Černá hodinka aneb Zvláštnosti kroniky


V několika článcích jsem tu citoval z kroniky Obce Mečíchovské. Tak ještě taková záhadologická drobnost. Občas, a to dost nepravidelně, se mezi zápisy určité doby náhle objeví zápis třeba o sto let starší. Tak například zápisy z let okupace došly na straně 69, což byl revers listu, k zápisu z roku 1867, kde se občan místní po svatbě stěhuje z obecního bytu a zavazuje se, že nebude mít vůči obci již žádné požadavky.

Pokračuje líčení událostí roku 1940 a náhle se objeví další zápis, tentokráte z roku 1868, kdy se zapisuje „Protokol“ dle kterého se stěhují další novomanželé. V protokolu je i zapsáno, že dostali souhlas k sňatku od c.k.Okresního úřadu.

A úplně poslední list nese další „Protokol“, který je natolik zajímavý, že se jej pokusím odcitovat doslovně:

Já níže podepsaný do stavu manželského vstoupiti míním, a pročež na žadnau obtíž obcy býti nechcy, a pročež se ….. obecních mílostích zbavuji a syce já níže podepsaný Václav Polan míním sobě za manželku vzít vlastní dceru Františka Křivance z Doubravyce a zavazuji se s ní co nejlepším  způsobu chovat, abych ve všem na žádné obtíž obcy v níže psane nebyl.
Zavazuju se nejen vlastním podpisem, ale ještě k temu dva svetky mimo ….. stvrzení jím …. požadují

(Následují čtyři podpisy svědků a podpis zavazujícího se.)

Že pravda jest jak vejš jmenovanej Václav Polan se zavázal a an jeho podpisem a dvouch dožadanejch světků ujistil stvrzují tímto.
V Mečíchově dne 22. ledna  1867
…… ….. starosta
……. Křivanec radni
…… …..    wíbor
…… Zuklín wíbor

Tím končím studium kroniky Obce Mečichovské a zase někdy se podívám do jiných míst mého Prácheňska.

bavor-podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice prácheňsko se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Černá hodinka aneb Zvláštnosti kroniky

  1. brtník v brlohu napsal:

    Kroniky stojí za námahu, někdy se v nich najde i ledacos k vlastnímu rodu, já tam třeba našel potvrzení skutečnosti perzekuce rodiny otce v době okupace – inu tedy jeden odstaveček, zato předseda MNV z doby po 45 trpěl na víc než jednu stranu, také je tam údaj o roku kdy se prarodiče do obce přistěhovali. Navíc poskytují perfektní obraz doby. Chybí roky 1940 – léto1945, což asi mnohým vyhovovalo – v obci zůstalo dost Němců kteří byli vyreklamovaní z odsunu coby nepostradatelní pro chod blízkého oprámu.

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.