Humánní bombardování a jiné šílenosti


„humánní“ není chybně napsáno, je nutné přečíst článek do konce

        Svět je báječné místo k narození, jestli nevadí, že štěstí vždycky není tak velký požitek, jestli vám nevadí, že si tu a tam šeredně spálíte prsty, zrovna když je všechno tak prima, to víte, oni na nebesích nezpívají po celý čas.

     Svět je báječné místo k narození, jestli vám nevadí, že někteří lidé umírají po celý čas, nebo snad mají jen hlad čas od času, což se dá celkem snést, pokud to nejste zrovna vy.

     Ó, svět je báječné místo k narození, jestli vám příliš nevadí pár měknoucích mozků na vyšších místech, nebo nějaká ta bomba, kterou vám sem tam zcela jistě hodí někdo na hlavu …

Tato slova napsal kdysi Lawrence Ferlinghetti.

Člověk  jenom žasne, jak je dnes tahle báseň aktuální, protože svět je sice báječné místo k narození, ale čas od času příšerné k umírání.

Cituji z článku, který v roce 2014 publikoval spisovatel Lubomír Brožek v literárním týdeníku Unie českých spisovatelů č. 29/2014.

Zvláště když se vám podaří být ve špatném čase na špatném místě. Momentálně například na hranicích s Tureckem, v syrském městě Kobani obývaném Kurdy, jehož se krok za krokem, ulici za ulicí zmocňují bojovníci Isis, spojeni vírou a stmeleni spojeneckými nálety, zatímco turecká armáda na své straně hranice čeká, nemajíc ke Kurdům pražádný sentiment, jak se věci vyvrbí. To je ovšem otázka vpravdě zapeklitá. A není sama.
     Je to spíše gordický uzel otázek, do jejichž rozetnutí se nikomu valně nechce. Například, kdo vypustil tohoto válečného džina z lahve. Kdo ho vycvičil a proč. (Něco se šušká.) Kdo ho vyzbrojil, kdo jeho aktivity financuje a poskytuje logistickou podporu. Co o něm vlastně víme, kromě toho, že je nemilosrdný, neslitovný. Kolik má (doopravdy) bojovníků a kolik sympatizantů v regionu, v němž vládne uprostřed chaosu tolikerý běs, aniž by bylo zřejmé, zda ten kdo ho vyvolal vůbec tuší, jak se ho zbýti.  Že by standardně, tedy průběžným bombardováním?
     Když jsem se před časem dočetl, že válka (rozumí se především vzdušné údery) proti Islámskému státu se může protáhnout až na deset let, pochopil jsem, jak důležité je bombardování pro zachování naší civilizace a obranu jejích hodnot. Samozřejmě včetně (a v neposlední řadě) hodnoty akcií na bombardování zainteresovaných korporací.
     Že to bude stát spoustu peněz, je nepochybné. Ostatně týmy analytiků již pilně pracují na předběžných odhadech nákladů. Odhady neplánovaných lidských ztrát civilního obyvatelstva jsou ve hvězdách, a pokud o nich lze hovořit, pak nejlépe s věštci a astrology. Vlastně je všechno při starém. Spojenci bombardují, islamisté postupují, lidé umírají (vinní nevinní, však už si je bůh přebere). Taková už je holt povaha humanitárního bombardování. Když se kácí les, létají třísky, že.
     Je ovšem zvláštní, že ještě nikoho nenapadlo změnit humanitární bombardování na humánní.  Intenzita bombardování by se přitom vůbec nemusela snížit. Ba naopak. Zisky válečných podnikatelů by se zvýšily. Dramaticky by se naopak snížily lidské oběti. Při dobré organizaci humánního bombardování by se počet obětí dokonce mohl reálně přiblížit nule.
     Možná vám termín humánní bombardování přijde šílený, ale pokusím se o vysvětlení. Nejprve by bylo třeba vytipovat pustinu, kam lidská noha nezabloudí. Druhý krok by byl poněkud komplikovanější, ale při dobré vůli a nezpackané konspiraci zvládnutelný. Prostě by se trochu zavrtělo mediálním psem. Pustina (mohlo by se jí říkat třeba Říše běsů) by se virtuálně zalidnila. Nikdo by ji sice fyzicky neobýval, ale media by pilně informovala o tamní nebezpečné koncentraci nepřátelských ozbrojenců. Vytvoření virtuálních guerill by nejspíš něco stálo, ale rozhodně ne tolik, na kolik přijde opravdová armáda. Toť vše.
     Letectvo by pak mohlo nepřetržitě bombardovat liduprázdné pláně, přičemž by media průběžně informovala o vítězstvích v boji s temnými silami. Skutečný lidský svět, obývaný opravdovými lidmi, by zatím mohl žít v míru a relativním bezpečí. Samozřejmě, až na (řečeno s Ferlinghettim :
     „různé jiné nepřístojnosti , které víc než dost sužují naši patentovanou společnost a její potentáty, stejně jako její prachsprosté katy a její pátery a různé jiné policajty a její všemožné segregačky a kongresové vyslýchaly a různé jiné opletačky, všechno, čím naše bláhové tělo je dědičně zatíženo.

    Jistě svět je to nejlepší ze všech míst
 kde se dá dělat spousta věcí jako třeba
 legrační kousky
 a milostné kousky
 a psí kusy
 a zpívat smutné písničky a mít inspiraci
 a chodit sem a tam
 na všechno koukat
 a vonět ke kytkám
 a okukovat sochy
 a dokonce i myslet…“

m-ovci-babicka

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Poesie na neděli se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 reakcí na Humánní bombardování a jiné šílenosti

 1. jaa napsal:

  Teda ovčí babičko já smekám……a jsem s obdivem….

  To se mi líbí

  • Miluše napsal:

   Děkuji, paní jaa. Zásluhu má ale především Ferlinghetti – básník beatnické generace. Sám prožil i bombardování Nagasaki. A pak také autor článku, který vymyslel to „humánní“ bombardování. Jsem však přesvědčena o tom, že budeme poučeny/i o nereálnosti takového provedení od zdejších znalců bojové techniky a strategie. 🙂 Jako nápad dobrý, ne?

   To se mi líbí

 2. ji5 napsal:

  Někdy jsem rád, že už jsem starej, jenže mám děti, které mají polovinu života před sebou a taky vnuky, jejichž naděje na nepřežití budoucí války je mizivá.

  Náš svět je bohužel veden měkkými mozky, které neumí víc než mluvit o válce. V Mošnově probíhala akce „Dva dny lásky ke zbraním NATO“. Škoda, že jim u bran nedají informace o tom, kolik hřišť, sportovních hal a pěkných škol by bylo za jeden letoun, který neumí než převážet bomby a rakety a házet je na našeho nepřítele. Škoda, že tam nerozdávají fotografie roztrhaných těl.

  Dnes žvanil Sobotka u Moravce o tom, že máme víc peněz na armádu a policii. Prý kvůli bezpečnosti. Moravec se nezmohl na to, aby premiérovi předhodil, že tohle je přece právě to, co teroristé chtějí – narušit náš život. Jinak řečeno, naše vláda vlastně podporuje terorismus.

  Dovolím si přidat odkaz na článek, který naznačuje, kam se mohou podít naše svobody.
  (http://www.novarepublika.cz/2016/09/o-to-jsme-zrovna-nebojovali.html).

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.