Taťána Monťan


Před časem jsem slíbil přátelům, že mám v práci překladatelskou lahůdku – rozhovor ukrajinské advokátky Taťány Monťan*), známé svým květnatým jazykem. Nějakou dobu to kvůli návalu aktualit čekalo, nicméně její pohled na dění na Ukrajině (a nejen tam) přináší našinci řadu nových informací… (už tradičně vynechám otázky a soustředím se na její odpovědi)

 Na otázku, co jsem to měla za konflikt s ukrajinskými celníky, kterým jsem slíbila, že brzy přijdou Rusové a rozvěsí je na pouliční lampy, mohu říci jen to, že to nebyli celníci, ale pohraničníci. A ti dělají všechno proto, aby k tomu došlo, chovají se tak, aby ten moment urychlili. Nemyslím si, že bude pro ně krásným – a právě to jsem jim řekla. Oni ale vystřihli 27 vteřinový kousek, který ukázali veřejnosti – takže se i nejtupější majdaunové ptali, proč to neukazují celé. Ono to bylo celé velký cirkus, když tam ten jarmareční vypravěč Sloboďan (mluvčí Ukrajinské pohraniční služby) začal vykládat, že mě zadrželi na příkaz jakéhosi neznámého bezpečnostního orgánu. Mně ale vůbec nikdo nezadržel a neměli ke mně žádné výhrady – ty měli k Bojkovi**), přičemž jaké a na jakém základě, to nikdo neřekl a skončilo to tím, že sepsali jakýsi ubohý protokůlek za údajné úmyslné kladení odporu pohraniční službě, protože odmítl nechat prohlédnout svoje auto. Ale, proč odmítl? Protože ho nejdřív propustili a už když se zařadil do fronty k polským pohraničníkům, se jim cosi rozsvítilo v hlavě (možná to, že SPZ má doněckou, nebo že jel se mnou-kdo ví…). Já jsem tam zůstala a řada řidičů mi nabízela odvoz do Krakova na letiště a všichni nadávali na pohraničníky, jaké jsou to kreatury, jak se chovají, atd. Bojka zkrátka odvedli někam nahoru k výslechu, ke kterému přizvali i advokáta ex-offo a já jsem se pak podepsala jako svědek. Zkrátka a dobře, řekla bych, že vytáhli jackpot, protože vzít nás oba jednou věcí, to už se musí umět. Bojko je teď honí k Evropskému soudu pro lidská práva a slíbil, že každý den zveřejní jeden případ z flešky s dokumenty „Kanceláře pro boj s korupcí“, kterou získal od číšníka v hospodě, kde ji zapomněli jacísi ožralí tajní, a kde jsou velmi výživné věci…

Pokud jde o ten můj výrok ohledně příchodu Rusů, to nebyly emoce, ale logika. Protože už je jasné, že nás nikdo nepotřebuje – ta ubohá miliarda úvěru, nad kterou tu onanují všichni ti nadšenci, je prostě směšná ve srovnání např. se současně uvolněnou nenávratnou tranší 38 miliard vojenské pomoci Izraeli. Nám uvolňují tu ubohou miliardu a ožralej Péťa (Porošenko) se málem modlí za její přiklepnutí.

To jsou přece pouhé kopějky k udržení kalhot, aby se stát nezhroutil dřív, než v Pindostánu proběhnou volby a než začne topná sezóna, a aby  Grojzmana (premiér) s Peťkou neupekli někde na rožni.

Tam u nich je ale už všecko veselý, protože babička Clinton už úplně upadla do demence a kácí se přímo uprostřed ulice – taková smutná věc. Myslím si, že by ji mohla klidně nahradit Monika Lewinski a doporučuju to Demokratům ke zvážení. Protože už ji nejednou nahradila v manželský posteli, takže ji může nahradit i v Bílým domě – dobrý nápad.

Pokud jde o případnou změnu americké politiky po volbách, tak jestliže republikán Trump vyhraje, pokud ho tam někde nepicnou, protože už má před Clintonovou náskok 5%, tak je možné všechno. Jen pokud by se chtěl podívat, kolik si naporcovali chrabří Demokraté prachů na Ukrajině, tak jsou to obrovské sumy. Část z oněch 5 miliard se určitě rozeběhlo po kapsách oněch „děrmokradů“***). Já, v souvislosti s volbami v USA a volbami v Evropě příští rok, velmi doufám, že všichni ti prašivci, kteří zatápěli pod naší „revolucí hidnosti“, dostanou po zásluze elektorální kopačky. To přece nejde – rozvrátit na rovným místě 40 milionovou zemi – a nenést za to žádnou odpovědnost! Doufám, že je karma dostihne – jak známo, dráhu letu bumerangu změnit nelze …

Pokud někoho znepokojuje, jaký vztah potom budou mít USA a Evropa k Ukrajině, odpovídám, že žádný. Jak nás dojili, tak nás budou dojit. To jsme si ale našli dobrosrdečné strejdy, proboha! Oni přece celý život dojili celý svět! V Belgii ještě v roce 1958 byly lidské ZOO, kde předváděli různé africké kmeny – a teď je to oáza lidských práv, která nás peskuje kvůli lidským právům. Už vůbec nemluvím o historii rasové segregace v USA – ať si nedělají srandu! V té souvislosti se mi moc líbilo, jak Číňani shodili Obamu, když mu nepřistavili schůdky k červenému koberci a připomněli, že je to jejich země a jejich letiště – řekla bych, že to velmi dlouho trénovali. A velmi správně udělali, protože už v březnu 2014 vydali oficiální prohlášení, jehož obecný smysl spočívá v tom, že Pindosové s  Evropkou pod hesly o demokracii rozvrátili Ukrajincům zemi, zorganizovali občanskou válku, ale likvidovat následky svojí bouřlivé činnosti nebudou, protože jsou to finanční a morální bankrotáři a ničemové, kteří lezou rozvracet cizí země, aniž by za to nesli jakoukoli odpovědnost. To Číňané vyhlásili už v březnu 2014 – u nás se o tom samozřejmě nikdo nešířil.

Copak je Ukrajina první zemí, do které vlezly ty pindosovsko-evropské zrůdy? Ani u nás nebyly žádné důvody ke vměšování. My jsme si tu žili svým tempem, se svými korupčníky, nedobrými, ale legitimními. Tyhle zrůdy nám vnutily hnusnou zvěř, proti které je „zločinná banda Janukovyče“ neškodná jako kobylka, protože ti byli samozřejmě zloději, ale ne zabijáky a zločinci.

A všechny ty řeči ministrů zahraničí Francie a Německa jsou dopředu prohrané pokusy přitáhnout tu sebranku k plnění Minských dohod, protože ti se je nikdy ani nechystali plnit. Pro ně by bylo naplnění dohod totálním krachem. Stále prohlašují, jak na ně útočí separatisti, ale proč není žádná vybombardovaná škola na území kontrolovaném VSU, proč je spousta fotek rozstřílených škol, školek a obytných domů na území DNR a LNR? Každý den přicházejí zprávy o zabití nebo zmrzačení civilistů střelbou z ukrajinské strany. Kdyby aspoň trefili nějaký životně důležitý objekt. Ne, je to banda válečných zločinců, kteří se o žádný mír a dohodu nesnaží. Protože to by pro ně byla politická, a možná i fyzická smrt.

Jaké Minské dohody? Steinmeier (něm.zamini) je jak malé dítě – copak neviděli, co se děje a jak to skončí? A pokud to nevěděli, tak to nejsou politici, ale sračky. Protože neodhadnout jaké zrůdy podporují a co bude potom, to mohou pouze duševně zaostalí. Upřímně řeknu, že jsem netušila, nakolik nesamostatná je evropská vláda a nakolik je ve vleku USA.

Legrační je, když představitel OBSE teď najednou oznámí, že na Donbasu nejsou ruská vojska. Kocaba (novinář, kterého hájila u soudu) říkal totéž a odseděl si za to půldruhého roku… To že tam nejsou, že tam lezou jen bojovníci neviditelné fronty, bylo dávno vidět i bez něj (OBSE). Kdyby tam byla pravidelná armáda, tak při moderních technologiích, které umožňují rozeznat z kosmu barvu kalhotek tetky v okně, nevidět pravidelnou armádu by muselo být velké umění. A ti slepí pozorovatelé z OBSE tam přijíždějí, dostávají parádní výplatu, jezdí v nádherných autech a chlastají v nejlepších hospodách, domlouvají se s VSU, kdy střílet a kdy ne, – a cítí se velmi dobře. Přijeli k Papuáncům vyrazit prachy a povykládat pohádky z vídeňského lesa, jak to tam je všecko o.k.

Všichni se už smířili s tím, že to tu bude směs Somálska s Haiti, jen to nepůjde tak rychle, jak jsme se obávali.

Pokud jde o soud nad bojovníky praporu Tornádo, tak už nešlo skrývat ta zvěrstva, která tropili. Do Tornáda a podobných band najal Avakov (min.vnitra) opakovaně trestané zločince s cílem vyprovokovat jejich zvěrským počínáním místní obyvatelstvo na Donbasu k ozbrojenému odporu – k válce. Protože pro něj a jeho kámoše je válka rodná matka a je skvělým zdrojem peněz. A to se jim povedlo…

A vůbec neodhaduji, kdy to tu skončí, protože takové země jako Somálsko, nebo Haiti zahnívají už desetiletí – a nic se neděje. Stejně může dopadnout Ukrajina, kterou nikdo nepotřebuje a lidé se odtud jako švábi rozutíkávají na všechny strany, protože tu nevidí žádnou perspektivu. Mě tu drží vědecký zájem. Jsem institucionalista a pozoruji hroucení státnosti. A dokud se nerozdrtí na prach, budu ten proces sledovat a dokumentovat.

Pokud jde o řeči o stabilizaci situace po příletu „nové vlády v modrém vrtulníku“, mohu říci jen to, že já čekám spíš přílet kouzelníka v modrém vrtulníku, který nám tu předvede bezplatně striptýz. Nevidím žádné síly, které by si přály stabilizaci situace na Ukrajině. Naopak, všichni, kteří sem přitáhnou, jen dokrádají, co ještě jde. Protože vidí, že se situace spravit nedá a dokud je možnost něco ještě ukrást a pak zmizet – tak to dělají. Jako šakali kolem chcípající kobyly.

Nás ani naše výrobky nikdo nepotřebuje. Koneckonců, jak dopadlo Bulharsko, Rumunsko, Pobaltí… – snad jen Polsko, do kterého ale cpou dolary Pindosové. Připadá mi, že tu všichni omarodili, jsou zombírovaní – copak to, co se děje kolem, nevidí?

Zajímavá je situace v kyjevském zločineckém prostředí. Jsem advokátkou v trestních věcech, tak to mohu posoudit podle pohybu v klientele. Dnes se zločinci nebojí policie, zatčení, uvěznění. Daleko větší strach mají z toho, že se oběť bude účinně bránit a bude ve střelbě rychlejší než oni. Zbraní je dnes mezi lidmi spousta – a už se tak děje, mnozí z lupičů už si odnesli těžká zranění, nebo doplatili životem. Za Janukovyče milice aspoň nějak pracovala, ještě nebyl úplně rozvrácen systém okrskářů – kteří jsou základem policejní práce. I když třeba berou úplatky, přiživují se na obchodu s drogami, vodkou, pasou kurvy – ale znají lidi a prostředí, takže vědí kam jít a koho hledat. Teď to není a vyšetřovat nemá kdo a většina případů se policii vůbec nehlásí. Moje klientela se policie vůbec nebojí. Do policie nabrali kdekoho, tak čemu se divit?

Pokud jde o konflikty mezi našimi „silovými“ strukturami, tak v jejich základě leží jen prachy a nic jiného – jak si podělit teritoria a „tučné“ klienty, které lze dojit.

Koráb jménem Ukrajina se potápí poté, co narazil na ledovec jménem Majdan, A všecky aspoň trochu chytrý krysy z něj i s nakradeným utekly nebo utíkají co nejdál. A pokud jde o řeči kolem možnosti  třetího majdanu, tak se především čeká na výsledek pindosovských voleb, a pak se také musí vyjasnit, kdo bude platit, všechny ty sušenky, stany, scény, ozvučení a denní mzdu organizátorů a majdanujících – bez toho to nepůjde.

Jinak jsme posloužili jako výstraha ostatním (Arménii, Kazachstánu, Bělorusku, na moskevské Bolotné, atd), protože tamní lidé vidí, jak by to u nich mohlo dopadnout. Ano, k tomu jsme byli užiteční…

*) Taťána Monťan (1972) – ukrajinská advokátka, populární nejen obhajobou lidí nepohodlných režimu, ale i vtipná glosátorka událostí na Ukrajině.
**) Vladimír Bojko – nezávislý ukrajinský novinář a blogger
***) „děrmokrady“ – nelichotivé pojmenování – „děrmo“= rusky „hovno“.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=JxdR3COhy9A

hroch-hlava

Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Taťána Monťan

 1. NavajaMM napsal:

  Vďaka za preklad, zábavné a šťavnaté čítanie, okrem iného.
  K tomu farbistému opisu Tornáda iba pripomeniem, že to sú na ukrajinskej strane hlavní dodávatelia „dôkazov“ pre Holanďanov pri vyšetrovaní MH17.

  To se mi líbí

 2. kchodl napsal:

  Děkuji za překlad, musel to být pravý „překladatelský oříšek“.

  Vtipná paní. Pobavilo mě hlavně její zaujetí rozkladem Ruiny, onen „institucionalismus“ a jeho rozpad. Sledování rozkladu a hnití mršiny státu. Opět mě to nutí připomenout morbidní Baudelairovu báseň „Mršina“. Květy zla, do písmene.

  Šílené je, že zmiňované věci se obecně ví – a nic se neděje. Celá Uhnije dělá mrtvého brouka a kouká jinam. Ruina je neviditelná. Hemží se tam speciální síly z celého Západu, asi to tam používají jako výcvikový prostor a střelnici, občas si jdou „zalovit“ na Donbas, kde někdy vběhnou do minového pole nebo do léčky a opolčenci je postřílí – jako se to nedávno stalo nějakým Kanaďanům. Z ukrošské strany „bojují“ žoldáci různých warlordů, kteří – asi když jim hrozí snížení platů – provedou občas nějaký výpad, nechají si postřílet nově nabraný kanonnenfuter a jsou zahnáni zpátky. Ostřelování Donbasu a vraždění tamních civilistů bohužel pokračuje, díky nedostatku munice naštěstí méně intenzivně než před časem.

  Evidentně všechno uvázlo na mrtvém bodě, těžko se dá očekávat „zimní ofenzíva“, vzhledem k vyčerpanosti Ukrošů a nedostatku peněz, protože válka je drahá. MMF, SB i USA uzavřely prkenice, protože pochopili, že z Ruiny nic nekouká – Rusáky se do války vytáhnout nepovedlo, všechny akce selhaly a z MH17 se je balvan na krku. Ruina se stala obtížným vředem Západu.

  Výzbroj Ruiny je po dvou letech války opotřebovaná, hlavně těžkých zbraní vystřílené, munice došla a nikde už není – navíc přednost má zásobování kozomrdů v Sýrii, tam směřují dodávky ze zbývajících skladů vojsk bývalé Varšavské smlouvy, na Ruinu se už nedostane. Amerikou honosně slibované dodávky „letální pomoci“ nějak nepřicházejí.

  Těžko říci, co se nyní stane, dá se předpokládat uhnívání stávajícího kyjevského gangu, nepokoje v Pravém sektoru a dobrovolnických batalionech, postupná parcelace centrální moci mezi jednotlivé lokální gangstery povýšené na warlordy. Prostě takový středověk, polepšený o moderní zbraně a technologie. Až to dostoupí dost daleko, asi se začne nová státnost utvářet kolem DNR a LNR na jedné straně a banderostánců ze Lvova a Ivanofrankovska na druhé straně. Ale to bude asi ještě pár let trvat, pravděpodobně až vypnou ruský plyn, po nahrazení novými plynovody a úplném odpojení Ruiny, což má být někdy za tři roky.

  Jediné pozitivní na tom všem je demonstrace „americké a evropské demokracie & lidských práv“, které se dostalo Rusku a zemím bývalého SSSR, coby imunizace před dalšími Majdany.

  Přesně jak píše ta ukrajinská advokátka.
  Zajímavé na ni je, že se nezmínila o vyvraždění či vyhnání „vatniků“, což většina jinak docela rozumných a orientovaných Ukrošů – na kyjevské poměry – neopomene.

  To se mi líbí

 3. blbíš napsal:

  řeknu vám, přátelé, je mi těch Ukrajinců moc líto, takovou svoloč mít mezi sebou, to nemá žádnou budoucnost. S tou vlastní zradou se nemůžou ani náhodou sami vypořádat. Jak tam asi tak může vypadat právě prožívaný dětství, to musí bejt hrůza! Moje vnučky právě teď na Den republiky, jako skautíci, prožívají „křest ohněm“ = tzv. noční výsadek. Určitě se někde ty moje cácorky spolu bojej, ale určitě tuší, že táta je nablízku a drží nad nima ochranou ruku, která je vždycky dovede domů do máminý náruče. Ale co ty další děti, například těch ½ milionů Iráčanků, co ta hnusná krvavá Madla bez viditelnýho zachvění smázla, co ta ukrajinská drobotina, co se taky bojí, ale tátových rukou se nedočká … dyť vono to, kurva, nemá řešení!

  To se mi líbí

 4. Hudec napsal:

  Díky za překlad.
  Vtipné, až z toho mrazí.
  Ukrajinský příběh posledních pár let potvrzuje moji tezi, že jestli EU na něco zhebne, tak na vlastní pokrytectví.

  To se mi líbí

 5. Rosťa napsal:

  Také děkuji za překlad. Tenhle typ humoru mám rád. Bohužel situace pro Ukry vypadá navýsost katastrofálně. Domnívám se, že se časem o východní část postará Putin a nějak se to průběžně srovná do žitelného stavu. Co ta západní část udělá, ví pes. Měl by jim tam teď přijít poradit Štětina s knížepánem a Kocábem dřív, než se miliony hladových a zmrzlých Ukrů dá na pochod k nám.
  Paní advokátka dobře vystihla, že volba Donalda v USA by silně zamávala s určitou skupinou v Evropě a toho se někteří děsí. Havlošmejdi z toho u nás asi také nemají lehké spaní. Doufám, že se jim u nás nepodaří vyvolat podobné krveprolití, jak za USD vypuklo na Majdanu. Nakročeno k tomu mají a sehnat nějakou drobnost z FEDu by pro Tržiště asi nebyl velký problém. Kolaboranty hledat netřeba, včera na Staromáku se jich sešlo dost.

  To se mi líbí

 6. NavajaMM napsal:

  K tomu, čo pán Rosťa spomenul tie milióny hladných a zmrznutých Ukrov, a k celkovo srandovnému článku, sa hodí aj táto sranda:
  http://www.hlavnespravy.sk/miklos-ukrajinskym-domorodcom-nizke-ceny-boli-proti-vam/844232
  Náš bývalý podpredseda vlády a ekonomický expert Mikloš presviedča chudobu v Ukrošsku (myslí to vážne), že je v jej záujme razantne zvýšiť ceny za plyn a energie a nenakupovať ten dotovaný plyn od Moskaľov.
  Ešte dodám, že to robí skoro zadarmo. Kdesi povedal, že jeho plat poradcu vlády je asi 450 Eur.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   U nás byl mistrem na hovadiny V. Dlouhý. Možná s Miklošem chodili do stejné třídy.

   Líbí se 1 osoba

  • strejda napsal:

   Já jsem cynik, zaplaťpánbu za Mikloše. Konečně Ukrajinci poznají jaká bije a do čeho se to pustili. V této zemi jsou již tři generace odepsány. Jedna to má po 25 letech za sebou a dožívá, druhá to nese a třetí to čeká. Pokud si povedou skutečně dobře, tak za 50 let budou mít slušný život. Slovy, za padesát let.
   Pokud si povedou tak, jak si vedou, a není nejmenší důvod se domnívat, že se to zlepší, tak skončí občanskou válkou. Teoreticky by v ní již měli být, prakticky možná jsou.
   Abych se vrátil k tématu, je lepší že jim to říká Mikloš již nyní, než čekat a čekat na zlepšení. Sláva Ukrajině.

   Líbí se 1 osoba

 7. Rosťa napsal:

  To mě hlava nebere. Kdo zná z dřívějších dob z análně.cz Kuchaře, tak se nestačí divit ani ušima
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Podnikatel-ktery-se-rozesel-s-kavarnou-patra-Zeman-Herman-dalajlama-Brady-V-pozadi-kauzy-jsou-jini-sibri-Treba-460517

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.