Černá hodinka – Solidarita


Tohle slovo někdy vyvolává i negativní pocity, ale ve společnosti normálně se chovající, má ten svůj pravý význam. Již ve starých kronikách se o podobných projevech občas píše. V kronice Obce Mečíchovské jsem na takový zápis také narazil. Na straně 28 jest zapsáno:

Sbyrka napohořele  do Oujezda Hliněného /:okresu Horažďovic:/ vměsici  řijnu 1890

Následuje seznam devíti dárců a obce, celkem se vybraly 2 zlaté

 1. Tak bylo domlouváno, žesito prý úřady nechají jest taky zde zanešeno abyse každý mohl přesvěčiti.
 2. A že byly skutečně také zasláni ck.okresnimu Hejtmanství jest naznačeno v Listu Úředním č.11, v roce 1890, kterýžto Slav.ck.ok. Hejtmanství zařidilo samo zbytku v obci učiniti.

V Mečichově  dne 1.listopadu 1890

Zanesl  Václav Mašek starosta

O dva roky později proběhla stejná sbírka pro pohořelé obce Skašovské okres Nepomuk. Čili ochota pomáhat je v lidech odedávna. Jen se v poslední době začíná zneužívat.

bavor-podpis_rex2

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Černá hodinka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Černá hodinka – Solidarita

 1. Děda Olin napsal:

  9 dárců + obec = 2 zlatky? Solidaritou bych to nenazval. Snad křesťanskou almužnou.
  V roce 1883 stál metrák brambor 2 zlaté, 5 kg mouky 1 zl a kabát 11 až 25 zl. V roce 1850 činil roční plat učitele 130 zl, roční mzda dělníka 100 – 120 zl.

  To se mi líbí

 2. NavajaMM napsal:

  U nás na Liptove (na Gombáši) fungovala solidarita tak, že keď gazdovi zdochla krava, naporcoval ju a celá dedina si prišla kúpiť mäso. V ten deň mali všade hovädziu polievku. V obecnej kronike niekto zapísal, že síce nebola chutná (zo zdochnutej kravy), no všetci to urobili, aby mal gazda menšiu škodu.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.