Dubovec a jeho proměny


Místo ve Strakonicích, zvané Dubovec má celkem zajímavou historii. Údajně i sám název není původní, ale vznikl jako hanlivé označení, snad kvůli „dubovým palicím“ některých postav.

Mezi první bych zařadil továrníka Steina, který si zde postavil honosnou vilu a ozdobil ji věžičkou na rohu směřujícím k velkopřevorskému paláci. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a továrník Stein byl jednak nucen věžičku snížit, jednak tehdejší obyvatel paláce, „dubová palice“ číslo dvě,  Othenio Lichnowski z Wartenberka nechal proti Steinově vile postavit věž zvanou trucbašta a vysokou zeď, aby do komendy nebylo vidět.

s19

Podobně trucovité bylo postavení sousoší Jana Husa s postavami Jiřího z Poděbrad, Jana Žižky z Trocnova, německého křižáka a pána z Rožmberka přímo proti vchodu do velkopřevorského paláce. Snad to měla být pomsta za to, že Strakonice pod vládou johanitů stály na straně podjednou. Při trochu nešťastné výstavbě nového přemostění soutoku Otavy a Volyňky byla Husova socha, již za okupace zbavená zbývajících postav, přemístěna do Rennerových sadů.

s58

Další sochou s podivnou historií je pískovcová postava mladého muže v nakročeném postoji na podstavci  která byla slavnostně odhalena v roce 1958 jako památník obětem I. a II. Světové války. Stojí na místě, kde se v meziválečném období scházívali zejména místní komunisté k prvomájovým oslavám. Na stejném místě se odehrávaly oslavy i v době republiky čtvrté, tedy za vlády jedné strany a pomník býval zdoben různými věnci.

pomnik

Když se zatřásla země roku 1989 dalo by se očekávat, že i dělník se zřítí. Ale nestalo se. Stalo se ale něco jiného. Roku 2005 bylo prostranství před sochou nově upraveno a ze symbolu obětí obou válek se stal symbolem novodobých oslav. Staré oběti sice vynechány nebyly, ale přibyly oběti bojů za svobodu a lidská práva. Chudák dělník. Kdyby věděl, jak se dokáže i původní poslání zneužít, jistě by z podstavce utekl. Ale možná se ani nediví, pokud k němu chodí stále stejní lidé jen s jinou barvou stranických knížek.

Jenže je tu ještě jedna záhada. O Přádelně jsem tu psal několikrát. Je údajně v majetku města. Ale co dělá na budově, která je stavebně i technologicky spojena s budovou, která je hrdě označena jako Přádelna, plachta s oznámením, že je na prodej a prodávajícím je  Česká dražební?

pradelna

bavor-podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Strakonice se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na Dubovec a jeho proměny

 1. vonrammstein napsal:

  Možná nejsem ve svý kůži, ale vůbec nechápu, na co se to dívám na posledních dvou fotkách.

  To se mi líbí

  • Patrně nejste znalec místních poměrů Jde o pozůstatky místní textilní fabriky – přádelny, která na zmíněném Dubovci leží. Pro pana Bavora – přádelna se skládá ze 3 objektů, 2 jsou ve vlastnictví města a ta třetí označená dražbou je ve vlastnictví města z 10% a s likvidátorem se jedná o odkup zbylých 90%. Jen se nemůžeme shodnout zatím na ceně, která osciluje mezi 0,5 až 1,2 mil. Kč.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Ano, to se dá vyčíst i z L.V., problém je právě v tom, že to nepůsobí na veřejnost právě nejlépe. Majetek Města a „na něm“ dražební výzva. Možná by bylo dobré i o tom informovat veřejnost a nenechávat si to pro sebe.

    To se mi líbí

    • Oberfalcer Rudolf napsal:

     Nikdo si nic pro sebe nenechává. Minimálně 3x se o odkupu jednalo na zastupitelstvu, které je veřejné a pravidelně jsou přítomni zástupci místního tisku. Dále je to na záznamu ze zastupitelstva a v usneseních zveřejněných na webovkách města..

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Ne každý chodí na zastupitelstvo a ne každý čte webovky. Ale tisk je přece jen dostupnější. A pokud chcete v tisku něco zdůraznit, je třeba to také udělat. Ne každý to může ve smršti vašich vzájemných pokřiků zaregistrovat.

      To se mi líbí

      • To je možná pravda, ale tisk píše především o tom, o čem chce psát redakce, nikoliv někdo z radnice (díkybohu). Stejně si myslím, že většině lidí je to beztak šumák, to vidíte třeba na volební účasti, a křik dělají pouze jedinci (někdy oprávněně, někdy ne). Takže zpátky k věci – plachtu o dražbě vyvěsil likvidátor – ne město, protože budova je předmětem insolvenčního řízení, s tím radnice nemůže nic dělat. My jen usilujeme o zbylý podíl. A kromě vás to nikdo neřešil, kdyby byla dražba na městský majetek, myslím, že by toho noviny byly plné (a právem).

       To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Že plachtu vyvěsil likvidátor, tak to snad napadne i chovance z Oseka. Je i docela možné, že jsem jediný, kdo si toho všiml. Ale jsem já, může být jiný. Já bych to v nějakém rozhovoru o přádelně klidně pustil do světa. Mě bylo celkem jasné, že pokud tam má město podíl, tak bude chtít celek, ale působí to opravdu podivně. A to nehledám žádné konspirace. (jako ti hlupáci, kteří tam už vidí vietnamce)

        To se mi líbí

   • vonrammstein napsal:

    Já to myslím zcela technicky. Na třetím obrázku vidím něco jako tři fotografie v sobě, uspořádané v nějaké podivné perspektivě. Na posledním nechápu ten modrý obdélník v levé polovině, který usekává střechu s plakátem, ale pozadí nechává neporušené, přičemž ta část obrázku je zabarvená do modra, ale asi jen do poloviny, spodek je normálně barevný.

    To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    pan oberfalcer,mne sa paci ta cena a to oscilovanie,jake paradne slovo,mesto vie,likvidator vie,ze ked kupi,ci preda za 400000kc,by bolo spravne,ale cena sa jebne taka ,aby nas znamy menom likvidator,dalsie fajne slovo,sa nabalil a by mesto tiez nieco pre svoje oddelenia malo,bo normalne u mna nema osciluje,ale je fixna cena bo to nekupuje nejaky skurveny uzernik,aleludia,co pracuju pre scoje mesto,kraj a stat,od skurveneho vyjebka,co cenu srotu udava,ako cenu zlata.

    To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  ja co prve som si priblizil znak na delnikovy a moja dusa zaplesala,bo ja z takeho znaku vyrobeny(hlavne cest tym,cechom,co znak nepopravili),co sa tyka pomnikov to jasna kapitola,jaka doba taky pomnik,mesto nema prachy,aby us soldiers mali svoj pomnik,nema na bustu leteckeho mechanika z ruzyne bo on symbol boja u nas za slobodu a ty co zdochli na rovnosti po tych letisko nebude,ani zvazarmovske sa volat, tak tam vrype tie napisy,ked pomnik z roku,co najvacsie represie komuna robila,bo ten delnik to holota jebana za kazdeho systemu,takze ta socha bude plnit ucel vzdy,netreba menit dobre miesto,len napisov bude pribudat podla linie danej strany,bo proc pepici,bo bez tej delnickej holoty sa nezaobide nijaka ideologia,co sa bali do socializmu,kapitalizmu,fasizmu,ludskych prav a dalsich tych srandovnych slov,bo bez tej pracujej holoty ta sa poseru,jak soudruch,tak workoholicky manager,bo musim uznat za soudruha nebolo do pomyslenia,aby holota nemala prachy 3 mesiace u nas na tom zasranom vychode normalka,to za reichu ceska delnik sa mal najlepsie,nikde nenarazam,len sucho konstatujem,jak si volke vazil ceska delnik,bo ceska delnik,co mal zmyslanie zvezdy to lezal na kobyliske strelnici,alebo v nejakom lager na vakacie poslany bol,delnik bude pasovat vsade…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.