8 bilionů dolarů…!


Profesor moskevského MGIMO  Valentin Katasonov se zamýšlí nad událostí, která proběhla zcela mimo zorné pole ruských i světových masmédií….

 Završila se aféra tisíciletí !

Poslední partie našeho uranu odplula za oceán. Rusko definitivně vyplatilo USA kontribuci za svoji porážku ve studené válce.

Skoro žádné ruské masmédium si nevšimlo události, ke které došlo v minulém měsíci. Z přístavu Sankt-Petěrburgu se na cestu přes Atlantik vydala obchodní loď Atlantic Navigator a na jeho palubě kontejnery s ruským uranem.

Obchod  „A.Gora  a  V.Černomyrdina“: skutečné cíle našich amerických „partnerů“.

Byla to poslední zásilka uranu, směřující do USA na základě rusko-americké dohody uzavřené před 20 lety, předpokládající dodávku 500 tun uranu, který se Rusko zavázalo získat ze svých likvidovaných jaderných zbraní a které Američané měli využít jako palivo v jaderných elektrárnách. O tomto uranovém kontraktu se poměrně často hovořilo v 90. Letech, ale dnes se toto téma ocitlo mimo „zorné pole“ debat o klíčových problémech našeho života. No, a mladá generace o něm neslyšela vůbec. Proto bychom si jeho historii měli připomenout.

Do úvodu poznamenám, že nejde o běžný obchodně-ekonomický kontrakt s výhodou pro obě strany. Ne, jde o fakt největší loupeže Ruska nejen v nejnovějších dějinách, ale v celé jeho historii.  Rusko prohrálo studenou válku se Západem, především s USA. Prohrálo nemalou měrou díky zrádné politice naší vrchnosti. Tato vrchnost zrazovala zemi i v 90. letech. „Uranový kontrakt“ vyjadřoval souhlas naší zrádné vrchnosti se zaplacením daně vítězi v podobě zbraňového uranu. Zásadní dohoda o tom byla dosažena mezi tehdejším premiérem RF Černomyrdinem a americkým viceprezidentem Gorem, a proto bývala často nazývána paktem Gore-Černomyrdin. Nazývají ji také aférou tisíciletí díky jejímu bezpříkladnému rozměru. Byla to prakticky operace Západu, která řešila několik strategických cílů:

 1. Jednostranné jaderné odzbrojení Ruska cestou zbavení ho zásob zbrojního uranu, ale také příprava podmínek pro vystoupení USA z Dohody o protiraketové obraně;
 2. Uštědření obrovské ekonomické škody Rusku (nahromaděná zásoba zbraňového plutonia představovala podstatnou část národního bohatství Ruska v té době);
 3. Zbavení Ruska obrovských zdrojů energie v budoucnosti po realizaci záměru se zavedením nové technologie thoriové jaderné energetiky.

Rozsah oloupení Ruska:

„Aférou tisíciletí“ tento kontrakt pokřtili proto, že:  za prvé – měl obrovský rozsah, za druhé – byl uzavřen podvodně. Mnohá ruská i americká masmédia se jej snažila jako nudnou komerční dohodu. Celková suma kontraktu na dodávku 500 tun uranu byla prezentována ve výši 11,9 milionu USD. Ovšem – cena zmíněného množství vysoce obohaceného uranu byla nesrovnatelně vyšší. Na výrobě takového množství zbrojního uranu pracovalo v těžebním a zbrojním průmyslu několik set tisíc lidí přibližně po dobu 40 let. Výroba je to nebezpečná, desetitisíce lidí na ní doplatilo zdravím a pracovní schopností a zkrátilo si život. Byly to obrovské oběti v zájmu vybudování jaderného štítu země a zajištění klidného života SSSR a zemí socialistického tábora.

Tento uran zajišťoval vojensko-strategickou paritu ve světě, což podstatně snižovalo riziko vzniku světové války. Na druhé straně lze v amerických masmédiích nalézt takováto hodnocení: díky ruskému uranu už na počátku tohoto století bylo v jaderných elektrárnách USA vyrobeno 50% elektrické energie. Každá desátá kWh elektrické energie v celém americkém hospodářství byla zajišťována díky ruskému uranu. Podle hodnocení provedených odborníky ještě koncem minulého století, představovala reálná hodnota 500 tun zbrojního plutonia tou dobou minimálně 8 bilionů USD (8.000.000.000.000).

Pro srovnání uvedu, že průměrná velikost HDP RF, podle údajů Rosstatu, v posledním desetiletí minulého století se pohybovala kolem 400 miliard USD. Z toho plyne, že cena uzavřeného kontraktu představovala pouhých 0,15% ve srovnání s minimální reálnou hodnotou zboží. Reálná hodnota uranu odpovídala 20 (dvaceti) ročním HDP země!!

V dějinách lidstva bylo mnoho válek. Poražení po nich nezřídka platili reparace a kontribuce vítězům. Vzpomeňme například Francouzsko-pruskou válku v roce 1871. „Železný kancléř“ Bismarck vyměřil poražené Francii kontribuci ve výši přibližně 13% HDP (5 miliard franků). Nejspíš nejvyšší kontribuci v nových dějinách zaplatilo za porážku v 1. světové válce Německo. Masmédia uvádějí, že Německo teprve loni doplatilo reparace podle podmínek Pařížské mírové dohody z roku 1919.

Německu byly uloženy reparace v sumě 269 miliard zlatých marek. Suma je to obrovská a dá se přirovnat ke zhruba 100.000 tun zlata. Podle nynější ceny tohoto drahého kovu jde o cca 4 biliony USD. Odborníci v oblasti ekonomické historie tvrdí, že v Paříži uložené reparace dvakrát překračovaly HDP tehdejšího Německa. Mimochodem, platby reparací Německa se roztáhly na 90 let; zatímco platby „uranových reparací“ Ruskem se vešly do 20 let, přičemž většina uranu byla do USA dodána ještě v 90. letech.

Je brzy dělat tečku za historií.

„Uranový kontrakt“ se uskutečnil v přísném utajení před veřejností. Potuchy neměli dokonce ani někteří „lidoví poslanci“. A to proto, že v příkrém rozporu s ruským právem nedošlo k ratifikaci ruským parlamentem. Ve druhé polovině 90. Let začala řada poslanců vyšetřování podmínek kontraktu, okolností jeho uzavření, jeho vztahu k Ústavě RF a dalším zákonných normám Ruska. V důsledku silného tlaku jistých vlivných sil z okolí tehdejšího prezidenta Jelcina se podařilo vyšetřování zastavit. Prošetřit kontrakt se pokoušeli i mnozí další politici, a dokonce prosazovali odstoupení od kontraktu o dodávkách uranu do USA. Mezi nimi např. legendární generál Rochlin, Generální prokurátor Skuratov, poslanec Státí dumy Iljuchin (někdejší prokurátor). Náhlou Rochlinovu smrt a odvolání Skuratova mnozí spojují právě s tím, že projevili přílišnou horlivost při vyšetřování „uranového kontraktu“.

Dokonce, i když dodávky uranu podle kontraktu skončily, neznamená to, že by se měla za tou historií udělat tečka. Musíme se vrátit k serióznímu rozboru a vyšetření kontraktu v rámci mezirezortní komise za účasti atomového průmyslu, lidových poslanců, orgánu činných v trestním řízení, ministerstev zahraničí a obrany a dalších státních úřadů, nezávislých expertů v technických vojenských, právních a ekonomických otázkách. (Jde přece o 20 ročních HDP! – pozn.překl.)

Za prvé – existuje podezření, řada osob zúčastněných na tomto „kšeftu“ dosud jsou v blízkém okolí aktivních politiků a státních úředníků. Nikde není psáno, že dosud pracují na zájmy USA a Západu.

Za druhé – potřebujeme správné a čestné pochopení naší novodobé historie. Bez pravdivého otevření podrobností „uranového kontraktu“ a jeho politického, vojenského, mravního zhodnocení, není záruka, že znovu nešlápneme na podobné hrábě. Analýza skutečných cílů americké strany kontraktu vrhá světlo na skutečné cíle a zájmy těch, které my – bohužel – setrvačně nazýváme „partnery“.

Za třetí – potřebujeme fundamentální a detailní hodnocení ekonomických škod, které utrpělo Rusko a její lid v důsledku tohoto kontraktu. Při jakémkoli pokusu Ruska o hospodářskou obrodu, bude jí Západ házet klacky pod nohy. Musíme být připraveni na to, že nám Západ bude předkládat stále nové „účty“ – například pokud se pokusíme o deoffshorizaci naší ekonomiky, tak můžeme očekávat žaloby majitelů offshorových firem o náhradu vymyšlených „škod“ u amerických a britských soudů.

Přibližně takovou reakci můžeme očekávat v případě, že se Rusko rozhodne vystoupit z WTO, omezit zahraniční investice, nebo dokonce omezit repatriaci zisků zahraničních investorů z Ruska. Musíme být připraveni vystavit „protiúčty“ – naše nároky vůči USA na uhrazení gigantické újmy, způsobené Rusku „uranovým kontraktem“.

Prof. Valentin Katasonov, předseda Ruské ekonomické společnosti S.F.Šarapova

Zdroj: http://tochkakipeniya.com/afera-tysyacheletiya-zavershilas/?utm_campaign=transit&utm_source=mirt esen&utm_medium=news&from=mirtesen

hroch-hlava

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice hroší kůže se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na 8 bilionů dolarů…!

 1. strejda napsal:

  Dáváte nám silně zabrat. Beru to jako první a jedinou informaci. Vyjádřit se k tomu mohu asi jako k nejnovější zprávě, že na Marsu slavnostně otevřeli nový kanál.
  Nejde vůbec o to, že bych zprávě nevěřil. Ale je to naprostá novinka, i když si matně vzpomínám na takové dohody, která v tuto chvíli nedává ani nejmenší možnost se nějak zachytit a vyhodnotit. Snad je, že všechno je úplně jinak a svět je jen sled podivných událostí. Ale stopa již je!!!
  Existuje vůbec svět, není to jen fikce?
  P.S. Když čtu dnešní články o imigraci na PL, tak si připadám skoro stejně. Ničemu nerozumím.

  To se mi líbí

  • blbíš napsal:

   „Existuje vůbec svět, není to jen fikce?
   Taky pro mě, strejdo, stěžejní myšlenka, která mě denně votravuje, ale když jdu spát, tak dojdu k závěru, že to přece ani nemůže bejt pravda a že je to jako a usnu a … a ráno? „Ráno to vodhážu a zas kurva padá“ , by zbásnil klasik!

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    blbíši, když jsme my dva, nemůže to být fikce. Já bych Vás nevymyslel a Vy mně také ne.
    A je to! 🙂

    To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  Je-li to pravda, je to pecka! Kde ověřit? To nevím. …

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   Já bych řekla, že je. Zapadá a vysvětluje to dost věcí, které se staly v poslední době v R a. Současně taky velkou nervozitu v Aadmin. A taky tu velkou změnu obranných systémů. Furt si vzpomínám na tu maxiloď, v Černém moři – jak brala kramle před průzkumným létadlem . Taky tu dálkovou střelu když začala obrana tuším z Kaspiku? Hmm

   To se mi líbí

 3. okolojdoucí napsal:

  Katasonov má velice zajímavé názory a čtivé knihy, ale tady je příliš stručný a nepřesný. Nejde o 500 tun uranu, ale o 500 tun vysoce obohaceného jaderného materiálu k výrobě hlavic. Ty se od poloviny devadesátých let přepracovávají („ředí“) na komerčně použitelné jaderné palivo v ekvivalentu tisíců tun běžného uranu, prodávané za ceny srovnatelné s běžnými cenami jaderného paliva, tj. řádově nižší, než byly náklady na původní obohacení uranu.

  Katasonov uvažuje právě v číslech, která obsahují náklady na obohacování uranu a neřeší např. to, co by s tím materiálem Rusko jinak dělalo (on totiž dost rychle „stárne“), můžeme to nazvat „alternativní náklady“. Že ten kšeft nebyl pro Ruský stát výhodný, o tom samozřejmě nepochybuji.

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Tohle si nepamatuju, ani nemůžu posoudit ty úvahy o ceně. Pravda ale je, že Al Gore byl Billovým „zmocněncem pro Rusko“ a že se tam hodně nadbytečných hlavic likvidovalo.

   A mluvím-li o Alovi, připomněl bych, že Hillary je vyčítáno (právem) že „gorovatí“. Tj., že je v diskusi svázaná, kožená. Tak to milý Al, který měl všechny výhody na své straně,projel s pologramotným W. Ona ovšem Hil je taková přirozeně a byla vždy, na rozdíl od svého temperamentního a velmi empatického manžela.

   A ještě bych dodal, že na rozdíl od kolegy jí nepohřbívám (on to včera dělal velmi usilovně 🙂 ). Pořád to vidím tak, že je to nerozhodnuté, zůstanu zatím u odhadu 50:50.

   http://fivethirtyeight.com/features/clintons-leading-in-exactly-the-states-she-needs-to-win/

   To se mi líbí

   • anonymouse napsal:

    Kolega (pokud máte na mysli mě) ji nepohřbívá, on jen vysvětluje (usilovně 🙂 ) proč si myslí, že Hillary nemůže volby vyhrát.

    ———

    Volby (jakékoliv!) nejsou o faktech – jsou o dojmech. O tom, jak kandidáti dokáží na voliče zapůsobit, přesvědčit je, že jsou to právě oni, kdo jsou schopni svoji funkci zastávat a hájit právě jeho zájmy.

    A to přesvědčování dostalo, ze strany Hillary (a jejího týmu), vážnou (a nenapravitelnou, IMHO) trhlinu z důvodu jejího „zaškobrtnutí“ na memoriálu „911“. Událost, po které už dále nešlo ututlat její zdravotní problémy, a na jejímž základě vyplavala na povrch i řada dalších okolností pro Hillary nepříznivých.

    Následky toho „zaškobrtnutí“ jsou ale – díky okolnostem – ještě daleko horší.

    Premisa: volič musí mít pocit, že president je schopen zastávat jeho zájmy – tj., musí být „na jeho straně“ (rozhoduje dojem) a zároveň že má situaci pod kontrolou (opět, rozhoduje dojem, k pragmatickým úvahám o realitě nedochází).

    Fakt: události z 11. září jsou pro Američany symbolické, mají vysoký emocionální náboj.

    Pokud kandidát na presidenta (president AKA „commander in chief“) v takovémto emocionálně napjatém okamžiku vzbudí obavy, že by mohl, v situaci analogické událostem z 11. září, ztratit kontrolou nejen nad tou situací, ale i sám nad sebou, není – v očích voliče – schopen požadavek formulovaný v uvedené premise zabezpečit. Čímž se – pro mnohé z voličů – stává nevolitelným.

    Toto byl, vzhledem k výše uvedeným okolnostem, zcela zásadní obrat. A opakuji, jde o dojem, nikoliv o fakta. Dojem rozhoduje, a Hillary nepřesvědčila. Zaváhala dokonce i některá oficiální media – která ji do té doby bezvýhradně (a nevyváženě) podporovala. Tato událost zcela změnila rozložení sil.

    Vzniklý špatný dojem by musela Hillary napravit něčím naprosto zásadním. Což je – s přihlédnutím k její minulosti, a též ve spojení s její neoblíbeností (plynoucí z té minulosti) – úkol značně obtížný. Situaci zhoršuje i skutečnost, že ruší předem oznámené akce (i tak nečetné) – což dále přispívá k pochybnostem o její zdravotní způsobilosti.

    Na druhou stranu, Trumpovi stačí, aby pokračoval v nastoupeném kursu a neudělal chybu. Téměř každý den má nějaký projev se zaměřením na strategii, přičemž už tím samotným faktem (že ty projevy má, tj., je přítomen a angažuje se) působí – ve srovnání s Hillary – presidentsky.

    ———

    Nu ale uvidíme. 🙂

    To se mi líbí

 4. Ahele napsal:

  http://natura.baf.cz/natura/2003/8/20030802.html
  část
  Rusko-americká komise o ekonomické a technologické spolupráci
  (tzv. Gorova-Černomyrdinova komise)
  (U.S.-Russian Commission on Economic and Technological Cooperation)
  2.odst.
  „V roce 1994 viceprezident Gore a předseda vlády Černomyrdin podepsali dohodu, podle níž
  Spojené státy postupně zakoupily od Ruska 500 tun uranu z ruských jaderných zbraní pro použití v jaderných reaktorech. „

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   No jo, počítám, že už tam není ani jeden amík a že se to přestěhovalo do lesů….A je mi jasné – odkud je nápad těch pidi atomovek, co zkoušejí v Nevadě. UFF Dík….

   To se mi líbí

 5. strejda napsal:

  Páne a pane Bavore toho jména pátý, diskuse je poněkud slabá a tak si dovolím maličko odbočit.

  Z dnešního tisku:
  V anketě o pojmenování piazzety u Národního divadla dalo 87 % hlasujících hlas názvu Náměstí Václava Havla. 13 % názvu Havlovo náměstí.
  Otázky byly dvě, první zněly „Má se piazeta jmenovat Náměstí Václava Havla?“ a druhá, „Má se piazetta jmenovat Havlovo náměstí“

  Můžeme tedy směle a rozhodně prohlásit, že si 87% národa (mohl přece hlasovat každý) přeje název Náměstí Václava Havla. To by ani Cimrmana nenapadlo.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Tak to je mimořádně zajímavé, začíná se vyjasňovat. Komentovat není zapotřebí, jen uložit do hlavy pro další uvažování a použití v analýzách současnosti. Chce to ale chvíli na strávení.

   To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Díky Hamilbare! zítra se dám do čtení, velmi pozoruhodné.
   (Smím se zeptat na původ vašeho nicku, to je Kartágo? 🙂 )

   To se mi líbí

  • st.hroch napsal:

   Připojuju se k díkůvzdáním…Moc zajímavý čtení!

   To se mi líbí

 6. cobolik pacholik napsal:

  to ma kope,bo co sa tyka ruskej holoty nevyzera,ze by sa z toho biznisu s uranom posralo jak pise nejaky traktar a v riti nevidim,ze by z uranu rusie rohlik stal menej,co sa da vysvetlit finacnou negramotnostou,bo co sa tyka traktara,ci ritiarov kazdy ciha z poza svojho plota s kesenamy(vreckami)plnych rakiet a tie biliony co jedny stratili a druhy ziskali nehraju zadnu rolu,aby jedny aj druhy sa mali na pozore.
  co sa tyka reichu,tak ty naisto platia jak cerny,ked som hladal kde najviac platia a barz mocne platia za tu ostatnu srandu, ta to pre chazarsku holotu,bo mojim buranom co boli nasadeny,ci hnili v KL to 600 eur reich embassy v 1992 po preukazani sa rodiny dokumentami,co moja holota nemala by zacaloval,bo pre sion brothers staci povedat,ze zid a netreba viac nic,bo toto,co reich plati ostatnym naciam,to drobne haliere proti sion brothers v roku 1953 na start za kazdeho nestastnika slabe 48000DM,ktory zarval od talmud a v case smrti tych biednych ludi ktory boli obyvatelia europskych statov,si novo vzniknuty stat israel s pomocou yad yasem zasranych sionistov z krvy tej nevinnej holoty od talmud vybudoval klondike,ktory udrzuje doteraz,kedy reich kurva zaplati za nasich 380000 biedakov,kedy kurva,bo ked som dristal chazarikom,ze jak sa plati mojej holot po 600 bo ta pre mna prva,to ma nazve antisemitom a prinajlepsom slabo informovanym,jak kurva soudruh ma nazyval neuvedomelym,co ma privadza do sialu,tote hlasky.
  takze pepici uran,nech vam velmi hlavu neprebija,ale vasa holota co zarvala,este ked som chazarikom zajebal,ze ked reich bude musiet platiti ruskej holote za jej biedakov ,to uran,co posiel do riti,budu len smiesne drobne nazdar
  PS.viem,teraz,cesky stat,duma jak vyplatit,ci aspon preprosit sudetacku holotu,toto kurva dumajte a chuj s uranom,traktar sa neposerie,nasi srali od strachu,kurnik ja neviem,ze toto moje jebnute dumanie tam nema zivnu podu,serie ma ta pepicka holubici povaha,asi to bude tym.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.