Černá hodinka aneb Důchodci


Jedním z témat doby je hranice odchodu do důchodu. Nějak si neumíme představit, že by člověk nad šedesátku mohl ještě plnohodnotně pracovat. A často se jako příklad uvádí řidič autobusu. Jenže skutečnost je poněkud jiná. Aspoň tady ve Strakonicích. Nebýt důchodců asi by doprava zkolabovala. Přitom se jedná o lidi, kteří své životy prožili v krutých podmínkách. Od mládí neznali nic jiného než přeslazené červené či žluté limonády, kterými zapíjeli chleba namazaný vrstvou doma škvařeného nehygienického sádla. Odpoledne trávívali s klíčem na krku bez pečlivého dohledu rodičů. Kolik úrazů jim hrozilo, kolik odřenin museli vytrpět. A nyní zachraňují dopravu svých stejně starých vrstevníků. Přiznám se že na zájezd bych s nimi jet nechtěl, ale v místní dopravě se do jejich rukou svěřuji.

Znám i spoustu dalších lidí v podobném věku, kteří stále pracují i manuálně. Automechanici, zedníci i spousta jiných.  Asi to s tím zdravím  a výkonem nebude tak horké. Jistě že jsou profese, které jsou fyzicky náročné, ale v určitém věku záleží i na kondici konkrétního člověka.

Já vím že jsou to jen lidé, které znám a nesmím je brát jako vzorek všeho obyvatelstva. Ale oni skutečně tací jsou. A s tím asi nic nenadělám.

Jenže postupně nám bude dorůstat generace nových důchodců, kteří se již stravovali zdravě, nebyli ohrožováni možností pádu se stromu či nabourání na kole či dokonce na koloběžce. Generace, která prochází zdravou životosprávou. Ti jistě budou schopni pracovat v plném výkonu déle, než ti současní. Takže ta hranice se asi opravdu bude moci zvyšovat.

bavor-podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky, Černá hodinka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

120 reakcí na Černá hodinka aneb Důchodci

 1. Děda Olin napsal:

  Kdyby každý, kdo je toho duševně a fyzicky schopen, alespoň 35 let pracoval a vytvářel společensky užitečné hodnoty, mohli bychom odcházet na zasloužilý odpočinek v 60 letech. Jenže situace je taková, že značná část mladých do 30. let jen spotřebovává, část z nich potom pracuje, ale společenská užitečnost výsledků jejich práce je přinejmenším diskutabilní. Ale spotřebovává. Další lidé pak nepracují vůbec (buďto nechtějí nebo nemůžou), ale také spotřebovávají. Mimochodem – kolik že to miliard odchází za hranice tohoto státu?
  Vrcholem debility tohoto systému pak je, že lidé po šedesátce jsou nuceni pracovat do 65 a výhledově snad až do 70 let. A jsme opět u (ne)spravedlivého přerozdělování společně vytvořených statků. Miliony lidí z objektivních příčin přechází z primární a sekundární sféry do terciální, ale přitom ti, kteří svojí prací nevytvářejí žádné prostředky, bez kterých bychom nemohli existovat, mají vyšší životní úroveň než ti (říkejme jim pracující), kteří ty nezbytné životní prostředky tvoří.

  To se mi líbí

 2. Jethro napsal:

  Tak úplně nesouhlasím, protože věk pracujícího člověka a věk odchodu do důchodu jsou dvě různé věci.
  To zvyšování věku odchodu se týká oddalování věku, kdy dostanu nárok na důchod. A je to důchodové pojištění. Pokud by běžná pojišťovna za doby trvání smlouvy měnila takto bez mého souhlasu parametry v můj neprospěch, pěkně bych se na…l. No, ale stát může. To je jiná.
  Takže posunutím hranice nároku na důchod si stát léčí své bolístky (doufejme), protože se bojí, že na to nebude mít. Optimisté tvrdí, že by na to klidně měl, pokud by třeba adekvátně platil za své pojištěnce, ale to je jiná.
  Takže s posouváním věku mám dost problém. Pokud by se týkal dnešních patnáctiletých, OK. Je to nová smlouva. Že se týká lidí, kteří už jsou delší čas v procesu a měsíčně si platí, to je podle mne prasárna, zjevná změna smlouvy z pozice síly se zpětnou účinností. Totéž byl ostatně i převrat v 89. Z tohoto úhlu nejde o pojištění ale o daň.
  Druhá rovina je možnost a schopnost starých lidí pracovat, sice s určitými omezeními a nižším výkonem, ale s neopakovatelnou studnicí zkušeností.
  Má paní je v důchodu a přitom aktivně pracuje. Jedinou změnou proti nedůchodu je, že v součtu bere hodně zajímavé peníze a druhak zaměstnavatel si jí hledí, protože ví, že s tím může víceméně kdykoliv seknout.
  Já příští rok vletím do důchodu po hlavě také, protože mám odpracováno, nicméně budu také fungovat dál nejméně do doby, než …

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Především je třeba připomenout to, co všichni zde víme – že se nejedná o žádné pojištění, ale de facto o daň.
   Dále pak, že si touto daní nic nepředplácíme, ale platíme v rámci průběžného systému penze starší generaci. Do budoucna tedy nemáme vlastně na nic nárok, pokud by se následující generace rozhodly, že ony již do tohoto systému vstoupit nechtějí.
   Vzhledem k nerovnoměrnému rozdělování společenského bohatství, které nabírá dramatických rozdílů, je také zřejmé, že prostředky na vyplácení penzí do budoucna nejspíš nebudou dostatečné (viz Děda Olin kousek výše).
   Tato „nedostatečnost“ nemá skoro nic společného (nebo jen málo) s demografickým vývojem, jak je nám často prezentováno, protože se v této souvislosti ráda zamlčuje zvyšující se efektivita práce těch, kteří skutečně vytvářejí zdroje.

   Posouvání tzv. důchodové věkové hranice je svým způsobem paradox. Stát na jednu stranu záměrně prodlužuje dobu studia mladých lidí, protože pro ně nemá práci. prodloužené studium je vlastně substitucí pracovního úřadu. Na stranu druhou drží v pracovním nasazení spoustu jedinců, kteří by už třeba ani pracovat nechtěli.

   Dalším zajímavým faktorem je skutečnost, že řada osob pracuje i po dosažení důchodového věku. Dílem je to z nezbytí (důchod je příliš nízký), dílem jsou důvody psychické (nechce se „zmizet z obrazovky“). Jako další zajímavý faktor vnímám ve svém okolí další důvod – snahu začít čerpat z dříve vytvořených finančních rezerv co nejpozději, aby vystačily do co nejvyššího věku.

   V jedné věci je třeba současný stát přece jen trochu pochválit. Jsem v kontaktu se zařízeními, které se dříve nazývaly „starobinec“, později „domov důchodců“ a nyní „penziony pro seniory“. V případě osob skutečně vysokého věku (řekněme nad 80 – 85 let), které už nejsou schopny samostatného života a trpí řadou neduhů, přebírá za ně stát velkou část odpovědnosti. Existují čtyři stupně tzv. „příspěvku na péči“ pro takové osoby v rozmezí aktuálně 880 až 13 200 Kč měsíčně. Buď tuto částku užívá rodina či jiný pečovatel, nebo (hlavně u osob se stařeckou demencí či Alzheimerovou nemocí apod.) tzv. „ústavy se zvláštním režimem“. Jistěže to v nich není jako doma, ale znám tam tu péči celkem důvěrně a vím, že je tam o staříky celkem slušně postaráno.

   My těsně nad šedesát samozřejmě nevíme co nás čeká, ale to předcházející generace nevěděly také. Rozdíl je v tom, že po téměř celé 20.století panovala (s výjimkou válečných období) spíše optimistická očekávání. Těch bychom se my měli spíše vyvarovat. Myslím, že během pár desetiletí dojde, pokud nebude uzákoněna euthanásie, k dramatickému nárůstu sebevražd v naší generaci.

   To se mi líbí

 3. čtenář napsal:

  řidič,jednou nohou v hrobě,tou druhou v kriminále

  PS: dost často jsou nyní k vidění za volantem autobusů a také kamionů ženy

  To se mi líbí

 4. čtenář napsal:

  To se mi líbí

 5. Hudec napsal:

  Ano, Bavore, myslím, že máš pravdu. S tím zdravím…
  Kašlu na statistiky, dívám se kolem sebe. Řada čtyřicátníků má už za sebou nevím jaké všechny operace, co chvíli marodí s tím či oním, ale moji vrstevníci (60 + ) pokud rovnou neumřou (ze střední školy zatím ztráty na životech cca 10%, z toho 2,5 % kdysi jedna blbá nehoda a ještě více kdysi 2,5 % – sebevražda na vojně kvůli holce – trouba jeden Jirka Šůcha), pak celkem drží pohromadě.

  Abych trochu popíchl, méně (skoro vůbec) marodí moji vrstevníci (z těch co znám) – OSVČ, případně majitelé firmy. 🙂

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Potvrzuji těch 10 %. Před téměř pěti léty při oslavě 50-ti let od maturity z celé třídy konstatována 3 úmrtí – 10 %.
   Abych trochu popíchl, byli to tři kluci, od mládí návštěvníci restaurací, nesportovci. Skutečně 🙂 .

   To se mi líbí

   • Lex napsal:

    Naprosto stejné u nás před dvěma roky. Za ty následující dva roky 1.
    A víte, chlapi, co je paradoxní?
    Jak se současné „elity“ chlubí, jak se za dobu nynějšího kapitalismu prodloužil průměrný věk dožití. Jasně, že prodloužil (a to, a u žen ještě více, se prodloužil věk pro nárok na starobní důchod), jenomže ti samí „hlasatelé dobrých zpráv“ poněkud méně /vůbec/ připomínají, kdy ti lidé prožili tu podstatnou část svého života. A že „tehdy“ umírali zase ti, co tu podstatnou část života prožili někdy úplně jindy (kdy většina trpěla nouzí, mnozí hladem, maso tak jednou týdně – pokud vůbec, fyzická dřina, mizerná nebo žádná péče o zdraví, starobní důchod jen někteří, a to ještě mizerný).
    Tím nechci říct, že ti současní, co se narodili třeba po roce 1970 nebo dokonce už v nynějších „světlých zítřcích“, se toho přirozeného věku nedožijí.
    Jen jsem chtěl poukázat třeba na některé souvislosti, o kterých se mlčí, aniž bych chtěl čemukoliv stranit.

    To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   ten jirka nebyl trouba…bo lubil na max…

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Velice se omlouvám ale ten původní odchod do důchodu který již dříve navrhoval doktor v oboru řídicí techniky tj 72 let měl má a bude mít i do budoucna své opodstatnění.
   Život lidí žijících v Česku se dále prodlužuje. Za jediný rok statistici zjistili, že se naděje na dožití protáhla o zhruba sedm měsíců. Muži mají naději dožít se skoro 75 let, ženy pak 81 let.
   Za prodlužováním života je jak moderní medicína, zdravější životní styl i čistější životní prostředí ale hlavně mnohem propracovanější statistika.
   Stárnutí je podle statistiků nejvýznamnější demografická změna, která se za posledních 26 let udála. V roce 1998 tvořili lidé nad 65 let 15,5 procenta obyvatel Česka, loni už 16,7 procenta.
   No a v tom je to kouzlo podle Kybersadisty by se důchod vyplácel průměrně 3 roky pro muže a 9 let pro ženy.Kdežto v současnosti se bude vyplácet u mužů 10 let a u žen dokonce 16 let což je z hlediska státního rozpočtu jak zkonstatoval ministr financí do budoucna velmi zatěžující. Je to také jedna z příčin bránící investicím a rozvoji našeho hospodářství.
   Tož podle mne se bude odchod do důchodu po volbách 2017 zaručeně upravovat na Kalouskovu úroveň, neboť délka života se statisticky prodlouží minimálně o 12 – 16 měsíců.

   To se mi líbí

 6. jaa napsal:

  Mno nevím jak kde, ale u nás jsme za mlada říkávali, že: Je svět nespravedlivej, důchod dostaneme, až si jej nemůžeme docela užít, Lepší by bylo, moci teď za mlada si 10 let důchodu užívat a pak pracovat až do konce. Hmmj, splnilo se jak vidno. Mají to mlaďoši na rozdíl od nás kliku.
  Ale zase, kdo ví, jestli nás ta celoživotní prácovní aktivita neudržuje do tak vysokého věku – takže kdo ví kolika se oni dožijí.

  To se mi líbí

  • Antimon napsal:

   No mně nejvíce baví, že jako pracující důchodce si přispívám na svůj vlastní důchod. Není to pěkné? Něco jako kvadratura kruhu, nebo spolehlivý druhý důchodový pilíř 🙂

   To se mi líbí

 7. vonrammstein napsal:

  Člověk má mít možnost pracovat, dokud chce a může. Je naprostá blbost stanovovat univerzální limit. Někdo je v sedmdesáti čilej a můžete ho zapřáhnout vedle valacha na stahování dřeva z kopců, jinej má v pětačtyřiceti vodkouřený záda z tahání těžkej věcí, ale na invalidku nedosáhne. Ale zas může sedět někde na vrátnici.
  Chápu, že musí existovat nějakej všeobecnej rámec, ale dělal bych to jinak. Třeba formou pravidelnejch ročních prohlídek lidí třeba od pětapadesáti-s ohledem na jejich profesi a aktuální zdravotní stav. Samozřejmě s výjimkou lidí zjevně dlouhodobě nebo trvale nemocných. Pak by odbornej posudek stanovil, jestli ten jedinec danou práci ještě zvládne, nebo už ne. Pokud ne, trh by měl nabídnout-jistěže méně placený, ale taky míň náročný-alternativy. Se současnou podporou všelijakých neziskovek a chráněných dílen by to neměl být problém,.
  Když pracovitýho člověka, kterýmu vyplivne fyzička, necháte hnít bez aktivity doma, brzy vám umře. Viděl jsem to mockrát.
  Pokud to ovšem není sofistikovanej způsob, jek odlehčit důchodovýmu systému.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Trochu jsem se divil proč tolik minusů. Mnoho rozumných a přesných úvah.
   Pak mi to došlo : banky v devadesátých létech taky spoléhaly na odborné posudky drahých kamenů a privatizovaných podniků, ekonomové na trh, invalidé teď na neziskovky a chráněné dílny … není co víc dodávat.

   To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Taky jsem se divil. Vono to bude spíš „protože Ramštajn“ Páč myšlenkově je to sice možná nedotažený, ale žádnej zásadní lapsus jsem v tom neshledal.

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Už si představuji jak ti pětapadesátníci jednou měsíčně nastupují na apelplac a prohlíží je doktor Mengejulínek, znavený dělník by šel do administrativy, profesor kvůli pěti dioptriím zametat ulici, ty neschopné ničeho – politiky by pak zaměstnával pornoherec Janda ve svém think-tanku 🙂 Aby nikomu neodešla fyzička obnovila by se tradice Spartakiád.
     Ale jinak dobrý.

     To se mi líbí

     • vonrammstein napsal:

      Aha. Vtipný. Takže to budu muset upřesnit. Myslel jsem to tak, že nějaká hranice důchodovýho věku stanovená bude. Řekněme 60. Pod ni-cca od těch 55-se bude brát v potaz zdravotní-psychický i fyzický-stav jednotlivce a jeho schopnost-ale i ochota-dál pracovat. Pokud nebude už chtít nebo moct, řešení jsem nastínil výše. Včetně předčasného důchodu bez finanční ztráty, pokud zdravotní stav už výdělečnou činnost objetivně neumožňuje. Jistě, prostor pro korupci by byl velikej. Ale to je i teď.
      A naopak-u 60+, schopných ve své stávající profesi pracovat bez omezení, není žádný důvod je posílat do důchodu jen proto, že se dožili nějakýho věku. A zdravotní kontroly by sloužily ku zjištění, jestli se schopnosti a možnosti nezhoršily. Jakože se jednoho dne či roku zhorší zcela jistě. Například když zemřete.
      Už je to srozumitelnější?

      To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   Presne súhlas. Som celému tomuto „sociálnemu“ pracovnému systému vďačný, že ma predčasne vylúčil z pracovného procesu a neprijal späť. Mohol som sa zariadiť ako SZČ, získať sebavedomie a dnes už viem, že natoľko, aby som nevisel deťom na krku, sa kedykoľvek uživím.
   Ten sociálny systém je hlúpy. A nielen na dôchodcovskej strane. K mladým sa chová ešte horšie.

   To se mi líbí

  • cobolik pacholik napsal:

   ja robil roky na stavbe AFB tu v tej riti s takym nasadenim jak robi ta imigrantska holota to v 70 ho ten valach pred 30 rokmi odtiahol do housti,aj kone to je rozdiel,ten co nam na tych zaumienkach vyoraval grule(brambory) to tak 7 rokov a je po nom,nijaky duchod na maso a ten co v lese drevo na majdane tahal 3 rokov to max ked maka ,ja kukal jak hovniar na tie kone,jak tahal pluh,ci sa zucastnoval jak taky 17 rocny tazby v lese,to treba vidiet toho kona a jeho gazdu,jak tahaju buka dolu,kde pesi sa tazko ide,ryk na kona,praskanie,kona nevidno,ani gazdu,bo kon ked neciti,ze taha uteka automaticky,gazda tahany po tej skale po tom lisit a reve hooo,do sabinova ho muselo byt pocut,buk zakliesteny na pniaku, a kon na kolenach s penou na srtsi sa trasie z vysilenia,ked opadne prach a listie,kon sa volal mila,kobyla,gazda tomas a ja stal o bok oprety o sekeru a kukal jak to tela,tomas ku mile,chlacholi ju,aby sa ukludnila opatra ju ci nohy ma ok a ryci na mna ,nekukaj jak chuj,davaj seno a deku,utiera milu senom ja tiez,davame na nu deku,jebneme z politrovky rumu,retaz sa previaze a divadlo pokracuje az dole k jarku,casto na to dumam bo uderenie bolo pre mna,kukam na tych imigrantov na stavbe,jak dlho este vydrzia do duchodu tak,jak mila,tomas ani oni nedoziju,ked tak budu robit,bo jedno je dristy o tom skurvenom duchode,trhu,neziskovkach a druhe tvrda realita,bo ja sam najlespie viem,ze netreba tak robit bo skor ci neskor dochodkar pukne velmi rychlo pred dochodkom.kus beletricky upravene,cisto zo zivota a nie kurva trh,neziskovky a tie pindy,ked cujem to sabla sama tasi sa…

   To se mi líbí

 8. blbíš napsal:

  jenže, příteli, má to jeden háček, musel bys mít tu práci úplně pod kontrolou a musel bys mít páky na to, abys ji všeobjímal a … a kam že sme se to v Tvý úvaze najednou dostali? No kam? Ano, zcela správně … přesně tam?

  To se mi líbí

 9. tata napsal:

  DAL jsem minus a věřte že né kvuli osobě…….nechci urážet ale to je taková hloupost,jako byste nežil normální život.AŽ mě to donutilo vyjít ze stínu.Zaprvé vemte jak jsou problémi s posudky jaký prostor zde by byl na podvody a nespravedlnosti.MIN placenou praci ……kde by ji dostal opět ani to nebudu rozvádět kolik se vtomto skrivá nesmyslů.
  O SLOŽITOSTI A NAKLADNOSTI to takto řešit ani nemluvím…….docela mě překvapilo že jste napsal nezlobte se takovou hloupost at s VÁMI nazorově defakto nikdy nesouhlasím ma to hlavu patu………nezlobte se toto je uplně mimo

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Košatý je strom teorie, ale je to jen strom, není to život. Budoucí cesta jistě půjde trasou pojištění. Základní léta pojištění (25-30?) a nadstavba. Začnu pracovat v 25 a do 60 mám 35 odpracovaných let, to ve vztahu k věku (60) určí výši důchodu. Budu-li pracovat dále a nepobírat důchod, bude se výše budoucího důchodu lepšit. A každý si vybere svůj čas odchodu. Jednoduché a prosté a proto stěží uskutečnitelné.

   To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Já se na Vás nezlobím, dost bych znervózněl, kdybychom se na něčem shodli.
   Jenom jsem nepromyšleným nástřelem navrhnul alternativu. Z hlavy rovnou sem, bez promýšlení detailů. Prostě jen nějakej jinej úhel pohledu. Ideální asi nebude. Ale to ten současnej není taky. Když nikdo nebude přicházet s jinejma nápadama, nezmění se to.

   To se mi líbí

 10. blbíš napsal:

  Hele, vone, dyť Tys z tý zdejší tlupy filosofickejch Bavorskejch myslitelů na to kápl úplně nejlíp. Každej tu naříká nad společenskejma řádama, krvavejma revolucema, každej si tu hraje na ekonomickýho filosofa, nebo společenskýho antropologa, vittta s Bavorem se můžou kvůli EET pozabíjet, čtenář neví, co bude dělat s ulitejma cigárama a nikoho z nich nenapadne přijít na tak jednoduchou věc jako Ty:

  převzetí výrobních prostředků klidnou administrativní cestou!!!

  S dovolením si ji dovolím pracovně nazvat administrativní revolucí. Vone, my jim to vod 1.1.2017 změníme legislativně a bude vymalováno, počítám, že už 2.1.2016 nám vodevzdaj dobrovolně všechen vojenskej arsenál, protože mi jim vydáme vyhlášku o vypnutí elektrickýho proudu všem zlejm lidem, takže si ty jejich compy můžou strčit za klobouk.

  P.S.
  Kurva, že mě to nenapadlo dřív, byl bych tady za Lenina-Marxe i Engla dohromady a Šegevara by mně kromě doutníků musel posmrtně vodevzdat všechny komunistický metály … takhle tu slávu vyžereš všchnu Ty. 😀

  To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   No konečně to někomu došlo! Jsem zkrátka geniální, zvykej si na to!

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    to je naprosto samozřejmý …. a za odměnu, s pověřením Bavora, Ti dovolíme na Štědrej den poslat 6 fotek, místo pěti (ale pouze s poznámkou, že ta šestá je pro blbíše, jako odměna, že jsem Ti ty Tvoje myšlenky tak hezky zformoval). Nic není zadarmo , zvykej si na to! 😀

    To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Tyjo! Tak to budu muset vyfotit něco velmi speciiálního! Třeba Ježíška v kostýmu Dědy Mráze, jak mi cpe erteple do fusekle s cedulkou „Santa Klaus“ . Asi zkolabuje Youtube, ale co by člověk neudělal pro dva dny nesmrtelnosti.

     To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Geňa a Suchánek švihnutí Bartoškou a Dykem …

   To se mi líbí

  • robe napsal:

   ….převzetí výrobních prostředků klidnou administrativní cestou!!!…..

   teď, teď tu byl, museli jste se potkat.. nějaký Andrej B …

   To se mi líbí

 11. Rosťa napsal:

  Důležité je, aby byla co nejvyšší zaměstnanost. Ve Švédsku to vyřešili tak, že nově příchozí gynekologové a podobní neurochirurgové si mohou bezplatně pošvédšit jméno, aby měli snadnější přístup na trh práce. Něco na tom bude. Pro takového Muhamadssona to musí být stejný impuls, jako když jsme u nás z cikánů udělali Romy. Od té doby všichni pracují, někdy i v neděli v noci.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   naprosto zbytečná administrativa, ale ať si Švédi dělají co chtěj. Tady to má von už dávno vymyšlený. S jeho pověřením mi dovolí napsat vyhlášku, v který bude výslovně uvedeno, že o žádný migranti nejsou, protože o nich nevíme!

   To se mi líbí

 12. Děda Olin napsal:

  Když přepočítáme průměrný důchod v Německu na koruny, zbývá německému důchodci po odečtení nutných životních nákladů jako je bydlení, strava, hygiena apod. měsíčně asi 18 000 Kč „pro radost“.
  To se to pak rajzuje po Karibiku a pobývá na Malorce.
  Na druhou stranu já tvrdím – není důležité jak velký mám důchod, ale jak dlouho ho budu pobírat.

  To se mi líbí

 13. Berkowitz napsal:

  Český důchodce a americký důchodce jsou na tom v podstatě stejně, jednou za rok si mohou dovolit udělat výlet do Prahy.
  Naše ženské si nechaly $rát na hlavu a mlčí, když je zrovnoprávnili s muži. Teď v Polsku upravili odchod do důchodu a ženy tam jdou o pět let dříve, než muži.
  Anebo v Dojčlandu každá žena má příspěvek k důchodu na naše prachy asi 1400 kaček, protože v době trvání mateřství nevydělávala a tudíž nedávala prostředky do systému.
  A což teprve až příjde ta nová revoluce ve výrobě, kdy většinu prací budou dělat roboti. Asi nezbude nic jiného, aby i roboti platili zdr. a soc. pojištění!
  Ámen!

  To se mi líbí

 14. blbíš napsal:

  Bohužel Oline, ani po 1.1.2017 to nebudeme umět to …“jak dlouho…“ legislativně ošetřit, ale to Vaše …“18 000Kč „pro radost“ “ s přehledem, protože uvažujeme vydat vyhlášku o tom, že :
  “ Peníze nejsou všechno a pro radost už vůbec ne!“

  To se mi líbí

  • Děda Olin napsal:

   Proto europoslanci v tom jejich parlamentu nejsou ani pro peníze, ani pro radost, ale pro naše blaho. Když už v tom spolku jsme, někdo se obětovat musí.

   To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Jo, jo, netřeba psát nové, ony už tu byly, jenom je zrušili. Dovolím si ocitovat:
   „Práce je v socialistické společnosti prací ve prospěch celku a zároveň ve prospěch pracovníka samého.“ – čl. 7 odst. 3 Ústavy č. 100/1960 Sb.
   Ale když už jsem tu „vyhlášku“ zmínil, tak dám ještě několik dalších „pecek“ z ní:
   „Všichni občané mají rovná práva a rovné povinnosti.“ – čl. 20 odst. 1. Jistě víte, že v té dnešní „vyhlášce“ o občanských POVINNOSTECH /čl. 34 – 38/ není v tomto smyslu ani zmínka (leda o ukládání zákonem).
   Nebo tohle – „Všichni občané mají právo na práci a na odměnu za vykonanou práci podle jejího množství, jakosti a společenského významu.“ – čl. 21 odst. 1 – to by dneska bylo tlučhubů a darmožráčů, kteří by chodili domů bez výplaty!!!
   „Stát zaměřuje svou politiku tak, aby s rozvojem výroby a se vzrůstem produktivity práce mohlo docházet k postupnému zkracování pracovní doby bez snížení mzdy.“ – tamtéž, odst. 3.
   A pozor, teď „pecka“ ze všech největší – „Člen kteréhokoli zastupitelského sboru může být z rozhodnutí svých voličů kdykoli odvolán.“
   😦

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    „Člen kteréhokoli zastupitelského sboru může být z rozhodnutí svých voličů kdykoli odvolán.“
    Nezlobte se Lexi ale to jste myslel, jako že třeba i Sobotka ?

    To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Jestli se nemýlím, tak toho Sobotku, kterého vy asi myslíte, v roce té Ústavy a ještě hodně roků potom nosil jeho táta v trenkách a o mámě ani nevím kde, někde pod žebrem či kde. Nebylo by třeba odvolávat, kdyby tehdy, potom nedošlo…. I bez Ústavy. 🙂

     To se mi líbí

     • Cech napsal:

      No jo ale potom musí nastupovat zachránci Česka, kteří na poslední chvíli to slovně zmáknou.
      Prostě se chtějí a musí se dobrovolně obětovat, musí přijet z Německa a na stará kolena se pro národ třeba i rozkrájet.
      https://www.novinky.cz/domaci/421595-robejsek-oznamil-vznik-realistu-chce-se-obetovat-pro-blaho-naroda.html
      Krájení probíhá klasicky podle schématu, vznik nové strany s názvem VV, TOP 09 a STAN, ANO, Realisté a národ bude zachráněn.
      To je to proč je dobré mít tu možnost včas odvolat člena kteréhokoli zastupitelského sboru.
      No bohužel to nám již v této republice nehrozí takových dalších 26 let.

      To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Za socializmu bola jednotná kandidátka so zoznamom kandidátov, z ktorého voliči mohli ľubovoľné meno vyškrtnúť. Vedel som o niekoľkých vzácnych prípadoch, kedy niekoho vyškrtlo dosť ľudí a bol nezvolený.
     Členovia zastupiteľských zborov nemuseli byť členmi strany a mandát mali vykonávať „slobodne podľa svojho svedomia“, teda mali individuálnu (nie stranícku) zodpovednosť. Strana na nich formálne nemala žiadnu páku a preto táto možnosť odvolania voličmi.
     O tejto možnosti vedeli všetci veľmi dobre a masovo sa to využilo koncom 1989 na tlak na miestne samosprávy. Existovali výzvy a na mnohých miestach sa odvolávali predsedovia a členovia národných výborov.
     Aj v našej obci, len bol problém s dôvodom – našlo sa len to, že predseda nechcel cez generálny štrajk vyvesiť na úrad zástavu (čím dokázal, že nemá rád Havla, Dubčeka a Kňažka a má negatívny vzťah k novému zriadeniu založenému na pravde a láske).

     To se mi líbí

     • Lex napsal:

      No, pravda, ale toto „použití“ neměli tvůrci Ústavy asi až tak úplně na mysli. A jak se pravdě a lásce hodilo!
      Oni ti noví, co pro ně ta pravda a láska furt vítězí a vítězí, věděli, proč hned tu odvolatelnost poslanců a zastupitelů zrušili.
      Co kdyby se nasraní voliči zase jedou zvedli? Oni ti papaláši přece mají NÁROK na celý čtyřletý mandát – viz Ústavní soud v kauze Melčák – ale to vy tam u vás určitě neznáte 🙂
      Teď tam máte, myslím, problém se „zlodějem“ Lajčiakem, co se málem stal generálním tajemníkem OSN (stačilo jen maličko lézt do řiti US), ale presstituti (to myslím s plnou vážností) ze SME vědí své. Přece šestadvaceliletá bývala subalterní úřednice to musí vědět nejlíp.
      Jo, taky tam máte filcky v kožichu, ne že ne.

      Liked by 1 osoba

      • NavajaMM napsal:

       Tak, tak, Lexi. Ale máme tu aj Kotlebu, s ktorým sa nikto (zatiaľ) nebaví, všetci ignorujú jeho návrhy (napríklad na zníženie počtu poslancov o 1/3), má nulový koaličný potenciál, ale neuveriteľne účinne zmenšuje manévrovací priestor našej pravdy a lásky.

       To se mi líbí

       • Lex napsal:

        O Kotlebovi se u nás píše jen to nejhorší, samozřejmě (a přesto si myslím, že nic není jen černé a nic není jen bílé). A na vině je jistě ten „póvl“, co ho zvolil – škoda, že tam nemáte takové naše „Hře-bejky“, co zvolení Miloše Zemana prezidentem komentoval v televizi slovy – „Rudá a hnědá prasata táhla lháře a demagoga na Hrad“.
        A přitom, jak je to jednoduché – u vás i u nás – stačí vyměnit národ.

        To se mi líbí

       • NavajaMM napsal:

        Ten Kotleba sa mi javí ako taký slovenský Joschka Fischer. Pred 15 rokmi to bol živel, ale za posledných 10 rokov mu nikto nedokázal porušenie zákona, snáď len zlé parkovanie. Z pohľadu systému je na ňom najhoršie to, že je v politike, lebo chce robiť politiku a nie že by chcel cez ňu zbohatnúť. Preto s ním z princípu nemôžu nájsť spoločnú reč.
        Tragikomické na pravde a láske je to, že ako alternatívu proti „fašistovi“ Kotlebovi ponúkajú LGBT a „refugees welcome“.
        Ešte si spomínam, ako ho verejne zostudili, keď koncom 2013 napísal otvorený list Janukovičovi, aby ten nelegálny Majdan rozohnal, lebo to dopadne zle.

        To se mi líbí

       • vonrammstein napsal:

        Už jsem tu psal, že znám Kotlebu osobně, nejmíň nějakých 15+let. Nemám ho jako člověka rád, ale řekl bych, že se za ty roky hodně zklidnil a začal se chovat poměrně racionáílně. Tedy na něj. Takže za mě přes veškerou antipatii posun k lepšímu.

        To se mi líbí

   • Děda Olin napsal:

    Ano, byly za socialismu a vlády jedné strany uzákoněny věci, o kterých většina pamětníků ani neví že byly, protože se o ně nezajímali a nepotřebovali zajímat. Pokládali je za samozřejmé. Mladí o něčem takovém nemají ani páru a budoucí generace budou o takové vymoženosti tvrdě bojovat.

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Lexi a Oline, není co dodávat. Snad jen : ví tohle, a když ví tak bere na vědomí při vytváření názoru, při svém rozhodování, víc než nějakých 10 % občanů? Neví, nechtějí vědět.
     A tak se budeme v Česku motat stále dokola a čekat na Zelenou, VV, ANO, Okamuru, Konvičku, Robejška, Le Pen, Obamu, Trumpa, zkrátka na vysněnou mafiokapitalistickou perestrojku. Mazání medu kolem ….

     To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    omyl, je třeba!
    Třeba hned mě napadá jedna vyhláška, která by se jmenovala takto:

    Je nesprávný se ohlížet zpátky

    a zejména mladejm by hned ukázala, jak naložit s Vašema citacema! 😀

    To se mi líbí

 15. blbíš napsal:

  Dnes by byl silně přesluhující důchodce, měl jsem ho rád. Jak já jsem se vám do tý Budapešti tenkrát těšil, tolik prachů za lístek, doprava taky né moc snadná a ten zkurvenej komanč mě na hranici votočil zpět ani na potřetí jsem neproklouzl. Kamarádi pak říkali, jaký to bylo krásný i když pořádný maso a … a mně musel stačit praskající magneťák.

  A pak jsem se dočítal:
  „Byl to závan nefalšované svobody a zároveň tak i jisté poselství, že totalitní svět komunistického zlořádu ve střední a východní Evropě se hroutí a snad nadejde čas, kdy zanikne už nadobro. To určitě cítili maďarští fanoušci, když se roku 1986 v tisícových davech hrnuli na budapešťský Népstadion na koncert britské legendy Queen. A necítili to jen oni.
  Hovno jsme cejtili, všichni jsme byli tak akorát přesvědčený, že komanč tady bude do soudnýho dne!!!

  Ale ten film jsem naštěstí viděl a byla to pořádná pecka:
  Monumentální galashow před 80tisícovou enklávou byla nafilmována a záhy běžela i v našich kinech ještě v období skomírajícího socialismu….

  no nic, přátelé, zapalte svíčku, votevřete vínko a Freddie a Queeni začínají…

  Socha Mercuryho ve švýcarském Montreux od české sochařky Ireny Sedlecké:

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   To jste musel být hodně nebezpečný pro RVHP, když Vás nepustili ani do Hungárie 😆

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Řekla bych že je to „umělecká nadsázka“. Nebo výmluva proč tam nebyl. Do pešti se jezdilo volně a furt, tu na fotbal, tu na formuli, tu se koupat do minerálek… holt kecá nebo byl zlitej jak….. Celá desetiletí nepamatuji, ať sama nebo se zájezdy . že by někdo kontroloval kdo jede.
    A´T celníci nebo paskontrol – Jonapot kivánok a vysontlátašra – pokud dobře pamatuji – když zjistili že jsme čechoslováci. A mnohdy ani to….

    To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Kurnik, vy válíte…. Já znám jen „nemtudom“ a „vilagos“. 🙂

     To se mi líbí

     • Lex napsal:

      Hele, když jsi ten sportovec, byť bývalý (ale „duklák“), nemůžeš neznat ještě jedno rčení z maďarských souvislostí – „Je to na vereš lobogo“, a také jak vzniklo. 🙂

      To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       Ne, my střelci jsme byli sportovci – akademici, až intelektuálové. Hrubé slovo by našimi laufy neprošlo.

       To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       Příteli, my běžně na plácku jako frajeři pořvávali „tý lobogo“! Myslím ale, že tak zase sprostý to nebylo, jak si myslí střelec Hudec, jen to byl údiv po tom ranci, co Dukla dostala (ale myslím, že se tak ještě snad ani nejmenovala) od Maďarů z Loboga a každej si z toho dělal srandu. Nevím už kolik to tehdá dostali, ale určitě hóódně, prostě = tý lobogo. 😀

       Co je ale vereš, nevím.

       To se mi líbí

     • Lex napsal:

      Připomněl jsi mi to tím „vilagos“

      To se mi líbí

 16. cobolik pacholik napsal:

  casom dumam,ci sa dozijem duchodu,bo jak kukam doteraz a to uz nerobim na stavbe tam keby som robil uz som prinajlepsom invalid a co robim teraz,tak ciel s napisom duchod pochybujem ze prejdem,bo kukam co robim teraz a vydrzat do 66,cujem,ze nemam tolko pary a bude tej pary menej,ja jak obycajny manualny mulak nemam sancu byt dochodkar,ci ma bude firma drzat a ja budem nohy tahat za sebou?ja sam odidem aby si nemuseli vymyslat nejaku kokotinu,nema boha aby ja za 10 rokov podaval taky vykon jak teraz a ty mladsi,ja s nimi robil na stavbe vacsinou skolovany,co si prisli privydelat,ty uz teraz dochodkari,cest vynimkam.

  To se mi líbí

 17. blbíš napsal:

  Kvůli nudlovitosti to dám sem.

  Takže “holt kecá, nebo byl vožralej“, takže máte mít, co ste, jaa, chtěla. Trochu Vám připomenu, když ste se tehdy na těch hranicích tolik prospala.

  Opravte mě, jestli to neprobíhalo na čáře přesně takto: okýnko dolů, občanky k tomu prdel sevřená a né že ne (samozřejmě až na ty co spali a co celník si neodvážil budit) a k tomu takový ty papíry, myslím, že se tomu říkalo celní prohlášení, nebo doložka, už přesně nevím (pamětníci pamatují, jak a proč se v nich regulérní zimní boty pro děti měnily na mokasíny, či sandálky a kde skutečných 40 marek se měnilo na 8 deklarovanejch marek 🙂 ). Tam museli občani jednoho socialistickýho tábora poníženě vepsat vo co vochuzujou druhý příslušníky socialistickýho tábora, který navštívili za účelem levnějších nákupů, nebo jen tak na výlet (ten byl vůbec nejpodezřelejší). Jen jednou, když hodně pršelo, sem se setkal na čáře s DDR s pohraničníkem, kterej nakoukl do auta, pak do občanky, spočítal nás a pak mávl rukou po způsobu, jak tady bez umělecký nadsázky opravdu nekecá jaa (až na to její spaní, protože jsme tomu celníkovi museli každej ukázat svoje ksichty).
  Opravte mě dále v tom kecání a vožralosti, jaa, ale u mě to vždycky probíhalo takhle:
  – onen pohraničník převzal občanku a ty další nutný papíry, zalezl do těch svejch dřevěnejch budek, dlouho nic a pak vylezl a vždycky to skončilo v odstavným pruhu se šroubovákem v ruce (až později jsem si pro ty účely bral bílý látkový rukavice jako do tanečních a šroubovák jsem mezi dvěma prsty podával takhle aktivním pohraničníkům se slovy, že já nemůžu, že jako Allergien gegen Schmutz)! Nikdy jsem nepřišel na to, jak to tehdy v těch pohraničních budkách dělali bez compů a proč jsem se vždycky ocitl v odstavným pruhu. A nevykládejte mi, jaa, že v Komárnu (1986) to bylo jiný, tedy jak pro koho, tam k tomu slovenští bratři (aspoň mně) přidali i zlomyslnej úsměv a docela jasnej pokyn vystúpte z autobusu , ještě dneska si na to jejich „ú“ vzpomínám přes svýho Alzheimera (přesto mám NavajuMM rád 🙂 ). Jestli nevíte, jak se mělo přistupovat v socialistickým táboře k tý hordě jedoucí za Queeny, když jste zrovna spící přejížděla hranice, s tím já opravdu nic nenadělám, dokonce Vám nebráním ani ve Vaší umělecký nadsázce, ale propásla jste vzácný okamžik mlčet. Takže, jaa, oficiálně ani do DDR ne, ani přifařen ke svazákům a svazačkám ČSM u nás na fakultě, ani později z tzv. vědeckotechnickejma společnostma, či jak se ty spolky jmenovaly!!! Vyprávět Vám vo Polsku, by bylo asi zbytečný, takže to zkrátím, neboť jsem tam byl pouze jednou!!! a to ještě v noci (ovšem ne s Václavem za Lechem 🙂 ), ale POUZE na východ slunce na Sněžce, když jsem šel z Labský. Přes den tam tehdy jezdili polští pohraničníci na koni (to jsou věci, vlastně kecání, žejo?) a kdo to tam trochu zná, jinudy, než po kusu Polska to snad ani nejde (tedy možná že jo, ale nikdy jsem neměl to štěstí při tom se prospat) a každej si umí jistě představit, jak impozantně vypadali na těch koních ti pohraničníci, co přicválali a bez slitování vobraceli narušitele socialistickýho tábora zpět do ČSSR, když zrovna zapomněli náhodou občanky. Nikdy jsem nepřišel na to, jak to tehdy v těch pohraničních budkách dělali bez compů a proč jsem se vždycky ocitl v odstavným pruhu. Je tedy pravda, že já po těch ponižujících zkušenostech už nikam s celním prohlášením a občankou nejezdil a moje oficiální cesty by se daly spočítat na prstech obou rukou!!! A ještě jedna speciální pro tehdy na hranicích spící jaa. Jen jednou jsem jel společně s cizejma lidma přes čáru autobusem z dojčlandu a měla byste vidět, kolik ženskejch na tý čáře náhle zhublo, kam se hrabe mentální bulimie, jak je hraničářky vytočili z těch na břichu vobmotanejch záclon, zatímco Vy jste tam u vás skoro bez probuzení přejížděla čáru sem a tam! Ale nebudu Vám brát Vaše osobní zkušenosti a zážitky, máte na ně právo, vono to v životě je stejnak pořád stejný, sytej hladovýmu nevěří!

  I přes toho Vašeho smajlíka si myslím, Rosťo, že pochybujete a že se Vám to zdá jako kravina (ještě, že ne jako ukecaná, vožralá, umělecká nadsázka, co prubla jaa!). Ale mohu jen říci, že značně podceňujete kádrový údaje a nejen je, který ty svině shromažďovali na svý občany! Vždycky, když čtu strejdu, kterej se někde poohlíží po rodinnejch kořenech a má radost z každý historický reálie, kterou objeví v matrikách, tak si říkám, proč proboha nezajde rovnou do Bartolomějský, nebo kde teď vlastně archivujou ty „skartovaný“ spisy, tam by měl pěkně svojí rodinu seřazenou až za Bílou horu. Jen se mu nebude líbit ten styl těch bolševickejch „matrikářů“, ale na to nasrat, neb vypovídající hodnotu ta špína přece jen má. Třeba by tam našel, co v normální matrice nenajde, jak třeba jeho předek navštěvoval v nepřítomnosti manželky sousedku z vedlejší vesnice, kolikrát do tejdne a v kolik to bylo přesně hodin, nebo když strejda měl počestnýho předka, tak by se třeba dozvěděl, kolikrát byl v kostele a přečetl by si, co si o něm mysleli sousedi, předseda s_ranický buňky a tzv. domovní důvěrnice. Nebo, pokud by na to měl žaludek, dozvěděl by se, co všechno na něj nanosil na komisariát jeho nejlepší přítel, nebo by si mohl přečíst mnohem závažnější věci, z kterých by ho rovnou odvezli na ARO a který zmařily i lidský osudy.

  Rosťo, nejhorší na tý věci dneska je, co předvedla jaa, že už ani pamětníci nevěří, že by se někdo mohl nedostat do Budapešti či DDR, nebo Polska, když zrovna vona přejížděla čáru, jak forman svou bránu! Copak Jaa, ta s nima měla svůj kříž, ta mi moc nevadí, ale ti co koukají na geňy se suchánky střihnutými bartošky s dyky a do zblbnutí melou mantry o všeřešících báječných filipech a dalších, ti si totiž nikdy něco takovýho ani nepřipustí, protože ty vždycky věděli svý a taky to svý měli jistý.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Počínající kapitalismus měl své Vojtíšky a Jozífky (popsala Božena Němcová: V zámku a podzámčí), počínající socialismus zase svého blbíše (popsáno zde).
   Bojím se, že sen B.N. nebyl reálným, ale aspoň v knize Vojtíšek vystudoval. Blbíš vystudoval v reálu, nebo se mýlím?

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    Vy a mýlit se!!! Jasně, že díky známým, který měli známý těch vašich známých, co by samozřejmě nikdy něco takovýho nepřipustili, aby nepřišli vo to svý jistý a co byli na místech, na kterých zase my neměli ty známý! A vono to šlo tehdá za bolševika jinak, jako že stačil jen výbornej prospěch? Samozřejmě, že tehdy se víc dbalo na ten dělnickej původ, takže jsem holt musel absolvovat jeden zbytečnej vzdělávací stupeň na dělníka navíc, ale na to dneska nasrat, zato vím na rozdíl od vás, jak se tahá třeba taková komplikovanější římsa! Ale zato jsme všichni čtyři děcka, který, nevím proč, drze a neomaleně nazýváte Vojtíšky, udělaly mamince radost. Táta se bohužel toho už nedožil, nejdřív koncentrák, pak si užil dost s těmi vašima, pro který byste si nechal trhat žíly, až nakonec jeho tělo nevydrželo ten váš reálnej svět, vy troubo jeden, víme?

    No naschvál, a co vy, co byste nám o sobě napsal vy?

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Trouba raději bude mlčet 🙂

     To se mi líbí

     • blbíš napsal:

      se nedivím

      To se mi líbí

      • blbíš napsal:

       už pro památku mýho táty, bude lepší, když na věky

       To se mi líbí

       • Lex napsal:

        Trošku přes čáru, příteli, nemyslíte?
        Nerad bych se mýlil v pojmu „demokrat“.
        L.

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        žádný trošku, Lexi, ta moje demokracie končí u jeho hrubý neomalosti, je to poťouchlík a ještě k tomu zlomyslnej! Von dobře věděl, o jaký době jsem psal, propásl vzácnej okamžik držet svoji jízlivost na uzdě. Neudržel, překročil čáru s tou jeho reálnou dobou do který furt a furt něko musí cpát, tak jakýpak s ním mazání. Koneckonců, jako vožralej kecálek s uměleckou nadsázkou nemůžu ani jinak!

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        jo a ještě k tý čáře, Lexi,
        asi si nevybavujete povinnou četbu s Vojtíškem, kterak V zámku a podzámčí zmákl jistou Skočdopolovou (nebo jak se ta baba jmenovala) a ta mu z vděčnosti umožnila studia, žene? Že by paralela, co myslíte? Pravda, ale neomlátila mu je vo hlavu jako to udělal bazilišek mně!

        Jistý pochopení s takovým hulvátstvím, říkáte? Že šlechtí demokrata?

        To se mi líbí

       • tata napsal:

        JE SMUTNÉ nebo lepe tragické co se stalo VAŠEMU otci…chapu že Váš pohled je stím ovlivněn,proto také hodnotíte některé věci s VAŠEHO ZORNÉHO UHLU…většina by nebyla jiná…….život je ale mnohem složitější takže popis VÁMI DANÉHO je odlišný od života kdo holt do toho soukolí nespadl…je to složité třeba s pohledu že takové MAŠINY dnes hodnotí jako hrdiny a pohraničáře za vraha……..potom ta věta není nejštasnější…..

        už pro památku mýho táty, bude lepší, když na věky……on MÁ SVUJ POHLED s kterým nemužu vždy souhlasit,tahat do toho tu tragedii,,ono to totiž vubec nemá souvislost čemu.ON TED VĚŘÍ…nic není zcela černé ani bilé ani ted ani dřív.JEN plno znás prožili jiný život at ted i dřive.Těžko se tyto lidé shodnou…….rozumné by bylo to nestavět konfrontačně….

        To se mi líbí

       • blbíš napsal:

        to jako, tato, že když to vidím jinak, tak si adresně beztrestně můžu flusnout ve stylu:

        „Vojtíšek vystudoval…“(z vděčnosti) = „Blbíš vystudoval v reálu, nebo se mýlím?“,

        vomluvíme to navíc Mašíny a jede se dál? Tak nějak si to jako představujete? No tak to ani náhodou, to pak se nedivím, že sme tam, kde sme!

        Z toho vodmlčení na věčný časy se nemusíte hned zas tak hroutit, protože sám dobře víte, že se to týkalo jeho jízlivostí, kterýma mě přetáhl přes hlavu, tak netřeba se hned hroutit a vosypávat osypkou!

        To se mi líbí

  • jaa napsal:

   pletete koše s baňama. Byla řeč o Maďarsku to za prve. Jezdili jsme vlakem nebo autobusem to za druhé a nemohla jsem spát, když jsem vezla zájezd, musela říct kdo jsme a kam či odkud a jelo se dál.
   U dederonů to bylo přísnější, oni jsou /byli pedanti odjakživa ale zase, lůžkovým či lehátkovým vozem, jsme žádné problémy neměli. U němců taky záleželo na tom, kolik jsme vyměňovali peněz a na jak dlouho a jak často jsme tam jezdili. A taky česká ?chytrost? – podle toho co jste chtěli dovézt. jednou dvakrát se šetřilo no a napotřetí e koupilo co se chtělo. Ten eventuální nepoměr by je musel kopnout.
   Ale to co popisujete jsem dvakrát zažila. v 68mém v září to bylo ostrý, s pas a coll chodili rusáci s puškama. a v Břeclavi peron plnej. Do poslední chvíle jsme nevěděli jestli nás do té vysněné Itálie pustí – pustili.
   No a o rok později do Juginy a le to už bez rusů. Jinak opravdu nepamatuji nějaké problémy. Nebo jsem měla štěstí jak na celníky tak na lidi v zájezdu a vy smůlu. kdo ví.

   No doložka byla místo pasu , bylo to zjednodušení do soc.demo. , pasy se vydávaly jen na západ. a v celním prohlášení jste měl zapsáno z banky- kolik jste měnil a co vezete zpět. Ju a taky se tam zapisovaly drahý á věci- foťáky a kamery.

   To se mi líbí

   • blbíš napsal:

    Bez urážky, uměleckýho nadhledu, kecání a zlití se chci už jenom pro formu zeptat, o to zcela vážně, než se půjdu skutečně vožrat!
    Na co ste tu, jaa, proboha po dvakráte vůbec reagovala?

    To se mi líbí

 18. tata napsal:

  tak TO MOHU zcela potvrdit bydlim na hranicích z byvalou NDR.. NA hranice to mám cirka 3km.Takže mohl bych vypravět zkazky….jezdil jsem tam hodně často a za ruznými věcmi podle situace…..hodně věcí bylo zakázano a obchazelo se to se střidavými uspěchy,,,,,,,vyhoda byla domorodce že na duležité věci co jste potřeboval jste si zvolil kamarada mezi celniky,věděl jste kdy slouží a ten byl skoro tutovka,bohužel i tak jste někdy narazil sloužili tam 2 ženský a ty byli horlivý jak se tam objevili ani kamarad nepomohl……..dětské věci se nesměli vozit vubec a nejenže tam byli nadherný proti nám ale i za polovinu…….takže to byla alchimie…….totiž nebyl volný prujezd musel ste vždy vypsat papír při vyjezdu a duležitější byl pči navratu…..Němci až tolik při navratu nesledovali,až opět nesměla to byt ženská ty byli na obou stranách postrach ……a nejenom u nas má celkem skušenosti ze všech…….Boží dar byl nehorší a potom náš.

  ZASADA byla že vše jste musel přiznat……nebot když né přišel jste o vše při prohlidce…….když jste to měl napsaný…..bud jste caloval clo nebo VÁS VRATILI TO VRATIT……V KRAMĚ S PAPIREM s celnice VÁM vratili penize bez problému…….a tady nastala ta alchimie……vymyslet slova jak to napsat aby Němci nepoznali a u nás to nebylo do očí…..že sem se navracel věcí….jen potraviny konkretně maso to se nesmělo končilo v popelnci bez pardonu……když sem tam jednou hazel 4kg svičkové slzel sem…….ale v převodu na skore jsem 8/2 zvitězil.

  JO BYLI TO SRANDY……kam se to schovavalo a jak člověk trnul kdo tam bude tu Německou stranu jsme neznali u nás přece jen na 80 procent.JINAK OPRAVDU vás nemuseli pustit když ste se nelibil,,,,,běžně kvuli špatně vyplněným papirum,ani nemuseli nic zduvodnovat prostě ukazali a už jste mazal,mě tedy nevykázali ale viděl jsem parkrat jak mazali zpět ,hlavně na pražaky byli vysazený

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Ten váš popis je tato správný, je dobře, že na ty skutečnosti poukazujete, najdou se i tady tací kdo by to chtěli vrátit.
   A není jich málo : kolik zdejších kunčoftů chce zase zavřít hranice, prý před migranty, omezit vývoz „vydělaných“ stamiliard mimo ČR, zrušit daňové ráje, chtít na vietnamcích aby platili daně, na cikánech aby pracovali…svobodu cochcání si ale nesmíme nechat vzít!

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    …chtít na vietnamcích a živnostnících aby platili daně, na politicích aby pracovali ve prospěch celé společnosti a ne svůj, na zaměstnavatelích aby platili mzdy odpovídající odvedené práci, na zlodějích a podvodnících aby museli prokazovat původ svého majetku, na justici aby skutečně soudila, na ČT aby informovala a ne propagovala, na …

    To se mi líbí

 19. tata napsal:

  PP
  DAL jsem minus je tam plno ironie…která zase moc zjednodušuje…za to aspon promě zjednodušení….nic se nedá vratit,,,,,,každá doba má své……i ten režim by dnes byl jiný…..jako plno lidí ho hodnotí očima 50 let a to se nedá………jako se nedá to uplně pominout.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Samozřejmě že „i ten režim by byl dnes jiný“. O tom pochybují jen zabedněnci.
   Proto ta ironie, aby to vyznělo přesně tak jak vyznít má.

   To se mi líbí

 20. kchodl napsal:

  Jaké budou důchody, kdy atd. – to jsou skoro plané řeči, snad jediná jistota je, že to bude horší, jde jen o to, o kolik.

  Stát dává důchod po 35-ti letech práce, takže jelikož hodně aktivních lidí tráví část života v cizině, studiem, cestováním, tak 35 let odpracují v 75+ letech, protože hodně zemí nepředává údaje nebo se odpracovaná léta nezapočítávají – řeknou Vám, ať požádáte o důchod tam kdesi – jenže ti ho dávají třeba až po 10-ti letech, jinak nic.

  Takže hodně lidí nebude mít starobní důchod žádný.

  Nebo budou mít tak malý, že to nebude k přežití stačit. Protože ve středním věku platili jako podnikatelé minimum.

  Další věc je, že při současném „frikulínském džihádu“ je člověk nad 50 nezaměstnatelný – je převzdělaný, nenechá se buzerovat jako mladí a má moc zkušeností, takže ohrožuje nýmandy ve vedení. Je mnoho oborů, kde to tak je.

  No, a v kontrastu s tím vším, můžete si nechat udělat trvalé bydliště třeba v Rakousku, a po 10-ti letech Vám budou doplácet do jejich životního minima, což je asi 24 tisíc Kč měsíčně.

  O nějaký český důchod opravdu nejde: žádný nebude.

  To se mi líbí

 21. NavajaMM napsal:

  Páni Blbíš a von Ramstein, nie je treba „prevziať výrobné prostriedky“. Načo aj?
  Tú chybu už raz urobili v sojuze. Prevzali výrobné prostriedky a definíciu vlastníctva ponechali po starom.
  To, čo naozaj treba urobiť, je prevziať zákonodarstvo a po novom (administratívne) predefinovať vlastníctvo. Dať mu iný obsah.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   plně si sypu popel na hlavu a uznávám, že každej vtip nemusí vyjít a líbit se každýmu, že to může být pro někoho šáhlý jako Geňa s Dykem i bez Suchánka i Bartošky, NavajoMM, příteli, ale Vy už taky? !!!!!!

   To se mi líbí

   • NavajaMM napsal:

    Ale áno, bol to vtip a tak som to aj pochopil. Len som ten Váš vtip skúsil tvorivo využiť. Len sa mi nepodarilo nadviazať rovnako vtipne. 🙂

    To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   Já to přece nevymyslel! To von, to ten blbíš, já jsem úplně nevinnej a zírám s otevřenou hubou, co to toho dědu zas popadlo! 😀

   Liked by 1 osoba

 22. blbíš napsal:

  to sem si ale dneska zavařil :
  převzetí výrobních prostředků klidnou administrativní cestou!!!
  a
  Freddie a Queeni v Maďarsku

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   tý lobogo

   To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   kdybyste si nezavařil tak bych si ale neměl možnost přečíst další skvěle podané příběhy ze života,kdybyste si nezavařil nezačínal by můj dnešní den s úsměvem na rtech.

   stejně jako vy dopadlo i mnoho dalších lidí,s kterými jsem se potkával na burzách LP.

   To se mi líbí

 23. tata napsal:

  ze slušnosti se ma odpovědět

  blbíš napsal:
  25.11.2016 (03:34)

  „Vojtíšek vystudoval…“(z vděčnosti) = „Blbíš vystudoval v reálu, nebo se mýlím?“,

  je nak nad mé rozpoznavací schopnosti poznat tam flusnutí ,ovšem to nevylučuje že tam je.Každy jsme haklivý na něco jiné,

  OVŠEM má reakce byla myšlena jinak……odpovidám jen ze slušnosti ……..už vté odpovědi je zřejmé že se nepochopime………

  ..vomluvíme to navíc Mašíny a jede se dál? Tak nějak si to jako představujete?

  vté větě je řečeno vše…….jak chapete mě……..je to rozdilný pohled Váš ovlivněn že jste byl přimím učastnikem těch zběsilostí…….kolem mě se nikdy neudali jenže nikdy jsem tyto zběsilosti neomlouval,dokažu byt trochu nestraný jestli bych to dokázal byt nak spojen asi ne,nENÍ TO CHYBA ANI JEDNOHO……JE TO ta pestrost,ruznorodost života,kde prožité vytvaří vaš pohled a přistup k životu.

  VITE DÁM přiklad ……..chápu že člověk co prošel koncetrákem,se po valce třeba mstil…….neschvaluji ale dokáži pochopit……….dokud člověk není přimím učastnikem dokáže byt více v nadhledu……….neumím až tak formulovat srozumitelně myšlenky ,proto použivám dost často podobenství,jenže zase to podobenství je jak to vnimám,takže druhý to muže vzit uolně jinak.

  PRO ně to s Mašiny je jen jedno jak složité je hodnotit dobu minulou dnešnimi očima

  To se mi líbí

 24. jaa napsal:

  Jen ještě pro případné návštěvníky Drážďan v tomto čase. U nádraží na Pragerstrase je prý nový Kugelhaus, kde prodává větší počet soukromých pekáren své výrobky. My jsme pro Drážďanskou štólu museli jezdit na kraj Drážďan do jedné soukromé či združstevnělé pekárny. Jistě naše vánoční cukroví bylo , ale Drážďanská štola byla a možná ještě je /tedy pokud ji neupravil moderní způsob výroby a náhražky/ pojem. To jen tak – pro co se taky k sousedům jezdilo.

  To se mi líbí

  • NavajaMM napsal:

   V Drážďanoch som už nebol 30 rokov, ešte som nevidel ani nový Frauenkirche… normálne ste mi urobili chuť (doslova) tam po rokoch zájsť.

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    Pamatzjete na ta jablka na špejli v karamelu??? Já jej kostel taky neviděla , když ony ty zájezdy už nejsou co bývaly a vlak je paleta….

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Toto žiaľ, nepamätám. Chodieval som tam v lete a zo sladkostí si najradšej spomínam na Traubenzucker. Hodil sa mi aj pri športe.
     Inak z tých ciest cez hranice mám podobné spomienky, ako vy. Colníci sa obvykle len opýtali, či máme všetko zapísané a šli ďalej. Otec si tam vtedy kupoval aj nejaký objektív a ten zapísaný nemal, mama to schovávala pod sukňou, ale nikto jej tam nesiahal. 🙂

     To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.