Mosul: – představení kvůli americkým volbám


Názory Jakova Kedmi – izraelského vojensko-politického analytika.

 Úvodem musím říci, že dnes není nejžhavějším bodem Aleppo a ani Mosul, ale jsou jím USA a jejich prezidentské volby, protože toto ohnisko ovlivňuje i to, co se děje v Mosulu, protože jak forma účinkování tam, pozornost mu věnovaná i teatrálnost vystoupení kolem Mosulu, – to vše se děje ve jménu amerických prezidentských voleb. A dokonce i vítězoslavná prohlášení typu: „teď skoncujeme s Mosulem a půjdeme obsadit Rakká (hl.město IS)“, to vše je vedeno snahou o vytvoření dojmu, že je vše o.k., protože tím vyřešíme všechny problémy. Takže se nevzrušujte a běžte hlasovat, správně hlasovat a potvrdit, že naše dosavadní politika skoncuje s problémem, který jsme my nezpůsobili, a bude po problému. To je to, co se děje v Mosulu a kolem něj.

Ovšemže, vojenské akce tam jsou vedeny velmi opatrně, jen aby neudělali nic navíc, aby – nedejbůh – nějaká ta bomba nezabila příliš mnoho civilistů a nedostalo se to na obrazovky. To vše platí do 9. listopadu… Osmého končí volby a všichni začnou bojovat, jak mohou – bez ohledu na volby. Teprve pak začne skutečná bitva o Mosul – ovšem nezapomeňme říci, že Mosul řeší jen jeden problém, ale vyvolá jiné, další. Například Kurdové se zastavili a řekli, že dále nepůjdou, že tam, kam došli, bude kurdský stát – ostatní je nezajímá. Z druhé strany najednou, údajně zcela neočekávaně pro všechny zúčastněné, se objevily a do boje se zapojily šíítské milice – ovšem ne irácké, ale ze samotného Iránu. Ty obešly Mosul, obsadily městečko, stojící na cestě do Rakká a řekly, že tam budou stát a čekat až tam přijdou jednotky IS, aby je „velmi vřele uvítaly“.

Stará Bagdádská brána - Rakká

Stará Bagdádská brána – Rakká

V tu chvíli znejistěli Američané, kteří tam v podstatě neválčí (nepočítáme-li nějaké speciální jednotky), protože tam přece mají bojovat Kurdové a Iráčané… Američané měli v plánu nechat IS volný koridor. Iránci ovšem řekli, že oni je nepustí – a to zkomplikuje boje o Mosul. A v Rakká řekli, že ne, že Kurdům žádný stát nedají. Do toho ještě Turecko prohlásilo, že se do toho také zamíchá – dá se očekávat, že se zaměří na ty Kurdy, kteří jim překáží (tedy na ty, které vede Talabání). Mosul jistě obsadí, kdy a jak zatím nevím, ale hlavní problémy začnou až potom – a to na iráckém území. Islámský stát je proti tomu odvar – a řešit to budou muset Američané, kteří ovšem nemají reálnou moc a sílu, aby umravnili jednotlivé vojenské jednotky. Nemohou velet irácké armádě, kterou vycvičili, nemohou velet Kurdům ani iránským milicím, iráckým šejchům a Turecko je samo o sobě.

Znovu zdůrazňuji, že vše, co se děje kolem Mosulu, se děje výhradně ve jménu amerických voleb, a dokud ty neskončí, bude se v Mosulu hrát zinscenované divadlo – ať dobře nebo špatně, ale divadlo. Skutečné boje začnou od 9. listopadu. Takže Dobytí Mosulu je jen završením jednoho, ale začátkem dalších – už skutečných problémů. Nezapomínejme, že obyvatelstvo Mosulu tvoří většinově Sunnité, zatímco většinu irácké armády tvoří Šííti …

V Aleppu, jak se mi zdá (ruský genštáb ani Kreml se se mnou neradí), ruský genštáb a ruská armáda byly názoru, že s Aleppem bylo třeba dávno skoncovat, zatímco vedení státu, které věci vidí ze širšího, státního zájmu říká, že Aleppo nikam neuteče, a protože kroky Ruska se staly součástí předvolební kampaně v USA, nebude jim Rusko dávat žádnou další záminku. Počkají, až skončí americké volby, a pak mohou začít. Navíc tou dobou dorazí „Admirál Kuzněcov“ s doprovodem, a může začít řešení problému s Aleppem. Navíc budou moci říkat, že jim (tedy i Američanům) poskytli všecky možnosti k odchodu. Teď v Aleppu probíhají jen jednotlivé potyčky, i bez použití letectva se podařilo zamezit průniku posil IS zvenčí a daří se je postupně zvolna vytlačovat z některých čtvrtí. V ostatních regionech Sýrie je to podobné, obsazují se jedna vesnice po druhé. Skutečná bitva o Aleppo začne po skončení velkého představení kolem Mosulu.

Za velmi důležité považuji prohlášení generála Patruševa, který je předsedou Rady bezpečnosti Ruska. Ten řekl, že dosud doufají, že se jim podaří se z USA dohodnout na všech podstatných problémech. Především jde o oddělení a následnou likvidaci zločinců seskupení Jabbat Al-Nusra (jehož jméno za svobodna je Al-Kajda), požadavků na odstranění Assada a rozdělení Sýrie. Takže kterákoli vojenská operace, nebo její část, kterou povedou v Sýrii ruská armáda a VKS, bude základnou pro politická jednání, pokud s nimi Američané budou souhlasit. Za sebe mohu poznamenat, že výsledky na válečném poli ovlivní kvalitu těchto jednání. To znamená americký souhlas se zahájením jednání o Sýrii bez demagogie. Protože k tomu sotva dojde do ledna, kdy by se měl ujmout úřadu nový americký prezident, nezbývá Rusům, než řešit operativní vojenské problémy v Sýrii, aniž by vytvářeli zbytečné komplikace – a tak to asi bude.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=2M7XLUvIaLQ

hroch-hlava

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 reakcí na Mosul: – představení kvůli americkým volbám

 1. kchodl napsal:

  Děkuji za překlad.

  V podstatě skoro to samé jsem zde napsal před několika dny.

  Ještě bych doplnil, že podle Američanů dnes vyrazili Kurdové a umírnění řezači hlav, sdružení v SDF (aka „Syrian Democratic Forces“, hehehe – divím se, že tam nepřipojili ještě adjektiva „lidskoprávní“ a „genderově vyvážené“) směrem na Rakka. Což jak víme, velmi pravděpodobně nebude pravda, protože Kurdové se mnohokrát dali slyšet, že o nekurdská území bojovat nebudou – a Rakka je, jak poznamenává i Kedmi, sunnitsky arabská. Je to především PR kvůli americkým prezidentským volbám. „Americké zbraně vítězí na všech frontách“, volte Hitlery.

  Půvabné je, jak reagovala mediální žumpa na zničující odhalení Hitleryiných emailů: po šocích z předešlých dnů, kdy připustili „vyrovnanost“ Trumpa a Hitlery, jim otrnulo, „naskočili zpátky do sedla“ a nyní tvrdí, že vedení Hitlery se stále zvyšuje, den po dni, takže dnes vede zase o 5%. Kdyby byly volby až za týden, jistě by se dohrabala ve vedení alespoň na 300%.

  Vrcholné hysterie dosáhli v CNBC, kde včera oznámili, že „podle nejmenovaných zdrojů“ americké tajné služby hackersky pronikly do ruských energetických sítí, telekomunikací a …podržte se stolu… do velícího systému Kremlu. Je to samozřejmě čirý nesmysl, kdyby to byla pravda, jistě by to neoznamovali v televizi. Ale toto prohlášení je natolik přes čáru, že se Rusové oficiálně ohradili, konkrétně tiskoví mluvčí příslušných „hackersky napadených“ orgánů. Kdyby to člověk bral vážně, už aby se soukal do atombordelu, běžíce k nejbližšímu podzemnímu bunkru.

  Jsem upřímně zvědav, kam se hysterie posune dnes, protože jsem se už minulý týden zpozdile domníval, že vrcholu bylo dosaženo, výše to nejde. Ale nemožné se stalo skutkem.

  Obávám se, jak jsem už také psal, že americký establišment, včetně médií a štábu Hitlery, vystupňoval zcela nezodpovědně situace na hranu, a ať dopadnou volby jak dopadnou, dají se čekat velké problémy, především v USA samotných. Zhovadilosti našich havloidů po prohraných volbách prezidenta budou proti tomu dětskou hrou.

  Když jsem kdysi – pohoršeně až nevěřícně – kroutil hlavou nad šílenostmi amerických prezidentských kampaní, uklidňovali mě američtí přátelé, že o nic nejde, protože závěrem voleb všem švihne, ale hned po volbách si to nikdo nepamatuje. Nyní už tak nemluví.

  To se mi líbí

  • LB napsal:

   On to vyšetřování emailů totiž včera ředitel FBI odpískal, opomněl jste napsat.
   Proto ten pohyb

   To se mi líbí

   • anonymouse napsal:

    Odpískal. Čímž totálně znemožnil sebe i FBI.

    Pokud ještě někdo nevěřil, že státní orgány USA (DoJ, nejspíš i FBI, a kdoví které další) jsou prolezlé korupcí, tímto se mu – konečně – dostalo potvrzení. 🙂

    Ironicky, tento vývoj událostí je pozitivní pro Trumpa, nezávisle na tom, jak se jej snaží Hellary ospinovat. 🙂

    Bohužel k němu došlo příliš pozdě, takže k nějakým výrazným přesunům na stranu Trumpa asi nedojde.

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Jistě myslíte ten krátký dopis šéfa FBI, že neshledali na nových emailech nic trestného. To mohou tvrdit, kolikrát chtějí, ale fakta jsou absolutně jiná. Hlavní problém také nespočívá v trestnosti – to je nakonec podružné, kolik let v kriminálu jednotliví aktéři finálně dostanou – ale v ukázaném podhoubí americké ClintonGangové politiky, což je korupce, která se vymyká čemukoliv – například „pay to play“ a mnoho a mnoho dalších věcí.

    O té „netrestnosti“ by se dalo s úspěchem pochybovat, jak se říká, protože např. samotný fakt, že k vládní korespondenci Hitlery měla přístup její filipínská hospodyně, která pro ni tiskla maily a spravovala zabezpečné vládní faxy, chodila do speciální bezpečnostní místnosti v jejich domě, kterou tam zřídilo ministerstvo zahraničí… A to bez jakékoliv certifikace, prostě jako kterákoliv paní z ulice. Šílené, jedním slovem.

    Bývalý ředitel CIA a velící důstojník z Iráku a Afghanistánu David Petreaus byl odstaven a tak tak se vynul vězení jen kvůli tomu, že si vzal z práce pár spisů a pracoval na nich v posteli, ve které ležel se svou milenkou. Takových osudů, kdy mnozí dostali třeba až doživotí je velmi mnoho a Američané to vědí, protože se o tom v žumpě psalo do omrzení.

    Úplně anekdoticky pak vyznívá, že Hitlery mohla přeposílat maily ze zabezpečených vládních sítí svým spolupracovníkům na freemailové servery, docela rutinně. To samotné je skandál olbřímých rozměrů. Za něco takového by „ukřižovali“ ICT oddělení a zodpovědné managory i v každé větší firmě, kde „o nic nejde“, tedy kromě peněz. Na úrovni vládních struktur je to něco obludného. I kdyby v těch mailech bylo jen přání k svátku.

    Silně pochybuji, že by jeden krátký dopis z FBI – ať již ten, kterým bylo vyšetřování „znovuotevřeno“ nebo ten druhý, kterým řekli „vyšetřování skončeno, zapomeňte“ měl na veřejné mínění nějaké podstatný vliv. To může trvdit leda propagandistická žumpa, ale je to jen jejich zbožné přání.

    To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Ona tá správička FBI znela šalamúnsky: „Based on our review, we have not changed our conclusions that we expressed in July.“ Teda, že FBI na základe nových mailov nezmenilo svoj názor, ktorý vyslovilo v júli. To len presstitúti bez váhania interpretujú tak, že Klingoni sú čistí. FBI totiž stále pokračuje vo vyšetrovaní. Pokiaľ viem, obvinenia sa zvyknú vzniesť až po ukončení vyšetrovania.

     To se mi líbí

    • NavajaMM napsal:

     Šéf FBI Comey je pod tlakom demokratov, lebo podľa zákona FBI nesmie ovplyvniť výsledky volieb. Nemá to, chlapec ľahké, lebo ak vyhrá ona, zrejme vo funkcii skončil.
     https://www.theguardian.com/us-news/2016/oct/30/hillary-clinton-donald-trump-fbi-director-comey-emails

     To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Je to skutečně zběsilé, už jen z technického hlediska. Že maily nebyly šifrované, šifrované uložené – to nemají v týmu žádného ajťáka ? Že to vůbec technicky v jejich systému šlo – přeposílat maily z bezpečnostní vládní zóny na freemaily – to je šokující ! Určitě to tam nějak měli znemožněné, původně – protože tak se takové systémy navrhují a nasazují. Ale Hitlery to musela nějak obejít.

     I v běžných firmách mají tohle přísně zakázané a když se něčeho podobného zaměstnanec dopustí, letí na minutu s paragrafem 53. Nesmí se používat ani flešky, proboha, většina firemních kompů má tohle zablokované, ve firmách se odevzdávají mobilní telefony a firma má speciální modely bez foťáku, aby si lidé nemohli tajně ofocovat dokumenty a obrazovky počítačů. To je docela běžná bezpečnostní úroveň.

     Když se něco takového stalo v ČR – Ozubenec přeposílal vládní korespondenci svým podržtažkům na email.seznam.cz mailové účty – tak se každý ICT expert chytal za hlavu a vyl v noci na měsíc. Ale to je jen premiér ČR, nemá po ruce raketojaderné zbraně a 1000+ vojenských základen v každé prdeli světa.

     To se mi líbí

     • anonymouse napsal:

      Ajťáka v týmu mají. A zdá se, že ne nepodstatně přispěl k hacku gmail účtu Podesty. 🙂

      http://www.cbsnews.com/news/the-phishing-email-that-hacked-the-account-of-john-podesta/

      To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Staré omšelé triky fungují stále nejlépe.
       Phishing je pouze rozvinutí klasických metod „sociálního inženýrství“, jak se tyto techniky v bezpečnostním žargónu nazývají.

       Měli jsme kdysi v jedné naší firmě – která dělala „penetrační testy“ velkých zákazníků – nadanou slečnu, která byla schopná vymámit hesla a přístup kamkoliv. Většinou ji k tomu stačil telefon, ale když přišlo na věc, vzala si minišaty, lodičky a kabelku a někoho odchytila přímo v baráku zákazníka nebo oblezla přilehlé bary – a bylo to. Vždy tedy říkala, že se nemusela ani svlíknout, ale to jsme ji moc nevěřili, byla totiž docela „číslo“. S jednou obětí jela dokonce na týden lyžovat, než se mu dostala do notebooku, kde měl „volně ložená“ čísla firemních účtů i s autorizačními klíči – to se pak vedení firmy divilo a pochopitelně ho okamžitě vyhodili bez zlatého padáku, natvrdo. Technické zabezpečení je zkrátka jedna věc, ale lidé druhá.

       Ale je z toho patrné – pokud to není jen krytí skutečného postupu, který proběhl úplně jinak – že ti šašci neměli zapnutou ani vícefaktorovou autentizaci a přes upozornění si ji nezapnuli. Nedovedu si představit činnost ICT oddělení, které si takové věci nepohlídá.

       Vtipné je, že Amíci v těchto věcech mají úděsný bordel, z vyspělých zemí jsou ohledně počítačové bezpečnosti snad nejhorší. V teorii ne, ale praxe je přímo zoufalá. Komické pak je, že oni si představují – protože faktický stav je odborníkům pochopitelně známý – že Rusáci na tom musí být ještě mnohem hůře, což samozřejmě není pravda.

       Vždy si vzpomenu na výbornou humoristickou knihu „Děravý úřad“, která popisuje – s určitou nadsázkou – poměry v briském výzkumu a výrobě jaderných zbraní. Tam měl expert svou registračku, kde byly plány britských vodíkovým bomb, zabezpečenou datumem narození Lenina, případně Stalina – a tyto čísla prohazoval, jak mu velel bezpečnostní odbor (hesla se musela každý měsíc měnit).

       Známá kauza Nečasovy metresy, kdy si v šifrovacím telefonu ani nenastavila heslo, tudíž tam zůstalo defaultní heslo od výrobce, bledne ve srovnání s obdobným případem z Los Alamos, amerického centra výzkumu jaderných zbraní. Dle pamětí Dicka Feynmana, tamní hlavní trezor, kde byly výsledky výzkumu, byl zabezpečen naprosto stejně – celou dobu používání měl nastaven kód ještě od výrobce. Zjistilo se to až při likvidaci pracoviště, když Feynmana pozvali – jako známého „kasaře“ – aby jim trezor před odvezením do sběru starého železa odemkl, protože kód se kamsi ztratil.

       To se mi líbí

     • jaa napsal:

      No ono se to dá brát taky tak: Co je menší zlo – používat nezabezpečený server a spojení – nebo – vyzrazovat státní tajemství a brát za to prachy
      ?? jo Vymyšlené toé měli docela slušně

      To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Zpracovat takovýto účelový spin, že Mosul je to volební a hlavní a Allepo a volby, to může pouze někdo tak zkušený jako je Jakov Kedmi.
  Ne že to nezní věrohodně ba naopak, je to naprosto dopracované a špičkově předvádí, jak Rusové cíleně a se svoji pověstnou odvahou skáčou na špek.
  Dobytí Rakky pod vedením koalice vedené USA, je opravdu otázkou změny nášivek na rukávech, neboli až tito „Kurdové“ :

  Obsadí velmi rychle Rakká, tak v Rakká začne fungovat naprosto oddělená a politicky vyvážená a umírněná proti_asadovská opozice.Začne se doopravdy jednat s Asadem o jeho odstoupení a umírněná Syrská opozice (která se zasadila o vítězství v RAKKA) bude požadovat těch 35 – 40% křesel v nové poasadovské vládě.

  Proto je dobré těm Ruským skoko_špekům, doporučit to co oni bohužel nemohou a to je PLNÁ KONTROLA VZDUŠNÉHO PROSTORU NAD SÝRIÍ.

  To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Ta mapka v závěru tohoto odkazu ve mně evokuje známou otázku hejtmana Ságnera: „Kadete Bieglere, vy hrajete fotbal?“

    To se mi líbí

    • Cech napsal:

     Částečné orientační schéma cíleně šířené pravdy :

     To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      Nu a tohle je také fotbal, ale ten americký… 🙂

      To se mi líbí

     • kchodl napsal:

      Fascinuje mě, že „hlídačům pravdy“ leží v žaludku především Aeronet.cz (AENews), když si člověk vezme, jak psychedelickou to vzalo „vrtuli“ (a vlastně mělo od začátku). Jeho impakt je minimální, jsou to zkrátka jen zábavné bláboly. Divím se, že se nevozí třeba po Hájkovi (co není z opice) a jeho Protiproudu, po Nové Republice, po NWOO, … když se to tak vezme, ona „alternativní žurnalistika“ je u nás poměrně velmi bídná až ubohá.

      Jediné významnější jsou Parlamentní listy, to je tak všechno.

      Mnohem větší škody „jim“ dělá třeba aktualnikonflikty.cz, kde prostým překladem zpráv ze zahraničních médií všeho druhu úspěšně vyvracejí všechny „spiny“ a propagandu ohledně válečných konfliktů.

      A i kdyby takových serverů nebylo, kdo čte anglicky a rusky, koukne na pár adres a je zcela v obraze, žumpa se může jít klouzat. Není potřeba ani prohlížet jednotlivé servery, stačí si nastavit nějaký kolektor zpráv, přes RSS či jinak a nechat počítač „dělat vlastní noviny“. Takových služeb je na internetu plno, i zadarmo – není nutné nic programovat, jen si to naklikat a je to.

      Vlastně ani nemusíte umět jazyky, strejda Google to přeloží dostatečně čitelně.

      Je to zkrátka marné, marné, marné.

      To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.