Černá hodinka aneb Barevné revoluce i doma v Americe


Povaha protestních akci proti novému prezidentu Trumpovi v řadě amerických měst a států docela vypovídá o jejich společném původu. Podle informací řady masmédií to nejsou živelné projevy lidové vůle, minimálně proto, že demonstranty „svážejí autobusy“ a ti dostávají i zaplaceno (viz. http://miami.craigslist.org/mdc/lab/5851650732.html a https://philadelphia.craigslist.org/npo/5865025090.html). Z toho plyne, že v USA používají přinejmenším část technologií z arsenálu „barevných revolucí“.

Paralelně jacísi iniciativní občané už vytvořili petice na stránkách Avaaz a Change.org. První z nich jednoduše vyzývá Trumpa a jemu podobné, aby zmizeli z tváře světové historie. Druhá, kterou podepsaly už 2 miliony lidí, pak je adresována těm americkým volitelům, kteří mají 19. prosince hlasovat o prezidentovi, aby volili Clintonovou.

V Portlandu se protesty proti Trumpovi zvrhly v nepokoje, které musela policie násilně potlačit poté, co demonstranti opustili oznámené území, začali rozbíjet okna a výlohy domů a zapálili odpadový kontejner. Podle oficiálních údajů se akce v Portlandu účastnilo kolem 4.000 lidí.

V New Yorku se shromáždilo několik tisíc lidí s heslem „Trump není náš prezident!“. Podobné mítinky probíhají i v Bostonu, Washingtonu, San Francisku a dalších městech – pokud i tam přerostou demonstrace v nepokoje, bude to velmi zajímavé.

Americká „liberální veřejnost“ je přitom velmi otevřená ve svých záměrech ve vztahu k Donaldu Trumpovi. Známá liberální novinářka Monisha Rajesh z deníku Guardian 9. listopadu v noci po volbách napsala: „přišel čas zabít prezidenta“ (viz foto) – tato výzva visela na síti několik hodin, než ji sama smázla.

tweet_monishi_rajesh

Tyto události našly velmi živý ohlas i v ruském internetu. Publicista Stanislav Jakovlev například napsal: «Kdepak, naše demšíza*) vůbec není marginální jev, a dokonce není ani výsledkem mnohaletého násilí se strany tyrana Putina. Je to skutečně jen místní buňka americké Demokratické strany. „Demokracie – to je vláda demokratů.“ Teď dokonce svoje aktivisty na ony potyčky svážejí autobusy. Je to technologie prostá a známá, přičemž dokonce ani ne z „oranžových revolucí“, ale z amerického „occupy“ – hnutí. Je to ale drzost. „Trump je impulzivní, agresivní, ujetý“ – zato vy jste, jak vidím, komplet jemní, klidní a zodpovědní»…

Obecně vzato, s takovým hodnocením je těžké nesouhlasit. Demokratická strana USA a její přívrženci se teď chovají jako typická ruská nesystémová opozice – pokud se jejich přání neshodují s realitou– tím hůř pro realitu.

Tiskový tajemník dosluhujícího prezidenta Obamy, John Ernest si k nepokojům pospíšil s prohlášením, že „…máme zajištěno ústavní právo lidu na svobodu slova. A prezident (Barack Obama) je přesvědčen, že toto právo musí být zajištěno“.

Z toho vyplývá, že pokud protestují proti „nesprávnému“ prezidentovi – je to svoboda slova. Stačí ale připomenout, jak za Obamy rozháněli akce občanského protestu – například ve Fergussonu. I když Obama zkritizoval jak policisty, tak i demonstranty, došlo na tvrdé zatýkání. A jaké následky z toho vyplynuly – žádné.,

V nynější situaci samozřejmě „lid má nárok na svobodu slova“. Pro Obamu a jeho partaj patří pod tento pojem i rozbíjení výkladů, pálení popelnic a pneumatik, jakož i další prostředky, které jsou po ruce.

Donald Trump komentoval situaci následovně: «Byly to velmi otevřené a úspěšné prezidentské volby. Dnes profesionální demonstranti, provokovaní masmédii, vyjadřují svou nespokojenost. Je to velmi nesprávné». Tak, či onak, je to vážná zkouška pro nového prezidenta, který ačkoli ještě nenastoupil do funkce, už pocítil sílu „kolektivního agitátora a organizátora“ (jak pravíval Lenin – pozn. překl.). Přičemž teď není zaměřena proti němu, ale na „rozněcování“ pouličních protestů. Inu, přímo jako na Ukrajině, v Gruzii, na moskevském Bolotném náměstí a dalších Majdanech různého stupně „sametovosti“.

Ať už tyto nynější demonstrace a nepokoje skončí jakkoli  – je už zbytku světa jasné, jakou skutečnou cenu má americká demokracie. A ta cena, jak se ukazuje, je podstatně níž, než jsme dosud předpokládali.

*) Demšíza – již zažité pojmenování svérázného chápání demokracie (demokratická schizofrenie)

Zdroj: http://www.politonline.ru/comments/22888182.html

hroch-hlava

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže, Černá hodinka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

21 reakcí na Černá hodinka aneb Barevné revoluce i doma v Americe

 1. Hudec napsal:

  Když volá dítě, že král je nahý, je to ještě obecně společensky přijatelné. Někdo se třeba tváří, že to neslyšel, ale nikdo se proti tomu vnitřně nebouří – vždyť tu realitu viděl také.
  Když vám ale odhalí, že vaše modla ve skutečnosti neměří dva metry, ale s bídou metr šedesát, že její svaly jsou upravené ve fotošopu a že ty bujné blond vlasy jsou v lepším případě příčeskem, v horším pak parukou, zamává to s vámi. To vám v televizi neukázali! (Obdobně platí o ženských parametrech, samozřejmě). A mnozí se pak začnou chovat jako malé děti: „A né, a né, a né“. Psycholog by asi uměl definovat, jak takové zklamání na lidi působí, daleko odborněji, já jen jako laik.
  Takové teď máme reakce i tady u nás doma. Většina obdivovatelů USA tu zemi buď nezná vůbec, nebo jen z rychlíku. Skutečných odborníků a znalců pramálo. Nu a té mase teď někdo rozbíjí představu, že ta země je naprosto ideální, skutečná bašta jakési ideální demokracie. A proto reagují agresivně: „To přece není možné!“.
  Je. A podotýkám, že jsou i věci, které na USA a Američanech obdivuji. Jejich „demokracie“ to ale není.

  To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  Není třeba mít obavy z barevné revoluce v USA. Postačí vědět, že v USA není žádná ambasáda USA. Chybí tedy zdroj a centralizovaná síla. Zatím je to akce, která má několik na sobě nezávislých center.
  Zajímavou otázkou je PROČ? Vždyť je jasné, že se jedná o plácnutí do vody. Ovšem jako cvičení je to velmi zajímavé a zasluhující rozbor. Jde možná o to vyzkoušet si v praxi různé scénáře pro budoucnost. Ta je totiž i v USA nejasná. Zatím je to o tom, jak to dělat účelně a razantně. Hledat kádry a pilovat taktiku. V Hongkongu to bylo o tom, jak to účelně s nejmenší škodou potlačit. I Rusové velmi pokročili v prevenci. Dá se pro to použít rčení: Opakovaný vtip není vtipem.
  Uvidíme jaká bude Praha 17. listopadu. Jak se poučili a zdokonalili organizátoři a jak se poučila a zdokonalila policie.
  Kdeže jsou jednoduché protesty a jednoduchá řešení roku 1989. Rok 1939 si nepamatuji.

  To se mi líbí

 3. vittta napsal:

  Sakra přece ta Sorosova kasa není bezedná.
  O co by mohlo jít?
  Leda snad že by zasáhla Národní garda proti provokatérům a krev by tekla ulicemi.
  Pak by sluníčkoví vrazi sputili nářek převeliký, jak Trump nechal střílet do pokojných demonstrantů.
  Já si ale myslím, že by tohle nemohlo mít vliv na americké veřejné mínění, protože pár zastřelených pakážníků a lůzrů dávno není to, co by běžné Američany dokázalo vydráždit.
  Jsou na každodenní vraždy tak nějak dávno zvyklí, a negerské „protesty“, reprezentované násilím a drancováním mají řádově vyšší účast.
  Jenže- evropské veřejné mínění by to zasáhnout mohlo.
  To eurozrádci mohou mít jedině prospěch z protiamerických nálad v Evropě, a najednou to není za protiamerická nálada, co vládně třeba tady, ale úplně jiná.
  Trump (ZATÍM) reprezentuje Ameriku „americkou“, ne multikulturní a multipohlavní parodii na ní.
  A když budu pokračovat, komu se může hodit, vyvolání proti („pravo“)amerických nálad v Evropě?
  Politickému islámu?
  Co najednou ti sluníčkáři vidí pozitivního na Clintonové, reprezentující americké humánní bomby?
  A všimli jste si, jak najednou byly všechny zlé bomby ruské?
  Že to není nic zvláštního?
  Ale je, ještě letos totiž padaly i zlé bomby americké, ale poslední 2-3 měsíce už jen ruské….

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   nevěřím, vittto, že jde o Sorosovu kasu!!!
   Tady si je přece taky platíme sami přes ty všelijaký granty, lidský ziskovky, státní dotace a já netuším, co všechno ještě je daňově uznatelnej výdaj!

   To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Taky, no, a díky EET na to teď budeme mít víc peněz, a malí čeští podnikatelíčci ve službách obchodních a pohostinských si také přestanou vyskakovat.
    No co chtít víc?

    To se mi líbí

   • st.hroch napsal:

    Já taky ne. Jestli vona za tím nebude ruka Kremlu… To máte jen v posledním týdnu: v Americe agent Kremlu Trump, v Bulharsku Radev, v Moldávii Dodon – oba proruský, na řadě jsou Francie a Německo …. nepřehání von to ten Putin?

    To se mi líbí

  • vittta napsal:

   Oddělení levicových voličů od ANO…
   Ten Paroubek musel poslední 3 roky spát.
   Dneska dávno nikdo netuší, kdo je levicový volič, protože „levice“ hlásá lásku k multikulti a tu tady, v podstatě levicové hodovní síni, vyznává opravdu málokdo.
   A ta Němcová spala s ním, copak neví, že USA je dnes fuj?
   Nejlepší by jasně Bohoušek, který naznačil, že pokud radar, tak by někdo musel především odkrát karty na koho.
   Irán s KLDR by to už prostě být nemohly…

   To se mi líbí

 4. vonrammstein napsal:

  Poznáte ho? Jo, dole je popiska 🙂

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.