby nedejbože nevyvážení byli, tak jejich hosté – Romancovové, Fištejnové, Votápkové. Kolářové a další je z toho vyvedou….
   Jo jak jsem si o sobě myslel, že jsem troll a rozčiloval jsem se, že nemám z Kremlu žádné prachy, tak jsem si uvědomil, že nejsem troll, ale oběť trollů – viz autoři článků zde

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Ke zmiňované stížnosti a petici se váže jeden vtípek. 9.9. si v Deníku referendum jistý pán stěžoval na „podivný klíč výběru účastníků volební superdebaty v ČT. Kladl zajisté oprávněné otázky a chtěl vědět, proč „médium veřejné služby“ pomáhá zavedeným stranám a diskriminuje strany mimoparlamentní:
   „I když připustíme, že je před krajskými volbami debata předsedů politických stran, kteří ve výrazné většině do krajských zastupitelstev ani nekandidují, opodstatněná, je zcela neakceptovatelný klíč, dle kterého budou do diskuse zváni..

   ..Proč už zase médium veřejné služby pomáhá zavedeným stranám a diskriminuje ty, které nemají své zástupce ve sněmovně, a proč tak činí před krajskými volbami? Proč namísto toho, abychom pracovali na maximální otevřenosti politického terénu, ho uzavíráme těm, kteří nejsou jeho součástí?“
   http://denikreferendum.cz/clanek/23699-mysleli-jsme-to-dobre-ale-dopadlo-to-jako-vzdycky.
   No a teď přijde ten vtípek – dotyčný stěžovatel je Vratislav Dostál, člen Rady ČT a patří k těm, co poslušně hlasovali pro zamítnutí stížnosti Petra Pražáka.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    To je to co tvrdím stále a dokola : sledovat, sledovat, sledovat – hlasování v Radě i hlasování v Poslanecké sněmovně a v Senátu, ve vládě, ony rozpory v řečech a skutcích.
    Je to ale náročnější disciplína než si vytvořit z osobních důvodů, předem a na věčné časy přítele i nepřítele bez ohledu na to co a jak koná.

    To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Není všechno jen Hrochova „vina“

   To se mi líbí

 4. oh napsal:

  Je třeba vydělávat na chléb a proto přihodím trochu zlověstné Putinovy propagandy přímo ze Sputniku – rozhovor s Janem Petránkem.
  https://cz.sputniknews.com/svet/201611254189715-eu-hrozba-rozum-evropane-propaganda/

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.