Nové útoky na jihu Donbasu


Útoky ukrajinské armády (VSU) zarážejí mírou jejich nepromyšlenosti. Díky ignorování bezpečnostní opatření zaznamenávají VSU citelné ztráty… V Doněcké lidové republice (DNR)  už boje neustávají. V minulých dnes se VSU pokusily o průlom v regionu Kominternovo (díky za opuštěné pozice u Širokina!). Poté se ve stejném regionu VSU pokusily zaútočit na armádu DNR ze vzduchu, v důsledku čehož ztratily jeden vrtulník (podle zpráv z DNR v něm byli poradci z NATO). Čtrnáctého října VSU pokračovaly v útocích. Ve 13:50 začaly boje – pořád v témž místě, na jihu republiky blízko Leninského. Leninské se nalézá zhruba 5 km od Voďaného a stejně daleko od Širokina, kde se ukrajinští bojovníci opevnili. Právě oni zabili civilistku přímým zásahem obytného domu. Právě tam ukrajinská diverzní skupina zabila dva vojáky DNR a právě tam se pokusili probít 12.10. ukrajinští bojovníci. Ano, jistě: právě tam ještě v létě trávili dovolenou obyvatelé Doněcka a užívali si moře, sluníčka a klidu.

Nový útok na jihu DNR: znatelné ztráty VSU. Boj začal už tradičním dělostřeleckým ostřelováním ráží 152mm. Poté rota VSU přešla do útoku. V éteru zazněla výzva vojenského velení DNR a LNR adresované pozorovací misi OBSE, aby provedla opatření k zastavení palby. Rovněž tradičně a stejně tak bezvýsledně… Obecně vzato se ale útoky VSU vyznačují značnou nedomyšleností a ignorováním bezpečnostních opatření, – a v důsledku toho mají značné ztráty. Nejspíš jim zpravidla exploduje klimatizace (jak bez ní mohou útočit?), anebo si zapálí ve špatnou dobu a špatném místě…Shrneme-li to, pak tento útok stál VSU minimálně 10 mrtvých (podle aktuálních údajů 15 mrtvých a 25 raněných a na straně  armády DNR 2 mrtví a 5 raněných – pozn.překl.), zničen byl obrněný transportér a náklaďák se střelivem. Zhruba v půl páté se vojáci VSU stáhli na svoje pozice – kromě těch, kteří svoje pochybení budou probírat už na onom světě… Je jich líto – ale zase ne tak moc. Útok skončil, ale ostřelování pokračuje i v těchto chvílích, kdy dopisuji tento článek.

(Pozn.překl: – to vše se děje v podmínkách už 9. „přerušení palby“, trvajícího od 1.září t.r.).

Nový útok VSU na jihu DNR: citelné jejich ztráty. Zapamatujte si, mimochodem, toto jméno: Dmitrij Deljatickij. Tento velitel 36 zvláštní brigády námořní pěchoty VSU velí nyní bojovníkům ostřelujícím jih DNR. Dřív, před „Ruským jarem“, sloužil na Krymu, později byl zadržen za pokus o podvratnou činnost, ale za pár dní ho vrátili ukrajinské straně. Problém Ruska je v tom, že je příliš diplomatické. Problém DNR je také v tom, že se snaží být diplomatickou. Od našich ukrajinských partnerů se máme čemu přiučit – nekomplikovanosti, například: „Minsk? Jakej Minsk?“ – my se chceme probít vpřed, takže se budeme dál pokoušet o průlom. DNR to takto neumí. DNR hraje podle evropských pravidel, Ukrajina ne. Podobá se to pokusu o férovou hru proti jasnému falešnému hráči. Bylo by zajímavé vědět, kdy Kyjev konečně tvrdě narazí …

161014 _ Zdroj: https://jpgazeta.ru/novaya-ataka-na-yuge-dnr-vpechatlyayushhie-poteri-vsu/

P.S. – Velení tzv. ATO  se, dle vyjádření operačního zástupce lidové milice DNR Basurina- viz.:https://regnum.ru/news/polit/2192245.html, pokusilo o průlom ve výše uvedené oblasti. V souvislosti s nízkou připraveností jednotek VSU, byli do této operace zapojeni žoldnéři z Polska a Gruzie. Kryté minometnou palbou, se skupiny žoldnéřů po 30 mužích dvakrát pokusily obejít z různých směrů pozice milice DNR.  (výsledky jejich útoku jsou uvedeny výše…)

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Nové útoky na jihu Donbasu

 1. strejda napsal:

  Nekonečný příběh při kterém EU strká hlavu do písku. Jakoby se nic neděje, ale je to bezpečný způsob jak erodovat základy společnosti. Ta se stává stále více a více amorfní, rozpadající se a postupně se dostávající do vyšší a vyšší vnitřní teploty. Těch žoldnéřů nikomu líto nebude, milic z Doněcka ale bude. Můžeme si představovat, že jednou na tom budeme podobně.
  Evropa jak ji známe se nám mění před očima, vnitřně se rozpadá, stoupá násilí a odpovědní politikové vše ignorují. To, že je u nás klid neznamená, že tak bude stále. I klidné střední Evropy se silně dotkne rozpad Západu a chaos Východu. Přijde čas kdy lidé dají přednost bezpečnosti před svobodou. A nebude možné se jim divit, pro svobodu je potřeba života. Bez života jsou všechny ideály ničím. Nulou. Na Marsu je obrovská svoboda, jen ti Marťané tam chybí.
  Současný kapitalismus není schopen řešit problémy světa, to ostatně nebyl schopen nikdy. Za svůj již poměrně dlouhý život jsem nezažil tolik válek jako za posledních 25 let. Nikdy by mně ani ve snu nenapadlo, že bude spojenými vojsky bombardován Beograd. Nikdy by mně nenapadlo, že velmoci s klidem odtrhnou část suverénního evropského státu a v tom utrženém kusu vybudují jednu z největších vojenských základen na světě. I když musím přiznat že již v roce 1938 to dokázaly. Nikdy by mně nenapadlo, že demokratické státy rozvrátí a do naprostého chaosu uvedou tolik států počínaje Afghánistánem a konče Jemenem. Nikdy by mně nenapadlo, že střízliví lidé prohlásí, že miliony imigrantů zachrání Evropu před zničením a jsou požehnáním.
  Škoda slov a času.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   mám to to samý, strejdo … mě nikdy nenapadlo, že může někdy někoho napadnout, co ho nyní napadá! 😦

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Již pár let – asi tak od „finanční krize“ – zažívám při sledování masmédií a četných rozhovorech s lidmi silný pocit surreálna, jelikož se mnoho věcí úplně odpoutalo od reality. V poslední době se to překlopilo do vyššího levelu, tedy do pocitu dada. Vše je už natolik absurdní, že nelze, než to brát jako legraci. Patafyzika vítězí, hurá !

   V tomto směru mě nesmírně pobavila zpráva, že Holandsko a chvíli potom Německo vyhlásilo, že hodlají od roku 2030 zakázat auta na benzín a naftu. HAHAHAHA.

   Zjevná šílenost a technická nemožnost takového kroku mne již ani nepobuřuje. Nehodlám ztrácet čas vyjmenováváním důvodů, proč to nejde, jaký je to technický a energetický nesmysl, že na to nemáme technologie, že by to celou společnost ekonomicky, dopravně, kulturně, ekologicky, … zlikvidovalo.

   Po všech parodiích na energetiku (FVE, větrníky, …), šílenství kolem antropogenně-klimaticko-oteplovacího podvodu, LGBT, juvenilní justici, šíleném papeži, zaplavení západní Evropy negramotnými kozomrdnými „inženýry a lékaři“, … nejde, než to brát jako další – velmi povedený – vtip.

   Proto mě už vůbec nezarazí blábolení o „bezletové zóně“ nad Aleppem – prý se včera přidala i Makrela. Povyk britského šaška Johnsona o tomtéž. Či lunatické výmysly všech možných think-tanků z Fašingtonu na téma „výhra nad Assadem snadno a rychle“.

   Nebo úvahy o ukrošském vítězství v Ruině, o zatažení Ruska do války. Nejsou totiž ve skutečnosti schopni ničeho – Ukroši nemají munici, hlavně děl a tanků mají „odstříleno“, vojáci došli. Pokud to ještě jednou zkusí, „vyfutrovaní“ americkou pomocí, bude to parodie – skončí to ještě větším průserem než dva předešlé pokusy.

   Směji se i úvahám o válce USA s Ruskem, protože dobře vím, že na to Amíci nemají, Rusko je vojensky neporazitelné; navíc nikdo kromě amerického „jednoho procenta“ válčit nechce. V US armádě je populární knihou „Švejk“, tedy u těch, kteří ještě umí číst. „Švejkují“ i americké speciální jednotky v Sýrii a Iráku – jak také jinak, když mají podporovat kozomrdy, proti kterým oficiálně vedou „válku proti terorismu“. I ve válce kvete čirý „dadaismus“, více než kde jinde.

   Ani jaderná válka není možná – politici mohou být úplně šílení, političtí generálové také, ale samotní vojáci šílení nejsou – výhodou dnešních zbraní, včetně jaderných, je jejich technická komplikovanost – takže je musí obsluhovat někdo s fungujícím mozkem.

   Naposledy mne pobavilo čtení americké žumpy o Hitlary, včetně oněch „volebních průzkumů“, ve kterých jednoznačně vede. Přitom na její předvolební schůze nechodí téměř nikdo, ale na Trumpovi je přeplněno. Před pár dny mi posílala přítelkyně fotografie odněkud z Floridy, kde byla trumpetovat – bylo tam snad 30 tisíc lidí, v amfiteátru/stadionu, kde je kapacita asi 7-8 tisíc, byli tam namačkáni hlava na hlavě, a dvakrát tolik lidí stálo ještě venku.

   Jak jsem viděl sám, na venkově je všude „zatrumpováno“, mají tam u baráků a na autech cedulky. Ale ve městech se lidé bojí dát najevo, pro koho budou hlasovat – a něco mi říká, že Hitlary to nebude. Žádné cedulky. Když se jich ale přímo zeptáte, tvrdí, že Hitlary je jednička, ale soukromě – pokud Vám věří – vyjadřují k babici nepřekonatelný odpor. Znám ovšem jen „normální“ lidi, buď podnikatele nebo z exaktních vědeckých oborů, žádné NGO’s jurodivé pošuky, státní zaměstnance, právníky a tak dále.

   Proto těm průzkumům nevěřím. Ale kdoví, je to „Murika“, tam je všechno švihlé nadvakrát. Ať to dopadne, jak to dopadne, dobře to nebude – protože rozpory jsou tak velké, že společnost brzy dosáhne „zápalné teploty“.

   Nezbývá, než se pohodlně někde usadit či položit a s pobavením to vše sledovat.
   Dnes v noci bude třetí „televizní rozprava“ Hitlary-Trump, což může být značně legrační.
   Hned poté vypukne další šílení v žumpě, nepochybně rovněž zábavné. Doufám, že se přidají i naši havloidi a umělci.

   To se mi líbí

 2. kchodl napsal:

  Americký zásah na Ukrajině – protože i angažovanost západní Evropy byla čistě „americká“, loutkami Fašingtonu – dopadl jako všechny zásahy „výjimečných a nepostradatelných“ amerických nácků z poslední doby, tedy změnou Ukrajiny v Ruinu.

  Skončilo to katastrofálním selháním – a to ještě není úplný konec, jen začátek konce (konec začátku už máme za sebou).

  Místo aby Ukrajina „visela na krku“ Rusku, jak vojensky tak finančně a změnila se v kopii Afghanistánu 80. let, dopadlo to právě naopak – je balvanem na krku „Muriky“ a Západu.
  Zároveň posloužila jako imunizace Ruska před všemi převraty a Majdany – každý se může podívat, jak taková věc v režii USA dopadne, hlavně pro obyvatelstvo postižené země.

  Popsané útoky VSÚ jsou součástí „předstírání úspěchu“, protože nějakou činnost mohutné kohorty všemožných „expertů“ a „poradců“ ze CIA, NATO, americké a dalších armád musí provádět. Když všechny původní plány na velkolepé dobytí Donbasu fatálně selhaly.

  Stejně tak je nutné něčím krmit celé ukrošské „zpravodajství“, tedy zombifikační mediální propagandu – jinak by hrozilo, že „vařená žába“ procitne a z hrnce vyskočí. Což se samozřejmě děje, ale zatím ne příliš zjevně.

  Pokud by s tím vším přestali, ustaly by tajné toky peněz, na které si všichni už zvykli: nasazení západní vojáci dostávají nemalé příplatky za tajné nasazení – které v podstatě není nebezpečné, protože od fronty se drží dál.

  Privátní žoldácké armády si žijí na vysoké noze, pouze občas musí poslat na Donbas pár nešťastníků, kteří si vytáhnou špatný los. Jde o peníze a mrtvola si moc neužije – nikdo tam nepřišel chcípnout za Fátrland – a za magory z Fašingtonu už vůbec ne. Útok se nesmí přehnat, protože to by pak začaly „vybuchovat klimatizace“ a jiné smrtelně nebezpečné jevy***.

  Propagandisté falšují videa, vyrábějí propagační grafiku a vymýšlejí pořady do ukrošských televizí, …

  Ale jinak si tam všichni žijí přímo královsky. Dolar či euro má v porovnání s domovem neskutečně vysokou kupní sílu, počasí je příjemné (sice ne jako na Havaji, ale není to poušť v Afghánu s -20°C v noci a +50°C ve dne), jídla dost, luxusní restaurace superlaciné. Ukrajinské děvky jsou levné a mnohé vypadají jako supermodelky. Všude je moře chlastu, od kořalek po dobré pivo. A nikde žádní kozomrdi s IED a EFP náložemi u cesty nebo v autech; restaurace a bary nevybuchují.

  Na správné „válčičce“ se dá pěkně vydělat a všem angažovaným se žije velmi hezky. Musí se ovšem pohlídat, aby to nepřerostlo do nějakých moc velkých ztrát a obětí, tedy „pijánko“. Ale zároveň nepřipustit úplný klid, protože to by mohli šéfové celý tyátr ukončit.

  Zatím všichni poměrně úspěšně předstírají, že válka v Ruině funguje podle všech záměrů. Politikům to nikdo už neometá o nos, jakou katastrofou to skončilo. Mediální žumpa mlčí. Ekonomika Ruiny ještě nenarazila na úplné dno, společnost má utajené rezervy – takže hladové bouře ještě nepropukly. „Všichni jsou spokojení“.

  Všem se to prostě náramně líbí, tedy mimo pár nespokojenců – 99% obyvatel Ruiny. Jenže je to „všeho dočasu“, brzy to stejně skončí. V takovém případě je nutno mít předem sbalený pingl, protože ústup bude rychlý – aby to nepřipomínalo trapné vrtulníkové scénky ze Saigonu, až Ruina imploduje.

  V současnosti se čeká, hlavně na to, až se angažovaní politici a generálové Západu uklidí do bezpečnějších pozic, kde nebudou voláni k zodpovědnosti za všeobecnou prohru.

  ***
  „výbuch klimatizace“ je specifikum války na Donbase. K prvnímu dokumentovanému případu došlo v roce 2014 v Lugansku, kdy ukrošské letadlo Su-25 bombardovalo budovu magistrátu raketami. Kyjevští politici tento útok na civilní správu (zahynulo při něm mnoho lidí, protože pilot rakety „vysypal“ do parku a před budovu, kde to roztrhalo několik čekajících žen, jedna raketa pronikla do budovy na zasedání městské rady, kde to zabilo jednu zvolenou zastupitelku) popřeli a tvrdili, že se stalo něco jiného, například „vybuchla jim tam klimatizace“.

  Od té doby se s výbuchy klimatizací takříkajíc „roztrhl pytel“, přičemž bouchají převážně na ukrošské straně. V muničních skladech a velících centrech daleko za frontou, na shromaždištích vojáků (zjevně Ukroši používají klimatizace i venku a na přesunech), …

  Jedná se o přesné bodové údery klimatizacemi s koncovým navedením. Dělostřelecké i raketové.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Zapomněl jsem poděkovat panu Hrochovi za překlad.

   Ještě mě k tématu napadá, jak Západ neustále vytahuje narativ o sovětském nasazení v Afghanistánu, které „způsobilo konec SSSR“. A chce to – coby „úspěšný recept“ zopakovat, například přes Ukrajinu nebo Sýrii. Amíci jsou zkrátka posedlí „vzory“, jinak nic dělat neumí než podle „design pattern“.

   Přitom ohledně Afghoše, jsou to pitomosti, skoro ve všech směrech nepravdivé. Jsou to blbosti, cpané do hlav propagandou, úplně mylné – kterým dnešní generace amerických nacistů celkem nepochopitelně uvěřila. Což svědčí o jejich nekompetenci a odtržení od reality.

   Jestli se v něčem sovětská válka v Afghanistánu podílela na rozkladu SSSR, bylo to něco úplně jiného, než tito idioti tvrdí. Především pašování elektroniky – protože přes afghánské kšeftmany a Pakistán do Sojůzu proudily stovky tisíc VHS videorekordérů, magnetofonů, rádií, … a miliony kazet. Nasazení vojáci si „čuchli“ k bohatství, jednak protože tam Fašington rval tuny dolarů přes Pakistán, jednak kšeftem. A to Rusáci nejeli v drogách, tedy ne nijak významně – bylo to pro ně příliš nebezpečné. Tyto věci – kulturně – rozvrátily sovětskou ideologii, a nejen to – rozdrtily ji na padrť.

   Ve skutečnosti neměl Sojůz v Afghoši žádné významné ztráty – celkově, za 8 let války, 15 tisíc mrtvých a k tomu odpovídající počet zraněných.

   Kruciální nebylo ani ono nasazení „zázračných“ MANPADů Stinger (a předtím britských BlowPipe). Bylo tím zničeno jen pár desítek vrtulníků a dalších letadel, převážně v prvním roce, kdy se tyto zbraně na bojišti objevily. Pak byly škody minimální – mnohem větší (asi 10x) ztráty bitevních vrtulníků byly díky normálním těžkým kulometům, 12.7mm (0.5″) čínským kopiím ruského DŠK. Zbraň za 200 dolarů, ale bylo jich hodně.

   Sovětská válka v Afghoši nebyla ani příliš drahá. Nebyla žádným „ekonomickým balvanem“, jak se píše. Ano, stála peníze, které se mohly použít jinak. Ale co takové nebylo ? Kolik Sojůz například stál vývoj a nasazení strategických železničních raket Moloděc ? Nebo obří raketové ponorky třídy Tajfun, řečené „zlaté rybky“. Prostě jakýkoliv strategický zbrojní systém ? To by strčilo celou afghánskou válku do kapsy, několikrát.

   Přitom lze spekulovat, „kdo koho uzbrojil“, stačí se podívat na velikost dluhů SSSR a USA, po skončení první studené války.

   Legrační prostě je, když vrcholné politické vedení země nevychází ze skutečných analýz, ale z propagandistických blábolů a holywoodských filmů, jako byl například „Válka pana Wilsona“.

   Strategicky byla ona americká investice do kozomrdů fatální – začali s tím už v roce 1975-6, kdy tím chtěli zničit Írán – svrhli tím příliš samostatného Šáha Páhlavího, ale kozomrd Chomejní se jim „vymkl“. A pokračovalo to přesně v tomto směru – jedna „CIA operace“ za druhou, čím dál šílenější a vymknutější.

   Krásná ukázka je nynější angažmá Pindostánců na Blízkém východě – kde stojí před bláznivou volbou jít do války s Ruskem pouze pro záchranu Al-Kajdy, svého letitého „výtvoru“. Což ani nemohou – protože by prohráli, díky všem okolnostem, logistice a faktickému rozkladu své technologické a zbrojní moci.

   To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Děkuji autorovi za překlad. Člověk se něco dozví i z jiné stránky a nemusí tedy žrát ten „správný“ úhel pohledu, kterým nás vykrmuje místní propaganda.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Co se místní propagandy týče, země Evropské unie důrazně vyzývají Rusko a režim syrského prezidenta Bašára Asada, aby ukončily útoky na povstaleckou část Aleppa. „Prioritou je záchrana lidí v Halabu,“ prohlásila eurodiplomatka Mogheriniová. EU bude podle ní v této věci co nejtěsněji spolupracovat s OSN. „Je to výzva k zastavení konfliktu a především k zabránění dalšímu krveprolévání v Halabu,“ doplnil ji šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.
   Podle jeho slov nejsou vyloučené sankce vůči těm, kdo mají přímý podíl na stávající situaci ve městě. „Zadolárek“ soudí, že unie by k takovým sankcím měla přistoupit, pokud se situace do dvou či tří týdnů nezmění a vyvražďování obyvatelstva by pokračovalo.
   Po válečnězločineckých orgiích Rusů v Aleppu, spoustě pozabíjených civilistů a vybombardovaných nemocnic, naše jejich ČT vypustila informaci, že islamisté v Mosulu začali používat civilní obyvatelstvo jako živé štíty. Ale zatím se alespoň mediálne „matka všech bitev“ zcela zázračně obešla bez civilních ztrát.
   http://zahranicni.ihned.cz/c1-65481490-oblehani-mosulu-pokracuje-iracane-postupuji-od-jihu-ze-severu-k-mestu-miri-kurdove
   A teď, milé děti, si povíme ještě o Popelce. 🙂

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Propagandistické pokrytí Mosulu bude velice náročná záležitost. Mosul je větší než Halab/Aleppo a je celý pod kontrolou Daeše. Žijí v něm sunnité, kteří milují šiíty stejně jako Daeš. Bude to masakr jako v Tikrítu před lety. A tak se máme na co těšit, nebudou to mít propagandisté jednoduché.
    A pokud povstanou civilisté, jak to někdo avizuje, bude to masakr o to větší.
    Nerozumím tomu, že někdo bubnuje na Aleppo před zahájením útoku na Mosul. Zdá se, že rozum došel a je nedostatkovým zbožím. My se na netu vyřádíme, ale to bude vše.

    To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  Teď jsem koukl na PL a je tam
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Putin-v-Berline-Bude-veselo-Vlastne-uz-je-458995
  Trochu se divím, že tam Vladimír jel. Nemám ani obavy, že by se nechal ukřičet, na to nemají, ale může někde „uklouznout“ a přivodit si zranění, které bude fatální. Těm špindírám není radno věřit.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.